TOTO Zapata schaakkoning Colombia Vergeer blij met Zweedse 'premies^ Super Bowl voor Giants fan de yjLljn Allform Nieuwkomer in Europees circuit geniet met volle teugen Korfballers in sportcafé Groenewoud selecteer 1 Leids trio DINSDAG 27 JANUARI 1987 PAGINA 15 ESKILSTUNA (van een speciale ANP-verslaggever) - De Neder landse schaatsploeg, op het oog nauwelijks aangeslagen na de ont troning van Hein Vergeer als Euro pees kampioen, is gisteravond in het koude Eskilstuna gearriveerd met het doel „een pak centen op te halen". Zo omschreef het jonge kwartet Vergeer, Visser, Kemkers en Kraayenbos de voornaamste in zet van de drielandenwedstrijd Zweden-Noorwegen-Nederland dinsdag en woensdag op het kunst ijs van de Zweedse mijnstad. Het toernooi over drie afstanden, 500, 1.500 en 10.000 meter, kent door de inbreng van enige sponsors uit de thuisplaats van Tomas Gustafson een prijzenpot van liefst 50.000 Zweedse kronen (17.000 gulden). Voor de individuele winnaar is zes mille beschikbaar. Premies Met name Hein Vergeer, dit weekeinde nog in de bres gespron gen voor een betere honorering van de verrichtingen van de kern ploeg, heeft zich verlekkerd aan de Zweedse premies. De belangstel ling van geldschietende bedrijven is overigens begrijpelijk. De orga nisatie heeft het toernooi als 'tv- wedstrijd' verkocht. De interland, waarbij Nederland en Zweden hun sterkste formaties op het ijs bren gen, wordt voor een deel recht streeks uitgezonden op de Zweed se televisie. Vanavond is er een sa menvatting van de twee kortere af standen, die op de orthodoxe wij ze, met paren in de baan, wordt af gewerkt. Morgen volgt bij wijze van experiment een 10 kilometer, waarbij alle twaalf deelnemers ge lijk van start gaan. Die „mini-mara thon", die direct op tv komt, moet een formule brengen die bij het pu bliek aanslaat. Voor die populari sering van het in Zweden zielto gende schaatsen (het land kent slechts 350 serieuze wedstrijdrij ders) heeft de ondernemende club van Olympisch kampioen Gustaf son, Eskilstuna-IK, heel wat geld over. Toch liet de eerder geïnvi teerde Oostenrijkse ploeg het op het laatste moment afweten en moet Noorwegen het doen met een B-ploeg, geformeerd rond oud-we reldkampioen Falk-Larssen. Lange reis De Nederlandse ploeg had giste ren acht reisuren nodig om via twee vluchten en één bustrip uit Trondheim naar Eskilstuna te ko men. Zondagavond was coach Henk Gemser vertrokken naar Ne derland, vanwaar hij naar Canada doorreisde. Zijn plaats werd giste ren op de luchthaven ingenomen door assistent Arie Koops. Toen hadden de kernploegrijders al een ontspanningsavond in de hotel disco achter de rug, waarbij de Eu ropees kampioen Goeljajev op de dansvloer de minder stijve discipli ne binnen de Russische schaats- kringen demonstreerde. Vries weertje Voor de Nederlandse rijders volgde gistermorgen alweer de eer ste ijstraining in Trondheim, waar de sneeuwstorm had plaatsge maakt voor een heerlijk vriesweer- tje met blauwe hemel. Die weers verandering bezorgde Vergeer ge mengde gevoelens. De wereldkam pioen, die na vier dagen dieet maandagmiddag eindelijk eens een zes-bordenmaaltijd verorber de, bleef nog steeds volhouden dat het slechte weer bij de Europese ti telstrijd hem van grootse daden had gehouden. „Ik had het er nog even met Van Helden over". En verder: „Als ik in dat slechte weer bij de starts op de 500 en 1.500 me ter tegen Goeljajev een binnen- in plaats van een buitenbaan had ge loot, was het toernooi toch anders gelopen. Dan krijgt Goeljajev nooit zoveel