Buurthuis De Pancrat zaterdag open Kan Leiden flink bezuinigen zonder ontslag? cn? 'Belang van veemarkten door bóeren onvoldoende ingezien' Ganev architect voor wijkgebouw Stevenshof Vragen over opvang van asielzoekers in Leiden flCHTERGROKP DONDERDAG 22 JANUARI 1987 ILEIDSCH Ë- DAGBLAD rüMHlüfi LEIDEN - Het college van B en W heeft haar keuze laten vallen op het ontwerp van ir. A. Ganev voor de welzijn voorziening Stevenshof. De ontwerpen van architectenbureau Roeleveld/Sikkes en architectenmaat schap ZZOP zijn hierdoor afgevallen. In de welzijnsvoorziening Stevens hof wordt een buurt- en clubhuis, bibliotheek en een kinderdagverblijf gehuisvest. Het opvallendste aan de maquette zijn de grote delen glas aan de zuidzijde. Met het vele glas wil de architect een maximaal rendement halen uit het zonlicht. Een aantal raadsleden vindt dat het gebouw door de glaswanden gevoe lig voor vandalisme wordt. Het ontwerp zal in nauwe samenwerking tus sen architect, gebruikers en andere belanghebbenden nader worden uit gewerkt. In de materiaalkeuze zal onder meer worden getracht de moge lijkheid tot vandalisme tot een minimum te beperken. (foto Jan Holvast) Eén organisatie buurt- en clubhuiswerk in binnenstad LEIDEN - Aan de Middelstegracht 85 wordt zaterdag een nieuw buurthuis geopend: De Pancrat. Zijn de tachtiger jaren voor het welzijnswerk helse tijden en wor den overal in het land club- en door Meindert van der Kaaij buurthuiswerkers naar huis ge stuurd; de Leidse binnenstad wordt echter een geheel nieuw buurthuis rijker. Een klein won der? Drie jaar geleden was het ge meentebestuur van mening dat er in de binnenstad behoefte was aan een extra buurthuis. De buurthui zen In de Vroolijcke Arke en het Leidse Volkshuis waren beide geïnteresseerd om de voorziening die de gemeente in petto had te verwezenlijken. De bewonersco mités rond de Middelstegracht wil de echter voorkomen dat door touwtrekkerij tussen genoemde buurthuizen er helemaal niets van de plannen terecht zou komen. Voorgesteld werd om de buurthui zen te laten samenwerken. Gesprekken verliepen heel voor spoedig en mondden uit in een sa menwerkingsverband, waarbij voor de hele binnenstad één orga nisatie voor het club- en buurthuis werk is ontstaan. De organisatie omvat vier accommodaties ver spreid over de binnenstad. Aan de Langegracht is de peuterspeelzaal Meneertje Koekepeertje gevestigd, aan de Apothekersdijk het buurt huis Dijk 33, buurthuis In de Vroolijcke Arke aan de Pieters- kerkchoorsteeg en met ingang van zaterdag De Pancrat aan de Mid delstegracht. Mostertcomplex Projectleider - 'laten we het zo maar noemen' - van De Pancrat wordt Vincent Kokke. Hij is af komstig van het Leidse Volkshuis. Samen met Gerard Broekmans van In de Vroolijcke Arke doet hij het verhaal over het ontstaan van De Pancrat. Het heeft volgens hen nog een tijdje geduurd voordat be kend werd op welke plaats het buurthuis moest komen. Daarover verwijten ze de toenmalige wet houder Peters nog het een en an- Het gerenoveerde onderkomen der. "Alles dreigde de mist in te gaan toen Peters elke keer met irreeêle voorstellen kwam. Een suggestie was bijvoorbeeld om aan het begin van de Middelstegracht een buurt huis samen met een school in één behuizing onder te brengen. In de eerste plaats was de plek tussen woonhuizen en vlak bij een hofje heel ongelukkig. Bovendien werd voor de verbouwing slechts 150.000 gulden beschikbaar ge steld. Voor iedereen was duidelijk dat zo'n bedrag volstrekt ontoerei kend was," "Uiteindelijk kwam het Buurt- komitee Pancras Oost met het voorstel om het voormalig Mostert complex als industriemonument te handhaven en naast een