Geen weekmarkt in Warmond-dorp Marine breidt munitiedepot in Wassenaarse duinen uit Duinrell: wachten met bouw glijbanen Ben W: neerleggen bij negatief advies Ganzen van de schotsen op de dijk Voorlichter Oegstgeest krijgt het druk WOENSDAG 28 JANUARI 19B7 l.EIDSCH -M DAGBLAD: FjgMdMMiiwar Drie nieuwe bunkers voor kogels, granaten en andere objecten Geen extra gevaar, geen inspraak WASSENAAR - De Koninklij ke Marine breidt op dit mo ment haar munitiedepot langs de Wassenaarse Katwijkseweg fors uit. In drie nieuwe, grote bunkers komen aan het eind van het jaar de kogels, grana ten en andere ontplofbare ob jecten die tot voor kort in het Staelduinse Bos in 's Graven- zande lagen. Daarnaast worden er extra wegen en wachtruim tes aangelegd in het gebiedje dat schuin achter de luxe woonwijk Rijksdorp en de Pan van Persijn ligt en alleen be reikbaar is via een duinpad en een doodlopende bevoorra- dingsweg. De bunkers, die van binnen vijf bij tien meter meten, krijgen een zandlaag om te voorkomen dat bij een ongelukje alle exemplaren de lucht in vliegen. Bovendien komen er geluidswallen. Toch is volgens woordvoerder W.H.C. van Straten enige schade aan de omgeving on vermijdelijk wanneer het écht mis gaat. Precieze details over tonna ges en voorzorgsmaatregelen wor den natuurlijk niet prijsgegeven: dat zou de staatsveiligheid niet ten goede komen Inspraak over de uitbreiding is er niet geweest. Volgens de marine veranderen de gevarencircels rond het kamp niet en "gaat dus om een interne uitbreiding: De Kom blijft net zo gevaarlijk of ongevaarlijk als vroeger. De vergunning was dus echt een administratieve kwestie tussen de ministeries van binnen landse zaken en defensie. Zelfs de burgemeester hoefde er niet van te weten" Kampement en Tweede Kamer het Westland graag het Staelduinse Bos gunnen. De mooie estuariumduinen en vochtige duingraslanden zijn een uitkomst in dit deel van het land waar zo'n gebrek is aan natuur- en recreatiegebieden. Een deel van het Staelduinse Bos was al langer in handen van de stichting Het Zuidhollands landschap, in het oostelijke deel werden de bunkers door de marine gebruikt als mu nitieopslagplaats en vonden veel vleermuizen er een plekje. Ook wa ren er gewone magazijnruimtes met vijf centimeter brede, beton nen muren en Duitse logementsge bouwen. Zij dienden als kampe ment en boden onderdak aan mu nitiebewakers. Toen de marine na acht jaar pra ten met de provincie uiteindelijk akkoord ging met een acht miljoen gulden kostende verhuizing, waar de lagere overheden een achtste van betaalden, koos ze om ver schillende redenen voor Wasse naar. De opslagplaatsen in Vlissin gen en Den Helder zijn vol, vlieg veld Valkenburg is nabij en in het gebiedje is al een opslagplaats ge vestigd met acht bunkers. Vol Dit stukje Wassenaar, 'De Kom' genoemd, heeft een wat globaal be stemmingsplan, en wordt beheerd door Staatsbosbeheer. Volgens de stichting Duinbehoud, die regel matig het duinpaadje naar De Kom neemt, drukken de huidige bun kers al een zwaar stempel op het gebied. Het zou visueel-landschap- pelijk vol zijn. "Maar omdat er geen bezoekers worden toegelaten, denkt de marine haar gang te kun nen gaan", aldus A. Salman van de stichting. Hij vreest door de uit breiding een aantasting van de plantengroei en een vermindering van het aantal broedvogels, die "in hun bezigheden worden gestoord". Het liefst zoif Duinbehoud hel ge bied laten ontruimen en het open stellen voor wandelaars. De woordvoerder var is het daar allerminst mee eens. Hij denkt juist dat op lokaties als het Staalduinse bos zo'n unieke vege tatie en vleermuizenpopulatie is ontstaan doordat daar slechts nu en dan een vrachtwagen langs kwam. "Wij zijn dan ook erg bang dat daar nu veel van verloren gaat", zegt Van Straten. De provincie heeft inderdaad grootse plannen. Zij wil het paden stelsel 'herstructureren', afraste ringen herstellen en verwijderen en educatieve informatiepanelen aanbrengen, waar