Rau de dupe van tweestrijd in SPD Bongers moet zich nu waarmaken op WK 47/1 Sowjet-sporters zijn echte robots Zaalvoetbalteam Oranje oefent bij THB Boys Griekse tanker op weg naar Rotterdam PAGINA 20 SPORT WOENSDAG 28 JANUARI 1987 'Het moet er maar eens van komen' NIJMEGEN (ANP) - De toekomst van Jos Bongers in de biljartsport is gevat in een meerjarenplan. Dro men van een lucratieve loopbaan Talsma blijft bij Roodenburg LEIDEN - Roodenburg gaat nog een seizoen door met trainer Harrie Talsma. Het bestuur van de Leidse tweedeklasser en de Hoofddorpse oefenmeester hebben de verbinte nis met een jaar verlengd. Talsma is op het ogenblik aan zijn tweede seizoen bezig bij de club uit Leiden Noord. NK tennis niet op 'Mets' maar in Son DEN HAAG (ANP) - De nationale tenniskampioenschappen zullen van 3 tot en met 9 augustus in Son worden gehouden. De commissie competitie en toernooien en het dagelijks bestuur van de Konink lijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) hebben dat besluit genomen. Eerder was reeds bekend dat de titelstrijd in 1987 in elk geval niet op de banen van de Mets in Sche- veningen, zoals jaren gebruikelijk was, zal plaats vinden. Na Marianne van der Torre is ook Carin Bakkum uit het met 100.000 gulden gedoteerde tennis toernooi van Auckland verdwe nen. De Nederlandse speelster ver loor gisteren in de tweede ronde van Ruth Seeman uit Nieuw-Zee- land: 6-2, 5-7, 3-6. Een maand na de overwinning van Australië in de finale van het toernooi om de Davis beker heeft Paul McNamee verklaard zich niet meer beschikbaar te stellen voor het Australische team, dat deel neemt aan de strijd om de beker. De 32-jarige McNamee, die in 1983 en 1986 lid was van de winnende Australische ploeg vindt dat jonge re spelers een kans moeten krijgen. als professionele driebander mag, presteren in de minder opvallende spelsoorten moét. Bongers is rea listisch genoeg in te zien dat een intrede in het populaire drieban den een kwestie is van oefening en geduld. De 30-jarige Bongers krijgt de komende dagen de kans zich inter nationaal eens echt waar te maken. De Nijmegenaar is de enige Neder landse deelnemer aan de wereldti telstrijd anker-kader 47/1, van mor gen tot en met zondag in Landau (Rijnland-Palts). In ons land be schouwd als één van de groten met toekomst, is het hem bij Europese en mondiale titeltoernooien nooit gelukt die faam waar te maken. ,.Het moet er nu maar eens van ko men", klinkt het hoopvol. Bongers wil de komende jaren zoveel mogelijk takken van de bil jartsport blijven beoefenen. Alleen het anker-kader 47/2 heeft hij vaar wel gezegd, nadat hij daarin vorig jaar november in Gouda mét over macht Nederlands kampioen werd. Al tijdens de voorbereiding merkte Bongers dat het spelletje hem niet meer boeide. Het driebanden, het specialisme waarin hij niet bedreven was, heeft voorrang gekregen. "Die spelsoort heeft de toekomst. Maar het zou dom zijn me daar nu volledig op te richten. Ik weet wat ik kan in het bandstoten en het kaderspel. Wat het driebanden betreft heb ik wat minder zekerheid. Over vijf, zes jaar hoop ik de top te hebben be reikt. Lukt dat niet, dan heb ik nog altijd de andere spelsoorten ik bevrediging vind". Bongers is in de leer gegaan bij de Belgische biljart-professor Jean Verworst. De 62-jarige Mechelaar bracht het diamant-systeem voor het driebanden tot ontwikkeling. Ceulemans en Dielis, maar ook de Nederlandse spelers