Illegaal storten van huisvuil Agaatlaan voortaan bekeurd Gemeente bestrijdt weer advies over gronddepot wad ui H, 'Raad moet duidelijke uitspraak doen in conflict stadsverwarming' Woon-Ideaal- beurs in de Groenoordiial Burgerlijke Stand DINSDAG 27 JANUARI 1987 LEI DSC H DAGBLAD =JBrfll1d3F- Bewoners lopen risico van boete van 70 gulden De flat aan de Agaatlaan met de van de galerijen gegooide vuilniszak ken. (foto Wtm Dijkman) LEIDEN' - De reinigingspolitie gaat bekeuringen uitdelen aan be woners van de Agaatlaan die hun huisvuil over het balkon op het grasveld achter de flat gooien. Af gelopen weken is een aantal bewo ners dat huisvuil achter de flat dumpte door de reinigingspolitie gewaarschuwd. De uitvluchten van bewoners zijn nog geaccep teerd, maar de volgende keer zul len er geen excuses meer worden geaccepteerd en wordt een bekeu ring van 70 gulden uitgedeeld. door Meindert van der Kaaij Het probleem voor de reinigings politie is dat in het huisvuil aange troffen aanwijzingen, zoals bijvoor beeld een envelop met adres, niet als een rotsvast bewijs kan dienen. De vervuilers om wie het gaat kun nen weliswaar niet ontkennen dat het huisvuil van hen afkomstig is, maar dat betekent nog niet dat zij de zak ook op straat gegooid heeft. Dat zou iemand anders gedaan kunnen hebben. Het ideale bewijs van schuld voor de reinigingspoli tie is het op heterdaad betrappen van iemand die zijn vuil over het balkon kiepert. LEIDEN - Het wijkcomité Ste venshofjespolder wil dat de Leidse gemeenteraad een duidelijke uit spraak doet in het conflict over de kosten voor stadsverwarming in de Stevenshof. Vervolgens zou 'de ge meente desnoods het Energiebe drijf Rijnland of de woningbouw verenigingen moeten dwingen de te veel betaalde kosten aan de be woners terug te geven. Deze stap lijkt A. Ie Febre, secre taris van het wijkcomité noodzake lijk, nu het bemiddelingsvoorstel van de gemeente in deze zaak is mislukt. Overigens heeft de federa tie van Leidse woningbouwvereni gingen er ook al op aangedrongen dat de gemeenteraad een uitspraak doet in het conflict. De secretaris van het wijkcomité houdt overigens nog wat slagen om de arm, omdat de verschillende standpunten nog moeten worden besproken met de andere bewo nersorganisaties die in de Stevens hof actie zijn. Het is de bedoeling dat de verschillende organisaties binnen enkele weken bijeen ko- Het conflict in de Stevenshof draait om de vaste onderhoudskos ten - het vastrecht - voor stadsver- warmingsapparatuur. De bewo ners van de Stevenshof betalen hiervoor al meer dan drie jaar 196 gulden te veel. Het EBR zou dit be drag eigenlijk moeten ontvangen van de woningbouwverenigingen. Die krijgen hiervoor namelijk geld van het rijk via een speciale rege ling. De woningbouwverenigingen stellen echter dat richtlijnen van het rijk hen verbieden dergelijke bijdragen over te maken aan een instantie als het EBR. Omdat het energiebedrijf toch zijn geld wil zien, verhaalt het de kosten op de bewoners. De gemeente heeft tot dusver geen definitieve uitspraak gedaan over het conflict. De gemeente vindt namelijk dat zij geen partij is in deze zaak. Wel heeft Leiden in een ambtelijke notitie de woning bouwverenigingen als voornaam ste schuldigen aangewezen. Die conclusie is later onderschreven door gemeenteraadscommissies. In de gemeenteraad is echter nooit Maar in het geval van de Agaat laan komt daarin volgens woord voerder