Kloppenburg in gesprek met de tafeltennisbond Cooman wint in Portland Short blijft buiten schot in het Hoogovens-toernooi Karpov naar Amsterdam Filmster Omar Sharif verbleekt in Den Haag Sosonko-Flear: Slavisch Gambiet Johnson supersnel op sprint in Perth Olijslager: wel record, maar geen ticket voor Indianapolis MAANDAG 26 JANUARI 1987 SPORT PAGINA 15 WIJK AAN ZEE (GPD) - Koploper Short gunde zich het afgelopen weekeinde twee betrekkelijk rustige rondes. Hij bleek het zich te kunnen permitteren, want zijn naaste concurrenten slaagden er niet in om naderbij te komen. Tegen Andersson koos Short met zwart een kalm Orthodox Damegambiet. De Zweed probeerde het wel even, maar na 19 zetten zag hij er kennelijk niet veel meer in en bood remise aan. Dat werd door Short dankbaar geaccepteerd. Zaterdag was het de dag van So- sonko. Hij had zijn krachten in de eerste week wat gespaard, maar te gen Flear barstte hij met groot ge weld los. In een Slavisch Gambiet kwam hij met een interessant theo retisch nieuwtje dat uitstekend bleek te voldoen. Hieraan was ui teraard een diepgaande huiska meranalyse voorafgegaan. Voor het publiek leek de stelling nauwe lijks meer dan een ongeordend ge heel, maar uiteindelijk bleek dat Sosonko de situatie steeds meester was geweest. In de slotaanval ver overde hij de Engelse koningin en daarna was de winst slechts een kwestie van tijd. Gisteren kwam Sosonko tegen Short evenmin in moeilijkheden. Hij speelde met zwart zijn geliefde Siciliaanse Rauzervariant, kwam iets minder te staan, maar zorgde dat de remise niet in gevaar kwam. Na 34 zetten aanvaardde Short het onvermijdelijke en accepteerde het halve punt. Kortsnoi Kortsnoi kwam in het weekeinde eveneens naar voren. Hij versloeg in grote positionele stijl de arme Van der Sterren, die kennelijk een inzinking doormaakt. Met Ljuboje vic zette Kortsnoi een rustig Dame- pionspel neer. Beide spelers ge bruikten zeer veel tijd en iedereen verwachtte in het vierde speeluur een tijdnoodspektakel van de eer ste orde. Dit bleef uit, omdat de he ren er beiden niet voor voelden. Remise in 17 zetten. Van der Sterren is na zijn sterk begin niet meer te herkennen. Te gen Zapata stond hij aanvankelijk niet slecht, maar in de overgang naar het eindspel moet hij één of meer missers hebben gehad. Na zes uur spelen werd het gevecht af gebroken; de positie laat de Neder lander weinig hoop, omdat hij met toren en pion tegen een loper en vier pionnen moet opvechten. Kenners zien een derde achtereen volgende nederlaag voor hem in het verschiet. WIJK AAN ZEE (ANP) - Oud-wereldkampioen Anatoli Karpov is uitge nodigd voor het jaarlijkse schaakfestival in Amsterdam, dat van 2 tot en met 13 augustus in hotel Krasnapolsky wordt gehouden. Zeker van deel neming in de kroongroep van zes grootmeesters zijn de Joegoslaaf Ljubo- jevic als winnaar van de vorige editie en de Columbiaan Zapata, als win naar van de grootmeestergroep in 1986. Beide spelers zijn momenteel actief in Wijk aan Zee. De kroongroep wordt gecompleteerd door Jan Timman, John van der Wiel en de tot Zwitser genaturaliseerde Viktor Kortsjnoi. Het zestal zal strijden om een prijzenfonds van 26.000 gulden. Ljubojevic moet vandaag zijn vrije