bedrijfs verzamelgebouw een buurthuis te vestigen. Hierdoor is het financieel haalbaar geworden", aldus de bei de welzijn werkers. Broekmans en Kokke vinden dat Peters zich destijds met bepaald positief heeft opgesteld. Zij zijn meer tevreden met de huidige wet houder van welzijn Van Dongen. "Zij is het tegendeel van haar voor gangers als het aankomt op kennis van zaken op het gebied van wel zijn. Van Dam wist alles van geld, maar niets van welzijn. Ook voor Peters geldt dat zijn ziel niet bij dit werkt heeft gelegen". De 'teams' van In de Vroolijcke Arke en het Leidse Volkshuis zijn nu samengegroeid en bedienen met acht vaste krachten vier plaat sen. Sommige welzijn werkers heb ben daarbij een vaste standplaats, anderen zijn op verschillende plaatsen inzetbaar en pendelen tussen de buurthuizen. Zodoende is er volgens Kokke en Broekmans een optimaal gebruik van kwalitei ten van de medewerkers. Stoellift Verantwoordelijke man in De Pancrat Kokke is zeer tevreden over het voor 600.000 gulden gere noveerde gebouw. Herhaaldelijk prijst hij de architect Boudewijn Veldman die volgens hem het ma ximaal bereikbare uit het gebouw heeft gehaald. Natuurlijk kan er nog wel wat verbeterd worden. Met name zit het Kokke dwars dat de speelplaats aan de achterkant van het gebouw onvoldoende is in gericht. Het is alleen afgezet met een paar paaltjes en voorzien van tegels. Wijzend op de nu al aanwe zige hondepoep zegt Kokke: "Daar kun je geen kinderen laten spelen. Bij de opening zal ik Van Dongen vragen hoe ze hier over denkt". Een ander minpunt is de geringe toegankelijkheid voor gehandicap ten. Volgens Kokke is er wel moei te gedaan om een voorziening als een stoellift aan te brengen. Uitein delijk bleek het trappenhuis te smal daarvoor en was er geen ruimte voor uitbreiding, omdat dat ten koste zou gaan van de activitei tenruimte. Nu is alleen op de bega ne grond met veel manoeuvreren een rolstoel toegankelijk. Medewerkers zijn nog hard bezig met het aankleden van het ge bouw. Het gegil van boormachines onderbreekt voortdurend het ge sprek. Aanstaande zaterdag moet het allemaal klaar zijn, want er staat een openingsprogramma op stapel dat om 10.30 uur begint en duurt tot 24.00 uur. Henriëtte van Dongen zal die dag met de officiële opening van het buurtcentrum De Pancrat 'het wonder' doen voltrek ken. Overigens de zoveelste ope ning die ze in de afgelopen weken heeft moeten verrichten. Kerst-inn Graag wil ik alsnog reageren op een artikel in deze krant over de kerst-inn in het Inloophuis Psy chiatrie. In het artikel staat dat de belangstelling zeer gering was. De stichting inloophuis psychia trie heeft tot doel (ex) psychiatri sche patiënten op te vangen en te steunen. Hiertoe wordt door een twintigtal vrijwilligers bij toer beurt een ontmoetingsruimte be mand, waar een ieder die met de psychiatrie in aanraking is of is ge weest, van harte welkom is. Dankzij de medewerking van een tiental vrijwilligers zijn wij er ook in december weer in geslaagd een kerst-inn te organiseren. Op kerstavond bleef het inloop huis open tot 01.00 uur zodat ook bezoekers van de kerstnachtdienst na afloop nog even binnen konden wandelen voor een kop soep en een hapje. Beide kerstdagen gin gen van start met een kerstontbijt en het hoogtepunt van tweede kerstdag bestond uit een door een aantal medewerkers vakkundig bereid kerstdiner. We mochten ons op beide dagen verheugen in een ruime belangstel ling en gezien de positieve reacties van de deelnemers mogen we con stateren met elkaar de gezelligheid te hebben gecreëerd waaraan veel van onze mensen juist in die tijd zo'n behoefte hebben. Namens medewerkers van de