PIERROT Hollandse kaas is meer dan een goede traditie xxni :*1 Recepten met kaas Baggeraars in de leer bij zeeslakken -ETEN EN DRINKEN' Stokvis Pannekoeken HOUTWERF KEUKENS B.V. HOUTWERF KEUKENS BW HET HUIS VAN GESCHENKEN van Muijen Brillen GUN UZELF HET BESTE TOCH 00K UW SLAGER! BORSJES Het is om gek van te worden, zo langzamerhand worden ze zelfs op het Nationaal Zuivel- bureau in Rijswijk een beetje dol. Bijna elke week komt er wel een nieuwe kaas uit. Of, en dat is iets correcter, minstens een nieuwe naam. Aardig, maar het wordt zo langzamer hand wel een doolhof van na men. En als oprechte consu ment is er nauwelijks nog ie mand die in staat zal zijn het goede onderscheid te maken. Chaos in namen- en soorten- land. Een Maaslander is geen Maasdammer, maar een Leer dammer en een Meerlander wel. door Huub Klompenhouwer Ach, in vroeger tijden was het alle maal nog best te doen. Er was Goudse kaas, Leidse kaas, Edam mer kaas en Friese Nagelkaas. Te genwoordig zijn dit nog steeds de meest gegeten kazen, maar er is wel een stroom aan nieuwe kazen bijgekomen. Soms hele nieuwe soorten, soms afgeleiden van de eerder genoemde kazen. Veruit het meest gekocht is de Goudse kaas. die bijna driekwart van de markt beslaat. De Edammer is nationaal gezien een verre tweede, met 8,6 procent marktaandeel, maar deze kaas doet het juist in de export erg goed. Leidse- of Komijnekaas 4,9 pro cent, Friese Kanter of Nagelkaas 1,3 procent en de Maasdammer, ook wel de Nederlandse Gatenkaas genoemd, een nieuwe kaas 0,7 pro cent. Boerenkaas, ambachtelijk op de boerderij vervaardigde kaas, heeft een aandeel van 2 procent in de kaasconsumptie in Nederland. Al le buitenlandse kazen tezamen ha len 4,6 procent, iets meer dan de smeerkazen, korstloze kazen en poederkazen van Nederlandse bo dem. Niet alleen een handige hulp bij het zoeken naar recepten met kaas, maar vooral inspirerend om zelf ook wat meer met zuivel in de keuken te doen, dat zijn de kookboeken van het Nationaal Zuivelbureau. Net als de inmiddels beroemd geworden kookboeken van Blue Band, onderscheiden ook de boeken van het Zuivelbureau zich heel positief in prijs. De boekjes Kaassnacks en Doe Meer Met Kaas kosten slechts f 4,95. Het grotere kookboek, Jaargetijden Op Schaal, is onlangs wegens succes herdrukt en ligt nu met een nieuw jasje, maar dezelfde inhoud in de winkel (f24,95). ifotoGPDi We eten in Nederland nogal tra ditioneel kaas. In het Noorden wat meer Friese Nagel en Edammer. In de provincie Utrecht, in Amster dam en in Zuidholland, (Den Haag en Rotterdam niet meegerekend) wordt de meeste kaas gegeten. In Groningen, Brabant en Gelderland het minst (gegevens ontleend aan onderzoeken van het Zuivelbu reau). Maar al die nieuwe Nederlandse kazen dan? De Kollumers, Texela ren, de IJsselkazen, de Laaglan- ders en de Kloosterkazen? Het ant woord moet simpel zijn. Veelal gaat het om varianten van de be staande kaassoorten. Alleen is ie dere kaasfabrikant eigenwijs ge noeg om zijn variant een eigen naam te geven. Soorten Een brokje voorlichting: Een va riant van de Goudse kaas is de boe renkaas, die uit rauwe volle melk op de boerderij wordt gemaakt. Deze kaas is ook te herkennen aan het kaasmerk, waarop de aandui ding Boerenkaas staat. Die boeren kaas wordt op de fabriek dan weer geimiteerd en heet dan Beerend- soever, Kollumer of Texelaar. De indruk wordt gewekt dat het am bachtelijke boerenkazen zijn, maar het kaasmerk zal uitkomst bren gen. Een Goudse kaas met wat min der zout heet een Maaslander, een IJsselkaas, Schermer Molens, Gouda Goud, de Milde Weilander of de Laaglander. Deze kaas moet niet verward worden met de dieet- kaas. De dieetkazen zijn zoutarme kazen met verschillende vetgehal tes en met en zonder komijnen of tuinkruiden. Een Amsterdammer is een Goudse kaas die door het ho gere vochtgehalte wel omschreven wordt als roomkaas, maar dat klopt niet. Deze kaas is vooral voor de export. Een echte nieuwe kaassoort was jaren geleden de Maasdammer Een soort Nederlandse Emmen- thaler. Deze gatenkaas met een wat zoete, nootachtige smaak, is een waar succes gebleken. Maar die Maasdammer kan even zo goed Bergumer, Gouwetaler, Klooster