tJl Verrassingsacties in het stukgoed Dreesmann somber over protectionisme T**' a Postbank verliest op verkoop FGH Klachtentelefoon sociaal stelsel roodgloeiend Havenstaking kan weken gaan duren Weinig ambtenaressen claimen sociale premies Bont niet aan te slepen DINSDAG 20 JANUARI 1987 ECONOMIE PAGINA 7 De acties zijn het vervolg op de massale actie van zo'n 4.000 stuk- goedwerkers, die gisteren begon en vanmorgen om hall' acht is beëindigd. De Vervoersbond zal nu per bedrijf en per ploeg tot actie uitroepen op locaties waar op dat moment veel werk is. De acties in het stukgoed zijn ge richt tegen het door de werkgevers aangekondigde ontslag van 350 stukgoedwerkers. De Vervoers bond is van mening dat dit indruist tegen het in 1985 afgesloten Van der Louw-akkoord, waarin werd overeengekomen, dat er tot 1991 geen gedwongen ontslagen zouden vallen. Rosenmoller zei "zeer tevreden" te zijn over het verloop van de eer ste stakingsdag. "Dat geeft alle ver trouwen voor de komende dagen en eventueel weken", zei hij. Rosenmoller voorspelde gisteren dat de stakingsacties weken kun nen gaan duren. Op de door een ongeveer 1500 havenarbeiders be zochte massa-meeting in het Zuid- plein-theater zei een strijdbare Ro senmoller: "We staan aan het begin van een verdomd roerige periode. We kunnen en zullen deze acties langer volhouden dan de vorst zal duren". Met een scherpe verwijzing naai de werkgevers riep hij de enthou siast reagerende havenarbeiders, waaronder voor 't eerst ook kan toorpersoneel, toe: "Wie 't hard wil spelen, kan 't hard krijgen". De gisteren rond het middaguur begonnen actie legde tot vanoch tend half acht de gehele stukgoed sector in de Rotterdamse haven plat. Die strategie wordt de komen de tijd niet voortgezet. Steeds zal 'bij verrassing' en per dag bij slechts enkele bedrijven en juist bij die stukgoedbedrijven waar schepen voor de kant liggen, het werk worden onderbroken. •Een actiecomité dat is gevormd door kaderleden van de Vervoers- Dow Jones boven de 2.100 NEW YORK (UCN) - Op de effec tenbeurs van New York is de Dow Jones-index gisteren voor het eerst in de geschiedenis boven de 2.100 gesloten, terwijl tegelijkertijd het record van twaalf achtereenvol gende dagen van koersstijging, dat uit 1970 stamt, werd geëvenaard. Slechts elf dagen geleden brak de Dow Jones voor het eerst in de ge schiedenis door de grens van de 2.000 punten. De Dow Jones sloot 25,87 punten hoger op 2.102,5 punten, het elfde record op rij. Pessimisten die reke nen op een spoedige omslag in de euforie, die Wall Street al sinds de jaarwisseling beheerst, leken maandag aanvankelijk gelijk te krijgen. De koersen gingen gedu rende de eerste uren van de handel scherp omlaag, maar later werd dit verlies snel omgezet in een forse winst toen institutionele beleggers opnieuw gingen kopen. VEEMARKT LEIDEN 20 JAN SLACHTRUNDEREN (gulden per kg gesl.gew Aanvoer 115, waarvan 15 stie ren. Dikbillen. extra kw 2600-4800. stie ren le kw. 7,80-8.65, 2e kw. 6.90-7,80, vaarzen le kw. 6,80-7,65, 2e kw. 5,75- 6,80, koeien le kw 6,55-7.50, 2e kw. 5.75- 6,55, 3e kw. 5,20-5,75, worstkoeien 4,80- 5,35. Handel en prijzen: stieren goed - hoger; koeien redelijk - gelijk. GEBRUIKSRUNBÈREN: (gulden per stuk) Aanvoer 118, waarvan 6 graskalve ren. Melk- en kalfkoeien le srt 1900- 2350,2e srt 1250-1900. melk- en kalfvaar- zen le srt 1900-2350. 