Short offert vrije dag Martinus sleept winst weg uit Roemeense hel if 3ji> Weg is vrij voor Navratilova in Australië Bosch en Becker uit elkaar Selinger: 'Beste wedstrijd uit historie' Kunststuk veteraan Kruithof Spelregelwedstrijd CO VS PAGINA 18 SPORT DONDERDAG 22 JANUARI 1987 WIJK AAN ZEE (GPD) - Met een rustdag (vandaag) in het vooruit zicht zouden de schaakmeesters er in de vijfde ronde wel eens hard te genaan kunnen gaan. zo was de veronderstelling Die prognose kwam maar gedeeltelijk uit. Er wa ren een paar korte remises, maar er waren ook felle gevechten te be wonderen. Nigel Short, de grote leider en momenteel de belangrijkste favo riet voor de toernooizege, probeer de het met de zwarte stukken in een voorzichtige variant van het Frans. De Engelsman is zelf niet zo tevreden over zijn parate openings kennis, dus zoekt hij het liefst naar mogelijkheden om de jongste diep gaande theoretische verhandelin gen te vermijden. Zapata pakte de zaak meteen zo scherp mogelijk aan en na de ope ningsfase had hij enig overwicht aan ruimte. Wederzijdse vleugel aanvallen op een vol bord vergden van beide spelers nauwkeurig re kenwerk. Na vijf uur leek Short enig voordeel te hebben, maar dui delijk was de zaak geenszins. Na de tweede tijdcontrole moest worden afgebroken. Short wilde zich nog niet met remise tevreden stellen en zal daarvoor zijn vrije dag moeten offeren. Van der Sterren had met Van der Wiel nog een rekening te vereffe nen. In de slotronde van het laatste Nederlandse kampioenschap had hij zich door zijn jonge rivaal vrese lijk laten beetnemen en dat had hem tevens de titel gekost. Nu heeft Van der Sterren tot dusver een vaste vorm laten zien en giste ren zag het er aanvankelijk ook goed voor hem uit. Uit een Ko- mngsindische Partij ontstond een gesloten positie met een duidelijk ruimtevoordeel voor wit. Tot veler verrassing kwam er echter weinig uit en plotseling werd de partij re mise gegeven. Sosonko koos een gedegen op stelling tegen de Slavische verde diging van Ljubojevic. Op het mo ment dat de strijd werkelijk moest beginnen, gaven de heren er ineens de brui aan. Remise zonder verder spelen. Jammer, want de stelling zag er spannend en interessant uit. Aanvankelijk zag het er naar uit dat Andersson nu eindelijk wel eens wilde vechten. Vier korte re mises vormen nu eenmaal geen ideaal visitekaartje. Andersson is een vriendelijk mens en in alle op zichten de antipode van zijn land genoot wijlen Gideon Stahlberg. die in een ver verleden het Hoogo- venstoernooi nog eens gewonnen heeft. Stahlberg was een nors uit ziende man en op het schaakbord soms een vreselijke „Draufgan- ger". Hij dronk het bier per kilo en dat was hem aan te zien. Met zijn collega's Stoltz, Lundin en Eks- tröm vormde hij jarenlang de Zweedse schaakelite. Thans moet Andersson de repu tatie van Zweden als sterk schaak- land hooghouden en daarvoor ge niet hij een jaargeld van de staat. Dat laatste wordt ook verteld van de jonge veelbelovende schaak meesteres Pia Cramlin, maar dat schijnt op pure fantasie te berus ten. Andersson had gisteren met Nogueiras te doen. De Cubaan is landgenoot van mevrouw Anders son. Tijdens een toernooi in Hava na vond Andersson haar als zijn grote liefde. Hij nam haar mee naar een rustig plaatsje