'Profvoetbal is te élitair Oranje temt Spaanse 'furie' 0 T Bestuur Landelijke Federatie van supportersverenigingen: voetbal in de knel Nederlands elftal geeft in eerste helft visitekaartje af DONDERDAG 22 JANUARI 1987 SPORT PAGINA 17 Vandaag in de derde afleve ring van de serie 'Voetbal in de knel' een orgaan dat zelden in de publiciteit komt. De Lan delijke Federatie van Suppor tersverenigingen betaald voetbal is in de tien jaar van het bestaan nog maar weinig aan het woord geweest in de media en binnen de KNVB. Toch heeft het bestuur wel de gelijk wat te vertellen. EINDHOVEN (GPD) - Eigenlijk zouden zij het meest te zeggen moeten hebben, want zij zijn per slot van rekening de afnemers van het produkt. Typerend voor de situatie in het betaalde voetbal is dat de Landelijke Federatie van Supportersverenigingen door 'Zeist' niet eens wordt er kend als belangenvereniging. „En dat is onze grote grief', gooit altijd niet gedwongen, maar we het dagelijks bestuur er als belang- zijn al ver als men ons hoort en met rijkste kritiek uit. „We zqn door de onze wensen rekening houdt. Dan KNVB in het verleden niet serieus hebben we een taak en een functie genomen. Het betaalde voetbal van ons, maar men heeft vergeten ons erbij te betrekken. Pas nu, nu het water naar de lippen stijgt en de klanten wegblijven, zijn er sig nalen dat men rekening houdt met ons. Dat men bereid is naar ons te luisteren. Maar daarvoor bestaan we intussen dan ook wel tien jaar". Het is tekenend voor de wijze waarop het betaalde voetbal wordt 'geregeerd' dat de trouwste klan ten zolang werden genegeerd. En dat terwijl de Federatie, waarvan 22 van de 37 supportersverenigin gen van profclubs lid zijn, ooit werd opgericht op advies van een KNVB-commissie. Het bleek geen enkele garantie te bieden op enige inspraak. „Omdat het er in het betaalde voetbal heel elitair aan toegaat. Niet alleen in Zeist, ook binnen de besturen van de Betaald Voetbal Organisaties bepalen titel of geld nog te zeer het voetbal. Het spel is niet meer van de straat en dat moet het wel weer worden", zien voorzit ter Ab Schreuders, secretaris Han- raths, penningmeester Arie Kila en bestuurslid Hans van der Poel als één van de voorwaarden bal volkssport nummer één te la ten blijven. waarin we kunnen groeien" door Paul de Tombe Supporter moet weer welkome gast worden Paleisrevoluties Met vieren vormen de af- Dat die ontwikkeling aan de gang is, wordt ondermeer bewezen door de verkiezing van Ab Schreu ders in de veiligheidscommissie van de KNVB. „Op persoonlijke ti tel, maar toch ook omdat ik voor zitter ben van de Federatie", zoals hij zelf meldt. „Dat is een duidelijk signaal dat men rekening met ons houdt", vindt hij, „maar het is tege lijkertijd ook één van de weinige tastbare bewijzen van datgene wat de Federatie in de afgelopen tien voet- jaar heeft bereikt. Van de belangrijkste doelstellin gen om de supporters meer te be trekken bij het voetbal; clubs te voorzien van beter georganiseerde supportersverenigingen; daartus sen de onderlinge saamhorigheid gevaardigden van respectievelijk te bevorderen en in overleg met de de supportersclubs van PSV, VW, clubs te komen tot 'beter' voetbal, DS '79 en Sparta het dagelijks be- lijkt in het decennium van het het stuur van de Landelijke Federatie bestaan niet al te veel terecht te van supportersverenigingen be- zijn gekomen. Zie alleen maar de taald voetbal, die het overigens kwaliteit van het spel en het vanda- ook aan zichzelf te wijten heeft dat lisme. ze al zolang buitenspel