'Oegstgeest slechte huisvader' Eerste overleg over grensconflict Alkemade blijft belust op stuk Warmond aan overkant Kaag Bewoners: Dorpsstraat overbelast en slecht onderhouden Meerburg bijna uit de modder 'PTT zeurt over dubbele straatnamen Sloop watertoren bij Duinrell fel omstreden Dolle koeien afgeschoten §SSil@0«l DINSDAG 27 JANUARI 1987 :^=LEIDSCH üh DAGBLAD: ALKEMADE - De scherpe kantjes van het grensconflict tussen de gemeenten Alkema de en Warmond zijn wat bijge vijld. Warmond toonde zich on langs hoogst verontwaardigd over de 'hebberigheid' van Al kemade. Deze gemeente wil maar liefst een derde deel van Warmonds grondgebied - het stuk ten oosten van de Zijl - £e„b®ide coUeges °m de tafel inlijven. nen, waardoor het zelfstandig blij ven van die gemeente ernstig kan worden bedreigd. Burgemeester G.H.M. Hendricks-Vlaar van War mond maakte zich vooral boos om dat er nooit behoorlijk overleg is geweest tussen beide gemeenten. Inmiddels is er dat wel geweest. Alkemades burgemeester A.H. Meerburg maakte gisteravond tij dens de raadsvergadering bekend hadden gezeten. "Wij betreuren het dat er in het verleden geen ge sprek is geweest. Dat kwam onder andere doordat Warmond niet tot het herindelingsgebied behoorde en wij reageerden op voorstellen van de provincie. We geven dit schoonheidsfoutje ruiterlijk toe". Alkemade heeft overigens haar standpunt niet gewijzigd. Een na tuurlijker grensverloop is geogra fisch gezien veel beter, vindt ze. Woubrugge B en W van Alkemade hebben ook gesproken met de collega's in Woubrugge. In verband met een goede rampenbestrijding op de rijksweg A4 zou de grens tussen Alkemade en Woubrugge naar de ze rijksweg moeten worden ver legd. Woubrugge zou hierdoor een gedeelte van haar grondgebied kwijt raken en dat wil zij best. In het verleden blijken vorige colle ges van B en W zelfs andere afspra ken te hebben gemaakt. De grens zou ook voor een deel naar de pro vinciale weg Leiderdorp-Nieuwe Wetering kunnen worden verlegd. Dan zou Woubrugge er een stukje van Alkemade bij krijgen. Die laatste afspraak bleek bij de Alkemadese raad niet bekend. Om de vrede met deze buur nu ook niet al te zeer op de proef te stellen, gaf burgemeester Meerburg de raad in overweging aan die wens van Wou brugge tegemoet te komen. Wel onder de voorwaarde dat Wou brugge zelfstandig blijft. En die kans wordt uiterst gering geacht. Voorlopig is echter de spanning in de bestuurlijke verhoudingen tussen Alkemade en haar buren wat gedaald. Wie van de drie straks de vetste kluif weet binnen te ha len of te behouden, is een kwestie van tijd. Uiteindelijk moet immers de Tweede Kamer hierover beslis- Gemeentesecretaris L. Kruithof. OEGSTGEEST - "De gemeente Oegstgeest is een slecht huisvader voor de Dorpsstraat geweest" en "Het onder houd van de straat is nihil geweest, de geulen van de laat ste in 1973 nieuw aangelegde aardgasleiding zijn nog te zien". Burgemeester A. Bruggeman Bruggeman wordt ere-voorzitter Oranjevereniging LEIDERDORP - De Oranjevereni ging Leiderdorp zal tijdens haar le denvergadering op 4 februari Lei derdorps burgemeester A.J.A.L. Bruggeman installeren als ere voorzitter van de vereniging. Hij volgt oud-burgemeester Van der Have op. Het was vroeger een gewoonte dat een vertrekkende burgemees ter na enkele maanden zijn functie als erevoorzitter van de vereniging neerlegde. Het bestuur overwoog echter om naast Van der Have, Bruggeman als tweede ere-voorzit ter te benoemen, maar