Regeer van de reinigings politie nu verandering. Bewoners van wie nu nog vuil wordt gevon den lopen het risico op de bon te worden geslingerd. Daartoe is het voor de politie voldoende als in het huisvuil aanwijzingen worden ge vonden dat de rommel van een be paald adres afkomstig is. Als dat kan worden aangetoond krijgt de betreffende bewoner een bon. Bedreiging Een aantal bewoners van de flat heeft in de afgelopen jaren herhaal delijk geklaagd over het storten van vuil door medebewoners in de tuin. Vooral in dé zomer worden in de omgeving van het grasveld rat ten gezien die zich tegoed doen aan het vuil. Dat indienen van klachten gebeurt meestal anoniem, omdat de indieners in een enkel geval zijn bedreigd door mensen die er hun gewoonte van maken vuilniszak ken over het balkon te kieperen. Ook de door de redactie van deze krant benaderde bewoner van de Agaatlaan wenst nadrukkelijk ano niem te blijven uit vrees anders door buren te worden belaagd. een besluit genomen over de noti tie. Om de kwestie uit de wereld te helpen, heeft Leiden de twistende partijen eind vorig jaar een bemid delingsvoorstel voorgelegd. Dat voorstel hield - ruw gezegd - in dat zowel het EBR als de woning bouwverenigingen een deel van de kosten op zich namen. De bewo ners zouden dan 95 gulden per jaar minder kunnen betalen. Zowel het wijkcomité Stevenshofjespolder als de federatie van woningbouw verenigingen hebben dit voorstel verworpen. Als het compromis werkelijk heid zou zijn geworden, zouden de bewoners nog steeds ruim 100 gul den per jaar teveel hebben betaald. Alleen het EBR heeft gematigd po sitief op het bemiddelingsvoorstel gereageerd. Het energiebedrijf wil de alleen een aantal zaker duidelij ker geregeld zien. De gemeente beschouwt haar compromisvoorstel nu als mislukt en ziet af van verdere pogingen om in deze zaak te bemiddelen. "Dat De bewoner aan de Agaatlaan is ontevreden over het feit dat er na klachten zo'n lange tijd overheen is gegaan, voordat de gemeente Lei den in actie is gekomen. Volgens Regeer van de reinigingspolitie ligt dat aan het feit dat niet bij het juis te adres is aangeklopt. "Er wordt bijna altijd naar de plantsoenen dienst gebeld als er illegaal huis vuil is gedumpt. Die ruimt dan vaak wel de rotzooi op, maar doet niets om herhaling te voorkomen. Daartoe is de plantsoenendienst ook niet bevoegd. Ik begrijp dat klagers denken dat ze door de ge meente met een kluitje in het riet worden gestuurd". Een andere instantie die ten on rechte veelvuldig wordt ingescha keld is de woningbouwvereniging. De Woningbouwvereniging Lei den heeft de flats aan de Agaatlaan in eigendom. Directeur Mulder van die vereniging zegt dat hij weinig aan de afvalstortingen kan doen. Volgens hem is het heel moeilijk om duidelijke normen te stellen. Pas als het werkelijk de spuigaten uitloopt, kunnen bewoners wor den berispt. Als dat niet helpt kan eventueel via de rechter worden getracht de bewoners uit de wo ning te zetten. "Maar", zo bena drukt Mulder, "dat zijn echte uit- lijkt me zinloos", meent D. Schil der, hoofd van de directie volks huisvesting van de gemeente en de 'geestelijke vader' van het bemid delingsvoorstel. "De standpunten liggen te ver uiteen". Schilder vindt persoonlijk dat de bewoners nu beter nog een keer met de wo ningbouwverenigingen kunnen praten. Als dat niets oplevert moe ten ze naar de rechter stappen, waarbij de gemeente bereid is de