dag opgeven om een moeilijk eindspel tegen Miles te verdedi gen. De Engelsman heeft twee lich te stukken voor een toren en zal ongetwijfeld nog alles inzetten voor het volle punt. Van der Wiel Nogueiras won zaterdag vrij ge makkelijk van Gutman. De Israe- liér maakt een totaal ontmoedigde indruk. Het lijkt alsof hij nauwe lijks nog zijn best doet. Gisteren verloor hij wederom; ditmaal van Flear, die tenslotte ook wel eens een punt kan gebruiken. Olafsson blijft de kopgroep redelijk volgen. Tegen Van der Wiel maakte hij een gemakkelijke remise, maar Hulak legde hem werkelijk het vuur aan de schenen. Gelukkig voor hem kwam de Joegoslaaf, die er naar mate het toernooi vordert wat be ter in geraakt, in het zesde uur in hevige tijdnood. Zodoende kon Olafsson het ongunstige toreneind spel nog juist remise maken. Van der Wiel is zijn vormcrisis ook nog niet te boven. Hij maakt geen grote blunders, maar er zit toch weinig fut in het spel van de Leidenaar. Vandaag worden de hangpartijen uitgespeeld. Wie ze niet heeft kan een dag rust nemen en zich voorbereiden op de slotfa se. Morgen speelt Short met zijn landgenoot Miles. Kortsnoi heeft met Zapata te doen en Nogueiras met Ljubojevic. Een uiterst be langrijke ronde dus, die wel eens van grote invloed zou kunnen zijn op de einduitslag. HANS BOUWMEESTER DEN HAAG IANP) - De Oostenrij kers Fucik en Terraneo, Europees bridgekampioen, hebben een be langrijk succes geboekt op Neder landse bodem. In Den Haag won nen zij het sterkst bezette toernooi ooit in Nederland gehouden. De Engelsen Rose en Shenkin namen in een vroeg stadium de lei ding. In de zevende ronde moesten ze die afstaan aan de Noorse kam pioenen Heiness en Aabye, die tot de voorlaatste ronde de topplaats vast in handen hielden. Evenals bij het Caransatoernooi sloegen de Oostenrijkers in de laatste ronde toe. De Noren werden naar de tweede plaats De grote trekpleister in het toer nooi, de Pakistaanse kaartvirtuoos Zia, kon met zijn Amerikaanse ge- legenheidsparfher niet het juiste ritme vinden. Zij eindigden in de middenmoot. Ook filmster Omar Sharif lever de met de Franse sterspeler Chem- la geen opvallende prestatie. Zij werden voorlaatste vlak achter de Nederlandse combinatie Krijns- Vergoed. Ook de overige Neder landse paren reikten in dit sterke milieu niet hoger dan de midden moot. De landskampioenen Mul der en Rebattu, nog zesde tijdens het wereldkampioenschap, wer den elfde. Enri Leufkens en Berry Westra, de Europese juniorkam pioenen, deden het van de Neder landers nog het beste. Het tweetal werd zesde. Eindstand (16 paren, 150 spellen, gemiddelde 225): 1. Fucik-Terra- neo (Oos) 254 2. Helness-Aabve (Noo) 250. 3. Rose-Shenkin (Eng) 241, 4. Berger-Meinel (Oos) 240, 5. Lesniewsky-Milde (Pol) 236, 6. Leufkens-Westra (Ned) 233,. 