Voorlichtingsbureau Vlees naait consument oor aan CONSUMENT- De Groenteman 'Schrijf alleen merk geneesmiddelen voor' De krant wordt in Nederland gemiddeld 44 minuten per dag gelezen. Dat mag wel even in de krant! WOENSDAG 28 JANUARI 1987 PAGINA U Noord-Holland, een koolprovin cie bij uitstek met de oude veiling Langedijk en omstreken als tra ditioneel bolwerk in het eindeloos in grote blokken verdeelde klei- land. Hier en daar. op korte ste len, staan nog een paar rijen kooltjes in de ijzige klei. Op de veilingen liggen de koolvoorra- den veilig opgeborgen voor deze winter. Veiling Langedijk, met haar wortels in het gebied waar hon derd jaar geleden de eerste vei ling werd gehouden, is de belang rijkste leverancier van 'grond stof voor de bereiding van zuur kool. Dertig procent van de in dit gebied geteelde witte kool gaat naar de ongeveer tien zuurkool- fabrieken. Zowel voor de telers als voor de bedrijven is de aan wezigheid van de witte kool in Noord-Holland van levensbe lang. Voor elke kilo zuurkool is twee kilo witte kool nodig en aan gezien men bij het noemen van hoeveelheden van 'wagons' uit gaat, kunt u nagaan om hoeveel miljoenen kilo's het gaat. De wit te kolen die door de zuurkoolfa- brieken worden gebruikt, kun nen vjel tussen zeven en tien kilo wegen. Veilingleider Th. A. Deken legt uit, hoe een en ander in z'n werk gaat: „We zien vooral dat de zachtere vroege witte koolsoorten naar de zuurkoolfabrieken gaat. Vooral de hele grote kolen, die de consument liever niet heeft - men heeft graag onze kleine kilokool tjes - gaan daar naartoe. De gro te kolen worden hier 'uitgeboord' en op een speciale manier gesne den en verwerkt". De 'koolbouwers' zaaien het koolzaad in het hele vroege voor jaar in banen langs de sloten en planten ze later uit. Vandaag de dag gebeurt dit vaak half-machi- naal. Het oogsten daarentegen ge beurt voor honderd procent met de hand. De oogst begint in au gustus en duurt tot eind decem ber. Jaarlijks wordt samen met veiling, telers en fabrieken de contractprijs voor de 'zuurkool- witte kolen' vastgesteld. Kool is goedkoop als grondstof, dus daarom kan ook de zuurkool al jarenlang voor zeer weinig geld worden verkocht. Zelf maken Een enkeling maakt nog zelf zuurkool thuis. Het is een oeroud principe, waarbij melkzuurbac teriën aan de slag gaan in de stugge vezels. Men snijdt en zout de ragdun gesneden kool en stopt ze in Keulse potten. Goed afslui ten met doek, een plankje en een steen en klaar is Kees. Maar eigenlijk is het onzin om zelf zuurkool te maken. Immers, voor een paar dubbeltjes koopt men zuurkool vers uit het vat bij groenteboer of slager. Op dit laatste verkoopkanaal hebben de zuurkoolmakers wel eens kritiek, omdat men de zuurkool prak tisch gratis bij de rookworst, de kasseier rib, het zuurkoolspek of de varkenspootjes geeft. Hoe dan ook, zeker dezer dagen (in de zomer eten we nauwelijks zuurkool, omdat er dan genoeg 'verse' groente voorhanden is) is dat voor de consument een goede zaak. Zalige verse zuurkool met een hoog vitamine C-gehalte, zo vers uit het vat. Zuurkool is ge zond en licht verteerbaar, het zuurkoolsap komt qua samenstel ling overeen met maagsap en veel patiënten mogen al snel na maagoperaties zuurkool eten ui teraard. zonder de worst). PIET HARCKSEN Stichting fabrikanten: Nederlands rundvee: is het vlees nu beter of slechter dan dat van buitenlandse runderen? <i Nederlands rundvlees is welis waar anders, maar kwalitatief even goed als geïmporteerd rundvlees. Het enige verschil zit 'm in de smaak. Bovendien zijn de verschillende soorten rundvlees niet goed met elkaar te vergelijken, aldus een wei nig overtuigend verhaal van het Voorlichtingsbureau Vlees in de laatste kwartaaluitgave van het eigen voorlichtings blad. In zijn ijver om de ver schillen te relativeren naait het HOTELS - De brandveiligheid in hotels binnen de Europese Ge meenschap is vaak verre van vol doende. Dat blijktit een onderzoek dat is uitgevoerd door de BEUC (Europees Bureau van Consumen tenverenigingen). Ook de Britse Consumers' Association stelt dat een aantal hotels in Italië, Portu gal. Spanje en Griekenland beslist niet veilig zijn. De Europese ministerraad heeft, gealarmeerd door deze bevindin gen, een aanbeveling gedaan be treffende de brandveiligheid in be staande hotels. Nieuw te bouwen hotels moeten namelijk al aan strenge voorschriften tegen brand gevaar voldoen. "Als je de reclame moet geloven is Frans Limousin-vlees of American Meat beter. Maar een vergelijking met zo maar rundvlees uit Neder land gaat mank", constateert het bureau. "Immers, de rundvlees- produktie in Nederland is groten deels een afgeleide van de melk veehouderij. Vlees is in die situatie een bijprodukt, ook als we de vleesstiertjes beschouwen. Ze wor den weliswaar speciaal voor vlees gemest, maar zijn afkomstig van melkkoeien en die leveren een an dere kwaliteit vlees dan vleesvee". Toch worden ook in Nederland runderen i speciaal voor vlees ge fokt. Het Vleesbureau noemt een eigen Limoesin-stamboek en de zogenaamde 'dikbillen'. Van een Nederlands melkrund zijn slechts enkele delen geschikt om halfrauw of rose gebraden te eten. Het gehalte aan bindweefsel en het soort