Steeds Bedrijfsleven lokt leraren economie met hogere lonen LEIDSCH H§ PAGBLAP= m!EM; Ernstige problemen verwacht voor Leids onderwijs 'Gespreide betaling voor nieuwe meter' Niertransplantaties in Nederland vorig jaar sterk toegenomen Comité Vreewijk vreest afsluiting Breestraat Veel auto's door rood LEIDEN - De salarissen voor eco nomieleraren zijn te laag in verge lijking met de lonen die het be drijfsleven bereid is te betalen. Niet alleen eerstegraads bevoegde leraren, maar ook leerlingen van de lerarenopleiding die tweedegraads zijn, worden door het bedrijfsleven met open armen ontvangen. Daar naast zit ook'het bedrijfsleven net als het onderwijs om afgestudeer de economen te springen. door Meindert van der Kaaij Directeuren van middelbare scholen en scholen voor beroeps onderwijs in Leiden voorzien voor het komende schooljaar grote pro blemen met het vervullen van va catures voor economieleraren. Het landelijk tekort doet zich ook in de Leidse regio voor. Oplossingen worden gezocht in het aanvragen LEIDEN - De Leidsche Duinwa termaatschappij zou voor mensen met een minimuminkomen de mo gelijkheid van gespreide betaling voor het vervangen van een bevro ren watermeter moeten scheppen. De Links Leiden-fractie doet de ze suggestie in een brief aan de di rectie. In de afgelopen vorstperio de verving de LDM bevroren wa termeters op voorwaarde van con tante betaling van 6.0 gulden. "Een bevroren watermeter is een calami teit die onmiddellijk verholpen moet worden. Voor mensen met een minimum-inkomen is het een vrijwel onmogelijke zaak om der gelijke onvoorziene uitgaven met een te voldoen", aldus de fractie. In de leveringsvoorwaarden zou, aldus de fractie, de mogelijkheid van gespreide betaling, bijvoor beeld vier maal vijftien gulden, moeten worden opgenomen. van ontheffingen bij het ministerie van onderwijs en wetenschappen voor economieleraren die een op leiding daartoe volgen, maar hun studie nog niet hebben afgerond. Ook wordt niet geschroomd om in België docenten te werven. Voor dit jaar zijn de meeste scho len er met veel kunst- en vliegwerk in geslaagd om voor alle economie- lessen docenten te vinden. Een aantal directeuren houdt echter hun hart vast voor het schooljaar 1987/1988. Van verschillende kan ten bereiken hun berichten dat do centen stoppen met lesgeven om een beter betaalde baan te nemen in het bedrijfsleven. Nu reeds hou den scholen zich bezig met het in ventariseren van het aantal uren dat moet worden gegeven (hoeveel nieuwe leerlingen, hoe groot wor den de klassen) en het aantal lera ren dat vermoedelijk vertrekt. Uitzendbureau De nood is het hoogst voor scho len waar vanwege de studierich ting veel economielessen worden gegeven, bijvoorbeeld op meao en het Rijnlands Instituut voor On dernemersonderwijs (RIO). Direc teur van het RIO De Bleijie wijst erop dat het probleem vooral van financiële aard is. Hij bepleit daar om een doorbreking van de vol gens hem te starre wijze waarop le raren worden beloond. "Ik heb al verschillende keren aan het minis terie van onderwijs en weten schappen laten weten dat het flexi beler toepassen van salarisschalen veel kou uit de lucht kan nemen. Tekenend voor het probleem is een leraar die bij óns stopt met lesge ven en gaat werken bij een uitzend bureau. Daar kan hij veel meer ver dienen". De Bleijie vindt dat de aanvangs salarissen veel te laag zijn en abso luut niet kunnen concurreren met het bedrijfsleven. Hij zegt dat veel studenten van de lerarenopleiding richting bedrijfsleven gaan. "In het laatste jaar moeten ze nog stage bij een bedrijf lopen. Dat is natuurlijk de kat op het spek binden. Be drijfsleiders hebben snel in de ga ten dat leraren in spe een goede boekhoudopleiding krijgen". Directeur De Bleijie geeft toe dat het sleutelen aan de salarisschalen wat scheve ogen kan geven bij de collega's. "Het voordeel is echter dat je leraren aan de school bindt voor een vak dat op deze school ei genlijk een hoofdvak is. Goed eco- nomieonderwijs is voor de hele school van belang", aldus De Beij- Colleges Samen met De Noorderwiek (middelbaar dienstverlenings- en gezondheidszorgonderwijs) is reeds getracht om in België be voegde leraren te vinden die bereid zijn naar Leiden te komen. Ad junct-directeur van De Noorder wiek Van der Hoeven zegt