bewoners juridische steun te verle- Secretaris Le Febre van het wijk comité Stevenshofjespolder voelt er vooralsnog weinig voor om een rechtszaak of kort geding aan te spannen tegen de woningbouwver enigingen. "Bewoners, die zich eerst zeer grondig in de zaak moe ten gaan verdiepen, krijgen dan voor de rechter te maken met de goed ingewerkte juristen van het EBR en de woningbouwverenigin gen. Ik vraag me af of we dan wel een kans maken". Le Febre ziet liever dat de ge meente een duidelijke uitspraak zonderingen. Over het algemeen kunnen bewoners beter bij de rei nigingspolitie terecht". Stortbakken Ook vorige week werden weer zakken met huisvuil over het bal kon gegooid. Teneinde raad wend de een bewoner van de Agaatlaan zich tot wethouder Kuijers, die ver antwoordelijk is voor milieuzaken. Maar zo ver kwam het niet. De be woner kreeg van mevrouw Por- theine, medewerkster van de wet houder, te horen dat de zaak zou worden uitgezocht. Portheine heeft vervolgens de reinigingspoli tie ingeschakeld. Volgens haar is in deze kwestie gedaan is wat 'redelijkerwijs ge daan kon worden'. Ze wijst op de problemen bij het verbaliseren van overtreders. Ze vindt het verve lend voor de gedupeerde bewo ners, maar kan er verder weinig aan doen. "Je kunt moeilijk de mentaliteit van mensen verande- De enige instantie waar bewo ners met klachten over illegale sto ringen terecht kunnen is de reini gingspolitie. Die kan op haar beurt bekeuringen uitdelen van 70 gul den wanneer zoals bij de Agaatlaan vuilniszakken van het balkon wor den gegooid. Het te vroeg of te laat buiten zetten van huisvuil'komt een bewoner op een bekeuring van 20 gulden te staan. Volgens Regeer is het over het balkon gooien van huisvuil bij de Agaatlaan geen incident in Leiden. Dat gebeurt ook geregeld in de Me- renwijk. Met name rond Milanen-, Condor- en Arendshorst moet de reinigingspolitie haar controletaak uitvoeren. Bij de genoemde horsten is de laatste tijd overigens door de reini gingspolitie een aanmerkelijke af name van afval op de grasvelden rond de flats waargenomen. Vol gens Regeer is dat het gevolg van de stortbakken die bij de flats zijn neergezet. Hij zegt dat het pro bleem van de stortkokers is dat die vaak te klein zijn voor een goed ge vulde vuilniszak. Als bewoners de zakken toch kwijt willen, hoeven ze als er stortbakken staan niet meer over de balustade te gooien. Misschien is het plaatsen van een stortbak aan de Agaatlaan een op lossing voor de nu al jaren durende problemen. doet in het conflict, ten gunste van de bewoners. Eventueel zou de ge meente het EBR of de woning bouwverenigingen moeten dwin gen de vastrechtkosten te verla gen. "Wij willen gewoon 196 gul den per jaar minder betalen en het teveelbetaalde geld terugkrijgen. Hoe het EBR en de woningbouw verenigingen onderling regelen, zal ons verder een zorg zijn", aldus Le Febre. Hij meent dat de gemeente wel degelijk partij is in het conflict en daarom ook een uitspraak kan doen. "De gemeenteraad heeft in 1981 afgedwongen dat er in de Ste venshof stadsverwarming werd aangelegd en bepaalde ook dat de kosten voor stadsverwarming nooit hoger mochten zijn dan die voor verwarming met aardgas. De raad kan nu toetsen of dat ook in derdaad zo is". Le Febre voegt er aan toe dat hij sterk de indruk heeft dat het geschil nog niet is op gelost door de 'onwil' van het EBR en de federatie van woningbouw verenigingen'. LEIDEN - De