Dieet helpt bij meeste lijners maar tijdelijk 'Wij trachten inbreker een slag voor te zijn' Gestolen Uzi's mogelijk naar Brunswijk Geheugen steeds meer jonge alcoholisten beschadigd EZONDHEID- Brandkastfabrikant Martens geeft geheimen niet prijs PAGINA 6 MAANDAG 26 JANUARI 1987 i "Korsakov" is een vreselijke ziekte" De jongste patiënt met het syndroom van Korsakov in verpleeg huis Krönnenzommer in Hellendoorn in 34 jaar. Zijn geheugen is onherstelbaar aangetast. Elke ochtend wordt hij wakker in een voor hem vreemd bed, in een onbekende omgeving. Dat maakt hem panisch. Iets langer dan een paar seconden onthouden, kan hij niet. „De oorzaak van de hersenbeschadiging is een gebrek aan vitamine BI door de combinatie van excessief alcoholge bruik en slechte voeding", aldus medisch directeur D. A. de Kui per van Krönnenzommer. „Korsakov is een vreselijke ziekte". Toename Het aantal met name jonge Korsakov-patiënten neemt snel toe. „Korsa kov-patiënten behandelen we hier al 22 jaar. Vroeger waren het alleen oudere drinkers. Maar de afgelopen zes of zeven jaar zijn er steeds meer jongeren met Korsakov", zegt hij. „De jongste patiënt kend, negentien jaar". Het syndroom van Korsakov is genoemd naar een Russische psychia ter, die de ziekte voor het eerst beschreef. Het zijn met name alcoholisten, die er door worden getroffen. Alcohol breekt vitamine B af. „En door vitamine Bl-gebrek hebben er kleine bloedingen plaats in de middenher senen, achter de hypofyse. Daar komen veeL zenuwbanen langs uit het ruggemerg en de kleine hersenen", legt De Kuiper uit. D.A. Kuiper, medisch directeur gen kun je Karsakov-patiënt zijn" „Door niet te eten ontstaat een te kort aan vitamine B. Drinkers heb ben vaak geen behoefte aan eten. Ze verkeren bovendien in een iso lement, zijn eenzaam en voelen zich ongelukkig. Om dat gevoel kwjjt te raken gaan ze nog meer drinken. Totdat ze op een gegeven moment worden gevonden in hun huis of flatje, bewusteloos te mid den van de lege flessen. Door vita mine-injecties komt een aantal er nog wel weer bovenop. Maar bij veel alcoholisten is het geheugen onherstelbaar kapot". door Jan Smit Maar de combinatie drank en slechte voeding is niet altijd de oorzaak van Korsakov. Ook men sen die lijden aan anorexia nervosa en niet of nauwelijks voedsel tot zich nemen kunnen Korsakov krij gen. „Al raken ze geen borrel aan". Excessieve drinkers die kans ma ken op Korsakov zijn volgens De Kuiper mensen die bijna dagelijks drie flessen sherry of een fles jene ver of een kratje bier wegwerken. „Stevige drinkers, die per dag wat minder nodig hebben en daar bij goed eten, krijgen geen Korsa kov. Maar op den duur - na jaren - lopen ze wel alcoholische demen tie op. Hun hersenschors gaat ka pot en van hun geheugen blijft wei nig meer over. Sommige mannen herkennen hun eigen vrouw op den duur niet meer". Een ander ge volg van alcoholmisbruik kan zijn leververvetting en levercirrose. „Daar ga je onherroepelijk dood Twee weken Om Korsakov te krijgen hoeft ie mand niet lang aan de drank te zijn en slecht te eten. „Een mens heeft een depot aan vitamine BI voor on geveer twee weken. Vul je dat niet aan, dan kun je in veertien dagen Kosakov-patiënt zijn", zegt De Kuiper. Er zijn trouwens grote ver schillen met dementie. Bij Korsa kov is het geheugen selectief ge stoord, maar de patiënt heeft wel zijn intelligentie behouden. Dat is bij dementie niet het geval. „Ie mand met Korsakov weet niet meer hoe hij een kamer is binnen gekomen. Hij kan allerlei dingen nog geen minuut