Gras of plastic, dat is de vraag 5D T Short wint 'loopgravenoorlog Vergeer sleutelt aan succesformule Analyse Gstrein verrast wereldtop Mogelijk eliteklas in Engeland Stevenhagen nadert top in zesdaagse JEUGDTRAINER Engelsman behoudt leiderspositie Nieuwe opzet voetbal in VS WOENSDAG 28 JANUARI 1987 SPORT PAGINA 17 Vol zelfvertrouwen in Eskilstuna ESKILSTUNA (ANP) - Hein Ver geer heeft de eerste winst van de alternatieve drielanden wedstrijd in Eskilstuna al binnen. De ont troonde kampioen van Europa doelde daarmee niet op de 1.250 Zweedse kronen, die hij gister avond met het brons op de 500 me ter en het gedeelde zilver op de 1.500 meter incasseerde. Van die eerste 400 gulden uit een prijzen- pot van zo'n 17.000 piek lag Ver geer, die tussen de bedrijven door het baanrecord op de mijl (2.00,31) kwijtraakte aan de Noor Kolf Falk- Larssen (1.59,1) vooralsnog niet wakker. De 25-jarige Haastrechter was veel meer te spreken over de verandering aan zijn linker schaats, die hem weer een ouder wets gevoel had gegeven. Dat was zijn winst op de eerste dag in Eskil stuna, waar de Zweedse thuisrij- ders de toon aangaven. Vergeer had gisteren aan het lin ker ijzer gesleuteld. Hij had het via de stelschroefjes aan de onderkant van de schoen zo'n anderhalve mil limeter naar binnen gesteld. Dat was nodig in de opinie van de ont spannen wereldkampioen, die sinds zijn valpartij in december in het overdekte Thialf niet echt meer lekker had kunnen afzetten met het linker been. „Maar zo'n schaat sijzer verzetje niet snel. Dat is psy chologisch. Het was de afgelopen jaren in die stand steeds goed ge weest. Dan houd je daar aan vast", betoogde Vergeer als de wielren ner, die nooit de zadelhoogte van zijn succesfiets zal veranderen. De Nederlander deed zoiets wel. Aan het eind van de slag liep zijn linker schaats de laatste maand weg, in plaats van naar binnen te komen. Dat laatste is een voorwaarde voor een goede afzet. „Inderdaad is het millimeterwerk. Misschien dat mijn linkerbeen toch een tik heeft gehad bij die valpartij in Heeren veen. Het ging vandaag in ieder ge val stukken beter. Bij het luiden van de bel kon ik lekker aanzetten. Dat was er de laatste tijd niet meer bij", zo analyseerde Vergeer zijn recente problemen. Toch kon de verbeterde stand van zijn schaats niets doen aan een onverwachte nederlaag op de mijl. Italiaan zwaar gewond na bobslee-ongeval CERVINIA (DPA) - De Italiaan Pietro Scaramuzza is gisteren zwaar gewond geraakt tijdens de training voor de Europese titel strijd viermans-bob in Cervinia (Italië). De bobslee van het Ita liaanse team kantelde in de laatste bocht, waarbij Scaramuzza uit de slee werd geslingerd. De Italiaan werd buiten, bewustzijn naar een ziekenhuis in Aosta vervoerd. Daar constateerden de artsen enkele botbreuken, zware verwondingen aan het hoofd en tevens bloed in de longen. De toestand van de Ita liaanse sporter werd kritiek ge noemd. Verbeek nieuwe trainer van De Graafschap DOETINCHEM (GPD) - De Graaf schap heeft Pim Verbeek gecon tracteerd als opvolger van Henk van Brussel. De ex-Spartaan (30), die in 1980 als gevolg van een on willige knie voor betaald voetbal werd afgekeurd, tekende bij de Doetinchemse eerste-divisionist een contract voor twee jaar. Een voorwaarde echter is wel, dat de huidige trainer van de Go- rinchemse zondag-hoofdklasser Unitas in april de cursus Coach Be taald Voetbal met succes afrondt. Verbeek, die werkzaam is als leraar lichamelijke