'Verlaat Libanon snel moi zo gelijl Verkiezing Jesse Helms verzwakt positie van Reagan Oproep van Westduitse regering aan landgenoten na tweede ontvoering: Russen willen minder geboorten islamieten Reagan verschijnt voor onderzoekscommissie DONDERDAG 22 JANUARI 1987 BUITENLAND PAGINA 5 MOSKOU (AP) - De Russische au toriteiten hebben gisteren bekend gemaakt dat in de Sowjet-repu- bliek Tadzjikistan, die een overwe gend islamitische bevolking heeft, maatregelen zullen worden geno men om het aantal geboorten te verminderen. Het nieuws werd be kend gemaakt in een mededeling van het Russische persbureau Tass. Volgens Tass is het geboortencij- fer in Tadzjikistan het hoogste van de hele Sowjet-Unie, en vormt dit een te zware belasting voor het ver mogen van de economie om nieu we banen te creëren. Tass wees er ook op dat de bevolking van de re publiek sinds 1920 is verviervou digd; Tadzjikistan telt nu 5 miljoen De maatregelen kunnen moge lijk ook inhouden dat een aantal voorrechten die de regering ver- BONN/BEIROET (AP/AFP/Rtr) - De Westduitse kanselier Kohl heeft vandaag de fractie- strekt aan grote families worden voorzitters van de grote partijen bijeen geroepen voor crisisberaad over de ontstane ingetrokken. Volgens Tass zal het situatie na twee ontvoeringen van Westduitsers in de Libanese hoofdstad Beiroet. Het SundigTecfvooXhüngspro- beraad is tevens bedoeld om een antwoord te vinden op de vraag wat te doen met een gramma wordt opgezet. Hierdoor onlangs in Frankfurt gearresteerde Libanees, wiens uitlevering door de Verenigde Staten zal volgens Tass het geboortencij- wordt verlangd. fer tot een „adequaat" niveau kun nen worden teruggebracht. De demografische samenstelling van de Russische bevolking is in de Sovjet-Unie een gevoelig onder werp, en volgens sommige wester se deskundigen kan de oneven wichtige samenstelling van de be volking in de toekomst een bron van onrust worden. De Slaven, en in het bijzonder de Russen, spelen een leidende rol in de regering, het leger, het onder wijs en de Communistische Partij, zulks tot ongenoegen van veel 'niet-Russen'. Het meest recente bewijs van deze onvrede vormen de rellen op 17 en 18 december in de republiek Kazachstan. Deze on lusten volgden op de vervanging van de plaatselijke partijleider, een Kazak, door een van buitenaf „ge parachuteerde" Rus. Volgens gegevens uit 1979 is in het overwegend door moslims be woonde Centraal-Azië de bevol kingstoename het grootst. In het algemeen zijn de geboortencijfers in de moslim-republieken hoog, terwijl in de Slavische republieken en in de Baltische staten het ge- boortencijfer op of onder het lan delijk gemiddelde zit. Dit komt onder meer omdat in Europees Rusland veel moeders blijven werken, hetgeen de vor ming van grote gezinnen niet bevordert. Bovendien kiezen veel ouders bewust voor gezinnen met één kind. In het bericht van Tass wordt op gemerkt dat veel gezinnen in Tadz jikistan vijf of zes kinderen tellen, hetgeen een demografische ver houding begint te scheppen die „gecompliceerd" wordt, aldus Tass. Het grote aantal kinderen bete kent aan de ene kant dat het steeds moeilijker wordt om voor iedereen werk te creëren, terwijl daarnaast de helft van de bevolking van de republiek nog te jong is om te werken, waardoor het het inkomen per hoofd van de bevolking is ge daald. Het is overigens zeer de vraag of het door Tass gesuggereerde pro gramma van voorlichting door des kundigen enig effect zal hebben in de bergachtige republiek, waar tra ditioneel grote gezinnen bestaan. Bovendien