'Hilversum is een wereld van cement Karin Bloemen en Adelheid Roosen: Up with People doet Leiden aan met show T.T. Togs in LVC 'Wedden dat...?' levert twee ton op voor vogels Veronica best beluisterd Vernieuwd journaal gunstig ontvangen Brinkman wil 'rekening' derde net niet betalen Midem- trofee voor Level 42 GRONINGEN/HILVERSUM (GPD) - Karin Bloemen (26) en Adelheid Roosen (28) behoe ven nauwelijks een nadere in troductie. Hadden ze de afgelo pen jaren als theaterdieren al een naam van jewelste opge bouwd, door hun werk voor ra dio en televisie zijn ze in een mum van tijd publiek bezit ge worden. Karin Bloemen onder meer als presentatrice van het VARA-spelletjesprogramma Zeg 't Maar en Adelheid Roo sen met de VARA-Nachtshow. Bij Sonja Barend leverden de 'nieuwe VARA-meiden' vorige week felle kritiek op Hilversum: „Creativiteit is er ver te zoeken en er heerst zo'n bureaucratie dat je voor een eenvoudig keukenschort eerst drie weken aanvraagformu lieren moet zitten invullen. Het is een wereld van cement". Het op treden bij Sonja leverde het twee tal veel reacties op. Adelheid Roo sen: „Het was zeker niet onze be doeling om haar de grond in te trappen. Na afloop zei Sonja dat dit haar in geen tien jaar overkomen was. Ze was helemaal niet beledigd maar vond het juist wel leuk". Adelheid Roosen en Karin Bloemen: behoefte door Gerlof Leistra 'Beat of the Future' in Stadsgehoorzaal LEIDEN - Beat of the Future. On der dat motto presenteert een groep van ruim honderd jongeren vrijdagavond 13 en zaterdagavond 14 februari een muzikale show in de Stadsgehoorzaal. De jongeren, allen in de leeftijd van achttien tot vijfentwintig jaar, maken deel uit van de organisatie Up with People, die in 1968 in de Verenigde Staten werd opgericht. Up with People omvat in totaal vijf groepen jongeren, die op vrij wel alle continenten actief zijn. De belangrijkste doelstelling is om jongeren op een blijde manier in aanraking te brengen met andere culturen en onderling begrip te kweken. De groep, die straks, mede dank zij de (financiële) steun van K&O en de Rabobank, Leiden aandoet, vertegenwoordigt tenminste vijf tien nationaliteiten. De jongeren brengen, begeleid door een eigen, vijftien leden tellend orkest, een swingende show, waarvan behalve klank en kleur ook dynamiek het meest in het oog springende ken merk is. Het programma belooft een be weeglijk gechoreografeërde voor stelling, die twee uur duurt en in muzikaal opzicht breed van opzet is. Rock roll uit de jaren van toen en hits uit de jaren tachtig, kortom muziek, die jong en oud moet aan spreken, zal de basis zijn van wat wordt omschreven als een werve lend spektakel, waarin ook de vele kostuums een groot aandeel heb ben. Muzikaal talent krijgt de kans zich in de shows van Up with People te ontwikkelen, maar vol gens de Belgische Lin Crauwels, die zich tijdens de tournee door Nederland bezig houdt met de pu bliciteit, worden de jongeren voor alles geselecteerd op basis van ka rakter en persoonlijkheid. Het slagen van een tournee als deze staat of valt met het aantal gastgezinnen, dat bereid is een aantal (buitenlandse) jongeren voor korte tijd in huis te nemen. Wie een jongere, hetzij uit Amerika of Canada, hetzij uit Frankrijk of Zweden, onderdak wil verschaffen kan contact opnemen met één van de leden van het promotieteam van Up with People (tel. 071-149971). Voor elk gastgezin staan twee vrij kaarten ter beschikking, zo belooft de organisatie. Kaarten voor de t\yee voorstel lingen in Leiden zijn o.m. bij K&O verkrijgbaar. Bij voortduring vallen de dames elkaar in de rede en de gepeperde uitspraken