dat idee werd tijdens de ledenvergadering van vorige week van de hand ge wezen. Bruggeman moest niet als 'tweede man binnen de vereniging gaan functioneren. Hierop werd besloten om Van der Have zijn functie vrijwillig neer te laten leg gen en hem te benoemen tot erelid 'uit dankbaarheid voor het vele werk van de vereniging. Dit en dat de straat veel weg heeft van een slecht gebit waar tand na tand uit verdwijnt, kregen PvdA- wethouder A. Kohlbeck (openbare werken) en twee ambtenaren gis teravond te horen tijdens een zeer drukbezochte hoorzitting over de Dorpsstraat. Een straat die door veel verkeer wordt gebruikt om de bollenstreek in te trekken of er juist uit te komen. De enorme verkeersoverlast (11.000 auto's per dag, zeggen be woners) op deze van gevel tot gevel 7,5 meter brede straat is aan de or de van de dag. vooral sinds langs de Haarlemmertrekvaart geen au to's meer mogen rijden mogen. Pas in 1989 komt daar verandering in. Dorpsstraatbewoners hebben geen zin om daar "ook nog eens een keer op te wachten". Openstelling van de Haaswijklaan zou wellicht ver lichting kunnen brengen maar Kohlbeck maakte duidelijk dat die openstelling een zaak met nogal wat haken en ogen is. Op zijn minst zijn dan een verkeerslichten nodig op het kruispunt Haaswijklaan/ Kleyn Proffijtlaan/Kerckwerve- laan. Gefluisterd wordt dat die grap wel drie ton kan gaan kosten. Behalve d,at moet ernstig worden betwijfeld of de Haaswijkbewo ners wel zo gelukkig zijn met de verwording van de Haaswijkse randweg tot een soort van dorpsen tree met alle verkeersintensiteit vandien. Om de problemen nog wat te ver groten zijn drie gebiedjes rond de Dorpsstraat een "speelbal" gewor den van even zo veel project-ont wikkelaars. Een van hen presen teerde onlangs zijn plannetje voor een flat van drie en vier hoog op de hoek met de President Kennedy- laan. Bewoners én de werkgroep Oud-Oegstgeest stonden direct op hun achterste benen. Dit mag een van de meest karakteristieke stuk jes oud Oegstgeest niet worden aangedaan, heet het in die kringen. De onrust in de straat is door dit alles gegroeid. Vandaar de hoorzit ting. Wethouder Kohlbeck haalde op voorhand flink wat olie van het vuur door de bewoners te prijzen voor hun grote verdraagzaamheid en geduld tot nu toe. De verkeersproblemen zouden ook kunnen worden verlicht bij in voering van eenrichtingsverkeer. Alleen verkeer uit het noorden zou dan worden toegelaten. Maar de in de buurt gevestigde middenstand vreest omzetderving en is gekant tegen eenrichtingsverkeer, vertel de Kohlbeck zijn grote gehoor. Bo vendien zal van de drie buslijnen die ook nog eens door de straat ra zen er ten minste één te allen tijde in twee richtingen moeten blijven kunnen rijden, te weten lijn 60. De NZH heeft al laten weten dat zij vasthoudt aan haar voorwaarde dat bussen heen en terug dezelfde rou te moeten rijden. Dit in verband met de duidelijkheid richting pu bliek. Kohlbeck: "En onze greep op de NZH is heel erg klein". De wethouder vroeg de bewo ners om ideeën. Maar daar kwam niet zo veel van terecht. Hij kreeg het balletje gewoon teruggespeeld. Wat wil de gemeente met de straat, is zij het met de werkgroep oud- Oegstgeest, een belangrijke partij in deze kwestie, eens dat de straat tot beschermd dorpsgezicht moet worden verklaard? De wethouder gaf aan zelf te denken aan een re constructie van de straat, zodanig dat "het snelverkeer er zich te gast voelt en geen heer en meester". Ge