Gijzelingen in Beiroet vormen groot probleem Van student tot stakingsleider Meer acties tegen terrorisme gevraagd in VS Paul Rosenmöller In de kerk trouwen? Dan geen tv in huis PAGINA 2 DINSDAG 27 JANUARI 1987 WASHINGTON - Er wordt in Amerika weer gepraat over militaire acties tegen landen die terrorisme steu nen. Er wordt gepraat over een bliksemaanval zoals die van vorig jaar tegen Libië. Maar het doelwit zou deze keer Iran moeten zijn. Het gaat hierbij niet om domme, slecht geïnfor meerde mensen die macht alleen uit de loop van een geweer zien komen. Neen, ihet gaat om politici van het formaat van Kissinger en van Claiborne Pell, de voor zitter van de machtige Se naatscommissie voor bui tenlandse zaken. door Henk Dam En er waren meer politici, van Rea gan's Republikeinse partij net zo goed als uit Democratische hoek, die tijdens de vele nieuwsprogram ma's zondag op de Amerikaanse tv heten weten dat er wat hen betreft hard mag worden ingegrepen. Er waren zondagavond geen aan wijzingen dat de regering-Reagan de oorlogszuchtige gevoelens van deze politici deelt. Er is bijvoor beeld nog geen spoedvergadering van de Nationale Veiligheidsraad geweest, die zeker nodig zou zijn voor elke vorm van actie. Er is ook geen dreigende taal geuit, zoals die voorafging aan de aanval op Libië van april vorig jaar. Niettemin: geweld zou een van de opties kunnen zijn die Reagan en de zijnen gaan overwegen als ze praten over de jongste gijzelings- Crisis Want een crisis is het, de ontvoe ring van drie Amerikaanse leer krachten en één Indiase docent die wellicht ook de Amerikaanse na tionaliteit heeft, zaterdag in Bei roet. De gijzeling stelt de Ameri kaanse regering voor problemen als nooit tevoren. De achtergrond waartegen het nieuwe gijzelingsdrama zich af speelt, is voor wat de VS betreft de Iran-affaire. Wat die affaire heeft opgeleverd, is in de eerste plaats dit: Iran heeft doorslaggevende in vloed op de terroristische groepen in Libanon die er een levensvervul ling van maken Amerikanen, Fran sen, Westduitsers en Engelsen te ontvoeren. En in de tweede plaats: de Ame rikaanse regering heeft alle geloof waardigheid inzake terrorismebe strijding in en buiten eigen land verloren door wapens aan Iran te verkopen in de - in vrijwel alle ge vallen ijdele - hoop dat daardoor Amerikaanse gijzelaars vrij zouden komen. Dat verlies aan geloofwaardig heid zorgde er voor. dat de VS al niet al te sterk stonden met hun verzoek aan West-Duitsland om de Libanese terrorist Mohammed Ali Hamadei uit te leveren. Hamadei werd op 13 januari op het vliegveld van Frankfurt ge pakt. Onderzoek wees uit, dat hij explosieven bij zich had. Nader on derzoek wees uit, dat de Westduit sers een hele vette vis gevangen hadden: Hamadei bleek een van de gijzelaars van een (Amerikaans) TWA-vliegtuig te zijn. Die gijzeling had plaats in 1985, speelde zich grotendeels af op het vliegveld van Beiroet, kostte één Amerikaanse passagier het leven, en stond in het volle licht van de door de terroristen zo gewenste pu bliciteit. Geef Hamadei aan ons. zodat we hem hier kunnen berechten, vroeg het Amerikaanse ministerie van justitie aan West-Duitsland. Maar voor die goed en wel hadden kun akel tijdens de milila Een Libische gevechtsboot staal in brand na te zijn geraakt door een Amen actie die de VS in maart 1986 legen Libië ondernam. (foto t nen antwoorden, waren er in Liba non al twee Westduitsers gegijzeld Dat maakte de Westduitse rege ring begrijpelijk voorzichtig, en tot zaterdag werd de overtuiging in opiniebepalende kringen in Was hington steeds sterker, dat het nog niet zo zeker was, dat Hamadei zou worden uitgeleverd. Daar is nu door de gijzeling van drie nieuwe Amerikanen (waarmee het totale aantal gegijzelde Ameri kanen nu op acht staat) voor de VS een nieuwe bemoeilijkende factor bijgekomen Gedwongen Want wat staat de Amerikaanse regering te doen? Door de Iran-af- faire is het uitgesloten dat mede werking kan worden gegeven aan een 'overeenkomst' met de ont voerders. Amerika is gedwongen aan de uitleveringseis voor Hama dei te blijven