rümü£ Geluidsoverlast spoorlijn (wordt opnieuw onderzocht Nog veel verzet tegen plan voor afsluiting Breestraat leidsch dagblad: Commissie komt gedeeltelijk tegemoet aan bezwaren Leino's Dievegge aangehouden DINSDAG 27 JANUARI 1987 LEIDEN - De raadscommissie voor ruimtelijke ordening en ver keer kan zich in meerderheid vin den in het plan voor de uitbreiding van de spoorlijn Den Haag/Maria- hoeve-Leiden. Wel heeft de com missie een aantal voorwaarden aan haar instemming verbonden. Daar mee kwam zij op enkele punten te gemoet aan de vele bezwaren die omwonenden tegen het uitbrei dingsplan hebben geuit. Het CDA stemde als enige tegen het plan. De commissie eiste onder meer dat er snel een nieuw onderzoek wordt gehouden naar de te ver wachten geluidsoverlast. Vrijwel alle bezwaarmakers hadden daar op aangedrongen omdat het oude onderzoek, vervaardigd in op dracht van de NS, volgens hen niet deugt. De meeste commissieleden zijn er evenmin van overtuigd dat het oude rapport absoluut be trouwbaar is. Door een nieuw on derzoek te houden, wil de commis sie elke schijn vermijden dat de ge meente bij het beoordelen van de plannen van de NS van onjuiste onderzoeksresultaten is uitgegaan. De raadscommissie stelde ook als voorwaarde dat, zodra de werk zaamheden dit toelaten, weer groen langs de spoorlijn wordt aan geplant. Daarnaast moet de ge meente bewoners gelegenheid bie den te allen tijde bouw- en woning toezicht te hulp te roepen wanneer zij denken dat er de uitbreidings werkzaamheden schade ontstaat aan hun huizen. Verder verlangde de commissie dat de spoorwegovergang bij de Vink zo lang mogelijk open wordt gehouden en dat er een speciale commissie in het leven wordt ge roepen die het nieuwe geluidon- derzoek moet begeleiden. Behalve vertegenwoordigers van gemeente, NS en milieu-inspectie, zouden'in deze commissie ook vertegenwoor digers van omwonenden zitting moeten hebben. Wethouder Peters is bereid aan al deze voorwaarden te voldoen. Geluidsschermen Een van de belangrijkste verzoe ken van omwonenden, het plaat sen van geluidsschermen tussen woningen en spoorlijn, wilde de raadscommissie vooralsnog niet honoreren. Volgens het oude ge- luidonderzoek, is dat niet nodig omdat het lawaai van de spoorlijn door de uitbreiding juist omlaag gaat. Mocht het nieuwe onderzoek uit wijzen dat de geluidsoverlast toch aanzienlijk toeneemt, dan wil de gemeente de NS alsnog verplich ten de geluidsschermen aan te brengen. Blijkt het oude onder zoek echter juist te zijn, dan wil dat nog niet zeggen dat er niets aan het treinlawaai langs de huizen wordt gedaan. De gemeente heeft namelijk in middels bij het rijk voor een groot aantal huizen subsidie aange vraagd voor geluidwerende maat regelen. Voor een aantal andere woningen is dat echter nog niet ge beurd. De raadscommissie eiste dat alsnog zo snel mogelijk wordt gedaan. Wethouder Peters van ruimtelijke ordening beloofde dit te doen. Overigens wordt er in 1994, wan neer de uitbreiding gereed is, nog een geluidonderzoek gehouden. Blijkt dan dat het lawaai toch aan zienlijk - met meer dan twee deci bel - is toegenomen, dan kan de NS alsnog worden verplicht de kosten te betalen voor geluids schermen of voor geluidwerende voorzieningen aan woningen. Veiligheid Een ander belangrijk bezwaar van omwonenden, de overschrij ding van het bestemmingsplan, werd door de meerderheid van de commissie volledig afgewezen. Be woners hebben moeite met deze overschrijding, omdat de spoorlij nen hierdoor op sommige plaatsen zes meter dichter bij