Leefbaar Leiderdorp wil minister spreken Scouting voor vrouwen: gezellig maar serieus Toneelgroep Voorschoten onnodig slordig Besloten gemeenschap in Oegstgeest OEGSTGEEST - ''Er is in de loop der jaren veel veranderd in de padvindersbeweging. Te genwoordig hoeven de kinde ren heus niet meer elke dag een goede daad te doen. We leren de kinderen nu andere dingen. Als leidster probeer je de kinde ren een bepaalde levenshou ding bij te brengen. Je leert ze zelfstandigheidbehulpzaam heid. een manier van omgaan met elkaar". door Dorith Ligtvoet Mevrouw J. Ykema heeft al heel wat meegemaakt bij de Oegstgees- ter Derja's. Zij is al 41 jaar lid van deze scoutinggroep die op 30 ja nuari 50 jaar bestaat. Als klein meisje stapte ze het clubhuis bin nen en is nooit meer bij de Derja's weggegaan. Ze geeft nu leiding aan de sherpa's, de oudste groep meis jes en maakt deel uit van de stich ting. De Derja's hebben hun naam te danken aan de oprichtingsdatum: 30 januari 1937. In dat jaar werd de groepsvlag geïnstalleerd en werd het eerste clubhuis in het Hazen- bosje aan de Hofdijk in gebruik ge nomen. Al in die tijd was de vereni ging in de eerste plaats bedoeld voor meisjes. Na een advertentie in de krant stroomden zij binnen. Periodes van bloei en tijden waarin het allemaal wat minder ging hebben elkaar sindsdien afge wisseld."De laatste anderhalf a twee jaar gaat het erg goed", zegt mevrouw Ykema. We hebben nu zestig leden, maar we hebben dit ledental van onderaf weer moeten opbouwen". "De groei van de afgelopen jaren hebben we waarschijnlijk te dan ken aan de imagoverbetering van de padvinderij. Een aantal jaren geleden werd de padvindersbewe ging beschouwd als uit de tijd. Nu niet meer. In 1973 zijn alle padvin dersverenigingen gefuseerd tot één organisatie: Scouting Neder land. In 1985 bestond Scouting Ne derland 75 jaar. Er is toen veel re clame gemaakt. Door spelvernieu- wing en verbetering van ons imago Vanalleswat-club De werkgroep kinderaktiviteiten van de SJJO wil de aandacht vesti gen op de 'vanalleswat-club', die el ke woensdagmiddag draait. De club is bedoeld voor kinderen van tien tot twaalf jaar. De bijeenkom sten beginnen 's avonds om zeven uur en duren ongeveer een uur. De kinderen kunnen er koken, knutse len, timmeren enzovoorts. De club draait al even. maar kan best nog leden gebruiken. Informatie: 071- 154773vragen naar José. Tekenen In het atelier van de 'Holland- sche Tuyn' aan de Leiderdorpse Hoofdstraat 24 kan jong en oud ko- is er nu een landelijke tendens tot groei". Gezelliger Maar de Derja's hebben ook zelf hun beste beentje voorgezet. Zij lieten zich zien op de Vijf Mei- markt en bij acties zoals een heitje voor een karweitje. Verder hingen de meisjes overal posters op en werden er folders gemaakt en uit gedeeld. De groei is dus ook te dan ken aan de naambekendheid die door deze acties werd bereikt. Het is al eerder gezegd: de scou tinggroep is bedoeld voor meisjes. Mevrouw Ykema kiest zeer bewust voor het leiding geven aan een meisjesvereniging. 'Meisjesgroe- men tekenen en/of schilderen. O p de maandagavond bijvoorbeeld kan men tekenen en schilderen met ver schillend materiaal en er wordt ge werkt met verschillende grafische technieken. Dit alles onder deskun dige leiding. Op deze avond zijn nog plaatsen vrij. In februari begint men in de 'Hollandsche Tuyn' met een cursus van 15 lessen met technieken als et sen, lino en houtsnede. Deze cursus is bedoeld voor tien- tot veertienja rigen en wordt gehouden op woens dagmiddag van vier uur tol half zes. Men kan zich aanmelden via pen hebben recht op bestaan", zegt zij vol overtuiging. De sfeer in een meisjesgroep is anders. Met meis jes ben je gezelliger bezig, vind ik. Het zingen van liedjes is vanzelf sprekender, maar we zullen ook eerder serieus dingen bepraten; het echt met elkaar bezig zijn is an ders dan in een jongensgroep... En daar komt natuurlijk bij dat ik al tijd lid ben geweest van deze ver eniging". Mevrouw Ykema vindt het jam mer dat weinig vrouwen zich be schikbaar stellen voor het bestuur van de Scoutingorganisatie. Zij is bang dat de meisjesgroepen onder