onthouden. Al leen de zaken van vroeger, voor hij Korsakov had, herinnert hij zich. Alleen heeft hij dat in de tijd niet meer op een rijtje. Een Korsakov- patiënt gooit het verleden volledig door elkaar". Een aantal zaken vergeet iemand met Korsakov echter nooit. „En dat is zijn tabak en koffie. Ze roken allemaal voortdurend en willen de hele dag door koffie drinken". Een Korsakov-patiënt zorgt heel slecht voor zijn eigen lichaam. „Hij of zij zal niet uit zichzelf naar bed gaan. Een min of meer vertrouwde om geving wordt niet gauw verlaten. Ook hebben ze er een hekel aan zichzelf te wassen. Dat is niet ver wonderlijk, want als ze onder de douche willen, moeten ze hun kle ren uit doen. En het is maar de vraag of ze die terugvinden. Som migen trekken ook allerlei kleren over elkaar aan, omdat ze niet we ten wat ze er anders mee zouden moeten doen". Mensen met Korsakov interes seert het niet hoe anderen denken over hun voorkomen en hun ge drag. „Vooral mannelijk patiënten zitten dikwijls te winden en boeren te laten, zonder zich af te vragen hoe anderen dat vinden", aldus De Kuiper. Opvang In Krönnenzommer kunnen niet alle Korsakov-patiënten terecht. Niet iedereen past namelijk tussen de ruim tweehonderd bejaarden die door ouderdom geestelijk in de war zijn. „Er zijn verschillende ty pes drinkers. Wat wij hier krijgen zijn die Korsakov-patiënten, die ik de moedersjonge^jes noem. Dat zijn mensen die eigenlijk het slachtoffer zijn van de maatschap pij, waar ze nooit goed aansluiting hebben kunnen vinden. In Krönnenzommer is voor de opvang van deze mensen een spe ciale wijze van behandelen ontwik keld. De patiënten moeten heel voorzichtig worden benaderd. Sys tematisch moet het geheugen wor den getraind. „Het personeel infor meert de patiënten voortdurend over allerlei zaken. Elke dag, als ze de slaapkamer binnenkomen, ver tellen de ziekenverzorgenden wie ze zijn, wat voor dag het is, hoe laat het is enzovoort. „Goedemorgen meneer Jansen. Het is vandaag maandag. Vandaag gaan we vis sen". Dat gaat de hele dag zo door. De houding van het personeel is er op gericht de faalangst van de pa tiënten weg te nemen' Een enkeling kan zich na jaren training al weer zelf helpen en gaat in het weekeinde naar huis. Het uiteindelijke doel is de mensen zo danig te trainen, dat ze onder bege leiding weer zelfstandig kunnen wonen. „Maar belangrijker is te voorko men, dat we nog meer Korsakov- patiënten krijgen". Er lijkt geen einde te komen aan de stroom van nieuwe dieetpro- dukten. Maar er zijn nog steeds produkten in de handel die ge vaarlijker zijn dan enige mollig heid of die geen enkel effect heb ben. Dat is de conclusie na een ge sprek met dr. W. H. M. Saris, me dewerker van de Capaciteits groep Humane Biologie van de Rijksuniversiteit Limburg in Maastricht. Zijn afdeling houdt zich al jaren bezig met onderzoek van mensen met overgewicht. De huidige afslankrage leidt er toe dat er mensen aan het verma geren slaan die dat (op medische gronden) niet echt nodig hebben. Juist die mensen die enkele ki lo's boven het doQr de mode be paalde 'ideale' gewicht uitkomen reageren op afslankcampagnes. Hun probleem werkt stimule rend op de activiteiten van slank heidsclubs, fabrikanten van laag- calorische levensmiddelen, tijd schriften en dergelijke. Mensen die aan ernstige vormen van vet zucht lijden worden doorgaans niet via dergelijke campagnes bereikt. Saris schrijft hierover in het boekje 'Gezond Gewicht', dat hij samen met wetenschapsjour nalist dr. J. Blom heeft gepubli