ook scholen hun voordeel mee kunnen doen. Bij de aanleg van een kampeerterreintje en speel- en ligweiden, "plaatst zij vooralsnog een vraagteken". WARMOND - Er komt geen weekmarkt in Warmond. Dat staat zo goed als vast nu het hoofdbedrijfsschap voor de detailhandel een weekmarkt heeft ontraden. Middenstands wethouder C. van Schagen (CDA) "heeft er geen behoefte aan om dit advies naast zich neer te leggen". Mevrouw Vergeer, secretaris van de plaatselijke ondernemersvereniging, legt zich daarbij neer. Volgens haar kan er van een weekmarkt nooit iets terecht komen als de gemeente er niet aan trekt. "Die medewerking is noodzakelijk", zegt zij. In hun werkprogramma 1987/1988, pende discussies gevoerd in het dat donderdag door de gemeente- dorp. Omdat Warmond geen geor- raad wordt behandeld, kondigen B en W aan dat zij nog dit jaar met nota op de proppen zullen ko- ganiseerde weekmarkt heeft, gen B en W zich min of meer ge dwongen elke aanvraag voor een wordt ingegaan op de incidentele standplaats voor een wel of geen week- kraam te honoreren. Zo kon het ge beuren dat een marktkoopman in groenten met zijn kraam op zater dag vlakbij de plaatselijke winke lier in groenten kwam te staan. De laatste bood terstond zijn winkel te koop aan. zo boos was hij over deze gang van zaken. Inmiddels is die kwestie uit de wereld geholpen. De 'incidentele' ambulanten zijn staan nu zater dags gegroepeerd op het pleintje voor multifunctioneel centrum 't Meerpunt, aan het begin van de Dorpsstraat. Het gaat om drie kra- per week. Volgens van Scha- vraag of markt moet komen. Gemeentese cretaris C. Zoetemelk laat desge vraagd weten dat na het tot stand komen van dat werkprogramma het gevraagde advies van het hoofdbedrijfsschap binnen kwam. De eerste ambtenaar vertelt dat dat advies "niet gunstig is voor het idee een weekmarkt in Warmond te beginnen". Desalniettemin zullen B en W hun nota toch maken en zullen zij daarin de vraag naar de zin van een weekmarkt centraal stellen. Wet houder van Schagen denkt dat d' i flink stuk korter kan gen kan dat aantal naar vijf worden nota zijn. Een A-viertje daarentegen lijkt hem weer wat erg kort. "Laten we zeggen: een uitgebreid A-vier tje". Volgens hem de wethouder hebben B en W nu de mogelijkheid - "en dat is dan de positieve kant van de zaak" - "een beter beleid te voeren als het gaat om het afgeven van standplaatsvergunningen". Zoals bekend zijn over dat laat ste punt herhaaldelijk hoog oplo opgetrokken. Gebeurt dat daad werkelijk dan moet er volgens Van Schagen "ook eens worden ge dacht aan het regelen van een pre- carioverordening. Want er moet dan natuurlijk wel wat tegenover staan". Tot op heden hebben B en W en een meerderheid van de raad die boot afgehouden. Het vragen om een vergoeding voor het bouwen van een kraam op Warmonds grondgebied, zo was de argumen tatie, moet dan ook gebeuren in die gevallen waarbij de gevestigde middenstand wat kratten of recla meborden voor de eigen winkel zet. Die consequentie heeft nooit iemand willen trekken. Vandaar dat er maar helemaal vanaf werd gezien. De wethouder redeneert verder als volgt. Nu Warmond geen week markt heeft maar er wel een plek is aangewezen waar wekelijks wat straatverkopers terecht kunnen, kan er een selectiever beleid wor den gevoerd. En selectiever bete kent in dit verband niet 'beperk ter'. Bejaarden Van Schagen brengt nog eens in herinnering dat hij altijd al heeft getwijfeld aan de haalbaarheid van een weekmarkt in Warmond. Het advies van het hoofdbedrijfsschap onderstreept zijn gelijk, vindt hij.. "Dat advies is heel simpel. Het in stellen van een markt is meer dan alleen maar ongunstig, het wordt ernstig ontraden, dat lees ik eruit. Er wordt op gewezen dat Warmond maar 5100 inwoners heeft van wie 425 bejaarden. Ook uit de enquête die de Warmondse ondernemers zelf hebben gehouden waren dat soort gegevens al te halen". Van Dunschoten van het hoofd bedrijfsschap houdt het heel