LEIDSCH DAGBLAD tegen Aquino verijdeld cfö HEBT U HET IETS MIST? GEVOEL DAT U Brand op tanker bedwongen vandaag Kabinet wil 150 werklozen flats laten 'bewaken' "Knapgedaan,Albert!' "Aardig van je,Verkade!' l.Zd Bij Allied Breweries verdwijnen 330 banen Proces tegen tandarts die boorde in gave gebitten Filippijnse leger smoort rebellie in de Idem Partijtop kiezen via geheime stemmingen Apotheker volgens RIGO niet zorgvuldig genoeg rB0N:; DINSDAG 27 JANUARI 1987 OPGERICHT 1 MAART 1860 38226 BREDA (ANP) - Allied Breweries gaat de bier- en frisdrankproduktie in ons land reorganiseren. De plan nen die inmiddels aan de vakbon den zijn voorgelegd betekenen de verdwijning van maximaal 330 ar beidsplaatsen voor 1991. Volgens de directie bedraagt het aantal gedwongen ontslagen maxi maal 50. Medio april zal worden be sloten of wordt gekozen voor het inkrimpen van de produktie in Rotterdam en Breda of voor het sa menvoegen van die vestigingen in Breda. Het plan moet financiële ruimte scheppen voor een ambitieus auto matiseringsplan dat de komende 5 jaar maximaal 200 miljoen gulden gaat kosten. Allied Breweries heeft drie pro- duktievestigingen, twee voor bier in Rotterdam en Breda (o.a. Oran jeboom en Skol) en één voor fris dranken in Dongen (o.a. Victoria, Schweppes en Coca-Cola). Er werken nu in totaal 1400 personen. Man door eigen auto doodgereden HENGELO (ANP) - Een 77-jari- ge inwoner van Hengelo is gis teravond op het terrein van het Streekziekenhuis Midden Twente door zijn eigen auto doodgereden. De man had zijn wagen ge parkeerd op het binnenplein. Toen hij terug kwam was de poort gesloten. Hij zette de auto op de helling voor de uitgang en ging op zoek naar iemand die het hek zou kunnen ope nen. De wagen reed op dat mo ment van de helling. De man probeerde de auto tegen te hou den. Dat lukte hem niet en hij kwam eronder terecht. DEN HAAG (ANP) - De brand op de Griekse tanker Olympic Dream is vanmorgen om half acht be dwongen. Bergingsinspecteur Hans Walenkamp meldde vanaf het bergingsvaartuig Deurloo dat brandweerlieden ook de laatste fakkel hebben gedoofd. Die fakkel was, nadat de brand met schuim grotendeels was be dwongen, blijven branden om vor ming van explosieve mengsels in de tanks te voorkomen. Ook na de blussing bleven brandweerlieden de tanks nakoelen en dikke schuimlagen aanbrengen. De slagzij van de Olympic Dream is weliswaar toegenomen tot meer dan zes graden, maar de bergers verwachten daar onder de huidige omstandigheden geen last van te hebben. Met de kapitein, de rederij en de havenautoriteiten van Rotterdam wordt overlegd of de tanker die haven mag worden bin nengebracht. Het transport be vond zich vanochtend tussen Great Yarmouth en IJmuiden op circa 50 kilometer uit de Britse kust. Gisteravond rond 7 uur ontstond even paniek toen na een kleine ex plosie de brand plotseling in hevig heid toenam. Zeven bergers moes ten toen overhaast het schip verla ten. Na een nieuwe schuimaanval rond middernacht meldde Walen kamp rond 4 uur vanochtend dat men de zaak nu volledig meester was. De twee in brand geraakte tanks waren toen vrijwel leeg. Bij de blussing raakte nog wel een van de bergers gewond aan het been. Hoe wel de situatie als 'niet ernstig' werd omschreven, werd hij snel overgebracht naar Rotterdam. Volgens een globale raming van inspecteur Walenkamp is nog 90 procent van de oorspronkelijke 22.500 ton benzine aan boord van de tanker. 