heb hier een legende verslagen' Mandlikova: 'Ik Edberg blijft ongeslagen op Australisch gras Brons slipt uit handen Stamsnijder Hendriks 'logisch' Vierde plaats van Ik kwam in een verkeerd spoor en dan is het voorbif Vrolijk baancoach Navratilova in finale geklopt MAANDAG 26 JANUARI 1987 SPORT PAGINA 13 MELBOURNE (ANP/Rtr) - Stefan Edberg heeft een uiterst merk waardige relatie met gras. Bij de strijd om de open Engelse tennis kampioenschappen op Wimble don. komt de nu 21-jarige Zweed zelden verder dan de derde ronde. Maar bij de open Australische titel strijd. waar ook op gras wordt ge speeld, is de Scandinavier nu al twee jaar ongeslagen in het enkel spel. Ook de voor eigen publiek spe lende Pat Cash slaagde er niet in Edberg diens eerste nederlaag in het toernooi toe te brengen. Na meer dan drie uur en vijftig minu ten tennis op hoog niveau, zege vierde Edberg in vijf sets: 6-3, 6-4, 3-6, 5-7, 6-3. Edbergs bleef trou wens in Melbourne echt ongesla gen. Met. landgenoot Anders Jar- ryd won hij eerder de titel in het dubbelspel. Revanche Het duel tussen de twee 21-jari- gen werd met veel spanning tege moet gezien omdat beiden hadden laten zien goed in vorm te zijn. Voor Edberg stonden er eigenlijk twee zaken op het spel: het verde digen van zijn titel en het nemen van revanche voor de eind vorig jaar geleden nederlaag in de strijd om de Davis-beker. Mede door de onverwachte nederlaag van de Zweedse kopman, veroverde Au stralië toen die cup. Sneller dan verwacht kreeg Edberg de kans dat verlies recht te zetten. Voor Cash stond er veel minder op het spel. Zijn winst in de halve finales op de als eerste geplaatste Tsjechoslowaak Ivan Lendl had ei genlijk voor hem het toernooi al tot een geslaagd evenement gemaakt. Een tweede triomf binnen een maand op Edberg, zou hem tot de eerste Australische winnaar ma ken sinds Mark Edmondson in 1976 zijn eerste, en naar later bleek, laatste grote toernnooi won. Perfect Maar in de eerste twee sets zag het er absoluut niet naar uit dat Cash de prestatie van zijn landge noot zou kunnen herhalen. Edberg speelde in die fase van de strijd bij kans perfect. Gesteund door een zeer goed lopende eerste opslag, hield hij zijn opponent constant onder druk. Zelfs als hij mocht ser veren, kwam Cash niet echt in zijn spel. Edberg retourneerde namelijk zo sterk dat Cash alle risicos moest nemen op zijn eerste opslag om niet al direct te worden gepas seerd. Dat leverde hem een groot aantal dubbele fouten op. twaalf in totaal, en vergrootte de druk alleen maar. Edberg gaf in die eerste twee sets zijn tegenstander geen mo ment de gelegenheid in zijn spel te laten komen. In de eerste tien service-games liet hij slechts acht punten liggen, een ongekend laag aantal. Niet zo zeer de cijfers van die eerste twee reeksen waren overduidelijk. 6-3 en 6-4 geven nog een zekere mate van spanning aan, maar de manier waarop deed het ergste vrezen voor Cash. Maar de temperamentvolle, vechtlustige Australiër kreeg in de derde set opeens wel vat op het spel van de Zweed. Hij probeerde Edberg een achterlijn-duel op te dringen en slaagde daar redelijk in. De Zweed liet de druk wat varen en kwam direct in de problemen. Hij verloor een opslag-game en slaagde er niet in een van Cash te veroveren. Ongewenst Ook in de vierde set dwong de Australiër zijn tegenstander en voor hem ongewenst speltype op. Edberg kreeg er iets meer grip op. maar kon niet verhullen dat juist aan de base-line nog steeds zijn zwakkere punten liggen. Hij werd nerveus en verloor andermaal een opslag-game. Het was' voor Cash tot grote enthousiasme van het pu bliek, dat zich na het machtsver toon van Edberg al weer bijna huis had gewaand, voldoende de stand in sets weer in evenwicht te bren gen. In de beslissende reeks hervond Edberg zich. Hij realiseerde zich dat winst voor hem alleen zou zijn weggelegd als hij er weer in slaag de Cash zwaar onder druk te zet ten. En terwijl Cash steeds minder goed ging serveren, verbeterde Ed berg zijn percentage ingeslagen eerste opslagen per game. Omdat hij ook het ritme van de opslag-returns weer terugvond, kwam