gemeente Leiden zal ook het tweede advies van het di rectoraat-generaal voor de milieu hygiëne over het opslagdepot voor verontreinigde grond bestrijden. Het directoraat-generaal voor de milieuhygiëne stelt in zijn advies aan de voorzitter van de Raad van State dat er geen grond die ver vuild is met aromatische en gech loreerde koolwaterstoffen naar het gedeelte van het depot voor lang durige opslag aangevoerd mag worden. Dat zou betekenen dat de grond van de Zoutkeethof aan de Oude Singel, waar de gemeente binnen kort met bouwactiviteiten wil be ginnen, alleen op het gedeelte voor korte opslag gestort mag worden. De gemeente moet de grond dan weer binnen een jaar afvoeren. Volgens het directoraat-generaal kan bij de behandeling van de hoofdzaak van de procedure aan de orde komen welke concentra ties gechloreerde koolwaterstoffen wel toelaatbaar zijn. De voorzitter van de afdeling voor de geschillen van het bestuur buigt zich momen teel alleen over de vraag of de hin derwetvergunning voorlopig ge schorst moet worden. Het verlenen van de vergunning wordt bestre den door de Stichting Meerburg, die de omwonenden vertegen woordigt en K. van Dijk van Roomburg Watersport. De Raad van State houdt don derdag een tweede hoorzitting over het depot voor vervuilde grond in Roomburg. Na de eerste hoorzitting over de hinderwetver gunning in december heeft de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van het bestuur het di rectoraat-generaal voor de milieu hygiëne om nader advies gevraagd. Hij bepaalde toen ook dat een deel van de opslagplaats nog niet ge bruikt mocht worden. In het tweede 'ambtsbericht' van het directoraat-generaal komt de adviseur wel tot de conclusie dat ook het deel van het depot dat aan vankelijk nog niet in gebruik geno men mocht worden, behalve voor grond vervuild met gechloreerde koolwaterstoffen, wel aan de eisen voldoet. De adviserende ambte naar schrijft in zijn advies aan de voorzitter van de Raad van State dat een aantal zaken "in eerste in stantie aan zijn aandacht waren ontsnapt". Indien de voorzitter het advies opvolgt, betekent dat dat de ge meente nu ook een deel voor de langdurige opslag (maximaal vijf jaar) mag gebruiken. Het deel voor de kortere opslag (maximaal een jaar) voldeed volgens de voorzitter in zijn uitspraak na de eerste hoor zitting wel aan de eisen. Gisteren kwam in de gemeente lijke commissie voor beroep en be zwaar een ander aspect aan de or de. De gemeente heeft voor een pe riode van vijf jaar vrijstelling ge vraagd van de voorschriften van het bestemmingsplan voor het ge bied Roomburg. Ook deze vrijstel ling wordt door de Stichting Meer burg en K. van Dijk bestreden. De Stichting vreest dat het depot over vijf jaar nog niet opgeheven zal zijn, omdat de vervuilde grond niet naar elders afgevoerd kan worden. De stichting bestreed gisteren de stelling van de gemeente dat er dan toch rechtsmiddelen waren om de opheffing van het depot te bewerk stelligen. De voorzitter van de commisie beroep en bezwaar, J. Olivier, deelde de mening van de gemeente niet. "De wet biedt de mogelijkheid om een dwangsom Overleden: E. van der Meijden, (1969) man, J. Durieux, (1907) man, M C. Ha- zenboom (1916) man, W.B. Schulte, (1935) echtgenote van: B.C. van der Lin den, M.J. Starreveld (1903) gehuwd ge weest met A. Verlaan, N. van Weizen (1902) man, S. Buist (1912) gehuwd ge weest met: A. Vije, G. Boers (1914) echt