op 100 km van Stockholm en sindsdien is hij als schaakmeester wat minder actief geworden. Zijn partij van de vijfde ronde werd een Orthodoxe Ruilva- riant. Het evenwicht werd nergens verbroken en nog voor de eerste tijdcontrole deelden beide matado- ren het punt. Kortsnoi had er na zijn overwin ning in de vorige ronde weer eens echt zin in. Hij zette Hulak een Nimzoindier voor en daarmee kwam hij spoedig bevredigend te staan. I-h de overgang van midden spel naar eindspel sloeg de 'ver schrikkelijke' Victor toe in een stijl, die herinnerde aan zijn grote tijd. Hulak zat er ietwat desolaat bij. Hij blijft de sombere drager van de beruchte rode lantaarn. Ook Miles liet zich gisteren van zijn beste kant zien. Toen Gutman wat lang met zijn stukken naar achteren schutterde, kon Miles met een scherp berekende cen- trumstoot het initiatief nemen. Dat resulteerde tenslotte in een aanval tegen de verzwakte witte konings vleugel en kort na de tijdcontrole streek de Israeli de vlag. In een spectaculaire partij won Olafsson van Flear. De laatste had in een vroeg stadium een verras send paardoffer gelanceerd. Hij kreeg er drie centrumpionnen voor terug en op het eerste gezicht zag het er kansrijk uit. Een energieke tegenactie van de IJslander leerde evenwel anders. Na wat scherpe complicaties verdwenen de zwarte pionnen een voor een van het bord en na 27 zetten moest Flear teleur gesteld zijn lege handen bekijken Het zit hem niet mee in dit toer nooi. Zijn kansen op een hoge plaats zijn vrijwel verkeken en dus zal Engeland het ditmaal van Short moeten hebben. In de B-groep her stelde Jeroen Piket zich van zijn nederlagen uit de eerste en tweede ronde. Hij won een goede partij van de Australische grootmeester HANS BOUWMEESTER k T w jê*.. BOEKAREST (ANP) - Op een ma landse mannen volleybalkampioen nier die zelfs coach Arie Selinger Martinus gisteren de finale-poule heeft verbaasd, heeft de Neder van de strijd om de Europa Cup 1 1 afg.partij, Piket, Hartoch, Brenninkmeijer en Wclli: 1 pnt, 11. Rogers en Riemersma 'Z> pnt. Mehta (Ken) Peugeot op 6.42.15. Motors: 1. Neveu (Fra) Honda 89.51.07, 2. Orioli (Ita) Honda op 1.39.53, 3. Picco <lta) Yamaha op 3.29.30, 4. Rahier (Bel) BMW op 3.29.31, 5. Mas (Spa) Yamaha op 7.23.08 Grootmeestergroep A: Vijfde ronde: Hulak (Jsl) Kortsjnoj (Zwil Olafsson (IJs) - Flear (Eng) 1-0. Andersson De stand: 1. Short 3'/2 pnt en 1 afg. partij. 2 Olafsson en Van der Sterren beiden 3 pnt, 4. Kortsjnoj en Nogueiras 3 pnt, 6. Ljuboje vic, Andersson, Miles en Sosonko 2 pnt en 1 afg.partij. 10. Zapata 2 pnt en 1 afg.partij. 11/12. Van der Wiel en Flear 2 pnt Grootmeestergroep B: Derde ronde: Farago (Hon) - Brennink- t (Ned) 1-0, Gapnndasjvili (Sov) - Hai Open Australische kampioenschappen Vrouwen Enkelspel, halve finales: Martina Navrat lova (VSt) - Catarina Lindqv: Ispel. kwartfinales: Edberg/Jarrvd (Zwe) Masur/Dvke (Aus) 6-3. 3-6. 6-3. 3-6. 6-4. Gemengd dubbelspel, kwartfinales: Zina Garrison/Sherwood Stewart (VSt) - Di Ba- lestrat/Peter Doohan (Aus) 7-6. 