Kraamzorg wordt uitgehold Geen Leidenaars op Sassenheims kampje Andere eisen aan personeel in de bejaardenzorg Zuidhollandse leidster-docenten maken zwartboek Zorgzame samenleving staat onder zware druk Kampeerregels Alkemade Weg Alphen-Leimuiden mag niet vierbaans Telefooncel opgeblazen LEI DSC H iÉü DAGBLAD= ALPHEN AAN DEN RIJN/ STREEK - De kraamzorg dreigt door diverse maatre gelen van de afgelopen zes jaar te worden uitgehold. Er is te weinig rekening gehou den met de verzorgsters aan de basis. Het werk is on overzichtelijker en zwaar der geworden. Als de situa tie niet verandert dreigt de kraamzorg daar te belanden waar ze bijna negentig jaar geleden begon. Toen boden familie en buren kraamhulp en was het sterftecijfer on der zuigelingen en kraam vrouwen vrij hoog. Deze alarmerende woorden zijn te lezen in het zwartboek, dat elf leid ster-docenten van kraamcentra in Zuid-Holland naar aanleiding van de problemen hebben samenge steld. Het is onlangs aangeboden aan mr. H.R.G. Veldkamp, direc teur van de directie gezondheids zorg beroepen en opleidingen. Ver der heeft ook diverse kamercom missies het rapport in handen ge kregen. In het zwartboek wordt uiteen gezet wat de kraamzorg de afgelo pen zes jaar zoal op haar bord heeft gekregen. Het begon in 1980 met de maatregel - 'zonder overleg', al dus het zwartboek - dat vrouwen die in het ziekenhuis moeten be vallen, daar niet meer automatisch ook hun 'kraamdagen' kunnen doorbrengen. Dat mag alleen als er een medisch advies is afgegeven. Een duidelijke indicatielijst daar voor ontbreekt echter tot op de dag van vandaag. In de praktijk is het zo dat vrouwen binnen 24 uur na de bevalling naar huis moeten, al dus het zwartboek. Dit betekent voor de kraamverzorgster onder meer dat ze er meer korte verzor gingen bij krijgt en in zekere mate het werk van een verpleegkundige moet overnemen. Ze houdt boven dien minder tijd over om de kraamvrouw te instrueren en voor te lichten. Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur geeft onder druk van een sterk bezuinigende rijksoverheid steeds minder subsidies aan de verzorgende sector. Brinkman bepleit een 'zorgzame samenleving'. Wat dat voor gevolgen voor die samenleving heeft, geven twee noodkreten uit de praktijk aan. Zowel bij de kraamverzorging als bij de bejaardenzorg dreigt men door de meer dan drastische bezuinigingen ernstig in de problemen te raken. Met nieuwe initiatieven proberen de mensen uit de praktijk te redden wat er nog te redden valt, maar of dat - met een nog slechts druppelende subsidiekraan mogelijk is - moet nog blij ken. In de duin- en bollenstreek probeert men door bijscholing het personeel van verzorgingshuizen beter voor hun veranderende taak geschikt te maken, in de kraamverzorging probeert men door het invoeren van 'zorgpakketten' de problemen te lijf te gaan, nu de kraamverzorgster niet meer alle dagen van de week langs kan komen. Een jaar later volgde een bezuini gingsmaatregel die ertoe leidde dat de duur van de kraamzorg werd vastgesteld op een gemiddelde van acht dagen of 64 uur. Tot die tijd werd uitgegaan van tien dagen. Acht dagen werd als een absoluut minimum gezien. Belangrijke ge volgen: zelfs als het hard nodig is, mag er niet langer hulp worden ge boden en het beroep van kraam verzorgster is nog onregelmatiger geworden dan het al was. In het zwartboek wordt gepleit voor een terugkeer naar tien dagen kraam zorg. De nationale kruisvereniging heeft nu ook besloten de kraam zorg 'flexibeler' te maken. De kraamcentra moeten 'zorgpakket ten' samenstellen, zodat