de huizen ko men te liggen. De bezwaarmakers voerden aan dat in het bestem mingsplan al rekening is gehouden met de uitbreiding van het baan vak. Woordvoerders van de NS ver klaarden echter dat de overschrij ding van het bestemmingsplan noodzakelijk is, willen de spoorwe gen hun eigen veiligheidsmarges in acht kunnen houden. De rails moeten voldoende ver uit elkaar liggen om spoorwegwerkers een uitwijkmogelijkheid te bieden als er een trein voorbij komt. Opmerkelijk is echter dat de NS de eigen veiligheidsmarges ne geert op het baanvak tussen Den Haag/Mariahoeve en De Vink. Daar is de totale afstand tussen de spoorlijnen 14 meter, terwijl het volgens de voorschriften 16 meter zou moeten zijn. Projectleider Baurdoux van de NS legde tijdens de commissiever gadering uit dat dit noodzakelijk is uit een oogpunt van financiën en veiligheid. Tussen Mariahoeve en De Vink kunnen namelijk de twee oude spoorlijnen blijven liggen. Worden daar de veiligheidsmarges in acht genomen, dan zouden ook de bestaande rails moeten worden verlegd. Die zouden in dat geval echter gedeeltelijk op de oude en gedeeltelijk op de nieuwe spoor dijk komen te liggen, met alle ge vaar voor verzakkingen en derge lijke. Tussen De Vink en het station worden daarentegen sowieso alle spoorlijnen verlegd. Daar kunnen dus rustig alle veiligheidsmarges in acht worden gehouden, aldus Baurdoux. Het bleef echter ondui delijk of die veiligheidsmarges zo strikt zijn dat de NS eraan möèt vasthouden. Wachtspoor De belangrijkste reden dat het baanvak extra breed wordt, is ech ter de aanleg van een wachtspoor voor goederentreinen. De meeste commissieleden zagen dit wacht spoor aanvankelijk niet zo zitten. Ze ontkenden niet dat het er moest komen, maar vroegen zich af of het niet korter kon worden dan de ge plande 750 meter en of het niet op een andere plaats kon worden aan gelegd. De woordvoerders van de NS hielden echter vol dat het inder daad 750 meter lang moet worden, ook al wordt het grootste deel na de ingebruikname voorlopig niet worden benut. En het moest vooral in de buurt van het Leidse station komen te liggen, omdat goederen treinen anders 'klem' zouden ko men te zitten tussen aanstormende personentreinen. De suggestie om het wachtspoor in de buurt van De Vink aan te leg gen, werd door de NS verworpen. Die oplossing was te duur omdat daar dan een speciale bewakings dienst in het leven moest worden geroepen, een bewakingsdienst die op het centraal station al aanwezig De meeste commissieleden leg den zich uiteindelijk neer bij de overschrijding van het bestem mingsplan. Alleen het CDA wil dat zou worden onderzocht of het wachtspoor voor goederentreinen toch niet ergens anders kon wor den aangelegd. Wethouder Peters zag het nut van zo'n onderzoek echter niet in, waarna het CDA te gen de uitbreiding stemde. Morsweg Verscheidene commissieleden maakten zich ook zorgen over het feit dat de spoorwegovergang bij De Vink tijdens de werkzaamhe den 3Vb jaar dicht moet. Twee be drijven aan de Vinkweg zouden daardoor flinke schade kunnen lij den. De NS beloofde de overgang zo lang mogelijk open te houden. Ook zegde de NS toe met de ge meente te bekijken of er een oplos sing kan worden gevonden voor fietsers en voetgangers. De bedrij ven kunnen eventueel een schade claim indienen bij de Spoorwegen. Vooral het D66-commissielid Hoekema drong er op aan dat de gemeente een oplossing zou zoe ken voor de bewoners van het laat ste gedeelte van de Morsweg. De situatie in hun huizen wordt na de uitbreiding van het