VERMOGENS- nutsspaarbank 5 streekvervoer Kiiielhiis in 'Ouderen moeten ook zelf wat doen' Simonis: homofilie afwijking schepping Schietpartij bij echtpaar vermoedelijk wraakactie AFSCHEID VrouwencüenstpKcht van de baan DINSDAG 27 JANUARI 1987 HILVERSUM (ANP/GPD) - Kar dinaal Simonis vindt dat een rooms-katholiek die vanuit zijn ge weten homoseksuelen als huurder weigert 'het recht moet hebben om zo te beslissen'. "Zo iemand heeft een geweten en die ziet vanuit zijn geweten: dit is geen juiste levens wijze en ik wil daaraan niet mee werken. Ik zeg niet dat het zo moet gebeuren. Maar er zijn mensen die zo denken". Simonis zei dat gisteren in een toelichting op de vorig jaar gepu bliceerde brief van de congregatie voor de geloofsleer over de pasto rale zorg aan homoseksuelen. De brief werd door velen als discrimi nerend ervaren en diende als uit gangspunt voor een gisteren uitge zonden interview van Simonis met het Humanistisch Verbond. Het vraaggesprek werd overigens op 27 november opgenomen. De kardinaal herhaalde zijn standpunt dat homofilie volgens hem een afwijking is van de schep ping, waarin God de mens naar zijn beeld en gelijkenis als man en vrouw heeft geschapen. Simonis zei te beseffen dat velen zijn ge bruik van het woord afwijking als een belediging ervaren. "Talloze mensen verfoeien mij om mijn ze kerheden". De homocultuur kan de samen leving bedreigen, meent hij ook: "Als het openlijk gepropageerd wordt als iets normaals, zou het jongeren in de ontwikkelingsfase verkeerd kunnen fixeren". Hij ver wees daarbij naar een theorie uit de ontwikkelingspsychologie die stelt dat homo-gevoelens op een bepaalde leeftijd bij ieder kind voorkomen en vervolgens omge bogen worden naar hetero-gevoe- lens. De kardinaal benadrukte dat het hem moeilijk viel over dit on derwerp te praten 'omdat ik mij realiseer dat het talloze mensen in het hart raakt'. Hij maakte daarbij overigens wel een onderscheid: volgens de ka tholieke kerk is een homofiele ge aardheid op zichzelf geen zonde, maar die in de praktijk brengen is dat wel. Simonis deelde in novem ber op de diocesane pastorale raad van het aartsbisdom Utrecht mee dat de bisschoppen niet van plan zijn tot een afzonderlijk pastoraat voor homofielen te komen. Inbraak in strafinrichting VEENHUIZEN (GPD) - Terwijl de gevangenen en de bewaarders af wezig waren, heeft een inbreker het afgelopen weekeinde kans ge zien de half-open inrichting voor zwaar gestraften De Vleddervoort in Veenhuizen binnen te dringen. De inbreker kwam binnen door de achterdeur van de inrichting te for ceren. Uit een kantoor nam hij een videorecorder en twee geldkistjes met 300 gulden mee. Dat de insluiper precies wist waar hij moest zoeken, kan er vol gens de politie op wijzen dat de man mogelijk een oudgediende van de De Vleddervoort is. waar langgestaften de laatste drie maan den van straf uitzitten om weer te i de maatschappij. WD: coalitie in gevaar bij slechte verkiezingsuitslag DEN HAAG (GPD) - De WD is bang dat de uitvoering van het regeerak koord in gevaar komt bij een slechte uitslag voor de coalitie bij de komen de Statenverkiezingen. De uitslag is maatgevend voor de zetelverdeling in de over enkele maanden te kiezen nieuwe Eerste Kamer. De leden van de Provinciale Staten van de twaalf provincies kiezen de nieuwe Senaat. Volgens de liberale fractieleider Voorhoeve kan de wetgevende arbeid van het kabinet geheel of gedeeltelijk vastlopen, wanneer de oppositie na de verkiezingen een meerderheid in