mensen in de toekomst kunnen kiezen of ze bij voorbeeld de eerste tijd drie he le of zes halve dagen hulp willen. De wijkkraamzorg, wat inhoudt dat de verzorgsters niet meer de hele dag aanwezig zijn, maar alleen af en toe langskomen, moet een groter aandeel krijgen in de kraam- periode. Doel van deze maatregel is volgens J.A.M. Brokerhof-Boe- vé, leidster-docente van het in Al phen gevestigde kraamcentrum Rijn- en Veenstreek, het aantal uren kraamzorg nog verder terug te brengen. Ze heeft er geen goed woord voor over: "Ze gaan er van uit dat de vraag naar hulp afneemt. De praktijk leert echter dat steeds meer hulp willen". Het feit dat cliënten tot vlak na de beval ling kunnen beslissen 'toch maar liever een ander zorgpakket te wil len', zal een kraamcentrum de no dige problemen opleveren, vreest Brokerhof. Zo zullen de verzorg sters elkaar tijdens de kraambed- periode moeten aflossen, wat zo wel voor de betrokken moeder als de verzorgsters niet echt prettig is. En het plannen wordt er voor de staf niet makkelijker op. Stagiaires Volgens de elf leidster-docenten liggen vooral bezuinigingsmotie ven ten grondslag aan de invoering van 'flexibele kraamzorg'. 'De cliëntgerichte kraamzorg lijkt meer een op centen gerichte kraamzorg', aldus het zwartboek. Brokerhof begrijpt niet goed waar om men nu tot deze maatregel heeft besloten. "Volgens mij is de kraamzorg altijd flexibel geweest, anders is het geen kraamzorg Ook het feit dat de opleiding voor kraamverzorgsters is opgeno men in Middelbaar Dienstverle nend Gezondheidszorg Onderwijs, afdeling verzorgend (MDGOvz), heeft het er voor de kraamzorg niet makkelijker op gemaakt. Ze zijn genoodzaakt op grote schaal sta giaires op te nemen. Kraamver zorgsters hebben er het begeleiden van de toekomstige kraamhulpen bij gekregen zonder dat er extra tijd of ruimte tegenover stond. Het is bovendien voor de betrokken moeders en gezinnen ook niet pret tig de hele kraamtijd er een stagiai re bij te hebben. Brokerhof zou graag zien dat aan dergelijke gezin nen extra uren zorg wordt gege ven. "Dat komt wat prettiger over". NOORDWIJK - "De begeleiding en de verpleging van ouderen be gint steeds meer eisen te stellen aan het personeel van verzorgings tehuizen". Dat zegt directeur H. IJ zerman van het tehuis Groot Hoog- waak in Noordwijk. De reden daar van is volgens hem dat bejaarden steeds langer op zichzelf blijven wonen en pas naar een verzor gingstehuis gaan als ze gebreken krijgen en het thuis echt niet lan ger meer gaat. IJzerman vindt als voorzitter van het 'Directiecontact verzorgingste huizen, regio bollenstreek', samen met de directies van andere tehui zen in de regio, dat de begeleiding in de tehuizen bij deze ontwikke ling in de pas moet blijven. Om daaraan een bijdrage te leveren worden in de komende weken en kele lezingen gehouden, onder meer door de Landelijke Stichting Opleidingen Bejaardenwerk (LSOB). IJzerman verwacht dat dit najaar in samenwerking met de LSOB een onderwijsprogramma gereed is, zodat het personeel kan worden bijgeschoold. Woonwagenbewoners komen uit Pijnacker SASSENHEIM - Bewoners van het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein in Leiden hebben geen belangstelling voor een standplaats op het nieuwe kamp in Sassenheim. De daar beschikbare plaatsen, vier in totaal, zullen daar om worden ingenomen door een aantal voormalige woonwagenbe woners uit Pijnacker. Zij zijn enige tijd geleden - illegaal - neergestre ken aan de Oosthaven in het bol- lendorp. Volgens burgemeester en wet houders van Sassenheim staan de