Merk toch hoe Sterk 2 62 6? 14? 2: Wielerploeg Raas in een nieuw jasje Russische winters, Hollandse prijzen! 95 95 4? 3 2? Eerste nederlaag volleyballers VCS Zuid-Afrika dóet inval in Angola .95 A95 1 pers. laken 100% katoen SKI-pulli's Hoeslakens en slopen. 100% katoen Sportsokken Anti-aanbak Kinderen in tehuizen geregeld in isoleercel PAGINA 16 SPORT DINSDAG 27 JANUARI 1987 Zoetemelk blijftpronkstuk NIEUWEGEIN (GPD) - Oude waar in een nieuwe verpakking. Zo rijdt de wielerploeg van Jan Raas binnenkort het seizoen '87 binnen. Het Kwantum-rood is vervangen door het lichtgroen van SuperConfex. Deze firma, waarachter een keten van modewarenhui zen schuilgaat, gooit er met enkele co-sponsors een slordige drie miljoen gulden tegenaan om 21 renners de mogelijkheid te bieden betaalde topsport te verrichten. De wisseling van de wacht, die gis teren werd beklonken tijdens een grootse presentatie in Nieuwegein. is Jan Raas niet slecht bevallen. Nadat hij Kwantum een mooi af scheidscadeau heeft kunnen aan bieden in de vorm van de wereld beker voor profteams, staat hem nu een organisatie terzijde die nóg professioneler van opzet is. Ten op zichte van vorig jaar heeft de Zeeuwse ploegbaas liefst een slor dige acht ton meer te besteden. Toch zijn niet alle wensen van Raas vervuld. „Ik vind het jammer dat ik niet vier a vijf jaar aan deze ploeg kan bouwen. Er is een twee jarig contract getekend en daar mee moet ik het eerst doen", aldus de voormalige vedette. Op zijn beurt kan Raas zijn bazen ook niet volledig van dienst zijn. De textielgigant heeft behalve in Nederland en België, eveneens grote belangen in Spanje en Portu gal. Het zou derhalve voor de hand hebben gelegen dat Raas met een ploeg aan zou treden in de Ronde van Spanje. Dat ziet hij echter niet zitten. Raas: „Daar hebben we de bezet ting niet voor. We hebben teveel jonge renners om een dubbelpro gramma met alle grote ronden te rijden. Daarom gaan we ook niet naar de Ronde van Italië. We doen alleen de Tour. Je moet die jonge jongens de kans geven rustig naar de top te werken. Twee grote ron den zou een te zware belasting voor hen betekenen". Net als in voorgaande jaren mikt Raas op dagsuccessen. Een ge schikte coureur voor het klasse- mentswerk heeft hij nog altijd niet kunnen strikken. Raas: „Ik kan er wel eentje betalen, maar dan zou ik met een veel kleinere ploeg moe ten werken. Daar voel ik niets voor. Wij zullen het moeten heb ben van eendaagse wedstrijden en daarin is nog heel wat te halen". Omdat het interessant was voor de afdeling Portugal van Super- confex is nog wel gepoogd Acacio da Silva in te lijven voor de etappe koersen, maar het is bij een poging gebleven. „Misschien dat we vol gend jaar nog iets in die richting kunnen doen". Hoewel Raas zijn beste man (Adrie van der Poel) voor veel geld naar de concurrentie (PDM) zag vertrekken, denkt hij toch dat zijn equipe er in zijn totaliteit op voor uit is gegaan. Als opvolger ziet de big-boss Nico Verhoeven. De ren ner uit Berkel-Enschot kwam afge lopen seizoen als lid van de Swerts- bngade amper in het stuk voor om dat hij een tijdje in de lappenmand vertoefde. Inmiddels is hij weer topfit en breekt voor hem het jaar van de waarheid aan. Raas: „Ik hoop dat Verhoeven