Nationalisme nekt defensie-industrie Patiënt beter geholpen dankzij computer SPAARSEUECT REKENING RENTE 5 Commissie Vredeling rapporteert: Zigeunergezin Duiic schakelt rechter in VanAgt vertrekt naar Tokio Eegje Schoo ambassadeur in New Delhi Haarlemse proef met Viditel slaat aan nutsspaarbanks DONDERDAG 22 JANUARI 1987 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) - Staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) wil zo snel mo gelijk met het parlement en de Europese NAVO-landen in disucissie over maatregelen voor een gezamenlijke Europese defensieproduktie. Dit naar aanleiding van een rapport over de defensieindustrie in Europa, die als gevolg van nationalisme op het tweede plan dreigt te geraken. Het rapport 'Naar een sterker Eu- noodzaakt zien in de VS militair ropa', dat gisteren naar de Tweede materieel aan te schaffen omdat Kamer werd verstuurd, is opge- het daar goedkoper is. Als Europa steld door een werkgroep onder op deze weg voortgaat zal de eigen leiding van de Nederlander Henk defensie-industrie tegen het einde Vredeling, ruim tien jaar geleden van de eeuw een ondergeschikte PvdA-minister van defensie. positie bekleden ten opzichte van De studiegroep is in 1985 door de andere landen, zo waarschuwt het Independent European Program- rapport. me Group (IEPG) ingesteld met als Het rapport wijst op de prakti- taak voorstellen te doen die de con- sche voordelen van een sterke Eu- currentiepositie van de Europese ropese defensie-industrie die de defensie-industrie kunnen verbe- concurrentie aan kan. Europa zal teren. makkelijker kunnen samenwerken Een vrije markt in militaire pro- in sommige defensie-programma's dukten en een betere afstemming met de Verenigde Staten. Ook zal van de eisen die Europese landen een concurrerend Europa makke stellen aan het materieel zijn vol- lijker toegang hebben tot de Ame- gens de werkgroep noodzakelijk rikaanse markt en de Europese om de concurrentie-positie van de landen zullen sneller eigen defen- Europese defensie-industrie te ver- sie-materieel kopen dat ze anders beteren. Het studieteam consta- in de VS hadden gekocht. Tenslot- teert dat de huidige markt te brokkeld is, voornamelijk omdat nationale belangen een te grote rol spelen. In dit verband verwijst het rapport naar de Verenigde Staten, waar de defensie-industrie het voordeel kent van een grote markt in eigen land met een hoge produk- tie en daardoor lage kosten. De verbrokkelde Europese markt kent juist een lagere pro- duktie en daardoor hoge kosten per produkt, zo beschrijft het rap port het probleem. Het gevolg is dat Europese landen zich vaak ge- Celstraf geëist wegens fraude Randstad-topman AMSTERDAM (ANP) - Officier van justitie Mr. H. Al heeft gisteren bij de rechtbank in Amsterdam twee jaar en zes maanden gevange nisstraf geëist tegen de 44-jarige H. uit Epe, tot vorig jaar mei directeur van onder' andere Randstad Uit zendbureaus in Diemen. H. wordt verdacht van verduistering in dienstbetrekking. Hij zou in totaal circa twee miljoen gulden van het bedrijf hebben gestort op eigen, wat hij noemde „parkeerrekenin- gen" in Londen, Luxemburg en op het kanaaleiland Jersey. H. werd vorig jaar juni gearres teerd. Hij geeft toe zonder overleg genoemd bedrag via een serie boe kingen aan zichzelf te hebben be te, aldus het rapport, dient de werkgelegenheid in de Europese defensie-industrie - één miljoen ar beidsplaatsen - behouden te blij ven. Daartoe moeten de barrières die samenwerking tussen de indus trieën en een vrije markt thans nog in de weg staan verdwijnen. Als voorbeelden worden genoemd de per land verschillende technische eisen aan defensie-materieel, pro- duktbelasting, controle's aan de grenzen en subsidiestelsels. De contacten tussen de industrie en de ministeries moeten beter. Op Europees niveau zouden zowel ambtelijke als industriële verte genwoordigingen ingesteld kun nen worden die met elkaar kunnen onderhandelen. De defensie-indus trie moet ook makkelijk offertes