baanvak on leefbaar, aldus Hoekema. Hij vroeg wethouder Peters te peilen of de bewoners belangstelling hebben hun woningen te verkopen. Peters stelde dat het college al geruime tijd met dit probleem wor stelt. Ook de wethouder vindt dat er wat moet worden gedaan voor dit deel van de Morsweg. "Aanko pen van de woningen en het ge schikt maken van het terrein voor andere doeleinden, kost echter on geveer vijf miljoen gulden. Dat is een enorm bedrag, zeker in een tijd waarin Leiden twaalf miljoen gul den moet bezuinigen". Eenzijdig De bezwaarmakers toonden zich gisteren weinig gelukkig met het advies vaan de raadscommissie. Woordvoerder Goudzwaard van de bewonersorganisatie Spoorleed uit de Morswijk vindt dat de commis sie te gemakkelijk over de over schrijding van het bestemmings plan is heengestapt. "Ik heb ook geen goede uitleg gehoord waarom de overschrijding noodzakelijk is", aldus Goudzwaard. Hij kondigde alvast aan dat 'Spoorleed' tegen het goedkeuren van het plan in be roep zou gaan omdat de schade die door de uitbreiding wordt veroor zaakt eenzijdig bij de bewoners wordt neergelegd. Advocaat Landman van het buurtcomité Transvaal toonde zich enigszins optimistisch over het nieuwe geluidonderzoek dat nu wordt gehouden. Vooral ook om dat daarbij nu rekening kan wor den gehouden met het grotere aan tal treinen dat de NS na 1994 over het traject wil laten rijden. Tot dusver heeft de NS nooit wil len zeggen öf en met hoeveel het treinverkeer na de uitbreiding zou toenemen. Gisteren echter ver klaarde een woordvoerder van de NS - eigenlijk tussen neus en lip pen door - dat het aantal personen treinen overdag zou toenemen van acht tot twaalf per uur. Een stijging van 50 procent dus. Een van de voorstellen voor gedeeltelijke afsluiting van de Breestraat, de zogenaamde Leidsestraat variant; de bus begeeft zich als gast tussen het winkelend publiek. Aan een zijde van de straat is ruimte voor kiosken. CDA houdt vast aan eenrichtingsverkeer LEIDEN - CDA-fractievoorzitter J. Walenkamp verwacht dat zijn fractie niet in zal stemmen met een van de voorstellen van B en W voor de proef met de Breestraat. "Het voorstel bevat niet zoveel nieuwe gezichtspunten dat de fractie het eigen standpunt, eenrichtingsver keer in de Breestraat. zal loslaten" De raadscommissie voor verkeer behandelt morgen vijf mogelijke oplossingen voor de (gedeeltelijke) afsluiting van de Breestraat. De raadsleden kunnen een keuze ma ken uit de aangedragen varianten. Het college van B en W heeft nog geen standpunt ingenomen en heeft aangekondigd de voorkeur van de commissie bij wijze van proef drie tot zes maanden in te Japans (1) Japans (2) Het Leidse restaurant Camino Real in de Doelensteeg heeft een opmerkelijk initiatief ontwik keld: in de komende maanden wordt een aantal lokale politici in staat gesteld zijn kookkunsten te vertonen. Het evenement heeft de naam Cocina Politica gekregen. Het plan daarvoor schijnt te zijn uitgedacht door PSP-wet- houdcr Hans de la Mar (hoe ver kun je van de sobere, proletari sche kudde afdwalen?) in samen werking met Pieter Stein, een der eigenaren van het hiervoor genoemde etablissement. Gister avond werd de spits afgebeten door burgemeester Cees Goe- koop, een uitgesproken Bour gondiër die zich niet alleen in smetteloos wit koksgewaad aan zijn vele gasten en vrienden ver toonde (en onweerstaanbaar leek op eè'n kardinaal buiten dienst), maar ook daadwerkelijk vele uren in de keuken doorbracht. Zojuist terug van een reis naar het Verre Oosten, zette hij zijn