Provincie en bollenstreek boos over uitblijven N22 Vierde wordendaar voelen we niets voor Invloed beperkt van Katwijkse huisartsen in vestigingscomiriissie Achtjarigen vernielen grafstenen Koudekerk DINSDAG 27 JANUARI 1987 LEIDSCH DAGBLAD^ Rijnsburg doet mee aan Zeskamp-spel NCRV RIJNSBURG - "Een eerste plaats behalen bij het Zeskamp- spel is prachtig", zegt de Rijns- burgse gemeente-ambtenaar G.J. Visser. "Vierde worden, daar voelen we niets voor. Daar om gaan we op 17 februari naar Arnhem om de eerste plaats te veroveren". Visser, één van de stuwende krachten achter de Rijnsburgse ploeg die deelneemt aan het tv-spel Zeskamp van de NCRV, klinkt zelfverzekerd. door Thijs Jansen Hij relativeert zijn uitlatingen echter onmiddellijk met op te merekn dat ook geluk een grote rol speelt bij dit spel. "Je weet dus maar nooit. We kennen bij voorbeeld ook de kracht van on ze tegenstanders niet". Vorige week stak het Zeskamp-virus pas goed de kop op bij de leden van de Rijnsburgse ploeg. Bijna elke avond wordt er nu geoe fend. De Rijnsburgse Zeskamp ploeg traint daarbij met de attri buten die ook tijdens de wed strijd tegen de ploegen uit de ge meenten Elburg, Aalburg en Oostburg worden gebruikt. "We dachten eerst dat het spel geïnspireerd zou zijn op de mid deleeuwen", aldus Visser. Hij vermoedde dit omdat aan de wedstrijd ploegen meedoen waarvan de plaatsnamen eindi gen op burg. Maar de Rijnsburg se ploeg hoeft zich niet in midde leeuwse kledij te hijsen. "Het mi lieu staat deze keer centraal", zegt Visser, die toch wel verrast was toen hij hoorde dat dit het thema was van de uitzending waaraan Rijnsburg meedoet. Onder het motto 'Laat niet als dank...' worden de spelletjes die al op 17 februari in de Rijnhal in Arnhem worden opgenomen op 28 maart op de televisie uitgezon den. "Maar voor die tijd moet er door onze ploeg nog stevig aan worden getrokkefi", aldus Vis- Attributen De attributen ploeg oefent worden niet gele verd door de NCRV. "Daar moe ten we zelf voor zorgen. Tijdens de uitzending wordt het mate riaal natuurlijk wel door de NCRV geleverd", aldus Visser. "Maar attributen als een grote wip en 'lange armen met houten handen', die over de armen van de deelnemers moeten worden geschoven, zijn door plaatselijke bedrijven geleverd.Met deze 'ar men', die zijn gemaakt van plas tic regenwaterpijpen met aan het eind een houten hand, moeten piepschuimblokken van een sta- pel worden gehaald. De gemeente heeft verder niets met de organisatie te maken en heeft er ook geen geld ingesto ken, aldus de gemeente-ambte naar. Visser: "Het is een feest van en voor de Rijnsburgse be volking en je kunt voelen dat het meedoen aan de Zeskamp steeds meer onder de bevolking begint te leven. Half oktober is met de training begonnen. Twee keer per week werd er enkele uren aan conditietraining gedaan, maar het aantal uren wordt nu opgevoerd". Trainer Aad Kagenaar heeft de wind er bij de deelnemers goed onder, zo bleek tijdens de trai ning in een hal van een droog- bloemenbedrijf. Zaterdag 7 fe bruari al zal blijken of de fanatie ke training van de Rijnsburgse Zeskampploeg resultaat heeft gehad. In een hal van bloemen veiling Flora wrdt het spel dan bij wijze van repetitie gespeeld tussen ploegen van Rijnsburg, Geldermalsen en Koudekerk. Koudekerk kan een ervaren Zes kamp-ploeg inzetten, want daar heeft men al een keer meegedaan aan het spel. Rijnsburg kan dus veel nuttige tips van de Koude- kerkers krijgen. "Er wordt geen publiek bij de oefening toegelaten", zegt Vis ser. Ook de pers wordt volgens hem die avond geweerd. Een paar dagen eerder komt een dele gatie van de NCRV naar Rijns- burgom te kijken hoe de ploeg van het bloemendorp zich van haar taak kwijt. Medewerking Wethouder C. Vianen heeft Rijnsburg als deelnemer aan de Zeskamp aangemeld. Er is ver volgens in Rijnsburg een comité opgericht dat zich moest gaan bezighouden met de samenstel ling en de organisatie van de Zes kampploeg. "Er moest bij voor beeld oefenruimte worden ge vonden en de attributen moesten worden gemaakt", aldus Visser. "De medewerking in Rijns burg is fantastisch. Behalve van de sponsors is er volop medewer king van zwembad Het Water- bos, de bloemenveiling Flora en ook van de eigenaar van de hal waarin we trainen", zegt Visser, die vanaf het prille begin bij de organisatie is betrokken. "Alles bij elkaar zijn we al