dacht moet hierbij worden aan bloembakken, bochten en drem pels. Volgens Kohlbeck hoeft heus niet direct aan de Leidse Heren straat te worden gedacht. Daar is de reconstructie "een crime" ge worden. Het is moeilijk plannen maken, bleek ook wel, zo lang niet duide lijk is wat voornoemde project-ont wikkelaars beogen. Kohlbeck ver telde dat het wellicht zal gaan om ZOETERWOUDE - Een oplossing lijkt in zicht voor het slechte trai ningsveld van de Zoeterwoudse voetbalvereniging Meerburg. Vol gens gemeentesecretaris L. Kruit hof komt de gemeente voor een groot deel aan de wensen van de club tegemoet. De afgelopen week heeft een ge sprek plaatsgevonden tussen de voetbalvereniging en het gemeen tebestuur. Tijdens dat gesprek zijn spijkers met koppen geslagen. Meerburg levert één van zijn drie wedstrijdvelden in. Dit veld wordt verbeterd met behulp van de zoge naamde Dodewaardmethode. Deze methode houdt in, dat een veld wordt afgegraven en een on dergrond krijgt van twintig centi meter zand. Daaroverheen komt een stuk plastic, waarop een top laag komt van zand vermengd met de grondstructuur van de omge ving. In Zoeterwoude is dat klei. Het is de bedoeling dat de grond na deze behandeling minder snel drassig wordt, zodat het veld niet meer verandert in een modderpoel. Na de ingreep zal de hele club op het veld kunnen trainen. Boven dien kan hét gebruikt worden voor het veldspel van de lagere elftalen en de dames. Het oorspronkelijke trainings veld blijft zoals het is en wordt dus niet vergroot, zoals Meerburg ei genlijk wilde. Het kan wel in ge bruik blijven. "Met goed en droog weer kan er toch op'gespeeld wor den", meent Kruithof. Hoewel de zaak rond lijkt, kun nen burgemeester en wethouders nog roet in het eten gooien. Zij moeten zich namelijk nog over de zaak buigen. "Maar als alles verder goed verloopt, komt de zaak eind februari in de gemeenteraad en krijgt Meerburg haar veld", aldus Kruithof. Een blik karakteristiek/historische straat is i woningen en natuurlijk zo veel mo gelijk. Ook sloot hij woningbouw op de plek^vaar nu nog de interna tionale transporteerder Van der Luyt is gevestigd, niet uit. Van der Luyt wil nog altijd weg. Misschien dat dan de Kennedylaan kan wor- deh doorgetrokken. Dan moet ech ter ook de als historisch-karakte- ristiek beschouwde Tolgaerders- woning tegen de grond. Voor wel meer woningen, de nummers f 70 bij voorbeeld, geldt dat zij i] geval van nieuwbouw moeten den gesloopt. Daartoe moeten ze eerst worden gekocht en de wet' houder wist te vertellen dat de Reiger in en uit de netten VOORSCHOTEN - Een reiger had zich gistermiddag letterlijk verstrikt in Voorschoten. In een particulier vijvertje in de Van Os- tadelaan in Voorschoten raakte het dier vast in een net. Omwo nenden waarschuwden de Leid se dierenambulance. Zij sneden "uiterst voorzichtig het ongeluk kige dier uit de netten. De water vogel werd voor onderzoek mee genomen. PPR-raadslid Oegstgeest is vóór Coornliertlaan OEGSTGEEST - Het PPR-raads lid G. van Eisen vindt dat de PTT geen steekhoudend argument ge- het bruiki in zijn oppositie tegen de /or- straatnaamgeving in de deelgebie den zes en veertien van de nieuw bouwwijk Haaswijk in Oegstgeest. Burgemeester en wethouders wil genaren stevige prijzen vragen. De len de namen Coornhert en gemeente zelf wil pas tot actie Schuurman gebruiken maar de overgaan, zei Kohlbeck herhaalde- PTT protesteert hiertegen omdat lijk, als het "economisch lucratief' Markant