is in de hele Sowjet- Unie het gebruik van voorbehoed middelen als middel tot geboorten- beperking nog nauwelijks ontwik keld; gezinsplanning geschiedt vooral door middel van abortus. Uit een studie van het Fonds van de Verenigde Naties voor bevol kingsvraagstukken uit 1981 blijkt dat de Russische vrouw gemiddeld zes keer in haar leven een abortus heeft. Waarschijnlijk zijn de ontvoerin gen een poging tot chantage om de uitlevering van de Libanees te voorkomen. In elk geval heeft de Westduitse regering een beroep ge daan op de ongeveer 200 Westduit sers die in Libanon verblijven om dat land zo snel mogelijk te verla ten. Na de ontvoering zaterdag van de Westduitse zakenman Rudolf Cordes verdween dinsdag op nieuw een Westduitser spoorloos in Beiroet. Een anonieme man bel de gisteren een persbureau in Bei roet op met de mededeling dat de Westduitser Alfred Schmidt in de buurt van het Summerland Hotel was ontvoerd. Schmidt is een biomedicus die sinds 15 januari in het hotel lo geert. De 47-jarige Schmidt werkte voor Siemens in een in aanbouw zijnd ziekenhuis in Beiroet. Een woordvoerder van Siemens in Li banon bracht de Westduitse am bassade op de hoogte van het voor val en zei dat Schmidt dinsdag avond uit het hotel was vertrokken in gezelschap van een aantal man nen en niet meer was terugge keerd. Zaterdag werd Rudolf Cordes, de vertegenwoordiger van het che mische bedrijf Hoechst in Beiroet, ontvoerd. Gisteren bracht de West duitse ambassadeur Antonius Eitel een bezoek aan de Libanese pre mier Rashid Karami om te praten Excuses De Zuidafrikaanse kleurlingen- minister Allan Hendrickse, die twee weken geleden voor een poli tieke rel zorgde door demonstratief te gaan zwemmen in een stuk zee dat alleen voor blanken toeganke lijk is, heeft zijn excuses aangebo den aan president Pieter Botha. Botha had dit van Hendrickse geeist op straffe van ontslag als mi nister. Aanvankelijk liet Hendrick se weten er niet over te peinzen om excuses te maken maar hij is daar van teruggekomen 'om het klimaat van politieke onderhandelingen geen geweld aan te doen'. Happart José Happart wordt waarschijn lijk een soort burgemeester zonder portefeuille. De omstreden waar nemend burgemeester van de Bel gische gemeente Voeren, die wei gert om Nederlands te spreken, zal een aantal taken worden ontno men, maar hij zal formeel eerste burger van Voeren kunnen blijven. Op die manier hoopt de Belgische regering het probleem-Happart voorlopig op te lossen. Happart zou de taken waarbij tweetaligheid is vereist moeten overdragen aan een van de andere, wel tweetalige wethouders. Parachutes De astronauten aan boord van Amerikaanse ruimteveren zullen over enige tijd over een systeem beschikken waardoor zij in nood gevallen het ruimteschip kunnen verlaten. Het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart NASA heeft uit de diverse mogelijkheden voor pa rachutes gekozen. De ruimteveren zullen zodanig worden aangepast dat in een noodgeval de cabinedeu ren met explosieven automatisch opengeblazen kunnen worden en de inzittenden met hun valscher men naar buiten kunnen springen. Botsing in Chili Bij een botsing tussen een over volle bus en een met hout geladen vrachtwagen in Chili zijn gisteren 42 mensen om het leven gekomen en negen gewond geraakt, aldus de politie. Het ongeluk gebeurde op een tweebaansweg 650 kilometer ten zuiden van Santiago, toen de bus een inhaalmanoeuvre wilde uitvoeren. ADVERTENTIE over de ontvoering van Cordes. De ze ontvoering werd in verband ge bracht met de in Duitsland aange