profiteren van het meetkundige hulpmiddel. Bongers promoveerde naar de ere divisie driebanden en debuteert volgend seizoen bij de nationale ti telstrijd. De meervoudig Nederlands kampioen in overige spelsoorten speelt in de competitie verdienste lijk mee in het team van Naarden. Van zijn ploeggenoot Rini van Bracht, de enige Nederlander in het betaalde driebanden-circuit van de Westduitser Werner Bayer, kijkt hij de kunst af. "Het leerpro ces gaat erg snel. Van Bracht zegt niet veel, maar door te kijken leer ik des te meer. Net zoals ik tien jaar geleden het kaderspel afkeek van Vultink". Routine is zijn hulpmiddel in het moeilijke 47/1. Hij zegt zich slechts beperkt te hebben voorbereid. "Begin vorige week trainde ik een half uur per dag. Dat heb ik gelei delijk opgevoerd tot twee en een half uur. Het heeft geen zin het trai nen te overdrijven. Ik voel dat ik eind van de week optimaal in vorm ben". Bongers rekent zich met de Eu ropees kampioen Wolfgang Zenk- ner (West-Duitsland), diens voor gangers Marco Zanetti (Italië) en Fonsy Grethen (Luxemburg) en de Oostenrijker Franz Stenzei tot de kanshebbers. De wereldtitelstrijd LEIDEN - Het Nederlands zaal voetbalteam, dat van 9 tot 12 fe bruari deelneemt aan een interna tionaal Fifa-testtoernooi in het Spaanse La Coruna, is vanavond in de gemeentelijke sporthal Meer zicht tegenstander van THB Boys. De wedstrijd wordt gespeeld ter gelegenheid van het koperen jubi leum van de Lisser club. THB Boys wordt versterkt met zaalvoet balkunstenaar Gerrie Muhren. Bij Oranje zijn, zoals gebruikelijk, de Leidenaars Mario Faber en Hans van Leeuwen van de partij. Het duel begint om 20.15 uur. Voorafgaande (om 19.00 uur) speelt het Nederlands jeugdteam tegen de junioren van THB Boys. Jos Bongers. werd vijf jaar geleden in Duisburg voor het laatst gehouden. Toen won de Fransman Francis Connes- son. De oude meester gaf aan voor deelneming aan de negentiende editie in Landau geen belangstel ling te hebben. Al mag de winnaar van Landau zich wereldkampioen noemen, de titel belooft meer dan hij inhoudt. Het toernooi is een veredelde Eu ropese titelstrijd. Onder de twaalf deelnemers zouden drie niet-Euro- peanen zijn: de Japanner Sano Osamu en de Mexicanen Manuel Girves en Fernando Pugnali. De Mexicaanse biljartbond heeft ech ter laten weten dat het duo thuis bleef, omdat de kosten van de reis en het verblijf niet zouden opwe gen tegen het belang van het toer nooi. De Mexicanen zijn vervangen door de Fransman Jean Arnaud en de Zwitser Sotiris Psiskonis. Scherpe kritiek Irina Rodnina AZC wint ook tweede duel tegen Eger SE ALPHEN AAN DEN RIJN - AZC Intervam heeft gisteravond ook z'n tweede oefenwedstrijd tegen het in Nederland verblijvende Hongaarse Eger SE gewonnen. Nadat het zon dag heel eenvoudig 19-6 werd, kreeg de Alphense waterpoloploeg nu wat meer tegenstand te verdu ren: 16-11. AZC speelde zonder Eric Noordegraaf en Remco .Piel- stroom. Stan van Belkum, John Jansen en Ewoud van Winsen wa ren aan Alphense zijde de produc tiefste spelers. De periodestanden waren: 5-3, 3-4. 