de Eerste Kamer krijgt. Hij zei dit gisteren in Den Haag bij de presentatie van de liberale pro vinciale lijsttrekkers. Voorhoeve stelde vast dat het nog steeds niet goed gaat met de WD, terwijl het CDA min of meer stabiel staat. "De WD is het kritieke punt voor de coalitie". Het is voor het eerst sinds de wijziging van de Grondwet dat na Staten verkiezingen de gehele Eerste Kamer wordt vervangen. Tot nu toe von den verkiezingen altijd slechts plaats voor een deel ervan. Voorhoeve, en ook de liberale fractievoorzitter in de Eerste Kamer Zou tendijk, zijn ervan overtuigd dat de oppositie in de Eerste Kamer niet bereid zal zijn voorstellen van het kabinet te steunen, indien deze door de gelijkgezinde fracties in de Tweede Kamer verworpen zijn. KROMMENIE (GPD) - De moord op de 57-jarige mevrouw Konijn- Schone uit Krommenie is vermoe delijk een wraakactie van haar 27- jarige schoonzoon. Bij de moord werd haar 58-jarige echtgenoot J. Konijn zwaar gewond. Zijn toe stand is stabiel. Volgens een woordvoerder van politie Zaanstad vormden echtscheidingsproble men tussen de 21-jarige dochter van het echtpaar en hun schoon zoon aanleiding tot het drama. Bij de actie kwam ook een 19-jarige jongen om het leven, die door een politiekogel werd geraakt. Omstreeks half acht zondag avond drongen twee mannen on der wie de 27-jarige schoonzoon de woning van de familie Konijn bin nen, door een ruit in te slaan. Het echtpaar vluchtte naar boven waar het zich in de slaapkamer ver schanste. De beide broers drongen de slaapkamer binnen en doodden de vrouw met een enkel schot uit een geweer. Haar echtgenoot werd op het hoofd geslagen. De 16-jarige dochter van het echtpaar die zich in een andere ka mer bevond lieten de daders onge moeid. Zij vertelden het meisje dat haar ouders waren omgebracht. Vervolgens vluchtten de mannen uit de woning, waarna het meisje bij de buren alarm sloeg. De politie die binnen vijf minuten aanwezig was, wist na een buurtonderzoek vrij snel waar de daders zich be vonden. In de loop van de ochtend drong een arrestatieteam de woning van de daders binnen. Daarbij kwam een 19-jarige jongen om het leven. Volgens een politiewoordvoerder stond de jongen als crimineel be kend. De politie hield na de actie vier personen aan. ADVERTENTIE De hoogste rente èn de meeste vrijheid bereikt u met de Vermogensrekening van de Nutsspaarbank. f25.000,- Per maand vrij opneembaar, daarboven slechts 0,5% retourrente. Geen retourrente bij aankoop van effek- ten via de Nutsspaarbank. Eerste storting minimaal f 25.000,-. De basisrente bedraagt 3 '/4%. Bovendien ontvangt u een bonusrente van 2'/,% over dat deel van uw spaargeld, dat een kwartaal op de rekening ^*1/ A/ heeft gestaan. /2 jL Samen is dat /v De rente wordt 4 x per jaar uitgekeerd (de eiïektieve rente kan daardoor zelfs oplopen tot 5,61%). Teunispasje... VOLKEL (ANP) - Een pasje van de Koninklijke Nederland se Lawn Tennisbond is vol doende om de vliegbasis Vol- kel binnen te komen. Een ver slaggever van het Eindhovens Dagblad toonde het pasje aan de wachtpost bij de poort en mocht ongehinderd doorrijden. De verslaggever is een half uur op de basis gebleven. Geduren de die tijd is hij in enkele ge bouwen geweest. De krant nam de proef om te kijken hoe mak kelijk iemand een legerbasis kan binnenkomen. Dit naar aanleiding van de recente wa pendiefstal uit een kazerne in Ede. Volgend jaar op grote schaal UTRECHT (GPD) - Het streekvervoer gaat vanaf volgend jaar op grote schaal de 