3-6, 7-6, BUITENL. VOETBAL Nottingham Forest 2-0, Everton - Liverpool 0-1. Derde ronde FA-beker: Brighton - Shef field United 1-2, Chelsea - Aston Villa 2-1 na verlenging, Huddersfield - Norwich 2-4. Salce 'wandelt' naar record GENUA (ANP) - Snelwandelaarster Giuliana Salce heeft woensdagavond bij indoor atletiekwedstrijden in Genua een vijfde wereldrecord op haar naam gebracht. De 32-jarige Italiaanse legde de twee Engelse mijl af in 14 minuten 02,22 seconden. Zij verbeterde het oude wereldrecord, dat se dert 1981 met 14.59 op naam van de Amerikaanse Susan Lyers stond, met bijna een minuut. Giuliana Salce heeft nu de wereldrecords indoor op de mijl, 2000 m, 3000 m, twee mijl en 5000 meter op haar naam. behaald. Na de zwaar bevochten 3- 1 zege die het team vorige week woensdag in eigen huis behaalde op de Roemeense legerploeg Steaua Boekarest, volgde in het Oosteuropese land een bijna uit het hellevuur weggesleepte 2-3 ne derlaag. Een resultaat dat voldoen de was voor de tweede achtereen volgende keer het elite-korps, de laatste vier, van het Europese vol leybal te halen. In Den Bosch zal blijken hoe groot, of klein, het ver schil met de absolute top, uit Italië en de Sowjet-Unie, nog is. Na de 3-1 overwinning, waarin de eerste set pas na 18-16 werd ver overd. lagen de kansen voor Marti nus fifty-fifty. De Roemenen had den in Amstelveen al de koude oor log geopend. Martinus zou in Boe karest terecht komen in een onver warmd hotel, in de speelzaal zou het niet warmer mogen worden ge stookt dan veertien graden, en mis schien kon er zelfs wel niet worden geland op het vliegveld van de Roemeense hoofdstad. De angst was binnen de Amstelveense ploeg geslopen. Want het spel tijdens het eerste duel was zeker niet van dien aard het onontbeerlijke zelfver trouwen op te vijzelen. In Boeka rest bleek het allemaal wat minder dan werd gevreesd. Het hotel was keurig verwarmd, de speelzaal had een normale temperatuur. Slechts een keer, de dag voor het treffen, moest er getraind worden in een te koude zaal. Maar het grootste pro bleem vormde het aanvangstijd- stip: 08.30 uur. Een tijd waarop de Roemenen normaal gesproken al oefenen maar Martinus, zoals Arie Selinger het uitdrukte, „nog rustig ligt te slapen" Maar de problemen werden door de ploeg professioneel verwerkt De ploeg slaagde erin de omstan digheden van zich af te zetten en de blik volledig te richten op de wedstrijd In de uitverkochte zaal speelde de Amstelveense ploeg naar "een van zijn betere, mis schien wel de beste, wedstrijd uit de historie", zoals Selinger zei ..Het team heeft gespeeld op een manier die ik zelfs niet voor moge lijk heb gehouden. Zo volwassen in alle opzichten, ik was en ben nog steeds echt trots. Dat heb ik de ploeg ook duidelijk gemaakt." Aansluiting Geen moment tijdens de meer dan vier uur durende wedstrijd, kreeg de Roemeense ploeg het ini tiatief in handen. Selinger startte zonder de nog niet volledig fit zijn de Teun Buys. Zijn plaats werd in genomen door Teffer. Ondanks een 14-12 voorsprong, slaagde de ploeg er echter niet in die zo be langrijke eerste klap uit te delen. Maar in de tweede en derde reeks, toen Buys inmiddels wel in de ba sis stond, bleek de aansluiting van Martinus met de Europese top daadwerkelijk tot stand gebracht te zijn. Zonder het hoofd op hol te laten jagen door de Roemeense toeschouwers werden die reeksen MELBOURNE (ANP/Reuter) - In het vrouwentoernooi bij de strijd om de open Australische tennisti- tels, zijn grote verrassingen dit jaar