clientèle een onvervalste Japan se maaltijd voor. Niemand kwam daarbij om het leven, dat zij hier bij meteen ter geruststelling ver meld. Een jury dient helemaal aan het slot te bepalen wie van al die politici het er het beste heeft af gebracht. De heren hielden dus vooralsnog hun kruit droog. In dat scheidsgerecht zitten de on- gelukkigen: voorzitter Har Wa lenkamp (restaurateur), Huib Brand (taal- en wijndeskundige), Pieter Stein (die het belang van zijn koks in het oog houdt) en Ruud Paauw (adjunct-hoofdre dacteur van dit dagblad, wiens kennis niet boven de huis-tuin- en-keuken biefstuk uitreikt). Voor deze gelegenheid werd de jury bijgestaan door de char mante Kimiko Kawabata, een Ja panse die gepokt en gemazeld is in de Japanse keuken. En dat bleek hard nodig ook. De burgemeester begon met To- rijuri-Goekoop, een kippebouil- lon met o.a. bamboewortel, die Paauw de verzuchting deed sla ken dat als de burgemeester nog niet was herbenoemd daar eerst maar eens krachtig over moest worden gediscussieerd. Als ken ner zei Walenkamp dat de julien ne hem wat te fors was gesneden. Brand vond het wel een inne mend soepje. Met enige vertra ging kwam daarna de goma-suri- yaki-miso (een heerlijke gegrilde lendebiefstuk) op hét bord. (Go- ma-Suri betekent zoiets als vriendjes-politiek bedrijven). De Japanse adviseuse verschoot van kleur, want er werden slechts drie stukjes vlees afgeleverd "en dat betekent in Japan dat je in eigen vlees snijdt; er behoren ze ker rijf of zes stukjes op het bord te worden gelegd". De jury at ze toch manmoedig op. Een Salada Umi-No-Sachi ('al le geluk uit de zee in de salade gegooid') en een verse fruitsala de als dessert completeerden het maal. In een toespraakje wees burgemeester Goekoop nog even met klem op de voortreffelijke mie in de soep: "Goeie Mie krijg je alleen maar in de Japanse keu ken". Tot slot een paar oordelen van gerenommeerde gasten van de burgemeester. Modekoning Frank Govers: "Cees is een héle goeie vriend van me. Ik dacht: hij is zo kort in Japan geweest, dat kan niet veel meer worden dan een soort hutspot op z'n Ja pans. Maar wat hij serveerde was heel smaakvol, bijna exquis". Herman Amptmeijer: "De bur gemeester deed mij direct den ken aan die bakker in dat verhaal van W.G. van der Hulst: 'In de Soete Suykerbol'. Ik vond het wel lekker maar een beetje wei nig. Ik houd van stevige porties. Burgemeester Goekoop Het is wel duidelijk dat met een talent als Goekoop de gemeente nooit failliet kan gaan". Maarten Biesheuvel: "Goe koop, maar toch lekker. Japanse maaltijd kan niet gekker. Lawaai als van een Boliviaanse wekker. En gelukkig zat ik naast een spetter!" Tot slot Han Mulder, oud- hoofdredacteur van deze krant, tegenwoordig hoofd voorlichting van het ministerie van WVC: "Goekoop had natuurlijk na mens de EEG naar Japan gemoe ten, dat is duidelijk. En Van Agt had dan maar in hemelsnaam burgemeester van Leiden moe ten worden. Ja, ik weet wel dat het hard is, maar je moet iets voor het landsbelang over heb ben". Op 9 februari is de beurt aan D'66 raadslid Jan Hoekema. De brandende vraag is of er daarna nog hoop voor de Democraten zal zijn. Kent u ze nog? We schreven over ze nadat ze het afwaslied hadden gemaakt. De Leino's. Echt bekend werden ze niet met dit lied tegen de af was, maar misschien komt daar - alsnog - verandering in. Indertijd hebben we een op roep van het tweetal in deze ru briek geplaatst. De heren wilden namelijk iets ludieks doen als het lied ten gehore brengen. En wat doen je als je over die vrese