'knielbus' invoeren. Deze bussen kunnen door hun veren zakken, waardoor de instaphoogte wordt verlaagd van 36 cm tot 15 cm boven de grond, het geen een uitkomst is voor mensen die slecht ter been zijn. Het 'knielen' bij de haltes veroorzaakt geen vertraging. Bij het sluiten van de deuren komt de bus meteen weer in de normale stand. De streekvervoer-ondernemingen zullen jaarlijks 75 miljoen gulden investeren in een nieuw eigentijds model bus dat deze mogelijkheid tot knielen heeft. Voor dit geld kunnen ongeveer 300 bussen wor den aangeschaft. Het betekent dat het huidige type, dat sedert 1965 rondrijdt, langzaam gaat verdwij- Dit jaar zullen de streekvervoers- bedrijven prototypes van de nieu we bus uitproberen. Het wordt in elk geval een Nederlands produkt. Belangrijke vernieuwingen zijn de toepassing van luchtvering, wat minder trillingen geeft en het knie len mogelijk maakt, een betere zit- Kok neemt het op voor Kombrink DORDRECHT (ANP) - PvdA-lei- der Kok heeft zijn fractiegenoot Kombrink in bescherming geno men tegen de kritiek van de aan staande partijvoorzitter Sint. Zij verweet Kombrink onlangs te plei ten voor blijvende ontkoppeling van lonen en uitkeringen. Kok zei gisteravond op een bijeenkomst in Dordrecht ervan overtuigd te zijn dat Kombrink met zijn uitspraken in het partijblad Voorwaarts geen afbreuk heeft willen doen aan het solidariteitsbeginsel van de PvdA. Kok: "Kombrink zegt dat we in de toekomst mogelijk niet meer in staat zijn de koppeling te betalen. Hij zegt niet dat hij daarin wil be rusten. Hij stelt vast dat we een probleem hebben". Kombrink heeft slechts geconcludeerd dat onder de huidige omstandigheden en het huidige kabinetsbeleid de koppeling niet gehandhaafd zou kunnen worden, aldus Kok. Tegelijkertijd merkte hij op het met Sint eens te zijn dat de PvdA de solidariteit niet moet loslaten. "Onze beginselen zijn niet in het geding. De basis voor de solidari teit in onze maatschappij moet worden gehandhaafd. De discussie over dit beginsel mag echter niet beperkt blijven tot de inkomens politiek". Volgens Kok moet daar in ook verbetering van de werkge legenheid door economische groei en herverdeling van werk nadruk kelijk worden betrokken. Jagers willen openstelling waterwildj acht AMERSFOORT (ANP) - De Ko ninklijke Nederlandse Jagers Ver eniging (KNJV) heeft de minister van landbouw geadviseerd de jacht op waterwild weer open te stellen, omdat in de huidige dooi- periode ganzen en ander wild aan zienlijke schade aan landbouwge wassen kunnen aanrichten. De schade wordt veroorzaakt door het vreten aan de landbouw gewassen (koolzaad/tarwe) en het kapottrappen van de ontdooide bo venlaag van de bodem. Zo kunnen grote concentraties ganzen schade aanrichten aan graspercelen, voor al de nieuwe inzaai. De KNJV noemt de conditie van het water wild goed door de korte duur van de winterperiode. Kritisch Faunabeheer is niet blij met dit advies. "Het einde van de vorst betekent nog niet dat de die ren weer op krachten zijn; ze kun nen nog steeds moeilijk aan voed sel komen", aldus een woordvoer der van Kritisch Faunabeheer. "Wij adviseren om tot 31 januari de jacht gesloten te houden, want jacht lost niets op. Door het opja gen van de dieren verplaats je de schade alleen". Per 31 januari is het jachtseizoen voor waterwild gesloten. Tienduizend aanmeldingen voor zeilreis DELFZIJL (GPD) - Meer dan tien duizend jongeren hebben zich aan gemeld om mee te zeilen op de schoener Abel Tasman naar Au stralië. De reis