Verzet bewoners tegen plan gemeente voor de Zijloever v* cft? limMMÉ De strijd om parkeergelden tussen gemeente en het rijk Bouwfederatie en EBR om tafel over stadsverwarming 'Meer woningen ten koste van groen' Albert Heijn niet aan Driessenplein Opnieuw poging conflict op te lossen Halfjaar cel voor te hoge rekeningen WOENSDAG 28 JANUARI 1987 ==LEIDSCH DAGBLAD: he- LEIDEN - Buurtbewoners lemaal niets in de plannen gemeente voor de invulling van het Zijloevergebied. De bewoners ne men het de gemeente vooral kwa lijk te zijn afgeweken van het be stemmingsplan van 1984. Op grond van dit plan heeft een aantal bewo ners een huis aangeschaft in de wijk. In plaats van een groenvoor ziening komt er nu woningbouw op luttele meters afstand van de huizen. De bewoners willen dat de gemeente vasthoudt aan het oor spronkelijke ontwerp. De plannen van de gemeente be helzen de bouw van maximaal 282 woningen langs de Zijloever. Een De informatie-avond over de plannen voor het Zijloevergebied werd gisteravond druk bezocht, (foto Jan Holvast) LEIDEN - Albert Heijn zal zich niet in de. winkelruimte onder de parkeergarage aan het Ir. Driessen- plein vestigen. In de buurt (Pan- cras-Oost) circuleerden de laatste tijd geruchten dat de Zaanse groot grutter een filiaal in het gebouw zou openen. Albert Heijn blijft ech ter zoeken naar een geschikte loca tie in de binnenstad. Vorig jaar werd het AH-filiaal in de Haarlem merstraat gesloten. De bedrijfsruimte die naast de vestiging van kledingzaak Marca nog beschikbaar is op de begane grond van de garage, zal worden bezet door Van Lierop orthopae- die, die nu nog aan de Nieuwe Rijn is gevestigd. Een woordvoerder van Van Lierop deelde mee dat de verhuizing van het bedrijf bijna honderd procent zeker is. Volgens een zegsman van de aannemer. Erica-Bouw, heeft Al- bert Heijn wel belangstelling ge toond voor het gebouw. "Er zijn echter bedrijven die geïnformeerd hebben naar de mogelijkheden zich daar te vestigen". Een woord voerder van het Ahold-concern, waarvan Albert Heijn deel uit maakt, liet overigens weten dat dc gemeente Leiden de Marca-par- keergarage als mogelijke vesti gingsplaats aan de hand heeft ge daan. Albert Heijn heeft wel uitbrei dingsplannen voor het filaal aan het Bevrijdingsplein. Daarnaast zal de noodvestiging in de Stevenshof een definitieve behuizing krijgen. LEIDEN - De federatie van Leidse woningbouwverenigingen en het Energiebedrijf Rijnland gaan bin nenkort nog een keer praten om het conflict over de kosten voor stadsverwarming in de Stevenshof op te lossen. Daarbij zal alsnog een onderdeel ter tafel komen van het bemiddelingsvoorstel dat de ge meente in deze kwestie heeft ge daan. De federatie heeft zich hier toe bereid verklaard na een ge sprek met wethouder Tesselaar van volkshuisvesting. Het EBR heeft zich gematigd po sitief uitgelaten over het bemidde lingsvoorstel. De federatie van wo- Ex'85 Bij het centrum voor hulp en bewustwording Ex '85 begint vanavond de cursus Kundalini- yoga. De eerste avond is - ter ken nismaking - gratis. Er volgen tien lessen elke woensdagavond van half acht tot i\egen uur in het gebouw aan de Koppenhink- steeg. Debat De Stichting het Leids Debat organiseert morgenavond een de bat over het onderwerp 'leder heeft recht op een kind van eigen vlees en bloed'. Onder voorzitter schap van de hoogleraar ethiek H.M. Kuitert zullen vier sprekers vóór en vier tegen deze stelling pleiten. Het debat wordt gehouden in het Groot Auditorium, Rapen burg 73, en begint om half acht. Klaverjassen De activiteitencommissie van wijkvereniging Aktief houdt morgenavond de maandelijkse