vasthouden. Immers: nu al uiten politici de kritiek dat het aan het optreden van Reagan en zijn medewerkers te danken is, dat er opnieuw Ame rikanen zijn gegijzeld. Van de be reidheid tot praten met Iran is, zo als dat dan in vaktaal heet, 'het ver keerde signaal' uitgegaan. Ieder een komt nu met de wijsheid: wie met terroristen praat, werkt nog meer terrorisme in de hand. Dit betekent, dat de Amerikaan se regering een grotere verant woordelijkheid dan normaal voor het lot van de gijzelaars heeft. Als er onder die groep doden gaan val len, dan zal de regering daarvoor in de ogen van veel Amerikanen een fors deel van de schuld dragen. De omstandigheid dat president Reagan zich in het verleden het lot van Amerikaanse gijzelaars zeer heeft aangetrokken - het is tenslot te deze, voor een man in zijn posi tie bijna sentimenteel te noemen instelling geweest, die hem de Iran-affaire opleverde - maakt het allemaal nog problematischer Want - nogmaals - wat moet hij doen? Praten met de terroristen (of hun bazen in Iran) kan dus niet. In de huidige situatie zou hij zelfs West-Duitsland moeten verbieden bij een eventuele 'overeenkomst' ook de Amerikaanse gijzelaars ter sprake te brengen. Flink doen, en aan de uitwijzing van Hamadei blijven vasthouden kan ook niet goed vanwege de risi co's voor de gijzelaars. Het lijkt een beetje op het probleem waarvoor president Carter stond toen het Amerikaanse ambassadepersoneel in Teheran langdurig gegijzeld Die gijzeling kostte Carter de po litieke nek. Reagan versloeg hem in 1980 zeer ruim omdat hij degene was, die de Amerikanen beloofde dat er een eind aan de vernederin gen zou komen en dat Amerika zijn gezag desnoods gewapenderhand weer zou herstellen. Daden In Libië en op Grenada hebben we sindsdien die instelling, door sommigen Rambo-politiek ge noemd, in daden vertaald gezien. MaaV die militaire operaties waren betrekkelijk risicoloos. Dat geldt niet voor een eventueel optreden tegen Iran. Iran is een groot en sterk land dat zich heel wel kan verdedigen. Amerikaanse bliksemacties in Iran zouden ver der de sji'itische geloofsgenoten van de Iraniërs in heel het Midden- Oosten tot uiterste woede drijven. Het zou een terroristische golf te weeg kunnen brengen zoals we die nog niet eerder hebben gezien. De rust in landen in het Midden-Oos ten die Amerika als bondgenoot ziet, zou in gevaar kunnen komen. De gevolgen zouden, kortom, bij zonder ernstig kunnen zijn. De vraag is dus nu: wat gaat zwaarder wegen? Bovenstaande argumenten om Iran niet zoals Li- biè aan te pakken zouden de door slag moeten geven, zou men zeg gen. Maar de sirenenzang om Iran wél een lesje te leren, moet Reagan buitengewoon verleidelijk in de oren klinken. Alle hatelijke vergelijkingen met de ooit door Reagan zo gegispte Carter zouden ophouden. Bij een 'geslaagde' operatie zou de popula riteit van de president weer om hoog schieten. Amerika's geloof waardigheid als terrorismebestrij- der zou worden hersteld. En zelfs: de Iran-affaire zou onbelangrijk worden. Zou Reagan meer kunnen Welgemoed begon hij ooit aan een studie sociologie in Amster dam. Nu, ruim tien jaar later, is hij landelijk bekend als leider van de huidige stakingsacties in de stukgoedsector van de Rotter damse haven: Paul Rosenmöller (30), districtsbestuurder bij de Vervoersbond FNV. door Wilco Boom Een opmerkelijke ontwikke ling, temeer daar hij niet als stu deerkamergeleerde bij de groot ste vakorganisatie in de haven is terecht gekomen, maar onderop is begonnen. Na vier jaar brak hij zijn studie af, om in 1978 als ha venarbeider - zoals havenwer kers toen nog heetten - te gaan werken Hij werd losser bij het stukgoedbedrijf Muller Thom Rosenmöller: "Ik had niet meer zo'n zin in studeren. Ik was door die studie al wel veel bezig met de arbeidersbeweging en dergelijke en dacht: praten over de basis is nog iets anders dan werken aan de basis. Derhalve kapte ik met m'n studie en ging de haven in". Het studentje viel al vlug op Hij werd meteen lid van de Ver voersbond die nu zijn broodheer is en roerde zich danig op verga deringen. En