2e srt 1200-1900. guste koei'en le srt 1900-2400, 2e srt 1100-1900, enterstieren 1500-2300. pin ken 950-1700, graskalveren 600-1000 Handel en prijzen: koeien rustig - gelijk; pinken rustig - gelijk; kalveren rustig - gelijk en enterstieren rustig - gelijk. NUCHTERE KALVEREN (gulden per stuk) Aanvoer roodbont 500. stierkalf 460-635, extra kw. 650-750, vaarskalf 340-460. Aanvoer zwartbont 1447. Stier kalf 285-400, extra kw. 625-725, vaarskalf 135-290. Handel en prijzen: roodbont matig - gelijk; zwartbont matig - gelijk VARKENS: (gulden per kg levend ge wicht) Aanvoer slachtvarkens 744. Slachtvarkens 2,40-2,50, zeugen le kw. 2,10-2,20, 2e kw 2,00-2,10 Handel en prijzen: redelijk hoger. SLACHT SCHAPEN- EN LAMMEREN (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 570. schapen 5,00-7,00. lamme ren rammen 8.40-10.00. ooien 8.25-10.25 (gulden per stuk) schapen 170-225, lam meren rammen 210-265, ooien 160-205 Handel en prijzen: schapen willig - ho ger; lammeren willig - hoger. GEBRUIKSSCHAPEN-, LAMMEREN EN GEITEN: Aanvoer schapen en lam meren 40, geiten 76. weidelammeren 150-200, bokken en geiten 50-150. Han del en prijzen: weidelammeren redelijk - prijsh; geiten goed - gelijk. Totale aan voer 3534. KAASMARKT BODEGRAVEN - Aan voer 3 partijen. Bij kalme handel werd een prijs genoteerd van f 7,85 tot f 8.00 per kg. Groenteveiling Leiden. Andijvie 100-170, boerenkool 35-115. Chinese' kool 82-91. rode kool 28-32. prei 200-285. stoofsla 60. spruiten AM 115-151. Bil 137-140. D 90-280. uien 24 68. winterpeen 29-33. witlof 115-205. knolselderij 52-108, sla 34-84. radijs 61 74. broeivet 680-840. bond en de kleinere en radicale OVB komt daarvoor iedere avond om half zes bijeen. Pas de volgende ochtend rond acht uur zal stakings leider Paul Rosenmoller in de kan tines bekendmaken waar de acties die dag zullen plaatsvinden. Nadat de stukgoedwerkers giste ren door toespraken in de kantines werden opgeroepen het werk neer te leggen, verlieten zij massaal de haventerreinen om zich op het Zuidplein eerst als stakers te laten registreren. Ondertussen bracht havenwerker, oud-stakingsleider en gelegenheids-conferencier Ber- tus van de Horst de stemming in de zaal met enkele rake werkgevers- onvriendelijke liedjes. De SVZ, de werkgeversorgani satie in de Rotterdamse haven. DEN HAAG (ANP) - Naar schat ting 8.000 ambtenaressen hebben zich voor 15 januari 1987 bij hun werkgever - de overheid - gemeld als rechthebbende op indertijd niet door de overheid afgedragen pre- Op grond van de Bopa-regeling (Beperking overname premies aow-aww) is gedurende de periode 1 januari 1973 tot 1 mei 1985 voor veel gehuwde vrouwen in over heidsdienst een te laag bruto loon vastgesteld. De centrale raad van beroep achtte in 1986 deze regeling discriminerend voor vrouwen. Vol gens de stichting landelijke om budsvrouw kunnen belangheb benden zich ook nu nog melden voor teruggave. Het ministerie van binnenlandse zaken raamt het aantal vrouwen dat belanghebbend is bij terugvor dering op 70.000. De eventuele uit betaling hangt af van verscheidene proefprocessen die nog gevoerd moeten worden. Met de centrales van overheidspersoneel heeft mi nister Van Dijk afgesproken dat al- AMSTERDAM/UTRECHT (GPD) - ,.De regering-wilde de stelselher ziening. de werkgevers steunden het. en wij mogen helpen het uit te voeren", roept Louis Heesen iro nisch. Hij is namens de Bouw- en Houtbond FNV naar hel Amster damse hoofdkantoor van dc vak centrale gekomen om de telefoni sche klachtenlijn over het nieuwe stelsel te bedienen. ..Dienstverle ning hebben we hoog in het vaan del", had eerder die dag bestuur der Ad Molendijk van het CNV al gezegd, ,,maar wij doen het werk dat sociale zaken had