houden Libanees Hamadi die mo gelijk aan de VS zal worden uitge leverd. Mohammad Ali Hamadi werd op 13 januari in Frankfurt gearres teerd. Hij wordt door de Verenigde Staten beschuldigd van luchtpira- terij en moord in verband met de kaping van een TWA-verkeers vliegtuig in 1985 op weg tussen Athene en Rome dat naar Beiroet werd gedirigeerd. Toezegging Het lijkt er op dat de ontvoerders de uitlevering van Hamadi willen verhinderen. Ondanks het officiële verzoek van de VS met de toezeg ging dat Hamadi zeker niet ter dood zal worden veroordeeld, gaan in Bonn stemmen op om de uitle vering van de Libanees uit te stel len. Het parlementslid voor de libe rale FDP, Helmut Schafer, heeft gezegd dat de Bondsregering maar eerst moet gaan onderhandelen met de ontvoerders. In tegenstelling tot Schafer heeft de fractievoorzitter van de SPD, Hans-Jochen Vogel, gezegd dat de regering niet moet toegeven aan de druk van de ontvoerders. Toegeven aan de eisen van de ontvoerders om Hamadi niet aan de VS uit te leveren ligt in de Bondsrepubliek moeilijk. Rege ringswoordvoerder Friedhelm Ost liet tijdens een persconferentie we ten dat er geen verandering zal ko- de principes van de West duitse regering. Dat betekent niet toegeven aan de eisen van terroris ten. Na de ontvoering in 1975 van de Berlijnse C DU-voorzitter Peter Lo- renz werd besloten niet in te gaan op eisen van', terroristen. In 1977 leidde deze houding in de ontvoe ringszaak van werkgeversvoorzit- WASHINGTON (Rtr/AFP/UPI/ ANP/DPA) - President Reagan zal volgende week maandag een ge sprek hebben met de speciale com missie die een onderzoek instelt naar de rol en het functioneren van de Nationale Veiligheidsraad (NSC) tijdens en na de Iran-affaire. staat onder lei ding van de voormalige senator John Tower en werd door Reagan ingesteld nadat aan het daglicht was gekomen dat opbrengsten van geheime wapenverkopen aan Iran, kennelijk door tussenkomst van onder meer NSC-stafmedewerker Oliver North, waren doorgesluisd naar de Nicaraguaanse Contra's. Vrouwen en moeders van Libanese moslims, die ontvoerd zijn tijdens de al jaren durende burgeroorlog, demonstreerden gisteren in de straten van Beiroet. Zij droegen portretten van hun echtgenoten en zonen en borden met de tekst 'Wij hebben geen Terry Waite om voor onze familieleden op te komen'. Ongeveer 3000 burgers worden op het ogenblik in Libanon vermist. (foto anpi Oorspronkelijk zou sie haar werkzaamheden eind ja nuari hebben afgerond, maar we gens „de grote hoeveelheid mate riaal" is die termijn verschoven naar 19 februari, zo verklaarde Lar ry Speakes, de woordvoerder van het Witte Huis. Inmiddels heeft de Tower-commissie ongeveer veertig getuigen gehoord of opgeroepen te Taxis zijn nog geen Taxi's BRUSSEL (AP) - De Vaste Com- 'Taxi'. missie voor Taaltoezicht (VCT) in Nergens op de rechthoekige België heeft een klacht ontvangen bordjes, aldus de chauffeur, staat over de aanduidingen bij taxi- het Nederlandse'Taxi's'. Omdat de standplaatsen in Brussel.Nu staat zo gevoelige taalverschillen in Bei er bij de standplaatsen een bord gië ook in de komma's kunnen zit- ter Hanns Martin Schleyer tot met daarop de tekst Taxis'. Een ten, heeft de VCT voorgesteld om diens dood. oplettende Vlaamse taxichauffeur de tekst te veranderen in simpel- Aan de andere kant heeft de re- heeft geklaagd bij de VCT omdat weg 'Taxi' dat goed {- gering in Bonn in 1983 toegegeven 'Taxis' meervoud toen de Libische beroepsmoorde naar Bashir Emida werd geruild om enkele Westduitsers in Libië vrij te krijgen. Overigens