genote van J. den Os, J. van der Laan (1920) man, C.M.C. Uffink (1907) ge huwd geweest met L.A. Overdevest, M E. Landwchr (1881) gehuwd geweest met H. Kres, L. Trouwee (1887) vrouw, H.A.M. Gunneweg (1921) man, L.M. Die ben (1902) gehuwd geweest met W. Greup, A. Rijnbeek (1922) gehuwd ge weest met P.J. van Leeuwen, J. Visser (1932) man, J.J.M.M. van den Assem (1949) man, F. van Dissel (1896) man. H.P. Verhaar (1910) man, D. Beij (1903) man, J. van Hal (1911) gehuwd geweest Koot moet uit café 't Spoortje LEIDEN/DEN HAAG - Café 't Spoortje moet door de huidige ex ploitant Koot van taxibedrijf Kerk hof bv ontruimd worden. Boven dien moeten Koot en zijn werkne mer Martijn het café opleveren met alle inventaris die op 2 april 1986 in het café aanwezig was. Dit heeft de president van de Haagse president bepaald in het kort geding tussen de eigenaar van 't Spoortje, Kager, en Koot. Koot weigerde het café te verlaten omdat hij de overname som van de eigenaar terug wilde hebben. De eigenaar stelde dat Koot toch enkele maanden het café heeft kunnen gebruiken. Geen uitspraak kort geding LEIDEN/DEN HAAG - De presi dent van de Haagse rechtbank heeft nog geen uitspraak gedaan in het kort geding tussen L. Schouten van de dierenbescherming en de dierenarts Muurling. Schouten heeft geëist dat Muurling uitlatin gen over Schouten in deze krant gedaan, rectificeert. De president wijst volgende week dinsdag von- LEIDEN - Voor de twaalfde keer wordt vanaf woensdag in de Groenoordhallen de Woon-Ideaal Beurs gehouden. Naast allerlei soorten interieurs is dit jaar ook een tweetal tentoonstellingen te bezichtigen. De eerste is van de Leidse kunstenaar Fred Hansen. Hij behoort tot de zogenaamde me- ta-realisten, waarbij bovenzinnelij ke dingen op realistische wijze worden verbeeld. Hansen heeft al op vele plaatsen exposities gehad, onder meer op Luchthaven Schip hol, Galerie Van Gogh, Kunsthuis Van het Ossten te Enschede en ie der jaar in de Waag aan de Aal markt. Naast schilderijen maakt hij ook beelden. De tweede tentoonstelling be treft glas en plexiglas. Het gebruik van deze materialen in het inte rieur wordt getoond. Ook is er meubilair te zien dat geheel uit glas, glas en staal of plexiglas is vervaardigd. Ontwerper van ple xiglazen voorwerpen Henk de Swart exposeert met een groot deel van zijn collectie. Naast de tentoonstellingen zijn er demonstraties van kleinhuis- houdelijke artikelen en van oude ambachten. De beurs opent de deuren woensdag om 19.00 uur en eindigt zondagmiddag om 17.00 uur. De openingstijden zijn woens dag van 19.00 uur tot 22.00 uur, donderdag en vrijdag 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 22.00 uur, zaterdag 11.00 - 17.00 uur en 19.00 - 22.00 uur, zondag 11.00 - 17.00 uur. op te leggen. Dat zou betekenen dat de gemeente een bedrag in ei gen kas moet storten, een kwestie van vestzak-broekzak". Het schorsingsverzoek van de stichting Meerburg en K. van Dijk in deze kwestie werd eerder door de voorzitter van de afdeling recht spraak verworpen. In deze proce dure bepaalde de voorzitter ook dat de stichting geen belangheb bende in deze zaak is. Of de stich ting 'rechtstreeks in haar belang is getroffen' doet bij de behandeling van de schorsing van de hinder wetvergunning niet ter zake. De voorzitter van de commissie beroep en bezwaar toonde gisteren zijn verbazing over het feit dat dc gemeente geen bouwvergunning had aangevraagd