3-1 en 5-3. MOSKOU (SID) - Irma Rodnina heeft ongezouten kritiek geleverd op de methoden, die momenteel worden gehanteerd in de Sowjet- sportwereld. In een interview in Moskou zei de succesvolste kunst- rijdster aller tijden: „Succes en re cords zijn de enige waarden, waar naar in de Sowjet-Unie wordt ge keken. Ze hebben alle vreugde bij de sportmensen weggenomen". De 37-jarige Rodnina domineer de in de jaren zeventig met haar partners Alexej Oelanov en Ale xander Zaitsev het paarrijden als niemand tevoren: ze was driemaal Olympische kampioene én tien keer Europees- en wereldkampioe ne. Ze richtte haar kritiek in eerste instantie op de officials. „De spor ters worden in dit systeem mecha nisch functionerende soldaten. De sportliefhebbers in de Sowjet-Unie willen dergelijke robots niet". Irina Rodnina, één van de popu lairste sportmensen van haar land, haalde ook uit naar het trainings- beleid: „Kinderen worden al tot het verbeteren van records veroor deeld. De trainers hebben uitslui tend oog voor prestaties, er wordt geen rekening gehouden met de gezondheid van de atleten. Wij hebben de sport gedegradeerd tot monotone arbeid en duwen kinde ren in de hoek van de psychische afhankelijkheid. We kunnen die tendenzen alleen nog ombuigen als we de minimum leeftijd van de deelnemers in de belangrijkste tak ken van sport opschroeven". Met name doelde Irina Rodnina, zelf trainster, op het voor haar bekende terrein van het kunstrijden, maar ook op de ritmische sportgymnas- tiek. Irina Rodnina staat niet alleen in haar kritiek, maar is wel het scherpst tot nu toe. Al enige tijd vallen er in de Russische media aanmerkingen te beluisteren op de nationale sportaanpak, zoals in de voetballerij. Volgens deskundigen is het nodig het sportsysteem in de Sowjet-Unie volledig op de helling te zetten, moeten de trainingsme thoden dringend aangepast wor den en is het met de talentenjacht droevig gesteld. Ook in teamsporten komen de Sowjets niet meer aan de succes sen van de laatste tien jaar toe. De handballers kwamen bij de wereld titelstrijd in Zwitserland niet ver der dan de negende plaats, tijdens het toernooi om het wereldkam pioenschap ijshockey voor junio ren raakten de Russen massaal slaags met de Canadezen en wer den zij gediskwalificeerd. In beide gevallen werden de trainers van de nationale teams uit hun functie ontheven. Kritiëk is er voorts op de maatre gel het sportcomité van de staat de status van een ministerie te geven. De statusverandering dient om de officials lang van tevoren in staat te stellen de voorbereidingen op de Olympische Spelen van 1988 in Seoel ter hand te nemen. De Russi sche sportwereld wacht echter nog altijd op concrete uitwerkingen van de plannen. Debby Onvlee in turnselectie LEIDEN - Turnster Debby Onvlee is opgenomen in de Jong Oranje- selectie van het Koninklijke Ne derlands Gymnastiek Verbond. De 13-jarige Zoeterwoudse, lid van het het Alphense Wilskracht, heeft haar uitverkiezing afgedwongen dank zij een geslaagde testtraining eerder dit jaar. Zij neemt op 15 maart voor het eerst deel aan een groot toernooi. Op die dag worden in Den Haag de districtskampioenschappen ge houden. ZWEEFVLIEGEN WK in Benalla (Australië). Uitslagen acht ste dag: 15 meter-klasse (driehoeksvlucht over 339,1 km): 1. Jacobs (VSt), 2. Ghiorozo (Ita), 3. Musters (Ned). Stand: 1. Navas (fra) 6831, 2. Spreckley (GBr) 6728, 3. Back (WDl). 