stichting inloophuis psychiatrie, Jan van Hove, secretaris, Scilladuin 6, 2318 XN Leiden. Telefoon Ik ben blij dat ik aow ontvang. Daar ben ik mijn medemensen en mijn kinderen, die daar allemaal hard voor werken, dankbaar voor. Mijn man heeft er ook hard voor gewerkt. Hij was een kleine zelf standige. Daarom ontvang ik geen pensioen. Maar niettegenstaande dat er nu voor bejaarden veel meer wordt ge daan dan vroeger (als kind heb ik nog meegemaakt dat mijn eigen moeder naar het 'Maatschappelijk Hulpbetoon' op de Mare moest), wordt het ons nu toch wel heel moeilijk gemaakt. Daarom wil ik het ook even heb ben over de telefoon. Terwijl er al miljoenen winst zijn gemaakt vorig jaar, is het lokale tarief (15 cent per gesprek ongeacht de tijdsduur) af geschaft. Bejaarden, die er toch al elk jaar slechter op worden (hogere huishuur, uitkeringen bevroren), worden nu nog eens gepakt door de PTT terwijl juist voor bejaarden de telefoon een praatpaal is. Je bent toch blij als je op die manier met iemand kan praten, maar zelfs dat gaat nu zwaarder worden be last. Onlangs zei iemand tegen mij via de telefoon 'Wat heb jij nu voor stem?' Ik zei: 'Dat is mijn ochtend- stem. Ik heb nog met niemand ge praat vandaag'. Begrijpt u waar ik naar toe wil met dit verhaal? Ik pak nu niet zo gauw de tele foon meer. Schrijven dan maar? Maar de postzegels zijn ook steeds duurder geworden. Als ik dan toch bel, kijk ik maar steeds op de klok want de teller tikt door. U wilt uw kinderen en kleinkin deren, familieleden toch ook graag horen? Wat zou u denken, zoals nu met de strenge vorst en sneeuw, dan ben je helemaal van de buiten wereld afgesloten. Dus zou je graag willen bellen- Je schrikt van de telefoonreke ning als die uit een krappe beurs moet worden betaald. Nu kun je lo kaal niet meer goedkoop bellen. Dat is een grote strop. PTT, in afwachting en tot bels...? A.M. van Hartevelt, Boshuizerlaan 30, Leiden. De Waag LEIDEN - In een bericht maandag in deze krant betreffende een por tier tegen wie een aantal aangiften wegens mishandeling is ingediend, wordt niet nadrukkelijk vermeld dat het gaat om een man die aan de deur stond bij De Waag aan de Aal markt. Het gaat dus niet om café De Waag aan de Hartesteeg. De Jong van Groep Nederlandse Veemarkten BUNNIK - Boeren, maar ook han delaren zien het belang van de vee markten onvoldoende in. Te veel boeren leveren steeds vaker, bui ten de handel en de veemarkten om, rechtstreeks aan de vleesver werkende industriën. En dat is dom, verklaarden gisteren J. Diep- eveen, voorzitter van de Neder landse Bond van Handel in Vee, en A. de Jong, voorzitter van de Groep Nederlandse Veemarkten (GNV). Ze spraken op de eerste presentatie van de GNV in Bunnik. De groep vertegenwoordigt elf grote Nederlandse veemarkten, waaronder die van Leiden. De elf veemarkten hebben te samen een jaarlijkse aanvoer van bijna 2,5 mil joen stuks, met een omzet in geld van twee miljard gulden. De totaje aanvoer in Nederland bedraagt echter het dubbele. En het aandeel van de elf veemarkten daarin heb ben staat steeds sterker onder druk doordat boeren besluiten recht streeks aan de vleesverwerkende bedrijven te leveren. De Jong er kent dat het aandeel van de mark ten in de totale omzet niet meer groeit. Volgens ingewijden neemt het zelfs af, al wil De Jong dit laat ste niet bevestigen. Door direct aan de vleesverwer kende industrie te leveren, snijden boeren in hun eigen vingers. Op de veemarkten komt door het 'spel' van vraag en aanbod 'de juiste' prijs tot stand. Bij rechtstreekse le vering bepaalt de sterkste partij (veelal de bedrijven) de prijs en krijgen boeren dus minder geld voor hun vee. Dat