Dodelijke schimmel bedreigt duingebied Herbie 'schrik van het ijs' Job-Link Alphen over naar VNU Deel dennen in Noordwij k al aangetast 'Open dag' visserij school CDA-vrouwen willen niet bidden bij aanvang raad ~i:iaci[cyi Kaagpontje laat zich niet kisten DE KAAG - Hoe hard het ook vroor de afgelopen weken, het pontje over de Ringvaart tus sen Buitenkaag en Kaag-dorp is dag en nacht blijven doorva ren. Het vaartuigje ondervindt daarbij gezelschap van honder den eenden en andere watervo gels die dankbaar gebruik ma ken van het open water. "Ja hoor, hoe hard het ook vriest, de pont over de Ring vaart blijft varen om bewoners en bezoekers van het eiland over te zetten. We gaan dag en nacht door", vertelt pontbaas M. Hoogenboom. "Dit stuk Ringvaart is voor zover ik weet dan ook nog nooit dichtgevro ren omdat we geregeld heen en weer varen". Pontbaas Hoogenboom ge niet zichtbaar van dit seizoen. Gestoken in een visserspak ma noeuvreert hij behendig tussen de eenden, de meerkoeten en de ganzen door. "Er komt er zö nu en dan wel eens één letter lijk tussen wal en schip klem te zitten, maar in de meeste geval len geef ik bijtijds gas achteruit zodat ze op het droge kunnen klauteren". Volgens Hoogenboom wor den de watervogels als het heel hard vriest twee keer per dag gevoederd. "Nu het wat minder koud is, doen we het nog maar één keer per dag". Over de klandizie is Hoogen boom dik tevreden, hoewel heel wat klanten te voet of met de fiets een paar honderd meter verderop via het ijs de Ring vaart oversteken. Rijkspolitie tevreden over ijsmobiel WARMOND - De proef die de rijkspolitie van War mond neemt met de zogeheten ijsmobiel lijkt nu al geslaagd. 'Herbie', zoals de vierwielige motortrike door het korps wordt genoemd, heeft de afgelopen dagen in elk geval zijn dienst al bewezen op de dichtgevroren Kagerplassen. De politie hoopt dan ook dat de 'hoge bazen' in Den Haag toestemming geven het voertuigje aan te schaffen. De 'ijskar' trekt overal veel bekijks. Niet alleen van de schaatsers, maar ook van de vissers die bij enkele zelfgemaakte wakken hun stekkie hebben gevonden. Opperwachtmeester J. Haasnoot, die ietwat trots de ijsmobiel bestuurt, verzoekt de vis sers het wak na afloop goed zichtbaar te bedekken met wat struiken. Opgelucht, omdat ze niets ver keerd hebben gedaan, vertellen de vissers dat ze dat toch al van plan waren. Haasnoot vertelt intussen dat er zo'n acht uur per dag op het ijs wordt gesurveilleerd, 's Avonds en 's nachts is er telefoondienst. "Tijdens de surveillan ces rijden we over het ijs en veFlenen vooral eerste hulp aan schaatsers die bijvoorbeeld zijn gevallen. Tot nu toe hebben zich gelukkig geen ernstige on gelukken voorgedaan". "Verder controleren we de vergunningen van de koek- en zopietentjes. Het is belangrijk dat de men sen zich aan de veiligheidsvoorwaarden houden. Zo is het verplicht dat de-tenten vijftig meter uit elkaar staan, ze moeten een verbandtrommel heb ben, een plank en een reddingshaak. Er mag ook geen alcohol worden verkocht". Ook let de politie er op of er auto's of brommers op het ijs zijn. "Dat is levensgevaarlijk voor de schaatsers. Gisteren kregen we nog een klacht dat een paar jongelui met een auto op de Zijl in Leiden aan het crossen waren. We zijn er achteraan gegaan en hebben de auto op het Braassemermeer ter hoogte van Nieuwe Wetering tot stilstand kunnen brengen". en dan komt er wel eens een vogel tussen de wal en het schip terecht", zegt pontjesbaas M. Hoogen- i het veer over de Ringvaart bij Kaagdorp. (foto wim Dijkman) "Maar ik heb het nog nooit zo druk gehad", weet hij te vertel len. "Ik moet in deze tijd wel drie keer zoveel auto's overzet ten dan in andere winters. Vooral veel dagjesménsen na tuurlijk, die op de plassen ko men schaatsen of die een wan deling over het eiland willen maken". "Het is heerlijk werken op de pont hoor", zegt hij terwijl een klant zijn snor droog veegt. "Als je je maar goed inpakt, klompen aantrekt en wat vet op je gezicht smeert voor je naar buiten gaat". De pontjesbaas van het voet- veer over de Oude Rijn in Val kenburg hoeft zich op dit mo ment niet zo dik in te pakken. Zijn vaartuig ligt al geruime tijd vast in het ijs. De klanten lopen of fietsen naar de over kant. Het pontje heeft een nieu we functie gekregen, namelijk als zitbank, waarop menig Val kenburger plaats neemt om zijn schaatsen onder te binden. Het pontje tussen Valkenburg en Oegstgeest is 'uitgevroren'. (foto Wim Dijkman) Behalve in de boot voelt de rijkspolitie te water zich ook op de 'ijskar' prima thuis. Agenda Boswachter M. Gielen: "Het grootste probleem is dat er geen kruid tegen de schimmel gewassen is". ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alpl\ense bedrijf Job-Link wordt overgenomen door VNU, Neder lands grootste uitgeversconcern. Gisteren zijn de contracten gete kend tussen vertegenwoordigers van een onderdeel van het concern (VNU Business Publication) en Job-Link. Het jonge Alphense be drijf heeft een elektronische data bank voor werkzoekenden. Beide partijen weigeren medede lingen te doen over het bedrag dat is gemoeid met de overname. Het is de bedoeling dat Job-Link nauw gaat samenwerken met het blad In termediair, dat wordt uitgegeven door VNU. De personeelsadverten ties in dit blad zijn gericht op onge veer dezelfde doelgroep als waarop Job- Link mikt: academici en hbo'ers. Job-Link biedt bedrijven de mogelijkheid om via de compu ter razendsnel personeelsselecties te maken. Langdurige sollicitatie procedures en het plaatsen van ad vertenties worden daardoor over bodig. Combinatie activiteiten met blad Intermediair Hoe het een-tweetje er uit moet zien, kan Schilder nog niet zeggen. "Dat zal de toekomst leren". Aanvankelijk was ook het uitge versconcern Elsevier in Job-Link gëinteresseerd. Net als VNU heeft dit bedrijf grote belangen in perso- neelswerving via elektronische da- Adjunct-directeur J.J. Schilder tabanken. Begin deze week maak- VNU Business Publication te Elsevier duidelijk dat het niet ontkent dat VNU het Alphense be- langer interesse had drijf als een bedreiging zag vo termediair. "Zelf hebben we verleden ook plannen voor ee tabank met personeelsselectie ge- het Directeur R. Kroon van Job- da- Link blijft voorlopig tot eind 1988 die functie. Gisteren is de inten- had. Dit kwam wat moeilijk van de tieverklaring tussen de bedrijven grond. We vinden de activiteiten getekend. Dat betekent dat VNU Job-Link gewoon 2 sant en de combinatie met Inter mediair lijkt ons zeer geschikt". r interes- Per 1 april voor 45 procent deel- KATWIJK - De School voor de Zeevisvaart in Katwijk houdt za terdag de jaarlijkse open dag. Van tien tot vijf uur wordt informatie gegeven over het visserij-onder wijs en de meest recente ontwikke lingen in de bedrijfstak waarvoor de leerlingen worden opgeleid. Op de Katwijkse school kan zo wel lager- als middelbaar voortge zet onderwijs worden gevolgd. De hoofdvakken zijn scheepswerk- tuigkunde, motorentechniek en hebben. Kroon zegt met de indruk te hebben dat VNU uit angst voor het succes van Job-Link heeft ge handeld. "En het is ook niet zo dat we nu een grote zak met geld heb ben gekregen en verder onze mond maar moeten houden. Alle partijen zijn zeer tevreden over het bereikte resultaat". Over de samenwerking met In termediair kan ook Kroon nog wei nig zeggen. "Intermediair wordt onze grote broer. Het is een soort vacaturegids zoals wij dat op een elektronische manier zijn. Zonder overigens iets af te willen doen aan de gerespecteerde redactionele in houd van het blad". Job-Link heeft op dit moment ongeveer 1550 werkzoekenden in geschreven. Dat zijn voornamelijk academici en hbo'ers die gratis in het bestand worden opgenomen. De bedrijven die mensen zoeken en uit het bestand willen putten, moeten wel betalen. Een abonne ment kost een bedrijf jaarlijks 2750 gulden. Voor één selectie moet 250 gulden worden betaald. Binnen jaar moet het aantal ingeschre- visserijkunde, maar ook wordt aandacht besteed aan navigatie en communicatie en theoretische vak ken. In het nieuwe cursusjaar krijgt de school onder meer de be schikking over een visserijsimula- venen zijn opgelopen tot 10.000 tor, waarmee een groot aantal han- Het openbaar ministerie onder- delingen die op zee worden ver- zoekt overigens of de commerciële richt kunnen worden nagebootst, arbeidsbemiddeling van het be- Tijdens de open dag wordt verder drijf in strijd is met de wet. Vol- gedemonstreerd op welke manier Kroon is^dat niet het geval, de computer zijn intrede in h derwijs heeft gedaan. NOORDWIJK - Een deel van de dennen in de bos- wachterij Hollandse Duin in Noordwijk is aangetast door de dodelijke schimmel Sphaeropsis sapinea. De aantasting beperkt zich nu nog tot 1,5 hectare, maar kan zich snel uitbreiden. In het zuiden van het land heeft de schimmel al hon derden bomen geveld. Volgens boswachter M. Gielen van Hollands Duin is er geen reden tot paniek, al spreekt hij wél zijn be zorgdheid uit. "Het grote probleem is dat er geen kruid tegen de schimmel is gewassen. Niemand weet hoe de schimmel kan worden bestreden. Er wordt sinds 1983 door instituten in Wageningen in tensief gezocht naar een bestrij dingsmiddel, maar tot nu toe zon der enig resultaat". De schimmelaantasting uit zich op twee manieren: de takken of de scheuten sterven af. Gielen vertelt dat de Noordwijkse dennen tot nu toe alleen scheutsterfte vertonen. De boswachter: "Taksterfte treedt alleen op bij bomen die al een ver minderde weerstand hebben. Het Noordwijkse bos is, ondanks de luchtverontreiniging, nog redelijk gezond omdat we dicht bij de zee zitten. Die zeelucht zorgt ervoor dat de verontreinigde lucht ver dund wordt". Scheutsterfte is echter even do delijk als taksterfte. De schimmel zorgt ervoor dat de houtvaten in de boom verstopt raken. De den kan daardoor geen water en voedings stoffen meer uit de grond opnemen en sterft af. Her en der verspreid in het Noordwijkse bos zijn dan ook inmiddels omgevallen slachtoffers te vinden. Overigens zijn alleen de Oosten rijkse, Corsicaanse en grove den gevoelig voor Sphaeropsis. De Cor sicaanse dennen in de Hollandse Duin hebben evenwel nog nergens last van. Achteruit Gielen vertelt dat de schimme laantasting min of meer bij toeval is ontdekt. "Een paar jaar geleden constateerden we al dat een aantal dennen in groei en vitaliteit achter- LEIDERDORP - Tijdens een ra darsnelheidscontrole gistermor gen op de Engelendaal heeft de po litie van Leiderdorp 60 bekeurin gen uitgedeeld aan mensen die te hard reden. Van snelheidsovertre ders werd een foto gemaakt. De snelheid van de overtreders va rieerde tussen de 65 en 96 kilome ter per uur. In totaal reden 605 au to's langs. bleef bij de rest. De Hollandse Duin wordt elk jaar door experts van Staatsbosbeheer bezocht in het kader van het zogeïTaamde vi- taliteitsonderzoek. Deze mensen ontdekten vorig jaar dat de schim mel ook onze dennen had aange tast". Het is niet bekend hoeveel bo men inmiddels door de schimmel zijn aangetast. De ziekte verspreidt zich door middel van sporen die met de wind worden meegevoerd. Gielen: "Die sporen zitten overal. Vandaar dat het ook geen zin heeft de dennen in het aangetaste gebied te rooien en te verbranden. Even min haalt het afsluiten van het ge bied voor mensen iets uit. Die ver spreiding gaat door, wat je ook doet". In het zuiden van het land, waar de schimmel al veel meer schade heeft aangericht, probeert Staats bosbeheer de boomsterfte tegen te gaan door extra voedingsstoffen in het bos te brengen. Goed doorvoe de bomen hebben een hogere weerstand en zullen dus minder snel ten prooi vallen aan de schim mel. Of in Noordwijk een dergelij ke maatregel ook zal worden ge troffen, is nog niet bekend. De boswachter: "Welke maatre gelen we hier zullen treffen is sterk afhankelijk van de verdere ontwik keling van de ziekte. Als het voor jaar en de zomer vochtig zijn, kan de schimmel zich enorm snel ont- wikkeler^. Dan konden er wel eens heel wat slachtoffers gaan vallen". Binnenkort komen experts uit Wageningen naar het Noordwijkse bos om te bezien of er nu al maatre gelen, zoals het toedienen van voe dingsstoffen, moeten worden ge troffen. De boswachters zullen in ieder geval de komende tijd het bos nog scherper in de gaten hou den. Gielen: "Een aangetaste boom kan weinig of geen weerstand bie den aan een aanval van schadelijke insecten. Naast de schimmelaan- tasting zouden we dus ook nog een explosieve groei van schadelijke insecten kunnen krijgen. Door goed op te letten en tijdig insecten te bestrijden moeten we dit zien te voorkomen". CDA-Boskoop boos op raadsleden BOSKOOP - Het botert niet bin nen de CDA-fractie in Boskoop. Een aantal leden van deze partij heeft zich ontevreden getoond over het stemgedrag van de CDA- fractieleden over een PvdA-motie die beoogde het ambtsgebed