klaverjas- en sjoelavond voor le den en niet-leden. Vanaf kwart voor acht is iedereen welkom in de grote zaal van het gebouw van Aktief aan de Berlagestraat 2. ningbouwverenigingen heeft het echter in eerste instantie afgewe zen. De federatie toont zich nu toch bereid te praten over het afsluiten van een nieuw onderhoudscon tract, zoals dat door de gemeente in het bemiddelingsvoorstel is geop perd. Het gevolg van zo'n onderhouds contract zou zijn dat de woning bouwverenigingen een deel van de vaste onderhoudskosten voor stadsverwarming kunnen terugbe talen aan het EBR. Het vastrecht voor bewoners kan dan worden verlaagd. Volgens een berekening van de gemeente betalen de bewoners in de Stevenshof nu 196 gulden per jaar teveel aan vastrecht. Dat komt doordat de woningbouwverenigin gen een bijdrage van het rijk hier voor niet willen en niet kunnen doorgeven aan het energiebedrijf. Overigens kunnen bewoners, wan neer een onderhoudscontract wordt afgesloten, niet het volledige bedrag terugkrijgen. Dat is ook de reden geweest dat de bewoners en ook de federatie het voorstel van de gemeente in eerste instantie hebben afgewezen. De federatie plaatst op dit mo ment echter vraagtekens bij de be rekening van de gemeente. Zij vraagt zich af of de bewoners in derdaad 196 gulden per jaar te veel betalen. Volgens de federatie gaat het om een lager bedrag. Om zeker heid te hebben, heeft ze de bereke ningen van de gemeente opge vraagd. Wethouder Tesselaar is be reid die te geven. Rechter De fractie van Links Leiden meent dat het conflict nu alleen nog maar kan worden beslecht doordat de bewoners naar de rech ter stappen. De fractie schrijft dit in een open brief aan wethouder Tesselaar. In een commissieverga dering eerder deze maand heeft de wethouder al toegezegd juridisch advies in te winnen over de moge lijkheden van een proefproces. Links Leiden wil nu dat de wet houder tijdens de eerstkomende vergadering van de raadscommis sie voor volkshuisvesting informa tie over mogelijke juridische stap pen op tafel legt en daarbij tevens aangeeft hoe de gemeente de be woners bij een eventuele rechtzaak of kort geding kan helpen. Een woordvoerder van het wijk- comité Stevenshofjespolder heeft deel daarvan zal woningwetwonin gen worden. Een aantal woningen wordt gerealiseerd in een flat naast zwembad De Zijl. Bovendien wordt er een jachthaven gecreëerd in het gebied. Ook op de kade van die haven is woningbouw gepland. De bewoners vermoeden dat dat vrije-sectorwoningen zullen wor den. De gemeente wil nog dit jaar met de bouw in het eerste gedeelte van het gebied (dicht bij de Lage Rijn dijk) beginnen. Met de verwijde ring van de grond, die zoals de ge hele bodem van het Zijloeverge bied is vervuild, zal half februari begonnen worden. De sanering is dan in april gereed. Exploitatie Op de rechteroever van de Zijl (links de Zijldijk) moeten woningen worden gebouwd. Er komen er een flink meer dan bewoners hadden verwacht. Dat gaat volgens hen ten koste van geplande groenvoorzieningen. (foto Jan Holvast) De bouw van een groot aantal woningen is noodzakelijk omdat de gemeente de exploitie van het gebied sluitend wil krijgen. Dat wil zeggen dat de kosten voor het ver richten van sloopwerkzaamheden, het bouwrijp maken en de ver plaatsing van Gijzenij moeten op wegen tegen de opbrengsten van de woningbouw. Vooral het feit dat er extra wo ningen moeten komen om de ver plaatsing van Gijzenij mogelijk te maken, schiet bij de bewoners in het verkeerde keelgat. Tijdens een informatie-avond in de wijk stelde een van de leden van het wijkcomi- té dat de buurt uiteindelijk op draait