uitgebleven. Ook in de halve fina les verliep alles volgens de regels Martina Navratilova had slechts twee sets nodig tegen de Zweedse kampioene Catarina Lindqvist: 6- 3, 6-2. Haar vroegere landgenote Hana Mandlikova speelde weer eens een uiterst merkwaardige par tij, maar kreeg op het juiste mo ment het ritme weer te pakken om de Westduitse Claudia Kohde als nog te verslaan: 6-1, 0-6, 6-3. Door de afwezigheid van haar landgenote Chris Evert en van de jonge Westduitse Steffi Graf, ble ven er in Australië voor Martina Navratilova maar weinig serieuze concurenten over. Catarina Lindq vist wist zelf al dat zij daar niet bij hoorde. De Scandinavische slaat een aardige bal, maar verder dan de sub-top, op respectabele af stand van bijvoorbeeld Navratilo va. Graf en Mandlikova, zal zij nooit komen. In haar treffen tegen de op haar vierde open Australi sche titel jagende Navratilova, was dan ook eigenlijk nooit sprake van een echte wedstrijd. Daar was het overwicht van de Amerikaanse te groot voor. De grootste problemen voor Navratilova kwamen van de wind, die haar aanvallende spel nog het meeste beïnvloedde. Lindqvist, een 'echte' Zweedse tennisster, dus nauwelijks van de achterlijn weg te krijgen, werd een spel en een tempo opgedrongen dat haar letterlijk en figuurlijk te machtig was. Binnen een uur was het tweetal weer terug in de kleed kamers. Lindqvist met de zeker heid dat zij een heleboel geld en punten had verzameld, Navratilo va met het idee dat ze dicht bij haar topvorm is en dus ook na bij haar vierde, na 1981, '83 en '85, Australi sche titel. De laatste barrière voor Navrati lova op weg naar het kwartét, is haar vroegere landgenote Hana Mandlikova. De Tsjechoslowaak- se, die ook naar een andere natio naliteit op jacht is, bewees in de halve finale weer eens waarom haar aanhangers en vooral coach Betty Stöve soms dol van haar worden: een enorme wisselvallig heid. In de eerste reeks tegen de door haar gevreesde Westduitse Claudia Kohde, lukte veel zo niet alles bij de Tsjechoslowaakse Haar voornaamste wapen in die fa se, en zou dat later ook weer wor den, was de korte bal. Voor de Westduitse was het bijna geen doen daar constant op te gaan lo pen en ze deed dat dan ook steeds minder. Maar in de tweede set ver anderde het spelbeeld volkomen De drop-shots werden opeens half- court-ballen of belandden in het net. Kohde kreeg er in de zevende ontmoeting tussen het tweetal steeds meer plezier in. Maar de weergoden waren haar niet welge zind. Na de tweede reeks moest het duel worden onderbroken wegens regen. De vijf minuten waren voor Mandlikova voldoende weer bij haar positieven te komen. Alsof de tweede set niet gespeeld was, ac teerde zij in de beslissende reeks. Voor Kohde was het net als in de eerste te veel van het goede. MELBOURNE (DPA/SID) - De uitschakeling van Boris Becker in de achtste finales van de open Au stralische kampioenschappen heeft voor Boris Becker een vervelende nasleep. De geldboete van 2000 dollar wegens wangedrag zal multimiljonair Becker een zorg zijn, wel het opstappen van zijn trainer Günther Bosch. Dc 48-jarige Roemeen ver klaarde tegenover Bild-Zeitung dat de scheiding met zijn pupil met onmiddellijke ingang van kracht werd „Ik kan de instelling waarmee Bons zich voorbe reidt