het marktaandeel van de ge zamenlijke veemarkten onder druk staat, is voor een belangrijk deel ook te wijten aan het beleid van de veilingen. Tot voor kort was hun berichtgeving over bijvoor beeld prijzen onduidelijk. Dat kwam doordat elke markt er een eigen methode op na hield. Boven dien was tot voor kort de prijsvast stelling in handen van één markt meester, terwijl dat door toedoen van de GNV nu gebeurt door prijs commissies. Op de bijeenkomst werd de no dig kritiek geleverd op de over heid. Bij rechtstreekse levering controleert de Veterinaire Dienst minder streng dan bij levering via de veemarkten, aldus De Jong. Hierdoor moeten de veemarkten meer kosten in rekening brengen, waardoor ze minder aantrekkelijk zijn voor boeren. Bovendien is het feit dat gemeentelijke overheden de baas zijn over veemarkten, ook niet bevorderlijk voor een soepele werkwijze. "Overheden werken nu eenmaal langzaam", vindt De Jong. LEIDEN - Het D66-raadslid J. Hoe- kema vraagt in een brief aan de wethouders Tesselaar (volkshuis vesting) en De la Mar (sociale za ken) om na te gaan of er een 'tus senvoorziening' denkbaar is voor de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland (WN), afdeling Leiden. In een brief van 8 januari vroeg de WN aandacht voor de opvang voorzieningen voor vluchtelingen. Door het wegvallen van het pand Hooigracht 16 zal het in de naaste toekomst gaan ontbreken aan een locatie die dient als tussenvoorzie ning voor asielzoekende vluchte lingen op weg naar een meer per manent onderkomen. Hoekema toont in zijn brief wel iswaar begrip voor het afstoten van Hooigracht 16, maar hij kan zich voorstellen dat andere (kort) leeg staande panden beschikbaar wor den gesteld. Hij denkt daarbij aan de mogelijkheid van moeilijk ver huurbare flats. "Kunt u mij in een van de ko mende commissievergaderingen van de commissie sociale zaken of volkshuisvesting hierover inlich ten? Ik zou dan ook graag wat pre- cieser vernemen hoeveel (perma nente) woningen voor vluchtelin gen c.q. Tamils beschikbaar wor den gesteld. Een recent B en W-be sluit rept van vier woningen, ter wijl ik begreep dat de door mij bij de begroting ingediende en aange nomen motie werd uitgelegd als een optrekken van het niveau van vier naar zes", aldus het raadslid. Lezing Douwe Bosga, die parapsycho logie aan de internationale uni versiteit te Lugano studeerde en nu directeur van het Parapsy chologisch Instituut te Utrecht ij, houdt donderdag 22 januari in de Kapelzaal van het K&O ge bouw aan de Oude Vest 45 een le zing over paranormale waarne mingen. De lezing begint om 20.15 uur. Bingo Klubhuis Matilo organiseert op vrijdag 23 januari een gezellige bingo-avond met fraaie prijzen waaronder een Oma-fiets. Aan vang: 20.00 uur. Plaats van han deling: clubhuis Matilo, Zaan- straat 126, eindpunt van buslijn 60. Al maanden geleden kondigde wethouder Bordewijk van finan ciën aan dat de geldelijke moei lijkheden waarin de gemeente Leiden verkeert, slechts met veel pijn kunnen worden opgelost. Het gemeentelijk tekort zou niet kunnen worden verminderd door de uitgaven van de verschil lende diensten en directies met een bepaald percentage terug te brengen, zoals in het verleden nogal eens is gebeurd. Er zou moeten worden gehakt. Of, zoals het in het gemeentelijk jargon heet: alle lucht is uit de begro ting verdwenen, de kaasschaaf methode voldoet niet meer, het is tijd voor de guillotine. Met deze voorspellingen in het achterhoofd, is het pakket bezui nigingsmaatregelen dat het col lege van burgemeester en wet houders deze week heeft gepre senteerd niet opmerkelijk. Want inderdaad, er wordt stevig ge hakt in de gemeentelijke