opvoeding, gaat bij De Graafschap als gevolg van het financiële tekort als part-timer aan de slag. Tegen oud-wereldkampioen Rolf Falk-Larssen leidde Vergeer tot 1.100 meter voorbeeldig de dans. Met een voorsprong van zo'n tien meter dook hij de voorlaatste bui tenbocht in, op weg naar de verbe tering van zijn eigen baanrecord, dat sinds de Europese titelstrijd van 1985 had standgehouden. Ver geer noemde het zelf gretigheid, waardoor hij 380 meter voor het eind de sneeuwrand raakte. Moge lijk had het toch iets met zijn con centratie te maken. In ieder geval dook Vergeer half voorover en hij bleef nog maar juist op de been. De Nederlandse kopman was zijn snelheid kwijt en zag in de ijzige kou (dik 10 graden onder nul) op het laatste rechte eind Falk-Lars- sen langszij komen. Vergeer begon op de punten van zijn ijzers te rij den, iets wat hij in Trondheim te gen Goeljajev ook liet zien. De remmende werking van die stijl kostte Vergeer de winst: 1.59,1 voor Falk-Larssen om 1.59,2 voor de Nederlander. Die laatste score werd geëvenaard door de Zweedse specialist Magnusson. LONDEN (Rtr.) - De strijd binnen de league tussen gras of kunstgras, plastic zoals bij de topclubs denigrerend gezegd wordt, is meer dan een gevecht tussen de conservatieven en de nieuwlichters binnen het Engelse voetbal. Het is niet alleen een gevecht van de top clubs met de kleineren, het kan het breekijzer worden dat de organisatie van de league uit zijn voegen tilt. Een opstapje naar de super-league van de topclubs die de eenheid tussen de 92 clubs, verenigd in de vier divisies, zal breken. Kenny Dalglish is één van de felle tegenstanders van kunstgras, dat door de eliteclubs ook wel denigrerend plastic wordt genoemd, (archieffoto) Het voorstel van West Ham United in de eerste drie jaar geen toestem ming te geven aan verenigingen een kunstgrasveld in gebruik te ne men, wordt door velen gezien als een zet toch de elite-klas van de grasclubs te kunnen doordrukken. Morgen in de vergadering van de league behoeft het voorstel van West Ham United een twee-derde meerderheid. Het is op zijn minst twijfelachtig of 62 clubs met het voorstel zullen instemmen. Queen's Park Rangers en Luton Town uit de eerste divisie plus Old ham en Preston North End hebben een kunst-grasveld in gebruik, twaalf andere verenigingen heb ben al een verzoek ingediend om hun grasmat te vervangen door een speeloppervlak waarvan de kwali teit niet afhankelijk is van de weersomstandigheden. Voorzitter Martin Edwards van Manchester United denkt dat een afwijzing van het voorstel van de „Hammers" vergaande gevolgen kan hebben. „Nu zo veel van de ROTTERDAM (ANP) - Peter Ste- venhaagen heeft een uitstekende avond beleefd tijdens de wielerzes- daagse van Rotterdam. De Noord hollandse beroepswielrenner, die nog niet tot de „kopstukken" be hoort op de baan, naderde met zijn Liechtensteinse partner Roman Hermann het leidende koppel Clark/Bincoletto tot 21 punten. Op de voorlaatste avond slaagden Ste- venhaagen en Hermann erin, net als Teun van Vliet met Kristen, de achterstand van een ronde weg te werken. Als enige koppel bleef de Nederlands/Liechtensteinse com binatie in de buurt van de Australi sche routinier Clark en diens on verwachte koppelgenoot, de Ita liaan Bincoletto, De andere routiniers leden ver lies. Joop Zoetemelk en de Belg Etienne de Wilde konden het ver schil tot niet minder dan twee ron den verkleinen. De Fransman Fig- non en de Brit Doyle liepen ook een achterstand van twee ronden op. Voor Gerrie Knetemann en de Belg Stan Tourné wordt het erg moeilijk een ereplaats te behalen. Zij staan zesde op drie ronden van het leidende duo. Teun van Vliet, net als Stevenhaagen relatief oner varen op de piste, stond met zijn Westduitse partner Kristen op de derde plaats met een achterstand van een ronde. 