iBELNUl mm EEN I GRATIS! PROEFLES, Teleurstelling over 'wijken voor terreur' Hulp na incest blijkt vaak miskleun Halfjaar voor mishandeling van taxichauffeur Interiingua Talenpraktikum 'Veel huizen afgesloten van energie' DINSDAG 20 JANUARI 1987 'HWN^-UH— PAGINA 3 Vandaag besluit over voorarrest VU-verplegers na doden chauffeur ZUTPHEN (ANP) - Bij de hulpver leners in de gezondheidszorg, het maatschappelijk werk en justitie bestaan nog talloze vragen over de aanpak van incest. Er mag dan de laatste jaren veel werk verzet zijn om de hulp aan incestslachtoffers op gang te brengen, veel hulpverle ners voelen zich onvoldoende toe gerust om het incest-probleem te lijf te gaan. Dat bleek gisteren op een landelijk congres over de hulp verlening bij incest in Zutphen. Op verzoek van de Utrechtse ge meentepolitie. die de studiedag or ganiseerde, hebben tientallen in stellingen hun ervaringen met de hulp bij incest op papier gezet. Er is in een paar jaar tijd - sinds het vorige landelijke incestsymposium in 1984 - veel gedaan aan de organi satie van de hulpverlening, zo blijkt uit de bundeling van al die reacties. De belangstelling voor het pro bleem is snel gegroeid. Vroegen enkele jaren geleden velen zich nog af of incest nu echt wel zo erg is en of zo veel voorkomt, inmid dels staat vast dat incest een ern stig en veel voorkomend probleem is, aldus de Utrechtse incestdes- kundige Carla van Lichtenburcht. Onderzoek heeft uitgewezen dat zeker tien procent van de vrouwen en twee procent van de mannen te maken hebben gehad met onvrij willige seksuele contacten binnen het gezin. Dat de toegenomen belangstel ling voor incest ook de slachtoffers niet onberoerd heeft gelaten blijkt uit de voorlopige resultaten van een onderzoek van de Leidse hoog leraar in de seksuologie dr. J. Fren- ken. Het aantal hulpvragen van in cestslachtoffers in de afgelopen an derhalf jaar is verdubbeld ten op zichte van de anderhalf jaar daar- Hulpverleners hebben meer oog gekregen voor de signalen die op incest kunnen wijzen. "Nu realise ren wij ons dat wij, evenals ande ren, jaren geleden zeker meisjes te kort hebben gedaan, hun signalen niet of onvoldoende oppakten of deze uit onwetendheid niet regi streerden", zo schrijft de directrice van een justitieel meisjesinternaat in de congresbundel Miskleun Dat de hulpverlening ondanks de toegenomen kennis en belang stelling toch nog op grote schaal miskleunt blijkt uit het onderzoek van Frenken. Van de vijftig slacht offers die hun ervaringen aan on derzoekers vertelden had een groot deel vier of meer hulpverleners moeten 'afwerken' voordat hun in- cestverhaal werd geloofd en se rieus genomen. Vrouwen met slechte ervaringen in de hulpverle ning kloppen niet meer aan voor hulp, aldus Frenken. Dat is des te erger, omdat geble ken is dat incestslachtoffers die op zoek gaan naar hulp vaak langdu rig en ernstig seksueel misbruikt zijn. In verreweg de meeste geval len heeft de gedwongen seksuele relatie met iemand uit het gezin (meestal de vader) jaren geduurd. In bijna de helft van de door Fren ken geregistreerde gevallen was de moeder van het slachtoffer op de hoogte en in een van de vijf geval len was de dochter niet alleen ge dwongen seks te bedrijven met de vader, maar ook met een ander ge zinslid. De incest gebeurde meest al onder zware druk. door emotio nele chantage, intimidatie of be dreiging met geweld. "De concrete vraag waar de hulpverleners bij incest mee zitten is: hoe pak ik het aan? Er is minder behoefte aan theorieën dan aan duidelijke praktische richtlijnen hoe te handelen", aldus Frenken naar aanleiding van zijn onder zoek. AMSTERDAM (ANP) - Een 19-ja rige Amsterdammer is gisteren tot een half jaar cel veroordeeld we gens mishandeling en beroving van een 25-jarige taxichauffeur vo rig jaar juni. Na een stomp in zijn gezicht viel de chauffeur op de grond en raakte in coma. Enkele verpleegkundigen in het VU-zie- kenhuis maakten op 7 okotber met een