nieuwe gegadigden voor het woon wagenkamp aan de Kastanjelaan/ Concordiastraat wel geregistreerd voor een standplaats op het woon wagencentrum in Leiden. Om die reden is door het woonwagen schap aan het gemeentebestuur van Sassenheim meegedeeld dat tegen de toewijzing van de stand plaatsen aan de vroegere inwoners van Pijnacker geen bezwaar be staat. Zodra het kamp is verwezenlijkt en de standplaatsen zijn toegewe zen, heeft Sassenheim voldaan aan de opdracht van gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland, het dage lijks bestuur van de provincie. Daarmee bestaat voor Sassenheim de mogelijkheid om uit de zogehe ten gemeenschappelijke regeling woonwagenschap Leiden te stap pen. Die uittreding kan op grond ALKEMADE - Voor de zomerhuisjes in Zevenhuizen en die op het Hoek stuk op Kaageiland moet opnieuw vergunning worden aangevraagd. Dit vanwege de nieuwe gemeentelijke kampeerverordening. De gemeente Alkemade moet vanwege de invoering van de kampeerwet namelijk ei gen regels opstellen. De gemeente blijft de mogelijkheid houden aan agrariërs vrijstelling te verlenen om vijf tenten of caravans op hun terrein toe te laten. Voor het einde van het jaar moeten alle exploitanten van kampeerplaat sen in Alkemade over een nieuwe vergunning of vrijstelling beschikken. van de binnen die regeling ge maakte afspraken overigens niet eerder plaatshebben dan op 31 de cember 1988. Kosten De totale kosten van de aanleg van het woonwagenkamp in Sas senheim worden geraamd op 385.975 gulden. In december 1985 heeft de plaatselijke gemeenteraad reeds 60.000 gulden beschikbaar gesteld. De raad zal morgen wor den gevraagd akkoord te gaan met het uittrekken van het resterende bedrag van bijna 326.000 gulden. Door het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer is al bekendgemaakt dat Sassenheim kan rekenen op een jaarlijkse bijdrage in de exploi tatie. Volgens een woordvoerder van de gemeente is intussen al een be gin gemaakt met de aanleg van het kamp, zoals het verrichten van grondwerkzaamheden waartoe on der meer de aanleg van een riole ring behoort. Het is de bedoeling dat de woonwagens over enkele maanden hun nieuwe standplaats kunnen innemen. W estnederland nieuw record buspassagiers BOSKOOP - Vervoersbedrijf Westnederland heeft in 1986 opnieuw een record aantal rei zigers mogen begroeten. Van 58.1 miljoen in 1985 steeg het aantal mensen dat met de West- nederland-bus nam vorig jaar tot 59,3 miljoen, een groei van twee procent. Vooral in de spitsuren was sprake van een duidelijke stij ging. Verwacht wordt dat deze lijn zich dit jaar voortzet. West nederland houdt voor wat be treft de spitsuren rekening met een groei van drie procent. In de daluren zal het aantal busge bruikers naar verwachting ge lijk blijven. Gemiddeld, zo re kent Westnederland, neemt het aantal interlokale reizigers dit jaar met anderhalve procent toe. Ook op het terrein van de ar beidsduurverkorting heeft de kraamzorg moeten inleveren, al dus het zwartboek. Zowel verzorg sters als stafleden moeten meer werk verzetten, omdat de vrijgeko men tijd slechts voor een gedeelte herbezet is. Er zijn echter wel loon- offers voor gebracht. Druppel Het zijn vooral de oudere kraam verzorgsters die de wrange vruch ten plukken van alle maatregelen. Vooral het toenemende aantal kor te verzorgingen wordt hen te veel. In tegenstelling tot veel andere be roepen kunnen werkneemsters in de kraamzorg er echter pas op hun zestigste uit. "Zij slepen zich naar de tijd dat ze er mee op kunnen houden", aldus het zwartboek. De druppel die de