punt en baken voor golfers WASSENAAR - Volgens M. Meu- lenstein van de Haagsche Duinwa terleiding koopt de gemeente Den Haag een perceel van 3400 vierkan te meter grond in de duinen van Wassenaar pas zodra een sloopver gunning is afgegeven voor de wa tertoren en de machinekamer op het terrein. De sloop van de water toren is echter zeer tegen de zin van een groot aantal leden van de Haagsche Golf- en Countryclub (HG CC) en de vereniging Vrien den van Wassenaar. Beide verenigingen vinden de to ren "een markant punt in het land schap", maar leggen andere accen ten. De golfclub wenst de toren in de eerste plaats te behouden als ba ken, waarop golfspelers hun rich ting kunnen bepalen. De toren ligt namelijk aan de rand van hun golf terrein. In de tweede plaats vinden vele golfers de toren mooi, beho rend bij de baan. De Vrienden van Wassenaar sluiten zich hierbij aan. Ze vinden de toren een karakteris tiek bouwwerk. Voorzitter G.H.J.M. Peijnenburg spreekt in dit verband over "een aardig ac cent in het landschap als je door de duinen loopt". Beide organisaties willen dat de toren in oude luister wordt her steld, maar dat is een dure zaak. Monument Zijn er dan geen mogelijkheden om de toren op een Monumenten lijst te zetten, zodat subsidie kan worden aangevraagd? Volgens een woordvoerster van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zou dat eventueel kunnen als het gebouw cultuur-historische waarde heeft en ouder is dan 50 jaar. Plaatsing op de lijst gebeurt op advies van de gemeente. De gemeente Wassenaar wil ech ter juist van de toren af. 'Het object verkeert in een desolate toestand. Het zou zelfs met subsidie een ver mogen kosten om het op te knap pen", meent A.Koch, onroerend- goedmedewerker bij de gemeente Wassenaar. "Bovendien voert de gemeente een beleid dat juist is ge richt op afstoting van gemeentelijk woningbezit en dergelijke. Het zou daarom vreemd zijn als de gemeen te moeite deed om de toren op een Monumentenlijst te plaatsen". Volgens Koch wil de gemeente Wassenaar het hele terrein graag aan de Haagse Duinwaterleiding verkopen, omdat de gemeente niet weet wat ze met het terrein moet "De restauratie zou ongeveer twee beginnen. "We konden geen be- miljoen gulden kosten en dat heeft stemming vinden^ de gemeente Den Haag er niet voor bied", zegt Koch. "We hebben het De Wassenaarse watertoren langs het terrein aldus Meulenstein Haagsche Duinwaterleiding De golfclub heeft dat goedkoper kan, ook op een respectabel bedrag uit. "We hebben gekeken of het moge lijk was de toren in zoverre te res taureren dat het verval wordt ge- de eerst gezocht in de commerciële de golfers sfeer, maar dat was uit den boze. bekeken of Volgens het bestemmingsplan is en hebben haar benaderd om het naar kwam het een waterwin- en natuurge- object te kopen" bied, dus er mocht bijvoorbeeld geen restaurant met de nodige par- De Haagsche Duinwaterleiding keerplaatsen komen" We wisten wil het perceel in overeenstem dat de Haagse Duinwaterleiding ming met het bestemmingsplan ring en bestelling van de post zou dit zeer verwarrend werken. De radicaal Van Eisen zei gister avond in de raadscommissie be stuurlijke aangelegenheden dat er zo veel dubbele straatnamen in de omliggende gemeenten voorko men. "Elke gemeente heeft wel een Dorpsstraat of een Herenweg. De post verstuur je met postcode dus daaraan kan de PTT ook zien wel ke gemeente wordt bedoeld. Ook kun je de benaming straat of laan vervangen