insuline-injectie een einde aan zijn leven. De verpleegkundigen werden onlangs gearresteerd en vandaag beslist de rechbank over verlenging van hun voorarrest. De Amsterdamse rechtbank liet gisteren blijken verrast te zijn door de plotselinge publiciteit rond het overlijden van de taxichauffeur. Twee weken geleden, tijdens de behandeling van de mishande lingszaak. speelde deze kwestie in het geheel niet. De rechtbank ging ervan uit dat de chauffeur in coma in het ziekenhuis was overleden aan de gevolgen van een longont steking, zoals het sectierapport vermeldde. De rechters hebben nog overwo gen de zaak te heropenen, maar be sloten uiteindelijk dat niet te doen. De nu veroordeelde Amsterdam mer is van het begin af niet ver volgd wegens de dood van zijn slachtoffer. Alleen het coma wordt de Amsterdammer aangerekend. De officier van justitie vroeg twee weken geleplen overigens om an derhalf jaar cel. Volgens hem was er sprake van diefstal met geweld, maar de rechtbank achtte dat niet bewezen. Voorarrest De Amsterdamse rechtbank be slist vandaag of drie inmiddels ont slagen verpleegkundigen van het Amsterdamse VU-ziekenhuis in voorarrest blijven wegens het do den van de taxichauffeur. Twee van hen hebben mogelijk enige ja ren geleden nog twee andere ern stig zieke patiënten een dodelijke injectie gegeven. Zij worden ver dacht van moord. Daarop staat twaalf jaar cel. De ouders van de chauffeur ver klaarden zaterdag voor de KRO-te- levisie, dat de verpleegkundigen vrijgelaten moeten worden. Die Gevangenen zetten handel in heroïne op VEENHUIZEN (GPD) - In de strafinrichting Esserheem heeft lange tijd een drugshandel geflo reerd. Een 40-jarige Rotterdammer die voor doodslag een straf uitzit in deze inrichting, wordt door de poli tie gezien als de grote man in met name de handel in heroine. Als zijn rechterhand wordt een 33-jarige stadgenoot gezien. Zijn handel werd geleverd door twee bezoekers, relaties van de verdach ten. Volgens de politie werd er we kelijks voor grote bedragen omge zet. Zijn dealers vond de 40-jarige hoofdverdachte in verslaafden, die hij onder bedreiging voor zich liet werken. Volgens adjunct-directeur Vroom van Esserheem is het twee tal nu afzonderlijk van de overige gevangenen opgesloten. verplegers zijn geen moordenaars, vinden ze. Het openbaar ministerie gaat er vooralsnog van uit. dat de verple gers in voorarrest blijven. Het gaat tenslotte om moord, aldus officier van justitie De Wit, hoewel hij vindt dat die term in dit geval wel 'hard klinkt'. Advocaat Hamer van een van de verpleegkundigen is boos op de ziekenhuisdirectie, omdat die aan vankelijk over de verplegers sprak alsof het moordenaars zijn. Dat had de directie nooit mogen doen zonder te wijzen op de eigen ver antwoordelijkheid en die van de medische staf, aldus Hamer. De medische staf had immers al beslo ten om niet meer in te grijpen bij complicaties. Bovendien had de staf al beslist om de man minder voedsel te geven om zo zijn weer stand tegen infecties te verminde ren, aldus de raadsman. Specialist geeft huisarts advies via viditel HAARLEM (ANP) - Huisartsen in de regio Haarlem kunnen via de vi- ditel-computer adviezen vragen aan de specialisten in het Elisa- beth-gasthuis in die stad. Op de zelfde manier kunnen ze snel be schikken over de uitslagen van (la- boratorium)onderzoeken. Volgens* neuroloog Kuster van het zieken huis wordt daarmee niet alleen veel tijd gewonnen, maar is ook ge bleken dat de aan het project deel nemende huisartsen aanzienlijk minder patiënten naar de specialis ten verwijzen. De eerste fase van het project heeft een halfjaar geduurd. Er wa ren 22 huisartsen bij betrokken. Onlangs is de tweede fase gestart met 69 artsen. Zij kunnen de spe cialisten via viditel advies en infor matie vragen, en de specialist kan op een moment dat het hem schikt rustig het antwoord formuleren. Dat heeft volgens Kuster vele voor delen boven storende telefoontjes midden in het werk of schriftelijke