ceerd. Flauwekul „Al die extracten van een of andere wortel zijn flauwekul", zegt hij. "Ook pilletjes die zou den zorgen voor vetverbrand- cing zijn alleen geldverspilling", vindt hij. Onzinnig noemt hij ver-, der de produkten die gericht vet laten verdwijnen. Met de Gezondheidsraad is Sa ris van mening dat het gebruik van vermageringspreparaten nuttig kan zijn om snel af te val len zonder veel last te hebben van een hongergevoel. In zijn boekje neemt hij wel de uit spraak over van deskundige J. Hirsch, die onder meer zegt: „Als een dieet gewichtsverlies belooft zonder ongemak dan is dit ver dacht. Is er ook nog beloofd dat na gewichtsverlies geen terug- door Harry Bouts keer naar het oude gewicht zal optreden dan is dit ronduit mis leidend". Alle diëten geven op de lange termijn een bedroevend resul taat, heeft Saris na jaren onder zoek ervaren. Van de honderd mensen die afvallen komen er tachtig weer op het oude ge wicht. Energleberperking Alles draait om energiebeper king, aldus Saris. Wat we kunnen doen is de energietoevoeging (eten en drinken) te beperken, of het energieverbruik te vergroten (meer lichaamsbeweging). „Als iemand zegt dat hij van lucht dik wordt, praat hij onzin". Toch is nog niet bekend in hoe ver de erfelijkheid een rol speelt. Waarom valt de een in zes weken acht kilo af met een eetlustrem- mend middeltje en de ander twaalf kilo?" Je hebt echt dikke mensen zonder duidelijk aan wijsbare ziekte. Als de deskundi gen nog steeds zoeken naar het waarom, de enige goede basis om blijvend iets tegen overge wicht te doen, blijft de leek zeker in het ongewisse over de juiste manier om af te vallen. Saris wil niet de prediker uithangen, maar wijst er wel op dat diëten op ei gen houtje altijd een zeker risico inhouden. Hij acht het verstan dig een arts te raadplegen, toch laat hij erop volgen dat iedereen vrij is in zijn keuze. Dat overgewicht een groter ge- zondheidsriciso betekent, is voor niemand een nieuwtje. Voor het berekenen van de risicogrens wordt de zogenaamde Quetelet- Index gebruikt. Dit is het ge wicht in kilo's gedeeld door het kwadraat van de lengte in me ters. Pas bij een QI van hoger dan 30 begint het sterfterisico toe te nemen. Bij 27 of hoger is vol gens de gezondheidsraad een groeiend risico voor hart- en vaatziekten en diabetes. Bij een toenemende vetzucht neemt ook het risico toe voor jicht, galste nen en menstruatiestoornissen. Normaal is volgens de normen dat volwassen mannen jonger dan 50 een QI hebben van 23 tot 27. Over vrouwen en oudere mannen is minder bekend. Aan genomen mag worden dat de grenzen niet veel verschillen. De Gezondheidsraad heeft on langs het gebruik van laag ener getische eiwitrijke vermage ringspreparaten 'soms nuttig' ge noemd omdat men er snel mee kan afvallen en weinig last heeft van hongergevoel. Een constate ring die Saris al eerder heeft ge maakt. „De gebruiker moet wel gezond zijn en het preparaat niet langer dan ongeveer 6 weken zonder medische toezicht ge bruiken", adviseerde de raad. Het gaat om preparaten voor mensen met een QI van 27 of meer. De diëten zijn bedoeld als volledige dagvoeding met een energie-inhoud van ongeveer 300-600 kcal. Dit staat precies op de verpakking vermeld. De dië ten moeten hoogwaardige eiwit, vitamines, mineralen, linolzuur, en koolhydraten bevatten. Het lijkt ons voor de leek onmogelijk zelf te bepalen wat voor hem ge schikt is. Saris noemt in dit ver band Modifast en Equiline. Cirkel Iemand die volgens de normen 'gevaarlijk dik' is zit in feite in een vicieuze