begro ting. De gevolgen van de maatre gelen zijn op dit moment nog niet precies te overzien, omdat de verschillende wethouders de principebesluiten nog nader moeten uitwerken. Maar het lijkt nu al onontkoombaar dat bur gers die op de een of andere ma nier van gemeentelijke diensten gebruikmaken en de ambtena ren die die diensten leveren forse klappen te verwerken krijgen. door Wim Wegman Dat de gemeente Leiden moet bezuinigen, was halverwege vo rig jaar al overduidelijk. Achter eenvolgens werd de gemeente geconfronteerd met een vermin dering van een speciale bijdrage van het rijk door een grenswijzi ging met de gemeente Warmond, een korting op de bijdrage voor sociaal-cultureel werk en een la tere invoering van een voor Lei den gunstige uitkeringsregeling voor wooneenheden. En of dat allemaal nog niet genoeg was, verlaagde het rijk ook nog eens zijn algemene bijdrage aan de ge meenten. Al met al moet Leiden hierdoor tot en met 1993 een te kort zien weg te werken van on geveer tien miljoen gulden. En omdat de meeste maatregelen pas na enkele jaren hun grootste effect hebben - denk maar aan de wachtgelden voor eventueel gedwongen ontslagen ambtena ren - moet de gemeente al snel fors het mes zetten in haar uitga ven. Om de gemeenteraad nog wat keuzes te laten en bovendien om in de komende jaren nieuwe be leidsmaatregelen mogelijk te maken, heeft het college dinsdag een pakket maatregelen gepre senteerd ter waarde van twaalf miljoen gulden. Ruwweg komen die maatregelen hier op neer: verschuivingen en verhogin gen van gemeentelijke belastin gen en tarieven ter waarde van drie miljoen gulden); een vermindering van de ge meentelijke investeringen van 500.000 gulden; waar mogelijk het niet of la ter vervullen van vacatures (met een 'opbrengst' van twee miljoen gulden); het verminderen van de uit gaven voor een aantal aparte pos ten ter waarde van vier miljoen gulden; een algemene bezuiniging over vrijwel alle uitgaven van 2,8 procent die 2,4 miljoen gulden moet opleveren. Goedkoop Als de gemeenteraad de ver schuivingen en de verhogingen van de gemeentelijke belastin gen en tarieven aanvaardt, bete kent dat niet dat alle burgers dieper in de buidel moeten gaan tasten. Het college wil zodanig gaan goochelen met de onroe- rend-goedbelasting en het reini gingsrecht dat de bewoners van goedkopere huizen er zelfs finan cieel op vooruit gaan. De groot ste klappen zullen vallen bij de bewoners en eigenaren van duurdere huizen en - vooral - de bezitters en gebruikers van be drijfspanden. Nu al kan worden voorspeld dat dat, wanneer deze regeling werkelijkheid wordt, de belan genorganisaties voor onderne mers te hoop zullen lopen. Men hoeft evenmin helderziende te zijn om de argumenten van die organisaties tegen deze regeling te voorspellen: bedrijven worden met een hogere ogb de stad uit gejaagd en nieuwe bedrijven zul len minder snel besluiten om zich in Leiden te vestigen. Kort om: het economissch klimaat, dat net voorzichtig begint aan te trekken, krijgt er een opdoffer door. Bordewijk en de zijnen hebben daaraan ook gedacht en het kennelijk voor lief genomen. Het verminderen van de ge meentelijke investeringen, en het waar mogelijk niet vervullen van vacatures, is evenmin aange naam voor de gemeente. Het be tekent dat er ten behoeve van de gemeente minder nieuwbouw kan worden gepleegd en minder kan worden opgeknapt en dat gemeentelijke directies het met minder mensen zullen moeten stellen. Vooropstellend dat de gemeente geen geld in het water gooit, kan dit laatste alleen maar betekenen dat uiteindelijk ook de burger - voor wie de gemeen te per slot van rekening werkt - dit merkt door een