emmer echter deed overlopen was de afwikke ling van een onderzoek naar het functioneren van werkneemsters in de kraamzorg. Ze bleken alle maal te weinig te verdienen. Ieder een verwachtte vervolgens een re delijke salarisverhoging. "De mini male loonstijging die echter volg de, is absoluut niet in overeen stemming met wat we scoorden in het onderzoek", zegt Brokerhof. De kraamcentra hebben de di verse maatregelen tot nu steeds geaccepteerd. Brokerhof: "In ver zorgende beroepen kun je de boel er nu eenmaal niet bij neergooien". Een zekere grens is echter wel be: reikt. De Zuidhollandse leidster-' docenten hebben daarom besloten het zwartboek samen te stellen. "De kwaliteit van de zorg is nog wel in orde", verzekert Brokerhof. "Dat willen we zo houden en zo mogelijk natuurlijk verbeteren. We hebben cliënten en verkopen een produkt. Dat moet gewoon goed zijn. Bovendien moet het werkkli maat in orde zijn". Effect zal het zwartboek op korte termijn niet sorteren, verwacht Brokerhof. "Er zal wel een aantal jaar overheen gaan om dat te kun nen zien. We hebben een aantal za ken weer eens benadrukt. De top weet weer eens wat er nu eigenlijk aan de basis leeft. Je hoort nooit dat er naar aanleiding van acties bepaalde maatregelen worden ge nomen. We hopen dat er nu wel re kening mee wordt gehouden". Kraamverzorgster Come Stapper met de één week oude Rolf Groenewoud. Met pa en ma kan ze nog lachen. Steeds meer verzorgsters melden zich ziek. Hun werk is onoverzichtelijker en zwaarder geworden. (foto Nanno Bloupot) Tijdens de lezingen, waarvan woensdagavond in Groot Hoog- waak in Noordwijk de eerste wordt gehouden, wordt personeel van verzorgingstehuizen in de regio op de hoogte gebracht van de laatste ontwikkelingen in de bejaarden zorg. Het thema woensdagavond is 'Hospitalisatie'. Dat is een onge wenste ontwikkeling waarbij be woners van een tehuis onderge schikt worden gemaakt aan het systeem van een tehuis. De tweede lezing, over dementie (een ziekte waarbij vooral ouderen de kluts kwijtraken), wordt half maart ge houden in Huize Bloemswaard in Hillegom. Bij het directiecontact zijn vijf tien verzorgingstehuizen uit de duin- en bollenstreek aangesloten. Ook Huize St. Liduina in Warmond doet in dit overleg mee. Negatief Volgens IJzerman is het niet al leen de verzorging van de ouderen die in de toekomst zorgen baart, maar ook de 'min of meer' negatie ve manier waarop bejaardenhuizen als gevolg van bezuinigingen van de overheid de afgelopen tijd in het nieuws zijn geweest. "We gaan daarom ook aan public relations doen", zegt IJzerman. "Een gropt aantal mensen weet amper wat zich in en rond een ver zorgingstehuis afspeelt. Het beeld dat die mensen hebben van verzor gingstehuizen is ook daardoor nog al negatief', zo gelooft de Noord- wijkse directeur. Mede daarom wil het directiecontact de deskundig heid van het personeel bevorderen. "Niet dat het nu zo slecht zou zijn, maar we krijgen door de be zuinigingen van de overheid te ma ken met steeds meer taakverschui vingen en grotere werkdruk", zegt IJzerman. De veranderingen bij de verzorgingstehuizen zijn, zo blijkt uit de woorden van IJzerman in de" afgelopen jaren ingrijpend ge weest. "Als je vroeger, zeg een jaar of tien geleden wat mankeerde, dan kwam je het verzorgingstehuis niet eens in. Dan werd je in het ui terste geval opgenomen in een ver pleeghuis. Alleen gezonde ouderen konden in een verzorgingstehuis terecht". Radicaal Nu is dat volgens de Nbordwijk- se directeur radicaal veranderd. "Als je tegenwoordig niets man keert, dan is er geen plaats