Legowoningen' helpen bewoners bij inspraak Handcomputer voor Veldwerk' Britse woonideeën voor Nederlands interieur Tapijt kiezen: video kijken I ELEKTRONICA DINSDAG 27 JANUARI 1987 Inspraak bij stadsvernieuwing en nieuwbouw is een mooie zaak. Alleen zijn bewoners vaak niet in staat om een bouwtekening goed te lezen en dat maakt het voor hen bijna onmogelijk om zinnig commentaar te leveren. Wil je bewoners echt iets te zeggen geven, dan moet je laten zien hoe de toekomstige woning er in werkelijkheid uit komt te zien. Vanuit dat idee begon men zes jaar geleden in Den Haag met het Ruimtelijk Ontwikkelingslaboratorium (ROL). Simpel meubilair geeft de woonkamer gezicht Wie een bouwtekening bekijkt, krijgt geen enkel gevoel voor maten en verhoudingen. Kan er nu wel of geen eettafel in, is er genoeg ruimte voor een twee én een driezitsbank, past in zo'n slaapkamertje nog wel een bureautje om huiswerk te ma ken? Voor mensen die niet ge leerd hebben een bouwteke ning te lezen, zijn dit hele lasti ge vragen. Maar wel belangrijk wanneer je als bewoner echt wilt meepraten over het bouw plan van een architect. In het ROL. gevestigd in een oude sporthal in een buitenwijk van Den Haag, hebben bewoners de kans het allemaal beter te bekijken. Met een. simpel systeem van holle hou ten blokken, die met pennen aan elkaar worden gemaakt, kunnen de plannen van de architect in een echte modelwoning op ware groot te worden omgezet. Het systeem is zo stevig dat het ook mogelijk is om woningen met twee verdiepin gen te bouwen. Het ROL is uniek in Nederland. Alleen in Amsterdam bestaat een soortgelijke instelling. De Techni sche Universiteit in Delft en de Landbouwhogeschool in Wagenin gen maken ook gebruik van het bouwsysteem, maar dan ten be- Door Runa Hellinga hoeve van het onderwijs aan hun studenten. De instelling, die oor spronkelijk werd betaald door de Haagse woningbouwverenigingen, wordt tegenwoordig gefinancierd uit gelden die speciaal voor in spraak bestemd zijn. ROL-beheerder Tinus Boonstra bouwt jaarlijks zo'n 17 bouwpro jecten na. De aanvragen voor het ROL komen van bouwteams uil stadsvernieuwings- en nieuw bouwwijken. Er wordt zoveel mo gelijk naar gestreefd om de model woningen te op zetten in de tijd dat projecten nog in de schetsontwerp fase zitten. Dan kunnen bewoners er echt nog iets over zeggen en kunnen architecten de kritieken nog in hun ontwerp verwerken. Gemeubileerd Om mensen echt een idee te ge ven van de mogelijkheden van de ruimte, worden de woningen ook gemeubileerd. De keukens zijn in gericht met een keukenblok, een koelkast en een fornuis, er staan bedden in de slaapkamer en in de wc is een pot geplaatst, waarvan het gat de toiletbril met papier is dichtgeplakt. De modellen zijn zo echt. dat mensen wel eens denken dat de wc-pot echt te gebruiken is. Niet alleen de bewoners, maar ook de architecten maken dank baar gebruik van de mogelijkhe den die het ROL hen biedt. Vol gens Boonstra, die zijn modellen altijd in overleg met de architect bouwt, komt het vaak genoeg voor dat een architect wandelend door het model zelf al ziet dat er dingen aan het ontwerp niet kloppen. Bouwfouten In een van de twee modellen die Boonstra laat zien, is de hal zo klein dat er geen kapstok kan wor den opgehangen. De eerste groep belangstellenden die een dag eer der langs is geweest om te kijken, viel dat onmiddellijk op De is ai- chitect dan ook al bezig zijn teke ningen aan te passen. Dit soort de tails zien bewoners nooit als ze het van een tekening af moeten lezen. Bij het nabouwen van een ont werp in het ROL stuit men ook wel eens op vervelende fouten. Boon stra: „Het komt vaker voor dat we hier ontdekken dat deuren de ver keerde kant op draaien. Als je daar op de bouw pas achterkomt, kun je daar eigenlijk niets meer aan doen ol' het kost veel geld. Tegen die tijd is hel materiaal allemaal al be steld" De meeste bezoekers van het ROL zijn bewoners uit een bepaal de buurt die op uitnodiging van het bouwteam komen kijken. Vaak komen ze op afspraak in een groep, maar mensen kunnen ook op eigen houtje komen kijken. Er is een kleine groep vaste bezoekers, men sen die om de drie weken, bij ieder nieuw project, komen kijken of het iets van hun gading is. Die hopen