staat. Het kwartet, dat zich uiteraard uit puur hobbyisme met dat werk bezig houdt, erkent het grif. „In de beginjaren is in de Federa tie een aantal paleisrevoluties uit gevochten. Er was geen orde op za ken in eigen huis en daardoor is aantal jaren verloren gegaan. Roverhoofdman „Maar ik voel me geen rover hoofdman en ik ben ook geen voor zitter van de rebellenclub", rea geert Schreuders geprikkeld. „Dit is nou typisch de fout die iedereen maakt. Supporters worden auto matisch geassocieerd met vanda- Zeker vijf jaar lang hebben we pas len, maar zo is het natuurlijk niet. op de plaats gemaakt, maar die Er is geen moord en doodslag bin- achterstand zijn we aan het inha- nen de Federatie, we hebben best len. Men luistert nu naar ons. Nog wel wat bereikt in al die jaren. Gro tere saamhorigheid bijvoorbeeld tussen de besturen van de suppor tersclubs en daardoor ook tussen de supporters onderling. Maar ook dat we tegenwoordig meer bij som mige zaken worden betrokken, dat we toegang hebben tot Zeist, ge sprekken voeren met de verschil lende belangorganisaties en dat we met de regelmaat van de klok met de FBO praten". Vooralsnog is het gebleven bij praten alleen. Concrete voordelen en maatregelen kan de Federatie de aangesloten leden nog niet bie den voor de 750 gulden die de sup portersclubs jaarlijks maximaal aan contributie moeten neertellen. „We kunnen alleen meepraten, maar nog geen pakket op tafel leg gen", moet het bestuur beamen. „Voor dat geld krijgen de aangeslo ten verenigingen dus niks terug. Alleen een bestuur dat maande lijks vergadert en dat ingangen heeft in Zeist". Nutteloos Voor 22 van de 29 supportersver enigingen in betaald voetballand is dat voldoende, voor de andere is het lang niet genoeg. Van de zes verenigingen „die bewust geen lid zijn", is de fanclub van Ajax de grootste die z'n zaakjes zelf wil re gelen. Voornamelijk vanwege de hoge contributie van de Federatie. „Een bedrag waarvoor we niks te rugzien en dan vinden we dat zon- degeld", zo verwoordt pr-man Wil- fried Schuurmans de mening van het bestuur van De Ajacied. „Wij achten het werk van die Federatie nutteloos, want Zeist lapt toch al les aan de laars en doet precies waar het zelf zin in heeft. Maar ja, wij hebben gemakkelijk praten", beseft hij ook, „wij zien in De Meer het mooiste voetbal en wij hebben geen problemen met de club. Wij zijn dus dik tevreden, daarom hoe ven we ons ook niet zo nodig aan te sluiten bij die Federatie. Die is voor mensen met klachten". Dat zijn er dan toch nog altijd „zo'n 35 tot 50.000 die geregeld naar het voetbal gaan", becijfert het bestuur van de Federatie, die op verzoek als consumentenman optreedt bij conflicten tussen de supportersverenigingen en de clubs, maar door Zeist nog niet als zodanig wordt geaccepteerd. Dus blijft het voorlopig bij het koeste ren van wensen en verlangens. „Maar die ingewilligd krijgen, gaat niet van vandaag op morgen. Dat kan ook niet, want wij hebben alle maal een dagtaak en doen dit erbij. Ook bij onze leden ligt het ver wachtingspatroon vaak te hoog wat die wensen betreft". In het verlengde van die verlan gens liggen automatisch de sug gesties om de neergaande voetbal GPD) spiraal om te buigen, die begon „achter het rookgordijn van het succes in Argentinië". „Sinds die tijd staat de prijs die moet worden betaald niet meer in verhouding tot de kwaliteit van het produkt. De goede voetballer wordt wegge kocht, het produkt wordt minder en er komen minder toeschouwers, waardoor er minder recettes zijn, wat het nog