1. Clark (Aus)/Bincoletto (Ita) 232 punten, 2. Roman Hermann (Lie)/Stevenhaagen (Ned) 211, op 1 ronde 3. Van Vliet (Ned)/ den 7. Worre/Pedersen (Den) 102, op 9 ron den 8. Bondue/Vallet (Fra) 80. op 11 ronden 9. Vaarten (Bel)/Schlaphoff (WD1) 30, op 16 ronden 10. Sigmund Hermann (Lie)/Oer- sted (Den), op 23 ronden 11. Elshof/Pieters (Ned) 26, op 25 ronden 12. Sawyer/Higgins (Aus) 56, op 31 ronden 13. Vandenbroucke/ D'Hondt (Bel) 12. ADVERTENTIE V.V. RIJNSBURGSE BOYS Voor.de A junioren en een 2e selectie-groep zoeken wij een enthousiaste trainer. Schriftelijke sollicitaties richten aan: secretaris Rijnsburgse Boys, G.A. van Zuijlen, Postbus 163, 2230 AD Rijnsburg. WIJK AAN ZEE (GPD) - Nigel Short blijft de grote leider in het Hoogovens Schaaktoernooi. Gisteren had hij met de hekkesluiter Gutman te doen. Wie gedacht had, dat de Is- réeliër er andermaal zijn gemak van zou nemen, kwam bedrogen uit, want er ontstond een geweldige loopgraven oorlog, waarvan de uitslag niet te voorspellen was. Na on geveer vier uur spelen was de stelling nog in evenwicht. Short ging onverstoorbaar verder en toen beide spelers voor de tweede maal in tijdnood kwamen, bleek bij Gut man een tekort aan hardheid. Hij verkeek zich op een kwa liteitsoffer van de Engelsman en belandde onvermijdelijk in een verloren eindspel. Door die late overwinning blijft Short met een vol punt voorsprong op zijn naaste belagers aan de lei ding. Vandaag krijgt hij met Miles te doen en dat kon wel eens op een ware veldslag uitlopen, want de Engelse deelnemers bestrijden el kaar alsof er levens op het spel staan. Miles liet zich gisteren te genover Flear trouwens van zijn beste kant zien. In een Damegam biet kwam hij langzaam maar ze ker betér te staan en na zes uur spe len werd de partij afgebroken in een voor Flear verloren positie. Dat brengt Miles alleen op de vierde plaats. De tweede en derde plaats worden gedeeld door Kortsjnoi en Nogueiras, die gisteren beiden hun partij wisten te winnen. Kortsjnoi had met zwart in een Open Span jaard maar weinig moeite met Za pata. Hij won al spoedig een pion en dit bleek in het lopereindspel van beslissende betekenis. Nogueiras speelde de mooiste partij van deze ronde. Vandaag zal het zeker feest zijn op Cuba, want de belangstelling voor het schaken is daar enorm. Wie in 1966 te Hava- Wit: Ljubojevic Zwart: Nogueiras Franse partij, Nimzowitschvariant 9e ronde an het Frans.), 4. e5 Pe7 5. Ld2 (De methode van Boegoljoebov, die tegenwoordig niet meer zo vaak wordt gebruikt. Van Ljubojevic zou men toch eerder het scherpe 5. a3 mogen verwachten.) 5. c5, 6. a3 (Vroeger speelde men het met 6. Pb5 Hiermee won Aljechin eens een schitterende worgpartij van Nimzo- witsch, in San Remo 1930. Later toonde dezelfde zwartspeler tegen Lasker aan, dat zwart niets te vrezen heeft na 6. Ld2+, 7. Dd2: 0-0. 8 c3 Pf5. 9. Ld3 Ld7!> 6. Lc3:, 7. Lc3: Pbc6, 8. Pf3 cd4:. 9 Pd4: Pe5, 10. Pe6: (Het is bekend, dat deze combinatie niets oplevert. Zou Ljubojevic dit niet geweten hebben?) 