Kerncentrales kunnen niet veiliger worden gebouwd Prostitutie in De Pijp breidt zich uit Reportage Kema: 'inherent veilig' geen wondermiddel Wereldraad vraagtRome9 bij conferentie over vrede PAGINA 2 MAANDAG 26 JANUARI 1987 GRONINGEN (GPD) - "Het is bijna een modekreet. 'Inherent vei lig'. Er is bijna geen fabrikant of hij hangt dat etiket aan zijn ont werp voor een kerncentrale. Maar inherent veilige kerncentrales bestaan niet". Deze uitspraak komt niet van een anti-kernenergie- activist. maar van ir. B. Th. Eendebak van de NV tot Keuring van Elektrotechnische Materialen (Kema), het hart van de sterke kern energielobby in ons land. Hij voegt er de waarschuwing aan toe, dat het hoogst onverstan dig zou zijn met uitbreiding van kernenergie in Nederland te wach ten op die 'inherent veilige' kernreactoren, het energiebeleid te baseren op ontwerpen-op-papier en op reactortypen, waarmee nog Hoe veilig zijn kernreactoren? Die brandende vraag beheerst na Tsjernobyl de discussie over kernenergie. Het probleem van het radio-actieve afval blijft on opgelost, maar is naar de achter grond gedrongen. Het probleem van de 'proliferatie' (steeds meer landen krijgen via kernenergie toegang tot een technologie, die ook tot kernwapens leidt) is een beetje uit de actualiteit verdwe nen. door Kees Wiese Het is opmerkelijk dat de anti- kernenergiebeweging vóór Tsjernobil (zelfs na Harrisburg) de kernreactoren beschouwde als de meest veilige schakel in de kernenergiecyclus. Dat leidde tot de roep het reeds ontstane hoogradio-actieve afval maar op te slaan binnen de 'veiligheids omhulling' (de 'koepel', het 'con tainment', de 'insluitconslruc- tie') van de bestaande kerncen trales: de veiligste plek. Natuur lijk had de anti-kernenergiebe- weging daarmee de bijbedoeling, dat de kerncentrales dan zouden moeten worden stilgelegd. Dat de elektriciteitsproduktie door kernenergie zou stikken in het eigen vuil. De veiligheidsomhulling werd pas een omstreden onderwerp door de Tsjernobyl-ramp. De Russische reactor had wel een insluitconstructie. Maar het dak van de reaclorhal bleek onvol doende sterk en met gasdicht. Een met staal beklede, betonnen veiligheidskoepel over het ge heel heen, ontbrak, net als bij ve le Westerse reactoren (Dode- waard) overigens. Was de Russische reactor wel voorzien geweest van zo'n 'Wes terse' constructie (dat het jonge re type Russische reactor er wel een heeft wordt te vaak verge ten), dan had die de eerste explo sie kunnen weerstaan, denkt ir. L. G. J. Jansen (Energie-onder zoek Centrum Nederland ECN). Hij durft echter geen soortgelijke uitspraak aan over de tweede ex plosie in de Tsjernobylreactor en gaat ook niet in op het feit dat de bestrijding van de grafietbrand en kernsmelting door de kern van uit helikopters te bombarde ren met klei, lood en zand niet mogelijk zou zijn geweest als een (falende) koepel .in de weg had gezeten. Maar ook de sterkste veilig- heidskoepel kan bezwijken. Een grote stoomexplosie in het reac torvat zal de stalen deksel van dit vat als een projectiel dwars door de koepelwand jagen. De kans op zo'n ongeluk, waarbij binnen enkele seconden (net als in Tsjer- opgedaan. De huidige reactoren zijn volgens hen Dat inzicht heeft geleid tot pogingen 'inherent veilige' kernreac toren te ontwerpen. Reactoren, waarvan de veiligheid wordt ge waarborgd door passieve systemen (werkzaam zonder ingrijpen van mens of computer) en natuurwetten. Minder compacte reacto ren: tenslotte is het basis-ontwerp van de huidige reactoren afge leid van die voor een