dat ging toen vaker tegen de bond in dan tegen de werkgevers. Geen wonder, want de huidige stakingsleider was in die tijd lid van een linkse splin ter, de Groep Marxisten-Leninis ten (MGL), die er aanzienlijk ra dicalere opvattingen op na hield dan de huidige, maar vooral de toenmalige bestuursleden van de vervoersbond. Het verhaal gaat overigens in de haven dat Rosenmöller van zijn partij opdracht had gekre gen in de haven te gaan werken om daar een cel te vormen. "Dat is niet waar, er gaan wel meer verhalen in de haven", zegt hij nu. "Ik laat me niks opleggen. Wat dat betreft ben ik eigenge reid". Hoe dan ook, kort na zijn komst in de haven keerde hij de GML de rug toe. "Ik ben toen vrij snel in de realiteit van alledag te recht gekomen en heb daardoor gebroken met dat soort groepjes. Het is toch zo datje ideeën mede worden gevormd door de wereld waarin je zit. In stoffige zalen van een universiteit kun je alles zeg gen watje denkt. Het is allemaal erg vrijblijvend. De haven is an ders. Je praat veel met mensen, dus is er wederzijdse beïnvloe ding. Dat is goed ook. Stilstaand water is rottend water". Dat wil volgens hem niet zeg gen dat hij van een bevlogen we reldverbeteraar is veranderd in een pragmaticus. "Ik ben minder dogmatisch geworden, maar de wereld is nog steeds voor verbe tering vatbaar en bevlogen ben ik ook nog steeds. Als ik me er gens in vast bijt hebben ze een slechte aan me. Of een goede, het is net hoe je het bekijkt". De stakingsleider, getrouwd en vader van drie kinderen, werkte nog maar een jaar in het stukgoed toen hij al een belang rijke rol speelde in een actie: de wilde havenstaking van 1979. Die staking was eigenlijk niet al leen tegen de werkgevers ge richt, maar ook tegen de ver voersbond. De afstand tussen be stuurders en bestuurden was te groot geworden. Het gevolg was dat de organi satie van de bond na de wilde staking drastisch op de helling ging en dat veel actievoerders van toen tot het bondsbestuur in Rotterdam zijn doorgedrongen Paul Rosenmöller is één van de laatste Jonge Turken uit die tijd die het zo ver heeft gebracht. An derhalfjaar geleden, na lange tijd kaderlid te zijn geweest, vertrok hij bij Müller Thomson en kwam bij de vervoersbond in dienst. "In 1979 was er sprake van een clash tussen het bestuur en de le den. Het bondsbeleid sprak niet meer aan. Er was een onnatuur lijke afstand tussen bestuur en leden en onvoldoende onderling vertrouwen. Ik dacht: dit mag nooit meer gebeuren en dat vond de bond ook. Die stak de hand in Paul Rosenmöller: ik laat me niets opleggen eigen boezem en schoof de schuld niet af, zoals zo vaak ge beurt", zegt Rosenmöller. Platter Na veel intern gepraat, dat niet altijd even soepel verliep, kwam er een sterk gewijzigde bonds- structuur. De organisatie werd veel platter; de leden werden zo veel mogelijk bij de besluitvor ming betrokken. Tot tevredenheid van Rosen möller: "Op een andere manier kan ik niet werken. Je moet veel contact heb met je leden en ka derleden, anders ga je droog zwemmen. Mensen zien je in de krant, maar moeten je ook in de haven zien". Het verwijt van de werkgevers dat de bond door zijn huidige structuur niet slagvaardig kan reageren op ontwikkelingen, doofdat het bestuur voor veel be slissingen "naar de leden" moet, legt Rosenmöller naast zich neer. "Het stimuleert de betrokken heid van leden. Zij vragen er ook om. Ik hoor graag het verwijt dat we onze leden veel bij besluitvor ming betrekken. Binnen ons be leid kunnen.we overigens wel zelfstandig opereren". Dat de voormalige student in eigen kring faam geniet, ligt voor de hand. Maar ook bestuurder Cees Zwijnenburg van de Ver voersbond CNV, die de huidige staking in de haven niet steunt, en de voorzitter van de haven werkgeversorganisatie SVZ, J.S.C. Schoufour, hebben grote waardering voor hem. zo blijkt bij navraag. Zwijnenburg noemt hem "een vakmannetje, dat qua intelligentie en inzet hoge ogen gooit al is hij naar zijn zin (nog steeds) te radicaal. "Het is moeilijk het met hem op een compromis aan te sturen. Maar als hij dat eenmaal accep