10. Le6:, 11. Le5: 0-0, 12. Ld3 Pc6, 13. Lc3 d4, 14. Ld2 Pe5, 15. Lh7: (Maar dit is spelen met vuur. Merkwaardig ge noeg voerde Ljubojevic deze bekende combinatie óa tempo uit! De gevolgen zijn werkelijk niet plezierig voor hem. Na 15. 0-0 heeft wit niets te vrezen, maar hij heeft ook geen schijn van voordeel.) 15. Kh7:, 16. Dh5+ Kg8. 17. De5: Te8 (Nu is goede raad duur. Wit kan niet ro- cheren op straffe van kwaliteitsverlies. Volgens Timman, die in de perskamer de partij volgde, had wit toch op 18. 0-0 Lc4 moeten ingaan. Nu krijgt hij een sterke koningsaanval over zich heen.) 18. Dg3 Lc4 19. Kdl Tcb, 20. b3 (Nog erger is 20. Tel Tel:21. Lel: d3!) 20. Le2 21. Kcl d3,22. c3 Lh5 (Wit moet in elk geval proberen op de zwarte velden stand te houden. Het is bekend, dat on gelijke lopers in simpele eindspelen vaak remisemakers zijn, maar in scher pe posities zi.jn zij een voordeel voor de aanvaller. De witte pluspion heeft hier in het geheel geen betekenis.) 23. Ta2 (Zoekt de verdediging langs de tweede rij. Op 23. Tel zou sterk 23. Te2! vol gen.) 23. Te2, 24. Kbl (Anders kon Dd8 - d4 wel eens een dreiging worden.) 24. Tc6 (Men verwachtte hier 24. Db6, waarop wit 25. b4 moet doen.) 25. f3 Lg6 (Dreigt 26. Tc327. Lc3: d2+ en 28.dlD-f en spoedig mat.) 26. Tdl b5, 27. a4 b4. 28. c4 (Wit moet de positie zoveel mogelijk gesloten houden. Na 28. cb4: Tc2 is de zwarte aanval snel beslis send.) 28. a5. 29. h4 Tce6 (Zwart kan zijn actie in alle rust voorbereiden. Wit is gedoemd tot afwachten. Ondertussen draaien de klokken verder.) 30. Dh3 Tel! (Als de diagonaal van Lgö open komt, heeft wit niets meer te hopen.) 31. Tel Dd4 (Wederom met een sterke drei ging: 32.Dgl!) 32. Dh2 (Hij onderkent het gevaar. Ljubojevic had hier nog twaalf minuten, zijn tegenstander wel het schaak der wrake.) 33. Te8. 34. Tel: (Het maakt allemaal niets meer uit.) 34 Tb8:. 35. Lc3: d2+ 36. Kal bc3 Wit geeft op. na de Schaakolympiade heeft mee gemaakt, weet daar alles van. Op de drukste kruispunten zijn soms elektronische demonstratieborden aangebracht. Het gevolg is, dat het verkeer daardoor van tijd tot tijd volkomen ontwricht raakt. Nu heeft Havana een eeuwenou de schaaktraditie. Reeds in 1892 werd daar een match om de we reldtitel uitgevochten tussen Stei- nitz en Tjigorin. De beroemde we reldkampioen Capablanca wordt er elk jaar nog geëerd met een her- denkingstoernooi en Fidel Castro komt er steeds persoonlijk kijken. Hij is overigens een redelijk goed schaker. Nogueiras, die naar de naam Jesus luistert, weet dat zijn spel in zijn land met aandacht ge volgd wordt. Hij is deze week goed losgekomen. Nu stak Ljubojevic hem wel de vinger in de mond en was bovendien nog verbaasd dat hij stevig werd gebeten. De partij zal ongetwijfeld een ronde door de wereldschaakpers doen. Van der Sterren herstelde zich van de verschrikkingen van de af gelopen dagen. Hij verzekerde zich van een rustige remise tegen Olafs- son door een goede, veilige ope ningsvoorbereiding. Volgens zijn zeggen had hij vrijwel de gehele partij thuis al op het bord gehad. Andersson won van Hulak. De laatste zet voor de eerste tijdcon- trole werd de Joegoslaaf fataal. De ze kostte hQm een vol stuk en toen was het meteen uit. Sosonko blijft de leidende groep volgen. Hij kon tegen Van der Wiel in een Catalaanse Partij niets tast baars bereiken, maar uiteindelijk bleef hij toch buiten de gevarenzo ne. Er zijn nu nog vier ronden te spe len en er kan nog van alles gebeu ren. De kansen van Short op de eindoverwinning blijven onveran derd groot. Veel hangt af van wat Kortsjnoi en