Kok: beleid kabinet bitter onrechtvaardig Jagers slachten ganzen massaal af WD bepleit twee gevangenen per cel Gestolen Uzi's nog altijd spoorloos Apotheker kan lijst met middelen voor euthanasie krijgen MAANDAG 26 JANUARI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 AMSTERDAM (GPD) - PvdA-fractieleider Wim Kok vindt het beleid van het kabinet bitter onrechtvaardig. Het kabinet bezuinigt volgens hem op voorzieningen die voor allen van belang zijn en beperkt de uitgaven voor bejaar den, zieken, langdurig werklozen en geestelijk en lichame lijk gehandicapten. "Dat gebeurt terwijl elders in de economie veel overbodige luxe en verspilling zichtbaar is", aldus Kok zaterdag op de partijraad in Am sterdam. De bijeenkomst vormde het startpunt van de campagne voor de statenverkiezingen van maart. De PvdA-leider verwierp de op vattingen van het kabinet over de 'terugtredende staat' en het CDA- idee van de zorgzame samenleving. Kok toonde zich geen principiële tegenstander van een goed afgewo gen afslankingsoperatie, maar hij wijst vermindering van het aantal ambtenaren uitsluitend om te be zuinigen af. Volgens Kok zal het kabinet er niet in slagen de werkloosheid de komende jaren met 200.000 te ver minderen, indien er geen totaal pakket van overheidsmaatregelen komt. Sinds augustus is de werk loosheid nog pas met 1000 gedaald, zei hij. De maatregelen die de PvdA voorstaat, zouden aan de or de moeten komen in het komende overleg met de sociale partners. De PvdA wil dat regering, werk gevers en werknemers afspraken maken over onder meer het opvoe ren van de overheidsinvesteringen en koppeling van lonen en uitke- Twee gewonden bij overval EINDHOVEN (ANP) - Twee over vallers hebben zaterdagmorgen de eigenaresse van een slijterij in Eindhoven en haar 19-jarige zoon neergestoken. De vrouw moest in een ziekenhuis met spoed worden geopereerd. Ze is buiten levensge vaar. De daders zijn spoorloos. De overvallers bedreigden de vrouw aanvankelijk met een vuur wapen. Het slachtoffer liet zich daar niet door intimideren en greep een van de overvallers vast. Haar zoon kwam haar daarbij te hulp. Tijdens de vechtpartij die daarop volgde werden de steken toegebracht. De vrouw werd een keer geraakt, haar zoon drie keer. DEN HAAG (GPD) - Een oud plan om twee gedetineerden in één cel te plaatsen, wordt nu voor het eerst gesteund door een meerderheid van de Tweede Kamer. WD-frac- tievoorzitter Voorhoeve lanceerde het idee gisteren voor de AVRO-ra- dio naar aanleiding van het bericht dat de Rijksgebouwendienst ern stige vertraging ondervindt bij de bouw van vijf nieuwe gevangenis sen. Het CDA heeft al twee keer eerder, in 1984 en in 1986, voor de ze oplossing gepleit maar kreeg toen geen steun van andere frac ties. Vandaag legt de de WD het plan voor aan minister van justitie en partijgenoot Korthals Altes. De li beralen willen ook particuliere bouwers inschakelen bij de bouw van gevangenissen om de vertra ging in te halen. Enkele maanden geleden, tijdens de behandeling van de begroting van justitie, pleit te CDA-woordvoerder Gualthérie van Weezei al voor twee gevange nen per cel. Staatssecretaris Korte- van Hemel, belast met het gevan geniswezen, wees het plan van haar partijgenoot toen nog van de hand. De privacy van de gedeti neerden zou daardoor in het ge ding komen. Bovendien is de ruim te in onze gevangenissen en huizen van bewaring daarvoor niet ge schikt, zei ze. Ook minister Kort hals Altes voelde toen niets voor de CDA-suggestie. Volgens de WD is het plan nu veel genuanceerder. Voorhoeve: "Het is niet onze bedoeling om in alle cellen twee