de leidersrol gaat vervullen in de klas siekers zoals Van der Poel dat vo rig jaar deed. Ik denk dat hij het moet kunnen. Twee jaar geleden heb ik hele mooie dingen van hem gezien in de voorjaarsklassiekers". In de ogen van de directeur- sportief is de kracht van zijn ploeg vooral toegenomen door de komst van de reeds vermelde Verhoeven, alsmede de Westduitse tijdrijder Rolf Gölz. de Belgische routinier Rudy Pevenage. de Drentse tem- pobeul Gert Jakobs en het Neder landse sprintwonder Jean-Paul van Poppel, terwijl op lange ter mijn iets wordt verwacht van Pa trick van Passel, een Zeeuw die zich in zijn element voelt op berg hellingen. Dat Raas Van Poppel heeft aan getrokken. is enigszins verrassend. Hij liet in het verleden nooit na te zeggen dat het met deze frêle cou reur nooit wat zou worden. Raas: „Ja. ik heb eerst gedacht: die jon gen moet rap een baantje zoeken in WK zweefvliegen jen zevende wedstrijd dag. Open klasse (driehoeksvlucht van 350,7 km): 1 Gantenbrink (Wdl), 2. Schrö- De uitslagen van de sportprijsvragen van het afgelopen weekeinde zijn: Lotto nr. 4. Eerste prijs: 4 winnaars, die elk bruto 199.710.70. Tweede pi naars, elk bruto f15.000.- Derde prijs: 194 winnaars, elk f854,60. Vierde prijs: 6.099 elk f27.10 Vijfde prijs: 74.770 Vijf cijfers goed: 2 to f 10.000,-. Vier cijfers goed: 33 elk f 1.000,-. Drie cijfers goed: zsz win naars. elk f 100,-. Twee cijfers goed: 2.360 winnaars, elk f 10.-. Toto nr. 4. Eerste prijs: geen winnaar Tweede prijs: 15 winnaars, elk f661,40 Derde prijs: 213 winnaars, elk f 116.40. De laekpot voor toto nr. 5 is: f 14 881,98. Eerste prijs: geen win- Tweede prijs: 'oto-gelijk i elk f elk Joop Zoetemelktijdens de presentatie i them: 'Dit wordt echt mijn laatste s Het pronkstuk in de ploeg is ook dit jaar weer Joop Zoetemelk, het levende monument van de Neder landse wielersport. Joop heeft het gisteren nog eens voor alle duide lijkheid gezegd: „Dit wordt echt mijn laatste seizoen. Tot het Neder lands kampioenschap probeer ik nog zo goed mogelijk te presteren, daarna ga ik uithollen". Hetgeen zoveel wil zeggen als freewheelend naar de meet van een fantastisch mooie sportcarrière gaan. Over de Tour repte Zoetemelk niet meer. gesprek met Evert i Zou hi.i dan toch echt niet meer De volgende renners zullen dit jaar de publicitaire belangen van SuperConfex behartigen: de Ne derlanders Maarten Ducrot, Jac ques Hanegraaf, Gert Jakobs, Frans Maassen, Jelle Nijdam. Twan Poels, Jean-Paul van Pop pel, Cees Priem, Gerrit Solleveld, Patrick van Passel, Nico Verhoe ven, Ad Wijnands en Joop Zoete melk; de Belgen Nico Emonds, Lu- do Peelers, Rudy Pevenage, Luc Roosen, de broers Edwig en Gino van Hooydonck en Ronnie Vlas saks. Eén Westduitser (Rolf Gölz) completeert het gezelschap. f6,20. De jackpot voor toto-gelijk nr. 5 is sdaagse van Rotterdam. Stand aan kop de neutralisatie in de nacht van maan dag op dinsdag: 1 Clark/Bincoletto (Aus/ Ita) 171 punten. Op één ronde: 2. Van Vliet/ den: 6. Zoetemelk/De Wilde (Ned/Bel) 105, T.Worre/Pedersen (Den) 92. Amateurs. Stand aan kop na de vierde dag 1. Huveneers/Rakers (Ned) 60 punten Op een ronde: 2. Rik en Ralph Moorman (Ned) 111, 3. De Caluwé/De Koning (Ned) 77, 4. Jensen/De Leeuw (Den/Ned) 58, 5. Corne- lisse/Martens (Ned) 57; op twee ronden: 6 Frost/Marcussen (Den) 65. BUITENL. VOETBAL Engeland. Derde ronde FA Cup: Sheffield ïrpool - Luton 0-0 na verlenging, Stoke City - Grimsby Town 1-1 na verlenging. Tweede replay derde ronde: Cardiff City - 15 meter-klasse (driehoeksvlucht van 385,4 km): 1Jacobs (Vst). 