moeten doen". Tussen dikke pakken papier, meters foldermateriaal, oorspron kelijke wetsteksten en de eerste handige klappers met uitleg van het nieuwe stelsel van sociale uit keringen. bediende een legertje deskundigen maandag de tele foons van FNV en CNV. Beide vak centrales hielden telefonisch spreekuur om mensen te helpen de weg te vinden in het doolhof van het nieuwe uitkeringsstelsel. Het CNV deed dat overdag, op het hoofdkantoor en de regionale ves tigingen. de FNV 's avonds in Am sterdam. Die vakcentrale wil de te lefonische service een maand vol houden, en is daarvoor afhankelijk van een grote groep deskundigen die overdag elders werken. ..Bo vendien is 's avonds bellen goed koper. en raakt zo de telefooncen trale overdag niet verstopt", weet de FNV-voorlichter nog. Bij het CNV heeft de telefoniste in ieder overweegt nog niet om via de rech ter een einde te maken aan de sta kingsacties en om duidelijkheid te krijgen over de uitleg van het in de zomer van 1985 gesloten Van der Louw-akkoord. Zoals bekend was hierin vastgelegd dat er tot 1991 geen gedwongen ontslagen zouden vallen in het noodlijdende stuk goed. De SVZ stelt zich op het stand punt dat ze gebruikt maakt van een ontsnappingsclausule in het ak koord. die zegt dat er wel ontslagen zouden mogen vallen als, zoals zij beweren, de goederenoverslag sneller terugloopt dan was ver wacht. Volgens de SVZ staat de Rotterdamse stukgoedsector voor de keus van nu afslanken of op ter mijn afsterven. leen vrouwen die zich voor 15 ja nuari 1987 bij hun werkgever ge meld hebben, aanspraken kunnen ontlenen aan een eventuele gunsti ge uitslag van proefprocessen. De minister heeft de werkgevers verzocht alle claims die na 15 ja nuari 1987 binnenkomen direct af te wijzen. Zo wil de minister de schade beperken tot de 8.000 vrou wen die zich nu aangemeld heb ben, aldus de stichting. Vrouwen die nu nog niet tot terugvordering zijn overgegaan, worden door het stellen van dc bewuste datum ont moedigd dit alsnog te doen. meent de stichting. Volgens de landelijke ombuds vrouw moet de rechter echter beoordelen of de datum van 15 ja nuari 1987 als limiet mag worden aangenomen. Zij vindt dat vrouwe lijke ambtenaren gehuwd met een ambtenaar nog steeds bij hun werkgever kunnen aankloppen en de premies aow-aww claimen. Vrouwen die dat doen moeten dan wel zelfstandig procederen. geval nauwelijks meer tijd om ook nog de bezoekers door te verwij- ..Er leven ontzettend veel vra gen. veel onzekerheid, en er is veel onduidelijk", zegt de CNV'er Mo lendijk. ..Vergeet ook niet dat pas enkele Weken geleden is vastge steld hoe de sociale premies en be lastingentarieven er precies uit gaan zien. Daardoor kun je pas sinds kort berekenen hoe hoog de uitkering die iemand krijgt exact wordt", vult zijn beleidsmedewer ker aan. De folder die het ministe rie van sociale zaken huis-aan-huis heeft laten verspreiden, oogst bij de vakbonds-deskundigen op het gebied van de uitkeringen slechts een licht misprijzen. ,.Te globaal", zegt FNV-bestuurder Henk Muller. „Simplistisch", zegt Molendijk. ,,Er staat vaak: „voor u verandert er weinig". Hier merken we dat er heel veel, soms kleine, soms grote, dingen veranderen". Schrijnend De vrouw aan de telefoon is ver bijsterd. Haar man loopt al jaren in de wao. en zelf is ze. na lang ge werkt te hebben, enige tijd geleden ook werkloos geworden. Ze zijn al lebei boven de vijftig, en de ge meente had haar destijds geschre ven dal ze in aanmerking kwam ♦voor de speciale wwv-regeling. Daardoor had haar man