teert, verdedigt hij het ook", zegt Zwijnenburg. Kritiek heeft de CNV-er ook. "Hij werkt zuiver uit idealisme in de haven en daar mag je bewondering voor heb ben. Maar hij preekt nu zijn ei gen mensen het graf in, want door die acties verdwijnt er werk uit de haven. Dat vind ik triest". Werkgeversvoorzitter Schou four prijst Rosenmöller als een "intelligente man die verschrik kelijk goed zijn woord kan doen". Hij constateert ook dat de stakingsleider de zaken goed in de hand heeft. "Hij leidt de sta king niet emotioneel of agressief, dat moet ik eerlijk zeggen". Verliezen Natuurlijk heeft ook Schou four wat op zijn tegenstander aan te merken. "Hij zou weieens mo gen wijzen op het feit dat de stukgqedbedrijven zware verlie zen boeken. Hij doet. soms of hij daar niets mee te maken heeft en dat noem ik niet met beide be nen op de grond staan". De stakingsleider zelf vindt dat hij dat wel degelijk doet. De hui dige problemen jyiet de bond hebben de werkgevers aan zich zelf te danken door mensen te willen ontslaan, meent hij. En ondanks de staking ziet hij de toekomst zonnig tegemoet. "We zijn er in dé haven altijd uitgeko men. Je zou het ook zo kunnen - zien dat we nu nog geen week staken". Een nadeel hebben de acties wel, erkent hij. Zijn gezinsleven raakt danig in de knel. "Mijn kin deren hebben al gevraagd of ik van de televisie eens kan terug- zwaaien. Maar ja, zij zien me ten minste nog". "Jonge mensen die hun huwe lijk kerkelijk willen laten bevesti gen ftioeten beloven geen televisie te nemen. Zonder deze belofte zal een huwelijk niet kerkelijk kun nen worden bevestigd" Zo waarschuwt de kerkbode van de gereformeerde gemeente in Rijssen - niet te verwarren met de gereformeerde kerk - naar aanleiding van het besluit van de plaatselijke kerkeraad om "het kwaad van de televisie zo veel mogelijk uit het midden van de gemeente te weren". Vanaf de kansel wordt 'op grond van Gods Woord' regelma tig gewezen op de gevaren van televisie. "En met blijdschap mag de kerkeraad waarnemen, dat in sommige gevallen de ver maningen niet ongezegend blij ven". "Maar", zo gaat de kerkbo de verder, "met grote droefheid moet worden vastgesteld, dat ook vele gemeenteleden aan de waarschuwingen en vermanin gen voorbijgaan". "De kerkeraad is zich ervan be wust, dat het kwaad van de tele visie niet de enige zonde is. Maar het bezit van zo n toestel geeft wel blijk van een grote mate van wereldgelijkvormigheid. En die is in strijd met een christelijke le vensopenbaring". De kerkeraad laat er geen twij fel over bestaan, dat zijn verma ningen tegen het bezit van tv on verminderd zullen doorgaan. Be halve de maatregel met betrek king tot de kerkelijke bevesti ging van huwelijken zal aan ou ders die in het bezit zijn van een toestel en die hun kind willen la ten dopen worden verzocht de tv weg te doen. "Als ouders dat niet beloven, zal de Heilige Doop wel iswaar niet worden geweigerd maar pas een half jaar na de doopaangifte kunnen plaats heb ben, tenzij het tv-toestel eerder wordt weggedaan" De gereformeerde gemeente van Rijssen is in dit kerkgenoot schap de grootste van het land. Ze telt ongeveer 3500 belijdende leden en 3000 doopleden. In de twee kerken - waarvan één met meer dan 2000 zitplaatsen - wor den zondags drie diensten ge houden. Een van de predikanten is ds. J. M. Kleppe (56). Zijn reactie op een vraag om nadere inlichtin gen was kort en duidelijk: "Deze besluiten zijn genomen na intern beraad van de kerkeraad, en als zodanig achten wij het niet nodig hierop commentaar te geven". Eeuwfeest Oegstgcest. Het is dit jaar drie eeuwen geleden dat op de huidige plaats van de rooms-ka- tholieke kerk een kerk werd ge bouwd. Dat gebeurde nadat de katholieke minderheid bijna een eeuw lang in een boerderij was bijeengekomen. In 1687 werd grond gekocht en de grote schuur daarop werd verbouwd tot kerk. Die schuurkerk heeft een eeuw dienst gedaan. De tweede kerk hield het uit tot om streeks 1900. In dat jaar bouw den de architecten Cuypers en Stuyt de tegenwoordige kerk. Het jubileum wordt gevierd met een tentoonstelling achterin