Nogueiras vandaag tegen elkaar presteren. Uiteraard hoopt Short op een rustige remise tussen zijn beide concurrenten. De Oostenrijker Bernhard Gstrein verraste op de eerste dag het WK-skiën vriend en vijand. (foto AP) Favorieten afgetroefd op WK skiën CRANS-MONTANA (Reuter/ Siz) - De Oostenrijker Bernhard Gstrein heeft op de eerste dag van de wereldkampioenschap pen skiën in Crans-Montana (Zwitserland) voor een grote ver rassing gezorgd door de combi natie-slalom te winnen. Hij had na twee manches een voor sprong van ruim twee seconden op zijn landgenoot Günther Ma- der en de Amerikaan Felix McGrath. Het was de eerste over winning van Gstrein in dit sei zoen. De Nederlander Hans van der Veldt eindigde op de 38e plaats. Hij moest bijna veertig se conden op de winnaar toegeven. Toppers als de Zwitser Pirmin Zurbriggen, de Luxemburger Mare Girardelli en de Westduit ser Markus Wassmeier bleven op grote achterstand van Gstrein steken. Titelverdediger Zurbrig gen, die dit seizoen op alle onder delen (slalom, reuze-slalom en af daling) uitblonk, eindigde als ne gende met een achterstand van bijna vijf seconden. Wassmeier werd tiende. Girardelli deed het beter door de zevende plaats op te eisen. De afdaling voor het combinatieklassement wordt vrijdag gehouden. Na de eerste manche leek al leen Paul Frommelt nog in staat Gstrein van de eerste plaats te houden. De Liechtensteiner had slechts 0.77 seconden meer no dig voor het traject van 601 me ter, dat een hoogteverschil kende van 189 meter. Later bleek dat Frommelt een van de 63 poortjes had gemist, waarna de wedstrijd leiding de slalom-specialist dis kwalificeerde. De Westduitse Christa Kins- hofer mag toch niet voor Neder land uitkomen tijdens de wereld titelstrijd skiën in Crans-Monta na. Dat heeft de Internationale Ski Federatie (FIS) gisteren be slist. Kinshofer, in 1980 te Lake Pla cid winnares van de zilveren me daille op de slalom, werd door de Nederlandse bond naar voren ge schoven als deelneemster, nadat enige formaliteiten rond haar „ski-nationaliteit" leken te zijn geregeld. De FIS voerde echter aan, dat Kinshofer niet beschikt over een Nederlands paspoort en dat van een aanvraag tot natura lisatie niets bekend is. 50.26), 2. Gunther Madcr (Oos) 1.44,48 (53 25 - 51 23). 3 Felix McGrath (VSt) 1.44,60 (53,00 - 51,60), 4. Josef Schick (WD1) 1.45,70 (53.75 - 51.95), 5. Finn Jürkc (Nor) 1.45.79 (54,58 - 51,21), 6. Robert Er- lacher (Ita) 1.45.90 (53,67 - 52.23). 7. Mare Giradelli (Lux) 1 45.96 (53.67 - 52.49), 8 Richard Pramotton (Ita) 1 46,13 (53,58 - 52,55). 9. Primin Zurbriggen (Zwi) 1.47,12 (54.12 - 53,00) 10 .Markus Wass meier (WD1) 1.47.98 (54.30 - 53,68), 38. Hans van der Veldt (Ned) 2.21.54 (1.10.57 grote verenigingen tegenstander zijn van het spelen van leaguewed strijden op kunstgras zou er een aanleiding zijn uit de league te stappen indien het aantal plastic clubs zou groeien tot zes of acht." Ommezwaai De veronderstelling van Ed wards dat het aantal clubs zal groeien is niet uit de lucht gegre pen. Twee clubs uit de eerste divi sie hebben de ommezwaai al ge maakt, Wimbledon, Charlton en Oxford staan op het punt te volgen en een belangrijk deel van de clubs uit de tweede divisie heeft hetzelf de plan. De voorvechters van gras en van de super-league zijn Manchester United en -City, Liverpool en Ever- ton, Arsenal en Tottenham Hot spur, het zestal dat vorig jaar Enge land deed schrikken met de ge dachten aan een elite-klasse buiten