informatie-uitwisseling, waarmee al gauw enkele dagen zijn ge moeid. Het gaat om theoretische onder steuning van de huisarts, de com puter kan uiteraard lichamelijk on derzoek niet vervangen. Wel kan dankzij het systeem worden voor komen dat de huisarts, als hij het niet helemaal vertrouwt, een pa tiënt maar voor de zekerheid naar het ziekenhuis verwijst. Hij kan nu al dezelfde dag beschikken over de resultaten van laboratoriumonder zoek en longfoto's. Het systeem maakt het ook mogelijk eventuele bijwerkingen van geneesmiddelen centraal te registreren. De kosten (de apparatuur wordt gehuurd) vormen nog een struikel blok voor algemene invoering. Kuster schat ze op 600 a 750 gulden per arts per jaar. terwijl een zieken huis voor het tikwerk dagelijks ook enkele uren een typiste moet inzetten. Het project in het Elisa beth Gasthuis wordt gesponsord door een geneesmiddelenindustrie en er is ook een geneesmiddelen onderzoek aan gekoppeld. Gemengde reacties op SHV-besluit DEN HAAG (ANP/GPD) - Het SHV-besluit zich uit Zuid- Afrika terug te trekken is bezorgd ontvangen, omdat het niet vrijwillig gebeurt maar onder druk van terreur. In een reactie stellen PvdA, CDA en VVD dat op deze manier een terroristische daad wordt beloond. Volgens de VVD zullen vooral de Zuidafrikaanse zwarte werknemers slachtoffer worden van de stap. Ook de werkgeversorganisatie VNO betreurt het dat de SHV aan de dwang van de actiegroep Rara heeft moeten toegeven. Organisaties die zich bezig houden met het bestrijden van de apart heid in Zuid-Afrika beoordelen de stap van SHV positief. Zowel het Komitee Zuidelijk Afrika als de Anti Apartheids Beweging Neder land (AABN) keuren echter het middel - het stichten van branden in Makro-winkels - af. Het Komi tee vindt dat bedrijven tot boycot maatregelen moeten worden ge bracht door het voeren van wettige acties, bijvoorbeeld door een ko persboycot. loos" besloten om zijn gen uit Zuid-Afrika terug te trek ken onder de dreiging van mogelij ke verdere aanslagen op Makro- vestigingen in Nederland. De eco nomische risico's en die voor het personeel van de Makro's worden te groot. Volgens president-direc teur P. Fenterer van Vlissingen is gebleken dat de overheid niet be reid is op een of andere manier ga rant te staan bij volgende aansla gen. Bovendien is de politiebe scherming onvoldoende. NIJMEGEN (GPD)- Bij en na de ontruiming van het Nijmeegse krakerspand de Marienburg van het Shell- pen sioenfonds hebben de krakers voor enige miljoenen guldens schade aangericht. Alleen al in het belendende kantoor van de Nederlandsche Middenstandsbank. waar de krakers binnendrongen na het slopen van een tussenmuur, is voor meer dan een miljoen gidden ver nield. De politie heeft gisteren twaalf arrestaties ver richt. Rond het middaguur trokken groepjes krakers ver nielingen aanrichtend door de stad. Ze hadden het vooral gemunt op ruiten van bankgebouwen. Hoewel voor de ontruiming door burgemeester Hermsen geen opdracht was gegeven, lokten de krakers deze zelf uit door om half vijf een barricade op te werpen voor de ingang van de parkeergarage, waarboven het ge kraakte Shell-kantorencomplex is gevestigd. De politie zette een shovel in om de in brand gestoken barricade op te ruimen zie foto ANP). Na de ontruiming werden bij tal van gebouwen en winkels ruiten ingegooid. Hel ergst getroffen werd de NMB. Meubilair werd naar buiten gegooid en op de vlammende barricade geworpen. In het kantoor wer den schrijfmachines, telefoons en computerappara tuur op de grond kapot gegooid. Het kantoor werd voor de rest van de dag gesloten. Ook werden vernie lingen aangericht in het naastgelegen kantoor van de Postbank. ADVERTENTIE Spreek beter Engels, Frans, Duits, Nederlands of Spaans. Interiingua biedt een kompleet pakket dag- en avondopleidingen. Afgestemd op uw niveau en uw wensen. Vraag vrijblijvend de Interiingua brochure aan of volg alvast een GRATIS PROEFLES. Bel voor inlichtingea- 071-258577 