lijke afwas zingt? Precies, dan gooi je ondertussen zoveel moge lijk borden en kopjes kapot. De Leino's wilden dus borden en kopjes hebben. En dat is uit de hand gelopen. Op een gegeven moment zaten ze met hele stapels. Die kun je dan wel kapotgooien en vervol gens met de vuilnisman meege ven, maar dat was de bedoeling niet. Die borden horen op het to neel. evenals de Leino's. Geluk kig diende zich een oplossing aan: de Leino's toonden zich handige jongens en kregen het voor elkaar om op de televisie te komen. Gisteravond was het zo Ze mochten hun afwaslied ten gehore brengen in de Pats Boem- show van Veronica. Pats Boem - het lijkt wel alsof ze die titel spe ciaal voor de Leino's hebben be dacht. Hoe hoog zouden de Leino's scoren, want de Pats Boem-show is tenslotte een talentenjacht? Het moet gezegd: het kapotsmij- ten van de borden ging ze goed af, maar de rest? De jury - waarin de Zangeres - Mexico! - Zonder Naam, André Hazes en Sjef van Oekel zaten - honoreerde de act in elk geval niet echt hoog. Sterker nog: de Leino's eindig den ergens onderdaan en dat kan niet de bedoeling zijn geweest. Het is flauw, maar waar: hun scherven brengen beslist geen geluk. Misschien dat ze meer succes hebben met hun nieuwe act. Dat schijnt iets met een vrouw te worden(?) voeren. Dat zou mogelijk al per 1 mei kunnen. De oplossingen zijn te verdelen in twee hoofdvarianten. De eerste is de Leidsestraat-variant: eenrich tingsverkeer voor de bussen (de bussen passeren elkaar op wissel plaatsen), naar het voorbeeld van de Amsterdamse Leidsestraat. Die oplossing is weer onder te verdelen in een variant met alleen bussen en een met (brom)fietsers en bussen. De tweede mogelijkheid is de Osnabrück-variant, waarbij de bussen in twee richtingen stap voets zullen rijden. Deze oplossing zou 24 uur per dag kunnen gelden, maar ook alleen op middagen of zelfs alleen op zaterdag. Verkeersdrukte Het belangrijkste bezwaar van het CDA tegen een volledige afslui ting van de Breestraat is dat de ver keersstroom elders in de stad zal toenemen. Fractievoorzitter Wa lenkamp: "Het blijkt uit bereke ningen dat de verkeersdrukte niet alleen op de Hooigracht, maar ook op andere plaatsen zal toenemen". Het CDA lanceerde enkele jaren geleden zelf een plan om op de ge hele city-ring eenrichtingsverkeer in te stellen. Volgens Walenkamp zou een ronde per auto over het tra ject Breestraat, Hooigracht, Lange- gracht, Beestenmarkt, Breestraat vijf minuten vergen. Oponthoud dat zou ontstaan bij het oversteken en invoegen van auto's, is daarbij niet meegerekend. Walenkamp hoopt nog steeds dat dit CDA-plan in de discussie wordt betrokken. "De bezwaren die destijds door ambtenaren te gen ons idee werden aangevoerd, hebben me niet kunnen overtui gen. Die bezwaren gelden ook voor de plannen die nu door het college naar voren zijn gebracht. De hele problematiek is een aftelsom waar bij uiteindelijk maar weinig alter natieven overblijven. Het kan best zijn dat je dan bij ons voorstel uit komt. Een oplossing die honderd procent zal voldoen, is toch niet te vinden". De fractievoorzitter van het CDA denkt dat het plan van zijn fractie niet ver weg ligt van de zogenaam de Osnabrück-variant. "De inrich ting van de Breestraat zou op gelij ke wijze kunnen geschieden. Ook in ons plan kunnen er bredere voetgangersstroken gecrëeerd worden". Walenkamp denkt niet dat de oplossing als op de Amster damse Leidsestraat geromanti seerd moet worden. "De Leidse straat is helemaal niet zo'n aantrek kelijke winkelstraat. Het aanbod