uit kunnen brengen door alle pro jecten op te nemen in een register. LONDEN (Rtr./DPA) - Neder land heeft gisteren succes op geëist voor zijn drugsbeleid, dat bestaat uit het openlijk toestaan van handel in en gebruik van ma rihuana en een hardere opstel ling ten aanzien van heroïne, co caïne en amfetaminen. De Nederlandse delegatie op de conferentie van ministers van 16 lidstaten van de Raad van Eu ropa, de zgn. Pompidou-groep, in Londen, verklaarde dat door het sociaal aanvaardbaar maken van marihuana, jongeren waren afgehouden van sterkere drugs als heroine; een standpunt dat o.a. door Engeland werd aange vallen. „Wij maken geen onder scheid tussen 'hard' en 'soft' drugs," zei een Britse regerings functionaris. Volgens minister Korthals Altes (justitie) ontmoet Nederland echter steeds meer begrip voor het soepele drugsbe leid. Hij sprak van een "veel mil dere sfeer" dan tijdens de laatste Nederland eist succes op voor zijn drugsbeleid conferentie, in 1985 in Parijs. De ministers hebben gisteren, ter afsluiting van hun tweedaag se bijeenkomst, besloten de be strijding van verslaving aan ver dovende middelen verscherpt ter hand te nemen. In de komen de twee jaar zullen de landen wetten opstellen die verdiensten uit handel in drugs confisqueren en komen tot een betere bewa king van zeehavens en het scheepvaartverkeer tegen smok kel van verdovende middelen, en daarnaast hun eigen drugswetge ving herzien. De voorzitter van de conferen tie, de Britse minister David Mel- Enkele leden van het 18 personen tellende gezin Duric bij het inmid dels ontruimde huis in Nieuwegein. Tijdens de ontruiming gisteroch tend bleek dat lang niet de hele buurt waar Duric woonde het met het beleid van Nieuwegeins vroede vaderen eens is. Diverse buren kwamen de zigeuners hun sympa thie betuigen en een buurvrouw maakte ondubbelzinnig duidelijk dat ze de ontruiming een schande vond. „Dat de burgemeester dit NIEUWEGEIN (ANP) - De zigeu- flikt is ongelooflijk. Hoe kan je die nerfamilie Duric die gistermorgen mensen zo maar dakloos maken en uit haar huis in Nieuwegein werd dat notabene in het jaar van de gezet wil via de rechter proberen daklozen. Mijn verstand staat er de gemeente er toe te dwingen als- bij stil". (foto anp) nog vervangende woonruimte voor haar te zoeken. Daartoe is besloten nadat een anderhalf uur durend ge sprek tussen Duric en burgemees ter Flik van Nieuwegein niets had opgeleverd. lor, zei ter afsluiting dat de drugsverslaving in de Westeuro- pese landen een groot maat schappelijk probleem was en bleef. Daarom moet men op in ternationaal vlak de handen in eenslaan. Het heroïneverbruik heeft volgens Mellor zijn top be reikt, maar het cocaïne- en amfe- taminemisbruik baart grote zorg. De Pompidou-groep is in 1971 door de toenmalige president van Frankrijk, Georges Pompi dou, opgericht als coördinatie- orgaan tegen het drugsprobleem in West-Europa. Volgens de se cretaris-generaal van de Raad van Europa, Marcelino Oreja, zijn er in de wereld minstens 48 miljoen drugsverslaafden. Lon den besprak ook het groter wor dende vraagstuk van de versprei ding van de immuunziekte aids door drugsverslaafden die el- kaars spuit gebruiken. STRAATSBURG (GPD) - Oud- premier Dries van Agt wordt per 1 april ambassadeur van de EG in Japan. In Tokio zal van Agt, nu nog commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, officieel „hoofd van de EG-delegatie" worden. De P°st levert hem maandelijks een taald. Dat gebeurde volgens hem jnirnnipn van r;rra 9.0 nnn milHpn echter op grond van een tantième regeling. Het geld wilde hij gebrui ken voor het samen met een Belgi sche partner opzetten van een re creatieproject in Frankrijk, zo zei hij voor de rechtbank. De heer Goldschmeding, direc teur van de Randstad Holding en als zodanig H's directe baas, ont kende ten stelligste het bestaan van een dermate ruime tantièmere geling. H. kreeg sedert zijn in diensttreding bij Randstad eind 1983 elk jaar een tantième van eni ge tienduizenden