vliegen de verslaggever om de oren. Zijn ze niet bang dat hun veelvuldige verschijning in de media en het keiharde werken ze op den duur opbreekt? Adelheid Roosen: „Ik ben inderdaad wel toe aan rust. De afgelopen vier jaar heb ik me echt uit de naad gewerkt. Maar ik heb er niet bewust voor ge kozen, je dondert overal gewoon Ook Karin Bloemen heeft be hoefte aan rust: „Het overkomt me allemaal. Maar ik wil deze zomer wel even gas terugnemen. Ik word nu al een paar jaar in negatieve zin gebruikt. Vervolgens dumpen ze je in de eerste de beste sloot. Maar ik ben nog steeds naief en laat het me zelf aanleunen". Hoewel ook de VARA-Nacht show gepeperde recensies te ver duren heeft gekregen, voor Zeg 't Maar hebben de critici geen goed woord over. Het programma zou oppervlakkig zijn en Bloemen als presentatrice een aanfluiting. Wat vindt Karin Bloemen zelf van die kritiek? „Ik ben dat programma gaan doen uit loyaliteit naar de VA RA en vind het ook enig om me in die rol te bekwamen. Maar ik had het natuurlijk nooit eerder gedaan. Mijn eigen inbreng is te gering: ik kan aandragen wat ik wil, maar de producent bepaalt wat er gebeurt. En hij heeft een heel andere visie dan ik. Ik heb me laten gebruiken, terwijl ik zelf meer dan genoeg ideeën heb. Voordat je vat krijgt op zo'n programma is het al weer afge lopen. Maar het publiek vindt het prachtig en de kijkcijfers zijn goed. Dus dan moet je niet over de in houd zeuren". Adelheid Roosen vindt dat Karin het als presentatrice zo slecht nog niet doet: „Ik zou het niet kunnen. Weet jij een leukere presentator? Jos Brink doet het niet beter! Het is een logisch groeiproces en Karin moet alles in haar eentje doen. Wat dat betreft is zo'n Nachtshow na tuurlijk een heerlijke luxe. Wij zijn met zijn vieren en kunnen artistiek te keer gaan. Dat is veel veiliger". Hobbezakje Sinds ze met de regelmaat van de klok op de televisie te bewonderen zijn en in diverse reclamespotjes fi gureren, worden de dames overal herkend. Adelheid: „Daar sta je niet altijd bij stil. Je bent niet meer anoniem. Je kunt niet meer zomaar in de tram gaan zitten huilen. Dan zit iedereen je met grote ogen aan te kijken". Karin Bloemen: „Toen ik afgelo pen week in Amsterdam op een gracht aan het schaatsen was, kreeg ik gelijk hele horden van die koters achter me aan. En dan lig ik eindelijk in m'n blote hobbezakje op een luchtbed in de Griekse zee te dobberen en duikt er ineens zo'n vent met een petje naast me op 'Ja, ik zie het wel!'. Dat is niet altijd even leuk. Dan denk ik 'o ja, ze her kennen me natuurlijk van de tv'. Maar ik neem zo'n programma van tevoren op en tegen de tijd dat het wordt uitgezonden, sta ik al lang weer ergens op de planken". Hebben ze nog tv-plannen voor de toekomst? Adelheid Roosen: „Ik wil met een paar mensen die ik zie zitten wel weer iets doen". Na enig aandringen: „Dan denk ik aan mensen als de Frisse Jon gens en Erna Sassen. Karin Bloe men: „Het lijkt mij heel leük een satirisch-komisch programma van een half uur te maken. Maar ik heb nog nooit gepland. Binnen twee jaar had ik alles al bereikt en speel de ik de hoofdrol in een musical. Ik wil het op me af laten komen". LEIDEN - De T.T. Togs treden donderdagavond in het LVC op. Het is een promotie-optreden tij dens welk de groep zich zal presen teren met muziek dat diverse in vloeden kent zoals wave, afro, reg- gea en punk. De samenzang is het vuur, bas en drums vormen de ste vige basis en gitaar en synthesizer moeten voor de pittige verfraaiing zorgen, zo lichten de leden van de groep hun optreden toe. De vijf mansformatie begint om tien uur te spelen. AALSMEER (GPD) - Ineke Spij kerman uit Gieten heeft heel wat ontketend met haar uitdaging aan Jos Brink. Niet 50.000, maar 191.545,13 gulden bracht Neder land op voor bedreigde vogels. Ie dereen heeft dat gisteravond bij de laatste aflevering van 'Wedden Dat' op de buis kunnen zien. Ineke was niet de enige noorde lijke afgevaardigde die de show stal. De 13-jarige brugklasleerling Frans Kroon uit Scheemda her kende zonder haperen veertig au tomerken aan uitsluitend hun ach terverlichting. En de 29-jarige ambtenaar Harrie Laanstra uit Harkema bewees dat hij de actuali teit van de afgelopen 25 jaar op z'n duimpje kent en tot op de dag weet te dateren. Frans Kroon heeft zich buiten medeweten van zijn ouders opge geven voor 'Wedden dat'. Toen hij wist dat hij mee mocht doen heeft HILVERSUM (GPD) - De beluistering van de landelijke radiozenders is het afgelopen jaar zowel overdag als 's avonds ongeveer op hetzelfde niveau gebleven. Er bestaat echter wel een duidelijke tendens dat de popzender Radio 3 minder vaak aan staat. Veronica wordt van alle om roepen het best beluisterd, voor de VPRO is de minste belangstelling. Deze gegevens zijn afkomstig van een periodiek luisteronderzoek dat het bureau Intomart heeft uitgevoerd in opdracht van de NOS en de STER. Uit dit onderzoek blijkt verder dat de gemiddelde Nederlander van 12 jaar en ouder 165 minuten naar de radio luistert, van deze tijd wordt bijna de helft besteed aan de uitzendingen van Radio 3. Voor Radio 2 heeft men gemiddeld 35 minuten per dag over en voor de nieuws- en actualiteiten zender Radio 1 25 minuten, inclusief de programma's van de regionale omroepen. De piratenzenders zijn goed voor acht minuten. Radio 4 voor zes minu ten, gevolgd door de gecombineerde zender Radio 1 en 2 met vijf minu ten. Radio 5 ten slotte wordt door de Nederlander twee minuten per dag beluisterd. Al deze gegevens verschillen nauwelijks van die van januari 1986. De hoogste luisterdichtheid voor een programma is weggelegd voor het Veronica-muziekprogramma 'Muziek terwijl u werkt' op Radio 2, dat goed is voor 19,1 procent van de luisteraars. Goede tweede met 17,3 procent werd 'De Nationale Hitparade', dat de TROS op Radio 3 uitzendt. Op de derde plaats is nog een TROS-program- ma te vinden: '50 pop of.een envelop' met 16 9 procent, dat ook op Radio 3 wordt uitgezonden. Na Veronica (6,1 procent) en TROS (4,9 pet) komt de AVRO (4,1 pet) op de derde plaats in populariteit. De AVRO wordt gevolgd door de VARA (3,3 pet), KRO (3,0 pet), NCRV (2,9 pet), EO (1,7 pet) en VPRO (1,1 pet.) hij flink geoefend. Tot op het laat ste moment. In de wachtkamer achter de opnamestudio lag het Autojaarboek 1987 gistermiddag nog op tafel. 'Slechts' de modellen van de afgelopen vijf jaar hpefde hij te herkennen. „Dan zitje op zes- zevenhonderd auto's en die ken ik allemaal", aldus Frans. „Het was best spannend, want je kunt er al tijd eentje misgokken", bekent hij na zijn geslaagde krachtmeting met veertig achterlichten, 13 mil joen kijkers en Jos Brink. Harrie Laanstra heeft niet geoe fend. „Ik herinner me gewoon alles sinds de treinramp van Harmeien in 1962", vertelt hij na afloop. Toen was Harrie dus vier jaar oud. De nieuwsfilm-fragmenten heeft hij nog nooit eerder gezien. Harrie zet te zijn bril op, keek en overwon. Van te voren was hij niet zenuw achtig, maar na afloop maakt hij zich wat zorgen over hoe hij is overgekomen: „Je staat tenslotte te kijk voor 13 miljoen mensen". De vierde noorderling in 'Wed den Dat' was Hans Wiegel. Zijns ondanks, want tot gisteren wist hij niet dat David Carradine hem een ontbijt wil serveren na het verlie