zelfvertrouwen". Terug in Eskilstuna, de plaats waar hij precies twee jaar geleden zijn plaats aan de top van de schaatswereld veroverde, is Ver geer nog steeds strijdbaar. „Hier is het begonnen, maar we zijn nog lang niet toe aan het einde van mijn successen", zo zei hij. 1 door Broncos-verdediger Andre Townsend (rechts) zoekt de quarterback van de winnende New York Giants, Phil Simms, naar een vrije man tijdens de zondag gespeelde Super Bowl. Simms, die tot meest waarde volle speler van de wedstrijd werd gekozen, wist zijn medespelers goed te vinden en stelde een nieuw record voor gecompleteerde passes. (foto ap> LOS ANGELES (AFP) - De New York Giants hebben zondag in de Rose Bowl in Pasadena voor het eerst sinds 1956 weer het kam pioenschap van het Amerikaans 'football' veroverd. De profs van de favoriete Giants wonnen voor 101.000 toeschouwers en 135 mil joen televisiekijkers Super Bowl XXI door de Denver Broncos met 39-20 te verslaan. De Broncos, onder leiding van de jonge quarterback John Elway, openden de score in de titelwed- strijd, maar verspeelden de eindze ge in feite al voor de rust. Tot twee maal toe kwam de ploeg uit Den ver tot de eindzone van de Newyor- kers en beide keren werd er niet gescoord. De Giants, die bij de rust een 9-10 achterstand hadden, start ten de tweede helft overdonde rend. Quarterback Phil Simms voerde zijn ploeg naar drie achter eenvolgende 'touchdowns' en een beslissende voorsprong (33-10), al- De eindsprint kwam te laat en de Giants zetten in de slotminuten de kroon op het werk: 39-20. Coach Bill Parsells kon op de schouders, maar aan de oostkust moesten de festiviteiten binnenshuis gehou den worden omdat New York ge plaagd werd door enorme sneeuw stormen en temperaturen ver be neden het vriespunt. Voorsprong Clark/Bincoletti ROTTERDAM (ANP) - Barend Hu- veneers en Stefan Rakers hebben gisteravond tijdens de wielerzes- daagse van Rotterdam de leiding genomen bij de amateurs. Het duo maakte niet alleen «en ronde ach terstand op drie andere koppels goed, maar nam zelfs een ronde voorsprong. De dagzege ging naar de Denen Frost en Marcussen. Bij de profs slaagden de Austra liër Clark en de Italiaan Bincoletti gisteravond in een ronde voor sprong te nemen op de concurren tie. Om half twaalf had dit duo de leiding voor Teun van Vliet, die ge koppeld is aan de Westduitser Kristen. Roman Hermann uit Liechtenstein en Peter Stevenhaa- gen maakten in de jachten een ron de van hun achterstand goed en bezetten nu de derde positie. De Fransmarf Laurent Fignon en de Brit Doyle zakten een plaats naar de vierde plek, ook op één ronde van de leiders. Gerrie Knetemann en de Belg Tourné verspeelden twee ronden en tuimelden van de vierde naar de zesde plaats. Een donker weekeinde voor de vaderlandse sport. Nederlanders waren favoriet bij de junioren, amateurs en profs bij het WK veldrijden - en ziet, er kwam er niet eens eentje op het erepodium. Nederlanders stonden al even hoog genoteerd bij het EK schaat senrijden. Wereldkampioen Hein Vergeer zou toch zeker wel met de tweede keus van de Russen kun nen afrekenen en van Gerard Kemkers, nr. 4 van de wereld in 1986. werd ook heel wat ver wacht. Maar toen puntje bij paaltje kwam, werd Vergeer met hangen en wurgen derde en liet Kemkers opvallend weinig zien. Falen op het beslissende ogen blik - het overkomt Nederlanders de laatste jaren nogal eens. Denk maar eens aan het nationale voetbalelftal dat op het nippertje de EK-1984 en de WK-1986 miste, aan een zwemster als Annemarie Verstappen