op de grote toernooien, niet meer accepte ren". verwoordde Bosch zijn motief. ..Bij verdere samenwerking zou ik teveel van mijn eigen per soonlijkheid moeten inleveren en mijn goede repu tatie op het spel zetten De scheiding volgde een dag na de eliminatie van Becker in Melbourne. Het 19-jarige idool uit Lei- men verloor dinsdag in vijf sets van Wally Masur in een duel, waarin hij zich onbeschoft gedroeg. Bosch had harde kritiek op het gedrag van zijn pu pil, maar bestreed dat de nederlaag doorslagge vend was voor zijn vertrek. „Boris gedroeg zich on sportiever dan ik voor mogelijk hield. Toch was dat niet de oorzaak van de scheuring. Er groeide we derzijds irritatie." Bosch raakte vooral ontstemd over de laconieke voorbereiding van Becker op de Grand Slamtoer nooien. Zo vertrok de Westduitser zes dagen voor het begin van de Open Australische naar Melbour ne, terwijl Lendl zich al dertig dagen suf trainde op het springerige gras van Kooyong. Ook de voortdu rende aanwezigheid van Becker's vriendin Bene- dicte Courtain was Bosch een doorn in het oog. Op verzoek van manager Ion Tiriac werd Bosch in 1984 de privé-trainer van de rossige junior uit Leimen tegen het salaris van 90.000 mark per jaar plus procenten van de winstpremies. Onder zijn leiding slaagde Becker er in twee keer op Wimble don te winnen en schreef hij negen GP-toernooien op zijn naam In het Masterstoernooi, eind 1986, werd Becker tweede achter Lendl Bosch vluchtte in 1974 uit Roemenie In zijn ac tieve periode vormde hij met Nastase en Tiriac 'de drie Roemeense musketiers', een vrolijk gezel schap dat er wonderlijk goed in slaagde tennissen en plezier maken te combineren. In november 1977 trad hij in dienst van de Westduitse bond als bondstrainer. Een functie die hij tot 1984 zou ver vullen. In kringen rond Becker circuleerden de laatste maanden al langer berichten dat Bosch van plan was op te stappen De relatie tussen de serieuze Roemeen en de wat laconieke Becker verslechterde met de maand. Ti riac had zich in familiekring al uitgesproken over het aantrekken van een playing coach, een voorma lige profspeler die met Becker nog actief kan trai nen Tiriac weigerde overigens in Melbourne com mentaar te geven op het vertrek van zijn landge noot. Lendl uit kritiek op toemooileiding MELBOURNE (AFP) - De Tsje- choslowaak Ivan Lendl heeft giste ren in Melbourne forse kritiek ge leverd op de organisatoren van het toernooi. Volgens de nummer één van de wereld en de plaatsingslijst in Melbourne is de toemooileiding onkundig. Aanleiding voor de woe de van de Tsjechoslowaak was het feit dat hij andermaal gedwongen werd te spelen op een 'bij-baantje', court-1 ..Dat ik weer op die baan moest spelen is het gevolg van een volko men falende organisatie, een Groot-Slem-toernooi onwaardig Dit evenement wordt niet geregeld op de manier die van zo'n groot toernooi mag worden verwacht." Vooral de indeling van de wedstrij den heeft de irritatie van Lendl ge wekt. „Het is al de tweede keer dat het hier een rotzooi is. Er is sprake van een complete chaos. Henskens weg bij Valken '68 LEIDEN - Will Henskens ver laat Valken'68 aan het einde van dit seizoen. De oud-voet baller van onder meer UVS is dan vier jaar actief geweest in Valkenburg. Bij Docos neemt trainer Piet van der Valk aan het einde van dit seizoen af scheid. De oefenmeester treedt volgend jaar in dienst van de Haagse tweedeklasser LENS. Van der Valk is twee jaar actief geweest bij de Morsclub Analyse partij Aangenomen Damegambiet. 