moeilijker maakt om de goede voetballer hier te hou den" Vicieuze cirkel Die vicieuze cirkel wil de Federa tie doorbreken bij de toeschou wers. De klant moet weer koning worden en waar voor zijn geld krij gen. Anders gezegd: de 'goede' supporter moet weer een welkome gast worden bij de voetbalclubs. „Die hebben in de vette jaren ver geten vooruit te kijken. Ze hebben alleen in spelers geinvesteerd, maar ze hadden moeten investeren in de accommodaties. En dan niet Uitsluitend in VIP-boxen, maar ook voor de gewone man. Het hele gezin moet meekunnen en dan niet alleen op moederdag, maar altijd. Naar het voetballen gaan moet weer gezellig worden". Om dat te bereiken hebben de bestuursleden uiteraard voorstel len, waarvoor ze knokken. „Goed voetbal is daarbij uiteraard het be langrijkste, maar dat hebben wij niet in de hand. De rest kan wel verbeterd worden. De mentaliteit van de voetballer bijvoorbeeld. In het veld is die een afspiegeling van de maatschappij. Als het niet lukt, heeft hij een off-day en dat moet je dan maar begrijpen. Dan mis je de inzet en de attractiviteit. Buiten het veld zou hij eens moeten leren hoe hij zich moet gedragen om de trouw van het publiek te belonen", vinden ze. In de gegeven omstandigheden moet het publiek ook op andere wijze 'getrokken' en vermaakt wor den. „Met een programma rond de wedstrijd dat het voor het hele ge zin de moeite waard maakt om te komen. Met een behoorlijke zit plaats tegen een gereduceerd tarief voor de aangesloten supporter, waarmee je het gat met de vanda len groter maakt", stellen ze bij voorbeeld. Bonus „Relschoppers zijn vaak geen lid, reizen niet met de supporters club mee omdat ze zich dan aan re gels moeten houden, maar worden daarvoor door de Spoorwegen wel beloond met de combi-kaart. Het bus- of treinkaartje plus de sta- dionkaart voor een gereduceerd ta rief is dus eigenlijk een bonus voor vandalen en daar willen wij vanaf. Relschoppers mogen van ons ook best strenger worden gestraft. Georganiseerde, 'goede' suppor ters moeten meer worden gewaar deerd. Niet alleen met gereduceer de tarieven, maar ook door een be ter contact met trainers en spelers, met wie ze moeten kunnen praten. Kortom, het moet een voordeel zijn dat je lid bent van een supporters vereniging, dan krijg je een toeloop en een grotere sociale controle". Vanuit Zeist wordt maar weinig gedaan aan het promoten van de supportersclubs en de overkoepe lende organisatie, terwijl dat toch best nut zou hebben. Ook bij de be strijding van het vandalisme. Ter illustratie wijzen de bestuursleden naar de supporters van FC Utrecht. „Die waren op een gegeven mo ment uitgekeken op het relschop- pen en gingen wat anders doen. Ze kwamen naar Zeist om onze verga deringen bij te wonen en het be stuur van de Federatie heeft zich sterk gemaakt om hen een eigen supportershome te bezorgen bij Utrecht. Dat is er ook gekomen en die jongens zijn de goede kant op gegaan. Wij hebben daar zelfs onze jaarvergadering gehouden". Kees De vertegenwoordigers van de Federatie willen er maar mee zeg gen dat ook zij wat kunnen doen aan de misstanden die zijn ge groeid „toen de onderwijzer Kees ging heten. Want toen kon je de op voeding wel vergeten". „Het gaat vaak maar om vijf belhamels, die de rellen beginnen. Die vijf zijn de criminelen, die kun je nooit uitban nen. Maar eromheen zit een grijs veld en je kunt wel proberen dat wit te maken door ervoor te zorgen dat het niet meer interessant is om rotzooi te trappen, maar dat er leu kere dingen te beleven zijn. Daar