in een verzorgingstehuis. Met andere woorden: de verpleeghuizen en de verzorgingstehuizen zijn naar el kaar toegegroeid. Dat betekent ook dat er aan het personeel van de ver zorgingstehuizen andere eisen worden gesteld dan een aantal ja ren geleden", aldus IJzerman. Nu wil dat volgens IJzerman nog maar niet zeggen dat er in de ver zorgingstehuizen alleen nog maar mensen met kwalen zitten. "Dat.is per se niet het geval. Er zijn nog veel mensen die jaren geleden naar een verzorgingstehuis kwamen en niets mankeerden dan dat ze oud waren. Deze mensen zijn nog steeds oud, maar dat is geen ziek te", zo benadrukt IJzerman, die bang is anders oudere mensen voor het hoofd te stoten. Overigens, zo meent IJzerman, zit er van het totale aantal bejaar den in Nederland maar een klein gedeelte in een tehuis. "Maar liefst 90 procent van de bejaarden woont op zichzelf', aldus IJzerman. Provincie wil geen 'verkapte rijksweg' DEN HAAG/STREEK - De druk bereden weg tussen Alphen aan den Rijn en Leimuiden moet geen verkapte rijksweg A3 worden. De provincie Zuid-Holland heeft daar toe absoluut geen belangstelling. Ondanks dat de weg een belangrij ke verbinding vormt in de route tussen Amsterdam en Rotterdam (via Alphen en Gouda) zal het een tweebaansweg moeten blijven, al dus CDA-gedeputeerde W.H.M. Aalbers tijdens de vergadering van Provinciale Staten over het streek plan Zuid-Holland oost. Aalbers werd nadrukkelijk om deze uitspraak gevraagd door het PvdA-statenlid A. de Jong. Die vond, dat het groene hart van Hol land steeds meer wordt aangetast. Woningbouw, bedrijfsvestigingen, in feite bleef van het groene hart weinig over. Alle reden dus om in het nieuwe streekplan strenge ei sen te stellen aan allerlei ontwikke lingen. Want in het verleden was dat wel eens fout gegaan, aldus De Jong, die als provinciaal bestuur der overigens zelf het boetekleed aantrok. "Wij hebben tenslotte toe gestaan dat Alphen van een dorpje met 20.000 inwoners in twintig jaar uitgroeide tot een stad met 55.000 inwoners". Behoud van het groene hart en versterking ervan is nu meer dan ook nodig. In dat kader past niet de aanleg van een rijksweg A3 zoals die in het verleden tussen Gouda via Al phen naar Leimuiden liep. In het nieuwe streekplan had de route Al phen-Leimuiden dezelfde status als de A12 of andere snelwegen. De Jong wilde dat dat werd veranderd omdat anders in de Alphense regio verwachtingen worden gewekt. "We moeten voorkomen dat ze bin nenkort op de stoep staan met de vraag of er een vierbaansweg kan worden aangelegd", aldus De Jong, die overigens wél vond dat de knelpunten als de Leimuider- brug moeten worden aangepakt. De gedeputeerde was het volle dig met hem eens. "Ik beklemtoon dat het geen weg wordt met vier rijstroken. Het is een weg met twee rijbanen en dat moet zo blijven", zei Aalbers. Hij kreeg steun van on der andere H. Pasman (PSP/CPN/ PPR). Dit statenlid stelde voor een spoorlijn aan te leggen tussen Nieuw-Vennep en Alphen, zodat de drukke route via Leimuiden zou worden ontlast. Dat voorstel kreeg echter geen steun. Aalbers zei in zijn antwoord dat Alphen niet op grote schaal bedrij ven die van Schiphol afhankelijk zijn, zou moeten huisvesten. De uitbreiding van de activiteiten op de luchthaven heeft veel bedrijfs vestigingen tot gevolg. In eerste in stantie moeten die bedrijven zich maar vestigen in Noord-Holland bij de luchthaven zelf (de Haarlem mermeer), vinden GS. Maar zij stel den wel vast dat er ook vraag is naar terreinen in Zuid-Holland en dat de gemeenten in de Leidse en Alphense regio daarvan