gesneeuwd raken als niemand voor hen opkomt. "Dan ontstaan nog meer gemengde groepen. Er is telefoonnummer 01717-2008 of 071- 143655. Nieuw is de korte cursus van tien lessen op de zaterdagmor gen. De deelnemers kunnen zich oriënteren op het veelomvattende teken- en schildergebied. Voor in lichtingen over deze cursus, die vol gende maand van start gaat: 071- 171113 of 071-143655. Betrapt NOORDWIJKERHOUT - De poli tie van Noordwijkerhout heeft van morgen twee ongeveer 16-jarige in woners van De Zilk aangehouden terwijl ze een sigarettenautomaat aan de Beeklaan aan het leeghalen natuurlijk een aantal meisjes die zich daarin thuisvoelt, maar ande ren verlaten de padvindersbewe ging. Als de meisjessfeer weggaat ontstaat een heel ander soort scou ting, waarin een deel van de meis jes zich niet meer thuisvoelt". Bevers Toch worden jongens niet perti nent geweigerd bij de Derja's. In de jongste groep, de bevers zijn ook jongens te vinden. Deze kinde ren zijn vijf en zes jaar oud. Vol gens mevrouw de Wit, zelf leidster van een oudere groep is het ver schil dan nog nauwelijks merk baar. "Alle Bevers spelen hetzelfde spel. dat Lange Doener wordt ge- OEGSTGEEST - Ze zijn nog niet allemaal bewoond maar wel alle maal verkocht, de tien landhuizen in de Oegstgeester Abtspoelhof langs de Abtspoelweg. De fraaie huizen hebben de huidige eigena ren zo'n vijf ton gekost. Hoewel in Oegstgeest gelegen, vormen de mensen die er wonen straks een eigen besloten gemeenschap. Er is Beverleidster met jongste Der- ja-groep aan een knipspel. (foto Ellen Martens) noemd. Als de jongens ouder wor den. gaan ze over naar een andere padvindersvereniging en spelen daar een ander spel dat 'In de Jungle' wordt genoemd. De meis jes van die leeftijd spelen hier het Kabouterspel". Éen Bevergroep wordt door een man geleid. Hij is de enige manne lijke leider bij de Derja's. Hij bevalt prima. "We zouden best nog wat meer mannen willen hebben. De kinderen vinden dat leuk. Het geeft een iets andere sfeer aan de groep", menen beide vrouwen. Ze kunnen enthousiast over de verschillende padvindersspelen vertellen. Elke leeftijdsgroep heeft zijn eigen spel. De Bevers spelen de Lange Wapper, de Kabouters (7 namelijk nog een hek in de maak dat het hele complexje zal omrin gen. De toegang is aan de noord oostkant gepland, schuin aan de overkant van zwembad Poelmeer. Volgens een woordvoerder van de gemeente Oegstgeest heeft de gemeente geen moeite met deze afzondering. "Het gaat om een complexje van tien huizen, dan tot 11 jaar) het Kabouterspel, de Padvindsters (10 tot 14 jaar) Speel- sleutel en de Sherpa's (15-17 jaar) doen het spel Bouwstenen. Me vrouw de Wit, zelf kabouterleidster toont het Kabouterspel en legt uit: "Het spel speelt zich af in een ima ginair land dat Bambilie heet. Alle kinderen hebben een spelhandlei- ding, met daarin een landkaart. Op deze kaart zijn allerlei plaatsen aangegeven. Elke plaats duidt op een andere activiteit. Aan het be gin van de middag wijst een van de leidsters een plaats aan. Als ze bij voorbeeld Keverkapellen aanwijst doen de kinderen die middag iets aan muziek. Als ze naar Wampha- ven wijst, vliegen de kinderen zo genaamd over naar een ander land". Voor beide vrouwen is de sfeer binnen de vereniging één van de belangrijkste pluspunten. Ieder een kent elkaar en er is een onder linge band. "Als zaterdagmiddag de kinderen weer naar huis gaan. komt van half vijf tot half zeven de leiding bij elkaar", zegt mevrouw Ykema. "We bespreken dan allerlei zaken, bereiden dingen voor en kletsen met elkaar. Die samen komst is een traditie geworden. In de loop der jaren is dat zo gegroeid. Het is fijn om op iedereen te kun nen rekenen". In het kader van het 50-jarig be staan van de Derja's houdt de ver eniging dit jaar vele activiteiten. Zo wordt op 30 januari een feest georganiseerd met alle kinderen, de leiding en het bestuur. Op 28 maart wordt er een sponsorloop voor een goed doel gehouden. Op 4 april is er een receptie een reünie voor oud-leden. Zij kunnen zich aanmelden op onderstaand tele foonnummer. Op 23 en 24 mei gaan alle kinderen met hun ou ders een