proberen we ook in te voorzien, met het organiseren van voetbal- toernooitjes voor supporters, waar ook trainers en spelers naar toe ko men. Onder het motto: Het is leu ker om met elkaar te voetballen, dan om elkaar de hersens in te slaan. Dat is wat we wel doen aan directe consumentenbelangen". Indirect heeft de Federatie „een saamhorigheid van supportersver enigingen onder elkaar" bereikt. „Op bestuurlijk niveau gaan we an ders met elkaar om dan tien jaar geleden en daardoor is er ook wel wat gegroeid in de verhoudingen tussen de supporters onderling. Er is toch een bepaalde binding ge kweekt", denken de bestuursle den. „Daarbij hebben we ingang bij de belangenorganisaties en kunnen we meevergaderen en meepraten. Over de pasjesregeling, waarover wij onze filosofie hebben aangeboden, maar straks ook over één landelijk supportersbeleid. Dan heb je het bestaansrecht van de Federatie toch bewezen", vin den ze zelf. 'Zeist' denkt er nog altijd anders over. Er wordt wel geluisterd, maar officieel is de Federatie nog altijd niet erkend. De consument mag niet echt meebeslissen over de toe komst van zijn produkt. „Zeist is te elitair en zolang er daar nog ie mand rondloopt die zegt dat het betaalde voetbal wel zonder sup porters kan, verandert er niks", spuien de bestuursleden hun gram. „Wie zoiets zegt is echt eli tair en als je niet op de grond staat, bereik je niks bij Jan Publiek. En zonder kijkers hebben ook de sponsors minder trek".Een tikkel tje naief misschien, maar de waar schuwing is duidelijk. Weer tegenslag Eijkenbroek ALKMAAR (GPD) - Tegenslag blijft Hans Eijkenbroek achtervol gen. Nog maar net genezen verklaard en begonnen als oefenmees- ter bij AZ, heeft hij opnieuw afgehaakt. De Alkmaarder klaagde wederom over pijn in de borststreek. Een eerste onderzoek in het Alkmaars medisch centrum maakte duidelijk, dat het vermoede lijk gaat om een beklemd zittende spier of zenuw in de rug. Dit ongemak veroorzaakt de pijn in de borststreek. Eijkenbroek is momenteel onder behandeling van fysiothera peut Bouke de Boer. Via ontspanningsoefeningen zal getracht worden het euvel te verhelpen. Eijkenbroek: „Ik word er zo lang zamerhand niet goed van, maar het blijkt gelukkig niets met het hart te zijn. Dat is op zich nog een meevaller, want die pijn in je borst maakt je natuurlijk wel bang". AZ-voorzitter Ligthart wil nog geen consequenties aan het op nieuw afhaken van Eijkenbroek verbinden: „Voorlopig leidt Louis van Gaal de training van de A-selectie en neemt Joop Brand diens zaken bij het tweede elftal over. Wat Eijkenbroek betreft wachten we eerst maar eens veertien dagen af hoe de genezing zich ontwikkelt. Die tijd hebben we nog wel". Voetbaltopper mag niet op zondagmiddag EINDHOVEN (ANP) - Het zoge naamde driehoeksoverleg in Eind hoven vindt het ongewenst dat de voetbalwedstrijd PSV-Ajax op de middag van zondag 15 maart wordt gespeeld. Een woordvoerder van de politie heeft dit gisteren meege deeld. Het driehoeksoverleg be staat uit burgemeester dr. G. Bor- rie, hoofdcommissaris R. Hessing en hoofdofficier van justitie mr. C Ficq. Dit standpunt is overigens al in mei van het vorig jaar aan de KNVB meegedeeld, aldus de zegs man. Desondanks is de wedstrijd op de betreffende middag vastge steld. Die zondag wordt in de naast het PSV-stadion gelegen Jubi- leumhal een meubelbeurs gehou den. Het driehoeksoverleg denkt dat er een te grote politiemacht op de been moet worden gebracht om de openbare orde te handhaven Hubert Auriol uitgevallen in Parijs-Dakar SAINT LOUIS (AFP/SID) - Op de voorlaatse dag van de negende ral ly Parijs-Dakar is Hubert Auriol uitgevallen. De Fransman had de leiding bij de motorrijders. In de etappe van Richard Toll naar Saint-Louis in Senegal sloeg het noodlot toe. Aanvankelijk in de vorm van pech door drie lekke banden. Tien kilometer voor het einde was het echt raak. Auriol sloeg met zijn Cagiva over de kop en brak beide benen. Niet vooreen kleintje vervaard reed hij de etap pe uit, voordat hij per helikopter naar een ziekenhuis werd ver voerd. Door het uitvallen van Auriol kan Cyrille Neveu de vijfde over winning in Parijs-Dakar nauwe lijks nog ontgaan. In het klasse ment heeft hij met nog 400 kilome ter te rijden naar het strand van Dakar ruim anderhalf uur voor sprong op de Italiaan Orioli. Pierre Karsmakers is de eerste niet-fa- brieksrijder op de elfde plaats. Bij de auto's was Jan de Rooy met zijn vrachtwagen heel dichtbij een opmerkelijk succes. Hij stond op het punt de leiding in het alge meen klassement te nemen, maar arriveerde daarvoor dertig secon den te laat aan de finish. BARCELONA (GPD) - Na Leipzig en Boedapest is Barcelona de derde Europese stad binnen het jaar, waar het Nederlands elftal zijn visitekaartje heeft afgegeven. Oranje, dat een jaar of tien terug waar ook ter wereld prima referenties genoot, maar nadien wanho pig op zoek bleef naar zijn oude status, lijkt na de 1-1 in de Catalaaanse havenstad waarachtig weer een heel eind boven-Jan. Werd de weerstand van zowel de DDR als Hongarije indertijd afge daan als fröbelwerk, van een land als Spanje kan toch moeilijk wor den beweerd dat het internationaal in de kinderschoenen staat. De ploeg, die tijdens het jongste Euro pees- en wereldkampioenschap hoge ogen gooide, liet zich gisteren in eigen huis zelfs een helft lang als een schooljongen in de hoek zet ten. „Voor rust speelden we een complete wedstrijd", liet Rinus Mi- chels, doorgaans niet scheutig met superlatieven, zich ontvallen. Dat zijn elftal nog niet het niveau haalt, waarop het zo dolgraag zou willen terugkeren, bewees de tweede helft toen de door Gullit verkregen voorsprong terecht moest worden ingeleverd. Conditionele en taktische onvol komenheden aan Nederlandse kant hielpen de verbouwereerde Zuideuropeanen toen alsnog in het zadel. Wellicht dat de winterstop in eigen land de Oranje-brigade heeft opgebroken. Terwijl de Spanjaar den middenin het seizoen zitten, moeten hun collega's uit het kik kerland zich al wekenlang behel pen met een duurloopje rond de bevroren grasmat of een partijtje in de zaal. Het bange vermoeden dat het gebrek aan spelritme Neder land al bij voorbaat zou opbreken, werd in elk geval met vereende krachten de kop ingedrukt. Zelfs Oranje's luide roep om linksbenige spelers verstomde in Barcelona geruime tijd. De enige uitzondering, Arnold Mühren, wist zich omringd door Sonny Silooy (achter hem), Gerald Vanenburg (naast hem) en John van 't Schip (voor hem), „maar als het een beetje wil, marcheert het na rust net zo soepel als daarvoor en hoor je geen mens meer over die linker kant. Ik heb dan ook geen zin om keer op keer die discussie aan te gaan", bedekte Michels de structu rele achilleshiel van zijn elftal. Noodoplossing Met Rijkaard als eerste aanspeel punt op het middenveld en Gullit als pure spits tussen de flankspe lers Van der Gijp en Van 't Schip in, stapte Oranje door de noodge dwongen (blessures van Van Bas ten en van diens stand-in Bosman) voor het eerst onder Michels' be wind af van het vertrouwde pa troon. „Maar het blijft