2. Navas (Fra). 3. Meu ser (Wdl). 9. Musters (Ned). 10. Pare (Ned) Stand 1. Spreckley (Gbr) 5987 punten, 2 Navas 5970, 3. Back (Wdl) 5731. Standaardklasse (driehoeksvlucht van 385,4 km): 1. Garton (Gbr), 2. Ottosson (Zwe), 3. Selen (Ned). Stand: 1. Kuittinen (Fin) 5892 punten, 2. Brigliadon (Ita) 5880. 3. Pf bus (Aus) 5655. VOETBAL - Liverpool is er ook de tweede keer niet in geslaagd Luton Town in de derde ronde van het i toernooi om de F.A.-cup van zich j af-te schudden. De replay eindigde i maandagavond in Liverpool na verlenging in 0-0. De derde wed strijd tussen beide clubs zal woens dagavond op het terrein van Luton worden gespeeld. TENNIS - Het dames toernooi van Auckland, waar 100.000 gulden te verdelen is, heeft voor Marianne van der Torre slechts één ronde ge duurd. De Nederlandse speelster verloor gistermiddag in drie sets van de Nieuw-Zeelandse Julie Ri chardson, 3-6. 6-1, 5-7. KUNSTRIJDEN - Bij de geweste lijke kiirwedstrijden op de kunst ijsbaan van Dordrecht heeft de af vaardiging van de Leidse kunstrij- vereniging Rijnland twee eerste plaatsen in de wacht gesleept, Rob van de Hoek werd winnaar bij de jongens in de eerste groep en club genote Belinda van der Zeeuw reikte naar de hoogste plaats in de tweede groep. Wendy Ammerlaan werd tweede bij de meisjes in de eerste groep. Misscha van Leeu wen (vijfde) en Marjan Peemann (ti§ndè) en eindigde in de achter hoede. LEIDEN - Verloor vorige week in het rayon Leiden de koploper bij de vrouwen, dit keer waren de mannen van VCS aan de beurt. Zij leden in de uitwedstrijd tegen Ge- mini/Kangeroes 3 de eerste neder laag van dit seizoen. Het meest op vallende feit bij de vrouwen was dat een ander Gemini-team, even eens het derde, onderuit ging tegen VCO. Het vierde vrouwenteam van Leython was erop uit de truc van het derde, dat vorige week koplo per Novo 3 klopte, te herhalen. Hoewel de Leidse ploeg knokte voor wat ze waard was, lukte dat niet. Novo behield door een 0-3 ze ge (13-15, 5-15 en 12-15) de kopposi tie en constateerde tevreden dat naaste concurrent Gemini/Kange- roes 3 onderuitging bij VCO. De ploeg uit Voorschoten kon in Oegstgeest zelfs geen setje v 15-8, 19-17 en 15-12. In de tweede reeks lag de winst bij een 11-14 sco re overigens voor het grijpen. Op vallend was dat Gemini geen ant woord had op prikballen kort ach ter de netverdediging. Het vorige week nog verrassende Leython 3 kon het dit keer niet bol werken tegen het fris spelende InUpGo. Aan Leidse kant ontbra ken drie vaste krachten, waardoor de eenheid weg was. InUpGo, dat aanvallend af en toe sterk voor de dag kwam. kende eigenlijk geen problemen: 7-15, 11-15 en 10-15. Liusna en S'70, twee subtoppers, deelden in een rommelige wed strijd de punten. In Lisse kwamen standen van 7-15,15-8,15-13 en 3-15 op de borden. Met name de derde set kende een opmerkelijk score- verloop. S'70 kwam met 0-11 voor, maar werd vervolgens verrast door Mannen een