5e ronde 1. d4 d5 2 e4 dc4 3 Pf3 Pf6 4 Pc3 (De grote mode van de laatste jaren De be doeling is om na 4 ,.a6 met 5 e4 b5 6. e5 vlijt?) 7. Pe4: ed5: 8. Pc3 Le6 9. Pg5 (An ders wordt dit met 9,..Le7 onmogelijk gemaakt.) 9...Pc6 10. Pe6 fe6: 11 g3! (Zeer juist. De witte koningsloper gaat in keus was trouwens beperkt, want Tfl kan niet spelen, op 14. Del volgt sterk 14...Pd4 en 14 Ld2 is wel erg passief.) 14 .Tad8 (Het was niet gemakkelijk te diep worden berekend.) 15. .Dd4+ 16 Lc6'+ Kh8 (Niet beter is 19 ..Kf8 20. Pd5 Td6 21. PcT! Ld8 22. Lf4! Lc7 23. Ld6Ld6: 24 Lc4: en wit wint.) 20 Pd5: Td6 21. Lf7! d3 (Dit verliest snel, maar 21 Pe5 22. Lf4' is eveneens onvol doende.) 22. P16 Tf6: (Of 22...gf6: 23 Lf4!) 23. Lc4: Pe5 24. Ld5 Td6 (Het lijkt nog even iets te worden.) 25. Lb7 Td7 (Helaas. 25 d2 faalt na 26. Ld2: Td2: 27 op fatale De volleybalster van AMVJ retourneert de bal aan het net, tijdens het EC-duel van de Amsterdammers tegen Rudov Berlijn. De Nederlandse ploeg won met 0-3 en plaatste zich voor de volgende ronde (foto anp» gewonnen. Hoewel het rekenwerk van aantal gescoorde punten, al na de tweede set was begonnen, was het behalen van de derde set vol doende de finalepoule in Den Bosch, eind februari, te bereiken Het was voor Selinger aanleiding een groot aantal wissels toe te pas sen „Dit was een ideale gelegen heid de jongens die normaal ge sproken niet tot de basis behoren., speeltijd te geven tegen een tegen stander waar ze ook iets van kun nen leren en onder omstandighe den die ze nodig hebben de top te bereiken. Alleen Vitanov en Fen- nink heb ik niet ingezet. Voor de rest is iedereen in actie gekomen En ook die spelers hebben mij ver baasd. Het blijkt ook duidelijk hoe belangrijk deze wedstrijden zijn voor het team. Alleen met het spe len van veel van deze ontmoetin gen, dus tegen sterke ploegen en onder uitzonderlijke omstandighe den, kunnen deze spelers nog wat leren. En daar was dit duel in Boe karest een prachtig voorbeeld van, stelde de zeer tevreden ogende Amerikaan. Uitslag: Steaua Boekarest (Roe) - Marti nus (Ned) 3-2 (17-15. 11-15, 13-15. 18-16. 15- 13). Eerste wedstrijd 1-3. Martinus door ,ELBURG (ANP) - Op je vijftigste schaatsmarathon over ruim 200 kilometer winnen. Jan Roelof Kruithof verrichtte dat kunststuk gisteren op het Veluwemeer bij El- burg. De architect uit Havelte, acht keer winnaar van de alternatieve Elfstedentocht maar in de echte Friese koninginne-wedstrijd de af gelopen twee jaren twaalfde en 52ste, was de taaiste op het veertig kilometer lange parkoers. Slechts Herman Veneman kon hem bij houden, maar had in de eindsprint na 203 kilometer geen adem meer Kruithof sprak woensdagmid dag onmiddellijk na zijn winst van een sportieve revanche voor de vernedering," die hij aan het begin van het marathonseizoen op het kunstijs beleefde. De veteraan uit Drente werd gedegradeerd uit de A-groep. De natuurijsspecialist, die in zijn loopbaan vier keer op kunstijs triomfeerde, protesteerde en won voor de rechter zijn zaak. „Ik heb me beter dan