Taalbeheersing tot in de'puntjes' Leiden, Schuttersveld 9, teL 071-258577 Interiingua maakt deel uit van de Wolters Samsom Groep ONTRUIMING De AABN dringt er bij SHV op aan tevens haar handelsovereen komsten met Zuid-Afrika. zoals de invoer van Zuidafrikaanse steen kool via een dochteronderneming, te beëindigen, zodat aan de belan gen van SHV in het apartheidsland voor honderd procent een einde komt. Machteloos De SHV heeft gisteren "machte- Vrouw vraagt straatverbod ouders minnaar GRONINGEN (ANP) - Een in woonster van Stadskanaal heeft gisteren de Groningse rechtbank gevraagd om een straatverbod voor de ouders van haar minnaar voor twee jaar. Haar 'schoonfami lie' mag dan niet in Stadskanaal of Musselkanaal komen. Volgens de vrouw wordt zij door haar schoonouders zo ernstig be dreigd dat ze haar leven niet meer zeker is. Ze is met haar twee kinde ren daarom onlangs in het westen van het land ondergedoken. De vrouw was niet in persoon op de zitting aanwezig omdat zij volgens haar advocate zelfs in de rechtszaal de confrontatie niet aandurfde. De vriend woont met zijn ouders in Veendam. Het gezin is van Turk se afkomst. Volgens de advocate van de vrouw staat de Turkse cul tuur het niet toe dat een jongeman een intieme relatie onderhoudt met een gescheiden vrouw. Daar door zou de familie-eer zijn bezoe deld en zouden de ouders die wil len wreken. Zij zouden de vrouw al eens hebben laten weten dat die eer alleen hersteld kan worden als er doden vallen. Ondanks al die verwikkelingen en ondanks het huwelijk dat de zoon op gezag van zijn ouders me dio vorig jaar mei een landgenote in Turkije aanging, zouden de twee geliefden elkaar tot voor kort niet hebben kunnen loslaten. Veelvul dige bemiddelingspogingen door onder andere de politie van Stads kanaal en een maatschappelijk werker zijn tot nu toe op niets uit gelopen. Rechtbankpresident Van Ries- sen zette vraagtekens bij het effect van een straaverbod. Daardoor wordt de familie-eer niet hersteld terwijl het conflict nog wel eens zou kunnen aanscherpen, vreest hij. Omdat de jonge minnaar ter zitting beloofde vanaf nu geen con tact meer met de vrouw te zullen zoeken en zijn vader verklaarde dat daarmee de eer van de familie niet langer in het geding is, drong de rechter aan op een compromis. De vrouw zou vandaag laten weten of ze akkoord gaat met het compro mis. Zo niet, dan zal de rechter vonnis wijzen. In de afgelopen zestien maanden is er in totaal vier keer brand ge sticht in een Makro-vestiging. De acties werden opgeëist door de ac tiegroep Rara (Revolutionaire An ti-Racistische Axie), die eiste dat de SHV haar belangen uit Zuid- Afrika terug zou trekken. SHV verwacht de zaken in Zuid- Afrika in de loop van dit voorjaar afgewikkeld te hebben. Men wil het minderheidsbelang van 40 pro cent in de Afrikaanse Makro, dat de SHV jaarlijks zo'n 2 miljoen gul den winst opleverde, zo verkopen dat de 2.500 werknemers niet op straat komen te staan. Ook de Zuidafrikaanse kolenbelangen worden van de hand gedaan. De lo pende contracten worden afge werkt, maar er worden geen nieu we contracten aangegaan. Over de huidige aanpak van de terreur is de SHV totaal niet te spreken. "We hebben vrijdagoch tend overleg gehad met minister Korthals Altes (justitie). Daar heb ben we veel mooie woorden ge hoord, maar diezelfde avond is de permanente bewaking bij twee van de vier vestigingen teruggetrok ken. Nu komt er af en toe zo'n kik kerautootje met een zwaailicht, wat helpt dat nou?" DEN HAAG (GPD/ANP) - Op dit moment zijn ongeveer 13.000 huis houdens verstoken van gas en elec- triciteit. Dit blijkt uit een onder zoek van Konsumenten Kontakt bij de 30 grootste gas- en elektrici teitsbedrijven. Sociaal onaan vaardbaar, noemt de consumen- tentorganisatie het dat energiebe drijven met deze weersomstandig heden hun gebruikers niet leveren. Hoewel de meeste bedrijven bij de ze temperaturen niet meer afslui ten, dreigen ze wantbetalers ze daar nog