weekend op kamp. In au gustus staat een kampvuur op het programma en in oktober een speurtocht met de twee andere Oegstgeester Scoutinggroepen. In december wordt traditiegetrouw het een en ander georganiseerd voor bejaarden, waarbij in ieder geval wordt gezongen. Voor meer informatie kunt u bellen: 071- 175089. kan het wel. Bij honderd zou het te zot zijn geweest". Volgens de zegsman moeten de eigenaren, die zich zullen vereni gen, wel zelf voor het onderhoud de "zogenaamd openbare gedeel ten" opdraaien. Dat geldt behalve voor het groen ook voor "eventu eel schuinliggende tegels van de niet-openbare weg". Minister P. Bukman. (foto anp» Bukman spreekt in Voorschoten VOORSCHOTEN - Minister P Bukman van ontwikkelingssamen werking spreekt vanavond in zijn woonplaats Voorschoten over 'Ge meenten en Ontwikkelingssamen werking'. Hij doet dat in het Am- bachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat, op uitnodiging van de Stichting jumelage Voorschoten- Kita. Deze stichting onderhoudt vriendschapsbanden met de Mali- nese gemeente Cercle de Kita. Ze zou graag van de minister horen of 'ontwikkelingssamenwerking tus sen twee gemeenten hier en in de Derde Wereld noodzakelijk en zin vol is. Zo ja. waarom dan?' En: 'Kunnen twee gemeenten, zo ver schillend en zo ver van elkaar ver wijderd werkelijk iets voor elkaar betekenen?' De avond begint om acht uur. De mogelijkheid bestaat om vragen te stellen. Pomphouder Voorschoten overvallen VOORSCHOTEN - Bij een gewa pende roofoverval zaterdagavond op een tankstation aan de Voor- schoterweg in Voorschoten werd een kaslade met een bedrag van 1700 gulden meegenomen Een ongeveer 25-jarige man kwam rond kwart voor acht het station binnen en bedreigde de pomphouder met 'iets wat leek op een vuurwapen'. De pomphouder werd gedwongen de kaslade te overhandigen, waarna de man ver dween. De politie vermoedt dat de overvaller met de auto was, aange zien hij snel weg was. De pompbe diende had de auto niet gezien, maar de mogelijkheid bestaat dat het vehikel aan de achterkant van het station was geparkeerd. Politieagente bij schietoefening in been geraakt LEIDERDORP - Oefening baart kunst, maar dat gold niet voor een Haagse politieagente. Zij raakte gewond op de Leider- dorpse schietbaan in sportpark De Bloemerd. Tijdens een oefening stond de 22-jarige agente samen met haar collega's in een rij. Op commando pakte iedereen het pi stool uit de holster en schoot op een doel. Op dat moment voelde de politieagente een onaangename pijn in haar been. Het bleek, dat een kogel door haar rechteronder- been was gegaan. De vrouw werd vervolgens afgevoerd naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. De Haagse politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van de zaak IJsclubgebouw Warmond twee maal doelwit WARMOND - Het clubgebouw van de Warmondse ïjsclub was het afgelopen weekend twee keer doel wit van inbraken. In de nacht van zaterdag op zondag sloegen de da ders een ruitje in en kwamen zo naar binnen. Er werd wat kleingeld ontvreemd. Een nacht eerder was het clubgebouw al doelwit van een inbraak. Daarbij werd toen niets gestolen. Tevens werd er ingebroken in een auto die op De Baan gepar keerd stond. Een auto-radiocaset- terecorder met een waarde van on geveer 850 gulden werd uit de auto gehaald. Cheque-dief bij verzilveren gepakt VOORSCHOTEN Een man die gestolen cheques trachtte te verzil veren is zatermiddag aangehouden door de Haagse politie. Eerder had de man in een wo ning aan de Willem de Zwijgerlaan in Voorschoten de cheques ont vreemd. Toen hij ze in het Haagse Grenswisselkantoor probeerde om te zetten in contant geld waar schuwde een baliemedewerkster de politie. De baliemedewerkster had het vermoeden dat er met de cheques was geknoeid. Ilameetman, Anneke van Iterson, In- grid Mank, Jan Overduin, Harry Rolf, Henk Schuurman, Irene Uter- mark, Leo Valk, Babs van Weenen. Regie: Jan Verplancke. Gezien op 24 januari Cult, i •schott VOORSCHOTEN Bij de to neelgroep Voorschoten had men de kerstboomversiering nog niet opgeruimd. Dal kwam goed van pas in 'Vrolijk Kerstfeest', één van de scènes