mindere dienstverlening. Vooral ook om dat het college bovenop alle be zuinigingen ook nog eens de overgebleven uitgaven met 2,8 procent wil verminderen. Ruimte De grootste pijn en de meeste problemen zijn echter te ver wachten bij de zogeheten speci fieke bezuinigingsopdrachten. Daarbij moeten de verscheidene wethouders een van tevoren be paald bedrag bezuinigen op en kele nader omschreven posten. Het meeste op de Gemeentelijke Sociale Dienst. Wethouder De la Mar van sociale zaken moet een plan maken om voor deze dienst de komende jaren 1,3 miljoen gulden minder uit te geven. Op het eerste gezicht een enorm be drag dat - aangezien het grootste deel van de uitgaven bij de GSD personeelskosten zijn - nauwe lijks bezuinigd lijkt te kunnen worden zonder dat er gedwon gen ontslagen vallen. De la Mar is echter optimis tisch. Hij verwacht dat, gezien het grote aantal mensen dat bij de sociale dienst werkt, het aan tal personeelsleden wel degelijk kan worden verminderd door na tuurlijk verloop. Zelfs verwacht hij dat de burgers die bij de GSD aankloppen, geen last zullen hebben van een verminderde dienstverlening. "Bij de sociale dienst is er voortdurend rekening mee ge houden dat het aantal uitkerings gerechtigden zou blijven stijgen en dat bijvoorbeeld het aantal werklozen landelijk boven de 800.000 zou uitkomen. Dat blijkt dus niet het geval te zijn, en daar door ontstaat er enige ruimte", stelt hij. Overigens hoopt het col lege ook geld over te houden bij de GSD door het team 'Eenmali ge Uitkeringen', dat nu nog is ge vestigd aan de Hooigracht, te la ten verhuizen naar het GSD-kan- toor aan de Langebrug. Veel pijnlijker zal, volgens de verantwoordelijke wethouder Kuijers, de vermindering van de subsidie aan de Streekmuziek- school zijn. Deze school moet, op een totale subsidie van 1,6 mil joen, bijna 600.000 gulden inleve ren. Daarbij wordt onder meer gedacht aan het kostendekkend maken van de lessen voor leer lingen boven de achttien jaar. Zachte sector De GSD en de Streekmuziek- school - die de twee grootste be zuinigingsopdrachten te verwer ken krijgen - maken beide deel uit van, om het maar eens oneer biedig te zeggen, de zachte sec tor. Niet helemaal toevallig, want als het rijtje met bezuinigingsop drachten wordt nagelopen, blijkt in deze sector op nog meer pos ten fors te worden geschrapt. Volksgezondheid, onderwijs en maatschappelijk werk bijvoor beeld, die het ieder met twee ton minder moeten doen en het so ciaal-cultureel werk en de sociale werkplaats, die beide een ton moeten inleveren. Alles bij el kaar is de 'zachte sector' goed voor ruim 2,7 miljoen gulden aan specifieke bezuinigingsopdrach- ten, op een totaal van 4 miljoen gulden. Daarmee is overigens niet ge zegd dat deze sector bij de bezui nigingen alleen maar wordt uit knijpen. Een aantal posten is ontzien; die hoeven niet mee te doen met de algemene bezuini gingsronde van 2,8 procent. De bibliotheek en cultuurzaken, bij voorbeeld, en de kinderopvang, emancipatie, bejaardenzorg en volwasseneneducatie. Daarnaast wordt echter ook een enkele flinke posten uit de - om te zo maar te noemen - harde sector ontzien: de straatveeg- dienst (toch nog altijd goed voor begrotingspost van 4,4 miljoen gulden) en het onderhoud van onrendabele monumenten. De conclusie lijkt gerechtvaar digd dat de 'zachte sector' het meest krijgt te lijden van de be zuinigingen. Aangezien dat ook de sector is waar het merendeel van de uitgaven bestaat uit per soneelskosten, is het maar hele maal de vraag of het streven van het college om gedwongen ont slagen te voorkomen, resultaat heeft.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15