zen van zijn weddenschap. En dat overkwam deze vroegere 'kung- fu'-acteur, die gek is op Friesland. Het lukte de negentig schoolkinde ren uit Nijmegen namelijk niet 50 achtereenvolgende keren massaal over een springtouw te springen. Ze mochten vijf pogingen doen (de televisie toonde er drie), dus aan Jos Brink heeft het niet gelegen dat Wiegel straks een vervaarlijk ogende butler aan de bedstee treft. En Ineke Spijkerman? Had ze verwacht dat er zoveel geld zou binnenkomen? „Nou, ik rekende op ongeveer een ton. Maar ik moet op die bus letten", zegt ze, wijzend naar de koekbus met 800 gulden die de kinderen van basisschool Bonnen uit Gieten hebben bijeen gebracht. Die heeft de bijna vier uur durende opname steeds voor haar neus gestaan en mag uiter aard op het laatste moment niet aan haar blik ontsnappen. De vo gels blijven de voorrang houden voor Ineke. Nieuwslezer Joop van Zijl in het nieuwe decor van het halfzes-journaal. HILVERSUM (GPD) - De kijkers hebben tot nu tóe overwegend positief gereageerd op de nieuwe vormgeving van de tv-journaalbulletins, zoals die sinds maandagavond te zien is. Journaal-hoofdredacteur Peter Brus- se toont zich enigszins verrast over de milde ontvangst: „Je verwacht eigenlijk negatieve respons, omdat de kijkers hun vertrouwde beeld kwijt zijn". Het journaal begint met een nieuwe introductie en de presentatie wordt verzorgd tegen een decor, waarin onder meer plaats is voor een studio- gast, met wie aan de hand van beelden of een monitor gesproken kan worden. Getracht wordt om op die wijze de presentatie van het journaal wat te verlevendigen. Maandagavond werd van deze mogelijkheid het eerst gebruik gemaakt in het journaal van 8 uur. Hugo van Rijn sprak met presentatrice Noraly Beyer over zijn reportage over de oorlog tussen Irak en Iran. Van Rijn richtte zich tot zijn studiocollega en was voor de kijker alleen van opzij te zien. Voorbeeld van een kinderziekte. „Daarvan hebben wij de fout inge zien", stelt Brusse. „Dat soort dingen moet nog bijgewerkt worden". De veranderingen blijven niet beperkt tot het zichtbare. Ook de teksten in het journaal worden geleidelijk anders van opzet. „Moeilijk om uit te leggen wat we precies willen veranderen. De aanpak wordt meer van deze tijd". Zeer verguld is Brusse met een telefonische reactie van literator prof. Kees Fens, die onlangs in het weekblad De Tijd de tv beschreef als zo ongeveer het meest saaie medium. „Hij vond het mooi, heel modern en bovendien spannend. Dat is heel opmerkelijk, juist uit de mond van Fens". 1(1) Showing Out - Mei plus Kim 2(3) Living on a prayer - Bon Jovi 3(7) Sometimes - Erasure 4(5) For America - Red Box 5(8) Each time you break - Nick Kamen 6 (12) Shake you down - Grego ry Abbott 7 (18) Reet Petite - Jackie Wil- 8(2) Walk like an Egyptian - The Bangles 9 (15) Caravan of love - The Housemartins 10 4) Don't give up - P Ga- brieUKate Bush 11 (11) So cold the night - Com munards 12 6) Through the barricades - Spandau Ballet 13 9) Land of confusion - Ge ls this love - Alison Moyet Dance around the world - Richenel Cry wolf - A Ha You keep me hangin on - Kim Wilde Open your heart - Ma donna Like flames - Berlin Suburbia - Pet Shop Boys Die laaielichter - Gerard Cox Rat in the kitchen - UB 40 The boy in the bubble - Paul Simon The rain - Oran Juice Jo nes C'est la vie - Robbie Ne- vil Talk it over - Frizzle Sizzle Windforce 11 - Nadieh French kissin - Debbie Harry La isla bonita - Micaela Every body have fun - Wang Chung Heartache a way - Don Johnson-cbs Mixed up world - Timex Social Club Radar love Centerfold War - Bruce Springsteen Hymn to