Cash in iedere game in grote problemen. Hij slaagde er slechts met veel moeite in zijn eerste servi ce in te slaan, en moest soms lijd zaam toezien dat Edberg met zijn tweede opslag deed wat hij wilde Beslissend In de zesde game gebeurde wat eigenlijk onvermijdelijk was. Cash verloor zijn opslag. In de achtste game kreeg Edberg zelfs drie wed strijd-punten op de service van de Australiër. Cash wist die alle wég te werken, maar de vierde, op de opslag van de Zweed, was wel be slissend. Edberg kon door zijn winst ruim 200.000 gulden op zijn rekening bij schrijven, Cash moest het met de rest doen. De Australiër klom door zijn prestaties in Melbourne wel naar de dertiende plaats op de we reldranglijst, zijn hoogste klasse ring sinds twee jaar. MELBOURNE (Reuter) - Het uitverkochte Kooyong-stadion in Melbour ne heeft lang moeten wachten op een echte verrassing in het vrouwentoer nooi bij de strijd om de open Australische tennistitels. Maar het geduld werd uiteindelijk beloond. Want niet de absolute nummer één van de wereld, de Amerikaanse Martina Navratilova, maar haar vroeger landge note Hana Mandlikova won het toernooi. MLADA BOLESLAV (GPD) - Elf luttele seconden was zaterdagmiddag bij het WK veldrijden voor amateurs het verschil tussen alles of niets. Martin Hendriks vond zich na ruim een uur hardfietsen over Tsjechische bodem terug op de beroerdste plek die de sportwereld kent: de vierde een voor Mandlikova en Navratilo- va, twee goede serveersters, op merkelijk hoog aantal. Geen van beiden had en kreeg het juiste rit- In een wel spannend maar niet op hoog niveau staand duel, was de 24-jarige Tsjechoslowaakse verras send genoeg dé stabielste. De mis schien wel meest talentvolle speel ster in het vrouwencircuit, is zeker zo bekend geworden door goed spel als door een enorme wispeltu righeid. Niet alleen kan zij van week tot week drie klassen beter of Speeld", stelde de Amerikaanse af- slechter spelen, ook tijdens een i00p. De cijfers geven haar ook wel duel iszij geen voorbeeld van ge- enigszins gelijk. In totaal maakte lijkmatigheid. zij 24 onnodige fouten, haar oppo- In de halve eindstrijd tegen de nente negen. Op 5-4 in de eerste Westduitse Claudia Kohde, werd reeks Het zij de kans liggen de set dat nog eens overduidelijk. Mand- serveren. Het eerste setpunt likova won de eerste reeks met 6-1, voor Mandlikova was genoeg, verloor de tweede met 0-6 en - - schreef de derde reeks via 6-3 weer op haar naam. Haar tegenstandster in de eind strijd geldt bijna als het tegenover gestelde. Martina Navratilova heeft door een enorme inzet en veel ta lent een dusdanig niveau behaald, dat grote schommelingen in vorm bijna uitgesloten zijn. Slechts zel den laat zij zich daardoor, in tegen stelling tot Mandlikova, ook ver rassen door speelsters van mindere allure. Maar in de finale in Mel bourne leek het alsof de vrouwen de rollen eens hadden omgedraaid. de opslag te noteren, het tweetal fout op fout. Mandliko va nam een voorsprong van 3-0 en 5-3, maar zag geen kans het duel uit te maken. Pas in de beslissend ex tra game benutte zij de kansen die Mike Kluge kroonde zich in navol ging van 1985 tot 's werelds beste door in een fascinerende finale met gering verschil de Tsjechen Franti- sek Kloucek en Roman Kreuziger af te troeven. In de slipstream van dat tweetal passeerde Martin Hen driks de eindstreep, teleurgesteld maar in de wetenschap dat hij het maximale rendement uit zijn in spanningen had gehaald. Een medaille heeft er voor Hen driks nooit echt ingezeten. Op pa pier had hij in de kopgroep van ze ven kansen. In de praktijk kwam Hendriks een neuslengte tekort te pakken. Vooral Navratilova haar opponente haar verschafte. kwam nooit goed in haar spel. Ook in de tweede reeks stapelde Het verloop van die tie-break gaf nog eens overduidelijk aan dat Na vratilova niet in haar beste doen was. Want er zal lang in de historie moeten worden teruggegaan alvo rens een tie-break nederlaag van 1- 7 voor Navratilova kan worden ge vonden. Respect Hana Mandlikova kan haar geluk niet op na haar winst op Navratilo va. 