gevangenen te plaatsen. Het kan alleen in die in richtingen, die voldoen aan de bouwkundige eisen. En ook niet al le gevangenen komen ervoor in aanmerking. We denken vooral aan de kortgestraften. Bovendien gaat het om een tijdelijke maatregel, die niet langer dan twee jaar mag du ren. Bij de ingebruikneming van nieuwe gevangenissen moet het celtekort opgelost zijn". CDA-er Gualthrie van Weezei on dersteunt het plan van de WD. In de ons omringende landen is het plaatsen van meer gedetineerden in één cel gemeengoed, aldus een woordvoerster van Justitie In Ne derland wordt het om redenen van privacy meestal niet gedaan. VEENDAM (GPD) - De helft van de totale hoeveelheid chemische bestrijdingsmiddelen in de land en tuinbouw wordt gebruikt bij de aardappelteelt. De ministeries van VROM en landbouw en visserij zijn met een project begonnen om de aardappelteelt in zijn geheel door te lichten op het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Men hoopt met een aantal maatregelen te kun nen komen om het gebruik aan zienlijk terug te brengen. Zo zullen kwikpreparaten voor het ontsmetten van pootaardappe- len in 1988 worden verboden en het gebruik van vliegtuigen voor het verspreiden van chemische be strijdingsmiddelen worden be perkt. Onderzocht wordt of maat regelen nodig zijn tegen het ont smetten van de grond, in verband met de daardoor ontstaande lucht verontreiniging. Dat zei minister E. Nijpels (mi lieu) vandaag op de algemene ver gadering van de Veenkoloniale Boerenbond in Veendam. Hij wees 'Te veel bestrijdingsmiddelen gebruikt bij aardappelteelt' erop dat de teelt van fabrieksaard appelen voor de verwerking tot zetmeel het grootst is in het gebied van de veenkoloniën (Groningen, Drenthe en Noordoost-Overijssel). Door de intensivering en schaal vergroting van de teelt zijn de ziek ten en plagen echter zeer belang rijk toegenomen. Dit vraagt een massale inzet van chemische be strijdingsmiddelen voor grondont- smetting tegen aaltjes, de bestrij ding van de aardappelziekte phy- tophtora, van onkruid en insecten. Daarnaast moet vlak voor de oogst het aardappelloof chemisch wor den doodgespoten en datzelfde ge beurt daarna met de op het land achtergebleven krielaardappeltjes. De grondontsmetting veroor zaakt volgens de minister ook risi co's voor het grondwater. Twee jaar geleden werd in Drenthe na melijk voor het eerst dichloorpro- paan in het diepe grondwater aan getroffen. Nog steeds is het opge pompte water hiermee verontrei nigd. In de toekomst zal de hoe veelheid dichloorpropaan in het grondwater zelfs nog stijgen. Stopt men nu met dit middel, dan duurt het nog tot ver na 2000 voor we on der de aanvaardbare norm voor het drinkwater zitten. Nijpels constateerde ook dat aardappelziektenop grote schaal worden bestreden. Elke tien dagen wordt hiertegen gespoten en ver waait bij gebruik van vliegtuigen ongeveer tien keer meer bestrij dingsmiddelen dan bij het veld- spuiten. Daardoor kan water verontreiniging optreden, terwijl het tin uit deze middelen zich op hoopt in de bodem. Met het ministerie van landbouw wordt nu overleg gevoerd om het gebruik van deze middelen in de naaste toekomst te beperken. Nij pels noemde verder het gebruik van kwikpreparaten voor het ont smetten van de pootaardappelen. Hieraan zal in 1988 een einde ko- Ook wordt in ons land het risico van het gebruik van Dinoseb voor de vernietiging van het loof nader onderzocht. In Amerika is dit mid del recent al verboden. Halverwe ge dit jaar wordt besloten of dit middel ook in Nederland verboden moet worden. Andere middelen voor loofvernietiging zijn inmid dels