PORT Vergeer op zijn plaats gezet 5D T Jan Mak waarschuwt Ajax voor Malmö Kraayenbos moet duelleren om WK-plaats Verdeling winst van WK in Heerenveen levert problemen op //i' haal ervan dat Hadschieff me voorbij ging MAANDAG 26 JANUAR11987 PAGINA 11 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD TRONDHEIM (GPD) - Weggeblazen als de sneeuwvlokken door de stormachtige wind, vloog de Europese titel uit de handen van Hein Vergeer. Een krachtvolle Rus, die in korte tijd uitstekend heeft leren schaatsen (Goeljajev), een doordravende Oostenrijker (Had- schieff) en bijna ook nog een Noorse super-stayer (Karlstad), zetten de parmantige Neder lander ijskoud op zijn plaats: de derde. Aan een zelfbewuste houding had het de tweevoudige titelverdediger voor het EK niet ontbroken, in het slecht. Goeljajev was alleen super, barre Trondheim miste Vergeer elke klap van hem was raak. Na die echter het voornaamste om derde achtereenvolgende keer bo ven het cijfer een te mogen plaats nemen: topvorm. Zelfs niet een simpele ritzege bleek er deze keer voor hem weg gelegd. Driemaal kruiste hij de de gens met Nikolaj Goeljajev, waar door tenminste voor dit tweetal niet het argumunt gold dat het weer iemand had benadeeld, maar in de directe confrontaties werd Vergeer even vaak - figuurlijk - af gedroogd. Op de tien kilometer deed het er al niet meer toe. De klappen die de 20-jarige student uit rit legde ik me er bij neer dat ik geen eerste meer zou worden. Ik baal er alleen van dat Hadschieff me nog voorbij is gegaan. Die reed vijf rondjes in de sneeuw, wij twin tig". Kramp in zijn been weerhield Vergeer er tenslotte van Goeljajev in diens onstuitbare rush naar het kampioenschap te volgen. Eerder, op de vijf kilometer, kreeg hij met een ander en veel ernstiger euvel te maken, die ook zijn olympische be doelingen volledig kunnen torpe deren. Vergeer zette in zijn rit te gen dorpsgenoot Visser weer eens Moskou op de 500 en 1500 meter te vroeg aan en betaalde daarvoor uitdeelde waren reeds beslissend onmiddellijk de tol: zijn benen geweest. blokkeerden en in de slotronden was de vaart er volledig uit. J<Qap „Vergeer is iemand bij wie heel snel de verzuring optreedt", legde bondscoach Henk Gemser uit. Toch bracht Vergeer nog even de poolwind als zijn dubbele belager ter sprake. „Ik had op de sprint de snelste opening van allemaal, maar kreeg een klap in die eerste buiten bocht. De snelheid was wég en ik moest opnieuw aanzetten", ver klaarde hij zijn eerste nederlaag. De 1500 meter was, volgens hem, ook mede door die vervloekte wind een beetje verknald - alsof de als een pijl uit een boog vertrokken Wim Wassink: Afscheid met bijsmaak LEIDEN - Wim Wassink zal zich zijn laatste dag als actief zaal voetbalscheidsrechter nog lang heugen. Kort voor zijn officiële afscheid in de vrouwenfinale van het Sleu tels-toernooi tussen Randstad Sport en Lugdunum, maakte de Leidse arbiter een vroegtij dig einde aan de wedstrijd tus sen de zaalvoetballers van LFC en Unitas Leiden. De scheidsrechte!', die van wege zijn leeftijd een punt moet zetten achter zijn loop baan, was daartoe gedwongen omdat toeschouwers het veld opstormden na een opstootje tussen de spelers Jan Krom wijk (Unitas) en Danny Ver- plancken (LFC). Beide zaal- voetballers hadden na een per soonlijk duel de vrede afgete kend toen een man uit het pu bliek het veld in stapte om zijn woede te koelen op Jan Kromwijk. De LFC'er werd op zijn beurt geassisteerd door toeschouwers. Nadat de rookwolken waren opgetrokken bleek de woeden de supporter een gescheurde wenkbrauw te Webben Qpgelo- pen. Hij moest yoor behande ling worden overgebracht naar het Acadelnisch Zieken huis. Vergeer drukte het zelf als volgt uit: „Ik blies m'n poten een beetje op". Tevens is hij er van doordron gen dat zijn fysieke gesteldheid hem beperkingen opleggen. „Ja, ik kan nooit superhard weggaan. Dat deed ik vroeger wel. Daardoor ging het mis en reed ik rondjes van 40 aan het