of naast de league. Die clubs halen de hoogste toeschouwers-gemid delden, bezitten de beste sponsor contracten en waar nodig de mees te financiële steun van rijke sup porters of bestuurders. De top-zes kan zich ook de luxe verooorloven van een verwarmingssysteem on der het gras, waardoor de weers omstandigheden minder greep op het veld krijgen. Zo'n veldverwar- ming zou als voorwaarde gesteld kunnen worden bij de toelating tot de super-league. Er zijn niet alleen tegenstanders van kunstgras in Engeland, zoals Liverpools speler-manager Kenny Dalglish, die onlangs beweerde dat alle kunst-grasmatten moeten wor den opgerold. De andere partij roept luidkeels uit dat concurren- tievrees de belangrijkste bewee greden van de traditierijke vereni gingen is zich te verzetten tegen de nieuwe ontwikkelingen. Het kunstgras namelijk drukt de kos ten en maakt het een aantal kleine re clubs gemakkelijker zich te handhaven, omdat de dreiging van een faillissement vermindert. In vesteren in kunstgras namelijk is eenmalig, het kan 24 uur per et maal worden gebruikt en alle da gen van het jaar. De voorstanders beweren bovendien dat op de nieu we velden technische vaardighe den beter tot uitdrukking kunnen komen. De tegenstanders roepen even hard uit dat onecht gras leidt tot onecht voetbal, dat de echt Britse sliding uit beeld zal verdwijnen en dat het boeiende, maar risicorijke lange-halen-vlug-thuisvoetbal ver vangen zal worden door steriel continentaal getik. De tegenstellin gen tussen de twee groepen zijn pas dit seizoen echt op de voor grond getreden. Aan de eerste stap. van Queen's Park Rangers, werd betrekkelijk nonchalant voorbij gegaan, maar de successen van Lu- ton Town - winst aan Kenilworth Road tegenJii^vwjrtJBeW Liverpool en Everton - hebben de schrik erin gebracht. En-tout-cas, de grootste fabri kant van kunstgrasvelden, stelt dal hoewel de huidige velden voldoen aan alle eisen toch nog zes jaar on derzoek nodig zal zijn om een veld te fabriceren dat niet van natuur lijk gras is te onderscheiden. David Evans, de voorzitter van Luton is overtuigd van de uitstekende kwa liteiten van het huidige kunstgras veld. „Over vijf of zes jaar kan ik Howard Kendall, de manager van Everton, met een blinddoek mee nemen naar een veld en hij zal niet niet in staat zijn te zeggen of hij op kunst- dan wel natuurlijk gras staat." De grootste fabrikant van kunst gras heeft gedreigd met zijn onder zoekingen te stoppen wanneer een voorlopig verbod van kunstgras velden wordt afgekondigd. Dat zou een geweldige slag zijn voor Evans en zijn aanhangers, die ervan over tuigd zijn dat in de 21de eeuw voet balwedstrijden zullen worden ge speeld in comfortabele overdekte stadions. In de Sowjet-Unie be staan al twee van dergelijke sta dions. In Engeland heeft men nog nooit willen weten van een winterstop, zoals die in vele andere Europese landen wel bestaat of de overgang naar voetbal in de zomer omdat dan de concurrentie van tennis en cricket te groot is. NEW YORK (SID) - In de VS wordt opnieuw geprobeerd het pu bliek enthousiast te maken voor het voetbal. Clive Toyle, de vroege re manager van de New York Cos- mos, probeert een nieuwe voetbal competitie op basis van semi-pro- fessionalisme van de grond te hel pen. Reeds zeven clubs hebben in geschreven voor het komende sei zoen, dat in april van start gaat. El ke club mag slechts vier buitenlan ders onder contract hebben.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17