duikboot. Minder complexe reactoren: in een moderne kernreactor zitten nu zo'n 40.000 grote en kleine afslui ters, die alle kunnen falen. nobyl) een deel van de radio-ac- lieve inhoud van de reactor naar buiten wordt geblazen, wordt in een Amerikaanse veiligheidsstu die van 1975 nog geschat op één op honderd. Tegenwoordig houdt men het op één op dui zend tot één op tienduizend. De schade die aan de veilig heidskoepel zal ontstaan als alle waterstof, dat zich in de reactor kan vormen, ook wordt gevormd en explodeert is, aldus ir. Jansen, nog niet helemaal duidelijk. Bo vendien kan een veiligheidskoe pel ook nog bezwijken omdat de druk. die langzaam in de reactor wordt opgebouwd (bijvoorbeeld als de gloeiende kern door de fundering brandt), te groot wordt. Koelwater Nog groter blijkt in deze stu dies de kans. dat de inleiding tot dat koelwaterverlies geen pijp- breuk of falen van kleppen is - zoals werd aangenomen - maar het uitvallen van de stroomvoor ziening in de kerncentrale zelf. Bij een 'station-black-out' valt de koeling van de afdichtingen van de koelwaterpompen weg, waar door lekkage optreedt. Binnen twee tot zes uur komt dan de kern droog te staan en smelt. Als men dat proces niet onder con trole krijgt, is er al gauw sprake van een catastrofe. Een aantal druk water- reacto- Veiligheidskoepel en nood- koelsystemen van de huidige kernreactoren zijn ontworpen met het oog op het gevaar van een kernsmelting, veroorzaakt door het plotseling wegvallen van een groot deel van het koel water (een 'guillotinebreuk' in een hoofdtoevoerleiding). Dat werd een wel zeer zeldzame ge beurtenis geacht. Ook vesti- gingsplaatskriteria zijn daarop gebaseerd, recente studies leren echter, dat de kans dat een reac torkern smelt door een klein ver lies aan koelwater veel groter is. een sproei-in- stallatie bovenin, waarmee bij een kernsmelting de stoom kan worden gecondenseerd en radioactieve stoffen in de atmo sfeer binnen de veiligheidskoe- pel kunnen worden 'uitgere gend'. Een nadeel van zo'n instal latie blijkt nu te zijn het toene men van de kans op waterstofex plosies. In andere reactoren zijn (na Harrisburg) ontstekers aan gebracht om het waterstof aan te steken voor het zich kan opho pen. Nu wordt ernstig betwijfeld of die ontstekers wel zullen werken in de zeer vochtige, agressieve atmosfeer in het reac torgebouw. -jrr- ->w In Frankrijk en Zweden is re cent besloten als extra veilig heidsvoorziening de mogelijk heid te openen via filters in de veiligheidskoepel 'af te blazen', opdat de druk in de koepel niet te hoog wordt. Zo wordt voorko men dat een langzame drukop- bouw de oorzaak kan vormen van het bezwijken van de veilig- heidskoepel en de radio-actieve splijtstof alle kanten op vliegt. Terecht steldt Jansen dat daar bij de vraag blijft op welk mo ment zo'n afblaassysteem in wer king moet worden gesteld. Doet men het te vroeg, dan verspreidt men onnodig radio-actieve stof fen (met name edelgassen) in de omgeving. Doet men het te laat, dan wordt 'ongecontroleerde verspreiding van splijtingspro- dukten' niet voorkomen. Tegen een grote stoomexplosie in het reactorvat, die de deksel daarvan dwars door de wand van de veiligheidskoepel slingert, is geen kruid gewassen. Dan im mers is er geen sprake van een 'langzame drukopbouw', maar bezwijken alle veiligheidssyste men ogenblikkelijk. De zoge naamde 'brontermdiscussie' (over de vraag welk deel van de radio-actieve inhoud van het reactorvat bij een kernsmelting in de omgeving terecht komt) woedt onverminderd voort. Maar iedereen is het er over eens, dat hoe langer de veilig- heidskoepel intact blijft, hoe kleiner een ramp zal zijn. Dat is en blijft het essentïele verschil tussen Harrisburg en Tsjernobyl. Duidelijk is echter ook, dat geen veiligheidskoepel absolute vei ligheid geeft. Deze pretentie kan dus ook de 'inherent veilige' constructie niet waarmaken. De Zweden pro beerden het met de Pius-reactor, een ontwerp waarin een reactor geplaatst in een reusachtige bak geboreerd water, dat de kerns plijting stopt en de kern koelt zo dra er iets mis gaat. 