reeks plaatsballen, waarop hoegenaamd niet gereageerd werd. Is de klacht in vele gevallen dat de sporthal te koud is. in Lisse klaag den de speelsters over de warmte. Blok'77 had in Katwijk geen kind aan DVO, dat uiterst zwak voor de dag kwam. De ploeg uit Leiderdorp verloor het eerste spei- deel zelfs met 15-0. Aan Blok-zijde scoorde aanvalster Coby Rovers er weer eens lustig op los. LUSV 2 ten slotte kwam tegen Novo 2 via goed verdedigen weer eens redelijk voor de dag. Het pakte de tweede (14-16) en derde set (13-15) en aldus een puntje. De speldelen die de Noord- wijkse equipe won, kenden scores van 15-4 en 15-3. Bij Novo was Jen- ne Westendorp een nuttige inval ster. Bij de mannen pakte LISC ein delijk weer eens een punt. De Lei- denaars speelden thuis gelijk tegen WVC, dat vergeleken met de eerste wedstrijden in dit seizoen duide lijk sterker is geworden. Won LISC de eerste confrontatie nog met 0-3, dit keer had de ploeg de handen vol aan de Warmonders, van wie Dennis de Water en Mat Philip- pens de beste indruk maakten. Set standen: 11-15. 15-7. 9-15 en 15-13. Onbetwiste uitblinker in de wed strijd InUpGo-Donar 2 was de Roelofarendsveense aanvaller Pe ter Schouten. Hij sloeg aan het net praktisch alles raak wat te slaan viel en had daarmee een groot aan deel in de 3-0 overwinning van zijn ploeg. Setstanden: 17-15. 15-11 en 15-8. De twee en drie v de ranglijst, Leython 3 en Ridderveld, kwamen in Alphen tegen elkaar uit. Het duel eindigde in een toch wel verrassende 3-0 zege voor Rid derveld, dat met de serve veel risi co's nam. Hoewel de opslag nog wel eens in het net verdween, werd de Leidse aanvalsopbouw danig ontregeld. En daar ging het nu juist om: 15-7, 15-10 en 15-11. Aarlander- veen bleef in de kopgroep verte genwoordigd door een 3-1 winst op Orion. Na een 0-9 voorsprong moest de ploeg uit Hazerswoude de eerste set alsnog afstaan (15-13). Ook de tweede was voor Aarlan- derveen. dat er in de derde set niet in slaagde een grote achterstand ongedaan te maken (12-15). De be langrijke vierde periode gaf de thuisclub echter niet uit handen: 15-11. Het derde mannenteam van DAC had vooraf getekend voor een gelijkspel tegen RW. Dat kwam in Rijnsburg ook inderdaad tot stand, maar na afloop waren de Alphena- ren van mening dat er meer in had gezeten. Setstanden: 10-15, 15-11, 3-15 en 15-12. Gemini/Kangeroes 3-VCS was een attractieve ontmoeting, waarin de Voorschotenaren aantoonden dat VCS zeker niet onverslaanbaar is. Aan Sassenheimse zijde ont brak spelverdeler Hans Geerling, waardoor er in organisatorisch op zicht nogal wat mis ging. Zijn taak werd overgenomen door Roel Zwetsloot, die net als zijn teamge noten geconfronteerd werd met een zeer strijdlustig Gemini, dat bovendien weer eens in de sterkste samenstelling aantrad. De gevol gen waren voor VCS fataal: 14-16, 15-10, 15-6 en 15-7. ADVERTENTIE Tientallen strijders SWAPO gedood Koop pure degelijkheid voor een ongekend lage prijs. Het klassieke éénpersoonslaken, 145 x 250 cm, alléén in wit. Normale winkelwaarde 1^85 nu p. st. Pracht partij skipulli's. In wit en marine. Maten: S-M-L-XL Hoeslakens: wit-bleu-beige 1 persoons, 90 x 200 cm 2 persoons, 140 x 200 cm Slopen per 2 stuks Katoen. In kinder maten 27/30, 31/34 