Handelsoorlog lijkt voorkomen Stukgoedwerkers staken door Bod op Thomassen Drijver gelukt EG en VS nader tot elkaar 'Belastingtarieven met vijf procent verlagen' Werkgevers in bouw weigeren verdere atv IfALl Tel.01720-31102 VANAF MORGEN GROENOORDHALLEN LEIDEN DINSDAG 27 JANUARI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 BRUSSEL - De kans dat het eind deze week tot een handelsoorlog komt tussen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten, lijkt gisteren wat kleiner geworden. EG-ministers en -diplomaten lieten zich in Brussel 'gematigd optimistisch' uit over de kans dat op de valreep toch een akkoord met de Amerikanen bereikt kan worden. Van EG-zijde zullen worden gedaan. De Nederlandse staatssecretaris voor buitenlandse handel, Yvonne van Rooy, zei dat nog steeds grote verschillen be staan tussen de standpunten van beide partijen, maar dat zowel EG als VS hebben duidelijk gemaakt dat zij hun conflict niet willen laten escaleren. door HansdeBruijn Door de Europese waarover men angstvallig het stil zwijgen bewaarde, zou het verschil met de Amerikanen tot minimale afmetingen kunnen worden terug gebracht. Vandaag en morgen zal opnieuw overleg plaatsvinden tus sen Europees Commissaris voor buitenlandse zaken Willy De Clerq en zijn Amerikaanse tegenspeler Clayton Yeutter. Donderdag zullen de ambassadeurs van de EG-lan- den de resultaten in Brussel be spreken. Vrijdagavond om middernacht verloopt het ultimatum dat de Ver enigde Staten heeft gesteld. Ver ruimt de EG voor dat moment de Amerikaanse maisexport naar de EG niet, dan treedt een hele reeks sancties in werking. Die komen neer op heffingen van wel 200 pro cent op Europese produkten als kaas, wijn, gin, witloof, bier, cog nac en chocolade. Daarmee is een bedrag van ruim 800 miljoen gul den gemoeid. De EG zal dan terug slaan met extra heffingen op Ame rikaanse maisgluten (een basis voor veevoer), tarwe en rijst. Het handelsgeschil is ontstaan, doordat sinds vorig jaar heffingen bestaan op Amerikaanse masi en rijst die naar Spanje en Portugal worden geëxporteerd. Tot 1 janua ri 1986 was die export heffingvrij, maar dat veranderde toen beide landen tot de EG toetraden. De VS willen een compensatie voor die heffingen, die een exportverlies zouden veroorzaken. De Amerikaanse regering eist van de EG een gegarandeerde en heffingvrije invoer van 3,2 miljoen ton Amerikaanse mais. De EG was tot maandag bereid een heffing- vrije invoer van 1,2 miljoen ton te garanderen. Nadat in het weekein de het overleg in Washington was vastgelopen, deden de EG-minis ters van buitenlandse zaken giste ren in Brussel concessies. Het zou nu nog gaan om een verschil van enkele honderdduizenden tonnen Kort Zakelijk Asea Het Zweedse electro- en machi nebouwconcern Asea trekt zich te rug uit Zuid-Afrika. Een belang van 24,9 procent in Asea Electric SA Ltd is verkocht aan de Zuid- afrikaanse onderneming Power Technologies Limited (Power- tech), die reeds een meerderheids belang in de Zuidafrikaanse Asea- dochter had. Dit heeft e?n woord voerder van Asea gisteren ver klaard. Marktberichten Een complicerende factor is dat de Amerikaanse mais-invoer deel uitmaakt van een wereldwijd pak ket. Wanneer de VS een groot deel heffingvrij zouden mogen exporte ren naar de EG, eisen ook andere landen dat recht op. In dit geval gaat dat voornamelijk om Argenti nië. De EG probeerde maandag nog de Argentijnen zover te krij gen dat zij wat minder heffingvrije mais zouden mogen exporteren, teneinde de VS tegemoet te kun nen komen. Het aanbod van de EG om de VS lagere invoerrechten op industriële produkten toe te staan, werd toen door Washington afgewezen. „De oplossing moet dus in de maissec- tor gevonden