11. Mulder-Rebattu (Ned) 224, 14. Krijns-Vergoed (Ned) 196. EINDHOVEN (ANP) - De Sowje- trussische coureur Rais Moestafin is in hjet afgelopen weekeinde op de kunstijsbaan van Eindhoven in de kwartfinales van de strijd om de wereldtitel ijsspeedway ongesla gen gebleven. Hij won zowel zater dag als gisteren vijf manches. De Tsjechoslowaak Antonin Klatovs- ki verloor beide dagen alleen een heat als hij met Moestafin te ma ken kreeg. Beste Nederlander was Gerrit Rook uit IJsselmuiden, die vierde werd. Christiaan Reit uit Epse werd negende en plaatste zich ook voor de halve finales, die 28 februari en 1 maart in Assen worden gereden. der Sterren die na een sterk begin in het Hoogovens schaaktoernooi een inzinking doormaakt. Wit: G. Sosonko Zwart: G. Flear Slavisch Gambiet, zevend'e ronde 1. d4 d5 2. Pf3 Pf6 3. c4 dc4: 4. Pc3 (Zo speelt Sosonko het al vele.jaren.) 4.c6 (Deze overgang naar het Slavisch is het veiligste voor zwart. In de 5e ronde deed Flear, zoals we hebben gezien, tegen Olafsson met 4.c5 slechte erva ringen op.) 5. e4 (Het zg. Slavisch Gam biet. Meestal zet Sosonko met het klassieke 5. a4 voort, maar ru blijkt hij iets bijzonders te heb ben geprepareerd. Spelers als Geiler en Kasparov hebben dit gambiet vele malen met succes toegepast.) 5. b5 (Anders heeft wit een groot centrumoverwicht geheel gratis!) 6. e5 Pd5 7. a4 e6 8. Pg5! (De hoofdvariant gaat verder met 8. ab5: Pc3: 9. bc3: cb5: 10. Pg5 Lb7 11. Dh5 en wit heeft goede kan sen voor de geofferde pion.) 8. h6 (Er dreigde 9. ab5: Pc3: 10. bc3: cb5: 11. Df3 De tijd zal moe ten leren of zwart op dit moment sterker had kunnen spelen. Wel licht komt 8. Lb7 in aanmer king.) 9. Pge4 b4 (Wit dreigde met 10. ab5: de pion eenvoudig te heroveren.) 10. Pbl La6 11. Pbd2 Pf4 (Dit ziet er zeker niet slecht uit. Na 11. c3 12. bc3: Lfl: 13. Pfl: bc3: 14. Dg4 heeft zwart eveneens ontwikkelingsproblemen.) 12. Dg4! (Ee'n van de belangrijke pointes van de witte opstelling.) 12. Pd3+ 13. Ld3: cd3: 14. Pd6+ Ld6: (Dit is niet zonder be zwaren, maar 14. Ke7 15. P2e4 zag er evenmin aan trekkelijk uit.) 15. Dg7: Tf8 (Na afloop achtte Sosonko deze zet foutief, maar hij kon niet duide lijk maken hoe zwart beter had kunnen spelen. Misschien moet hij met 15.Lf8 16. Dh8: Dd4: op een kwali teitsoffer ingaan.) 16. ed6: Pd7 (Na 16. Dd6: 17. Pe4 wordt hij over de zwar te velden vernietigd. Misschien was 16. Dg5 17. Dg5: hg5: 18. Pe4 f6 19. Pc5 Lc4 nog het best uit te houden.) 17. Pf3 Db6 18. Lh6: 0-0-0 19. Tel (Sterker dan 19. 0-0 d2!) 19. b3 20. Tc3 Db4 (Nu komt ook de andere witte toren in het spel en dat blijkt beslissend. Zwart had het pionoffer 20. d2+ moeten proberen, teneinde de witte ro- kade te verhinderen.) 21. 0-0 Da4: 22. Tfcl Lb5 23. Dg5 Tg8 24. De7! (Deze ster ke zet had Flear over het hoofd gezien. Nu probeert hij het nog met een venijnige „Schwindel".) 24. e5 (In de hoop op 25. d5 Tg2: 26. Khl! De4 27. dc6: Tgl en zwart maakt remise!) 25. Df7: (Veilig en sterk.) 25. ed4: 26. Tb3: Tde8 (Nu gaat het snel, maar verloren was zwart in elk geval.) 27. Ta3! (Leidt de slotaanval in.) 27. Db4 28. Ta7: Dd6: 29. Ta8+ Kc7 (Of 29.Pb8 30. Lf4 30. Lf4 Ta8: 31. Ld6:+ Kd6: 32. Pd4: Tae8 33. Db3 Pe5 34. f4. Zwart geeft het op. MAARSBERGEN (ANP) - Via een aantal gesprekken met bondscoaches en begeleiders moet de terugkeer van Mirjam Kloppenburg in de nationa le selectie worden verwezenlijkt. Dat is de slotsom van het onderhoud, dat trainer Jan Kloppenburg, de vader van de tafeltennisspeelster, met NTTB-voorzitter Koopman, bestuurslid technische zaken Römgens en bemiddelaar Van Dilst vrijdagavond heeft gehad. Het gesprek, dat