'Inherent vei lig' heten ook de hoge-tempera- tuur gasgekoelde reactor (HTGR) en de 'niet-kwekende' natriumgekoelde reactor (Kal kar). Maar ook deze reactoren zijn niet ten aanzien van alle aspec ten veilig: de HTGR heeft grafiet als moderator en grafiet is brand baar. De natriumgekoelde reac tor heeft een brandbaar en ui terst agressief koelmiddel. De Pius-reactor gebruikt de stan daard-splijtstof, die met zircaloy is bekleed: boven de 1250 graden Celsius reageert zirconium met water, waardoor de temperatuur stijgt en waterstof ontstaat met het risico op een explosie. Dit vernietigende oordeel, uitge sproken door ir. Eendebak drs. W.J. Oosterkamp van Kema, bevestigt eens te meer dat nie mand momenteel een veiligere kerncentrale kan bouwen Bewoners verwijten gemeente te afwachtende houding AMSTERDAM - Bewoners van de Amsterdamse volksbuurt de Pijp zijn flink kwaad op de gemeente. Zo kwaad, dat ze een paar dagen geleden zelfs tijdelijk een pand van een ambtelijke projectgroep bézet hebben gehouden om de burge meester te spreken te krijgen. De wortel van het kwaad is het ge meentelijke prostitutie-beleid in deze negentiende-eeuwse wijk waar volop gerenoveerd wordt. door Huub Klompenhouwer "De bordelen zaaien zich hier als een besmettelijke ziekte uit over de buurt. Dat pikken we niet meer. De gemeente kijkt machteloos toe. Alleen de kraakbeweging hier in de buurt onderneemt nog wat. Maar we zijn toch mooi klaar als we die moeten vragen om hier het werk op te knappen?", aldus een woedende bewoner Genoemde kraakbeweging maakte in de buurt goede sier. toen op eigen wijze een projectontwik kelaar werd belet een woning in een bordeel om te zetten. Na het pand gekraakt te hebben, werd het op last van de rechter tegen de wil van de buurt weer ontruimd. Maar de kraakbeweging voorkwam toch dat het alsnog een bordeel werd. De Amsterdamse Pijp is een buurt met een heel gemengde be volking. Autochtonen en krakers, studenten en buitenlanders. Een grote mate van tolerantie is lange tijd kenmerk van deze buurt ge weest. De enkele raamprostituées in de omgeving van de Ruysdaal- kade werden probleemloos geac cepteerd. Toen de gemeente ernst maakte met de renovatie, kwam ook het lot van de prostitutie ter tafel. Een ge dogen van de prostitutie betekent ook dat er in de gerenoveerde pan den prostitutie mogelijk moet kun nen zijn. Een ambtelijke project groep is omzichtig aan de slag ge gaan de buurt op grote schaal te la ten inspreken. Daaruit kwamen vier plannen naar voren om die prostitutie in de wijk, strikt beperkt tot zestien 'be drijfjes', te huisvesten. Die vier plannen verschilden onderling in de plaatsen waar die prostitutie dan gedoogd zou worden. De be woners mochten zich erover uit spreken en daarmee leek de zaak uiterst democratisch en correct met de buurt rondgemaakt. Dat was vorig jaar zomer. In het gebied Govert Flinckstraat/Ruysdaelkade zouden zestien bordelen worden gedoogd. Zware jongens De klacht van de buurt is dat het vriendelijke imago, dat de klein