worden", aldus staatssecretaris Van Rooy. Zij waarschuwde ervoor dat een han delsoorlog niet alleen de relaties tussen de VS en de EG zal scha den, maar ook het overleg in de GATT (het wereldwijde beraad over handel en tarieven) zal be moeilijken. „De bron van het kwaad is natuurlijk de overpro- duktie van landbouwprodukten en daaraan valt met een handelsoor log niets te doen". DEN HAAG (ANP) - De tarieven van de loon- en inkomstenbelas ting die over de laatst verdiende gulden moet worden betaald (het marginale tarief) moeten nog in de ze kabinetsperiode vijf procent la ger komen te liggen en daarna nog eens vijf procent. De kosten hier van, ongeveer zes miljard gulden.^ kunnen worden gefinancierd uit" extra belastingopbrengsten als ge volg van de economische groei, uit ombuigingen op de rijksbegroting en en uit verhoging van de indirec te belastingen (btw). Dat zei prof. drs. J. Weitenberg, directeur van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW), gisteren op een persbijeen komst van zijn organisatie. Deze belastingverlaging is nodig om het verschil tussen de bruto loonkos ten die een werkgever voor een werknemer moet maken en het netto loon dat die werknemer in handen krijgt (de zogenoemde wig), te verkleinen. Weitenberg gaat ervan uit dat er over 1986 een meevaller aan belas tinginkomsten van structureel ten minste twee miljard bestaat. Vol gens het ministerie van financiën wordt pas in februari bekend hoe groot dat bedrag is. Het NCW wil de meevaller onder meer gebrui ken om de sinds 1983 bestaande tij delijke verhoging van de loon- en inkomstenbelasting ongedaan te maken. Daarnaast willen de christelijke werkgevers ombuigen op subsidies die op grond van het inkomen worden verstrekt, zoals huursubsidie, studietoelagen, ge zinsverzorging. rechstbijstand en kinderdagverblijven. Verkleining van het verschil tus sen bruto loonkosten en netto-loon is volgens Weitenberg noodzake lijk gezien de remmende werking van de huidige situatie op econo mische groei, investeringen en werkgelegenheid. Omdat mensen er bij extra bruto loon netto weinig aan overhouden zijn zij bij de keus werken of niet-werken geneigd het laatste te kiezen en neemt hun be reidheid een andere baan te zoeken of naar promotie te streven af. Ook is men door de geringe belonings- verschillen minder geneigd om ex tra scholing of opleiding te volgen, menen de werkgevers. De hoge be lastingtarieven leiden ook tot min der sparen, omdat er van de rente- inkomsten te weinig overblijft, al dus het NCW. Het NCW heeft grote problemen met de voorstellen van de commi- sie-Oort voor een vereenvoudiging van de loon- en inkomstenbelas ting. Voor de meeste inkomens tussen de 71.214 gulden en de 132.224 gulden zou het belastingta rief als die voorstellen worden ge volgd hoger uitvallen dan nu. Voorts vinden de christelijke werkgevers dat het voorstel de werkgeverspremies voor de volks verzekeringen over te hevelen naar de werknemers onder gelijke ver hoging van het brutoloon een zaak die werkgevers en werknemers on derling moeten regelen en niet bij wet moet worden vastgesteld. Als voldaan wordt aan de wens van het NCW kunnen de vereenvoudi- gingsvoorstellen niet voor het be gin van de negentiger jaren wor den ingevoerd. UTRECHT (ANP) - De onderhan delingen over de nieuwe cao voor de 250.000 werknemers in de bouwnijverheid zijn gisteren in een impasse geraakt. De werkge vers willen pas met de vakbonden verder praten als die hun "dogma" van verdergaande arbeidstijdver korting laten vallen. De bonden houden vast aan invoering van een 36-urige werkweek. Het Algemeen Verbond Bouw bedrijf (AVBB) wijst verdere atv van de hand, omdat de huidige 5 procent meer kwaad (organisatori sche