cirkel. Alleen met de hulpmiddeltjes die de eetlust remmen en het hongergevoel wegnemen blijft het afslanken een tijdelijke zaak. Een van de mogelijkheden voor meer succes lijkt de zogenaamde breedspec- trum-aanpak. Naast diëten moe ten de mensen meer bewust, wor den gemaakt van hun probleem. Daarnaast is lichaamsbewe ging een belangrijk aspect. Dik ke mensen bewegen minder en pas als ze enkele kilo's lichter zijn geworden kunnen zij aan dit deel van therapie deelnemen. Maar ook met de gedragsthera pie erbij zal misschien niet meer dan zeventig procent blijvend succes hebben, schat Saris. De Koninklijke Martens Brandkasten bv in Doetin- chem is met 100 werkne mers de grootste zelfstan dige kluizenfabrikant in Nederland. Meestersmid Gradus Martens stond aan de wieg van de onderne ming. Hij maakte ijzeren kisten voor boeren waarin ze geld en waardepapieren opborgen. De stap van kis ten naar (brand)kasten was klein. Bij de viering van het 100-jarig bestaan in 1979 kreeg Martens het pre dikaat Koninklijk. Harry Gerritsma nam er een kijk je. door Harry Herristma DOETINCHEM - Een anekdote van diorecteur J. Bouwman voor af. „Er is ooit ingebroken bij Mar tens Brandkasten. De dieven zoch ten gereedschap dat gebruikt wordt om kluizen op inbraakge voeligheid te testen. Met dergelijke apparatuur is het immers prima brandkastkraken? De ongewenste bezoekers hadden echter buiten de waard gerekend. Het gereedschap was veilig opgeborgen. Waar? In de kluis natuurlijk. En daar kon den ze niet bij!". Hoewel ze het pand onverrich- terzake moesten verlaten, hebben de dieven ongetwijfeld hun ogen uitgekeken in het fabriekscom plex. In de ontvangsthal staan al lerlei modellen brandkasten. Kleintjes en enorme joekels met deuren tot 60 centimeter dik. Ver schillend in gewicht van 200 tot 50.000 kilo, in lengte variërend van een 58 centimeter tot ruim acht meter, in prijs van een paar dui zend tot vele tienduizenden gul dens. In de spreekkamer hangen gede tailleerde tekeningen van ingewik kelde sloten. In de opslagruimte veel ruwe onbewerkte brandkas ten. Nieuwe worden gemaakt in de produktiehal door mannen in blau we overalls. Ze werken met lasap- paratuur, dragen beschermende brillen. Krakers Het maken van brandkasten heeft alles te maken met het inbre kersgilde. Directeur J. Bouwman: „De tijd waarin een kluis gekraakt wordt, is bepalend voor de veilig heid. Wij doen niets anders dan tijd vertraging inbouwen. De le vensduur van een kast is afhanke lijk van de snelheid van inbraakap- paratuur. Wij trachten die mensen voor te zijn en proberen onze klui zen uit. Eigenlijk zijn we met onze kennis ook de beste krakers. Na tuurlijk zal een professional wel eens een kluis van ons hebben be machtigd om die in alle rust te be studeren. Die studie zal hem onge twijfeld ook hebben geleerd dat het openmaken van zo'n ding meer tijd vergt dan hij heeft". Toch sloeg de inmiddels overle den meesterkraker Aage M. in de jaren zeventig enkele malen spec taculair toe. Hij werd de schrik van banken en particulieren. Bouw man: „Aage M. liet zien datje met vrij simpel gereedschap grote kra ken kon plegen in oudere brand kasten. Bij nieuwe modellen kwam hij er niet aan te pas. Zijn succes was dat hij wist waar die oude ty pen stonden". Ook nu komt het nog wel eens voor de brandkastfabrikanten door de vindingrijkheid van krakers worden verrast. Waar en hoe? Voor Bouwman een weet, voor de bui tenstaande (blijft het) een vraag. De directeur: „Dat zeg ik niet in verband met de veiligheid. Wij hebben liever