twee en een half uur duurde en in Maarsbergen werd gevoerd, werd door Röm gens als positief gekwalificeerd. „Deelneming van Mirjan aan het wereldkampioenschap in New Delhi is in feite niet aan de orde geweest", verklaarde Römgens. „In het begin van het gesprek stelde Jan Kloppenburg dat daaraan niet meer wordt gedacht. Dat betekent dat we nu aan een echte oplossing kunnen gaan werken en de zaken niet voorlopig behoeven te regelen." Kloppenburg nam niet deel aan de top-twaalf in Bazel en is niet opge nomen in de ploeg voor de werelditelstrijd omdat zij zich onder leiding van haar vader buiten de nationale selecties voorbereidt. Voor de komen de tijd zijn gesprekken van de Kloppenburgs met de topsportcommissie en Gerard Bakker voorzien. Ook zal er moeten worden gesproken met Jan Vlieg. DORDRECHT (ANP) - Al drie ron den voor het einde van de halve fi nales van het nationaal damkam pioenschap hebben Van der Zee en Goudt goede kansen op het beha len van de eindstrijd. Beide spelers leiden in hun groep met acht pun ten, een punt meer dan drie achter volgers. Even zag het er in het afgelopen weekeinde in Dordrecht naar uit, dat grootmeester Stokkel de eerste speler in deze selectiestrijd voor zeven finaleplaatsen zou worden, Beste kansen voor Goudt en Van der Zee die een dubbele zege ging boeken. Na winst op Rigterink had hij een superieure stand tegen Heusdens. Maar in de slotfase van het bijna zes uur durende duel ontsnapte Heusdens aan een nederlaag. Kop loper Van der Zee beperkte zich te gen het Amsterdamse duo Meijer- Van Westerloo tot het behouden van zijn positie. Brouwers meldde zich als finalekandidaat door een overwinning op Van Westerloo, die in Ijet middenspel een schijf prijs gaf en geen compensatie kreeg. In de B-selectiegroep klom Goudt naar de leidersplaats. Tegen Mathijsen kreeg de Enschedeër pas in de slotfase enig voordeel, maar dat was juist voldoende voor een winstvariant. Thompson: 'Ik word kennelijk te oud' DEN HAAG (ANP) - In de aanloop van het internationale indoor-atle- tiekseizoen, dat zijn hoogtepunten heeft met de strijd om de Europese titels op 21 en 22 februari in Lievin en van 6 tot en met 8 maart bij het eerste officiële toernooi om de we reldtitels in Indianapolis, zijn het afgelopen weekeinde goede presta ties geleverd. Nelli Cooman, de tweevoudige Nederlandse Europe se kampioene en wereldrecord- houdster op de 60 meter (7.00), won zaterdag haar eerste wedstrijd tij dens een Amerikaanse trainings stage. In Portland zegevierde de Rotterdamse op de vrijwel uitslui tend in de Verenigde Staten op het programma staande 55 meter in 6,73 seconden. In het Memorial Coliseum van Portland in Oregon kwamen nog twee wereldrecordhouders aan de start. Renaldo Nehemiah, de we reldrecordhouder op de 110 meter horden, behaalde zijn eerste zege sedert vier jaar na een mislukt pro- favontuur als Amerikaans „foot baller". De 27-jarige Amerikaan ze gevierde in een handtijd van 6,9 se conden op de 55 meter horden voor Olympisch kampioen Roger King dom (VSt), die tweetiende later fi nishte. Calvin Smith, de wereldre- Marthonzege voor Moller OSAKA (Rtr.) - De internatio nale marathon van Osaka is ge wonnen door de Nieuwzee- landse Lorraine