begint in juni in het kader van het tweede eeuwfeest van Australië. Over negen etappes kunnen 99 jongeren in de leeftijd van 16 tot en met 25 jaar meedoen. Nu de zeilreis zo'n overweldi gend aantal reacties heeft opgele verd, zal de selectie er niet'gemak kelijker op worden. Volgens J. H. Hoppzak, lid van het organisatie comité en directeur van de bagger- school Oranje Nassau, wordt eerst gekeken naar zeil-ervarihg. Op 6 juni, tijdens de Pinkster feesten, zal de Abel Tasman offi cieel in Delfzijl worden gedoopt. Het schip is genoemd naar de ont dekkingsreiziger uit Lutjegast. PCOB: de snelst groeiende ouderenbond van Nederland RIJSSEN - Derde levensfase? Zijn ogen schieten vuur. "Ach kom, derde levensfase", zegt hij, "dat is ook zo'n etiket. Onzin. Nietje leef tijd is bepalend hoe je in het leven staat, maar je belangstelling. Mijn tante Aaltje belt me onlangs op. Henk, zegt ze, ik heb nog een nieuw lid gewonnen voor de bond. Dat bedoel ik, ze wordt binnenkort 99 jaar, maar ze kan iemand nog overtuigen van een ideaal". door Jan Haverkate Henk Zwaag (69) uit Enter is ne gen jaar voorzitter geweest van de Protestants Christelijke Ouderen bond (PCOB). Tropenjaren waren het, want hij moest de hele organi satie van de grond af moeten op bouwen. "We hadden niets, niet eens een eigen bureau. Als de se cretaris met vakantie was, kreeg ik een maand lang geen post, die lag bij hem op de deurmat. Het werk heeft me een hoop tijd gekost, ge middeld zo'n zestig uur in de week, maar als ik zie wat wc hebben be reikt, is het de moeite waard ge weest". Het aantal spreekbeurten dat hij in het hele land heeft gehouden is ontelbaar. "Soms drie spreekbeur ten op een dag en altijd laat thuis. In de beginjaren had ik er ook nog het verenigingsblad bij, maar je had het met andere zaken zo druk dat je pas op het allerlaatste mo ment aan dat blad kon werken. Dan was het gewoon een nacht doorwerken en de volgende mor gen de kopij naar de drukker stu- Groeiend Het tijdperk-Zwaag heeft de bond geen windeieren gelegd. De PCOB is de snelst groeiende oude renbond van dit moment. Het laat ste jaar alleen al zijn er 6000 nieuwe leden bijgekomen. De bond be schikt over een hoofdkantoor in Rijssen met tien medewerkers in vaste dienst en een jaarlijks budget van ruim een miljoen gulden dat door overheidssubsidies en contri buties van leden bij elkaar wordt gebracht. Het ledental is inmiddels de 30.000 gepasseerd en de aanmel dingen blijven binnenkomen. Overal in het land worden nieuwe afdelingen opgericht. Hoe ver klaart Zwaag dit succes'' "Ik denk dat het gekomen is door onze achterstand. Een jaar of tien geleden was onze bond eigen lijk een beetje zieltogend. Het be stuur was sterk vergrijsd en kon niet meer de energie opbrengen om de zaak nieuw leven in te bla zen. Bovendien lag het accent net als bij de andere bonden sterk op de gezelligheid. Ik heb van meetaf aan gevonden dat belangenbehar tiging de voornaamste plaats in moest nemen en niet de bejaarden- soos met de bingo en het klaverjas- Zwaag is er helemaal niet rouwig om dat in het nieuwe ouderenbe leid de zelfwerkzaamheid een veel grotere plaats inneemt dan vroe ger. "Het idee van de totale verzor gingsstaat is terecht losgelaten, want dat leidde tot een verregaand individualisme, tot ieder-voor- zich-en-God-voor-ons-allen. Als christelijke ouderenbond spreekt ons de gedachte om je naaste tot steun te zijn natuurlijk zeer aan, want dat is een oude waarheid die we zelf ook al bijna vergeten