ooit op het seizoen voorbereid", pareerde Kruithof nog eens. „In deze vorm zal ik in een eventuele Elfsteden tocht korter eindigen dan ooit." De race op het Veluwemeer, waar bij een temperatuur van even onder het vriespunt vijf ronden van veertig kilometer moesten worden afgelegd, had het karakter van een afvalwedstrijd. Van de ne gentig vertrokken schaatsers, bij wie geen enkele echte topfavoriet van het natuurijs, waren er na één omloop nog maar 35 in het peloton. Na 140 kilometer raakten onder aanvoering van Kruithof vier rij ders los van de grote groep. Kruit hof sprong weg met Veneman en kreeg Wessels en Westerveld mee. In de laatste ronde kneep Kruithof er met zijn bekende prikslag tus senuit, alleen Veneman ging er achteraan. De volggroep, aange voerd door de verrassende winnaar van het Elfsteden-brons, Robert Kamperman, liep in die slotfase nog bijna zes minuten achterstand op ten opzichte van de doordouwer Kruithof. De Drent won voor het eerst sinds 13 februari 1985 weer een wedstrijd. Uitslag Veluwemeertocht, 203.kilometer: Mannen: 1. Jan Roelof Kruithof (Havelte) 6 uur 47 minuten en 45 seconden, 2 Herman Veneman (Dedemsvaart) op 8 seconden, 3. len dezelfde tyd als Kampei Vrouwen: 1Lenie van der Hoorn (Ter Aar). 2 Betty Westerveld (Eemnes) Kramer wint Yep Kramer boekte gisteren in Midwolda zijn tweede overwin ning als marathonschaatser. Het oud-kernploeglid versloeg in de Groningse marathon Dries van Wijhe in de sprint. Eerder deze week won Kramer in Enkhuizen. Uitslag marathon Midwolda. 50 kilome- 1. Yep Kramer (Oudeschoot) 1 uur 10 mi nuten, 2. Dries van Wijhe (Kerkdorp), 3. Nanne Semplonius (Lemmer), 4. Lex Caze- r (Den Horn). 5. Edward Hagen (Lisse) Veen (Scheemda), op 900 meter 8. Piet Kleine (Kerkeveld), 9. Rein Jonker Wijt- gaard), 10. Jan Bakker (Wijnjewoude). EK: 33 rijders uit 14 landen TRONDHEIM (ANP) - Aan de Eu ropese schaatstitelstrijd voor all rounders (mannen) doen het ko mende weekeinde 33 rijders uit veertien landen mee. De Sowjet- Unie, Oostenrijk, Zweden, Noor wegen en Nederland verschijnen met het maximale aantal van vier schaatsers op de kunstijbaan Lean- gen. Op de officiële lijst komt de naam van Oleg Bozjev voor. Naar verwachting zal de Sowjet-delega- tie bij aankomst in Noorwegen de naam van de nummer twee van de wereldtitelstrijd vervangen door die van de reserve, Andrej Jermo- lin. In de Nederlandse afvaardi ging staat Bert Koopmans nog te boek als vierde rijder, in plaats van Henri Kraayenbos, die zich in Innsbruck kwalificeerde. De organisatoren verwachten niet dat zij de „vorstverzekering" moeten aanspreken. Indien de temperatuur tijdens het toernooi tot minder dan vijftien graden on der het vriespunt daalt, kunnen zij een vergoeding claimen. Dinsdag dooide het in Trondheim licht. Een week geleden waren nog tempera turen van 25 graden onder nul ge registreerd. Het deelnemersveld ziet er als volgt uit: Noorwegen: Rolf Falk-Larssen, Geir Karl stad, Björn Nyland en Tom Erik Oxholm. Sowjet-Unie: Nikolaj Goeljajev, lldar Ga- rajev, Joeri Kjloejev en Andrej Jermolin; Reserve: Oleg Bozjev. Tsjechoslowaklje: Jiri Kymcl. Joegoslavië: Behudin Merdovic. Oost-Duitsland: Peter Adeberg, Roland Freier en Jórg Lange. Oostenrij^: Michael Hadschieff, Chris- Nederland: Hein