zijn wao. en zij haar wwv-uitkering behou den. Tot ze laatst een brief had ge kregen waarin stond dat haar uit kering onder het nieuwe stelsel AMSTERDAM (GPD) - De voor zitter van de hoofddirectie van Vendex International, prof. dr. drs. A. C. R. Dreesmann is somber ge stemd over de mogelijkheid om het 'protectionisme' werkelijk te rug te dringen. Hij zei dit gisteren tijdens de jaarlijkse Presidents- lunch' georganiseerd door het bu reau Van Hilten, consultants voor financiële public relations, waarbij hij herinnerde aan een uitspraak die het Britse weekblad The Eco nomist twee jaar geleden al deed: "Voor echte maatregelen tegen het protectionisme is het te laat". De wereld kent drie economi sche blokken. Daarvan heeft Euro pa reden om de eigen handel en in dustrie af te schermen tegen con currentie, aldus Dreesmann. om dat de loonkosten hier te hoog zijn. Deze situatie leidt voorts tot inves- DEN HAAG (ANP) - Dc Postbank schiet er ongeveer 36 miljoen gul den bij in op de aandelen FGH die zij zal verkopen aan het verzeke ringsconcern Aegon. De directeur middelenbeheer van de Postbank, drs. C.J.M. Scholtes, heeft dat gis teren desgevraagd bevestigd. De Postbank heeft overigens bij haar oprichting voldoende voorzienin gen getroffen, zodat haar betrok kenheid bij de FGH geen invloed zal hebben op de winst. Aegon doet, zoals vrijdag bekend werd, een bod van 10 gulden op de gewone uitstaande aandelen FGH. Dat betekent dat de Postbank voor de gewone aandelen die zij in haar bezit heeft. 1,25 miljoen gulden ontvangt. Toen de FGH in 1982 voor het eerst hulp nodig bleek te hebben, heeft de voorloper van de Postbank, de RPS, daar 6 miljoen gulden voor betaald. Een achterge stelde lening van 135 miljoen gul den, die de Postbank toen ook ver strekte, werd later voor een deel, ongeveer 42 miljoen gulden, omge zet in preferente aandelen, waar voor de bank nu van Aegon de no minale waarde, 10,7 miljoen gul den, krijgt. De Postbank blijft nog betrok ken bij FGH. Het restant van de achtergestelde lening, 93 miljoen gulden, wordt over tien jaar door Aegon overgenomen "tegen een waarde die het risico weerspiegelt dat de Postbank als voormalig ver mogensverschaffer liep". Verder houdt de Postbank een lening van 410 miljoen gulden aan Transveer, FNV en CNV zaten gisteren aan de klachtentelefoon. (fotoGPDi. stopt. Omdat haar man een uitke ring had. krijgt zij niets Tientallen klachten zijn er bij de vakcentrales binnengekomen over die nieuwe ster aan het firnamenl van de uitkeringen, de ioaw: inko mensvoorziening oudere en ge deeltelijk arbeidsongeschikte werklozen. ..Een enorm knelpunt", zeggen Molendijk en Muller in koor. De ioaw-uitkering wordt al- teringen in arbeidsbesparende pro- duktiemiddelen. In de Verenigde Staten neemt de arbeidsprodutiviteit slechts weinig toe, hetgeen eveneens de roep om bescherming doet ontstaan. In Japan is de structuur van de wijdvertakte handel zodanig dat 'je de hele wereld moet omkruien' om daar als buitenlandse ondernemer vaste voet te krijgen. Het is een heel lang en pijnlijk proces om een exportpositie naar Japan op te bouwen. een maatschappij waarin het slech te onroerend goed en dubieuze hy pothecaire leningen ter waarde van 1,3 miljard gulden van FGH zijn ondergebracht. Deze lening draagt een rente van 4 procent. Aegon zal aanvullend één procenTrente beta len en garandeert deze lening. Winstrechten die de Postbank op deze lening had ter (mogelijke) toe komstige compensatie van de lage rente, komen te vervallen. Schol tes: "Vijf procent