eind. Nu zit ik steeds tegen de grens aan. Ik moet oppassen om me te forceren en door de zuur- grens heen te gaan. Bij mij is het dan ook gelijk helemaal afgelopen. Maar ik weet dat zelf al te goed en daarom benauwt het me niet". Om met kans van slagen aan een olympische medaillejacht te begin nen is een offensieve rijstijl echter onontbeerlijk. Vergeer start der halve in Calgary met een handci- cap aan wat de glorieuze afronding van zijn carriere moet worden, zo heeft zijn eerste EK-nederlaag uit gewezen. Hij houdt zijn olympisch vizier gericht op de 1500 en 5000 meter, voldeed aan de normen het NOC, zich voorgrond geplaatst, ondanks de tweede plaats op de 1500 meter. Op dit onderdeel is de concurrentie van sprinters en anderen die niet op het EK aanwezig waren, weldigend. Nog slechter verging het de Zweed Gustafson, die van vallen een gewoonte heeft gemaakt en zich als olympisch kampioen niet via de vijf kilometer voor het eind klassement en derhalve ook niet voor het WK in Heerenveen kon plaatsen. Verrassing Tot zijn eigen verrassing en ook van Henk Gemser („Hij rijdt ge woon slecht") en Hein Vergeer („Hij had de weergoden mee") stoomde Michael Hadschieff door naar het zilver. Na 32 jaar kwam er zodoende weer eens een Oostenrij ker op het podium. Hadschieff: „Eigenlijk rijd ik het hele seizoen niet zo sterk. Anderen, zoals Ver geer, vielen wat tegen. Daarom ben ik nu de onverwachte tweede". Hadschieff gleed tussen de twee strijd van de Sowjets en Nederlan ders naar het zilver. Als schaatsna- tie trad de Sowjet-Unie als winnaar uit Noorse arena, maar met hoge klasseringen op de lange afstanden liet Leo Visser de balans niet dra matisch in Nederlands nadeel doorslaan. Hij was de aanvoerder van Gemsers EK-debutanten, van wie Henri Kraayenbos voldeed en Gerard Kemkers als revaliderend patient te weinig kracht bezat voor een hoofdrol. Hij en Hein Vergeer rekenen er op dat het in de drie weken voor Heerenveen allemaal nog in orde komt. Henk Gemser: „We gaan op dezelfde manier verder, want zo onzeker zijn we niet. Ik ben met een goeie winkel bezig, maar schaatsen blijft een sport van labiel evenwicht. Hein stak er het vorig jaar toch ook niet met kop en schouders bovenuit? Nou dan kun je net zo goed een keer derde wor den". mooi genoeg Gerard Kemkers keek na afloop met gemengde gevoelens terug. Vijf dagen ziekte bleek zijn condi tie dermate te hebben ondermijnd, dat hij niet echt een grote rol kon spelen. „Ik ben nog niet de oude. Op de korte afstanden ging het nog wel, maar op de vijf en tien kilome ter kwam ik fysiek tekort". De route Trondheim '85-Trond- heim '87 verliep voor Henri Kraayenbos heel anders dan voor Kemkers en Visser. De Bleiswijker ging steeds slechter presteren, waardoor hij zelfs werd terugge stuurd naar het gewest. Onder lei ding van Ben van Hagen vocht hy echter snel terug. Door in Innsbruck het selectie duel met Bert Koopmans te win nen, plaatste de Zuidhollander zich voor het EK. Daarop voldeed hij gemakkelijk aan zijn opdracht: zich plaatsen bij de beste zestien. Desondanks kon Henk Gemser hem nog geen WK-plaats garande- Gemser: „Ik moet eerst met de BCK overleggen. Ik denk, dat er eind volgende week in Heerenveen nog een selectieduel over 500 en 5000 meter met Bert Koopmans wordt ingelast. Daar wordt beslist, wie de vierde man voor het WK wordt". kampioen. Goeljajev wordt opgetild door Vergeer (l) en Hadschieff EC-finale in Amsterdam of Rotterdam KEULEN (AFP) - Het wed strijdcomité van de Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft za terdag bij de loting voor de kwartfinales van de drie Euro pese bekertoernooien in Keu len aanbevolen de finale van de strijd om de beker voor be kerwinnaars in Rotterdam te houden, wanneer Ajax zich plaatst. Als plaats van handeling voor de finale, op 13 mei, is het Olympisch Stadion in Amster dam aangewezen. De UEFA vindt verder dat de strijd op de Super-Cup tus sen de winnaars van de Euro pese toernooien