door bij voorbeeld pad of plein", opperde hij. D66'er Poelmans vindt dat er niet voor al te ingewikkelde'namen moet worden gekozen zoals voor bij voorbeeld de 13de eeuwse schrijver Jaco van Marlaent, ook een naam die B en W op hun lijst hebben staan. "Zo'n naam zul je eeuwig moeten spellen. En als het fout wordt gespeld, krijg je een ein deloos gezoek", waarschuwde de democraat. Burgemeester Scheenstra zei het voorstel van de Vereniging Haas- wijk om bij nieuwe straatnamen niet meer de woorden laan of straat te gebruiken maar begrippen zoals bij yoorbeeld Beatrijs, niet door te willen voeren omdat er dan een "breuk" binnen de wijk zou ont staan. De eerste burger deelde nog Dijkm mede dat voor de deelgebieden twaalf en dertien wordt gedacht aan namen van vrijheidsstrijders. De noordelijke rondweg van Haaswijk zal Morsebellaan gaan heten. Scheenstra kon nu al ver klappen dat er langs deze laan een kunstwerk in de vorm van een morsebel (vuile vrouw) zal verrij- OEGSTGEEST - Twee Oegst geestse koeien die totaal door het lint waren gegaan zullen hun dol heid met de dood moeten bekopen De dieren die door niets en nie mand te benaderen waren, werden gisteravond door de politie van Leiden met een vedovingsgeweer neergeschoten en daarna binnen gezet. Omdat de dieren niet meer te genezen zijn zullen ze naar een slachthuis worden gebracht. De dieren stonden in een wei aan de Vinkeweg in Oegstgeest. De wei grenst aan de snelweg. Het voorbij- razende snelverkeer v delijk de oorzaak van de gemoeds gesteldheid van de beesten. De boer, bezord geworden door het gedrag van zijn koeien, benaderde de politie van Oegstgeest. Gecon stateerd werd dat bij een eventueel losbreken van de koeien uit de wei gevaar zou schuilen voor het ver keer. De politie besloot daarop de dieren uit de wei te verwijderen. Daarvoor moesten de koeien eerst verdoofd worden. Omdat de Oegst- geestse politie zelf niet over verdo vingsgeweren beschikt, hebben twee agenten van de Leidse politie het karwei opgeknapt Een van de twee dienstwoningen die op het terrein staat zal gebruikt worden voor het toezicht op de wa terwinning. Tenminste, als de sloopvergunning wordt afgegeven stopt, maar we kwamen toch nog gëinteresseerd het gebied gebruiken als waterwingebied. Of dat ook werkelijk zal gebeu Dijkm ren weet Koch niet. "Dat hangt er van af. Als er bezwaarschriften ko men tegen de sloop, worden die in de gemeenteraad behandeld. Zegt de gemeente vervolgens nee tegen de sloopvergunning, dan gaat de koop waarschijnlijk niet door". Werkwijzer Alle werklozen van Leiderdorp kunnen donderdag 29 januari ken nis nemen van de activiteiten van de stichting 'De Werkwijzer. Om 14.00 uur in de Bernhardstraat 3 te Leiderdorp zal de stichting na gaan wat men voor u kan doen. Amnesty Wie schrijft die blijft. De werk groep Amnesty International Lei derdorp, die vorig jaar een brievenactie voor Chili hield, biedt weer voorbeeldbrieven aan waarmee geprotesteerd kan wor den tegen de schendingen van de mensenrechten in de wereld. Op 28 januari zijn tussen 17.00-21.00 uur op de volgende adressen de brieven af te halen: Margrietstraat 3, Brit tenburg 66 en de Van Lennepdreef 32, allen in Leiderdorp. In Zoeter- woude-Rijndijk kunnen ook op 29 januari tussen 12.00-14.00 uur de brieven worden opgehaald en wel op de Lindenlaan 17. De gehele maand februari liggen de brieven op het gemeentehuis van Leider dorp.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12