Moller. Zij had voor de ruim 42 kilometer twee uur, 30 minuten en 40 seconden nodig. De tweede plaats was voor de Australische Lisa Mar tin op negentipn seconden van Moller. Derde, op een minuut en twintig seconden van Mol ler, werd de Japanse Misako Miyahara. cordhouder op de 100 meter (9,93), was de snelste op de 55 meter bij de mannen. Ook de 6,1 seconden van Smith werd niet elektronisch opgenomen. Earl Bell, de bronzen medaille-winnaar bij de Olympi sche Spelen in Los Angeles, was de beste polsstokhoogspringer met een hoogte van 5,86 meter, een per soonlijk record in de hal. Het was de vierde prestatie ooit op een overdekte baan geleverd. Alleen Sergei Boebka (Sow) en Bells' landgenoten Joe Dial en Billy Ol son sprongen ooit hoger. De Oostduitse atleten kwamen zaterdag en gisteren in Oost-Ber- lijn in actie. De beste prestatie kwam op naam van Ulf Timmer- mann, die bij het kogelstoten een afstand van 21,33 meter liet opme ten. Twee als militair in de DDR gelegerde Russische atleten kwa men tot uitstekende prestaties. Gennadi Valjoekevistj kwam bij het hinkstapspringen tot 17,05 me ter, waarmee hij Volker Mai (OD1) zeven centimeter voorbleef. Valeri Sereda (Sow) sprong 2,30 m hoog. Hij versloeg de Olympische kam pioen van 1980 (Moskou), Gerd Wessig. met drie centimeter. Heike Drechsler, de Oostduitse wereldre cordhoudster verspringen, kwam nog niet in actie. De overwinning in de Dynamo sporthal ging naar de Russin Galina Tsjistjakova, die vier maal over de zeven meter sprong, met als beste resultaat 7,09 meter. Helga Radtke (OD1) werd tweede met 6,84 m. Cornelia Osch- kenat, de Europese indoorkam- pioene op de 60 meter horden, won de in Europa slechts zelden gelo pen 50 meter met hindernissen in 6,76 seconden. Haar wereldrecord staat op 6,70. Bij de heren mannen Cornelias' echtgenoot Andreas in 6,63. den gelopen op de 60 meter hor den. Jonathan Ridgeon (19) zege vierde in 7,66 seconden voor de een jaar jongere wereldkampioen bij de junioren, Colin Jackson (7,67) en de vierde van de Europese titel strijd in Stuttgart, Nigel Walker (7,70). Voor Daley Thomspon werd de titelstrijd in Cosford een mis lukking. De wereldrecordhouder tienkamp miste drie maal zijn aan- vangshoogte bij het polsstokhoog springen en staakte op de 60 meter horden, nadat hij een hindernis had omgeworpen, de strijd. „Ik word kennelijk te oud voor zulke zaken", aldus Thompson na afloop. Opvallend was het optreden van hinkstapspringer Eric McCalla, die in zijn eerste serieuze wedstrijd, nadat hij negen maanden geleden een nier-transplantatie had onder gaan, tweede werd met 16,03 me ter. PERTH (Rtr.) - Bij internatio nale atletiekwedstrijden in de Australische stad Perth heeft de Canadees Ben Johnson de 100 meter afgelegd in 9,7 seconden de snelste tijd ooit op deze af stand gelopen. De prestatie van de Canadees zal echter niet als een wereldrecord geboekt wor den. Daar was de rugwind veel te sterk voor: 3,6 meter per se conde. De toegestane 'hulp' is 2,0 meter per seconde. Bij dezelfde ontmoeting liep de Britse wereldrecordhouder op de 1500 meter Steve Cram een spierblessure op. In de laat ste ronde van de mijl, verrekte hij een spier in zijn rechterbo- venbeen. „ie roto