20 PAGINA'S BREDA (ANP) - De Bredase recht bank is gisteren begonnen met voor ons land uniek proces tegen een 37-jarige tandarts uit Etten Leur. patiënten onnodig te hebben ge boord en gevuld. Officier van justi tie mr. F. Berserik noemde dit zwa re mishandeling. Hij beschuldigt de tandarts ervan dit ook te heb ben gedaan bij kinderen die nog een geheel gaaf gebit hadden. De tandarts staat ook terecht voor valsheid in geschrifte en op lichting. Saneringskaarten voor ziekenfondspatiënten zou hij be wust hebben vervalst om te voor komen dat patiënten een deel van de behandeling zelf zouden moe ten betalen. Het Algemeen Ziekenfonds in Breda, dat de zaak bij justitie aan kaartte, heeft 450.000 gulden van de tandarts teruggevorderd. De In spectie voor de Volksgezondheid maakte de zaak aanhangig bij het Medisch Tuchtcollege en de tand arts zelf is in beroep gegaan tegen het verbreken van de samenwer king door het ziekenfonds. De rechtbank heeft voor de be handeling van deze zaak de hele week gereserveerd. Gisteren wer den vier voormalige assistentes verhoord. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil 150 werklozen aanstellen als huismeesters in flatgebouwen die door verloedering worden be dreigd. De huismeesters worden betaald met geld uit het jeugd werkgarantieplan en andere werk- gelegenheidsfondsen. Rebellerende troepen hebben het dak bezet van een particulier tele visiestation in Manilla nadat Mar- cos-aanhangers de zender hadden overgenomen. Regeringstroepen omsingelden het gebouw direct en generaal Ramos heeft de bezetters gevraagd zich over te geven. (foto AP) MANILLA (UPI/Rtr/AFP) - Het Filippijnse leger heeft in de afgelopen nacht een poging tot een staatsgreep van rebellerende militairen verijdeld. De opstandelingen, aanhangers van de afgezette president Ferdinand Mar cos, bezetten een televisiestation in Manilla en de lucht machtbasis Sangley ten zuiden van de hoofdstad. een andere omroep, Channel 9, werd korte tijd bezet. Een poging om het hoofdkwartier van de poli tie in Camp Crame in te nemen viel ook in het water. Opstandige militairen in het GMA-gebouw noemden kolonel Oscar Canlas als de leider van de couppoging. Canlas is ook een voorman in de „Guardian Brother hood", de grootste militaire belan genorganisatie op de Filippijnen. 'Hall komt vrij' MANAGUA (AP) - De regering van Nicaragua zal de van spionage beschuldigde Amerikaan Sam Nesley Hall 'om gezondheidsrede nen' laten gaan. Het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat 'het niet mogelijk is hem in Nicara gua te plaatsen in een geschikte in stelling'. Volgens andere rege ringsfunctionarissen is de Amen- kaan geestelijk gestoord. Hall (49) werd 12 december ge vangen genomen bij de lucht machtbasis Punte Huete. Hij zou kaarten van militaire doelen in zijn sokken hebben verborgen en heb ben toegegeven dat hij explosieven het land had binnengesmokkeld voor de Contra's. genomen. Daarmee wilden de so cialisten het gezicht van de door stalen afscheidingen verloederde binnenstad wat opfleuren. Het PvdA-voorstel om flexibeler ope ningstijden te hanteren wil het ka binet nog nader bekijken. Het aantal bewaakte fietsenstal lingen in stadscentra en winkel- buurten wordt sterk uitgebreid. Jaarlijks worden bijna een miljoen fietsen gestolen. Gemeenten en de NS zal worden gevraagd grond be schikbaar te stellen om stallingen te richten. De politie krijgt, bo- Op deze manier wil de regering een bijdrage leveren aan de strijd tegen de kleine criminaliteit. Mi nister Korthals Altes (justitie) maakte dat vanmorgen bekend bij de presentatie van een actieplan te gen kleine criminaliteit. Bij nieuwbouw wil het kabinet mogelijkheid meer aandacht schenken aan be- veiliging tegen inbraak. Ook win keldiefstal wil het kabinet aanpak ken. Het bedrijfsleven geeft jaar lijks 200 miljoen gulden uit aan maatregelen, maar het rendement daarvan is maar klein. Het kabinet wil andere methoden beproeven, zoals een eenvoudig standaard pro- ces-verbaal voor aangifte en de ontwikkeling van een landelijk re gistratiesysteem van winkeldie ven. Als de dader bekent, mag de politie winkeldiefstallen in het ver volg onmiddellijk afdoen met een geldboete. President Corazon Aquino arriveerde vanochtend t normaal bij het Malacanang-paleis. De basis Villamor, waar de lucht macht zetelt, werd na een hevig vuurgevecht ontzet. Daarbij