in het ROL het huis van hun dro men uit te zoeken en schrijven zich in bij een project zodra ze iets zien dat hen aanspreekt. Omdat het bouwsysteem voor de woningen licht en makkelijk han teerbaar is. leent het ROL zich ook voor zelfwerkzaamheid van bewo ners. Het laboratorium is bijvoor beeld gebruikt bij een bouwproject waar de bewoners zelf de indeling van de woningen vast konden stel len. Bij dergelijke zogenaamde drager-inbouwprojecten is het nat te gedeelte van de woning (toilet badkamer, keuken) op een vast staande plaats ingebouwd en kun nen de bewoners zelfde rest van de ruimte invullen. In zo'n geval bouwt Boonstra geen complete woningen, maar trekt muren tot een hoogte van 1 meter 50 op Bewoners kunnen dan schuiven en verplaatsen en zien heel direct in de praktijk wat het effect is van hun plannen Het ROL spreekt de bewoners aan, is de ervaring van Boonstra. Doordat de planning zo duidelijk zichbaar worden gemaakt, kunnen veel meer mensen meepraten. Bij grote projecten komen bewoners soms met hele bussen tegelijk. He le families met hun kinderen ko men naar hun toekomstige huis kijken. En zoals een bezoekster achteraf zegt „Kijk. ik wil best meepraten, maar je moet het toch eerst gezien hebben, wil je erover kunnen oordelen" Inlichtingen en afspraken ROL, De Rade 131. Den Haag, tel. 070- 668163. In de slipstream van het Zweedse woonwarenhuis Ikea is nu ook de Brit Sir Terence Conran met zijn Habitat-winkels in ons land neer gestreken. Geheel onbekend bij de woonbewusten van ons land was hij niet want al eerder verscheen bij Elsevier de vertaling van Con ran's Grote Woonboek Het was een werk dat de weg ging van alle grote boeken met veel mooi plaat werk: na een paar jaar lag het in de ramsch. De jongere versie van dit woonboek was al geen ander lot beschoren. Wie zich haast kan het nog net tegen een spotprijs bij de ICOB-boekhandels kopen Hoewel de eerlijkheid ons ge biedt te bekennen dat wij destijds ook de dumpprijs hebben betaald en niet de volle mep, moeten we hopen dat de serie Terence Conran Woonideeén die nu is uitgekomen bij Spectrum meer succes boekt Wat het in elk geval makkelijker maakt is het gegeven dat we nu niet te maken hebben met een woonbijbel, maar dat de informatie is verdeeld over handzame boekjes die steeds een bepaald aspect be handelen van de woninginrichting. Zo is er een boekje over vloeren en vloerbedekking, over gordijnen en jalouzieën, over verlichting en over bergruimte, elk van een andere schrijver. Dat de serie door diverse auteurs is geschreven neemt niet weg dat deze vier boekjes volledig de geest ademen van Terence Con ran zoals wij die kennen uit het Grote Woonboek. Het aardige van deze Brit is na melijk dat er zoveel van hem mag. Ben je liefhebber van high tech dan geeft hij je ideeën voor een leefbaar interieur en houdt je meer van valletjes, gordijnkoven en cre tonnes dan kun je ook bij hem te recht. Wie uit deze uilersten con- cluseert dat Conran dan wel de profeet van de smaakvervlakking zal zijn die heeft het akelig mis. Waarschijnlijk is het die typisch Britse instelling van 'My home is my castle' waardoor Sir Terence niet alleen ruimte geeft voor per soonlijke opvattingen van zijn le zers maar ze min of meer ook sti muleert dat soort opvattingen te ontwikkelen. En wat misschien het allerbelangrijkste is hij houdt er re kening mee dat er geleefd moet worden in een huis. Dat blijkt bij deze serie ondermeer uit de foto's van interieurs met uitpuilende rommelige boekenkasten en soms zelfs wel rommel op de vloer maar ook uiteen simpel advies geen rub ber noppentegels in de keuken te gebruiken omdat het zo'n pestilen tie is broodkruimels tussen de nop pen weg te vegen. Zware theoretische verhandelin gen hoeft u in deze boekjes ook niet te verwachten evenmin als lange uitweidingen Stacato vuren de auteurs hun informatie af op de lezer waarbij zij aan het eind van een boekje niet vergeten de meest voorkomende klusjes uit te leggen zodat ook niet geroutineerde hob byisten zich op het doe-het-zclf pad kunnen wagen. Met Conran- woonideeen hebben ze dan in elk geval een paar aardige reisgidsen in woonland leremv Meverson Verlichting ISBN 90 271 0538 7; Jane Lot Vloeren en vloerbedekking ISBN 90 J7I 0537 