5. Musters. Hoogovenstoernooi. Grootmeestergroep A, negende ronde: Zapata (Col) - Kortsjnoi (Zwi) 0-1, Olafsson - Van der Wiel (Ned) '/2-V2, Gutman (Isr) - BINNENLAND BUITENLAND ROTTERDAM (GPD/ANP) - De Griekse eigenaar van de tanker Olympic Dream heeft 10 miljoen gulden borg moeten betalen om de Nederlandse territoriale wateren te mogen binnenvaren. Rijkswater staat heeft die borg geëist om bij eventueel onverwacht zinken de kosten te kunnen verhalen op de reder. De borgsom is inmiddels voldaan. Vanochtend heeft een onder zoeksteam bestaande uit vertegen woordigers van het gemeentelijk havenbedrijf van Rotterdam en het ministerie van verkeer en water staat, aan boord van de tanker een onderzoek gedaan naar de staat waarin het schip zich bevindt. Dit onderzoek moet uitwijzen of de tanker het Waterweggebied kan binnenvaren, om eventuele gevaar lijke situaties rond de Olympic Dream als het schip eenmaal in de haven ligt zoveel mogelijk te ver mijden. In dat verband wordt beoordeeld hoe groot het ontploffingsgevaar is. Bovendien bekijkt het onder zoeksteam hoe groot de kans is dat het schip zinkt en wordt beoor deeld waar en op welke wijze de nog aanwezige lading benzine het best gelost kan worden. De kans op een ramp met de Olympic Dream is volgens woordvoerder Kaakebeen van het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak mini maal. De Olympic Dream raakte zon dagmorgen in de nabijheid van Vlissingen in brand na een aanva ring met een Liberiaanse bulkcar rier. Vanwege het ontploffingsge vaar sleepten de bergers het met 22.500 ton benzine geladen schip naar open zee. Maandagavond deed zich nog een explosie voor. Dinsdagochtend om vier uur bleek de gescheurde tank vrijwel leegge- brand. Toen kon het vuur met een geslaagde schuimaanval vrijwel volledig worden gedoofd. De uitgebrande tanker Olympic Dream wordt door drie sleepboten richting Nieuwe Waterweg gesleept op weg laar Rotterdam. (foto ANP( STAPHORST (GPD) - De ge meente Staphorst wil dat de jeugd het Wilhelmus tot in de puntjes gaat beheersen. De raad stelde gisteravond niet alleen ruim elf mille beschikbaar voor de uitgave van de volledige tekst van alle vijftien coupletten, wet houder Harm Wassebalie beloof de daarna dat hij alle hoofden van scholen zal verzoeken de kinderen het volkslied regelma tig te laten zingen. Staphorst gaat Wilhelmus leren Het college was met het voor stel gekomen ter gelegenheid van het vijftigjarig huwelijks feest van prinses Juliana en prins Bernhard, dat op 7 januari in besloten kring is gevierd. Om dat de feitelijke viering op Ko ninginnedag zal plaats vinden. vindt het gemeentebestuur van Staphorst dat de schooljeugd te gen die tijd goed beslagen ten ijs moet komen. De tekst van het Wilhelmus zal in de oorspronkelijke oud-Hol landse versie worden verspreid. Alle fracties vinden dat er een historische band bestaat tussen God, Nederland en Oranje. Wel vond de raad het bedenkelijk, dat de gemeente wat dit betreft het voortouw moet r A'dam: geen alcohol bij vergadering AMSTERDAM (GPD) - Ambtena ren en ook raadsleden zullen het in Amsterdam onder werktijd zonder alcohol moeten stellen. Tijdens de begrotingsbehandelingen heeft burgemeester Van Thijn bekend gemaakt dat een verordening van deze strekking deze week onder de ambtenaren is verspreid. De anti-alcohol maatregel volgt op een voorstel van het PvdA- raadslid Guusje ter Horst dat zich enkele weken geleden druk maak te over het schenken van bier tij dens een commissievergadering. Zij kondigde toen aan met een mo tie te komen waarin het schenken van alcohol in werktijd op het stad huis en bij commissievergaderin gen verboden zou moeten worden. Die motie kwam er niet, omdat Van Thijn bij de begrotingsbehan delingen zijn maatregel bekend maakte.