voor de verplaatsing van Gij zenij. "Wij investeren nu om dat bedrijf weg te krijgen. Hoe investe ren wij? Door het ons in het plan van 1984 voorgespiegelde uitzicht in te leveren". De woordvoerder van het wijk- comité gaf bovendien aan op welke punten de gemeente afwijkt van het in 1984 geformuleerde beleid. "Toen stelde de gemeente dat er niet hoger gebouwd zou worden dan 12 meter in maximaal drie woonlagen, er zouden niet meer dan 200 woningen komen. Het aan tal groenvoorzieningen stond in verhouding tot het aantal wonin gen. Wat gebeurt er nu: er komen meer woningen en minder groen". Arbeiderswijk Een bewoonster reageerde aan zienlijk feller op de woningbouw plannen. "Waarom is het niet mo gelijk een groenstrook langs De Zijl aan te leggen. Dat kon in de Merenwijk wel. Is het soms omdat de Kooi een arbeiderswijk is? Blijf toch bij het oude plan. Het ons be loofde uitzicht moet nu wijken voor dure koopwoningen. Het is unfair, wij voelen ons puur bedon derd". De bewoonster voorspelde dat de gemeente schadeclaims kon verwachten van gedupeerde bewo- De voorzitter van het wijkcomi- té, J. Werter, wilde niet inhoudelijk op de plannen ingaan. Hij kreeg de indruk dat de buurt nauwelijks een keus heeft. "Het is stikken of slik ken. Ik vraag mij af of er voor de buurtbewoners of voor anderen ge bouwd wordt. Scherpen deze plan nen de discrepanties niet aan tus sen de buurt en degenen die de duurdere huizen moeten gaan be volken?". De aanwezige gemeente-ambta- naren gaven aan dat de bewoners nog de gelegenheid krijgen om de plannen bij te slijpen. De functio narissen van de gemeente beloof den bovendien te zullen pleiten voor het opstellen van een aantal alternatieve mogelijkheden. Er zal echter wel aan een aantal rand voorwaarden voldaan moeten wor den. Een van die voorwaarden is dat het totale plan financieel haal baar moet zijn. De bewoners deelden mee niet geïnteresseerd te zijn in een dis cussie of een gebouw nu een meter naar links of naar rechts verplaatst moest worden. Zij stelden dat al leen een plan dat het ontwerp van 1984 dicht benadert, acceptabel is. eerder deze week al verklaard vooralsnog niet veel te zien in een proefproces. Hij meent dat het be ter is als de Leidse gemeenteraad een duidelijke uitspraak doet in het conflict. De raad zou een schul dige moeten aanwijzen en eventu eel moeten afdwingen dat de fede ratie of het EBR de te veel betaalde kosten teruggeeft aan de bewo ners. De federatie en het EBR zou den vervolgens onderling de zaak moeten zien uitvechten. Wethouder Tesselaar wil over de ze suggestie nog geen uitspraak doen. "Dat lijkt me op dit moment nog niet verstandig. We kunnen beter wachten op het gesprek van het EBR en de federatie voor we bepalen wat de gemeente verder moet doen". DEN HAAG/LEIDEN - De recht bank in Den Haag heeft gisteren een 30-jarige directeur van een straatmakersbedrijf in Leiden tot een half jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De officier van justitie eiste 2 weken geleden eenzelfde straf. De Leidenaar moet de cel in, om dat hij zich meermalen schuldig heeft gemaakt aan het vervalsen van rekeningen. Zijn bedrijf bracht meer vierkante meters straat in re kening, dan het in werkelijkheid had aangelegd. De gemeenten Lei den, Zoeterwoude en Voorburg kregen in totaal 17 keer een nota gepresenteerd waarop een hoger bedrag stond vermeld dan zij ei genlijk zouden moeten betalen. De straatmaker incasseerde op die manier ten onrechte een bedrag van 26.000 gulden. Tijdens de be handeling van de zaak ontkende de man dat er sprake zou zijn op ver valsing. Het straatmakersbedrijf van