niet dat zulke zaken openbaar worden". Geheime laag Om het kraken zo moeilijk moge lijk te maken worden er in kluizen verschillende materialen verwerkt. „Een wand of deur kan daardoor nooit met één techniek doorboord worden. Wij hebben een geheime snij- slijp en boorbestendige laag ontwikkeld. Ook wordt onder de stalen huid een laag chemische stoffen aangebracht. Bij het door snijden van deze laag, onstaat er een prikkelende damp. Die maakt het verblijf in de ruimte waar de kluis staat, ondraaglijk. Bovendien raakt de snijbranderkop constant verstopt door het spetteren van de chemische substantie". Elke Martens safe heeft stan daard een zogeheten dubbelbaard- sleutelslot. Met dit slot, waarbij de sleutel beschikt over twee rijen tandjes (dubbele baarden) wordt het regelwerk geblokkeerd. Ook kunnen alle brandkasten worden voorzien van een cijfercombina- tieslot. Als extra beveiligingen kan het sleutelgat worden afgeschermd en een tijdslot ingebouwd.' De produktie van kluizen is maatwerk. „Kies de brandkast die bij u past", staat in een van de fol ders van Martens. Bouwman: „De keuze wordt voor een belangrijk deel bepaald door het gebruikers- doel. Een brandkast mag natuur lijk nooit duurder zijn dan de in houd. Je hebt twee soorten: een die tegen brand en een die tegen vuur en braak beschermt. De tijd dat particulieren geld opborgen in een safe is zo goed als voorbij. Dat wordt naar de bank gebracht. „Te genwoordig bergen ze dingen met een grote persoonlijke waarde op. Denk aan sieraden, postzegels of munten". Bouwpakket Grote kluizen zijn de specialiteit van het Doetinchemse bedrijf. Dat is zo gegroeid, weet de directeur. „We hebben een wereldwijd patent op zware kluisdeuren. De ontwik keling gaat hard. We maken zelfs al uitneembare brandkasten. Die worden op de plek zelf in elkaar ge zet. Precies, zoals een linnenkast. Tegenwoordig zijn er ook kamer- kasten, prefabkluizen genoemd. Door het panelensysteem heb je een kant-en-klaar bouwpakket. Wij noemen dit de safe van de toe komst. Elk volume kluis is voor taan mogelijk, het is goed verhuis- Directeur J. Bouwan: „Bij nieuwe modellen kwam Aage M. niet aan te pas. Zijn succes was dat hij wist waar de oude typen stonden". (fotoGPD) baar. Ze zijn veel lichter dan beton nen kluizen. Veiliger ook. Beter'be- stand tegen boren en explosieven dan gewapend beton van 40 centi meter dik". Momenteel maakt de fabriek jaarlijks tussen de 400 a 500 brand kasten. Ze vinden hun weg over de hele wereld. Van België tot Egypte, van Oman tot de Verenigde Staten. Opdrachtgevers zijn voor het me rendeel banken en instellingen. Welke? Ook hierover doet Bouw man geheimzinnig. „Vooral de banken stellen er geen prijs op dat bekend wordt dat ze een kluis van ons hebben. Kwestie van vertrou- wen.'Toen wij met ons 100-jarig be staan een speciale brochure uitga- ven, mochten we geen opdrachtge vers vermelden. Zo gevoelig ligt dat". Het leidt echter geen twijfel dat vrijwel alle grote bankconcerns tot de klantenkring van Martens behoren. Acht ton Bouwman wil wel kwijt dat het transport van brandkasten naar de plaats van bestemming geen een-, voudige klus is. „Vroeger gebeur de dat met paard en wagen. Nu moeten we het vervoer van kasten boven de acht ton gewicht uitbe steden aan een gespecialiseerd be drijf. Zware kranen worden daarbij gebruikt. Het is wel eens gebeurd dat een dieplader het laadvermo gen niet kon waarmaken en door z'n luchtvering zakte". Ook de installatie van kluizen is niet makkelijk. Gebruikelijk is dat brandkasten in