schalige prostitutie in het verleden in de wijk had, inmiddels verdwe nen is. "De prostitutie hier heeft, sinds dat gemeentelijke beleid be kend geworden is, juist zware jon gens van de Wallen aangetrokken, die nu kost wat kost proberen om hier een prostitutiebedrijf op te zetten. Ze gokken erop dat al die bordelen dan straks vanzelf door het gemeentebestuur worden geac cepteerd", aldus een buurtbewo ner. "Er zijn nh zeker al 20 borde len, waarin de kamertjes soms niet groter zijn dan een cel. Een bed en een wastafeltje. Meer plaats is er niet". De bordeelbazen, pooiers dus, gaan brutaal te werk. Op het mo ment dat de gemeente de uitspraak deed dat de bestaande bordelen een gedoogstatus kregen, werden de betrokken panden natuurlijk ook meteen geld waard. Want voor een huur van amper vierhonderd in de maand kan er per prostituée duizend gulden en meer per dag verdiend worden. Een woonruimte wordt in het weekeinde omge bouwd. Het aantal kamers per eta ge verdubbeld, warm en koud wa ter in ieder kamertje, dat nog wel. Een bordkartonnen schotje ver deelt het raam aan de voorkant in tweeen en van dat moment af zijn er ineens twee dames actief voor het raam. Officieel zitten er dan slechts twee of vier meisjes voor het raam. maar ondertussen wordt er 24 uur per dag door veel meer meisjes ge werkt. De deur van het trapportaal naar eenhoog moet open blijven en of de buren op dezelfde trap er nu wel of niks mee te maken hebben, ze moeten alle overlast van prosti- tutieklanten maar slikken. Imago Is die prostitutie nu echt veel agressiever geworden, is de vraag aan Hein von' der Fuhr, contact ambtenaar in De Pijp. "Ik denk dat het vooral het imago is. Want of de prostitutie als zodanig nu zoveel anders is als voorheen, waag ik te betwijfelen. Ik denk dat de mensen nu wat meer inzicht krijgen in de gang van zaken rond die prostitu tie en ook dat kan een andere kijk op de zaak geven". Von der Fuhr: "Dat we als ge meente machteloos staan, kan ik niet zeggen. Aan de andere kant kan ik me de gevoelens van de buurt wel voorstellen. Zij zien steeds meer bordelen en het lijkt wel alsof de gemeente niks doet. Maar het is echt balanceren. De ge meente wil wel maar mag bijna niks". "Als iemand een rood lichtje voor bet raam heeft, een beetje veel van zichzelf etaleert; vreemden ontvangt en zichzelf overgeeft aan vleselijke lusten, zelfs al is het te gen betaling, dan is het toch heel moeilijk om, als het in ha^r eigen woning gebeurt, daar als gemeen te. met de bouwverordening in de hand, bezwaar tegen te maken. Burgers hebben ook hun rechten. Als we nu zouden optreden tegen alles waar we het als gemeente niet mee eens zijn, zal de rechter toch een heel eigen -oordeel vellen. En dan zijn we weer bij af'. Zonder dralen geeft Von der Fuhr toe dat de gemeente bij de in spraak misschien wel wat te veel beloofd heeft. Het in de hand hou den van het aantal bordelen, de strikte beperking tot zestien, is moeilijk waar te maken. Vooral omdat er nog altijd geen echt pros- tititiebeleid mogelijk is, zolang die zelfde prostitutie via de wet niet is gelegaliseerd en dus ook niet gere geld kan worden. Nu moet het be leid met min of meer oneigenlijke middelen gehandhaafd worden. En het doel van een goed prostitu- tiebeleid - veilige en goede werk ruimten bijvoorbeeld - kan al hele maal niet gehaald worden. "Ik denk ook niet dat hier in de Pijp de acceptatie van de prostitu tie in gevaar komt", meent de amb tenaar. "Veel eerder willen de buurtbewoners dat die prostitutie op een schone en correcte manier in hun