de Leidenaar nam de karweien aan en liet ze - op papier - uitvoeren door een onderaannemer. Deze zoge naamde katvanger, eveneens een inwoner van Leiden, kreeg daar voor wekelijks 500 gulden. Hij moet nog voor de rechtbank ver schijnen. LEIDEN - Het parkeren heeft de gemeente Leiden in 1986 vrijwel niets gekost. In voorgaande jaren wogen de inkomsten van par- keermeters in het geheel niet op tegen de kosten voor parkeer- controle. Zo leed de gemeente in 1985 nog een verlies van bijna 3 ton. In de toekomst kan het par keren zelfs een lucratieve aange legenheid worden voor de ge meente. Er worden plannen ont wikkeld om van de parkeerboete (die in de rijkskas verdwijnt) een gemeentelijke belasting te ma ken (de zogenaamde fiscalise ring). H. Kuzee van de directie verkeer van de gemeente Leiden sluit, mits aan een aantal voor waarden wordt voldaan, een ba tig saldo van een miljoen gulden per jaar niet uit. Quitte door Willem Spierdijk Dat het parkeren geen verlies gevende aangelegenheid meer is, komt door de invoering van een nieuw parkeersysteem dat per 1 januari 1986 in een deel van de binnenstad werd ingevoerd. Kern van het systeem is dat voor iedere parkeerplaats moet wor den betaald. Bewoners en bedrij ven kunnen zich voor 180 gulden per jaar een vergunning aan schaffen. Daarbij creëerde de ge meente een aantal kort-parkeer- plaatsen waar bezoekers hun au to een uur konden stallen. Behalve door de verkoop van vergunningen stegen de inkom sten van de gemeente ook dank zij een hogere opbrengst uit de parkeermeters en -automaten. De stijging van die inkomsten is toe te schrijven aan de uitbrei ding van de controle. Het aantal parkeerwachters steeg van 11 naar 17. Het feit dat er in 1986 met het parkeren quitte werd gespeeld, betekent nog niet dat de toe komst van het parkeerfonds er onverdeeld zonnig uitziet nu het gebied waarvoor het nieuwe par- keerregiem geldt, uitgebreid zal worden. D. Kuijper van de direc tie verkeer: "In de delen van de stad die bij het gebied getrokken worden, staan de parkeermeters verder uit elkaar. Dat betekent dat de effectiviteit van de uitbrei ding van de controle waarschijn lijk minder zal gijn dan in het centrum. Het zal daarom best moeilijk zijn om het resultaat van afgelopen jaar te evenaren". De pogingen van de gemeente om geen verlies meer te lijden op het gebied van het parkeren en zo te zorgen dat de autobezitter opdraait voor de kosten voor het parkeren, lijken zeker te zullen slagen wanneer de parkeerboete wordt omgezet in een gemeente lijke belasting. Of het ooit zover komt is overigens nog niet zeker. Momenteel is er een wetsont werp in behandeling dat die 'fis calisering' regelt. Wanneer het omzetten van een parkeerboete in een gemeentelijke belasting inderdaad doorgaat, zou een ein de komen aan een jarenlange dis cussie tussen gemeente en rijk over de betaling van de parkeer- controle (de gemeente) en het in nen van de parkeerboetes (het rijk). Discussie Die discussie is de afgelopen jaren verhevigd. Toen de eerste parkeercontroleurs aan het einde van de jaren zestig ten tonele ver schenen, was er nog geen sprake van enig meningsverschil tussen gemeentelijke en centrale over heid over de betaling van de par keercontroleurs. De gemeente accepteerde dat het langs auto's lopen om te kijken of de parkeer- schijf wel goed was afgesteld niet een taak van de politie was en stelde zelf parkeercontroleurs aan. Het ging daarbij bij middel grote gemeenten vaak om niet meer dan twee functionarissen. Naarmate het parkeren met be hulp van blauwe zones en par keermeters beter geregeld werd, moest ook het aantal