9; Ca roline Clifton-Mogg'Gordijnen en ja loezieen/ISBN 90 274 0535 2; Gilly Lo ve Bergruimte/ISBN 90 274 0538 7 Uitg. Spectrum, serie Terence Conran Elke huisvrouw kent de proble men die zich voordoen als man nen het toilet als waterplaats gebruiken. Lastig te verwijde ren spatten op de closetpot, de zitting en deksels, wanden en vloer. Met het privé-urinoir van Villeroy en Boch, ontwor pen door Luigi Colanin, be hoort dit alles tot het verleden Het is fraai en functioneel ge vormd en past bij de meeste clo setcombinaties en fonteintjes. Een vernuftig afvoersysteem staat borg voor een reukvrij functioneren. Het apparaatje vraagt maar 60cm ruimte. Een bijkomend voordeel is dat het urinoir maar 2 liter water ver bruikt bij het spoelen en een closetpot 9 liter. «foto pr» Nieuw tapijt kiezen is op zich al lastig, wjl je het zelf leggen dan moet je toch wel een paar dingen weten om het goed te doen. Een goed voorlich tingsinitiatief op dit gebied is ontwikkeld door de vereniging Texpro. waarin de leveranciers van vloerbedekkingsmateriaal samenwerken Ze hebben een videofilm over tapijt samengesteld, opgebouwd uit 'blokken' van elk zo'n 3, 4 minuten die telkens een specifiek onderwerp behande len. De film geeft actuele informatie over de moderne tapijtsoorten (en dat zijn er nogal wat), over hun toepassing, hun eigenschappen, hun ge schiktheid voor diverse vertrekken. De band is als volgt te bestellen: 32.50 overmaken op bankrekening 46.61.85.839 t.n.v. Texpro. Lochem. en even vermelden of het een VHS- of Betamaxband moet zijn. Voorafbellen kan ook: 05730-1764 Nieuwe ontwikkelingen in de informatica daar allerlei (wereld)tijden en alarm-soorten in kwijt. Een jaar-, week- of dagelijks alarm of gewoon telefoonnummers en memo's pas- Seiko beschikt over veel compu ter-ervaring. De computers en vooral printers worden echter aan geboden onder het Epson-merk. Epson bracht in de laatst jaren een reeks van handige computertjes op de markt, die kruisingen zijn tus sen de schopt- en de handcompu ter. Ze zijn uitermate geschikt voor het verzamelen van gegevens in het veld. Een meter-opnemer kan met kleine computertje naast de gas- of elektriciteitsmeter houden en de (geschatte) cijfers in het dis play vergelijken. Zonodig past hij de cijfers bij de werkelijke teller stand aan. Dat soort 'handheld' zakcompu ters zijn ook uitstekend voor de proces-industrie geschikt, zoals bijvoorbeeld voor raffinaderijen. Het komt daar aan op nog nauw keuriger registratie. In zulke geval len sluit men de zakcomputer bij de rondgang op het terrein even aan op een deel van de machinerie De gegevens worden dan op afroep zichtbaar gemaakt en in het geheu gen van de computer opgeslagen Zo kan men meerdere installaties meten. De zakcomputer wordt op de centrale verwerkings-afdeling 'leeggezogen' en alle gegevens kunnen verder worden verwerkt. De meeste handcomputers zijn ideaal voor het verzamelen van gegevens Epson maakte zelfs een speciaal zak-computertje voor zulk werk. Ook is een van de machientjes, ter grootte van een telefoonboek, voor zulke specifieke en beperkte toe passingen om te bouwen. Normaal heeft de PX-4 een (prettig) com pleet Epson toetsenbord. Is de ma chine eenmaal geprogrammeerd. dan heeft men het complete kla vier niet meer nodig. Er kan dan een zeer simpel toetsenbordje met functietoetsen op die plaats wor den gezet. Daarmee kan een pro gramma worden gestart en gestopt en kunnen eventueel nog enkele andere commando's worden gege- Er zijn tegenwoordig kleine computers voor gebruik onder weg. Het gaat hierbij niet om de schootcomputers, draagba re imitaties van wat men thuis of op kantoor is gewend, maar om kleine, erg lichte en hand zame apparaten, die maar voor een doel worden gebruikt. Zo'n specifiek doel is bij voorbeeld het opnemen van meterstanden bij mensen thuis of het analyseren van laborato riummonsters. Het kan ook het verzamelen van uitkomsten zijn op het gebied van meet- en regeltechniek. Soms wordt de handcomputer gebruikt door bewakingsbeambten bij hun rondzwervingen langs de te be waken objecten. De ontwikkeling van deze hand computer verloopt heel anders dan die van de draagbare computers Van deze laatste zijn er nu twee soorten op de markt. Allereerst