guldens. Op meer had hij geen recht, al dus de ter zitting als „Mr Rand stad" aangeduide Goldschmeding. Hij noemde H. weliswaar een goe de manager, maar acht hem niet verantwoordelijk voor de goede re sultaten de laatste jaren van de Randstad uitzendbureaus. De officier van justitie noemde H.'s verhaal volstrekt ongeloof waardig. Hij acht de verdachte ook erg naief: „Dacht hij nu werkelijk hiermee weg te kunnen lopen?", vroeg mr. Al zich af. De rechtbank ge^chuteren inkomen van circa 20.000 gulden op, inclusief representatiekosten. Tokio is niet het hoogste diplo matieke ambt dat de EG te verge ven heeft. In de EG-hierarchie zal Van Agt de rang bekleden van A2, terwijl aan de post van delegatielei der te Washington de rang Al is verbonden. Van Agt zal niet aan of ficiële bijeenkomsten van ambas sadeurs uit de EG-landen deelne men. De post in Tokio wordt niet op hetzelfde niveau ingeschat. Laurens Jan Brinkhorst, de voor ganger van Van Agt in Tokio, woonde deze bijeenkomsten ook niet bij. Volgens de woordvoerder van de Europese commissie is de kandi datuur van Van Agt aanvaard om dat er geen eigen ambtenaren heb ben gesolliciteerd. Hoge EG-amb- tenaren maakten echter duidelijk, dat het de moeite niet loonde te solliciteren voor een functie waar voor een ex-minister-president naar voren was geschoven. De be noeming heeft veel kwaad bloed gezet onder de 'eurocratie' die door Mr. A.A.M. van Agt: EG-ambas- sadeur in Japan. (foto anp» lid zijn vari het CDA en tevens ka tholiek, zo heeft P.Wagtmans, frac tievoorzitter van het CDA in de Brabantse staten, inmiddels ver klaard naar aanleiding van de be noeming van Van Agt in Japan. Een claim van de PvdA om de nieuwe commissaris te mogen le veren zou niet reëel zijn, aldus Wagtmans. Hij zei het te betreuren dat Van Agt slechts zo kort in Noord-Bra bant werkzaam is geweest. „Ik gun het de man van harte, maar voor Brabant is het jammer dat hij weg gaat. We hebben te kort kunnen profiteren van de grote gaven van Van Agt". De opvolging moet snel worden geregeld, aldus de CDA- fractievoorzitter. Mevrouw J. Baartmans, fractievoorzitter van de PvdA in de Brabantse staten, zei de voorwaarden van Wagtmans - lid van het CDA en katholiek - wel „erg benauwend" te vinden. Met dergelijke uitgangspunten valt vol gens haar niet te werken. De VDD daarentegen gaat ervan uit dat de nieuwe commissaris van CDA hui ze zal zijn. „Wij kunnen in Brabant niets claimen en de PvdA even min", aldus fractievoorzitter me vrouw Sengers. Zij zegt het vertrek van Van Agt te betreuren. „Maar ik heb er ook begrip voor. Zo'n aan bieding in Japan doet zich niet al te vaak voor en Van Agt is geen acht tien jaar meer". Flik bleef tijdens dat gesprek en op een aansluitende persconferen tie op het standpunt staan dat de gemeente niet voor vervangende woonruimte hoeft te zorgen omdat er naar zijn mening sprake is van een vrijwillige verlating. Milan Du ric heeft ontoelaatbare overlast veroorzaakt en de consequenties daarvoor moet hij zelf aanvaarden, vindt de burgemeester. Hij wilde alleen een uitzondering maken voor de oudste zoon van Duric, die is getrouwd en de oud ste dochter, die twee kinderen heeft. Die beschouwen Flik en de woningbouwvereniging gezien hun gezinssituatie als urgente ge vallen en die kunnen binnen twee, drie weken een woning krijgen. Vier andere kinderen die ouder zijn dan 18 jaar en daarom recht hebben op eigen woonruimte zou den op termijn een huis kunnen krijgen, aldus Flik. Hij beaamde dat de gemeente zich op het standpunt stelt dat de overige 12 familieleden voorlopig maar zelf moeten zien hoe ze on derdak komen. „Wij hebben ge zinshoofd Duric herhaaldelijk ver geefs gewaarschuwd dat hij ontoe laatbare overlast bezorgde", aldus de burgemeester. Hij zei dat de ge meente en de woningbouwvereni ging ook niet om de uitspraak van de rechter heen kunnen die bepaal de dat het huurcontract vanwege de grote overlast moest worden ontbonden. De oplossing die de burgemees ter en de