rente op een le ning die gegarandeerd is, is voor ons beter dan vier procent met winstrechten die zeer onduidelijk zijn". Het rentepercentage van de- DEN HAAG (GPD) - De bont werkers worden als het ware „overvallen" met de vraag naar bont. Dat zegt de Stichting Bont- waarborg, een organisatie waar bij de meeste vooraanstaande bontzaken zijn aangesloten. Vooral aan de vraag naar bon- thoeden zal bij aanhoudende kou nauwelijks meer kunnen worden voldaan. Het is duidelijk gebleken dat de Nederlander als gevolg van de huidige koudegolf zich realiseert dat kledingstukken uit bont ver vaardigd de meest toereikende lichaamsbedekking is, aldus de stichting. Zij heeft haar deelne mers geadviseerd zich op dit leen verstrekt als er geen of onvol doende ander inkomen is De ge volgen van die beslissing waren van te voren bekend, maar staats secretaris De Graaf wist van geen CNV-beleidsmedewerker Marko Kastelein: „Het ergste wat we tot nu toe met die ioaw hebben meege maakt. was een wat oudere wedu we die in november vorig jaar nog een aww (weduwen- en wezen-)uit- kering had van 1400 gulden plus een werkloosheidsuitkering van 1050. Dat kon. omdat beide uitke ringen niet afhankelijk waren van neveninkomsten. De zoon van die vrouw wordt 18. dus daalt haar aww-uitkering naar 1050 gulden. Dat is altijd al zo geweest. Onder het nieuwe stelsel wordt haar wwv- uitkering vervangen door een ioaw-uitkering. Die bedraagt nul Want ze had toch inkomen van de weduwen- en wezenwet? Die vrouw is er nu al met al in een maand 1400 gulden op achteruit gegaan". Werkbriefjes „Je moet oppassen dat je niet wordt aangezien voor een verdedi ger van de stelselherziening, ter wijl je alleen maar de logica pro beert uil te leggen", zegt een bedio ner van de FN V-telefoon Dat di lemma speelt niet permanent, zo blijkt, want een aantal gevolgen van de stelselherziening zijn niet De tbpman van V D wees voorts op een aantal ontwikkelin gen in de wereldhandel. Ten eerste is het aandeel van de grondstoffen in eindprodukten nu nog 40 pro cent van wat het was in 1900. Dit betekent dat de indertijd befaamde 'Club van Rome' geen gelijk heeft gekregen met de voorspelling van schaarste aan grondstoffen. De prijzen op de grondsstoffenmarkt zijn dan ook al negen jaar aan het dalen. Deze situatie zou volgens de studieboeken voor economen trou- ze lening ligt onder de huidige marktrente en nog verder onder de marktrente van het moment dat de lening werd verstrekt. Bij de over eenkomst werd indertijd uitgegaan van 7,5 procent. In totaal betaalt Aegon de Post bank ongeveer 62 miljoen gulden, want behalve de prijs voor de aan delen lost de verzekeringsmaat schappij ook de 50 miljoen gulden af, die de Postbank afgelopen no vember op tafel legde in de vorm van een achtergstelde lening, toen de FGH een verlies bekendmaakte van tussen 100 en 110 miljoen gul den. ogenblik voornamelijk te richten op de verkoop van in de winkel voorhanden zijnde collectie. Dat kunnen de winkels beter doen dan, zoals gebruikelijk is. bestellingen (eventueel op maat) voor leveringen op korte termijn aan te nemen. Zodoende blijft er in het atelier voldoende ruimte over om nog snel veranderingen aan uit de winkelvoorraad ver kochte mantels aan te brengen. De verkoop van bonthoeden is zo groot, zo vermoedt de stich ting, door de vorige week gege ven adviezen om vooral hoofd, handen en voeten door middel van bont tegen de kou te be schutten. uit te leggen. Het zijn de kleine, ir ritante. uitvloeisels van de opera tie. ..Er zijn fouten gemaakt door