kaas, Leerdammer als Westberg heten. Kruidenkazen Fransen kunnen het zo aardig zeggen: 'Cherchcz la femme zoek maar naar de vrouw als men oorzaak en aanleiding van allerlei gebeurtenissen wil weten. Soms kan een reeks gebeurtenissen zo verstrekkend zijn, dat men de dame, die aan het begin hiervan stond, geheel uit het oog heeft verloren Dat is het geval met Anna Boleyn. de 'heks', zoals de Engelsen haar noemden, die koning Hendrik VIII (1491-1547) zo betoverde, dat hij voor haar zijn brave, maar wat saaie echtgenote Catharina van Aragon wilde verstoten. Toen hij aan de paus officieel ongeldigverklaring van zijn huwelijk vroeg om met de mooie Anna te kunnen trouwen, zei de paus echter 'nee' Hendrik zette daarop niet alleen Catharina maar ook de paus aan de kant, riep zichzelf uit tot hoofd van de Kerk van Engeland, en trouwde met Anna. Hij hief bovendien de kloosters op en liet die grotendeels verwoesten (vandaag in Engeland al die mooie, romantische abdij-ruines), en haalde een streep door allerlei voorschriften van de Roomse Kerk. zoals Vastendagen Een onvoorzien gevolg daarvan was. dat het gebruik van stokvis. heel populair voor de dagen waarop geen vlees mocht worden gegeten, vooral in de kloosters enorm terugliep. De schippers, die stokvis uit Noorwegen haalden en in Engeland verkochten, zagen hun handel verlopen en zochten naar andere afzetmogelijkheden. Die vonden ze in de havens van Noord-Portugal, Viana do Castelo en Oporto. Daar ruilden ze de Noorse stokvis voor de wijn van de oevers van de Douro. Zo is stokvis in Noord-Portugal volksvoedsel geworden en zo werd de wijn van de Douro, de port, 'the Englishman's wine'. Allemaal dank zij de mooie ogen van Anna Boleyn Noorwegen Waarschijnlijk is men in Noorwegen op het idee van stokvis gekomen. Misschien als goede scheepskost voor de Vikingen. Stokvis is niets anders dan gezouten kabeljauw aan stokken, vandaar de naam stokvis, in de koude, droge noordenwind gedroogd. In een tijd van langzaam vervoer en primitieve conserveringsmethoden was dit een uitstekende manier om vis te bewaren: het nam weinig ruimte in, bleef lang goed en vormde voortreffelijk voedsel. Stokvisrecepten In Portugal wist men er wel raad mee. Er moeten in Noord-Portugal niet minder dan 365 verschillende stokvisrecepten bestaan, voor elke dag van het jaar één, en een meisje dat wil trouwen zal er minstens twaalf moeten kennen. In alle kruidenierswinkeltjes van Noord-Portugal kan men de voorgeweekte stukken stokvis kopen. Een van de lekkerste stokvisgerechten is de klassieke stokvis uit Oporto: in de oven gestoofd in olijfolie met uien. veel knoflook en tomaten. Ook in het Baskenland eet men graag stokvis maar de Basken. koene zeevaarders die er niet tegenop zagen vis te halen bij IJsland en New-Foundland, zorgden zelf wel dat ze aan stokvis kwamen. Tot de meest klassieke Baskische gerechten behoort stokvis, in een dikke saus van tot zachte puree gestoofde uien met spekvet, puree van rode paprika's, broodkruim en eidooiers, met vooral per persoon één scherp Spaans pepertje erin. Estocaficade De Engelse stokvisschippers keken ook verder dan Portugal, voeren de Straat van Gibraltar door en kwamen terecht in Nice, waar ze stokvis ruilden voor olijfolie. Zo is stokvis, 'estocafic' zoals men daar zei, een traditioneel gerecht in Nice geworden: de 'estocaficada'. Elke maand wordt dit geserveerd in het restaurant dat trots dezelfde naam draagt, waarbij altijd de burgemeester van Nice een groot Fijnproever en amateur-kok met eenvoudige burgers en arbeiders van Nice van dit gerecht gaat genieten Het bereiden is een hele toestand: de stokvis moet acht dagen in stromend water weken, dan twee uur stoven in olijfolie met uien. knoflook, tomaten, rode paprika en visbouillon, vervolgens voegt men er zwarte olijven en gekookte nieuwe aardappeltjes aan toe. die men in de saus Fijn drukt. Ten slotte giet men er aan tafel nog una raida d'oli crut', een straaltje rauwe olijfolie, over. En zoals daarbij zo'n beendroge witte wijn van de Cotes de Provence smaakt! WINA BORN Een stroom nieuwe kazen dient zich nele blokje "jonge" bij de borrel. zuivelbureau waar nieuwe