kort: "Nee, wij zien inderdaad niets in een weekmarkt in Warmond. In derdaad vanwege dat geringe in wonersaantal. Daar komt nog eens bij dat in de omliggende gemeen ten florerende markten zijn. Zij be hoeven een zekere bescherming en mogen niet de nadelige gevolgen ondervinden van een kansloze markt in Warmond. Wat wij doen als men het advies naast zich neer legt? Ik denk niet dat dat zal ge beuren. Men heeft niet voor niets om advies gevraagd. Dat hebben B en W nu van ons gekregen". Mevrouw Vergeer van de War mondse ondernemersvereniging stelt vast "dat als de gemeente niet meewerkt, alles ophoudt". En: "Ik vind dit jammer, ja. De Warmond- het mogen er dan maar 5.000 zijn, maar ze gaan nu naar an dere markten in andere gemeenten en pikken daar gelijk ook hun an dere boodschappen mee". Kan de ondernemersclub het ad vies niet gewoon naast zich neer-- leggen? "Nee, wij hebben de medewer king van de gemeente nodig. De ambulante handel is heel hecht georganiseerd en heel beschermd. Wij kunnen als ondernemersclub geen mensen aanschrijven om te vragen of ze hier op de markt wil len staan, dat moet de gemeente doen. Dat heeft veel te maken met de bescherming die reeds bestaan de markten in Oegstgee^, en Sas- senheim genieten". Onenigheid Het slechte nieuws voor de on dernemers komt op het moment dat in ondernemerskringen volop wordt gediscussieerd over een .weekmarkt. Mevrouw Vergeer meent te weten dat de Warmon- ders er dolgraag een willen. De on dernemers willen er zelf ook een. Maar de onenigheid over de vraag of daar ook anderen dan Warmond- se middenstanders op mogen staan, duurt tot op de dag van van daag voort, vertelt ze. Er is een stroming die zegt dat voor een weekmarkt ambulante handel 'van buiten' absoluut noodzakelijk is. Die moet zorgen voor de inbreng van artikelen die de Warmondse middenstand zelf niet aan de man brengt. Vergeer zelf denkt aan "een stoffenkraam, spijkerbroe ken, lederwaren en muziekcasset- tes". Een ander deel houdt vol dat die weekmarkt een puur War mondse aangelegenheid moet zijn. Deze discussie is thans behalve achterhaald ook nog eens overbo dig geworden, stelt Vergeer vast. "Warmond zou het toch goed kun nen gebruiken, zo'n speciale sfeer op zaterdag", besluit zij wat ver drietig. School kampt met versleten cv-leidingen OEGSTGEEST - Het cv-leidingnet van 'de Hazewei', een bijgebouwtje aan de Oegstgeester Hazenboslaan van de Oegstgeester Hofdijck-ba- sisschool, moet hoog nodig wor den vervangen. Het bestuur van de Hofdijckschol schrijft in een brief aan B en W dat het leidingnet van de centrale verwarming zo ernstig door roest is aangetast dat "regel matig herstellingen nodig zijn als gevolg van het springen van de lei dingen". Het schoolbestuur vraagt de gemeente zo'n 30.000 gulden be schikbaar te stellen om het euvel te verhelpen. De gemeente denkt echter dat dit ook met 25.000 gul den wel kan. Meer geld krijgt de gemeente ook niet van het rijk. B en W melden de gemeenteraad dat "de schade wellicht geringer was geweest als het schoolbestuur de oorzaak tijdig had gesigna leerd". Ook had de nog altijd aan wezige olietank al met zand moe ten worden gevuld toen de cv-in- stallatie van olie op gas overscha kelde. Nu moet dit alsnog gebeu ren. Destijds is voor die operatie geen gemeentelijk geld beschik baar gesteld Volgens kleuterleidster M. Vos moeten de problemen vooral niet worden overdreven. Volgens haar heeft het onderwijs nog niet te lij den gehad onder het mankerende cv-leidingnet. "Wel is het zo dat ie dereen die ernaar komt kijken, zegt: dit is het meest ouderwetse dat ik ooit heb gezien". Volgens de gemeente is "het vroegtijdig verval" veroorzaakt door dat er buizen "van niet opti male kwaliteit zijn gebruikt". Ver der is er niet goed geïsoleerd en ventileren de ruimten onder vloe ren onvoldoende. Van het voorstel van het schoolbestuur om alle lei dingen in het zicht te leggen, dus boven de vloeren, wil de gemeente niets weten. Enorme