ruim een half jaar met de voorberei dingen voor het spel in Arnhem bezig. En als we daar winnen ko men er nog zes weken bij, want dan moeten we aantreden voor de finale tussen de winnende deelnemers aan de Zeskamp". Deze finale wordt op 2 en 3 april opgenomen. Alternatief voor oude bollenroute op losse schroeven Min of meer evenwijdig in de oude bollenroute zou de N22 moeten komen. Op het kaartje de zwarte lijn 'L 'tussen Sassenheim en Zwa- KATWIJK - De plaatselijke huisartsen in Katwijk krijgen slechts twee vertegenwoordigers in de vestigingscommissie die ad viseert bij het afgeven van vergun ningen voor nieuwe praktijken. Het Katwijkse college van burge meester en wethouders is niet be reid de invloed van de artsen in de ze commissie te vergroten. De raadscommissie voor volksgezond heid adviseerde eerder de verte genwoordiging van de artsen uit te breiden van twee naar drie perso- Het college heeft verder het ad vies van de raadscommisie om ook de vertegenwoordiging van de pa tiënten uit te breiden van twee naar drie personen, naast zich neergelegd. De omvang van de ves tigingscommissie blijft daarmee beperkt tot zeven personen. De Katwijkse gemeenteraadsleden hadden gepleit voor uitbreiding tot negen leden. "We zijn van mening dat een kleine commissie slagvaardiger werkt", zo licht de verantwoorde lijke wethouder, H.A. Hietkamp, het collegestandpunt toe. "Verder voorkom je met een klein gezel schap dat er binnen de commissie verschillende blokken ontstaan". Ook het advies van de raadscom missie om de vertegenwoordiging van het maatschappelijk werk in de vestigingscommissie te vervan gen door een uit de fysiotherapie, is door B en W niet overgenomen. "We streven naar een zo breed mo- Twee ton buit ij inbraak in Voorhouts bedrijf VOORHOUT - Bij een inbraak in een vleesverwerkend bedrijf in Voorhout is de afgelopen nacht voor 200.000 gulden aan geld gesto len. Bovendien werden beeld schermen en elektronische appara tuur ontvreemd. De inbrekers kwamen binnen door de ruit van een deur in te slaan. In het gebouw werd een enorme ravage aange richt. bij gelijke vertegenwoordiging", al dus Hietkamp. "In onze visie verte- genwoordigen de fysiotherapeuten toch meer een deelbelang". Kandidaat Bij het vaststellen van de selec tiecriteria die de vestigingscom missie zal hanteren, hebben B en W wel enkele adviezen van de raadscommissie voor volksgezond heid overgenomen. Zo moet er bij de keuze van een kandidaat van worden uitgegaan dat de door hem gekozen praktijkvorm levensvat baar is en zal ook veel aandacht worden besteed aan de bereidheid van de kandidaat om nauw met de gevestigde artsen samen te werken. Er zal in dit verband veel aandacht worden geschonken aan het overleg tussen de kandidaat voor een huisartsenpraktijk en de vertegenwoordigers van de reeds gevestigde huisartsen. Door deze beslissingen van het college van B en W ziet de samen stelling van de vestigingscommis sie er als volgt uit: twee huisartsen, twee vertegenwoordigers van de patiënten, een vertegenwoordiger van het kruiswerk, een maatschap pelijk werker en een vertegen woordiger van de verzekeringsin stellingen. Invloed De definitieve invulling van de vestigingscommissie wordt pas in de-loop van februari bekend, onder meer nadat overleg is gevoerd met de buurgemeenten Rijnsburg en Valkenburg. Door de nauwe con tacten tussen de huisartsen in Kat wijk, Rijnsburg en Valkenburg hebben deze gemeenten gekozen voor de vorming van een gezamen lijke vestigingscommissie. De oprichting van deze vesti gingscommissie heeft direct te ma ken met de grotere invloed die de college's van B en W hebben gekre gen als het gaat om de aanstelling van nieuwe huisartsen in hun ge meente. Het college is belast met het afgeven van vergunningen» voor nieuwe praktijken en wordt daarbij geadviseerd door de vesti gingscommissie. BOLLENSTREEK/HAAR LEMMERMEER - Ge meentebestuurders in de bollenstreek zijn 'zwaar te leurgesteld' over het besluit van de statenleden van Noord-Holland om geen medewerking te verlenen aan de aanleg van een nieu we weg in het westelijk ge deelte van de Haarlemmer meer. Ook gedeputeerde staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de provincie, tonen zich daar over 'zeer bedroefd'. De nieuwe weg (N22) moet vooral soelaas bieden voor de toenemen de verkeersdrukte in de bollen streek en met name de