allemaal een graantje willen meepikken. "Je ziet een bepaalde druk op Zuid-Holland die wij zullen moe ten leiden naar Den Haag, Leiden en een klein beetje naar Alphen aan den Rijn. Wij zullen zeker geen ruim baan geven aan allerlei ont wikkelingen in Alphen aan den Rijn, zeker niet door middel van vierbaanswegen", aldus Aalbers, die daarmee de PvdA'er De Jong gerust stelde. Late badgast ALPHEN AAN DEN RIJN - Per soneelsleden van het overdekte zwembad De Dillen in Alphen zijn een deel van hun eigendommen kwijt. Uit kasten van de medewer kers is voor een onbekend bedrag aan geld en persoonlijke bezittin gen gestolen. De recherche vermoedt dat de dader zich zaterdagavond heeft la ten insluiten, omdat geen sporen van braak werden aangetroffen. Er werden zeven kasten van het per soneel doorzocht- plus andere la den en kasten. Het gebouw werd via de stalen deur van de machine ruimte verlaten ALPHEN AAN DEN RIJN - Een groep van, naar verluidt, zeven jon gens heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een telefooncel aan het Sweelinckplein in Alphen opge blazen. De gasten hadden een flin ke hoeveelheid vuurwerk op de te lefoon neergelegd en aangestoken. Als gevolg van de ontploffing raak te niet alleen de belapparatuur on klaar, maar vloog ook het dak van de cel af en braken alle ruiten. De knal verontrustte een groot aantal buurtbewoners. Bij de politie kwa men meer dan dertig telefoontjes binnen over de ontploffing. Leiden Burcht - Burgsteeg, bijeeri'komst geor ganiseerd door SIB met lezing door Piet Dankert, 20 uur. Gebouw De Linde - Herenstraat 64, co mité Tuinstadwijk/fStaalwijk organi seert i.s.m. De Postz'egelvrienden een ruilbeurs, 19 uur. Buurtcentrum De Pancrat - Middelste gracht 85, themagroep voor vrouwen uit de binnenstad, 20-22 uur. Lange Mare 37a - Links Leiden organi seert avond over feminisme met als on derwerp 'alledaags seksisme, hoe kom .je er vanaf?', 20 uur. Schouwburg - Jasperina De Jong 'Gek kin van de nacht', 20.15 uur. Rijksmuseum van Oudheden - lezing door de Stichting .Oude Muziek en Theater, 20.15 uur. Oegstgeest De Roode Leeuw - Dorpsstraat, hoor- zing over Dorpsstraat, 20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - Statendaalder, gemeen teraad, 20 uur. Wassenaar Raadhuis De Paauw - gemeenteraad, 19.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 23 tot 30 jan. door: apotheek De Aloe, Levendaal 161, Lei den. tel. 120502 en door apotheek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482. ONGEVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden, en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth ziekenhuis Lei derdorp. AMBULANCE - tel. 071-212121 S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. DIERENHULPDIENST - Tel. 071- 174141. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 123942, spreekuren ma. en di 10-12.30 woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau, Ketelboetersteeg 10 tel 130775. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 254142, spreekuurtijden: maan dag van 11-12 uur, dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op afspraak, donder dag van 18.30-20 uur, vrijdag van 9.30- 10.30 uur, voor buitenlandse vrouwen. ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT - Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma. t/m vry. van 10 tot 16 uur. VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17, woe. van 20-23 uur, vrijd. 09-12 uur, tel 126844. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 221008.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8