problemen, hogere kosten) dan goed (werkgelegenheid) zou hebben gedaan. AVBB-voorzitter C.de'Fouw zegt veel meer de na druk op scholing te willen leggen. De vakbonden wijzen er op dat de werkgevers zich in de vorige cao hebben verplicht over verdere atv te praten met het oog op de ho ge werkloosheid onder bouwvak kers. De voorzitter van de Hout- en bouwbond CNV, F.van der Meu- len, sprak dan ook van "woord breuk". De bonden zijn in beginsel wel bereid verdere atv te koppelen aan scholing. De vice-voorzitter van de Bouw en houtbond FNV, R.de Vries, ver wijt de werkgevers nu "botte on wil" om over herverdeling van ar beid te praten, ondanks een werk loosheid van 70.000 mensen. "Het zijn de werkgevers die nu een blok kade opwerpen". Ook zijn collega Van der Meulen laakt de houding van de werkgevers, nu de bonden een concessie hebben gedaan door de bereidheid een deel van de atv te benutten voor scholing. "Als je dan merkt dat de werkgevers geen millimeter zijn opgeschoven, dan is dat zeer teleurstellend", aldus Van der Meulen. Zonder atv zegt het AVBB te wil len praten over verhoging van de garantielonen, uitbreiding van de bovenwettelijke uitkeringen, ver betering van de arbeidsomstandig heden en de vorstverlet-regeling en versoepelen van de vut-rege- ling. De Vries van de Bouw- en houtbond FNV bestrijdt deze stel ling: "Zelfs al zouden we de atv la ten vallen, dan ligt er geen kluif te wachten. In feite hebben we dan nog niks". Acties zijn vooralsnog niet te ver wachten. "We staan nog steeds op het standpunt dat we er met praten moeten zien uit te komen", aldus de woordvoerder van de Bouw- en houtbond FNV. SPRANG-CAPELLE - Minister Braks landbouwbracht gisteren een werkbezoek aan handelskwekerij P L. jan Loon in Sprang-Capelle. Daar zag hij onder meer een palm-in-wording in een van de kassen (foto anpi Bij Billiton moeten 75 banen weg LEIDSCHENDAM (ANP) - Bij Billiton International Metals (BIM) in Leidschendam, de centrale dienstverlendende maatschappij van de metaalsector van de Ko ninklijke/Shell Groep, wordt een reorganisatie uitgevoerd, waardoor 75 van de 200 banen zullen verdwij nen binnen vermoedelijk twee jaar. Dat heeft Billiton gisteren be kendgemaakt. Het ligt in de bedoeling dat de diverse werkmaatschappijen van Billiton meer op eigen benen gaan staan, en verwacht wordt dat ba nen overgeheveld zullen worden naar werkmaatschappijen, doordat die meer taken en functies krijgen. Bovendien bestaat de mogelijk heid van vervroegde uittreding. Als binnen Billiton of binnen Shell geen andere baan wordt gevonden voor de betrokken werknemers, zal een adviesbureau worden inge schakeld voor het vinden van een andere werkkring. De ondernemingsraad heeft geen bezwaar aangetekend tegen deze reorganisatie bij de staffunc ties, die aansluit op een "rationali satie en consolidatie" die sinds 1982 bij Billiton plaatsvindt. Vol gens de maatschappij maken de mijnbouw- en de metaalindustrie al sinds het begin van de jaren tachtig zeer moeilijke tijden door. FNV-bond wil ook banenplan voor containersector AMSTERDAM - FNV Magazine, door de AbvaKabo in ons land ver guisd, is wat nummer 12 betreft verboden in Zuid-Afrika. Van het num mer, hier getoond door de redacteuren Piet de Vreede (links) en Peter 9^' vl n°flNoordermeer, zijn alle 25 opgestuurde exemplaren aan de grens tegenge houden. De krant bevat een artikel over een ex-Shell-werknemer die werd ontslagen nadat hij had geweigerd op politieke bijeenkomsten te spione ren (foto ANP» VEEMARKT LEIDEN 27 JAN. SLACHTRUNDEREN: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 120, waarvan 20 stieren. Dik- billen, kw. 8,00-8,75, 2e kw. 7,10-8.00, le kw. 6,80-7,65, 2e kw. 5,50-6,80, koeien le kw. 