de uitkerende instanties. Dat is ook wel logisch, als je ziet onder wat voor tijdsdruk die hebben moeten werken. Je moet er niet raar van opkijken wanneer er vijf procent fouten gemaakt is in ja nuari". zegt de CNV'er Kastelein. Een aantal uitkeringsgerechtig den ziet zich ermee geconfronteerd dat dc uitkering voortaan niet meer via de sociale dienst, maar via de bedrijfsvereniging loopt. „Blijkt de GSD die mensen uit het zieken fonds te hebben uitgeschreven, zo dat ze zich weer .opnieuw moeten aanmelden", roepl Marijke Clcrx vande FNV vertwijfeld. Anderen merken op dat de bedrijfsvereni gingen en sociale diensten elk hun eigen, afwijkende, policy hadden met het inleveren van werkbrief jes. En wat te denken van al die wwv-uitkeringen die door de socia le dienst per week werden uitbe taald, terwijl de uitkeringsgerech tigde nu voor zijn ww-nieuwe stijl een maandelijkse uitkering van de bedrijfsvereniging krijgt-1 Het zijn de kleine bij-effecten van de stelselherziening, al kunnen ze grote vormen aannemen. Zo werd het vakantiegeld bij sociale diensten vaak tegelijk met de uit kering uitbetaald, terwijl de be d rij I's vereniging een keer per jaar de volle mep uitkeert. Netto veran dert er op jaarbasis niets „Maar ik moet wel van minder per maand rondkomen', roept de klagende belle. wens moeten uitlopen op een we reldcrisis. Aan de voorspelling van de Ame rikaanse economist Galbraith dat er een grote beurskrach te ver wachten is. gelooft prof Drees mann echter evenmin als de ande re aan de lunch verenigde 'presi denten' (Nederlandse onderne mers). "Maar dit alles leidt wel tot aandrang op protectionisme". Over de economische ontwikke ling in 1987 was prof. Dreesmann. die de bijeenkomst voorzat, wat somber gestemd, zoals hij hetzelf uitdrukte. "Er is niet alleen een economische onzekerheid: de dol lar is in een vrije val geraakt en waarheen leidt dit? De internatio nale politieke ontwikkeling is on voorzienbaar en kan dus onvoor zienbare gevolgen hebben. En waar loopt de 'Golf-oorlog' op uit"? Handelsoverleg zit muurvast GENEVE (Rtr) - De besprekingen die vertegenwoordigers van de Eu ropese Gemeenschap en de Ver enigde Staten in het afgelopen weekeinde in Genève achter geslo ten deuren hebben gevoerd om een oplossing te vinden voor het han delsgeschil tussen de EG en de VS hebben niets opgeleverd. „We blij ven ver uit elkaar op belangrijke punten. Het zijn zeer moeilijke on derhandelingen". verklaarde de vi- ce-handelsvertegenwoordiger van de VS, Alan Woods Het overleg in Genève had de weg moeten banen voor de bespre kingen tussen de Amerikaanse handelsvertegenwoordiger, Clay ton Yeutter, de Amerikaanse mi nister van landbouw, Richard Lyng. het lid van de Europese Commissie voor buitenlandse han del. Willy de Clercq. en het lid van de Europese Commissie voor land bouw. Frans Andriessen. Die be sprekingen worden eind deze week in Washington gehouden Als er dan geen overeenstem ming wordt bereikt breekt er een handelsoorlog uit. Over en weer zullen dan eind deze maand forse invoerrechten worden geheven. Het conflict is uitgebroken omdat de VS compensatie willen voor het wegvallen van 400 miljoen dollar aan graanleveringen aan Spanje sinds dat land lid is van de EG Aegon verwacht dat de transac tie de eerste jaren een zeer gering effect zal hebben op haar winstcij fers en dat op den duur een positief effect optreedt, zo zei bestuurvoor- zitter drs. J.F.M. Peters maandag tijdens een toelichting op de trans actie. Weliswaar stelt Aegon de werkelijke waarde van FGH