- Daarmee voorkwam de burgemeester een aanvaring tus sen het PvdA-raadslid en wethou der Van der Vlis, die tijdens die eerdere commissievergadering al van zijn boosheid over het voorstel had getuigd. BONN - De Westduitse verkiezin gen hebben heel wat meer in bewe ging gebracht dan algemeen werd verwacht. Helmut Kohl kwam in het nauw door het slechte resultaat van zijn CDU en de terugval van de Beierse CSU. Door de winst van de liberale FDP kan Kohl echter ver der regeren als kanselier. Heel an ders ligt de situatie bij de sociaal democratische SPD, waar de strijd tussen de realisten en de radicalen nu pas goed is losbarst. door Hans Hoogendijk Johannes Rau, de ex-kanseliers kandidaat heeft door zijn persoon lijke inzet een dreigende catastrofe weten af te wenden, maar dat is slechts uitstel van executie. De SPD staat voor een beslissende keus. Zoekt de partij stemmen in het midden of wordt de opening naar links gemaakt? Aan de ene kant is er de groep rond Rau met als voornaamste thuisbasis Noordrijn-Westfalen. Zij willen trug naar het midden om de daar verloren kiezers terug te winnen. De SPD moet opnieuw de brede volkspartij worden, zo vin den zij, waarin zowel de man aan de lopende band, als de kritische hoogleraar zich thuis voelt. Deze koers houdt ook een duidelijke af grenzing naar de Groenen in. Om zijn zin door te zetten zou Rau het voorzitterschap in 1988 over moeten nemen van Willy Brandt. Hij heeft daar van af ge zien, mede omdat hij tijdens zijn campagne een gebrek aan solidari teit in de partijcentrale in Bonn be speurde. Maar zijn rol is nog lang niet uitgespeeld. Rau, minister president in Noordrijn-Westfalen, blijft vice-voorzitter en de in het Ruhrgebied machtige SPD eist meer posten in de centrale in Bonn. Nieuw links De andere stroming wordt verte genwoordigd door de zogenaamde kleinkinderen van Willy Brandt, van wie de Saarlandse minister president Oscar Lafontaine en de oppositieleider in Nedersaksen Gerhard Schroder, de woordvoer ders zijn. Terwijl direct na de ver kiezingsuitslag Brandt, Rau en fractieleider Vogel stelden dat nu de confrontatie met de Groenen wordt gezocht, verkondigden zij dat vanaf dit moment een rood- it Johannes Rau (foto api groene coalitie een discussiethema voor de partij moet zijn. De kritiek van 'nieuw links' in de SPD is een logisch gevolg van de dubbelhartige verkiezingsstrate gie. Als een rode draad liep door de hele campagne het onvoorwaarde lijke 'nee' van Rau tegen een sa menwerking en het 'ja, maar' van de andere stroming. Willy Brandt speelde een weinig frisse rol door de ene keer richting Rau te lonken en de andere keer zijn favoriet Lafontaine niet te be kritiseren. Deze houding heeft de partij meer geschaad dan de CDU- propaganda over een 'rood-groene chaos'. Maar ook de Groenen profi teerden van de tweestrijd in de SPD. Zij hoefden alleen maar te reageren op de tactische blunders van de sociaal-democraten en kon den het thema rood-groene samen werking, zoals die in de deelstaat Hessen plaats vindt, rustig op zijn beloop laten. Een niet te onder schatten voordeel, want de strijd rond de eerste Groene deelstaatmi nister Joschka Fischer had de Groenen bijna verscheurd. Johannes Rau is het tragische slachtoffer van deze tweestrijd. Hij heeft het geprobeerd, maar faalde zoals ex-kanselier Helmut Schmidt hem in juli 1985 toen Rau nog aar zelde over een kandidatuur, al» voorspelde. Schmidt schreef onder meer dat hij niet graag wilde dat Rau