al verboden en Nijpels pleitte in dit verband voor het gebruik van machines voor het verwijderen van aardappelloof. Ook noemde hij het doodspuiten van bij de oogst op het land achtergebleven aardap pelen een onnodige milieubelas ting. ringen. Het is volgens Kok vooral belangrijk dat de nadruk komt te liggen op verdeling van arbeid en op solidariteit van werkenden met niet-werkenden. De economie moet gemoderniseerd worden, zo dat binnen tien jaar de kwaliteit van lucht, water en grond geen ge vaar meer loopt. Tegelijkertijd moeten gezondheidszorg, onder wijs, sociale en culturele voorzie ningen voor iedereen toegankelijk en betaalbaar blijven. De technische en financiële mo gelijkheden hiervoor zijn ruim schoots aanwezig, zei hij. In het ka binetsbeleid ontbreekt echter de samenhang, het evenwicht en de visie op deze punten. 'Minder doden in verkeer bij licht overdag' LEIDSCHENDAM (ANP) - Jaar lijks kunnen er vele tientallen ver keersdoden minder vallen wan neer alle motorvoertuigen overdag licht zouden voeren. Ook zouden dan vele honderden mensen niet in het ziekenhuis terecht komen als gevolg van een verkeersongeval. Dit blijkt uit een rapport van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid SWOV. De stichting wijst erop dat veel motoren en scooters reeds geruime tijd vrijwillig overdag verlichting voeren. Het rapport noemt een aantal manieren waarop overdag verlichting gevoerd kan worden. Dimlicht vindt men niet zo wense lijk, vanwege de verblindende wer king. Andere mogelijkheden zoals versterkt stadslicht of aparte atten tielampen komen meer in aanmer king, aldus het rapport. Het voeren van licht overdag brengt wel een iets hoger brand stofverbruik met zich mee, maar deze extra kosten wegen ruim schoots op tegen de baten. EDE (GPD) - De 62 Uzi-mitrail leurs en vijf machinepistolen die vrijdagavond uit een wapenkamer van de Simon Stevinkazerne in Ede werden gestolen, zijn tot op heden spoorloos. Een 25 man sterk team van marechaussee, het Edese politiekorps en de Nijmeegse dis trictsrecherche is nog steeds bezig met een uitgebreide zoekactie. De wapendiefstal, de grootste in de geschiedenis van het Neder landse leger, moet afgelopen vrij dag in de vooravond gepleegd zijn. Op dat moment was de kazerne al zo goed als leeg. De meeste dienst plichtigen waren aan hun weekein de begonnen en ook de meeste be roepsmilitairen hadden het terrein reeds verlaten. Tegen zeven uur 's avonds ont dekte een van de manschappen van het wachtcommando dat de wapenkamer van een legeringsge bouw opengebroken was. Bij na der onderzoek bleken er 67 vuur wapens plus een seinpistool te zijn verdwenen. Een woordvoerder van Automobilist rijdt in op voetganger DORDRECHT (ANP) - Een 20-jari- ge automobilist uit Hardinxveld- Giessendam is zaterdagnacht gear resteerd, nadat hij in Boven-Har- dinxveld opzettelijk was ingereden op een man met wie hij eerder op de avond ruzie had gemaakt in een discotheek. De man kon op het laatste moment nog opzij springen, maar werd toch nog geraakt aan het rechterbeen. Dat werd zwaar gekneusd. De dader reed door en veroor zaakte later in Gorinchem nog een ongeval. Bij zijn aanhouding bleek de man onder invloed van alcohol en niet in het bezit van een rijbe wijs. Daarnaast bleek de auto on verzekerd. De man wacht onder meer een aanklacht wegens poging tot doodslag. de marechaussee kon niet zeggen of er ook munitie is meegenomen. Hoe de wapendieven het complex hebben kunnen betreden, is ook nog onduidelijk. Nadat de diefstal ontdekt was, is het daartoe samengestelde opspo ringsteam in actie gekomen. Er is zaterdag een