heeft de Amerikaanse minister van justitie Edwin Meese gisteren gezegd dat hij er van over tuigd is dat de Westduitsers Hama di aan de VS zullen uitleveren. De vertegenwoordiger in Bonn van de Palestijnse organisatie PLO, Abdullah Frangi, heeft in een interview gezegd dat uitlevering van Hamadi aan de VS zou neerko men op een doodvonnis voor Cor des. Frangi zei dat PLO-voorzitter Arafat zou proberen te bemiddelen om een oplossing te vinden voor de ontvoering van Cordes. Frangi ver telde voorts dat Cordes gevangen wordt gehouden door de sji'itische organisatie Hezbollah, de Partij van God. Deze groepering heeft dat inmid dels ontkend. De anglicaanse afge- SEOUL - Gekleed in traditionele Koreaanse rouwkledij maakten stu- zant Terry Waite, die zich in Bei- denten van de Yonsei universiteit in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul roet beijvert voor de vrijlating van gisteren een voettocht door de binnenstad ter nagedachtenis aan de 21- gegijzelde westerlingen, heeft gis- jarige Park Chong-chul die een week geleden na een marteling door de teren onderhandelingen gevoerd politie overleed. Ook werden portretten van de omgebrachte student, die met pro-Iraanse extremisten. Ovei door de politie werd verdacht van anti-regeringsgezinde activiteiten, die gesprekken zijn geen bijzon- meegedragen. Het incident heeft tot grote verontwaardiging en protesten derheden bekend gemaakt. in Zuid-Korea geleid. (foto api Strandhotel in Sri Lanka levert baby's voor export naar Europa COLOMBO (IPS) - De politie in Sn Lanka heeft gisteren een inval gedaan in een strandho tel, 60 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Colombo, na be richten dat daar baby's werden gebaard voor de export. Dat heeft een politiewoordvoerder in Colombo meegedeeld. De politie ontfermde zich over 22 babies die in het hotel werden aangetroffen. Twintig moeders werden gearresteerd, onder wie de eigenaresse van het "baby-hotel", zoals de on derneming al in de volksmond heet. Volgens de woordvoerder zijn het straatarme vrouwen van het Srilankese platteland. De actie van de politie volgde op een artikel in het Westduitse tijdschrift "Stern". Het blad sprak van een "massaproduk- tie" van kinderen in het hotel. Een Duitse tandarts zou het brein achter de dubieuze ex portfirma zijn. De Srilankese politie zoekt de man voor on dervraging, tot nu toe zonder Volgens Stern kregen de moeders zo'n 70 gulden voor hun baby. De gelukkige adop- tie-ouders in West-Duitsland en andere Europese landen betaal den bedragen tot soms 40.000 gulden, aldus het blad. De meesten dachten een arme wees van honger en armoede te redden. Het "hotel" had ronselaars in dienst om in de dorpen de Sri lankese draagmoeders te zoe ken. Ongehuwde zwangere vrouwen zouden vooral zwich ten voor de koppelbazen, aldus Stem. Het blad beschuldigde de plaatselijke overheid van medeweten, maar dit is niet door de politie bevestigd. De handel in baby's lijkt in Sri Lanka in opmars. Gisteren meldde het Srilankese dagblad "Sun" dat de politie acht vrou wen heeft aangehouden op het vliegveld van Colombo, die ba by's van andere moeders bij zich hadden. De vrouwen zou den de kinderen in de Golfsta ten aan Europese handelaren overdragen, aldus de krant. De politie verklaarde dat de vrou wen vervalste paspoorten bij zich droegen, waarop het vreemde kind stond bijge schreven. verschijnen, onder wie de voorma lige presidenten Richard Nixon, Gerald Ford en Jimmy Carter. Functionarissen van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA hebben