woningbouwvereniging aandroegen werd door Duric en de zijnen van de hand gewezen. „Wij laten ons niet uit elkaar trekken als familie", riep Duric woedend uit. „De burgemeester is toch de vader van de stad? Dat kan hij niet doen". Paul van Eeuwijk van de Vereniging ROM die de belangen van de zigeuners behartigt zei dat men nu zal proberen via een kort geding te bereiken dat de gemeen te er alsnog voor zorgt dat met al leen de oudere kinderen onderdak krijgen, maar de hele achttien le den sterke familie op korte termijn huisvesting krijgt. Volgens Van Eeuwijk handelt Nieuwegein in strijd met de zorg plicht die de gemeente krachtens de gemeentewet heeft. Die wet schrijft voor dat de gemeente ver antwoordelijk is voor het lichame lijk en psychisch welzijn van haar inwoners en Nieuwegein lapt die zorgplicht aan haar laars, aldus Van Eeuwijk. „De gemeente blijft star op het standpunt staan dat Du ric de problemen aan zich zelf te wijten heeft. Eigen schuld, dikke bult en daarmee basta. Men wei gert zelfs tijdelijk toe te staan dat de zigeuners zolang met caravans in Nieuwegein blijven bivakke ren". Hoewel de gemeente geen cara vans gedoogt zijn de zigeuners ove rigens in de loop van de middag met een geleende caravan en een gehuurd busje met hun hebben en houwen erin neergestreken bij de RK-Nicolaaskerk in Nieuwegein. Het kerkbestuur bleek bereid de zigeuners voorlopig een warm on derdak te verlenen. De zigeuners zijn volgens Van Eeuwijk van plan in ieder geval een paar dagen bij de kerk te blijven staan om wat op verhaal te komen. Ze kunnen sla pen in de kerk zelf of in een van de bijgebouwen. „Je kan die mensen toch niet lo maar in de kou laten staan. Ze moeten hoe dan ook op de een of andere manier geholpen worden. Als de gemeente het niet doet dan moet de kerk maar opdraven", al dus pastor J. van der Zandt van het landelijke woonwagenpastoraat. VROUW GEDOOD - Een 36-jarige man in Nieuwegein heeft gisteren zijn vrouw doodgestoken. De man waarschuwde zelf de politie. Die trof hem totaal overstuur voor zijn woning aan. Op bed in de slaapka mer vond zij de 26-jarige vrouw. Zij was doodgestoken met een groot keukenmes. De aanleiding was volgens de politie een uit de hand gelopen echtelijke ruzie. Twee minderjarige kinderen van het echtpaar zijn bij familie onderge bracht. DEN HAAG (GPD) - De Vereni ging van buitenlandse dienst, waarbij alle diplomaten zijn aange sloten, zal een krachtg protest in dienen tegen de benoeming van oud-minister Eegje Schoo tot am bassadeur in India, zo wordt uit goedingelichte kringen vernomen. Binnen de diplomatieke dienst heerst de mening dat 'Schoo niets heeft gepresteerd als minister van ontwikkelingssamenwerking'. Bo vendien stelt de vereniging, dat de functie van ambassadeur in New Delhi doorgaans bestemd is voor carrière diplomaten. Schoo is 42 jaar en zou, als zij haar termijn in New Delhi heeft beëindigd, alleen nog goed zijn voor de 'zware post' Washington. De Vereniging vindt dit een ongewenste situatie, zo wordt gezegd.- De vereniging vindt de benoe ming een vreemde zaak, omdat de huidige ambassadeur in New Del hi, mr. Adriaan van Willigen, pas volgend jaar zou worden vervan gen. De aanstelling van Schoo komt een maand voor het officiële bezoek van premier Lubbers en minister van den Broek aan India. Aanvankelijk zou de voormalige minister de wens te kennen heb ben gegeven dat zij ambassadeur wilde worden in Indonesië, in de plaats van dr. Van Dongen wiens ambtstermijn in april a.s. afloopt. Maar daar wilde minister Van den Broek niets van weten. De post Ja karta zou reeds zijn vergeven aan de directeur-general internationale samenwerking op het ministerie van ontwikkelingssamenwerking, dr. Hoekman, ex-ambassadeur in Suriname. De WD-fractie in de Tweede Kamer is gisteren op de hoogte ge steld van de op handen zijnde be noeming van oud-minister Schoo tot ambassadeur in India. Dat is van zeer goed ingelichte en gezag hebbende zijde in politiek Den Haag meegedeeld. Schoo