in Ant werpen een soort 'auditie' te heb ben gehouden. In een Antwerps hotel had hij met een tiental werk loze Belgische economieleerkrach ten afgesproken. De operatie heeft uiteindelijk geen succes gehad, want het bleek dat het vooral om getrouwde vrouwen ging die vol gens Van der Hoeven weinig trek hadden om het land uit te gaan. Van der Hoeven zegt dat er op zijn school geen bevoegde mensen in dienst zijn. "Een bijna afgestu deerde econoom werd door de in spectie afgewezen en toen hebben we iemand van de pedagogische academie ingeschreven bij een cur sus van de LOI en die is wel door de inspectie geaccepteerd". Hier mee wil hij aangeven dat er geen objectieve normen zijn bij het ver lenen van ontheffingen door de on derwijsinspectie. Naast de omge schoolde onderwijzer heeft De Noorderwiek voor dit jaar iemand aangetrokken uit het bedrijfsleven die niet bevoegd is. Ook die heeft overigens van de inspecteur een ontheffing gekregen. De Noorderwiek is van plan een afdeling commercie te beginnen, mede vanwege de grote vraag van leerlingen daarnaar. Dit plan staat of valt echter met het al dan niet krijgen van docenten voor dit vak. Van der Hoeven is bepaald niet op timistisch. Hij sluit niet uit dat, net als bij het RIO, voor leerlingen die economie willen bijspijkeren colle ges worden gegeven door twee klassen bij elkaar te zetten. Ontheffing Plaatsvervangend directeur van de meao E.R. Klerks zegt dat hij 'doodsangsten' uit staat voor het volgend schooljaar. Hij vreest dat één of meer docenten economie vertrekken. Het nog steeds toene mend aantal leerlingen maakt het probleem alleen nog maar nijpen der. Klerks meldt dat het ook moeilijk is om juristen met lesbe voegdheid voor het vak recht te krijgen. "Het enige dat we kunnen krijgen zijn jonge, onervaren krachten en dat is op de lange duur fnuikend voor het beroepsonder wijs". Oplossingen zoekt zijn school door het plaatsen van advertenties in de landelijke bladen, door te werven in België en tenslotte door voor bijna afgestudeerde econo men een ontheffing krijgen van de inspectie. "We moeten dan wel pra ten als brugman om dat voor el kaar te krijgen. Er moet onomsto telijk worden bewezen dat we die leraar nodig hebben. Ik begrijp wel dat de inspectie niet iedereen een ontheffing kan verlenen, maar aan de andere kant moeten de lessen toch doorgaan. De inspectie kan niet blijven weigeren". Om wat aan het probleem te doen, begint het arbeidsbureau in maart met een cursus boekhouden op mo-niveau, die opleidt voor een tweedegraads lesbevoegdheid. De cursus duurt twee jaar. Volgens mevrouw Van Stijn, coördinatrice van de cursus, valt de belangstel ling tot dusverre nogal tegen, hoe wel de kans op werk met zo'n di ploma zeer groot genoemd mag worden. Van Stijn heeft de indruk dat de belangstelling voor het on derwijs in het algemeen sterk is te ruggelopen. "De leerlingen zijn volgens veel mensen niet meer zo gemakkelijk en dat stoot natuur lijk af', aldus Van Stijn. LEIDEN - Nu er ijs in de grachten ligtwordt pas duidelijk hoeveel vuil een markt in Leiden oplevert. Enkele honderden dozen en kistjesplastic en rottend fruit worden met groot gemak in de singels gekieperd. De gemeen tereiniging kan vanwege het ijs nog niet varen om de troep op te ruimen en gezien de weersvoorspellingen - in de komende dagen weer matige vorst - zal de troep nog wel even zichtbaar blijven. <f0to wim Dijkman). Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok LEIDEN - Vorig jaar zijn er in Ne derland voor het eerst meer dan 400 niertransplantaties uitgevoerd: 421. Dat zijner 89 meer dan het jaar daarvóór. Het grootste deel van de ze transplantaties (376) werd uitge voerd met een nier van een pas overleden donor. Het aantal pa tiënten dat met een nier van een familielid werd getransplanteerd nam licht toe: van 43 naar 45. Tien Nederlandse patiënten ondergin gen een gecombineerde nier/al vleeskliertransplantatie. Het aantal in Nederland beschik baar gekomen donornieren steeg met 103 tot 377. Hiervan werden er 232 in eigen land getransplanteerd terwijl 140 buitenlandse patiënten een Nederlandse nier kregen. Om gekeerd ontvingen 144 Nederlan ders een nier van een buitenlandse donor. Ondanks het toegenomen aantal niertransplantaties is het totaal aantal mensen dat op een