buurtonderzoek inge steld, terwijl het personeel van de Stevinkazerne gehoord is. Uit het onderzoek in en rond de kazerne is inmiddels gebleken dat het hek rond de Stevin niet beschadigd is. Dat zou kunnen betekenen dat de wapens met behulp van een of meerdere auto's langs de wacht zijn gesmokkeld. Op de Simon Stevinkazerne is het verbindingsopleidingscentrum (VOC) van de landmacht geves tigd. De verbindingstroepen ge bruiken als handvuurwapen ge woonlijk de Uzi, een semi-automa- tische pistoolmitrailleur. (zie ook pagina 6) Schadeclaim drinkwater bedrijven in verband met giframp Rijn DEN HAAG (GPD) - De drinkwa- terleidingbedrijven die hun water uit Rijn en Maas halen, zullen bin nen twee weken een schadeclaim van ruim een miljoen gulden indie nen bij het Zwitserse chemiecon cern Sandoz. Door een brand bij dit bedrijf ontstond vorig jaar no vember een gifgolf in de Rijn. waardoor de drinkwatermaat schappijen hun inname van het ri vierwater moesten staken. Volgens voorzitter Van Veen van de Rijncommissie Waterleidingbe drijven (RIWA) is de directe scha de als gevolg van extra metingen en maatregelen tijdens de gifgolf 250.000 gulden. De indirecte scha de raamt hij op ruim een miljoen gulden. Hiertoe rekent hij de inves teringen om Rijnwater in de dui nen te infiltreren, zodat er een buf fervoorraad is in het geval van cala miteiten. Tijdens de ministersconferentie over de Rijn, vorige maand in Rot terdam, is afgesproken dat de Zwitserse regering druk zal uitoe fenen op Sandoz om alle schade claims te betalen. Volgens minister Smit-Kroes (verkeer en water staat), die alle Nederlandse claims verzamelt, zal van Sandoz in totaal 'enkele miljoenen gulden' worden geëist. Van Veen zei verder het niet ge heel eens te zijn met de conclusie in een Zwitsers rapport dat de mi lieuschade als gevolg van de gif golf wel meevalt. "De planten zijn niet zo zwaar beschadigd als eerst werd gedacht. Maar het dierlijk le ven is wel degelijk gestoord en ver nietigd. De aal is praktisch uitge roeid." 'Registratie codicildragers is hard nodig' DEN HAAG (GPD) - De van mensen die na hun dood hun organen voor transplantatie willen afstaan, moeten centraal in een computer worden opgeslagen. Zie kenhuizen kunnen dan via dat cen trale register snel te weten komen of iemand orgaandonor is, zodat bij het verwijderen van organen wei nig tijd verloren gaat. Ook zou ei genlijk iedere Nederlander boven de 18 jaar moeten beslissen of hij als donor wil worden ingeschre- Aldus secretaris Willemien Vroom van de koninklijke Neder landse maatschappij ter bevorde ring van de geneeskunst (KNMG) zaterdag voor de VARA-radio. Zij vindt dat zo'n centraal register on derdeel kan uitmaken van een nieuwe transplantatiewet. Volgens haar is de zaak nu niet goed gere geld. omdat mensen met een codi cil dat document niet altijd bij zich dragen. Daardoor gaat een poten tieel aantal donoren verloren. Zoe ken naar het codicil kost vaak der mate veel tijd dat de organen niet meer kunnen worden gebruikt. Een nieuwe transplantatiewet is ook nodig omdat artsen organen ondanks de aanwezigheid van een codicil niet durven gebruiken doordat de naaste familie bezwaar maakt. De arts is bang naderhand toch in allerlei juridische gevech ten verzeild te raken, aldus Vroom. De juriste meent verder dat in de transplantatiewet geregeld moet worden dat een arts die niet be hoort tot het team dat de organen wil hebben, de dood van de patiënt moet vaststellen. Dit om te voorko men dat te snel iemand dood wordt verklaard. In haar visie moeten twee artsen de dood vaststellen als er sprake is van hersendood. Bij