zelf wei gert totdusver elk commentaar. Maandag had zij „wegens persoon lijke redenen" haar ontslag als WD-Tweede-Kamerlid ingediend. In politiek Den Haag geldt als pu bliek geheim dat Schoo, die bij de kabinetsformatie haar minister spost aan de CDA'er Bukman moest laten, rekende op een toe zegging van premier Lubbers voor een baan in de diplomatieke dienst. Die belofte kon niet meteen worden verzilverd, omdat bij bui tenlandse zaken de nodige weer stand groeide tegen deze gang van zaken. Oud-minister Schoo. CONDUCTEUR MISHANDELD - Drie mannen hebben gistermiddag op het station Dordrecht-zuid een conducteur mishandeld toen die om hun kaartje vroeg. Ze begonnen volgens een NS-woord voerder eerst te schel den en toen de conducteur zei dat ze dan maar moesten uitstappen na men de mannen hem meteen te grazen. Toen de conducteur de trein uitvluchtte om assistentie te gaan halen gingen de mannen hem achterna en kreeg hij nog een tweede pak slaag. De conducteur kwam er af met een blauw oog en een gekneusde hand. De politie van Dordrecht kon twee mannen in de kraag vatten. De derde is voorvluchtig. Amper 24 uur eer der stak een man in Friesland zonder enige aanleiding een conducteur met een schaar in de rug. De conducteur werd licht gewond. liet overigens ook al blijken het staander - geen op zichzelf staand tantièmeverhaal niet erg nemen. Het verduisterde geld is overigens, op twee ton na, wel te recht, zij het pas na zes tot zeven voèrder feit - wederom een carrièremoge lijkheid geblokkeerd ziet. Van Agt is volgens de woord- de commissie overi gens nog slechts 'aangewezen' als maanden. H. liet het geld onlangs van een van zijn rekeningen xemburg overmaken naar zijn ao u, aajI gen pensioen-bv-tje in Epe. Daar ^e japanse autoriteiten werd er onmiddellijk beslag gelegd Vaard. door de curator in het faillissent ^u" delegatiechef. Zijn benoeming zal pas officieel ingaan zodra zij door aan- De nieuwe commissaris i van deze by. Randstad vroeg dit koningin in Noord-Brabant moet faillissement oor> ADVERTENTIE - Saldo dagelijks opvraagbaar - Tot f 3000,- per maand vrij opneembaar. - Zelfs contant aan de balie. - Daarboven 1% retourrente. HAARLEM - Om kwart over twaalf 's nachts is mevrouw Jans sen na beten door een hond naar de EHBO van het ziekenhuis ge bracht. Na behandeling kon ze weer snel naar huis. Nog voor ze weer opgelucht thuis is, kan haar huisarts al weten wat haar is over komen. De dienstdoende chirurg is namelijk na de behandeling achter zijn beeldscherm gekropen en heeft via Viditel van de PTT een bericht achtergelaten in de 'elec- tronische postbus' van huisarts Ja cobs. Met een paar drukken op de knoppen van zijn kleine computer haalt huisarts Jacobs 's ochtends aan zijn bureau de 'postbus' leeg. Op het scherm leest hij dat me vrouw Janssen die nacht is behan deld, maar ook dat meneer Ver- straaten na een operatie het zieken huis uit mocht. door Dirk-Jan Westerwoudt Er is ook een melding van de in ternist van mevrouw Verhulst. De internist geeft op het beeldscherm tekst en uitleg over de behandeling van zijn patiënte. Huisarts Jacobs weet nu snel wat er in de polikli niek met zijn patiënte gebeurt, zo dat hij haar beter in zijn praktijk kan helpen. Weldra zitten de eerste patiënten in de wachtkamer en begint huis arts Jacobs zijn spreekuur. Met de eerste patiënt is wat ernstigs aan de hand. De man heeft veel last van zijn maag. Jacobs besluit hem door r het spoedspreekuur om wat voor middel het gaat. 