wijk gebeurt. Er gaan nu ge ruchten over gedwongen prostitu tie in sommige bordelen. Dat soort zaken zet kwaad bloed". Von der Fuhr: "Nogmaals, het is niet zo dat de gemeente niets doet en nog minder waar is de kreet dat ambtenaren niet inventief zouden zijn. Maar het is wel een gegeven dat de juridische middelen waar mee we kunnen optreden een stuk geringer zijn dan we aanvankelijk dachten. En dat maakt een slagvaardig beleid inderdaad heel moeilijk". De Wereldraad van Kerken heeft de Rooms-Katholieke Kerk uitgenodigd om samen de confe rentie van 1990 over vrede, ge rechtigheid en het behoud van de schepping voor te bereiden. Het centraal comité (algemeen be stuur) besloot daartoe zaterdag in Genève met vrijwel algemene stemmen. Secretaris-generaal dr. Emilio Castro hoopte, dat de kerk van Rome, evenals de lid-kerken van de Wereldraad en andere kerken, op zo breed mogelijke wijze aan de voorbereiding zouden deelne men. "Het Vaticaan moet uiter aard zelf beslissen, maar ik zou me een encycliek of speciale bis schoppensynode kunnen voor stellen", zei hij. De Wereldraad verwacht, dat de Rooms-Katho lieke Kerk - die zo spoedig mo gelijk de schriftelijke uitnodi ging krijgt - op korte termijn zal antwoorden. Pas dan zal worden beslist welke niet-lid-kerken en eventueel andere godsdiensten zullen worden gevraagd. De Raad van Kerken in Neder land zal de conferentie van 1990 internationaal voorbereiden in samenwerking met de Bond van Evangelische Kerken in de DDR (Oost-Duitsland) en nationaal met een volgend jaar te houden landelijke kerkendag. - Bij de Wereldraad komt een studiefonds om jonge mensen de gelegenheid te geven zich op een leidende rol in de oecumenische beweging voor te bereiden. Aan dat fonds wordt de naam van de eerste secretaris-generaal van de Wereldraad, dr. W. A. Visser 't Hooft, verbonden. Hij leefde van 1900 tot 1985. Een van de familie leden van Visser 't Hooft zal zit ting nemen in het bestuur van het fonds. Aan de slag Secretaris ds. W. R van der Zee van de Raad van Kerken in Nederland is gistermiddag opti mistisch uit Genève terugge keerd. Hij woonde daar do verga deringen bij van het algemeen bestuur van de Wereldraad. "Voor mij is de bestuursvergade ring geslaagdzei hij. "Het cen traal comité heeft vier verklarin gen aangenomen waarmee ik in Nederland aan de slag kan" Van der Zee verwees naar de verklaringen over Zuid-Afrika en de wapenwedloop, het stuk over de ziekte Aids (waarover de Nederlandse Raad van Kerken dit voorjaar een beraadsdag zal houden) en het definitieve be sluit over de conferentie 'vrede, gerechtigheid en het behoud van de schepping' in 1990. Wel hadden alle Nederlandse deelnemers zich geérgerd aan de vele uren die aan bestuurlijke za ken waren besteed. "We waren meer met de organisatie bezig dan met problemen in de we reld". zei een van hen. Dr. R. J. Mooi. secretaris-gene raal van de Hervormde Kerk. sprak van een groeiende invloed van de orthodoxe kerken (Rus sisch en Grieks) in de Wereld raad. "Daaraan zit zowel een po sitieve als negatieve kant. Posi tief omdat ze ons dwingen dieper na te denken over ons kerk-zijn, negatief omdat ze met hun plei dooi voor meer invloed een rem mende werking op de Wereld raad kunnen hebben "De Wereldraad is gelukkig méér dan het centraal comité", zei de Amerikaan dr. Paul Crow "Die gedachte behoedt mij voor depressiviteit, waartoe de verga dering helaas vaak aanleiding gaf. We moeten niet vergeten, dat de Heilige Geest wel degelijk in de activiteiten van de Wereld raad doorwerkt". Half miljoen. In 