wel mee. Voor verbrui kers die al afgesloten zijn is het vaak niet gemakkelijk om weer aangesloten te worden. Per bedrijf wordt vaak een ander beleid gevoerd, maar bij bijna alle bedrijven is betaling een voorwaar de om tot heraansluiting over te gaan. Een voorbeeld van een vol gens Konsumenten Kontakt beter beleid is Hilversum, waar slechts één verbruiker was afgesloten. De ze is inmiddels vanwege de kou weer aangesloten. Enkele bedrijven overleggen in de meest schrijnende gevallen over betalingsregelingen met de sociale diensten. In een brief aan de Vegin doet Konsumenten Kontakt een dringend beroep op de bij de Vegin aangesloten energiebedrijven om afgesloten huishoudens op zo kort mogelijke termijn weer aan te slui ten. In een reactie zei de Vegin giste ren dat er veel minder mensen zijn afgesloten dan Konsumenten Kon takt zegt, maar de Vegin kan geen precieze cijfers geven. Volgens een Vegin-woordvoerder duren afslui tingen gemiddeld niet langer dan 2.5 dag. Hij voegt er nog aan toe dat met de huidige temperaturen de gasbedrijven terughoudend zijn bij het dichtdraaien van de gaskraan. In schrijnende gevallen worden bovendien regelingen getroffen met sociale diensten. Over een heel jaar genomen gaat het om 300.000 regelingen. Leesportefeuillebedrij f van oplichting belasting verdacht ENSCHEDE (ANP) - Het leesportefeuille-bedrijf Twentse Leesvnenden in Enschede wordt ervan verdacht de belastingdienst op grote schaal te hebben benadeeld. Ook zou de firma zich aan zogenoemde steunfraude schuldig hebben gemaakt. In totaal is daarmee zeker een bedrag van één miljoen gulden gemoeid. Dit heeft het openbaar ministerie in het arron dissement Almelo gisteren bekend gemaakt. In verband met deze fraude zijn de directeur van het bedrijf en zijn zoon aangehouden. Diens dochter wordt ook als verdachte beschouwd Zij is na verhoor vrijgelaten. In het bedrijf en op drie huisadressen is inmiddels huiszoeking verricht. De administratie is in beslag genomen Actievoerders eisen opheffing 'affiche-team' AMSTERDAM (ANP) - Drie Am sterdamse actievoerders hebben gisteren in een kort geding tegen de Staat de ontbinding van het 'af ficheteam' van de Amsterdamse politie geëist. Ze willen dat een eind wordt gemaakt aan de activi teiten van dit team omdat die on wettig zouden zijn. Het affiche team is in het leven geroepen om de makers en verspreiders van het omstreden affiche "Jullie hebben Hans Kok vermoord, wij pakken jullie" aan te pakken. Volgens de landsadvocaat mr. Bouma worden de drie eisers ech ter helemaal niet gezocht of ver dacht van strafbare feiten. Zij kun nen naar zijn mening dus ook hele maal niet om de opheffing van het team en de beëindiging van hun opsporing of vervolging vragen. Hoe het mogelijk is dat de politie ervan op de hoogte is dat de om streden affiche in de kamer van één van de eisers en in het trappen huis bij een ander hangt - zoals tij dens de zitting bleek - kon de jurist echter niet verklaren. Niet alleen tot verbazing van de eisers zelf, maar ook tot die van de president van de rechtbank in Amsterdam, mr B. J. Asscher. In de "affiche-affaire" zijn sinds november vorig jaar totaal 22 men sen aangehouden. Uitspraak 29 januari. Redding voor drenkeling niet 'ijsslee' Door het ijs gezaktDat hoeft geen grote problemen meer te geven, zo bewees gisteren een demonstratie met een reddingsslee in de Ring vaart bij Aalsmeer. Het alumi nium vaartuigje kan over het ijs naar het wak en de daarin wanho pig spartelende schaatser toeglij- den. De redder beweegt het vaar/ voertuig over het ijs voort met pik- haken, en in het water via peddels. De redder kan, zoals de ANP-foto's laten ziende drenkeling dan aan boord trekken. Via een aan de slee bevestigde kabel kunnen redder en drenkeling dan weer op de vaste wal worden getrokken. De Amstel- '.ense brandweer en de Aalsmeer- waterpolitie lieten gisteren even en hoe het allemaal moet.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3