donor nier wacht per 1 januari 1987 in Ne derland gekomen op 1078. Dat is een stijging ten opzichte van 1986 met tien procent. In 1985 was er nog een stijging van 21 procent te De Stichting Eurotransplant Ne derland, gevestigd in Leiden, be middelt behalve bij niertransplan taties ook bij hoornvlies-, hart-, le ver- en alvleeskliertransplantaties in België, Luxemburg, West-Duits- land, Oostenrijk en Nederland. In Nederland kwamen vorig jaar 27 donorlevers voor transplantatie ter beschikking. In totaal werden 15 levertransplantaties in Neder land uitgevoerd tegenover tien in 1985. Het aantal donorharten dat in Nederland beschikbaar kwam be droeg 41 (tegen 27 het jaar daar voor). Hiermee werden 20 Neder landse en 21 buitenlandse patiën ten getransplanteerd. Ook ontvin gen vier Nederlanders een hart van een buitenlandse donor. Het totaal aantal uitgevoerde harttransplan taties bedroeg in 1986 24, terwijl dat er in 1985 nog tien waren. LEIDEN - "De toename van de verkeersdrukte op de Witte Singel indien de Breestraat wordt afgeslo ten, is onaanvaardbaar. De Witte Singel dreigt een racebaan te wor den". Dit vindt M. Schreuder, de voorzitter van het wijkcomité Vreewijk. Schreuder vindt ook niet dat aan de korte afsluiting van 17 januari conclusies verbonden kunnen worden. "Officieel gebeurt dat ook wel niet, maar in het officieuze cir- LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren tussen acht en negen uur een controle gehouden bij de krui sing Willem de Zwijgerlaan/IJssel- meerlaan: 42 automobilisten reden door rood. De eigenaars kunnen een bekeuring thuis verwachten, want de kentekens van de auto's werden genoteerd. cuit circuleren al de geruchten dat het allemaal reuze meeviel met de verkeersdrukte op de Witte Singel. Uit die afsluiting van een dag kan echter geen enkele conclusie ge trokken worden. Het was 17 janua ri een echte schaatsdag en daarom ook erg rustig in de stad". De voor zitter van het wijkcomité pleit er verder voor om eerst de resultaten van de proef af te wachten voor de finitieve beslissingen te nemen. Uit tellingen van de afdeling ver keer van de gemeente blijkt dat de verkeersstroom op de Witte Singel indien de Breestraat wordt afgeslo ten met ongeveer 4000 toeneemt tot 12000 voertuigen per etmaal. Schreuder: "De Witte Singel is nu al erg gevaarlijk. Bussen en vracht wagens moeten gedeeltelijk op de andere weghelft rijden om de bochten te kunnen nemen". Het wijkcomité is niet in de gele genheid om de bezwaren van de wijk vanmiddag kenbaar te maken bij de vergadering van de commis sies verkeer en economische za ken. "De gemeente houdt geen re kening met mensen die niet een halve dag kunnen vrijmaken", al dus Schreuder. Brugwachter (1) Sta even stil bij het leven van een brugwachter en de vragen tuime len over elkaar. Is het een een- beroep? Heeft een brug- .iter ijsvrij in strenge win- tf i? Eén ding is in elk geval zeker: het is geen makkelijk beroep. Is de brug te lang open, dan wor den de automobilisten boos; rea geert de brugwachter niet spel genoeg op het verzoek van een schipper, is die man weer zeer kwaad. Evert Hogervorst (61) is vijfen twintig jaar brugwachter; het grootste deel van die tijd beman de hij het huisje op de grens van Leiderdorp en Leiden, aan het einde van de Lage Rijndijk. Ei genlijk is het een stukje nie mandsland, hoewel Evert Hoger vorst blijft beklemtonen dat het grond van de provincie is. Toen hij vijfentwintig jaar in dienst was, hebben z'n collega's van Rijkswaterstaat de brug ver sierd. Dat had van hem niet ge hoeven, hoewel hij het natuurlijk wel leuk vond. Een interview was echter niet mogelijk, aange zien de jubilaris even later ziek werd. Maar gistermiddag zat hij weer op z'n plaats. "Ik moet er ook voor zorgen dat de brug in orde blijft", ant woordt hij op de eerste vraag: wat heeft een brugwachter te doen als er ijs ligt? "En gebeurt er een ongeluk, dan bel ik, als het even kan, de politie". De Leider- dorpse, of de Leidse - dat is de vraag, want de brug ligt tenslotte tussen de beide grenspalen. "Tsja", zegt Evert, "dat kan las tig zijn. Ik heb wel eens zoiets bij de hand gehad. Kwam ik hier op een ochtend zo rond kwart over zes, stond er een auto op de brug. En er zat niemand in. Toen heb ik de Leidse politie gebeld en ze kwamen ook". Brugwachter (2) Eigenlijk wilde hij naar zee, maar z'n moeder was er tegen. "Dat kwam zo: m'n vader leefde niet meer en m'n moeder wilde ons daarom bij elkaar houden"- Vond hij het jammer? "Ach nee, ik ben toen beurtschipper ge worden en dan zit je toch ook op het water, dus ik had eigenlijk niet zoveel te klagen". Samen met een maat voer hij van Leiden naar Utrecht en weer terug. Wat ze vervoerden? 