zogeheten oude bollenroute (rijksweg 708) ontlasten. De N22 zou in de ogen van Rijkswaterstaat na 1990 moe ten worden aangelegd. Gedeputeerde T. Jansen (ver keer) kondigt desgevraagd aan dat hij binnenkort een brief op poten naar zijn collega's in Noord-Hol land zal sturen. Hij zal daarin aan dringen om op een zo kort moge lijk termijn met elkaar over deze nieuwe situatie te praten. Jansen wil van zijn Noordhollandse colle ga's ook weten hoe deze zaak zich op deze manier heeft kunnen ont wikkelen. "Als het kan wil ik vol gende week daarvoor al naar Noord-Holland gaan", aldus Jan- Het besluit van de Noordhol landse statenleden betekent dat de kans groot is dat de weg van de plankaarten wordt geschrapt of, waarmee de statenleden wel willen instemmen, slechts voor een zeer klein gedeelte wordt aangelegd. Politie vraagt hulp in zaak roofoverval bij Rick's HAARLEMMERMEER - De poli tie van de Haarlemmermeer zoekt getuigen die in de nacht van zon dag op maandag rond twee uur bij het benzinestation bij Rick's bru- grestaurant over rijksweg A4 (Am sterdam-Den Haag) een rode Re nault 5 hebben zien staan. "De inzittenden van deze wagen, die aan de westkant van het weg restaurant stond, hebben vermoe delijk iets te maken met de roof overval op een werknemer van het restaurant, een 28-jarige inwoner van Wassenaar", aldus een woord voerster van de politie. De auto heeft waarschijnlijk een half uur tot drie kwartier in de buurt van het benzinestation bij het restau- Tant gestaan. De Wassenaarder werd zondag nacht overvallen toen hij een lekke band van zijn auto wilde verwisse len. "Vermoedelijk is de band op zettelijk lekgestoken", aldus de po litie. De overvallers gingen er met enkele duizenden guldens aan klein geld vandoor, die de werkne mer van het restaurant bij zich had. Onbegrijpelijk "Ik vind dit onbegrijpelijk. Alle rapporten wijzen uit dat die weg er snel moet komen. Ik heb nu het ge voel dat de Noordhollandse staten leden die rapporten niet eens heb ben gelezen", zegt een zeer verbol gen K. van Schenk Brill, porte feuillehouder voor verkeerszaken van het samenwerkingsorgaan duin- en bollenstreek (SDB), waar bij tien bollenstreekgemeenten zijn'aangesloten. Van Schenk Brill, tevens fractie voorzitter van de WD in Hille- gom, kondigt aan dat hij met het dagelijks bestuur van het SDB spoedig overleg wil plegen om te bekijken op welke manier protest kan worden aangetekend tegen net besluit van de statenleden. "Want dit kan natuurlijk niet. Gemeenten en het dagelijks bestuur van zowel de provincie Noord- als Zuid-Hol land hebben al eerder voor die weg gekozen. Het lijkt erop alsof er een politiek spelletje wordt gespeeld". De N22 krijgt, als de statenleden hun zin krijgen, ook geen aanslui tingen op het rijkswegennet. "Daar kopen wij dus niets voor", zegt Van Schenk Brill. Hij voert aan dat de aanleg alleen zin heeft als het een verbinding wordt tussen de A9 (Haarlem/Aalsmeer) en de A44 (Amsterdam/Den Haag)gmet diver se aftakkingen - naar de bollen streek. "En mocht het noordelijk gedeelte van de N22 alsnog worden aangelegd, dan nog hebben wij daar niets aan. Juist het zuidelijk gedeelte is belangrijk voor een ver dere ontlasting van de bollen streek", aldus Van Schenk Brill. Hoop Het SDB-lid heeft zijn hoop er nu op gevestigd dat het rijk derma te veel belang aan de aanleg van de N22 zal hechten, dat het besluit van de statenleden van Noord-Hol land wordt genegeerd. Van Schenk Brill: "De gehele procedure over de aanleg van die weg loopt nog. Misschien dat het voor ons toch nog goed uitpakt. Maar de kans daarop is wel kleiner geworden met dit besluit van de statenle den". J. Meulemans, wethouder voor verkeerszaken in Lisse, onder schrijft de opmerkingen van Van Schenk Brill: "De bollenroute is niet berekend op het huidige ver keersaanbod. Bovendien loopt de weg in feite nog steeds dwars door de dorpen, waar het alleen maar drukker wordt. Dat de N22 er nu misschien niet komt is voor mij dan ook een grote tegenvaller". NAÏEVEN AAN DE RIJN In galerie Rhijnkade Elf in Alphen aan den Rijn wordt tot 6 maart een tentoonstelling van naïeve kunst uit Duitsland, Frankrijk, Joegoslavië en ons land gehouden. Naïeve kunst kenmerkt zich door strakke lijnvoering, het ontbreken van perspectief, precies weergegeven details en heldere, primaire kleuren. Uit Alphen is werk van Aad Groenendijk te zien. Van de Nederlandse schilders exposeren verder Wil lem Westbroek, Ilona Schmit en Gerard de Nijs; de foto geeft een weergave van zijn schilderij 'De gids en de toeristen'. Uit Joegoslavië is werk te zien uit de bekende School van Hlebine. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Drie achtjarige jongetjes hebben naar nu pas bekend is geworden anderhalve week geleden twaalf grafstenen op het katholieke deel van de Koudekerkse begraafplaats vernield en er nog eens vijf zerken beschadigd. De jongens werden op heterdaad betrapt door de rijkspo litie toen zij terugkeerden op de be graafplaats. De vernielingen waren op dat moment al ontdekt door be zoekers van het kerkhof. Volgens burgemeester L.V. El- fers hebben de jongens vooral klei ne stenen opgetild en daarna weer laten vallen. Zo vielen twaalf ste nen aan diggelen. Vijf andere zer ken raakten beschadigd. De jon gens waren na het schaatsen de be graafplaats opgegaan. "Het is een zeer nare gebeurte nis. Het is een uit de hand gelopen kwajongensstreek. De jongens wisten niet wat ze aanrichtten. Het is een extra trieste noot dat er ook stenen zijn vernield van mensen die vorig jaar pas zijn begraven", aldus Elfers. De gemeente Koudekerk heeft onmiddellijk na het ontdekken van de vernielingen de nabestaanden aangeschreven en de katholieke parochie ingelicht. In de brief heeft het gemeentebestuur aangeboden de perikelen rond de vervanging van de stenen en de verzekerings kwestie te regelen. "De ouders van de jongens zullen de schadeclaims ontvangen. Ik hoop dat ze verze kerd zijn want de schade bedraagt globaal geschat toch zeker tiendui zend gulden", meent Elfers, die verder benadrukt dat de jongens 'danig zijn onderhouden door de politie'. Vanwege hun leeftijd krij gen de vernielingen geen justitieel vervolg. Elfers zegt geen nadere bescher ming van het kerkhof te overwe gen. Volgens hem is dat overbodig. "Er is mij geen ander voorbeeld be kend van jongetjes van deze leef tijd die spelenderwijs graven ver nielen. Maatregelen lijken mij dan ook overbodig", zegt Elfers, die vertelt dat rijkspolitie en gemeente het nieuws in eerste instantie heb ben verzwegen uit piëteit. Bonsai—show in Boskoop BOSKOOP - Bonsai, ofwel minia tuur natuur. Een kunstvorm die reeds achthondèrd jaar geleden door de Japanse aristocratie werd uitgeoefend. Ook in Europa is deze kunstvorm doorgedrongen. Eind januari zijn de verschillende pronkstukken, in prijs variërend van zestig tot 40.000 duizend gul den, te zien tijdens de achtste Edo Bonsai show in BoskooD. De show' is te bezoeken van 30 januari tot en met 3 februari, dage lijks van 9.30 tot 17.00 uur, Den Ham 22 te Boskoop. Oud-Katholieke kerk - Zoeterwoudse- singel, oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. Rijksmuseum van Oudheden - concert door blokfluittrio La Fontegara Amster dam. 20.15 uur. Kijkhuis - films: 'Vivement Dimanche', 19.30 uur; 'Rumble Fish', 21.45 uur; 'Dramma della Galosia', 20 en 22.15 uur. Kapelzaal K&O - film 'Le Samourai', 20.15 uur. Lak-Cinema - films: 'De Spiegel', 20 uur; 'Als de kraanvogels overvliegen', WOENSDAG Leiden Stadsbouwhuis - Langegracht 72. spreekuur verkeersveiligheid, 10.30-12 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 23 tot 30 jan. door: apotheek De Aloë, Levendaal 161, Lei den, tel. 120502 en door apotheek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482. ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth Ziekenhuis Leiderdorp. AMBULANCE - Tel. 071-212121. S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. DIERENHULPDIENST - Tel. 071- 174141. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 071-123942, spreeku ren ma. en di. 10-12.30; woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau Ketelboetersteeg 10, tel. 071-130775. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 071-254142, spreekuurtijden: maandag van 11-12 uur; dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op af spraak, donderdag van 18.30-20 uur, vrijdag van 9.30-10.30 uur, voor buiten landse vrouwen. ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma. t/m vrij. van 10 tot 16 uur. VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17, woe. van 20-23 uur, vr(jd. 09-12 uur, tel. 071-126844. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 071-221008.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14