bindweefsel vraagt meestal om een langere berei dingstijd bij lagere temperaturen (sudderen). Vlees van vleesrunde ren kan vaak wel korter worden bereid. Maar een slager die denkt dat een Limousin van kop tot staart uit biefstuk bestaat, zit er volgens het bureau toch naast. Qua voedingswaarde verschillen de binnen- en buitenlandse rund vleessoorten niet. menen deskun digen. Er is hooguit sprake van smaakverschil. Daarbij wordt aan getekend dat het dooraderde Ame rikaans vlees duidelijk anders is. Het bevat bijvoorbeeld meer vet (tien tot twintig procent), door de zogenaamde 'marmering', witte streepjes en plekjes vet. Dit is het gevolg van het hoogwaardige graanvoedsel dat de Amerikaanse mestkalveren krijgen en dat alleen een graanland als Amerika zich kan veroorloven. Fokken en mesten spelen dus toch een grote rol bij het verkrijgen van kwaliteitsvlees. Een verschil onstaat ook doordat veel slagers liever jong melkvee kopen, omdat dat goedkoper is. Dat is van be lang, vindt het produktschap voor vlees, omdat alle consumenten de mogelijkheid moeten hebben om vlees te kopen. En juist door te ha meren op de uitstekende eigen schappen van slachtvee, halen de deskundigen hun eigen tweeslach tige verhaal, dat het enige verschil met melkvee de smaak is, net zo hard weer onderuit. Zestien geneesmiddelenfabrikan ten hebben een Nederlandse Stich ting ter bevordering van Medisch Farmaceutische Research opge richt. Deze stichting heeft alle art sen en apothekers schriftelijk ge vraagd alleen originele merkge neesmiddelen en geen vervangen de preparaten voor te schrijven. Op die manier kunnen ze volgens de stichting blijk geven van hun me deverantwoordelijkheid voor het ontwikkelen van nieuwe en betere geneesmiddelen. Innoverende farmaceutische on dernemingen geven wereldwijd tientallen miljarden guldens uit aan research. De stichting zegt dat dit niet vol te houden is. Het ont wikkelen van een nieuw genees middel kost tegenwoordig acht tot twaalf jaar en de effectieve octrooi- tijd is te kort om met de opbreng sten ervan de ontwikkeling van nieuwe middelen te betalen. Volgens de stichting moet het ergste worden gevreesd, nu de overheid steeds meer eisen stelt aan onderzoek en registratie en de artsen wil stimuleren, het voor schrijven van merkgeneesmidde len te beperken. Korte termijn-be zuinigingen kunnen nodig zijn maar ze mogen niet de toekomst in gevaar brengen en op lange ter mijn kostenverhogend werken, al dus de Stichting MFR. Secretaris C. Landheer van de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen ziet in de brief aan de artsen en apothekers een poging om de concurrentie van vervan gende preparaten uit te schakelen. Volgens hem is iedereen blij als er een werkelijk nieuw geneesmiddel wordt uitgevonden maar is er geen enkele aanleiding om de farmaceu tische industrie anders te behande len dan andere innoverende bedrij- Hij zei dat de VNZ de genees middelenfabrikanten jaren gele den al heeft gevraagd om een noti- duidelijk wordt gemaakt Onder redactie van Conny Smits en Raymond Peil dat van de octrooiperiode van 18 jaar teveel jaren verloren gaan door de registratieperiode voor een nieuw middel en de invoering er van. De VNZ heeft zich bereid ver klaard om, als dat inderdaad het geval blijkt, samen met de indus trie te pleiten voor verlenging van de effectieve octrooitijd. Maar vol gens Landheer heeft de industrie nooit op dit aanbod gereageerd Dat de fabrikanten de artsen er toe proberen te verleiden, ook na afloop van de octrooiperiode het merkgeneesmiddel te blijven voor schrijven, noemde hij 'een puur stuk marketing'. "Voor zover ik weet is de farmaceutische indus trie de enige die meer uitgeeft aan verkoopbevordering dan aan re search", zo voegde hij hieraan toe Konsumenten ABC 1987 Met het nieuwe jaar zijn enkele handige gidsen verschenen voor de consument in het algemeen en voor bepaalde specialisten in het bijzonder. Een jaarlijkse verschij ning is het Konsumenten ABC van Konsumenten Kontakt. Tweejaar lijks is het Budgethandboek van het Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting. Het Konsumenten ABC - de uit gave 1987 is de vijftiende - rang schikt overzichtelijk veel zaken die al eens in het KK-maanblad "Koopkracht" zijn gemeld. Ook zijn er tal van nuttige adressen op genomen. Wim Heesakkers maak te passende illustraties. De hoofdmoot van het handzame boekje bestaat uit resultaten van onderzoeken naar allerlei produk- ten en diensten. Zo kunnen men sen die bijvoorbeeld een video recorder, fornuis, wasmachine, koelkast of gaskachel willen kopen zich laten adviseren. Maar ook veel andere informatie over andere, voor consumenten van belang zijn de zaken staat in het Konsumenten ABC. Voorbeelden: mogelijkheden om kwijtschelding van belastingen te krijgen en een uiteenzetting over voedselallergie. Verder worden ook klachten van consumenten en de behandeling daarvan opge somd. In de boekhandel kost het ABC 12,50 gulden; voor abonnees van Koopkracht geldt een prijs van 8,25 gulden (schrijven of bellen naar KK, Sweelinckplein 74, 2517 GS Den Haag; tel. 070-469424) ROVATO LEIDEN: 5 MEIPLEIN 1+16 - TEL. 071-76.66.67

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11