van bedrijven bestaat voorname lijk uit uitzendbureaus en reisbu- Prestige Hoe de discussie morgen in de raadscommissie zal aflopen, durft Walenkamp niet te voorspellen. "Ik hoop niet dat men vooringeno men aan de discussie begint. Ik vind ook niet dat dit probleem op prestige moet worden uitgevoch ten en nu even snel opgelost moet worden. Daar is het te belangrijk De PvdA heeft nog geen stand punt ingenomen. De socialisten bespreken de voorstellen van avond in de fractie. Fractie-voor zitter M. van der Molen constateert dat de plannen vallen binnen de eerder door haar partij geformu leerde voorwaarde dat busverkeer in twee richtingen mogelijk moet zijn in de Breestraat. "Persoonlijk ben ik gecharmeerd van de Osna brück-variant. Die oplossing moet dan wel 24 uur per etmaal gelden. Met het voorstel om dat regiem maar een gedeelte van de dag of een gedeelte van de week in te voe ren, wordt niet bereikt dat het doorgaand verkeer fundamenteel wordt teruggedrongen. Van der Molen vreest dat het moeilijk zal zijn de aanwezigheid van fietsers in de straat te voorko men. "Het afsluiten voor fietsers zal wel een van de hete hangijzers zfjn tijdens de discussie". Het toelaten van (brom)fietsver- keer is voor de winkeliersvereni ging van de Breestraat moeilijk aanvaardbaar. De vereniging heeft al een voorkeur uitgesproken voor de Leidsestraat-variant zonder de fietsers. Die moeten in dat plan het centrum via de marktenroute door kruisen. De Leidse afdeling van het KNOV (Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond) heeft de zelfde voorkeur als de winkeliers vereniging. Voorzitter L. J. van Vel- zen: "Wij vinden dat gedurende de proefperiode de Leidsestraat-va riant zonder de fietsers uitgepro beerd moet worden". Van Velzen wijst er overigens op dat de winkeliersvereniging niet de mening van alle ondernemers op of rond de Breestraat vertegen woordigt. "De winkeliers van de Maarsmansteeg bijvoorbeeld heb ben andere ideeën over de ver keersmaatregelen in de Bree straat". Een van de Breestraat-onderne- mers die niets voor de Leidse straat-variant voelt is J.G. Wolf slag. In een brief aan het college van B en W schrijft hij moeilijkhe den met laden en lossen te ver wachten. Volgens Wolfslag is een proef van drie tot zes maanden he lemaal niet nodig en moet een maand voldoende zijn. Hij besluit zijn brief met de opmerking dat eenrichtingsverkeer vanaf het sta tion voor ieder weldenkend mens en voor Leiden de beste oplossing De Leidse politie vindt van de vijf mogelijkheden de Osnabrück- variant de beste. De politie stelt zich op het standpunt dat een op lossing 24 uur per dag moet gelden en niet een gedeelte van de dag. Om veiligheidsredenen meent de politie dat het het beste is, wanneer er zich zoveel mogelijk verkeer in de Breestraat bevindt. LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag omstreeks half drie een 22-jarige vrouw aangehouden die even daarvoor voor 1300 gul den aan kleding bij C A had ge stolen. Tijdens de aanhouding bleek dat ze eerder op de middag ook al een speelgoedwinkel aan de Haarlemmerstraat had bezocht: al daar stal ze voor 400 gulden aan speelgoed, aldus de politie. MORSWEG - De Morsweg is vanaf morgenochtend zeven uur tot vrij dagavond zes uur afgesloten voor autoverkeer. Het verbod geldt voor het gedeelte tussen de Morspoort en de spoorwegovergang. De af sluiting houdt verband met de aan leg van riolering. De winkels en huizen aan de Morsweg zijn ge woon bereikbaar.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11