enz. Wat zou dat toch zijn? Vergeer was juist zo'n aardige uitzondering. Hij kon in 1985 en '86 de spanning op de vitale mo menten heel goed, aan, leek er door te worden geinspireerd. Dit keer ging hij roemloos ten onder. De wind in zijn baan blies steeds harder dan bij de vent vlak naast hem. werd als excuus aan gevoerd. Nou, nou, de smoezen zijn ook wel eens beter geweest. Wordt het straks bij het WK in Heerenveen allemaal rechtgezet? Het zou mooi zijn, het zou Ver geer als een hele grote bestempe len als hij zich van deze klap zo snel herstelt. Maar eerlijk gezegd geloof ik er niet in. Becker Tussen trainer Günther Bosch en het Westduitsse tennisfeno- meen Boris Becker is het vorige week tot een breuk gekomen. Bec ker werd al in een vroeg stadium uitgeschakeld bij de open Au stralische kampioenschappen en dat was kennelijk de druppel die de emmer met gramschap bij Bosch deed overlopen. De trainer verweet zijn speler dat hij zich onvoldoende prepareerde voor de grote kampioenschappen en ver der vond Bosch het maar niets dat Beckers vriendin zo vaak bij hem was. Bosch, een Roemeen, heeft de Westduitser van jongs af aan begeleid en hem zijn tenni- sopvoeding gegeven. "Vroeger", zo zei hij nostalgisch, "vormden we van ontbijt tot diner een een heid en dat was het laatste half jaar niet meer zo". Ach, je ziet het voor je wat er aan de hand was. Becker was be zig zijn trainer te ontgroeien. Of: Günther Bosch. Bosch kon niet langer accepteren dat Becker wat ouder wordt en een bepaalde ontwikkeling door maakt. Het probleem van iedere oudere heer en zijn zoon. Een eenheid van ontbijt tot di ner- dat kan natuurlijk niet eeu wig voortduren, zoiets geeft op zeker moment benauwdheid en irritatie. Becker heeft vrijwel nooit iets anders gedaan dan tennissen en nog eens tennissen. Hij is 19 jaar en lijkt een beetje op een machi ne, maar is het natuurlijk niet. Hij zal in de mallemolen van dat- maar voortrazende tenniscircuit zo langzamerhand ook een beetje ruimte voor zich zelf willen creë ren, nee, moeten creëren. Anders blijft er niets van hem over. Kort om, er komt een moment dat hij niet altijd 'vader' Bosch, hoe goedwillend ook, bij het ontbijt tegenover zich wil vinden. Zo gaat het nu eenmaal. Kinderen worden groot. Becker heeft nu een mooie vriendin aan wie hij tijd wil be steden. 'Vader' Bosch vindt het niet goed, er valt immers nog zo veel te doen. Maar de zoon luis tert niet. Er zijn verdulleme toch méér heerlijkheden op aarde dan flitsende fore- en backhands? Dames, herkent u de romans van Courths-Mahler? Merckx Tijdens zijn imposante loop baan is Eddy Merckx in inter views zelden of nooit tot markan te uitspraken gekomen. Uit zijn mond vielen voornamelijk vaag- en alledaagsheden op te tekenen. Slechts een enkele keer liet hij zich uit over zijn rivalen (zoals over Joop Zoetemelk, die hij van wieltjeszuigerij' betichtte). In zijn glorietijd was hij zo ver bo ven de anderen verheven dat je ook nauwelijks van concurrenten kon spreken. Wat de rest uit spookte, interesseerde hem kenne lijk niet zo. Merckx besloot zijn carrière acht jaar geleden, maar hij hield voeling met de sport. Sindsdien houdt hij er wat duidelijker opi nies op na. Of missschien beter: hij had ze waarschijnlijk altijd al, maar ventileert ze nu. De laat ste vijf jaar geeft hij in samen werking met een journalist een jaaroverzicht in boekvorm uit. Daarin wordt verslag gegeven van de voornaamste wedstrij den. Iji interviewvorm spuit Merckx dan steeds zijn opvattin gen over koers en