hoeveelheden leidingen zouden dan zichtbaar worden. Wassenaar krijgt gelijk Een koppel ganzen op de Leiderdorpse Zijldijk. LEIDERDORP - De ijsschotsen klachten binnen over de beesten, hebben een koppel ganzen de Lei- zon 20 in getal. Volgens een derdorpse Zijldijk opgedreven, woordvoerster van de gemeente Luid kwakend liepen zij gisteren horen de dieren gewoon bij de af en aan, een weinig opgejaagd dijk. door de vele auto's. Toch kwamen Regelmatig houden ze zich in de er ook nu bij de gemeente geen berm op en alleen wanneer het as falt erg warm is, gebruiken ze dat als prima plekje. Er zouden zich dan ook weinig gevaarlijke situa ties voordoen en doodgereden ganzen zijn een unicum in dit be drijvige stukje Leiderdorp. OEGSTGEEST De gemeentelijke voorlichter die vrouw Bosman (PvdA) vindt het een goed idee om het burgemeester en wethouders van Oegstgeest in hun dit keer te doen in de vorm van een info- en uitmarkt vergadering zullen benoemen (de keus is uit twee kan- met desnoods aansluitend een culturele manifestatie, didaten) krijgt genoeg te doen. Zo wil WD-raadslid Rijks dat er op korte termijn weer eens een burger avond wordt georganiseerd. De gemeente en het ver enigingsleven presenteren zich dan aan de bewoners van Oegstgeest. Een en ander werd duidelijk in de raadscommissie bestuurlijke aangelegenheden. De voorlichter zal bij dit evenement zeer nauw zijn betrokken. Vorige keren werd dit evenement in het gemeentecentrum aan de Lijtweg gehouden. Me- Gedacht wordt aan september en als de weergoeden goedgezind zijn, het liefst in de buitenlucht zoals op het plein voor het raadhuis. Voorts zal de nieuwe voorlichter zich volgens Poel mans (D66) moeten bezighouden met informatie aar nieuwe bewoners. Poelmans: "De nieuwkomers krij gen nu helemaal niets. Ik kan me voorstellen dat ze op zijn minst de gemeentegids krijgen toegestuurd". WASSENAAR - Het Wasse naarse attractiepark Duinrell mag nog geen snelle glijbanen bouwen aan de te hoge Tiki- bad-toren. De Raad van State heeft het verzoek afgewezen om, vooruitlopend op de defi nitieve Kroonuitspraak, al een bouwvergunning af te ge ven. Volgens de eigenaar/di- recteur van het park, graaf Van Zuylen van Nijevelt, is dat "geen ontzettende ramp". Hij hoopt dat de Kroonuitspraak niet te lang op zich laat wachten en verwacht nog voor pasen aan de slag te kunnen met 'de flits' en 'de blits'. Met een negatieve beslissing houdt hij amper rekening: "Het was duidelijk dat de sympathie van de Raad van State bij ons lag en ook het ministerie van VROM heeft een gunstig advies gegeven". Jammer is wel dat Duinrell zich straks dient te haasten om de stroom toeristen van de attracties te kunnen laten genieten, terwijl men nu "alle tijd heeft". In het kort komt de geschiedenis erop neer dat Duinrell, met mede werking van de gemeente, snel de banen wilde realiseren. Toen de Raad van State tijdens een bezoek je erachter kwam dat de toren ho ger is dan de toegestane 15 meter, ging Wassenaar echter dwars lig gen. Via de Raad van State pro beerde Duinrell alsnog om op kor te termijn iets te regelen, maar de gemeente hield de wettelijke teu gels strak. De waarnemend-voorzitter kon tijdens de zitting, vorige week don derdag, niets meer doen dan een voorstel de banen maar te gedogen zolang de Kroonuitspraak er niet is. Toen de Wassenaarse burge meester dit vrijdag afwees, wist de graaf al dat hij nog even moest wachten met zijn nieuwe attrac ties, die extra bezoekers moeten trekken. De Tikibad-toren met de omstre den glijbanen. Op folders bestaan ze blijkbaar al. Mini-containers Naar aanleiding van het stuk over mini-containers in Oegstgeest, d.d. 24 januari in uw krant, het volgen de. Het lijkt me uiterst zinvol voor de heer fJijhof eens een uitgebrei de cursus democratie te gaan vol gen daar hij niets heeft begrepen hoe het raadsbesluit betreffende mini-containers in april 1986 tot stand is gekomen. Tegen alle re gels van werkelijke democratie