'Ik heb een legende verslagen(foto ap> haar tegenstandsters. "Winst op Martina is voor mij het verslaan van een legende. Ik respecteer haar als speelster en als mens en ik heb veel van haar geleerd". Blijkbaar teveel voor de Ameri kaanse. die met haar vaste partner Pam Shriver wel het dubbelspel n. Maar dat was niet meer dan troostprijs voor Navratiolova. Missers MLADA BOLESLAV (GPD) - Ruim een uur lang hield Hennie Stamsnijder zich keurig staande op de ijspiste van Mlada Boleslav. Twintig meter voordat hij de verlossende lopendgedurended7eenTuren35 astaltweg naar de finish van het wereldkampioenschap veldrijden opstoof, gleed hij ech- minuten durende duel. Zij maakte ter onderuit. Stamsnijder lag op dat moment in een positie die goed was voor een bronzen weinig onnodige fouten en liet zij medaille, en die derde plaats kwam hem ook toe: niet meer en niet minder. De uitglijder op belangrijke momenten met verhinderde Stamsnijders greep naar brons. Hij krabbelde weliswaar snel op, maar de teegrote risicos.l°Zij he"ez?ch ook Fransman Christophe Lavainne kwam weer aan zijn achterwiel en schoof op de finish- niet van de wijs brengen door mis- straat van hem weg. Doorbraken En die waren er genoeg. Want pl0 uk kwam bij Stamsnijder hard de spanning had van de eerste bal aan Vooraf wist hij dat zijn kansen bezit genomen van het tweetal. Qp gouden medaille gering wa- Voor Mandlikova was de druk ren. Op dit parcours en onder deze misschien nog wel het grootst. Vo- omstandigheden was hij met zijn rig jaar slaagde zij er niet in een lichaamsbouw in het nadeel; flink van de vier Grand-Slam toernooien jn nadeel. Het brons zou hem al op haar naam te brengen. Om aan veel voldoening geven: veel meer de top van de wereldranglijst niet dan vorig jaar in Lembeek, toen hij helemaal te worden verdrongen 0p 'zijn' parcours werd verrast door het Westduitse talent Steffi door de Zwitsers Zweifel en Ri- Graf, moest zij weer eens van zich chard. doen spreken. De ongelukkige manoeuvre van In Melbourne had zij een belang- de nationale kampioen in de laat- rijk pré op haar opponente: de ste meters veroorzaakte meer steun van het publiek. Want sinds geestelijk dan lichamelijk leed. zij vorig jaar de Australische natio- hoewel hij kermend van pijn over naliteit heeft gevraagd, kan Mand- de streep kwam. "Ik had nog ge noeg over en ik heb steeds de risi co's vermeden. Die laatste bocht kwam ik niet uit. Ik kwam in een verkeerd spoor, en klapte zijwaarts weg; op mijn zij. Dan weet je dat het over is". Valpartijen vormen een essen tieel onderdeel van het veldrijden. Het was geen wonder dat de stuur kunstenaar bij uitstek, Klaus-Peter Thaler, met de wereldtitel aan de haal ging. Het was evenmin opmer kelijk dat een kamikaze-piloot als Danny de Bie het zilver greep. Stapnsnijder heeft in de afgelopen jaren zeker aan stuurvaardigheid gewonnen, maar toch was dat ene slippertje gistermiddag beslissend. Of zoals Christophe Lavainne het zei: "Elke val is een fout van de renner". Thaler bijvoorbeeld ging de bocht waar Stamsnijder viel aanmerkelijk royaler in. Het fru strerende voor Stamsnijder was echter dat hij vanuit een bijna ver loren positie terugkwam, oprukte naar het brons en in het zicht van de haven toch nog strandde. Engelsman Dick conditietrainer Boris Becker MELBOURNE (AFP) - Een deel van het gat dat het vertrek van Gunther Bosch als trainer van de Westduitse tennisser Boris Becker heeft achter gela ten, is sinds gisteren opgevuld. In Melbourne maakte Ion Ti- riac, manager van de jonge Westduitser bekend, dat de Brit Frank Dick met ingang van het komende weekeinde de conditie-training van zijn pupil zal gaan verzorgen. Dick kreeg bekendheid als trainer van de Britse wereld- en Olympisch kampioen tien kamp Daley Thompson. Hij is tevens chef-oefenmeester van de Engelse atletiek-federatie. Tiriac maakte in Australië ook bekend druk bezig te zijn een tennis-trainer voor Becker te vinden. De gebeurtenissen in Mlada Bo leslav gaven Stamsnijder ook aan leiding een oud thema uit de kast te halen. Het wereldkampioen schap zou verdeeld moeten wor den in zeven