Vergeer, Leo Visser, Ge rard Kemkers en Henri Kraayenbos; re serve: Bert Koopmans. Finland: Pertti Niittylae en llkka Rahnas- Zweden: Tomas Gustafson. Joakim Karl- berg. Hans Magnusson en Peter Bengts- Claes Bengtsson. Zwitserland: Nothker Ledergerber. Frankr Fagot. nkrijk: Hans van Helden en Jean-Noel Zesdaagse van Stuttgart voor Kristen/Hennaim STUTTGART (SID) - Josef Kristen en Roman Hermann (WDl/Lie) hebben gisteravond de vierde zes daagse van Stuttgart gewonnen. Het duo, dat in de zesdaagsen van Keulen en Bremen als tweede ein digde, verzamelde 224 punten Francesco Moser en Anthony Doy le (Ita/GBr) werden tweede met 74 punten. De derde plaats, met een ronde achterstand, ging naar Didi Thurau en Danny Clark (WDl/Aus) met 180 punten. René Pijnen, die met de Deen Gert Frank een koppel vormde, eindigde als vierde met 88 punten De uitslag van de zesdaagse van Stuttgart is: 1. Kristen/Hermann (WDl/Lie) 224 punten, 2. Moser/Doyle (Ita/ GBr) 74, op een ronde: 3. Thurau/ Clark (WDl/Aus) 180, 4. Pijnen/ Frank (Ned/Den) 88, 5. De Wilde/ Tourné (Bel) 82, op twee ronden: 6. Bolten/Bincoletto (WDl/Ita) 119, op 13 ronden: 9. Van Vliet/Stevenha gen (Ned) 60. Nooren volgt Johan Heins op BAARN (ANP) - De Nederlandse Hippische Sportbond heeft Henk Nooren aangesteld als nieuwe bondscoach voor de springruiters. Nooren volgt met onmiddellijke ingang Johan Heins op, die reeds enkele maanden geleden te ken nen gaf deze functie na twee jaar niet meer te ambiëren. Heins gaf tijdgebrek als gevolg van drukke werkzaamheden in zijn eigen han delsstal in De Wijk op als reden voor zijn ontslag. Nooren die anderhalf jaar gele den zijn succesvolle actieve carriè re afsloot om als eigenaar van een handelsstal nabij het Limburgse Born een maatschappelijke loop baan op te bouwen, gaat daarnaast ook als chef d'equipe optreden Die taak werd ongeveer een kwart eeuw vervuld door Amsterdammer Ben Arts die in verband met zijn leeftijd stopte. Nooren heeft inmid dels een nationale a-selectie van twaalf springruiters geformeerd, die van 9 tot en met 12 februari de eerste uit een serie trainingsstages zal afwerken. Geen record NEW YORK (SID) - Het wereldre cord indoor op de 60 meter horden, dat de Amerikaan Greg Foster vrij dag bij wedstrijden in Los Angeles op 7,36 seconden bracht, kan niet erkend worden. Bij bestudering van de film van de wedstrijd is ge bleken dat drie lopers, Greg Fos ter, Renaldo Nehemiah en Milan Stewart een valse start hadden Het wereldrecord op de 60 ineter horden blijft met 7,47 seconden in handen van de Canadees Mark McKoy. Ivan Lendl kwaad LEIDEN - De COVS (Centrale Organisatie Voetbal Scheidsrechters) houdt morgenavond voor de tweede keer dit seizoen een spelregelwed strijd voor junioren (19.15 uur). Het evenement wordt gehouden in drie verschillende voetbalkantines: Stompwijkse Boys. Valken 68 en Wou- brugge. Deelnemende clubs zijn: Warmunda, Teylingen, Stompwijkse Boys, Randstad Sport, Valken '68, Alphia, Altior en Woubrugge De deelnemende teams strijden om vier plaatsen in de afdelingsl'male. die op 13 februari in het COVS-gebouw in Leiderdorp wordt gehouden. De winnaar van die eindstrijd plaatst zich voor de halve finale van het district West II in Den Haag

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18