koersverloop. Onlangs is uitgekomen 'Op Hoop van Zege. de wondere wereld van de wielersport 1986' door Eddy Merckx en Gilles Goetghebuer (in Nederland verkrijgbaar bij: Sport en Publiciteit, Viergang 19, Mijdrecht; prijs 75 gulden). Het aardige is dat Merckx hier en daar ook zijn eigen ervarin gen prijsgeeft in al die klnssie- kers en rondes die worden be schreven. Zo legt hij bijvoorbeeld uit wat er precies aan de hand is bij de beklimming en de afdaling van de Poggio, die meestal beslis send is in Milaan-Sanremo (een klassieker die Merckx maar liefst zeven keer zegevierend afsloot). Je leest dan dingen die je bijna nooit in de gewone verslagen te genkomt. Benieuwd was ik naar wat Merckx over Hinault en Lemond in de laatste Tour en over Hi- naults afscheid heeft op te mer ken. Welnu, hij vindt dat Lemond Hinault meer heeft geholpen dan andersom, wat de Fransman ook allemaal heeft beweerd. "Volgens mij had Lemond Hinault in de eerste Pyreneënrit kunnen terug halen, had hij gewild. Wat Hi nault betreft: vergis je maarniet. Zijn schitterende prestaties in de laatste maanden mogen niet la ten vergeten dat hij een moeilijk voorseizoen kende. Ik ben er van overtuigd dat hij moreel en fy siek over zijn hoogtepunt heen is. Wat hij in deze Tour presteerde, zou hij nooit meer kunnen herha- U hoeft het niet met Merckx eens te zijn, maar ik geef het maar even door. 'De Wondere We reld van de Wielersport 1986', met zijn tientallen prachtige kleurenfoto's, is een boek voor fijnproevers. De prijs (75 gulden) is er naar. RUUD p^AUW WIJK AAN ZEE (GPD) - Op het gezicht van Alonso Zapa ta is teleurstelling af te lezen wanneer hem duidelijk wordt gemaakt dat hij na enkele dagen van hevige dooi waar schijnlijk geen schaatsers meer zal aantreffen op de Am sterdamse grachten. Want juist dat had de Colombiaanse schaker nu zo'n aardige bezienswaardigheid gevonden, waarvoor hij op de tweede rustdag van het Hoogovens- toernooi gaarne een tripje had gemaakt naar de hoofdstad. „Ik denk dat ik toch maar ga van middag", besluit het na enig aarze len. „Eens kijken of ik nog wat schaakliteratuur op de kop kan tik ken. In Colombia is nauwelijks in formatie op dit gebied te verkrij gen. Als Zuidamerikaans speler ben je toch al in het nadeel. Er zijn vrijwel geen sterke toernooien en het is moeilijk om als relatief onbe kende schaker een plaatsje af te dwingen in het Europese circuit" speelt, staan de kranten in Colom bia er vol van. Iedereen kent mijn naam, maar alleen de goede scha kers snappen iets van de partijen die worden gepubliceerd. Zekerheid Boksen, wielrennen en voetbal len zijn in Colombia het meest in trek. En toen Zapata in 1980, na het behalen van zijn eerste grootmees- Dat het de 28-jarige grootmeester ter-resultaat, aankondigde prof- (Zapata is overigens de eerste tot dusverre enige Colombiaan die deze titel verwierf) toch lukte schaker te worden in plaats economie te gaan studeren, werd hij voor gek versleten. „De i schaakcarrière op te bouwen, konden gewoon niet geloven dat dankt hij louter aan zichzelf. Vanaf het moment dat hij de stukken ter tionaal hand nam, heeft Zapata nooit eni ge hulp van betekenis gehad. „Ik ben een autodidact. Goede trainers zijn er niet in mijn land. Schaken i hun landgenoten interna- kunnen komen als schaker. Wanneer ik was gaan bok sen of fietsen, dan had je niemand gehoord. Nu raadde iedereen het mij af. Ga maar studeren, ADVERTENTIE Afgelopen zondag had h niemand 12 goed in de Toto. Daarom pakt de Toto deze week twee keer uit. Met 'n beetje