her - Pretenders Candy Love - Lili and Sussie Rock the night - Europe De verzoening - Frank Boeyen Groep Step right up - Jaki Gra ham Why can't this be love - Van Halen 31 (37) 32 33 (28) 34 (22) 35 (40) 36 39 40 SOEST (GPD) - Minister Elco Brinkman van WVC is niet van plan f 10 miljoen uit de algemene omroepreserves te halen om daar mee de middagzendtijd op de tele visie na 1 oktober, wanneer Neder land 3 begint, te kunnen behou den. Hij blijft ook tegenstander van de verhoging van de omroep bijdrage en een grote inbreng van de STER. Brinkman gaat er van uit dat de omroepen binnen hun eigen finan ciële mogelijkheden moeten ko men tot verdeling van de zendtijd over de middag en de avond. „Hil versum heeft hierin de vrije keus. Daar treed ik niet in. Maar men moet vervolgens niet op grond van die keuze zeggen: nou moet de mi nister maar de rekening betalen", aldus Brinkman. De gezamenlijke omroepen heb ben de minister onlangs om f 10 miljoen gevraagd, omdat zij zonder dit extra bedrag geen kans zien de middagzendtijd te handhaven. Door invoering van het derde net ontstaat immers een 'gat' van 1000 uur. De omroepen hebben geen geld en geen zendtijd om dit gat te vullen. Zonder extra geld kunnen naar berekeningen van de omroe pen de middaguitzendingen pas om vijf uur beginnen, in plaats van om half drie. Brinkman is met name ernstig ontstemd over de houding van 'Hilversum' wegens de voorge schiedenis. „Indertijd is vastge steld dat het derde net niet meer zou mogen kosten dan het beruch te tientje. En nu wordt ons door de omroepen langs een omweg toch een hogere rekening gepresen teerd. Dat is niet in overeenstem ming met de afspraken". Minister Brinkman, die gister avond sprak op een bijeenkomst van de afdeling Soest/Soesterberg van het CDA, liet er overigens geen onduidelijk over bestaan dat hij ernstig betwijfelt of de omroep in de toekomst op meer geld kan re kenen. „Ik sta voor de afweging of de prioriteit vandaag-de-dag moet zijn dat de omroep extra zendtijd krijgt met bijbehorende kosten of dat er andere maatschappelijke za ken belangrijker zijn". Hij vroeg zich af of de kijker niet langzamerhand overvoerd raakt en nauwelijks nog toekomt aan het le zen van een boek of het voeren van een gesprek. Wat Brinkman betreft is een verdere uitbreiding van zendtijd zeker ter discussie te stel len. „We moeten in de vraag of de omroepen meer geld en meer zend tijd kunnen krijgen ook de maat schappelijke componenten betrek ken. Ik vraag me af of deze zaken onze eerste prioriteit moeten zijn als het gaat om de verdeling van de schaarse middelen. Uiteindelijk staan we toch voor de afweging: of een beetje meer geld voor de televi sie, of meer geld voor bijvoorbeeld de ouderenzorg en de buurthui zen". CANNES (AFP) - De Britse pop groep Level 42 heeft de eerste prijs behaald van de 21ste muziekbeurs Midem, die maandag wordt ge opend in Cannes. Met 33 punten voor hun song 'lessons in love' ging Level 42 de Amerikaanse formatie Berlin voor (28 punten voor Taking my breath away) en de Britse Carmel met 24 punten voor 'Sally'. De uitzending, waarin traditioneel de prijzen wa ren weggelegd voor diegenen die de hitlijsten het afgelopen jaar be paalden, werd uitgezonden naar een tiental landen, waaronder de Sowjet-Unie en Hongarije. DANSWEDSTRIJD - In het Sche- veningse Kurhaus heeft op zater dag 21 februari de Martini World Cup Latin American door Ama teurs 1987 plaats. De wedstrijd wordt georganiseerd door de Fede ratie Dansleraren Organisaties FDO. Aan het concours nemen 12 paren deel uit diverse landen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21