'an de internist. Vroeger gaf Jacobs de patiënt zit, zoekt hij t krabbeltje mee voor de inter- spreekbeurten Nu hij toch achter het apparaat de agenda voor medische za- nist, nu kruipt hij meteen achter de ken nog even op of er deze week nog een interessante voordracht in het ziekenhuis op het programma het verleden van de staat. Hij leest op het scherm ook 1 de samenvatting van het patiënt in kwestie en wat hij tot nu nog toe heeft gedaan ter bestrijding praatje van vorige week. van de kwaal bij zijn patiënt. Een houdt er direct mee op, paar seconden later zit de informa tie in de 'postbus' van de internist. Twee uur later heeft de internist met een patiënt de patiënt op bezoek. Alle belang rijke gegevens van huisarts Jacobs vrije dag heeft. r wie hij invalt, omdat die heeft hij inmiddels op het beeld scherm van zijn computer kunnen lezen. Dezelfde dag nog kan Ja cobs op het beeldscherm bij hem half uur is hij weer thuis en kruipt meteen achter zijn beeld scherm. Hij kan bij zijn collega ook ;n briefje in de brievenbus stop- thuis lezen wat de internist heeft pen of hem morgen tijdens diens gedaan. Jacobs heeft inmiddels een an dere patiënt in de spreekkamer. Een mevrouw die klaagt over pijn in haar borst. Dokter Jacobs ver wijst haar snel door voor het ma ken van foto's. Aan het eind van de middag kan hij zijn patiënte al ge ruststellen, want op het laborato rium hebben ze de uitslag van het onderzoek snel via Viditel naar de huisarts gestuurd. Bij de derde patiënt die ochtend krabt dokter Jacobs zich even ach ter de oren. De man vertelt dat hij van zijn specialist een ander medi cijn heeft gekregen, maar dokter Jacobs kent dit middel nog niet. Hij zegt tegen de patiënt dat hij snel zal opzoeken wat voor medi cijn het is. Hij maakt eerst het spreekuur en de visites af en leest daarna in de databank van Viditel spreekuur met een telefoontje sto ren, maar nu stuurt hij via Viditel een bericht over de patiënt. Geen speelgoed Veel Haarlemse huisartsen en specialisten dachten aanvankelijk dat zo'n systeem alleen leuk is als speelgoed, maar nu ze de eerste er varing hebben opgedaan met de nieuwe manier om elkaar snel, handig en vertrouwelijk te infor meren over patiënten, denken ze al aan uitbreiding van het computer systeem. Nu kunnen alleen nog Haarlem se huisartsen, hun gezamenlijk la boratorium en het Elisabeth Gast huis in de Spaarnestad elkaar elec- tronisch brieven, formulieren en kattebelletjes sturen. Maar ze ver wachten ook snel belangstelling bij andere ziekenhuizen en specia listen, apothekers en kruisvereni gingen, die met de computer kun nen worden verlost van karre- vrachten briefjes en telefoontjes, bestemd voor medewerkers die op dat moment onbereikbaar. Met de aansluiting van meer art sen en instellingen hopen de huis arts Jacobs en de specialisten Van Beugen en Kuster van het EG-zie- kenhuis dat ze de naam Huisarts Informatie Project Elisabeth Gast huis weldra kunnen veranderen in de veelomvattende titel Haarlems Informatie Project Eerstelijns Ge zondheidszorg. Maar dan moet de overheid of de industrie wel met geld over de brug komen, menen Met flinke steun van de Haarlem se geneesmiddelfabrikant MSD. die na de eerste proef (bij 22 huisartsen, met steun van uitgeve rij De Medicus) nu bij 69 huisartsen computers heeft neer gezet en het abonnement op Vidi tel betaalt, kan het project slechts voor twee jaar vooruit. Kosten MSD helpt nu mee in ruil voor hulp van huisartsen bij onderzoek naar een nieuw middel tegen maagklachten, maar na afloop zal de overheid of een andere geld schieter over de brug moeten ko men, menen de initiatiefnemers. "De kosten zullen ook hier voor de baat uitgaan", vertellen Kuster en Van Beugen. Maar voor alle duide lijkheid, benadrukken ze: de be langrijkste opzet van het project is de verbetering van communicatie tussen artsen en niet het aandra gen van voorstellen voor bezuini gingen. "Huisartsen en specialisten kun nen met Viditel veel sneller over belangrijke informatie beschik ken", meent neuroloog Kusters. "Zo kunnen ze sneller en beter in spelen op allerlei situaties en daar mee is uiteindelijk de patient het beste gediend Die krijgt eerder uitslag van onderzoeken en hoeft ook minder vaak dubbele onder zoeken te ondergaan. Bovendien kunnen de artsen hun werk beter op elkaar afstemmen omdat de ene arts nu snel in de computer aan de hand van een overzicht kan zien wat de andere arts voor de patient doet".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3