voor lands kampioenen en bekerhouders voortaan in Monaco moet wor den gehouden. MOC, maar meer ook niet. Als T I 9 II I 119 pure specialist heeft Vergeer Zweedse ploeg een coUectiej sterk geheet Uit de Sowjet-hoek verschijnen straks ook enkele gereputeerde stayers, die nu nog op stal staan, op het toneel, de Noor Geir Karlstad kan ze in de huidige vorm wellicht de baas. De wereldrecordhouder op de tien kilometer excelleerde op zijn terrein en kwam in een impo sante rit slechts 0,31 seconde te kort om Vergeer het brons uit han den te grissen. Met dat doel was de nummer ze ven na drie afstanden niet vertrok ken. „Pas vijf rondjes voor het ein de werd mij duidelijk gemaakt dat ik nog derde kon worden", aldus Karlstad, die voor de enige opwin ding bij de Noren zorgde. De in een favorietenrol gedrongen Falk- Larssen deed door een buiteling na 120 meter verder voor spek en bo nen mee. UTRECHT (GPD) - Met Malmo FF als tegenstander in de kwartfinale van het Europa Cup 2-toernooi heeft Ajax afgelopen zaterdag in Keulen een pittige tegenstander geloot. De club uit het uiterste zuiden van Zweden veroverde dit najaar het landskampioenschap en telt een stuk of vijf internationals. Jan Mak, de Nederlandse trainer die zes jaar werkzaam was in Zwe den, beschouwt Malmö FF als een „collectief sterk geheel, dat door de jaren heen Engels is georiën teerd". Volgens de voormalige oe- fenmeester van Volendam zullen de Amsterdammers vol gas moe ten geven om de derde ronde te overleven. „Op individuele klasse kan Ajax het redden, maar dan zal het in Zweden al voluit moeten gaan". De ploeg van Johan Cruyff speelt op 4 maart eerst uit, twee weken later volgt de return. „Dat vind ik wel een voordeel", meent de technisch directeur van de na tionale bekerhouder. „Maar met Malmö zelf ben ik minder in m'n- sas. Het Zweedse voetbal ken merkt zich door verdedigend spel, waarin potige en loopsterke spe lers het voor het zeggen hebben". Omdat het seizoen in Zweden pas in de derde week van april be gint zal Cruijff nauwelijks in de ge legenheid zijn om de komende te genstander te observeren. Jan Mak: „Dat is natuurlijk een nadeel, al blijft het een feit dat Malmö zich zonder sores kan concentreren op de twee Europa Cup-ontmoetin gen. Aan de andere kant mist die ploeg natuurlijk spelritme, want de competitie liep al in november af'. Momenteel overwintert Malmö op de Bermuda-eilanden. Malmö FF was het afgelopen sei zoen op afstand de beste in de 'Allsvenkan', de hoogste afdeling in Zweden. Het elftal van de Engel se trainer Roy Hodgson rekende in de Play Offs af met Norköping en AIK Stockholm. In de Europa Cup 2 werden respectievelijk Apollon Limassol (6-0 en 1-2) en Nentori Tirana (3-0 en 0-0) aan de kant ge schoven. De komende opponent van Ajax leed in de Zweedse competitie slechts een nederlaag, tegen Brage, de club van Mak. De trainer, die wegens familie-omstandigheden onlangs terugkeerde naar zijn va derland en nu de Voorschotense vierdeklasser Randstad Sport te hulp schiet: „Ze hanteren een 4-4- 2-systeem, zonder specifieke libero en met twee centrale spitsen. Mal mo voetbalt zeer gegroepeerd en beheerst de for-checking perfect". De twee aanvallers Lars Larsson (ex-Atalanta) en Mats Magnusson (ex-Servette) en de aanvallende middenvelder Björn Nilsson zijn de bekendste internationals van Malmö FF. Ook linker vleugelver dediger Anders Palmer en verdedi ger Hasse Borg (ex-Eintracht Braunsweig) duiken herhaaldelijk op in het Zweedse team, dat na twee EK-kwalificatiewedstrijden samen met Italië de leiding heeft in groep 2. Doelman Moller, uitgeroepen tot de beste keeper van Zweden is de enige die in 1979 het grootste inter nationale succes van Malmo FF meemaakte. Ajax' aanstaande te genstander bereikte in dat jaar de eindstrijd van het Europa Cup 1- toernooi, waarin het door Notting ham Forest met 1-0 werd geklopt. De loting voor de kwartfinales van de EC-toernooien had het vol gende resultaat: EC I: Bayern