overtreding van de wet moeten zware straffen en boetes opgelegd worden. Barkeeper mishandeld ALMERE (ANP) - Een groep jon geren tussen de 18 en 20 jaar heeft een 42-jarige barkeeper uit Almere ernstig mishandeld nadat deze hen uit een café had gezet. De man werd in kritieke toestand overge bracht naar het AMC-ziekenhuis in Amsterdam. De groep werd uit het café gezet toen de jongelui zich misdroegen. Toen de barman het voorval buiten met de jongens wil de bespreken, ontstond er een vechtpartij waarbij hij zeer ernstig aan hoofd en borst gewond raakte. De politie heeft inmiddels twee vechtersbazen opgepakt en ver wacht meer aanhoudingen. De toe dracht van de vechtpartij is nog on duidelijk. De 58-jarige echtgenoot van de vermoorde mevrouw Konijn wordt le vensgevaarlijk gewond overgebracht naar het VU-ziekenhuis. (foto gpd» Dodelijke schietpartij Krommenie KROMMENIE (GPD/ANP) - De 57-jarige Tinie Konijn-Schone uit Krommenie is gisteravond in haar woning vermoord, nadat enkele mannen met grof geweld naar bin nen waren gedrongen. Een van de daders, een 19-jarige jongeman, kwam enkele uren later om het le ven bij een schietparij toen de poli tie hem wilde aanhouden in een huis enkele straten verderop. Vier andere jongemannen van 16, 20, 25 en 26 jaar werden ingerekend. Bij de schietpartij in de woning werd ook de echtgenoot van de vrouw, de 58-jarige Johannes Ko nijn, neergeschoten. Hij werd daar bij levensgevaarlijk gewond en werd vannacht in het VU-zieken- huis in Amsterdam geopereerd. Niet bekend is of hij nog in levens gevaar verkeert. Over de toedracht en het motief van de moord wilde de politie van morgen niets zeggen in verband met het onderzoek. Bekend is al leen dat de daders verscheidene ruiten insloegen en dat twee van hen naar binnen drongen. DEN HAAG (ANP) - De vakorgani satie voor apothekers KNMP heeft een rapport opgesteld waarin de middelen worden beschreven die artsen kunnen gebruiken bij eu thanasie. Apothekers kunnen de lijst aanvragen. "Het is een zuiver technisch rap port, voor de apotheker die te ma ken krijgt met euthanasie. Wil zo'n apotheker zorgvuldig met het ver zoek van een arts omgaan, dan moet hij hem van deskundig ad vies kunnen dienen. Daar is dit rapport voor bedoeld", aldus voor zitter A. Cox van de KNMP zater dag. De keuze voor een bepaald eu- thanasiemiddel is sterk afhanke lijk van de situatie van de patiënt. Zo kan het bijvoorbeeld verschil maken welke geneesmiddelen de patiënt heeft gebruikt. Ook de toe dieningsvorm kan verschillen. Het KNMP-rapport zet al deze zaken op een rijtje. Cox: "Het is nadrukkelijk niet bedoeld als 'handleiding' waar ook leken iets mee zouden kunnen doen. De informatie is alleen be doeld en geschikt voor deskundi gen". Overleg met de artsenorgani satie KNMG moet nog uitwijzen of het rapport ook rechtstreeks voor artsen beschikbaar komt. De lijst wordt niet ongevraagd naar alle 1700 apothekers in ons land gestuurd. "Dat is een kwestie van zorgvuldigheid. Binnen de KNMP wordt, net als in de hele sa menleving, verschillend over eu thanasie gedacht. Apïthekers moeten zelf de keuze maken of zij wel of niet aan euthanasie willen meewerken", aldus Cox. KOUDUM (GPD) - Jagers uit vooral het wes ten van het land en de Betuwe zijn verant woordelijk voor de excessen, die zich voor doen bij de ganzenjacht in Friesland. Dat vin den zowel de Friese jagers zelf als de Neder landse vereniging tot bescherming van vogels. Per seizoen worden in Friesland 20- tot 30.000 ganzen afgeschoten, schat de vogelbescher ming. Friesland neemt daarmee ongeveer de helft van alle in Nederland