werd opstandige militair gedood en vielen 16 gewonden. Bij het televi siestation werden twee bewakers gewond. President Corazon Aquino liet in een verklaring weten dat zij de toe stand volledig onder controle heeft en de volledige medewerking heeft van de strijdkrachten. In tegenstel ling tot het officiële persbureau PNA, dat sprak van een poging tot een staatsgreep, had mevrouw Aquino het over een poging om haar elf maanden oude bewind te ontwrichten. De opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal Fidel Ra mos, verscheen voor de televisie om bekend te maken dat de staats greep door regeringsgetrouwe mi litairen in de kiem was gesmoord en dat de strijdkrachten trouw blij ven aan de regering-Aquino. Volgens generaal Ramos pro beerden 70 rebellen tegen twee uur 's nachts Villamor Airbase vlakbij Manilla te bezetten, maar er brak bij de toegang een hevig vuurge vecht uit met regeringsgetrouwe militairen dat aan één rebel het le ven kostte. Er vielen 16 gewonden. De overige opstandelingen gaven zich daarna over. Het andere militaire doelwit was de luchtmachtbasis Sangley, waar twee officieren werden gegijzeld en het wapendepot werd geplun derd. De twee gegijzelden werden snel vrijgelaten. De basis is omsin geld en er zijn onderhandelingen aan de gang. Een groep van 200 tot 300 met blauwe hoofdbanden en rode sjer pen getooide militairen bezetten tegelijkertijd het onafhankelijke radiostation GMA, zo zei Ramos. Regeringsgetrouwe militairen heb ben het gebouw omsingeld. De stafchef deed een beroep op de re bellen zich over te geven. Buiten het omroepgebouw ver zamelden zich honderden Marcos- loyalisten, die luidkeels hun steun betuigden aan de rebellen. Aan hangers van president Aquino be kogelden hen op hun beurt met stenen. Militairen gooiden traan gasgranaten om de menigte te ver spreiden. Regeringsgetrouwe militairen wisten te voorkomen dat rebellen het officiële radiostation Channel Four bezetten. Het gebouw van Nieuwe Colombiaanse schaakkoning in Europees circuit. PAGINA 15 1 Vanaf volgend jaar krijgt het streekvervoer de be schikking over de zoge naamde 'knielbus'. PAGINA 3 1 De islamitische top roept Irak en Iran op de bloedige strijd te staken. PAGINA 5 De dreigende handelsoor log tussen de EG en de VS lijkt voorkomen. PAGINA 7 De gijzelingen in Beiroet vormen een steeds groter probleem. PAGINA 2 Voorstel Gorbatsjov: de landelijke fietsenregistratie te raadplegen, die nu door de rijwiel handel en de verzekeringsmaat schappijen wordt ontwikkeld. Ook de hulp aan slachtoffers wordt uitgebreid. In het vervolg kunnen slachtoffers van alle mis drijven een schadeclaim indienen. België wil roken in openbare gebouwen verbieden BRUSSEL (AP) - De regering van België bereidt wetgeving voor om op korte termijn roken in alle openbare gebouwen aan banden te leggen. Een wetsvoorstel zal over en kele maanden worden inge diend. Regeringsfunctionarissen verklaarden vandaag dat roken verboden zal worden in theaters, scholen, regeringskantoren en wachtruimten. Aanvankelijk wilde de rege ring roken „in alle openbare plaatsen" verbieden, maar deze omschrijving is in een advies van de Raad van State te vaag bevon den. Volgens officiële cijfers is het aantal rokers in België (10 mil joen inwoners) de laatste jaren aanzienlijk afgenomen. In 1982- rookte 40 procent van alle Bel gen boven de 24 jaar, volgens re cente gegevens is dit cijfer in middels tot 35 procent gedaald. MOSKOU (Rtr.) - De Russische partijleider Gorbatsjov heeft van ochtend voorgesteld leidende par tijfunctionarissen voortaan te kie zen via geheime stemmingen. Bo vendien moet er meer dan één per soon kandidaat staan. Gorbatsjov sprak voor het Centraal Comité van de communistische partij in Moskou, dat vandaag in voltallige zitting bijeen kwam. Worden de voorstellen aangeno men dan betekent dat een opzien barende verandering in de Sowjet- Unie. Hoge