wa- "Dat merk ik ook in het land. Heel veel ouderen vinden dat we niet alleen maar moeten kraaien dat we er weer zoveel van de over heid bij moeten hebben, maar dat we ook zelf wat moeten doen. Wie een ander helpt, helpt zichzelf het meest, want dat schenkt vreugde en voldoening, dan krijg je het ge voel niet voor niets in het leven te staan. Voor dat identiteitsaspect proberen we ook de (Jiakenen in de kerken die zich met ouderen bezig houden, te interesseren. Ook daar heeft men de afgelopen tijd te een zijdig de nadruk gelegd op ont spanning en gezelligheid". Weerbaar Zwaag verwacht dat de ouderen zich de komende jaren meer dan ooit als een weerbare groep zullen moeten opstellen. "Over twintig jaar is twintig procent van de be volking ouder dan 65 jaar. Het be slag dat de ouderen op de gemeen schappelijke middelen leggen, zal ook snel groter worden. Er zijn al berekeningen dat de werkenden tegen die tijd zeventig procent van hun inkomen aan belasting kwijt zijn. Daar zal verzet tegen komen, reken maar. Dan zullen de ouderen hun belangen goed moeten kun nen verdedigen en daarop moet je je organisaties nu al gaan instel len". De belangrijkste belemmering voor een goede aanpak van het ou derenwerk in de komende jaren blijft naar zijn mening de versnip pering van de zorg. „Wij hebben als ouderenbond maar liefst met vijf verschillende ministeries te ma ken, dat is haast niet meer werk baar. Wat de financiering en de ver zekeringen betreft ligt de zaak net zo ingewikkeld. Er moet voor het ouderenwerk één zorgsysteem ko men, financieel en bestuurlijk. Daarvoor wil ik me sterk maken". ruimte en een verbeterde bestuur derscabine. De bus wordt uitgerust met een 'schone' dieselmotor. De kleur blijft hoofdzakelijk geel. De komst van de moderne streekbus werd gisteren bekend gemaakt tijdens een persconferen tie van de ESO, de vereniging van streekvervoers-ondernem ingen ESO-voorzitter drs. G. Worm meld de verder dat het streekvervoer de komende maanden een reclame campagne gaat voeren om het ima go te verbeteren. Uit onderzoeken is gebleken dat veel mensen het streekbusvervoer niet actief, uit de tijd en onopvallend vinden en bo vendien te duur in verhouding tot wat het biedt. Ter verbetering van de kwaliteit van het busvervoer komen er nieu we bussen en betere halteplaatsen. Ook wordt getracht het personeel extra te motiveren. Via intensieve reclamecampagne wil men de klant ervan overtuigen dat de streekbus toch zo slecht nog niet Minister de Koning (sociale zaken) in gesprek met staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) tijdens overleg in de Tweede Kamer over een dienstplicht voor vrouwen. In het midden de griffier. (foto anp» Volgens de staatssecretaris is ge bleken dat vrouwen het goed doen in het leger en dat ze geschikt zijn voor de meeste functies. Er zal dan ook doorgegaan worden met het werven van vrouwen, ook voor va rende functies bij de marine. On danks de negatieve publiciteit over dit onderwerp is er volgens hem geen aanleiding om dat beleid te veranderen. De weerstand onder de mannen is volgens hem nog maar 'minimaal'. DEN HELDER - Uitgezwaaid door familie en vrienden is gisteren uit Den Helder een vlooteskader vertrokken voor een bezoek aan de Verenigde Staten. De schepen en hun bemanning keren eind mei weer terug. (foto Anefoi DEN HAAG (GPD) - De discussie over een vrouwendienstplicht is gisteren als een nachtkaars uitge gaan. Met uitzondering van het CDA, dat rond 1989 nog eens een 'principiële