kaas soorten worden ontwikkeld. Dat landgoed heette Kernhem. Het kaasje had een Edammer moeten worden, het mislukte en werd een Kernhemmer. De schimmel op de korst (korstflora) geeft die korst een licht oranje kleur. Een pikante re smaak dan alle anderen. Een echte meshanger, een kaas, waar bij het gesneden stukje vanzelf aan het mes blijft plakken. Een vrij recente ontwikkeling is ook de komst van de kruidenka zen. Subbenhara, Pompadoer, Uienkaas en Botanica, zijn de meest bekende. En als verse kazen hebben we in Nederland de Mon Chou en het Rederijkertje. Dan zijn er nog speciFieke kazen als de Witte Meikaas, die niet rijpt en meteen na het bereiden wordt ge nuttigd, Roomkazen, die zich voor al in gerechten laten gebruiken, en Herderskaas, een wat hogere cylin- drische kaas, die wel van de koe komt, maar die qua smaak enigs zins naar schapekaas neigt. Het zijn vooralsnog alleen de ka zen van koemelk en dus niet de geiten- en schapenkazen, die nu ook in steeds meer varianten op de markt komen. Wie kaas wil kopen, moet bijna een blind vertrouwen in de winkelier hebben. En dat lukt wel als het om een kaasspecialist gaat, maar die zijn ook niet overal te vinden. Een sterke regulering van die kaasnamen is dan ook be slist noodzakelijk. De chaos op het gebied van kaas aan als vervanger van het traditio- (foto GPD) namen neemt met weg dat er ge lukkig in Nederland steeds meer gevarieerd omgesprongen wordt met kaas. Niet alleen als beleg, of uit het vuistje, maar ook in gerech ten en als kaasplankje na de maal tijd. Verschillende toprestaurants hebben de vele Franse kazen al van het menu geschrapt en presente ren een kaasplateau met alleen nog lauter Nederlandse kazen. Hoe zo'n kaasplankje eruit kan zien? Een Maasdammer, een Kernhem, Belegen Edammer Kaas en een Pompadour Poivre. Een aardige tip: Schenk er een glas goede port bij en doop gerust de stukjes kaas in die port. Een fantastische dip saus! Een uniek restaurant is te vinden in Purmerend. Daar hebben slim me zakenlieden een vliegtuig in een nieuwbouwwijk geplaatst en er een restaurant in ontworpen. Kindvriendelijk ook nog, want als de kinderen zich vervelen na hun pannekoek. dan kunnen ze boven hun hoofd genieten van teken- Filmpjes op kleine televisiescher- 't Vliegtuig heet het restaurant heel toepasselijk en het is te vin den in het Leeghwaterpark in Pur merend. De rekening heet er in- stapkaart en dat is wel merkwaar dig, omdat die rekening nu net niet het punt van instappen, maar van opstappen betekent. off. dealer van zo'n 8 topmerken. Dus ook van Miele inbouwapparaten. Miele inbouwapparaten passen in elk merk keuken en zijn niet te overtreffen in kwaliteit, ongeacht of U een oven, een kookplaat, een af- wasautomaat, een afzuigkap, een koelkast of een diepvrieskast kiest. En daarin heeft Miele nogal wat te bieden: een zeer uitgebreide serie apparaten van absolute topklasse, die stuk voor stuk uitblinken door praktisch vernuft, bedieningsgemak, zuinigheid, vormgeving, lage onderhoudskosten en lange levensduur. Daardoor wordt het werken in de keuken een plezierige bezigheid. Miele inbouwapparaten, pasklaar voor Uw nieuwe keuken! Of ter ver vanging van verouderde of defecte lil/ nirt apparatuur. L-4 HjKom in onze showroom eens IJ H '111 nader kennis maken met Miele inbouwapparaten. En ontdek dat ook voor inbouw- apparaten geldt: 16M6 er is geen betere Maarsmansteeg 14 Leiden. Tel. 071-121293 GLAS - KRISTAL - PORSELEIN - AARDEWERK BESTEK - LUXE HUISHOUDELIJ KE ARTIKELEN Sinds GO 1931 Hooigracht 54 - Tel. 071-120251 - LEIDEN Pr. Bemhardstr. 