6,55-7,50, 2e kw. 5,55-6,55, 3e kw. 4.90-5,55, worstkoeien 4,65-5,25. Handel en prijzen: stieren vlot - ho ger; koeién flauw - lager. GEBRUIKSRUNDEREN: (gulden per stuk) Aanvoer 118, waarvan 6 graskalveren. Melk- en kalfkoeien le srt 1900-2350, 2e srt 1250-1900, melk- en kalfvaarzen le srt 1900-2350, 2e srt 1200-1900, guste koeien le srt 1900-2400, 2e srt 1100-1900. enterstieren 1500-2300, pinken 950-1700. graskalveren 600-1000. Handel en prijzen: koeien matig - ge lijk; pinken matig - gelijk; kalveren ma tig - gelijk en enterstieren redelijk - ge lijk. NUCHTERE KALVEREN: (gulden per stuk) Aanvoer roodbont 550. stierkalf 460- 650, extra kw. 650-800, vaarskalf 350-475. Aanvoer zwartbont 1545. Stierkalf 300- 430. extra kw. 430-700, vaarskalf 150-315. Handel en prijzen: roodbont willig - hoger zwartbont willig - hoger. VARKENS: (gulden per kg levend gewicht) Aanvoer slachtvarkens 1065. Slacht- varkens 2,40-2,50, zeugen le kw. 2,10- 2,15, 2e kw. 1,25-2,10. Handel en prijzen: matig - gelijk. SLACHTSCHAPEN- EN LAMME REN: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 641. schapen 5,00-7,00, lam meren rammen 8,50-10,25, ooien 8,25- 10,50. (gulden per stuk) schapen 170- 225, lammeren rammen 210-275, ooien 175-215. Handel en prijzen: schapen redelijk - gelijk; lammeren vlot - hoger. GEBRUIKSSCHAPEN-, LAMME REN EN GEITEN: Aanvoer schapen en lammeren 50, geiten 74. weidelammeren 150-215, bok ken en geiten 50-150. Handel en prijzen: weidelammeren vlot - hoger; geiten redelijk - gelijk. To- M r 2572. ROTTERDAM (GPD/ANP) - Het ziet er niet naar uit dat minister De Koning (sociale zaken) de impasse in het stukgoedconflict in de Rot terdamse haven zal kunnen door breken. De Koning en z'n naaste top ambtenaren hebben geen mo gelijkheid gevonden om een ope ning te forceren in het nu al bijna anderhalve week durende geschil. De tweede stakingsweek in het stukgoed, waar 350 ontslagen drei gen, werd gisteren ingeluid door 700 stakers. Nog niet eerder werd zo'n groot aantal werknemers op geroepen niet aan het werk gegaan. Bij Nedlloyd-dochter Quick Dis patch werden twaalf schepen niet gelost of geladen. Ook de avond^ ploegen bij de bedrijven Quick Dispatch en Multi Terminals ver schenen gisteren niet.Vanmorgen gingen de dagploegen bij Müller Thomsen en Seaport (in totaal 250 man) in staking. Door de aan de gang zijnde Sta kingsacties dreigt het stukgoedbe- drijf Seaport Terminals z'n groot ste klant, de Amerikaanse rederij Westwood Shipping, te verliezen aan Antwerpen. De rederij hielp vorig jaar met een goederen-over slag van 800.000 ton de helft van de bijna 200 havenwerkers op het gloednieuwe terrein van Sealand aan de Brittannië-haven aan het werk. Een van de schepen van Westwood werd vorige week 'ver rast' door de acties in de haven. De rederij heeft nu besloten Rotter dam voorlopig te mijden. Vandaag praat de Vervoersbond FNV in Rotterdam met vakbonds bestuurders uit België, Engeland en Duitsland. Onderwerp van ge sprek is het al dan niet besmet ver klaren van schepen die door de sta kingsacties in Rotterdam uitwij ken naar andere Europese havens. Containers De Vervoersbond FNV wil intus sen dat ook voor de containersec tor in de Rotterdamse haven een werkgelegenheidsplan wordt ge maakt, vergelijkbaar met het Van der Louw-akkoord dat de bonden, de werkgevers en de overheid in 1985 met elkaar sloten voor het stukgoed. Voor zo'n akkoord heeft de bond gisteren een eerste voor stel ingediend bij Europe Contai ner Terminus (ECT), het grootste containeroverslagbedrijf ter we reld. Het bedrijf verloor eind vorig jaar twee aanzienlijke ladingpak ketten als gevolg waarvan voor dit jaar een verlies van 25 miljoen gul den is geraamd. ECT wil nu onder