af te schaffen. Twee CDA-raadsleden, C.M. van Eck-Oosterwijk en J. Ver- meij-De Jong, stemden toen - om dat ze het gebed een puur persoon lijke zaak vonden - voor de PvdA- motie. Deze werd daardoor met de kleinst mogelijke meerderheid van acht tegen zeven stemmen aange nomen. Voortaan wordt er dus niet meer bij aanvang van de raadsver gadering gebeden. Veie leden van het CDA begrij pen de handelwijze van de twee vrouwelijke CDA-raadsleden niet en hebben afkeurende brieven ge schreven naar het bestuur. Ook J.G. Binken, CDA-raadslid, schreef een dergelijke brief, waar uit blijkt dat het binnen de fractie na de stemming over het ambtsge bed niet helemaal goed zit. Voor het CDA-bestuur was een en ander aanleiding om met de raadsfractie te praten, dit met het doel om de eenheid te bewaren en een dergelijk gescheiden optreden in de toekomst te vermijden. Hoe wel afdelingsvoorzitter drs. D.E. Cnossen geen commentaar wenst te geven over wat binnen de fractie is afgesproken, is uitgelekt dat de CDA-leden een vertrouwelijke brief hebben ontvangen, waarin het CDA-bestuur afstand neemt van het stemgedrag van Van Eek en Vermeij. Om het geschokte ver trouwen van de partijleden in de eigen fractie te herstellen gaat het bestuur zich meer met de raads fractie bemoeien. In moeilijke ge vallen, dus bij verschil van me ning, moet het CDA-bestuur door de raadsfractie zelfs worden inge schakeld. Het bestuur vindt het noodzakelijk dat in elk geval naar buiten toe de eenheid wordt be waard. DONDERDAG Leiden LAK-theater, Cleveringaplaats - Voor stelling 'Wat mooi, dat daar' door Thea ter Persona, 20.30 uur. Schouwburg, Oude Vest 45 - Pianofesti val met Pim Jacobs en Louis van Dijk, 20.15 uur. Kapelzaal K&O, Oude Vest - Lezing over parapsychologie, 20.15 uur. Leiderdorp Muzenhof, Gordijnsingel 4 - Klaverjas sen en sjoelen by 'De Buitengewonen'. 20 uur. Voorschoten Leiden Visser 't Hooft Lyceum, Kagerstraat 1 - Toneelvoorstelling oud leerlingen, 14.30 Leiderdorp Sjelter, Heemraadlaan 67 - Instuif voor kinderen. 15.15 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 16 tot vr 23 jan. apotheek Tot Hulp der Mensheid, Ros molen 13, tel. 211611; apotheek Stevens hof, Petr. Moensweg 56, tel. 313234; apo theek Voorschoten, Le-idseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. ONGEVALLENDIENST - Dagelyks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden, en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth ziekenhuis Lei- dérdorp. AMBULANCE - tel. 071-212121 S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe- den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. DIERENHULPDIENST - Tel. 071- 174141. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50. tel. 123942, spreekuren ma. en di. 10-12.30 woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92; tel. 254142, spreekuurtijden: maan dag van 11-12 uur, dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op afspraak, donder dag van 18.30-20 uur, vrijdag van 9.30- ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT - Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma. t/m vrij. van 10 tot 16 uur. VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17, woe. van 20-23 uur, vryd. 09-12 uur, tel. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 221008. 'Uniek bedrijvencentrum in duin- en bollenstreek' KATWIJK - De bouw van een bedrijvencentrum moet het industrieter rein 't Ambacht in Katwijk aan den Rijn nieuw leven inblazen. In de loop van dit jaar komt op het braakliggende terrein van de voormalige kalk zandsteenfabriek 10.000 vierkante meter bedrijfsruimte gereed, waar mi nimaal dertig ondernemers kunnen worden ondergebracht. De bouw van het bedrijvencentrum 't Ambacht is een initiatief van De Raad Beheer bv uit Noordwijk. Met het project is een bedrag van 6,5 miljoen gulden ge moeid. De opzet van het bedrijvencentrum wordt door directeur P.L.M. Brandjes van De Raad 'uniek voor de duin- en bollenstreek' genoemd. Er komt een centrale administratie en receptie en er kan gebruik worden gemaakt van een aantal gemeenschappelijke voorzieningen zoals ko pieer-, computer- en communicatieapparatuur en ook zijn er enkele ver gaderruimten en spreekkamers beschikbaar.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16