wedstrijden. Met an dere woorden: de status van het Super Prestige zou verhoogd moe ten worden, en als het even kan moeten uitgroeien tot het ware we reldkampioenschap. Stamsnijder verwees daarbij naar de top van de uitslag gistermiddag. "Met alle res pect hoor, maar wat hebben die renners deze winter gepresteerd. Het is een indicatie dat het huidige systeem in het veldrijden niet functioneert. Er gaat in het veldrij den zoveel geld om, dat je niet de waarde van een renner kunt bepa len op een dag". In die woorden van Stamsnijder schuilt een forse kern van waar heid. Eens te meer bleek in Mlada Boleslav dat het parcours van be slissende betekenis is. Thaler was daar na afloop ook eerlijk in: "Het WK verliep zoals ik dat had ge dacht. Het enig verbazingwekken de vond ik dat Stamsnijder op dit traject bijna het brons had gegre pen. Dat zou een super-prestatie van hem zijn geweest. De Bie had ik vooraf ook als mijn grootste con current ingeschat". Smaakmaker De 25-jarige Belg was zeker de smaakmaker. In de eerste ronde ging hij voluit, waardoor er meteen een l'orse schifting werd doorge voerd. De grootste slachtoffers wa ren de Nederlanders. Stamsnijder reed al heel snel lek en zag de ene renner na de ander voorbij komen, MLADA BOLESLAV (GPD)-Ton schaP zal Vrolijk veel op de weg Vrolijk wordt het komende seizoen actief zijn met zijn ploeg. Pas na de nieuwe baancoach van de het NK wordt de definitieve selec- KNWU. Vrolijk wordt daarmee de tie gevormd die vervolgens gericht opvolger van Peter Nieuwenhuis. toewerkt naar het WK. De KNWU heeft deze week het afrondende ge- Tot het Nederlands kampioen- sprek met Vrolijk. Van Bakel kwam ten val op een loopgedeelte en blokkeerde de weg voor Groenendaal, en Kools trok zijn remkabel stuk. Kortom: na de eerste ronde was het kom mer en kwel in het oranje-kamp. Stamsnijder kwam als eerste Ne derlander door op de twaalfde plaats: de rest lag daar nog fors achter. Met uitzondering van Kools werkte iedereen zich nog aardig op. De enige die medaillekansen had, was echter Stamsnijder, al heeft hij nooit zicht gehad op het duo Thaler-De Bie. Vorige week bij een cross in het Zwitserse Wetzi- kon maakten ze al de dienst uit (Thaler: 1, De Bie: 2), en gisteren leverden ze een perfect duplicaat af. Pas in de vierde ronde sloot Thaler bij De Bie aan, en in de vijf de sloeg hij de beslissende kloof. De groep achter dit tweetal viel uit elkaar, waarbij Lavainne heel lang als derde rondfietste en Stamsnij der als vierde. Een kleine stuurfout was vol doende om Stamsnijder naast La vainne te helpen. Dat gebeurde in de voorlaatste ronde. Stamsnijder wist dat hij het niet op een sprint moest laten aankomen tegen de wegrenner Lavainne, ooit winnaar van de Ronde van Luxemburg en dit jaar weer rijdend in de ploeg van Cyrille Guimard. Voordat hij het bos indook voor het gedeelte waar hij de meeste moeite mee had, was hij weg. Lavainne volgde op zo'n veertig meter, maar de bui teling van Stamsnijder bracht de 24-jarige surprise van dit WK zo waar op het podium. Tranen Klaus-Peter Thaler kon op de hoogste tree zijn tranen niet be dwingen. Hij trok voor de vierde keer de regenboogtrui aan (twee keer bij de profs en twee keer bij de amateurs), hij viel negen maal in de medailles, en hij is nog steeds de grote stimulator van het veldrij den in West-Duitsland. "Ik heb de wedstrijden om de Pepsi-Cup georganiseerd. Dat heeft me ont zettend veel tijd gekost. In feite ben ik pas in december echt met de training begonnen. Ik ben nu 37 Hennie Stamsnijder: 'Ik kwam niet goed uit'. jaar; dan kun je niet meer een sei zoen lang voluit gaan. Daarom rijd ik het Super Prestige ook niet". De kritiek van Stamsnijder dat parcoursen als in Mlada Boleslav vervalsend werken, snijdt ook wel hout ondanks de fraaie staat van dienst die Thaler heeft opge bouwd. Een veldrit waarin met een snelheid van rond de dertig kilo meter per uur wordt gereden, lijkt meer op een criterium. "Luister, al lemaal hebben ze eens deelgeno men aan het Super Prestige. En al lemaal werden ze weggefietst door Liboton en mij, of ze nu Thaler, Zweifel