ook na het bekendworden van de omstreden geheime wapen- leveranties aan Iran nog gepro beerd met vertegenwoordigers van Teheran tot een ruil van wapens te gen gegijzelden te komen. Dit heeft de Amerikaanse televisie maatschappij CBS gisteren be richt Volgens CBS heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, gisteren op een hoorzitting van een Congres commissie verklaard dat de CIA er eind december bij hem op heeft aangedrongen de contacten met Iran voort te zetten. Shultz ging hiermee akkoord op voorwaarde dat bij alle gesprekken een verte genwoordiger van zijn departe ment aanwezig zou zijn. Bij een ontmoeting met Iraanse vertegenwoordigers zou Teheran opnieuw het voorstel hebben ge daan de gijzelaars te ruilen tegen wapens. Maar dit aanbod werd door de vertegenwoordiger van Shultz afgeslagen, aldus CBS. La ter zouden CIA-functionarissen nog een onderhoud hebben gehad met Iraanse afgezanten. Volgens CBS was Shultz woedend toen hij ontdekte dat de CIA de gesprek ken voortzette en verbood hij later alle contacten met Teheran. Vredesoproep president Irak BAGDAD (AP) - In het nauw ge dreven door de laatste serie Iraan se aanvallen heeft de Irakese presi dent Saddam Hoessein gisteren opgeroepen tot onderhandelingen om een eind te maken aan de oor log. Intussen leek het twee weken oude Iraanse offensief op Basra tot staan te zijn gekomen. Hoessein zei voor radio Bagdad dat de Iraanse leider ayatollah Chomeini „alsof de duivel tussen zijn ogen zit" nieuwe vrijwilligers oproept om hen „in het inferno van de dood te duwen". Chomeini is vastbesloten „Irak te vernietigen en zijn volk te onte- ren en te onderwerpen," zei Hoes sein. Hoessein zei dat vrede tussen beide buurlanden zou kunnen wor den gebaseerd op een wederzijdse terugtrekking achter de internatio nale grenzen, het tekenen van een verdrag, het uitwisselen van ge vangenen en een belofte zich niet te bemoeien met eikaars binnen landse aangelegenheden. WASHINGTON - Het zit de Ame rikaanse president Reagan ook niet mee. Niet alleen kampt hij met de Iran-affaire en met een nieuw Congres dat door de oppositionele Democraten wordt beheerst, nu heeft hij ook nog senator Jesse Helms op zijn bordje gekregen. Met 24 tegen 17 besloot de Repu blikeinse fractie in de Senaat Helms tot de leidende partijgenoot in de belangrijke Senaatscommis sie voor buitenlandse zaken te be- Dat betekent nogal wat. FEBBlsj# door Henk Dam Want in de commissies van de Senaat worden de beslissingen die de voltallige Senaat neemt, voorge kookt. Vaak vallen in de commis sies reeds de belangrijke besluiten, bijvoorbeeld hoe gereageerd zal worden op beleidsvoornemens van de regering, of op plannen van het andere deel van het Congres, het Huis van Afgevaardigden. Anders dan in het Nederlandse parlement het geval is, wordt de politiek in het Amerikaanse Con gres niet in de eerste plaats be paald door partijpolitieke overwe gingen. De Democratische en Re publikeinse partij doen nauwelijks aan het handhaven van partijdisci pline. En dus is het in het Amerikaanse Congres vaak een kwestie van pra ten, praten, praten, een oplossing vinden die voor een meerderheid in beide partijen aanvaardbaar is. Dat nu gebeurt voor een groot deel Voor een president zijn handige partijgenoten op de belangrijke plaatsen in de Congrescommissies goud waard. Aan Richard Lugar bijvoorbeeld, tot de verkiezingen voorzitter van de Senaatscommis sie voor buitenlandse zaken, heeft Reagan de afgelopen jaren bijzon der veel gehad. Lugar was het meestal met de president eens (met