in is dit besluit de burgers door hun strot gewrongen en daarna mocht men reageren.' U vond het een uitdaging, mijn heer Nijhof, "voor uw mensen het werkklimaat te verbeteren". Uw goed recht, maar met dit een wit voetje halen bij uw mensen en uw broodheer hebt u wel het honder- voud aantal bejaarde mensen in Oegstgeest in de vuilnismodder ge drukt. Zij kunnen nu ter verlich ting van het werk van uw blijkbaar toch wat krakkemikkige jonge mensen met hun container trapje op en af en vervolgens over afstan den van 50 meter naar verzamel plaatsen rijden die u als reinigings paus hebt voorgeschreven. Bovendien kunnen zij voor 18 gulden per jaar meer ook nog hun manshoge container zelf schoon maken. Volgens u hoeft dat nauwe lijks te gebeuren. Iets dat wordt ge bruikt, wordt altijd vies - weieens van bacteriën gehoord, mijnheer Nijhof? - en kom niet met kletsver- halen aan in de krant "alleen bij een pan soep omkeren, moet je hem schoonmaken". Welke zinni ge burger gooit zijn soep in een container? "Aanvragen voor 120 liter mini- containers worden vrijwel altijd gehonoreerd". Wat te denken van m'n telefoontje daarover, eind de cember 1986, waarop ik als ant woord kreeg: "Bel in maart nog Ach, u zegt het zelf al: "Hoe min der 120 liter containers, hoe liever het ons is". Wat mag een burger uit Oegstgeest eigenlijk nog wél van u, mijnheer Nijhof? Kunt u mij overi gens de zin uitleggen van de gele deksels op dezelfde 240 liter con tainers ten behoeve van het be drijfsleven? Kunt u de burgers ga randeren dat in die gele deksels niet net zo'n cadmiumtroep zit als in de kratten van Heineken en de onderwijskoffertjes van Deetman? Hoe kunt u 20 dagen na het in gebruik nemen al zo stoer oordelen over "wij treffen geen vuilniszak ken meer aan in dé containers". Ik heb het nog niet eens gehad over de visuele milieuvervuiling. Steeds meer wordt het groene aan zien van Oegstgeest verpest door al die plastic containers in voortui nen, etc. omdat de mensen niet we ten waar ze er mee heen moeten. Het is beschamend hoe telkens weer allerlei mensen omwille van het doordrukken van eigen plan nen zich ineens als milieu-activist presenteren. Hypocrisie ten top. Gemeentelijke kletskoek. Het lijkt me uiterst lerzaam voor u in Den Haag eens de gecombineerde vuil nisophaalauto te gaan bekijken. Vuilniszakken kunnen daar nor maal in worden gedeponeerd en hoeven niet twee meter opgetild, zoals u beweert. Waar wij als burgers last van hebben is met van aan zakken vre tende honden en katten maar van u.w ijdeltuitige zwam verhalen in de krant en van de politici die ze nog honoreren met een raadsbesluit. Conclusie: met de gemeentereigi- ging en de verloederde politiek is ook in Oegstgeest de democratie de vullisbak in gegaan. R.C. Vogel Louise de Colignylaan 15 Oegstgeest. Deur geopend met knaapje ZOETERWOUDE - Bij een inbraak in een woning aan de Zoeterwoud- se Hoge Rijndijk zijn wat sieraden en cheques gestolen. De dader heeft ongeveer tussen kwart voor een en zes uur gistermiddag zijn slag geslagen. De dief kwam bin nen door met een klerenhanger door de brievenbus het slot open te wrikken. De waarde van de gesto len spullen is onbekend. Geen inbraak, maar foutje... Er werden geen braaksporen aangetroffen en het in de keet aan wezige materiaal, duur gereed schap, hing er nog. Of er verder iets wordt vermist, is nog onbekend. VOORSCHOTEN - De politie van Voorschoten zal een beierend vin gertje opsteken naar de personen, die gisteren een bouwkeet aan de Joke Smitlaan verlieten. Een voor bijganger zag gisteravond de deur van de bouwkeet openstaan en ver moedde dat er ingebroken was. Hij belde de politie. Toen de politie ar riveerde was er niets wat er op wees dat er sprake zou zijn van in braak. De politie gaat ervan uit dat een van de werknemers de deur heeft vergeten af te sluiten. Hij zal van de politie een lesje in inbraakpre ventie krijgen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14