bestaande gebou wen of nieuwe panden worden af geleverd. Probleem is soms dat de doorgangen onvoldoende groot zijn. De oplossing is even 'simpel' als doelstreffend: je plaatst eerst de kluis en bouwt dan het bankge bouw er omheen. Bouwman ziet de toekomst van Koninklijke Martens Brandkasten BV zonnig in. Mensen, banken en instellingen zullen altijd de behoef te hebben waardevolle spullen op te bergen. Niet voor de lol, wel om onverbeterlijke inbrekers een slag voor te zijn. Bouwman: „Het is een serieuze business. Een kluis moet safe zijn, altijd. Het gaat om veilig heid, vertrouwen en geheimzinnig heid. Dat is het leuke, het uitda gende, van ons vak". EDE - De grootste wapenroof ooit in een Nederlandse kazerne ge pleegd, zo betitelt de marechaus see de inbraak in de wapenkamer van de Simon Stevinkazerne in Ede. Met een speciaal team van 30 man wordt momenteel gezocht naar de verdwenen Uzi-pistoolmi- trailleurs en de dieven. Over de na speuringen, onder meer in de rich ting van Surinaamse kringen die het jungle-commando van Ronnie Brunswijk aan wapens zouden wil len helpen, wil het recherche-on derzoeksteam zich niet uitlaten. Een buurtonderzoek en verhoor van personeel van de Stevinkazer ne heeft nog niets opgeleverd. Sinds vanmorgen wordt een groot aantal van weekend-verlof terug kerende militairen gehoord. door Dick Horst Onmiddellijk na de ontdekking werd vrijdagavond groot alarm ge slagen. De met machinepistolen bewapende wacht werd extra ver sterkt, alle uitgaande verkeer werd bij de kazernepoort gecontroleerd, de politie zette speurhonden in en ook gisteren stonden de wachtpos ten nog met pistool-mitrailleurs in de aanslag bij de kazerne. Majoor Gerard Beelen, pas deze maand benoemd tot commandant van het district Gelderland van de Koninklijke Marechaussee, heeft ervaring met dit soort zaken. In het jongste verleden leidde hij het re chercheteam dat een overval op de wacht van de Detmerskazerne in Eefde (bij Zutphen), gevolgd door de roof van rond veertien Fal-ge- weren, tot klaarheid bracht. De da ders, ex-militairen werden gepakt en veroordeeld. Ook bij een andere spectaculaire wapenroof - niet zo lang geleden uit de Du Moulinkazerne in Soes- terberg - bleken ex-militairen de daders te zijn, evenals bij de wa penroof uit de Ripperdakazerne in Haarlem. Het ligt voor de hand dat het rechercheteam dat thans op de zaak-Ede is gezet, ook in de rich ting van ex-beroepsmilitairen of af gezwaaide dienstplichtingen zal speuren. Majoor Beelen wil zich daarover echter niet uitlaten, han gende het onderzoek. "In principe sluiten we niets uit", is zijn enige commentaar. Op de Simon Stevinkazerne is het Verbindingsopleidingscen trum (VOC) van de landmacht ge vestigd. De wapenkamer maakt deel uit van het gebouw waarin de Staf en de Stafcompagnie van het opleidingscentrum zijn onderge bracht. Intussen is bekend gewor den, dat mede naar aanleiding van de wapenroof in Ede, nog deze week op het ministerie van defen sie bekeken zal worden hoe wa penopslagplaatsen beter kunnen worden beveiligd. Intussen gaat het onderzoek ver der. Beelen: "Wij geven aan deze zaak de hoogste prioriteit. Het technisch onderzoek hebben we intussen afgerond. De vraag hoe de wapens buiten het kazerneterrein zijn gebracht roept veel vraagte kens op. Elke Uzi weegt immers 3,5 kilo. Er moeten auto's voor no dig geweest zjjn om de spectaculai re buit te vervoeren. Misschien zijn de daders er doodgemoedereerd mee langs de wacht gereden".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 6