en 35/38 p.p. Hapjespan, 24 cm Steelpan, 14 cm Eierpan, 16 cm WINDHOEK (GPD/AP/Rtr.) - Ze ker 61 strijders van SWAPO en ver scheidene Angolese soldaten zijn zondag gedood bij een treffen met Zuidafrikaanse veiligheidstroepen op Angolees gebied. Dit heeft een militaire woordvoerder in Wind hoek gisteren meegedeeld. SWAPO vecht al meer dan 20 jaar tegen de Zuidafrikaanse over heersing van Zuidwest-Afrika, of Namibië. Zuid-Afrika houdt het gebied bezet in weerwil van diver se resoluties van de Verenigde Na- Volgens de woordvoerder deed het treffen zich voor bij Mongua, op 75 km ten noorden van de grens tussen Namibië en Angola, nadat het leger van Namibië, waarin Zuidafrikanen bevelsfuncties bek leden, sporen van een groep SWA- PO-strijders gevolgd was. De Zuid afrikaanse troepen drongen 75 ki lometer op Angolees grondgebied door. Naar van Zuidafrikaanse zijde verluidt, is het aantal SWAPO-strij- ders dat deze maand gedood is, tot 161 gestegen. Majoor Fanie Krige van de Zuidwestafrikaanse strijd krachten zei dat de gevechten de heftigste tot nu toe waren in de jongste campagne van SWAPO. De militaire confrontatie tussen Zuid-Afrika en Angola volgt op een waarschuwing afgelopen vrij dag van de kant van de scheidende bevelhebber van de Zuidwest- strijdkrachten, generaal-m^joor Georg Meiring. Op een afscheids- biieenkomst zei deze dat de Zuid afrikaanse regering zich in toene mende mate zorgen maakt over de officiële steun, die het Angolese le ger aan de SWAPO-guerrilla's geeft. Zuid-Afrika zegt bereid te zijn Namibië te verlaten als de Cubaan se troepen worden teruggetrokken uit Angola. Pretoria wordt in dat standpunt gesteund door de Ver enigde Staten. Angola zegt de Cu banen nodig te hebben om zich te kunnen verdedigen tegen de talrij ke Zuidafrikaanse invallen. DEN HAAG (GPD) - Jaarlijks ver blijven enkele honderden kinde ren uit kindertehuizen enige tijd in een isoleercel. Het aantal kinderen dat op een andere manier wordt af gezonderd (speciale opvangkamer of eigen kamer), is nog vele malen groter. Dat blijkt uit een rapport van de Nederlandse afdeling van Defence for Children, een organi satie die zich bezig houdt met de belangen van het kind. Het rapport is vanmiddag aangeboden aan staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie). Sinds 1984 mogen minderjarigen 'Ex-minister Schoo schoffeert kiezer' DEN HAAG (ANP) - Voormalig minister Schoo (ontwikkelingssa menwerking) schoffeert met haar kandidatuur voor het ambassa deurschap in India de kiezer. Het WD-kamerlid, dat vorige week haar kamerlidmaatschap beëindig de 'om persoonlijke redenen', zaait met haar eventuele vertrek naar In dia twijfel over de ernst waarmee kandidatenlijsten worden samen gesteld en een verkiezingsuitslag wordt gehonoreerd. Dit standpunt van GPV-Kamer- lid Schutte staat morgen tijdens het vragenuurtje van de Tweede Kamer. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) moet daar uiteenzetten of hij Schutte's opvat ting deelt. Schutte vindt dat ook het kabinet de betekenis van kan didaatstelling en verkiezingen zo serieus moet nemen, dat slechts bij hoge uitzondering zittende kamer leden worden voorgedragen voor niet-politieke functies tijdens een zittingsperiode. in kindertehuizen niet meer bij wij ze van straf buiten de groep wor den geplaatst. Afzonderen is wel toegestaan als behandelingsme thode en als het gedrag van het kind zo onbeheersbaar is dat de veiligheid van hemzelf of zijn om; geving in gevaar wordt gebracht. Volgens de hulpverlening heeft afzondering een rustgevend effect op het kind dat in staat van opwin ding verkeert. Defence for Child ren ontkent dat. Afzondering leidt volgens die organisatie tot extreme stemmingswisselingen, waarne mingsstoornissen, hallicunaties en zware angsttoestanden. Die facto ren brengen geen rust, maar wak keren juist allerlei emoties aan. Defence for Children vindt dat eenzame opsluiting als pedagogi sche maatregel moet verdwijnen. Wel moet een kind dat volledig over zijn toeren is en een gevaar voor zichzelf en zijn omgeving vormt, enige tijd kunnen worden afgezonderd. Zo'n afzonderingspe riode mag echter niet langer dan enkele uren duren. De computergigant IBM heeft gisteren een nieuwe computer gelanceerd, die volgens het Amerikaanse concern de krachtigste is die tot nog toe is gemaakt. De computer, de 3090 Model 600E. heeft tot 60 procent meer vermogen dan de krachtigste computer die IBM tot dan toe verkocht, al dus het bedrijf. Het hart van de computer is de hierboven afgebeelde superchip, die drie keer zo klein is als de oude en twee keer zo snel. Des kundigen schatten dat de machine 75 tot 80 miljoen instructies per secon de kan verwerken, waarmee het de snelste computer is op de commerciële markt. De eerste afnemers zullen waarschijnlijk banken, luchtvaartmaat schappijen en andere bedrijven zijn die veel transacties afwerken, ver wachtten de deskundigen. (foto api GRONINGEN (GPD) - De reorga nisatie van het transportbedrijf Van Gend en Loos heeft particulie re transportbedrijven in het hele land in de problemen gebracht Van Gend en Loos heeft, na de overname van het bedrijf door Nedlloyd, de meeste contracten opgezegd die zij met transportbe drijven voor de bezorging van goe deren had. Hierdoor moet een aan tal werknemers van die transport bedrijven worden ontslagen. "Deze week staan mijn jongens op straat", aldus G. Dik, eigenaar van transportbedrijf Appingedam Dik heeft door de beëindiging met het contract van Van Gend en Loos Van Gend en Loos brengt transport bedrijven in nood twee werknemers moeten ontslaan en één vrachtwagen in de garage moeten zetten. "Het gaat om zestig procent van mijn omzet", zegt Dik, "we hebben geen keus, ze moeten er uit" Dik is niet de enige die nadeel ondervindt van de reorganisatie door Van Gend en Loos. Het be drijf van M. Veldman uit Bedum moet sluiten. Veldman is voor hon derd procent afhankelijk van Van Gend en Loos. Volgende week gaat hij samen met Nedlloyd en Van Gend en Loos om de tafel zitten om te kijken of er nog wat aan te doen is. In totaal zijn er in Groningen en omstreken twintig contracten op gezegd. Een groot aantal van de mensen die hierdoor op straat komt te staan kan bij Van Gend en Loos aan het werk. Van Gend en Loos wil de trajecten die voorheen door de transportbedrijfjes werden gereden, zelf bezetten. Er moet een vierentwintig-uurservice komen die één geheel zal vormen met Van Gend en Loos.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16