de 'sjouwbare' computer. Dit is een gewone huis- of kantoorcomputer die men in een wat stevig jasje heeft gestoken en een handvat door Hugo van der Heem heeft gegeven. Hij is sjouwbaar, dat wil zeggen goed voor zo'n 15 kilo. Met alle ingebouwde klimbim heeft hij wel stroom uit het lichtnet nodig. Meestal wordt hij dus mee genomen in de auto, bijvoorbeeld van kantoor naar huis of van kan toor naar een cliënt. Ter plekke wordt hij weer op een bureau of ta fel opgesteld en op het lichtnet aangesloten. IBM heeft zo'n sjouw bare computer. Kaypro was een van de eerste fabrikanten die er mee kwam. Vervolgens komt de zich zeer snel ontwikkelende 'laptop' of in het Nederlands de 'schootcompu- ter'. Hij vervangt de draagbare computer langzamerhand. Het ge wicht ligt tussen de 3 en 8 kilo en hij is overal mee naar toe te nemen. Door ingebouwde accu's is de computer lichtnet-onathankelijk. De eerste generatie was alleen een succes bij journalisten die in feite destijds alleen de communicatie mogelijkheid van die eerste model len ontdekten. Met een 'modem', een kastje datje tussen de compu ter en de telefoon schakelde, kon je razendsnel je stukjes naar de krant doorgeven. Eigenlijk waren die eerste Tandy's 100 en Olivetti's (M- 10) een soort veredelde schrijfma chines. Geen succes De zakenman zag er niet zoveel in en van een groot commercieel succes kon dan ook niet worden gesproken. De zakenman zat te wachten op de vervanger van zijn 'sjouwbare' kantoorcomputer. Dat wil zeggen de computer moest de floppy's, de schijven met gegevens uit het rekenkladblok (spreads heet) accepteren. De eerste genera tie had alleen een blijvend (batterij gevoed) eigen geheugen, maar kon die diskettes niet verwerken. Vandaar dat de huidige machi nes dat wel kunnen. Toshiba biedt nu een reeks schootcomputers aan en de eerste daarvan werkt al met een met die handige, nieuwe 3,5 inch (8 cm in het vierkant) schijf jes. Zowel Toshiba, IBM, als Wang brengt nu alweer de derde genera tie van dit soort machines: met een 'harde schijf erin, wat wil zeggen dat men over een massageheugen van tien Megabyte (10 miljoen te kens ruim) beschikt. De machines zijn dan ook snelle rekenmonsters geworden, die de zakenman in trein of vliegtuig toestaan alle be drijfsgegevens nog weer eens op een rijtje te zetten. Handcomputer Traditioneel is de handcomputer een apparaatje van een totaal ander slag. Het machientje heeft een heel andere achtergrond. De handcom puter werd ontwikkeld uit de elek tronische rekenmachine. De calcu lator-achtergrond verloochent zich nog steeds niet als je de afmetin gen ziet: vaak passen ze nog steeds in de zijzak van het colbert. Geen wonder dat met name de producenten van calculators zich met het ontwerp hebben bezig ge houden. Texas Instruments en Hewlett Packard ontwikkelden high-tech programmeerbare calcu lators, die soms zelfs een eigen taal vereisten en het bij ingenieurs aar dig deden. Sharp en Casio maak ten ook een eigen versie van de zakcomputer, meestal program meerbaar in de verkort soort Basic. De Sharp-machines boden daarbij vaak de meeste mogelijkheden. Grotere geheugens en meer toe passingen dan die van horloge-fa brikanten Casio, die zich meer met de muziek-keyboards bezig hield. Trouwens, Sharp maakte ook een droom van een onderweg bruikbare computer, de PC-5000. Het was een soort schrijfmachine, met ingebouwde printer, dus niet groter en ook niet zwaarder dan zijn mechanische voorganger. Daarin zit een compleet MS-DOS systeem (IBM-compatible) en pro grammatuur opgeslagen. Het ap paraat benut ook bubble-geheu- gens Zulke heugens nemen de plaats in van een diskette, ze zijn zeer betrouwbaar maar tamelijk duur De hele, nogal ambitieuze opzet, maakte dat de machine al leen zeer professioneel zijn kans kreeg: te duur bleek voor massa toepassingen. Computer-horloge Sommige handcomputers kunnen, als ze eenmaal zijn geprogrammeerd, worden voorzien van een simpel en functioneel toetsenbord. Ook de horloge-fabrikant Seiko ging het pad van de schoot- en zak computer op. Ze ontwikkelden het computer-horloge. Door een kop peling met een computer kun je In het laboratorium worden in de in veld i melde gegevt

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9