uit Viermaal ver kocht. Eigenlijk gaat het hier niet om één blijspel. Als gemeen schappelijk kenmerk hebben de vier zelfstandige éénakters slechts dezelfde plaats van han deling: een appartement met tuin in het hartje van Parijs. Men staat op het punt dit apparte ment te verlaten, of omgekeerd de bewoners hebben er juist hun intrek genomen of een rijke da me overweegt het als rendez vous-huisje aan te schaffen Een dergelijke opbouw staat vrijwel altijd garant voor vol doende afwisseling. We krijgen immers vier verschillende verha len voorgeschoteld. Toch heeft een dergelijke keuze ook risico's Steeds opnieuw moet de span ning opgebouwd worden, wat extra eisen aan het acteertalent van de spelers stelt. Als het gege ven nu maar boeiend genoeg is, weegt dit nadeel niet zo zwaar. Maar bij de vier scènes van Bard let en Gredy wil de afloop nog wel eens erg voorspelbaar zijn. De voorstelling van de Voor schotenaren straalt in elk geval het plezier uit, waarmee de to neelgroep kennelijk aan de vier scènes heeft gewerkt. Op het uit-, eindelijke resultaat valt niette min het nodige aan te merken Op de eerste plaats moet de tekstbehandeling beslist meer aandacht krijgen. De meeste spe lers moeten hun teksten beter le ren beheersen, rustiger articule ren en heel goed letten op het be ruchte opzeg-toontje. Wil een grap effect hebben, is bovendien timing een eerste vereiste. Ook hier liet men nog te vaak kansen onbenut. Samen met de ondergeschikte probleempjes rond het zaallicht en het toneeldoek draagt dat al les er toe bij, dat de voorstelling onnodig een slordige indruk maakt. Toneelspelen in je vrije tijd is enig; maar het is wel een arbeidsintensieve en veeleisende hobby. WIJNAND ZEILSTRA 'Abnormaal tegengewerkt door gemeeente' LEIDERDORP - De 'Stichting Leefbaar Leiderdorp' heeft minister Van Dijk (binnen landse zaken) om een onderhoud gevraagd. In een brief die de stichting aan de minister heeft verstuurd, beklaagt ze zich over de tegenwerking die ze van het Leiderdorps ge meentebestuur krijgt. "Het is toch niet normaal dat ambtenaren niet met ons mogen praten. Dat elk verzoek om subsidie of een ruimte direct wordt afgewezen en dat burge meester en wethouders niet eens met ons willen praten"?, zo krijgt Van Dijk te lezen. De stichting meldt het niet nor maal te vinden dat de burgemees ter haar niet wil ontvangen. Ook het verzoek van de stichting om een stukje van het gemeentehuis te mogen gebruiken, is afgewezen. 'Leefbaar Leiderdorp' had in het gemeentehuis bijvoorbeeld wil len vergaderen en er haar spreek uren willen houden. Voordeel daarvan was volgens haar dat de huisvestingskosten zouden worden beperkt, de lege ruimten in het gemeentehuis 's avonds een bestemming kunnen krijgen en werkende burgers na vijven nog bij de stichting kunnen aankloppen. De gemeenteraad heeft inmid- kende brugfunctie had kunnen dels afwijzend beslist op het subsi- vervullen. Wij vermoeden dan ook dieverzoek van de stichting. Dat terwijl tal van andere instellingen, verenigingen en zelfs politiek ge lieerde clubs wel geld uit de ge meentekas krijgen, aldus de stich ting. Doorgaan 'Leefbaar Leiderdorp' schrijft e ondanks alle 'tegenwerking' te wil- controle op de belangen van de len doorgaan. Ze is verbaasd, "te meer omdat diverse gemeenten zelfs van een plaatselijke ombuds- (raad) heeft laten weten geen prijs man zijn voorzien en de Stichting te stellen op de dienstverlening Leefbaar Leiderdorp dat anticiperende opvattingen de uitbreiding van de democrati sche vorming in de gemeente Lei derdorp nog geen entree kunnen vinden", aldus de Stichting in een brief aan alle gemeenteraadsleden. De stichting meldt ten slotte haar aktiviteiten nu noodgedwon gen extra te moeten richten op betere inspraak en verhoogde 1 donateurs". Nood gedwongen, omdat de gemeente- Leefbaar-Leiderdorp-bestuurs- Leefbaar Leiderdorp-bestuurs- Minister Van Dijk lid Riet Dekkers. lid Bram Hensing. Vier van de tien landhuizen aan de Abtspoelhof in Oegstgeest. Ze toegangshek om het complex is er nog niet maar is in aantocht. gegroepeerd

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9