of Michely heten. Daarom zien we in het klassement alleen maar Nederlanders en Belgen die de toon aangeven", aldus Stam snijder. Verzwakt Ondanks de desillusie die de trip naar Tsjechoslowakije opleverde, kan Stamsnijder met voldoening terugkijken op het beste seizoen uit zijn carrière. Dat geldt niet voor Roland Liboton die zaterdagoch tend alle Belgen tegen zich in het harnas joeg door definitief af te zeggen voor de klus van een dag later. om een plak mee naar Drente te ne men. Hij wist tijdens de koers al dat Kluge in elk geval het podium zou betreden en dat van de vier Tsjechen er zeker twee waren die met even snode plannen rondre den. Hendriks reed op reserve vaak achterin de groep, en hopend op een miskleun van deze of gen< of een geniale inval van hemzelf Beide bleven uit, zodat die vierde plaats eigenlijk logisch was. Hendriks voelde zich in het ploe- genspel van de Tsjechen en de Duitsers een speelbal. Christian Redomski liet gaten vallen als Klu ge demarreerde en de Tsjechen staan er om bekend dat ze al jaren als een hecht team fungeren „Daarom ben ik vaak in laatste po sitie gaan rijden. Ik kon dan rustig bekijken wat er voor mij gebeurde De gaten werden toch nooit zo groot datje ze niet kon dichten". De verstandigste daad van Hen driks viel eigenlijk in de eerste ron de te noteren. In het spoor van Frantisek Kloucek reed hij met een noodgang het veld binnen, hopend op de afstoppingstactiek van de overige Tsjechen achter zijn rug. Kluge zag het gevaar, gaf extra gas, en het minieme gaatje dat Kloucek en Hendriks hadden geslagen, was al weer weg. Toen al liet de West duitser er geen gras over groeien, en toonde hij aan de onbetwist sterkste man van de wedstrijd te zijn. Die indruk heeft Hendriks nooit kunnen maken. Typerend daarvoor was de opmerking van Frantisek Kloucek na de koers. "Voor die Nederlander had ik hele maal geen angst. Hij hing alleen maar een beetje aan de staart van de groep". Ontzag Hendriks onderscheidde zich za terdag op dat belangrijke punt van Kluge. De driejaar oudere Berlijn- se tandarts reed met een air rond van "wie doet mij wat". Hij boe zemde ontzag in en beschikte ook nog eens over de typisch Duitse winnersmentaliteit. Halfweg koers achtte hij de tijd rijp om de puntjes op de 'i' te zetten en flitste hij weg uit de kopgroep. In een vloek en een zucht had Kluge twintig secon den voorsprong. "Toen hij demarreerde dacht ik meteen: het is beslist- Ik was dan ook verwonderd dat we weer bij hem kwamen", zei Hendriks later In de voorlaatste ronde reed Kluge lek op een ongelukkig punt. Nu had op het gladde parcours ieder een wel wat - Hendriks viel een keer en reed lek, de Tsjechen fiets ten met de blik op oneindig en stonden om de haverklap op hun kop - Kluge verloor echter zo rap terrein, dat hij het beter vond om na de fietswissel op de rest te wachten. Een halve ronde verder zette hij voor de tweede keer aan, en nu was de slag definitief gesla gen. Aanbiedingen Hendriks moest achter Kluge af rekenen met de defensief koersende Redomski en een stel Tsjechen. Die klus kon hij nog niet aan. De Drent is echter nog maar 21 jaar, en volop in ontwikkeling, vooral op mentaal gebied. In verge lijking met vorig jaar is hij al een knap eind opgeschoten. Volgend seizoen rijdt hij bij de beroepsren ners, en die stap kan zijn carrière alleen maar ten goede komen. Hen driks kan nog steeds kiezen uit een reeks aanbiedingen. De komende weken wil hij de knoop doorhak ken. De overige leden van de Neder landse amateurequipe zijn nog lang niet zover, hoewel met name Noel van der Ley een redelijke in druk achterliet. Door problemen bij de start ging hy als laatste weg. Hij werkte zich daarna nog op tot de zeventiende plaats. De debutan ten Riny Pleij en Rene Guyt wer den respectievelijk 23e en 27c. Bij de junioren moest de Neder landse afvaardiging de zoveelste dreun verwerken. Favoriet Wim de Vos - weer met een dicht achter wiel - kwam niet verder dan de ne gende plaats. Winnaar werd de Belg Mare Janssens. Guyt 27e bij WK veldrijden

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13