'Tak kies, meubelementen, en ijzer hè. Van de grofsmederij. Ankers bijvoorbeeld". Hij vond het leuk werk. Toege geven, je moest aanpoten, maar je had toch het idee dat je je ei gen baas was en dat maakte weer veel goed. "Ik heb het een jaar of zestien, zeventien gedaan. Toen hield ik het voor gezien. Je moet weten: je was vaak 's nachts on derweg. Niet thuis. En dat vond m'n vrouw niet zo leuk. Kon ik inkomen". Daarna werkte hij een tijdje op een plezierboot. Ook leuk werk, maar er kleefde één nadeel aan: het was zomerwerk, 's winters moest je iets anders doen. "En ik had er echt geen zin in om elke winter weer op zoek te gaan naar een baantje. Niks voor mij". Hij trad in dienst van Rijkswa terstaat. Als brugwachter. "De eerste jaren stond ik reserve. Ik moest invallen als er iemand ziek was. En de rest van de tijd? O, genoeg te doen hoor. Dan moest je bijvoorbeeld kantjes steken in opdracht van de provincie". Reserve-brugwachter/kante nier - dat was de naam van zijn beroep. Brugwachter (3) De eerste jaren dacht hij soms: ik hou er mee op. Heimwee naar z'n verleden als beurtschipper. Vooral als er een schip passeerde had hij dat gevoel. Hij op het land, zij op het water - onver draaglijk. "Maar daar stond tegenover dat je tenminste je vrouw en je kinderen vaak zag en dat was ook wat. Nu heb ik trouwens nooit meer last van heimwee naar dat verleden hoor. Ik ben al over de 60, dan heb je dat niet meer". 's Zomers is het druk, vertelt Evert daarna. "Er passeren dan zo'n 4000 a 5000 boten per maand, jachten inbegrepen, dus ga maar na. Nu is het rustig ja. Ik moet er voor zorgen dat de brug schoon blijft. En verder, ach, ik lees een beetje, luister naar de ra dio en kijk naar buiten". Die zin is nog niet verstorven of Evert roept hard Ho! "Zag je dat? Die ene fietser gaf die ande re een behoorlijke duw, dat ging Brugwachter Evert Hogervorst bij zijn werkterrein aan het einde van de Lage Rijndijk: de brug over de Zijl. (foto Wim Dijkman). maar net goed". Dat het maar duidelijk mag zijn: een brug wachter zit niet zomaar naar bui ten te koekeloeren, nee, een brugwachter kijkt goed uit z'n ogen. "Of ik wel eens leuke dingen zie? Hoe bedoel je? Moet ik je nu vertellen dat er in de zomer re gelmatig iets naakts passeert? Vooral in de salonboten? Maar dat ga je opschrijven, is het niet"? Brugwachter (4) "Eenzaam? Nooit. Kijk, je moet rekenen, nu ben ik binnen. Het is buiten te koud, maar in de zomer ben je zo'n beetje de hele dag op de brug, dus je maakt eens een praatje met die en dan met die. Nee, eenzaam ben je nooit. Bo vendien voel ik me hier op m'n gemak. Ik ken dit huisje natuur lijk ook als geen ander". Na een kort intermezzo over niet meer roken - "ik ben nou tenminste die hoest kwijt" - be gint Evert over het innen van geld. "Vroeger moest je een hal ve cent per ton innen". Maar hoe kwam je achter het tonnage? Evert vindt dat maar een domme vraag. Hij kijkt de verslaggever aan met een raad selachtige blik, zoiets van: hoe komt iemand zo dom? "Dat stond op de schepen! Maar goed, tegenwoordig hoef je het gewicht niet meer te noteren. De namen van de schepen nog wel. Jachten schrijf je ook op, al leen geen namen. Je noteert ge woon hoeveel het er waren". "Veel schepen herken ik trou wens uit de verte. Vooral de zandschuiten, want die komen regelmatig langs. Nee, de schip pers ken ik niet, ik bedoel, van gezicht meestal wel, maar verder niet". Weet de verslaggever zo ge noeg? Hij wil gewoon weer aan het werk, want zo'n jubileum is mooi, maar aan de andere kant: is het nou zo bijzonder? "Zoals ik al zei: dat m'n collega's de boel versierden, vond ik prachtig. Maar de krant, ach". Voor je het weet denken de mensen dat je jezelf wat ver beeldt en dat is toch echt in strijd met z'n levensmotto: altijd laag bij de grond blijven, dicht bij het water.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13