partijfunctionarissen worden tot dusver achter gesloten deuren aangewezen en dan for meel gekozen bij handopsteken tij dens partij vergaderingen. Gorbatsjov riep de partij ook op volgend jaar een bijzondere confe rentie op landelijk niveau te orga niseren, met het doel het democra tiseringsproces verder door te voe ren. Het zou voor het eerst zijn sinds 1941 dat een dergelijke con ferentie wordt gehouden. Tijdens de zitting van het Cen traal Comité zal een aantal wijzi gingen worden doorgevoerd in top en kader van de partij. Aangeno men wordt dat de 75-jarige Koena- jev, die in december werd afgezet als partijleider in de republiek Ka- zachstan, ook zijn post zal moeten opgeven als lid van het politbu reau. Een mogelijke andere wijzi ging betreft de Oekraïense partij chef Sjtsjerbitsky, net als Koena- jev een vertrouweling van wijlen partijleider Bre^jnev. Het Kremlin staat op het stand punt dat de Oekraïense partijtop ter verantwoording moet worden geroepen voor een aantal fouten. Zo zou in de Oekraïne, de Russi sche graanschuur, meer graan ver bruikt worden dan wordt ver bouwd. Bovendien ligt de kerncen trale Tsjernobyl in het gebied en zouden er enkele ernstige treinon gelukken zijn gebeurd. De suggestie van de PvdA om winkeliers subsidie te geven voor de aanschaf van doorzichtige rol luiken, heeft het kabinet niet over- Enkele sneeuwbui Half tot zwaar bewolkt en een enkele sneeuwbui. Minimumtemperatuur van min 2 tot min 6 graden. Middagtempe- ratuur rond het vriespunt. Matige noordwesten wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: rustig weer en op veel plaatsen mist. Lichte tot matige, hier en daar in de nacht strenge vorst. Woensdag 28 januari 1987 zon op: 08.28 uur. zon onder: 17.18 uui maan op: 08.25 uur. maan onder: 15.23 Waterstanden Katwijk hoogwater: 02.00 en 14.14 uur; laagwa- ter: 09.37 en 22.38 uur. Verkade heeft voor alle klanten van de 100-jarige Albert Heijn deze week verrukkelijke aanbiedingen voor niet minder verrukkelijke prijsjes. Maria biskwie.Frou Frou, chocoladetablet wit of praliné, Wasa knackebröd goudbruin of Shuttles, 1 OC per stuk Nü lOOfJAAR* DEN HAAG (GPD) - Van onge veer de helft van de medicijnen die in apotheken worden vervaardigd, is de samenstelling niet volgens de richtlijnen. Het Rijksinistituut voor Geneesmiddelenonderzoek (RIGO) constateert dat in een rap port aan staatssecretaris Dees (volksgezondheid). In de Europese Gemeenschap geldt als algemene richtlijn dat het gehalte aan bepaalde stoffen in me dicijnen die in de apotheek zelf worden samengesteld, niet meer dan 5 procent mag afwijken van wat is voorgeschreven. De onder zoekers hebben grotere afwijkin gen gevonden. De KNMP, de beroepsorganisa tie van apothekers, weet uit eigen onderzoek ook dat de samenstel ling van deze soort medicijnen niet altijd klopt met wat is voorgeschre.- ven. Ze wil met de staatssecretaris echter nagaan of de eisen niet te scherp zijn. In veel gevallen maakt een grotere afwijking dan 5 pro cent niets uit voor de patiënt, maar zouden onevenredig grote kosten aan bijvoorbeeld doseer- en meet apparatuur moeten worden ge maakt om binnen de marge te blij- Wel is de KNMP het met de on derzoekers van het RIGO eens dat de ook geconstateerde overschrij dingen door slordigheden onaan vaardbaar zijn. De KNMP wil eerst de openbaarmaking van het rap port afwachten om te kunnen beoordelen of er speciale maatre gelen nodig zijn om die te voorko- no] e krant voor m n eigen stuk van nederland e eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik 23.25* Per kwartaal 168.95 DPerhalfiaar I13T.90 Per |aar 1262.40 betalin9) (aankruisen wat van toepassing >s) Lr: ten (postzegel niet nodig) o eidsch Alphens Dagblad, p'a ordnummer 10050. 2300 VB rJ U HAD T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOKU^EIGEN STUK VAN NEDERLAND

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1