Staking bij British Telecom legt hele telefoonverkeer plat LONDEN - Loopt het telefoon verkeer in Engeland volledig in het honderd, of kan het met kunst en vliegwerk toch gaande worden gehouden? Dat is de gro te vraag, nu meer dan 100.000 le den van de National Communi cations Union in staking zijn ge gaan. Het gaat hier vooral om de monteurs en andere technici van British Telecom, die dezelfde loonsverhogingen willen als de jongere managers van het nu particuliere bedrijf: namelijk zes procent. Maar dan ook zonder bepaalde voorwaarden, zoals overwerk in weekeinden en an dere bepalingen, die volgens de bonden moeten leiden tot beper king van het banenbestand Het is de eerste grote confron tatie van de vakbond met de di rectie van Telecom en voorlopig ziet het er naar uit dat de partijen ver uit elkaar liggen. Telecom houdt vol, dat het voldoende technische mankracht achter de hand heeft om het telefoonsys teem operatief te houden. De bond zegt dat dit zonder het ge schoolde personeel niet zal luk ken en dat 25.000 niet-verholpen storingen per dag spoedig zullen leiden tot ernstige stagnaties. De bond verwacht dat straks hele wijken zonder telefoon zitten en dat nog vóór het weekeind min stens 200.000 abonnees niet meer kunnen bellen of gebeld worden. De toch al geladen stemming tussen beide partijen is nog eens extra geprikkeld geraakt door beschuldigingen van de Tele- com-directie, dat stakers in ver schillende telefooncentrales sa botage hebben gepleegd door onder meer kabels door te snij den. De reactie van de bond is, dat Telecom daarvoor dan maar de bewijzen moet overleggen. ADVERTENTIE Kamsteeg Auto Lease B V. DEVENTER (ANP) - Kiewit Hol dings Group, die het concern Con tinental Can in handen heeft, bezit inmiddels meer dan 85 procent van de aandelen in Thomassen Drij- ver-Verblifa (verpakkingen) en zal het bod op de resterende aandelen van 40 gulden per stuk gestand doen ongeacht het aantal stukken dat wordt aangeboden. Dit staat in een bericht aan de aandeelhouders van Thomassen Drijver-Verblifa (TDV), een dochteronderneming van Continental Can die in de rode cijfers is geraakt en nu 1500 van de 5000 banen wil schrappen. Continental Can denkt dat een grotere doelmatigheid en een bete re markt- en concurrentiepositie kunnen worden bereikt door de werkzaamheden van de Neder lands-Belgische tak (TDV), de Westduitse tak en de Britse tak van het concern beter op elkaar af te stemmen. Gestudeerd wordt op een internationale bundeling. Als daarbij rekening gehouden moet worden met de belangen van min derheidsaandeelhouders zouden deze veranderingen niet met de no dige soepelheid doorgevoerd kun nen worden. Bovendien wil Peter Kiewit, de sterke man van Conti nental Can, de internationale marktmogelijkheden snel en zon der afweging van belangen van an dere aandeelhouders kunnen .be nutten. Peter Kiewit nam Continental Can in november 1984 over en heeft allereerst de uitgebreide en uiteenlopende activiteiten van dit concern in de Verenigde Staten gereorganiseerd. In mei van dat zelfde jaar was echter al de stap ge zet om het Nederlandse Contine- tal-bedrijf TDV aan de effecten beurs te introduceren, zoals dat ook gebeurde met de Duitse Conti- nental-dochter SLW. Van de aan delen TDV kwam 35 procent bij het publiek tegen de prijs van f 61,75. Eind 1985 ontstonden echter de problemen voor TDV, dat 85 pro cent van de omzet uit blikverpak kingen haalt. Een belangrijk deel daarvan gaat naar de voedingsin dustrie voor export naar olielan den. Lage olieprijzen en een lage dollarkoers zetten de winst sterk onder druk en in de periode mei 1986 tot december van dat jaar daalde de koers van 57 tot 26 gul den. Op 12 december werd bekend dat Continental