discussie' aan deze zaak wil wijden, wezen alle partij en vrouwendienstplicht af. CDA- woordvoerder Krajenbrink vond wel dat vrouwendienstplicht niet gekoppeld mag worden aan een eventueel tekort aan jongens. De PvdA, die twee weken geleden nog voor was, wijst het idee inmiddels van de hand. Zolang vrouwen el ders in de maatschappij nog geen gelijke rechten hebben, moeten dergelijke plichten ook niet van hen geëist worden, zei woordvoer ster Jabaay met instemming van D66. Van Heemskerck (VVD) zei ervan overtuigd te zijn dat er 'thans geen noodzaak is voor dienstplicht voor beide seksen', waarmee voor de liberalen de discussie gesloten De tegenstanders vonden staats secretaris Van Houwelingen (de fensie) aan hun zijde. Hij heeft, toen de discussie een paar weken gelden weer oplaaide, al direct la ten weten grote praktische bezwa ren te zien. Het is niet absoluut noodzakelijk, herhaalde Van Hou welingen gisteren nog eens, en dus moet je er goed over denken eer je mensen een dergelijke ingrijpende verplichting oplegt. Verder kost vrouwendienstplicht naar schat ting een miljard gulden per jaar ex tra. Van Houwelingen was het bo vendien eens met de SGP-er Van Dis, die erop wees dat broeder- dienst is ingevoerd om te zorgen dat in tijden van oorlog geen al te zware druk op de gezinnen wordt gelegd. Als zowel man als vrouw opgeroepen kunnen worden, zou die druk nog veel groter worden. De discussie ging gisteren met name over de positie van de vrou welijke beroepsmilitairen in de krijgsmacht. Vanuit de Kamer kwam veel kritiek op de selectie- en functieëisen in het leger. Slechts 3,5 procent van alle be roepsmilitairen is vrouw. Van het totale aantal vrouwen dat sollici teert, wordt maar 5 procent aange nomen. De reden van afwijzing is vaak onduidelijk. Zo noemde Van Heemskerck het voorbeeld van 26 vrouwelijke sollicitanten die solli citeerden naar administratieve functies. Van hen werden er 23 we gens psychische ongeschiktheid afgewezen, terwijl ze allen binnen korte tijd wel een baan in de bur germaatschappij vonden. Het D66-kamerlid Groenman heeft zich gisteren de woede van haar VVD-collega Van Heems kerck op de hals gehaald door tij dens de discussie over vrouwen- dienstplicht een anti-dienst plichtliedje van Koos Speenhof te declameren. "Buitengewoon kwetsend", aldus de VVD-ster. Groenman zong de tekst: 'Wie z'n vader heeft vermoord, en z'n moe der heeft vergeven, die is nog veel te goed voor het soldatenleven. Maar eenmaal komt de tijd, dat we de rotzooi gaan verlaten, ver vloekt zij het regiment, lang leve de soldaten'. Normaal Bij de beoordeling wordt vol gens de Tweede Kamer teveel ge keken naar wat voor mannen nor maal is. Zo wordt niet het tech nisch inzicht, maar vooral de ken nis van bepaalde technieken getest en zijn de fysieke eisen zeer hoog, terwijl dat voor veel functies hele maal niet meer nodig is. Van Hou welingen zei toe dat aan dit pro bleem iets gedaan zou worden. Ook op andere punten is het le ger nog niet aangepast aan de komst van vrouwen. Zo zijn vol gens Jabaay gevechtsschoenen al leen verkrijgbaar vanaf maat 37. In 1989 moeten er nieuwe uitrustin gen komen, maar de staatssecreta ris beloofde nu al iets aan dat schoenenprobleem te zullen doen. De Kamer drong ook op aan om vrouwen vooraf aan de gewone op leiding eerst een paar weken extra training te geven. Nu komen ze tij dens de opleiding vaak in de pro blemen met de zware fysieke oefe ningen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3