Munchen (WD1) - Anderlecht (Bel), Dinamo Kiev (Sov) - Besiktas (Tur), Rode Ster (Joe) - Real Madrid (Spa), Porto (Por) - Bröndby (Den). EC II: Zaragoza (Spa) - Vitosja (Bul), Malmö FF (Zwe) - Ajax (Ned), Bordeaux (Fra) - Torpedo Moskou (Sov), Lokomotiv Leipzig (ODD - Sion (Zwi). UEFA-Cup: Dundee United (Sch)- FC Barcelona (Spa). Borus sia Monchengladbach (WDb - G.n maraes (Por), Torino (Ita) - FC Tu ui (Oos), IFK Göteborg (Zwe) - Inter Milan (Ita). TRONDHEIM (GPD) - Ondanks de barre omstandigheden waren twee van de drie Nederlandse EK- debutanten zeer te spreken over hun weerzien met Trondheim. Leo Visser (vijfde) en Henri Kraayen bos (veertiende) stapten dik tevre den van het ijs. Gerard Kemkers had duidelijk minder plezier. Wel iswaar was zijn negende plaats de nummer vier van het WK in Inzeil niet eens tegengevallen, maar hij had als 'kroonprins' toch op meer gehoopt. Niet in Alkmaar, maar in Trond heim begon veertien maanden ge leden voor Visser, Kemkers en Kraayenbos de victorie. Inplaats van de kernploeg naar Trondheim gestuurd om deel te nemen aan de eerste Worldcup-wedstrijden, zorg den de toenmalige Jong Oranje klanten voor sensatie. Visser en Kemkers werden één en twee. Kraayenbos klopte Rolf Falk-Lars- sen. Sindsdien is er veel veranderd in de status van met name Kemkers en Visser. Op het NK en WK van vorig jaar hadden ze lak aan geves tigde namen en reputaties. De ju nioren van toen keerden het afge lopen weekeinde als vedetten te rug in de Noorse havenplaats, waar ze alle drie hun EK-debuut maak ten. Achter Hein Vergeer mag Leo Visser zich sinds gisteren Neder lands beste schaatser noemen. Die positie leek stevig in handen van Gerard Kemkers, maar de 19-jarige Eeldenaar heeft na zijn ziekte in de aanloop naar Trondheim duidelijk een pas op de plaats moeten ma ken. Daarentegen is bij dienst plichtig militair Leo Visser nog steeds van progressie sprake, het geen zijn vijfde plaats bewijst. Coach Henk Gemser: „Leo heeft schitterend werk afgeleverd". De 21-jarige Haastrechter boekte vooral op de vijf km (vlak achter Karlstad tweede) en op de langste afstand (derde) knappe resultaten. Hij had zelfs op de 5000 meter kun nen winnen, als hij halverwege niet eenmaal had hoeven inhouden om Vergeer voorrang te verlenen. „Ach. daar moet ik niet over zeu ren. Ik vind die tweede plaats al TRONDHEIM (GPD) - De KNSB wil behalve de mannen-allrou- ders ook de andere kernploegen laten profiteren van de winst die het komende WK in Heerenveen oplevert. Het ligt in de be doeling van de schaatsbond een bedrag van 50.000 gulden te verdelen over de leden van de nationale selecties, boven de ba sissom van 5.000 gulden die iedereen nu ontvangt. Tegen een dergelijke regeling heeft Hein Vergeer zich fel verzet. De nummer drie van het EK en verdediger van zijn wereldtitel in een al lang geleden uitverkocht Thialf-stadion, vindt de ver deling „oneerlijk". Vergeer: „Ik ben als enige in de bres gespron gen toen vorig jaar het basis-bedrag voor alle kernploegen ge lijkgeschakeld werd. Hierdoor gingen wij als mannen-allround- ploeg er op achteruit. Ik heb de KNSB toen ook gevraagd waar om ze geen co-sponsor konden vinden. Dat moet toch geen pro bleem zijn nu de schaatssport zo populair is? Het is niet terecht dat alle ploegen nu weer hetzelfde bedrag krijgen, want wij zijn de publiekstrekkers. Voor een vrouwentoernooi krijg je geen 16.000 mensen in Heerenveen". Naast de jaarlijkse uitkering van 5000 gulden ontvangen de schaatsers, zodra ze in KNSB-verband actief zijn, vijftien gul den zakgeld per dag. De hoogte van deze vergoeding is al jaren lang ongewijzigd, evenals bet kwartje dat voor elke kilometer wordt uitgekeerd. Niet op de schaats, maar per auto, wel te ver staan. De teleurstelling is van het gezicht van Hein Vergeer af te lezen op het moment dat hij ziet dat Hadschieff hem nog voorbij is gegaan. 'Daar baal ik van' (foto anpj

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11