AP) Van der Veer tiende in Breda BREDA - Holland-atleet Theo van der Veer heeft gisteren in Breda bij een internationale veldloopwed strijd over elf kilometer beslag ge legd op een verdienstelijke tiende plaats. De Oegstgeester onderwij zer finishte in een tijd van 36 minu ten. Winnaar van de zogenaamde Ni- ke-cross werd Marti ten Kate van Fortis uit Enschede die een tijd liet noteren van 34.50. Tweede werd de Belg Jean-Pierre Paumen (35.11) en derde Ron Thorlau uit Nieuw- Zecland (35.18), die twee seconden sneller was dan Aart Stigter van het Alphense AAv '36. Heidy Eijgenraam behaalde in Grotebroek een fraaie derde plaats in een 25 kilometerloop. De Hol land-atlete finishte na 1 uur 51 mi nuten en 50 seconden. ZWOLLE (ANP) - Bij nationale in- door-atletiekwedstrijden in de IJs- selhal in Zwolle zijn zaterdagmid dag twee Nederlandse records ge vestigd. Marjan Olijslager (Sprint) liep de 50 meter horden bij de vrouwen in 6,91 seconden. De KNAU had als limiettijd voor dit onderdeel 7,65 seconden gesteld. A-junior Henk Venema (Jahn II) vestigde een nationaal record op de 50 meter. De atleet uit Stadska naal legde de afstand af in 6,00 se conden. Als limiettijd voor een ju niorenrecord was 6,05 seconden gesteld. Venema stelde scherpte zijn kersverse record 's avonds aan. De Groninger liep in de avonduren 5,86 seconden. Hij bleef daarmee slechts eenhonderdste verwijderd van de limiet, die voor de mannen als nationaal record op de 50 meter is gesteld. Tineke Hidding (Hera) werd'za terdagavond in Zwolle Nederlands kampioene op de vijfkamp (in- door). Zij vestigde met een totaal van 4432 punten een nieuw natio naal record (elektronische tijd waarneming). Els Vader (AVR) kwalificeerde zich met haar winnende tijd van 7,28 seconden in de finale van de 60 meter voor vrouwen voor de Euro pese indoorkampioenschappen (Lievin, 21 en 22 februari) en de eerste officiële wereldkampioen schappen, die van 6 tot en met 8 maart in Indianapolis (VSt) wor den gehouden. De limieten die de KNAU voor deze twee titeltoer- nooien heeft gesteld zijn respectie velijk 7,35 en 7,30 seconden. Op de 50 meter zegevierde Vader even eens. Met 6,22 seconden bleef zij slechts eenhonderdste verwijderd van haar nationale record. Veertien dagen geleden was Nelli Fiere- Cooman in Eelde ook tot 6,22 se conden gekomen op de 50 meter. Ook Marjan Olijslager verzeker de zich van een plaats in de Neder landse afvaardiging naar Lievin door de finale van de 60 meter hor den te winnen in 8.25 seconden. De limiet is 8,35. Voor Indianapolis kwam de Bredase 0,05 seconden tekort. De eis voor een reis naar de Verenigde Staten is 8,20 seconden. Olijslager deed gisteren een tweede poging zich voor de wereld indoorstrijd te plaatsen. Voor de Bredase bleef de limiet evenwel opnieuw onbereikbaar. Zij won dc race in 8,21 seconden, waarmee zij haar nationale record, dat dateerde van 3 maart 1984 (Gothenburg), evenaarde. Bij de A-meisjes vestigde Harriet de Bruin (Horror, Sneek) een jeugdrecord op de 50 meter hor den. De Friezin liep de afstand in 7,75 seconden, waarmee zij ruim binnen de limiet bleef die de KNAU voor een nationaal record had gesteld.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15