op het moment ongeveer op nul, maar dat wil volgens Peters niet zeggen dat de hypotheekbank ook op nul in de boeken van Aegon komt. Daar bij moet volgens hem ook rekening worden gehouden met zaken als winstrechten die Aegon op FGH heeft. Aegon zegt de FGH graag te wil len hebben omdat de bank in een ander deel van de vastgoedmarkt opereert dan Aegon FGH werkt vooral in de bedrijfsmatige en commerciële hoek, wat Aegon als een goede aanvulling ziet op haar eigen hypotheekactiviteiten. Van meet af aan heeft de verzekerings maatschappij de bank gewild, zo verzekerde Peters. Door de recente verliezen waren zowel Aegon als Postbank het er volgens hem over eens dat één kapitein op het schip beter zou zijn. Daar Aegon een op tie had op een meerderheidsbelang lag het voor de hand dat zij de eige nares zou worden. Het bod van Aegon zal geen ge volgen hebben voor de ongeveer 1000 personeelsleden van de FGH Wel is er bij FGH reeds een reorga nisatie gaande en die zal wel banen kosten. Waarnemend bestuurs voorzitter Van der Heyden van FGH kon maandag echter niet zeg gen hoeveel arbeidsplaatsen er zul len sneuvelen. Kort Zakelijk IHC Caland De in september aangekondigde herstructurering van IHC Caland (energiewinning en toelevering aan olie-industrie) is grotendeels uitgevoerd en hoewel gemikt werd op een jaarlijkse kostenverminde ring van f 14 miljoen zal die dit jaar uitkomen op f20 miljoen, aldus een bekendmaking van deze off shore onderneming. Een belang van 11 procent in de participatie maatschappij Nesbic is inmiddels afgestoten. Toch denkt IHC Ca land, dat 1986 zal worden afgeloten met een verlies van f 70 miljoen. Japanse banken Financiële instellingen uit Japan winnen in hoog tempo terrein in de Bondsrepubliek. Hun activiteiten zijn nu al meer dan dubbel zo om vangrijk als die van instellingen uit Frankrijk, de belangrijkste han delspartner van West-Duitsland. Dit blijkt uit gisteren gepubliceer de cijfers van de Bundesbank. Kopieermarkt Het Italiaanse computer- en kantoorinstallatiesconcern Olivetti en Canon uit Japan hebben giste ren bekend gemaakt de Europese kopieermarkt te willen veroveren. Olivetti en Canon zullen in een joint-venture laserprinters en ko pieermachines gaan maken. De nieuwe onderneming, Olivetti-Ca non Italy, zal op 1 februari met de produktie beginnen en de appara tuur zal wereldwijd worden gedis tribueerd. ROTTERDAM (ANP/GPD) - In de stukgoedsector van de Rotterdamse haven zijn van morgen de door de Vervoersbond FNV uitgeroepen verrassingsacties uitgebroken. Vol gens het actiecomité van de bond zijn in totaal 350 stukgoedwerkers in staking gegaan. Het gaat om de dagploegen bij Seaport Terminals aan de Merwehaven (200 man) en Klapwijk (50 man). Bovendien zijn 100 man van de arbeidspool SHB, die in het zoge noemde "aannamelokaal" zaten te wachten om te worden ingezet, in staking gegaan. AALTEN - Boze Westduitse boeren hebben gisteren de grensovergang Aalren-Bocholt geblokkeerd. Met hun actie wilden de boeren aandacht vragen voorde nadelige positie waarin zij verkeren ten opzichte van de boeren in Nederland. (foto anp>. Wij doen het werk flat soeiale zaken had moeten doen'' AMSTERDAM - Met een boerenkoolfeest in hel Amsterdamse Schiller hotel aan het Rembrandtplein is gisteren een actie begonnen ter inzame ling van gelden voor de winteropvang van daklozen. Zo'n 120 daklozen kregen een boerenkoolmaaltijd aangeboden terwijl men kon luisteren naar bekende Nederlandse artiesten. (foto ani'i.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7