door een uitzichtloze campag ne versleten zou raken. De ex-kanselier wees hem erop dat hij in ieder geval het partijvoor zitterschap moest overnemen om de partij op één lijn te kunnen bremgen. Helmut Schmidt ging zelf onder meer kapot aan het feit dat hij kanselier was, maar Brandt partijvoorzitter bleef. Schmidt kreeg gelijk en hij heeft dat nog steeds. Want ook nu dreigt de SPD te worden verscheurd door een richtingentrijd. Fundamentele discussie over de toekomst van Duitslands oudste democratische partij is een absolu te noodzaak om de aanhang niet nog meer van zich te vervreemden. Die strijd zal gaan tussen de linkse vernieuwers achter Lafontaine, die vrijwel zeker over vier jaar kanse lierskandidaat wordt, en de tradi tionele sociaal-democraten die de SPD weer een volkspartij in het midden willen laten worden. Vogel Zo lang die discussie woedt heeft de SPD een voorzitter nodig die door beide vleugels wordt geres pecteerd. Lafontaine noch Rau hebben die steun. Op dit moment komt er eigenlijk maar één man in aanmerking Willy Brandt als een soort tussenpaus op te volgen en die man is fractieleider Hans Jo- chen Vogel. Hij zou pok de aange wezen man zijn om de discussie over de nieuwe koers van de SPD in juiste banen te leiden. Mocht de SPD richting Groenen willen, dan kan Vogel kort voor de algemene verkiezingen van 1991 het roer overgeven aan een van de 'kleinkinderen' van Brandt, van wie Lafontaine dan de beste papie ren heeft. De SPD van Rau trekt zich dan terug in Noordrijn-West falen om er de eigen stellingen te verstevigen en de koers in Bonn te volgen zoals Strauss met zijn CSU in Beieren dat al jaren doet. afg., 13. l Grootmeestergroep B, Kuyf (Ned) - Brenninkmeyer (Ned) 0-1, Wi- (Ned) -Jiartoch (Ned) Watson (Gbr) - 3Vi 1 afg., 8'. Kuyf 3'/2, 9. Hartoch, linkmeyer 2xh, 11. Welling 2, 12. Rie- 39,1 seconden, 2. Hans Magnusson (Zw 39,2, 3. Hein Vergeer (Ned) 39,4, 4. Rolf Falk-Larssen (Noo) en Bengt Halve 1500 meter: 1. F'ük-Larssen 1.59,1 (nieuw baanrecord), 2. Vergeer en Magnusson Bengtsson 1.59,6, 5. Karlberg Hilversum: EERSTE KOERS, 2000 meter: 1. Attica (J. Oorthuijsen) 2.45,3 - 1.22,7, 2. Alida van Imca, 3. Zonia Prince. Niet gè- pel f. 11,50, trio f. 158,10. TWEEDE KOERS, 2000 meter: 1. Arya Compaen (J. van Koolwijk) 2.44,1 - 1.22,1, 2. Amy Victory, 3. Ylona Princess. Toto: win nend f. 1,60, plaats f. 1,20 f. 1,80 f. 2,00, kop pel f. 4,10, trio f. 18,60. DERDE KOERS, 2000 meter: 1. Ziri Sena- r (J. Jongen) 2.42,8 - 1.21,4, 2. Arnold uit 290,10. VIERDE KOERS. 2000 meter: 1. Amigo de Queen (P. de Bruyn) 2.46,2 - 1.23,1,2. Yard- ck, 3. Anno Buitenzorg. Niet gest Flight, 3. Zodijan. Niet gestart: Zebrano du Bois. Toto: winnend f. 9,40, plaats f. 2,50 f. 3,70 f. 3,10, koppel f. 81,50, trio f. 2754,00. f. 2,40 f 1,30, koppel f. 6,10, trio f. 47,50 ZEVENDE KOERS, 1609 meter: 1. Waltz Melodie (G. de Jong) 2.08,1 - 1.19,6, 2. Yon- Oostland (R. L. Pools) 2.40,6-1.20,3, 2. Winston, 3. Wehnes Dream. Niet gestart: Yo Yo. Toto: winnend f. 2,30 plaats f. 1,40 f. 1,70 koppel f. 3,60 trio f. 27,40. NEGENDE KOERS, 1609 meter: 1. Zeno- bia S (A. H. Suykerbuyk) 2.08,0-119,6, 2 Zoon van Jensen, 3. Ylius O. Toto: win nend f. 7,30 plaats f. 2,90 f. 4,60 f. 1,80 kop- BUITENL. VOETBAL Celtic 31-47, Glasgow Rangers 30-45, Dun dee United 29-42, Aberdeen 30-41, Hearts 30-40, FC Dundee 28-27, St Mirren 30-27.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 20