geluk wint u de hoofd prijs plus de jackpot van circa f30.000,-. Dus als u 'ns echt uw slag wilt slaan... I pas nu opeens erg populair aan het dan heb je tenminste zekerheid, worden, omdat ik internationaal Zapata bleef echter bij zijn be- een beetje begin mee te tellen, sluit en kon daarom niets anders Wanneer ik ergens een toernooi dan afreizen naar Europa, waar de serieuze toernooien plaatsvinden. „Niemand had ooit van mij ge hoord, dus op invitaties hoefde ik niet te rekenen. Ik begon met me in te schrijven voor enkele open toernooien. Ik moest echter zo wennen aan de cultuur en de le venswijze in Europa dat ik er na een maand al geen heil meer in zag. Ik voelde me eenzaam en had heimwee, maar ik heb toch doorge zet. Omdat ik per se wilde slagen als schaker". Omschakelen Inmiddels behoort de groot meester uit Perreira (de vijfde stad van Colombia) tot de Top-60 en is hij een graag geziene gast in diver se landen. Afgelopen zomer won hij met overmacht de grootmees ter-groep van het Ohra-toernooi in Amsterdam, waardoor hij bij de volgende editie in de zogeheten kroon-groep mag uitkomen, en twee maanden eerder ging hij in Brussel voor de eerste keer in zijn leven de confrontatie aan met Kar- pov. „Ha", lacht Zapata. „Ik heb me aangeleerd om niet op mijn te genstanders te letten, me puur op het bord te concentreren. Maar in Alonso Zapata heeft zichzelf het schaken aangeleerd. De 28-jarige Co lombiaan is de enige in zijn land die de grootmeestertitel heeft veroverd. (foto GPD) Brussel kon ik toch de gedachte bij huis"), is Europa voor hem lui- niet uitbannen dat ik tegenover lekkerland. „Ik heb in Zuid-Amerika toer nooien gespeeld, waarbij ik tevo ren niet wist welke andere scha kers zouden deelnemen en waarbij achteraf bleek dat er veel minder prijzengeld beschikbaar was dan men had toegezegd. Dat soort tafe relen tref ik hier, zeker in Neder land, niet aan. Maar ik zal straks Betrekkelijk 'nieuw' als hij is in het Europese toernooi-wereldje ge niet de Colombiaan nog steeds met volle teugen van de omstandighe den waaronder hij zijn beroep uit oefent. Vergeleken met zijn derland en Cuba, niet alleen het communisme kondigden maar ook bijdroegen aan de ontwikkeling van de schaaksport en waar Zapata der halve veel speelde („Redelijk dicht de Russen weer moeten omschakelen, want in februari doe ik mee aan het sub- zonetoernooi in Ecuador". Noodgedwongen, omdat Zapata in de nieuwe WK-cyclus in elk ge val het inter-zonetoernooi wil ha- LEIDEN - Omroep Rijnland is vanavond te gast in de kantine van de Vijf Meihal. In het dertiende Sportcafé (eerste editie van de derde jaargang) van de regionale omroep zullen onder andere Kees Koppleaar, coach van LMHC en conditietrainer bij Ajax, wielrenner Arjan Jagt en de zojuist van een trip naar de Nederlandse Antillen teruggekeerde amateurinter national Floor van Duyn hun opwachting maken. Verder zal er aandacht worden besteed aan het bekertreffen van De Zijl/LGB met de waterpo- loërs van VZC en het regionale korfbal Het Sportcafé, dat om 21.00 uur aanvangt en tot 23.00 uur duurt, is rechtstreeks te beluisteren op de kabel (88.1 Mhz). len en zich daarom eerst door een brij van onbenullige voorwedstrij den moet worstelen. Het sub-zona le evenement dat hem nu staat te wachten, kan Zapata niet serieus nemen, omdat hij daar op tegen standers stuit van wie het meren deel waarschijnlijk nog nooit van een Siciliaanse opening heeft ge hoord. „De wereldschaakbond beweert zich sterk te maken voor de kleine schaaklanden en wil het