51 - Tel. 01719-12949 NOORDWIJK AAN ZEE HOGEWOERD 155 - LEIDEN TEL. 071-121662 DE SLAGER WAAR HET GEHAKT ZO LEKKER IS WOENSDAG GEHAKTDAG GEHAKT h.o.h. KILO 7,50 SLAGERIJ Haarlemmerstraat 209 Leiden, tel. 071-126413. GRONINGEN (GPD) - Baggermo lens kunnen slecht wat keverslak ken goed kunnen: graven in steen achtige bodems. De tanden op de modernste baggerwerktuigen zijn in steen na één a twee uur versle ten. En het voortdurend vervangen van die tanden leidt tot produktie- verlies. De machines staan de helft van de tijd stil. Reden voor de bag geraars om bij de zeeslakken - die tenslotte al zo'n vijfhonderd mil joen jaar graven - in de leer te gaan. Hoe graven die dieren en met welk materiaal? Biologen van de Rijksuniversi teit in Groningen bestuderen - op initiatief van de baggermaatschap- pij Boskalis en de Groninger bio loog dr. J. Videier - de tanden van verschillende soorten keverslak ken. Over anderhalf jaar hopen de biologen de laatste conclusies van hun onderzoek aan de baggerin dustrie te kunnen vertellen. En dan zou het aardig zijn als er op grond van de studie tanden ont worpen kunnen worden die niet slijten in steen. Maar de biologen die het onderzoek doen vinden het bestuderen van de slakken al zo in teressant dat de bruikbaarheid van de gegevens voor de baggeraar niet het belangrijkste doel is. „Ach nee," zegt de bioloog dr. J. Videler. „Eens in het halfjaar pra ten we met de baggerindustrie. En als we vertellen wat we hebben ge vonden,zeggen de ingenieurs achteraf: dat hadden wij ook kun nen bedenken. Dat is een beetje een vervelende reactie, want ze hebben het niet bedacht. Aan de andere kant is zo'n reactie ook een bewijs dat het gevondene als lo gisch wordt ervaren en dus dat het goed in elkaar zit" Dr. Videler kwam met het idee nadat eind 1980 TNO op verzoek van Boskalis een gedachtenwisse- ling organiseerde met als doel nieuwe ideeën te ontwikkelen over het afgraven van harde grondsoor ten in zee. Dr. Videler, een van de meedenkers, stelde toen voor uit te zoeken welke methoden verschil lende zeeslakken gebruiken om in harde zeebodems te graven. Het onderzoek dat inmiddels met een subsidie van de Stichting Techni sche Wetenschappen wordt ge daan, is nu zover dat alleen nog de tanden van twintig soorten kever slakken worden bestudeerd. Dat onderzoek kan heel precies worden uitgevoerd dankzij de elektronenmicroscoop. Want de tanden van de grootste keverslak (30 centimeter lang) zijn maar tweetiende millimeter groot. Dr. Paul van der Wal, belast met de uit voering van het onderzoek, heeft al ontdekt dat de tanden van de keverslak maar heel langzaam slij ten en dat de afgesleten tanden vanzelf worden vervangen door aangegroeide nieuwe. De slakken zijn uitgerust met een zogenoemde radula. Een met tanden bezette riem (een soort lopende band) die als een tong voorin de mondholte ligt. Op de tandenriem zijn veertig rij en met negen tanden ingeplant. Als de slak de harde bodem schraapt beweegt hij de tanden riem heen en weer. En terwijl de slak rustig schraapt - om te eten - groeien van achter af aan op de tan denriem steeds nieuwe tanden. Die nieuwe tanden schuiven op de riem naar voren en doen na ver loop van tijd het werk van de in middels afgesleten tanden. De bio logen Van der Wal en Videler den ken dat baggermolens misschien ook volgens zo'n systeem zouden kunnen werken. Zo'n baggermolen moet dan worden uitgerust met een lange tandenriem die over een ladder heen en weer gaat. Een aantal tan den graait de bodem af. Als de riem langzaam opschuift komen er steeds andere tanden aan het dek. Terwijl de tanden die naar de grond schuiven blijven graven- kunnen de tanden die hun werk hebben gedaan en zijn afgesleten aan dek worden vervangen. De ma chine hoeft voor de vervanging van die tanden niet worden stil gezet. De baggeraars zouden uiteraard ook blij zijn met tanden op de bag gerwerktuigen die niet zo snel slij ten. Van der Wal bestudeert daar om ook de hoe hard de verschillen de tanden zijn, hoe de elasticiteit en wat het slijtagepatroon is. Met elektronenmicroscopische foto's is ontdekt dat in elke rij tanden er twee harder zijn dan de andere in die rij. Die twee - die de ijzerver binding magnetiet bevatten - doen ook het meeste werk. Gevonden is ook dat de tanden altijd scherp blijven, ook tijdens het slijtagepro ces. Die wetenschap vertalen in een ontwerp waar de baggeraar iets aan heeft,is de volgende stap. Want wat de kleine tanden van de kever slak kunnen, kan een grote nage maakte tand op een baggermolen misschien niet. Bovendien moet het de baggeraars niet alleen geld gaan kosten. Er zal ook winst ge maakt moeten worden. De zwaar beschadigde beitels van een gebruikte boorkop.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9