controleurs toenemen. De gemeenten zagen met lede ogen toe hoe de ge meentekas door salarissen van de parkeerwachters werd gele digd en de rijkskas gevuld werd met de door de controleurs uitge deelde boetes. De gemeenten probeerden dan ook een andere regeling te treffen met het rijk; of de parkeerwachters zouden niet meer door de gemeenten betaald moeten worden of het rijk zou de opbrengst van parkeerboetes moeten afstaan. Nadat bleek dat de centrale overheid niet wilde meewerken aan een extraatje voor de ge meenten, bedacht Dordrecht in 1983 een systeem waarbij er geen boete voor foutief parkeren werd gegeven, maar de foutparkeerder een belastingaanslag voor zijn overtreding kreeg. Dat plan werd in een verordening geregeld. Die Dordtse parkeerverordening wachtte op koninklijke goedkeu ring, toen de Hoge Raad de plan nen bedierf. Op juridische gron den bleek het onmogelijk dat een gemeente zelf een 'fiscalise- rings'-regeling opzette. Dor drecht borg toen ook de plannen in de ijskast op. Het was duide lijk dat als de boetes langs fiscale weg gëind moesten worden, er een wettelijke regeling moest ko men. Illusie Het ontwerp van die regeling is inmiddels gereed en ligt ter be handeling by de Tweede Kamer. De illusie van gemeenten dat het slechts een kwestie van tijd zou zijn voor een leuk financieel voordeel geboekt zou kunnen worden, werd echter bruut de grond ingeboord. In de Memorie van Toelichting bij de voorge stelde wetswijziging schreef de minister van justitie het wel erg vervelend te vinden de inkom sten van de boetes te verliezen. Hij wil dan ook bekijken of de gemeenten vervolgens niet weer gekort kunnen worden. Het ministerie van justitie stelt zich in deze kwestie inhalig op. Het is immers zo dat het rijk, ook al gaan de parkeerboetes naar de gemeenten, een aardig financieel voordeel heeft. Het ligt namelijk voor de hand dat de bijkomende kosten voor het innen van de boetes omlaag zullen gaan. Nu is het zo dat degene die de boete niet betaalt, ook niet na herhaal de aanmaningen, uiteindelijk voor de kantonrechter moet ver schijnen. Wanneer de boete een gemeentelijke belasting wordt, zal degene die. bekeurd is zelf ac tie moeten ondernemen. Hij zal een bezwaarschrift bij de belas tinginspecteur kunnen indienen en daarna eventueel in beroep kunnen gaan by de belastingka mer van het gerechtshof. Een procedure die een actief hande len van de bekeurde vereist en waaraan bovendien nogal wat kosten zijn verbonden. Het ligt voor de hand dat er minder mensen van deze om slachtige beroepsgang gebruik zullen maken. De rechterlijke macht zal dus veel minder in ac tie moeten komen om zich uit te spreken of een parkeerbon wel of niet terecht is uitgedeeld. Op dit vlak ligt er dus voor het rijk een aanmerkelijk (financieel) voordeel. Of de minister van justitie be reid is een ander standpunt in te nemen en of hij afstapt van zijn voornemen om de uitkering van het ryk aan de gemeenten te kor ten is nog onduidelijk. Wel is dui delijk dat weinig gemeenten tot fiscalisering zullen overgaan wanneer de revenuen niet in de gemeentekas zullen vloeien. Dat zou jammer zijn want wet houder Peters (verkeer) heeft al aangekondigd dat wat hem be treft een deel van het batig saldo van het parkeren aangewend kan worden voor betere parkeerfaci- liteiten. En dat dient ook het be langrijkste onderdeel te blijven in de discussie omtrent parke ren; niet de vraag in welke kas de boete verdwijnt, niet de vraag in welke wijk een parkeerregiem moet gelden, maar de vraag waar Leiden en zijn bezoekers de auto stallen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15