algemene niveau opschroeven. In Colombia heb ik daar echter nog nooit iets van gemerkt. Het enige dat de FI DE bij mijn weten voor het scha ken in mijn land heeft gedaan, is het opsturen van een paar sets schaakstukken. Het wordt hoog tijd dat men eens wat meer oog krijgt voor de belangen van de pro fessionals. Want aan vage beloftes heeft niemand iets". Inhaalpartij Zapata won gisteren volgens de verwachting zijn afgebroken partij uit de achtste ronde tegen Paul van der Sterren. Daardoor zakte Van der Sterren, die het toernooi zo goed was begonnen, naar de met Van der Wiel en de Engelsman Flear gedeelde tiende plaats in Grootmeestergroep A. Twee afge broken partijen uit de zevende ron de kregen verder hun beslag. De Joegoslaaf Hulak zegevierde met zwart over Zapata en de Brit Miles bleek met wit sterker dan de Joe goslaaf Ljubojevic. Na acht ronden heeft de Brit Short nog de leiding met een totaal van zes punten. Dat is één punt meer dan de Westduit ser Hort en de Cubaan Nogueiras. Uitslagen afgebroken partijen: Grootmeestergroep A: zevende ronde: Zapata (Col) - Hulak (Joe) 0-1, Miles (Gbr) - Ljubojevic (Joe) 1-0. Achtste ronde: Van der Sterren (Ned) - Zapata 0-1. Stand na acht ronden: 1. Short (Gbr) 6 punten, 2. Kortsjnoi (Zwi) en Nogueiras (Cub) 5, 4. Miles, Olafsson (IJsl) en Sosonko (Ned) 4V2, 7. Ljubojevic, Andersson (Zwe) en Zapata 4.10. Van der Wiel (Ned), Van der Sterren en Flear (Gbr) 3V2, 13. Hulak 3, 14. Gutman (Isr) 1. Grootmeestergroep B: zesde ron de: Gaprindasjvili (Sov) - Kuijf (Ned) V2-V2. Stand na zes ronden: 1. Farago (Hon) 4V2 punt 2. Winants (Bel) 4,3. Rogers (Aus), Watson (Gbr), Piket (Ned). Carlier (Ned), Gaprindasjvili en Kuijf 3V2. 9. Hartoch (Ned) 2, 10. Riemersma (Ned), Brenninkmeijer (Ned) en Wellling V/2. KATWIJK - Glasbergen heeft gis teravond pas laat in de tweede helft afstand kunnen nemen van Grovo. De Rijnsburgse zaalvoet ballers klopten de laaggeklasseer de ploeg uit Waddinxveen uitein delijk met 8-4. Ceverbo bleef net op de been tegen De Rozet (4-3). Grovo wilde graag een punt mee nemen uit Katwijk, waar de thuis ploeg met het hoofd niet helemaal bij de les was. Tot vlak na de rust was er dan ook sprake van een ge- lijkopgaande strijd, waarin beide ploegen ombeurten de leiding na men. Door scores van Hennie Koet, Wim Bouckaert, Huug Aan- dewiel en Peter Hogewoning ging Glasbergen met een 4-3 voor sprong de rust in. Grovo maakte direct daarna weer gelijk, maar toen was de koek 'op. Bouckaert (3x) en Aandewiel velden het von nis over de taaie bezoekers: 8-4. Oranje Bondscoach Ron Groenewoud heeft de volgende elf spelers aan gewezen voor het zaalvoetbaltoer nooi, dat op 9 februari in La Coru- na (Spanje) begint: doel: Ton Bak huis (Den Haag) en Michel Wentzel (Grotebroek); veld: Vic Hermans (Beek), André Tielens (Breezand), Eduard Demandt (Stein), Jan Artz (Apeldoorn), Harrie van der Laan (Gouda), André Bakker (Hoorn), alsmede het voor Bax uitkomende trio Mario Faber, Hans van Leeu wen en Jeffrey Foree. Nederland is in een groep inge deeld met Brazilië, Hongarije en Italië. De eerste wedstrijd, op 9 fe bruari, gaat tegen Brazilië. ADVERTENTIE Speciaaldrukkerij voor ketting- en computer formulieren in alle formaten en perforaties. Bedrukt of onbedrukt. •Vooral geknipt voor kleinere oplagen, snel geleverd en 1 redelijk geprijsd. Allform dus. Daar mag u 't beste van verwachten! •O Allform •computerformulieren Energieweg 65, 2404 HE Alphen a d. Rijn tel. 01720-30171

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15