als grote uit zondering het beleid ten aanzien van Zuid-Afrika, waar Reagan te gen, en Lugar vóór sancties was) en heeft voor Reagan menigmaal reddend opgetreden. Dat ging op de beproefde ma nier: Lugar ging na wat maximaal haalbaar was, kwam met handige compromissen, praatte nog eens met collega's van beide partijen in Senaat en Huis, en wist zo meestal Reagan's beleidsvoorstellen of on gewijzigd of bijna ongewijzigd door het Congres te loodsen. Democraten Bij de laatste Congresverkiezin gen kreeg de Senaat, tot dan toe in meerderheid Republikeins, een Democratische meerderheid. Dat betekent, dat alle belangrijke Se naatscommissies ook Democrati sche voorzitters hebben gekregen. Zo is de Democraat Claiborne Pell de nieuwe voorzitter van de commissie voor buitenlandse za ken. De nieuwe vice-voorzitter, dat wil zeggen: de leidende Republi kein, is deze week gekozen. Dat is senator Jesse Helms geworden. Hij werd dat na een strijd tegen Richard Lugar, die graag als vice- voorzitter in ieder geval een deel van zijn invloed wilde blijven be houden. Het argument waarop Helms won, was uiteindelijk het feit dat hij driejaar langer dan Lu gar in de Senaat zit, en traditioneel telt anciënniteit (aantal 'dienstja ren') bij dit soort benoemingen De Washington Post schreef di rect na Helms' overwinning dat voor de regering van Reagan, die toch al zwaar in de problemen zit, vanuit een oogpunt van internatio nale diplomatie niets zo slecht is als de benoeming van juist deze se nator. Waarom? Wat is er dan zo slecht aan de rijkelijk corpulente volks vertegenwoordiger uit Noord Ca rolina? Het antwoord: Helms is een aarts-conservatief, caricaturaal be houdend. Hij staat zover rechts in het politieke spectrum dat hij bijna uit beeld erdwijnt. Er is geen rechtse dictator in de wereld, of hij is wel door Helms de afgelopen jaren geprezen. Zo steunde Helms Baby Doc van Hai ti, en vond hij het een groot verlies voor de westerse beschaving dat Marcos van de Filippijnen zich be gin vorig jaar tot aftreden gedwon gen zag. Vorig jaar zomer ging Helms op bezoek bij dictator Pinochet van Chili. De officiële Amerikaanse po litiek ten aanzien van Chili is er op gericht om de democratie te bevor deren door middel van een beleid van deels aanmoedigingen, deels straffen. Daar had Helms niets mee te ma ken. Uitbundig prees hij het beleid van de Chileense dictator. En toen hij hoorde dat de Amerikaanse am bassadeur naar de begrafenis van een notabene Amerikaanse jonge man was gegaan, die in Chili aan een demonstratie tegen de junta had meegedaan en daarbij door Pi nochet's troepen in brand was ge stoken, riep hij: „Weg met die am bassadeur! Die man laat zich door de communisten gebruiken!". Voorbij Die Helms is dus vice-voorzitter van de Senaatscommissie van bui tenlandse zaken. Het is duidelijk dat het met iemand die zulke uitge sproken meningen heeft als Helms, niet goed mogelijk is com promissen te zoeken. De tijd van consensus-politiek, als onder Lu gar, is dus nu voorbij. Dat gaat Reagan voor nog meer problemen stellen dan hij toch al heeft. Hij heeft in de Senaatscom missie buitenlandse zaken niet lan ger iemand zitten die de tempera tuur kan nemen, zielen kan masse ren, het maximaal haalbare voor hem eruit kan slepen. Helms is daar veel te bot, en veel te radii aal Reagan, wiens speelruimte toch al was beperkt door de Democrati sche verkiezingsoverwinning en natuurlijk door de Iran-affaire, is door Helms' verkiezing nog krach- telozer geworden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5