afgeschoten ganzen voor zijn rekening. De honderden Friese jagers beperken zich doorgaans tot enkele exemplaren, maar jagers van buiten de provincie schieten per ochtend een paar honderd ganzen af, zegt Melle Sevin- ga uit Akkrum. Sevinga is bestuurslid van de afdeling Heerenveen van de Koninklijke Ne derlandse Jagers Vereniging (KNJV). Zowel de jagers als de vogelbescherming vinden dat er iets aan de uit de hand gelopen jachtpraktij- ken moet worden gedaan. Jagers ergeren zich ook mateloos aan de slachtpartijen die op verschillende plaatsen in Midden- en Zuidwest-Friesland worden aan gericht. aldus .Sevinga. "Vegelinsoord is be rucht. Daar jaagt een club uit Utrecht. Maar ook tussen Oldeboorn en Grouw spelen zich zulke taferelen af. Daar jagen drie keer per week een man of vijf, zes uit de Betuwe". Volgens woordvoerder Haitjema van de vo gelbescherming in Friesland loopt het de spui gaten uit. "Niemand wil de pers te woord staan, uit angst voor agressieve reacties van jagers", zegt Haitjema. Volgens hem worden in de omgeving van Kampen mensen die kri tiek uiten op de gang van zaken rond de gan zenjacht bedreigd. "Anonieme telefoontjes, brieven. Het klinkt overdreven, maar er zijn daar mensen met de dood bedreigd". Zuidwest-Friesland telde in het jachtseizoen 1979-'80 ongeveer vijf jachthutten. Nu zijn het er meer dan honderd, aldus de vogelbescher ming. De zwaartepunten van de explosief ge groeide ganzenjacht liggen bij de Fluessen, het Heegermeer en de Oudegaster Brekken. Daar ook concentreert zich de 'commerciële gan zenjacht' - het tegen betaling laten jagen. Door het gebruik van levende lokganzen is succes vrijwel verzekerd. De vogelbescherming pleit dan ook voor een totaal verbod van het ge bruik van lokganzen. Sevinga is het daarmee oneens. Het gebruik van levende lokganzen heeft volgens hem ook een positieve kant: het aantal aangeschoten ganzen neemt af, omdat de jager de op de lok vogels afkomende wilde ganzen van dichterbij onder schot kan nemen. Hij vindt wel dat het aantal gebruikte lokganzen aan een maximum gebonden moet worden. Vorig jaar drong de KNJV er bij minister Braks (landbouw) op aan de uitwassen bij de ganzenjacht terug te dringen. Op grond van een advies van een door de afdeling Heeren veen ingestelde werkgroep, waarin ook Sevin ga zat, stelden de jagers voor maximaal drie jagers in een jachthut toe te laten, het aantal levende lokganzen te beperken tot 45 en een minimale afstand tussen de jachthutten te be waren van 150 meter. Zowel jagers als vogelbescherming hebben kritiek op de fors gestegen pachtprijzen van de jachtgebieden. "Door het opdrijven van de prijzen voor de jachtvelden worden veelal de plaatselijke jagers eruit gewerkt. Dat zijn nu juist de mensen die verstand van zaken heb ben en ook gevoel voor de natuur. Die jagen op een weidelijke manier", zegt Haitjema. "De normale prijs in Friesland was vijf tot tien gulden per hectare. Sommige jagers bie den boeren of instanties nu een best bedrag voor een jachtvergunning. De jager denkt: het is wel erg veel geld en laat andere jagers 100 tot 250 gulden betalen voor een ochtendje ja§en- De boer ziet dat en zegt: volgend jaar wil ik een paar duizend gulden meer hebben. Enzo voorts". Maar volgens de jagers werkt ook de Dienst der Domeinen prijsopdrijving in de hand, door jachtvelden gewoon te verpachten aan de hoogste inschrijver. Het is niet voor de eerste keer dat uit een ka: bij de legerplaats 't Harde werd gestolen. wapens zijn gestolen. Op deze foto een partij Uzi's die in 1976 (archieffoto ANPl.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3