1985 is het anti-racismefonds van de We reldraad de jaarlijkse bijdrage van een half miljoen gulden van de Nederlandse regering misge lopen omdat het Interkerkelijk Vredesbesraad (IKV) de aan vraag te laat had ingediend bij het ministerie van ontwikke lingssamenwerking. De regeling dat IKV-secretaris Faber de correspondentie met het ministerie verzorgt dateert uit de tijd dat hij ook secretaris was van het Interkerkelijk Vor mingswerk Ontwikkelingssa menwerking (Ikvos). Als zodanig was hij bestuurslid van de Ne derlandse steunvereniging van het anti-racismefonds. 'Betaald Antwoord'. Faber bevestigde, dat er 'admi nistratieve misverstanden' zijn geweest. Alsnog zal worden ge probeerd, het half miljoen via de begroting van 1987 of 1988 bin nen te krijgen, zo deelde drs. G. Boer, bestuurslid van het anti-ra- cismeprogramma, mee. Minister P. Bukman van ontwikkelings samenwerking - die vorige week de Wereldraad bezocht - ver klaarde, dat er geen enkele aan leiding voor hem is om de bijdra ge aan het - min of meer omstre den - fonds te beëindigen. Trouwen Sinds 1940 hebben in Frank rijk 3500 rooms-katholieke pries ters hun ambt neergelegd om te trouwen. Het record van pries terhuwelijken lag tussen 1970 en 1974. Dal vermeldt pater Julien Potel in zijn boek 'Zij trouwde- nen toen?' Hij putte zijn gege vens uit een schriftelijke enquête onder priesters. De uitgetredenen werken vooral in het onderwijs, de para medische zorg en sociaal en cul tureel werk. De meesten wonen regelmatig de mis bij en hebben hun kinderen laten dopen. Een op de drie echtgenotes is actief in kerkewerk Een op de tien was vroeger lid van een religieuze or de Hulp. Afgevaardigden van kerkelijke gemeenten die in hun kerkgebouw bescherming heb ben geboden aan asielzoekers en vluchtelingen, besloten zaterdag op een tweedaags beraad in Drie bergen een nationaal en interna tionaal netwerk van hulpverle ners op te zetten. Het beraad was georganiseerd om vooral de theologische, juridische en poli tieke kanten van deze hulpverle ning te bespreken. De deelnemers toonden zich bezorgd over het 'steeds beperk ter overheidsbeleid ten aanzien van azielzoekers'. Dat heeft ge leid tot opvang van vluchtelin gen in kerken, onder andere in Groningen. Hervormde Kerk: beroepen te Bodegraven L. Terlouw 't Woud (bij Delft), te Stolwijk E. M. Bakker Nijkerk; aangenomen naar Nieuwendijk kandidaat L. H. Voschezang Epe, naar Berli- kum (Fr.) A. Groeneveld Kerken- veld; bedankt voor Streefkerk A. P. Voets Kootwijk. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Midwolda kandidaat C. W. Hoek Nijkerk, naar Biltho- ven (verzorgingstehuizen) me vrouw A. C. Houtkoop-Faber al daar; beroepen te Delft H. Vaar tjes Winschoten. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Waddinx- veen J. H. Ulehake Zoetermeer. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Bunscho ten T. M. Hofman Ouderkerk aan de Amstel. Feminisme. De stichting Nij meegs Universiteitsfonds heeft in het kader van de bijzondere leerstoel 'Feminisme en theolo gie' aan de Katholieke Universi teit een tijdelijke onderwijsop dracht gegeven aan mevrouw drs. M. van Baest. De leerstoel werd tot eind vorig jaar bezet door professor dr. Catharina Hal- kes. Marieke van Baest is 35 jaar. Zij werkt bij de vakgroep 'Ge schiedenis van kerk en theolo gie' van de theologische faculteit in Tilburg. Het vriendelijke imago dat de kleinschalige prostitutie i de Amsterdamse Pijp hadis inmiddels verdwenen. het verleden (foto GPDl

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2