een noodop lossing", vond Gullit, die de aasgie ren op de tribune niettemin her haaldelijk in verleiding bracht. „In het moderne voetbal is het noodza kelijk dat er iemand rond de spits zwerft die de aandacht afleidt. Nor maal gesproken ben ik die man, in de buurt van Van Basten. Zoals ik nu speelde, komt er te veel werk op mijn schouders terecht. In het laat ste kwartier was ik gesloopt" Niet alleen Gullit was toen aan het einde van zijn Latijn, hij kon 21 anderen de hand schudden. De Spanjaarden vonden het kennelijk voldoende dat Caldere in de 75ste minuut een solo van Gordillo had afgerond (de dekking in de Neder landse defensie liet te wensen over en Van Breukelen beweerde de kopstoot niet te hebben zien aan komen), Oranje teerde op de ver rukkelijke show die het voor rust had^opgevoerd. Met zes man in een vooruitge schoven positie (alleen Silooy, Van Tiggelen, vrije verdediger Spelbos en Wouters bekommerden zich in eerste aanleg op een defensieve taak), had Nederland nogal wat no ten op zijn zang, maar de ploeg maakte die gedurfde veldbezetting volledig waar. Op de royale gras mat van Nou Camp liep de bal van station tot station, zonder dat Oranje zich te buiten ging aan oe verloos gebrei. Vooral als Van der Gijp het pad achterlangs Camacho koos, begrepen de gasten dat er ook in de diepte eer viel te behalen. In de tiende minuut besloot Ro nald Spelbos tot zo'n voortzetting, waarna Van der Gijp voortrok en Gullit de fraaie aanval koppend af rondde. De overtuigingskracht van de Nederlanders, die combineerden alsof zij met twee man meer liepen, resulteerde kort na de openings treffer in nog een uitgelezen kans, nu voor Wouters. De Ajacied nam het trekballetje van (opnieuw) Van der Gijp echter te gehaast op zijn slof. Wurgende greep Het lukte Oranje maar zelden om zich van de wurgende greep te be vrijden. Alleen Butragueno, tij dens het wereldkampioenschap in Mexico de koelbloedigheid zelve, verscheen een keer in riante posi tie: de kleine aanvaller van Real helft dus. toen zelfs de Spaanse sleepte daar niet meer dan een hoekschop uit. Met Julio Alberto voor Camacho en debutant Ramon Vazquez voor de als een beginneling schutteren de Salinas, kwam de Spaanse bondscoach Munoz tegemoet aan de eis van de verontwaardigde Ca talaanse toeschouwers. Publiek slieveling Julio Alberto dwong Van Breukelen inderdaad tot zijn eerste handeling van formaat „Spanje hield na rust de zijkanten van het veld beter bezet dan wij", wees de doelman een van de rede nen aan. waarom zijn elftal (met Suvrijn in de plaats van Vanen burg) de greep enigszins verloor. Zijn coach had zijn geld gezet op een aantal geslaagde counters „Maar", moest Michels achteraf constateren, „die heb ik niet ge zien. Bovendien werd er naar mijn zin niet strak genoeg meer gedekt. Dat zijn tekortkomingen, waaraan ik nu graag had willen werken. Het vervelende is alleen dat we elkaar nu weer een poosje niet zien". Wat dat betreft had de warming- up voor de aanstaande EK -thui- sinterlands tegen Griekenland Hongarije - voor de bondscoach niet lang genoeg kunnen duren. Een tiendaags trainingskamp in Zuid-Amenka bleek een fata morgana, uitnodigingen om bij stil te staan vullen al lange tijd de Zeis- ter brievenbus niet meer. In die zin kan de manier waarop Oranje zich gisteren in Barcelona presenteerde geen kwaad, ook al bleek Spanje niet de furie waar het voor werd aangezien. ADVERTENTIE £DRUM& Wl W) PA1US-DAKAH SPONSOR VAN HET MOTORTEAM KARSMAKERS

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17