de kerk over drie eeuwen ge schiedenis en een bedevaart voor maximaal zestig belangstellen den naar de grote springproces sie in Echternach op de dinsdag na pinksteren. Bisschop Bar zal zich bij de deelnemers voegen. Groot feest gaat de parochie van Oegstgeest pas vieren over twee jaar. In 1989 bestaat de pa rochie 1250 jaar. Moker. Morgenavond van 7 uur tot half 8 verzorgt de kerke lijke regionale omroep 'Moker' weer een uitzending op dezelfde frequentie als waarop omroep Rijnland uitzendt (88,1 FM). Het programma bevat drie punten het gospelconcert in de Pieters kerk in het kader van de Leidse jazzweek, het afscheid van F. H. van der Velde als voorzitter van de hervormde diakonie in Lei den en de uitzending van twee studenten van de Leidse ekkle- sia naar de koffiepluk in Nicara gua. Vakantie. Het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gere formeerde Kerken heeft weel een aantal vakantieweken geor ganiseerd voor (vitale) ouderen tot 75 jaar (met speciale weken voor niet-rokers), voor mensen met een kwetsbare gezondheid (ook met speciale weken voor niet-rokers), voor (vitale) mensen tot 65 (één speciale week voor vrouwen), voor lichamelijk ge handicapten en voor één-ouder gezinnen. De vakantieweken worden ge houden in 'De Blije Werelt' in Lunteren, 'De Voorhof in Drie bergen, 'De Jagerstee' in Epe en het F. D. Roosevelthuis in Doorn. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot ge noemd bureau: postbus 2211, 3830 AH Leusden. 033-943244, toestel 232 of 233. Hervormde Kerk: beroepen te Nieuw-Stadskanaal H. Poot Doeveren; bedankt voor Zwaag- westeinde (Fr.) A. M. Langhout Putten (deelgemeente Andreas- kerk). Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Montfoort kandi daat F. J. T. Schipper Kampen. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Emmen J. H. Ulehake Zoetermeer; bedankt voor Leusden H. Feenstra Ber- kel-Rodenrijs. Baptistengemeenten: aange nomen naar Tweede Exloemond kandidaat J. H. Stijkel Hengelo (Ov.). Afscheid en ontslag Leiden. Pater C. A. M. van Haasteren, part-time pastor van de rooms-katholieke Antonius- parochie in Leiden-Zuidwest, is per 1 maart benoemd tot kerke lijk opbouwwerker in het deke naat Westland. Ook dat is een deeltijdbaan (20 uren per week), zodat hij zijn werk in het Acade misch Ziekenhuis Leiden en in het verpleeghuis 'Zuijdtwijck' kan blijven doen. Komend weekeinde zal pater Van Haasteren afscheid nemen van de parochie. Na de missen van 7 en 11 uur is er gelegenheid tot persoonlijk afscheid. Leiden. Pater H Pot (54) van de Leonardus-parochie aan de Haagweg en de pdrochie Maria Middelares aan de Rijndijk heeft om gezondheidsredenen de bis schop van Rotterdam ontslag ge vraagd. Een tijdelijk bestuurder en pastoraal werker hebben het werk voorlopig van hem overge- Gotische ivoren. Van 31 ja nuari tot en met 15 maart wordt in het rijksmuseum van kerkelij ke kunst 'Het Catharijneconvent' in Utrecht (Nieuwegracht 63) de tentoonstelling 'Gotische ivoren' gehouden. Ze toont naast de ivo ren van het museum zelfbelang- rijke bruiklenen uit openbare en particuliere collecties. Zestig voorwerpen in totaal. Ivoor is altijd geliefd materiaal geweest voor het maken van duurzame voorwerpen De go tiek staat op deze tentoonstelling (van reisaltaartjcs, sculpturen, reliëfs en dergelijke) centraal. De Nijmeegse kunsthistoricus Ro land Koekkoek heeft over de go tische ivoren van het Catharijne convent een boekje geschreven. Het museum is open op dins- dag tot on met vrijdag van 11) tot 5 en op zaterdag en zondag van 11 tot 5 uur. Op maandag is het gesloten. Curasao. Op Curasao is gis teren een vijfdaagse conferentie van Caribische bisschoppen be gonnen Zij komen uit Engels-, Frans- en Nederlandstalige lan den en praten over 'evangelisatie in deze tijd'. Onderwerp van gesprek is on der andere de 'concurrentie' die de kerk in toenemende mate on dervindt van de talrijke sekten in het Caribische gebied. Ook wordt gesproken over de te grote "parochies waar het contact met de mensen verslapt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2