voor de hekwer ken om het depot. Er zijn nu nog provisorische hekken om de op slagplaats aangebracht. Volgens de stichting verkeren die in slechte staat. Er zou ook al minstens een keer een illegale storting zijn ge daan. met R. van der Heijden, G.J. Janssen (1930) man. E.W.A. Borst (1931) echtge note van W.P. Rikken, J.C.M. Reinders (1900) gehuwd geweest met G.J. de Munnik. Gehuwd: J.A.F.M. Hoojjen met A.J. Heemskerk. Geboren: Amanda dv. W.J.A.M. van Vliet en A.E. Knijnenburg, Hendrik-Jan zv. H. Messemaker en M. de Bruin, Pie- ter Johannes zv J.P. van der Zwan en J. Mosselman, Robin Junior zv. E.B. Nai Chung Tong en A.S. Scholten, Anouk Alana dv. PAR. de Lima en J.M.H. Smit, Tim zv. J. van den Berg en J.E. Dreef, Wendy dv. G. Bisschop en J. Rook. Tamara Marina dv. M. Plug en W.E. Karreman, Marcello Angelo zv. J.C. te Hennepe en A. Lardee, Jens Pie- ter zv. J.D. Plokker en J. Nijgh, Rianne dv. H.P.J. van der Hulst en A.C. Koot, Arie zv. J. Plug en M. Ouwehand, Erik zv. J. Zwart en W.J. Ouwehand, Kelly dv. R. Heineman en Y. Klom, Rowena dv. R. Stouten en A.M.C. Beerenfenger, Stephanie Quirien dv. M.A. Loth en C.M. Illegems, Kimberly Ilse Maria dv. D.C. Flinterman en J.A.M. van den Mei- racker, Adriana Maria dv. W.D. van Muijen en W.M. Heemskerk, Mark zv. K.P. Honders en E.L.J.M. van Eggelen, Corinda dv. N. Verkaik en J.P. de Vries, Franklin Jacobus zv. H A. van Biessum en M.J.P. Devilee, Shakela dv. K.H. Beijlevelt en S M.M.T.M. Montanus, Su sanna Maria Kim dv. E.P. Schreurs en J.T.W. van der Wiel, Nando Matthijs zv. F. van Gorkum en M.P. Salomons, Sith- ri dv. J.H. Pepplinkhuizen en I. Jansen, Florien Evelien dv. P C. Zegelaar en H.M.R. Walker, Cornelis zv. P. Guijt en C. van Duijn, Nicolle Nicolette dv. H. Verbiest en D. van Veen, Dave zv. N. -Franken en L. Hoogwout, Richard zv. J. van Beelen en Y.J.M. van Nobelen, Ri chard Johannes Cornelis Hendrikus zv. C.M. van den Berg en J. van der Bent. Johannes Louisa dv. H.J. Dorsman en A. Zwaan, Nikki Maria dv. C.J. van der Linden en J. Springintveld, Marie Mar griet Willemien dv. D. Klinkenberg en W.A. Kastelgn, Florien dv. P.A.M. de Haas en A.M.L. Geerlings, Madiha dv. M. Abdales en F. Abdales, Anouk Jo hanna dv. A.E. de Brouwer en C.J. Slo- temaker, Hugo Hendrik zv. J.H.C.M van Velzen en M.J.G. van der Geest. BOSKOOP - Een 22-jarige Wad- dinxveense is gisteravond vlak voor negen uur gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising van Linnaeusweg en Zuidkade in Bos koop. De vrouw reed de kruising op en zag daarbij een auto die van de Zuidkade kwam en voorrang had over het hoofd. Zij werd met een hersenschudding en maagklachten overgebracht naar het Sint Josephziekenhuis in Gou da. Gebrs de Jong bv VOORGEVEL PLESMANLAA LEIDEN - Nabij de Pesthuislaan is de eerste aanzet gegeven voor de De grond waarop de hal wordt gebouwd is door de gemeente in erfpacht bouw van een ambulancehal van de Gebroeders De Jong. De hal kan uitgegeven. onderdak bieden aan zeven ambulances en eventueel nog aantal rouw- en Ir. J.M.E. Verkoren is de architect van het complex dat ook plaats biedt trouwauto's. Het is de bedoeling dat de hal in augustus wordt opgeleverd, aan een werk- en wasplaats, kleedruimte, meldkamer en kantoor- en ver gaderruimte. De muren van de flats zijn 'opgesierd' met de nodige graffiti. (foto wim Dijkman» Wijkcomité Stevenshofjespolder:

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13