Can de aandelen terug wilde kopen en de koers liep weer op. Nu staat in het bericht aan de aandeelhouders dat 58 procent van de aandelen van het publiek inmiddels is teruggekocht tegen een gemiddelde prijs van 39,65 gul den. Directie en commissarissen van TDV steunen de stappen van Peter Kiéwit om een belang van 100 pro cent te krijgen, omdat dit zich "niet verzet tegen de belangen van TDV" en "voor TDV voordelen kan opleveren". Zij geven echter geen oordeel over de geboden prijs. De intrinsieke waarde per aandeel (de actuele waarde van de activa verminderd met de schul den van de onderneming) per eind 1986 bedraagt naar hu:» schatting 45.40 gulden per aandeel. Over 1986 zal echter ook een verlies gele den worden van 13 tot 14 miljoen gulden. Voor 1987 wordt echter "bij verder niet verslechterende omstandigheden" een positief re sultaat verwacht. Overigens heeft TDV een belang van 20 procent in Desmacon - een houdstermaatschappij in Didam van bedrijven die poly ethyleen en therephtalate produkten recyclen, produceren en verkopen - ver kocht aan de meerderheidsaan deelhouder van Desmacon. ADVERTENTIE Van de WOON IDEAAL en te beleen meer bevriezing van de cao tot 1991 en afschaffing van de kerst gratificatie. Tevens wil het bedrijf cao-atikelen buiten werking te stel len, die betrekking hebben op werktijden, overwerk en inzetbaar heid. Alternatief voor het herstel plan is het ontslag van 250 van de 1400 medewerkers, aldus ECT. Het herstelplan is in grote lijnen onaanvaardbaar voor de Vervoers bond FNV, die een plan voorstel voor de gehele containersector, waarbij havenwerkers van 55 tien procent minder gaan werken om op hun zestigste met pensioen te gaan. Directeur G. Zeebregts van de SVZ, de organisatie van haven- werkgevers, zei gisteren dat "we zullen bestuderen in hoeverre het plan toepasbaar is op de container- sector". Hij wijst er echter op dat de problemen bij ECT vooral zijn ontstaan doordat de Amerikaanse rederij USL haar diensten op Euro pa moest staken. "Ik zie nog niet hoe je dat kunt omslaan op de hele containersector", aldus Zeebregts. Personeel HAT, zegt vertrouwen in directie op ZESTIENHOVEN (ANP) - De in fi nanciële moeilijkheden verkeren de Rotterdamse luchtvaartmaat schappij Holland Aerolines bv heeft, in tegenstelling tot een eer dere aankondiging van de directie, gisteren de lijnvluchten van en naar Zestienhoven niet hervat. Of en wanneer dit wel zal gebeuren is niet bekend. Van de zijde van de directie was gisteren geen enkele reactie te verkrijgen op de ontwik kelingen rond de HAL. Ongeveer dertig personeelsleden van de luchtvaartmaatschappij, onder anderen al het vliegend per soneel. hebben gisteren via hun ad vocaat mr. Van Rensch uit Utrecht, laten weten geen enkel vertrouwen meer in de HAL-directie te heb ben. Volgens mr. Van Rensch hebben deze personeelsleden berichten ontvangen als zou er een andere fi nancier zijn die belangstelling voor de luchtvaartmaatschappij heeft dan het consortium van buiten landse banken. Dat consortium zou volgens de HAL-directie be reid zijn de gehele onderneming de komende tien jaar te financieren. "De afronding van het financie ringsarrangement vergt meer tijd dan was verwacht", zo liet de HAL- directie 14 januari weten. Novem ber vorig jaar, toen de directie deze nieuwe financieringsopzet bekend maakte, werd gesproken van een termijn van twee tot drie weken waarbinnen alle financieringspro blemen opgelost zouden zijn Volgens het personeel is de twee de belangstellende een groep van Nederlandse financiers. De voor waarden die dit consortium zou stellen zijn de HAL-directie vol gens de personeelsleden niet wel gevallig.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7