REKENING. Hagen weer uitblinker Alleen Yan Benthem is Mij 5D T £a.n de yjLijn. nutsspaarbank 5 Vunderink niet naar duurrecord Schouten opvolger Geurtsen Becker verliest DINSDAG 20 JANUARI 1987 SPORT PAGINA 15 HEERENVEEN (GPD) - Hilbcrt van der Duim blijft voorlopig we relduurrecordhouder op de schaats. Robert Vunderink deed gisteren in het Thialfstadion een vergeefse poging om de 39 kilome ter, 492 meter en 80 centimeter van Van der Duim te overtreffen. Vun derink bleef met een afstand van 37 kilometer en 917 meter zelfs ver verwijderd van het door Van der Duim aan darden gereden record van Jan Kooyman (38.558.45 kilo meter). Toch had Vunderink zich uiter mate serieus op zijn poging voor bereid. „Ik heb er vanaf het begin van het seizoen naar toe geleefd", zei de 25-jarige Raaltenaar na af loop. „In de marathons veel voorin gereden, zo nu en dan eens een lan ge ontsnapping gewaagd. Boven dien heb ik het natuurijs verme den". „Vunderink is in de vorm van zijn leven, het is voor hem nu of nooit", meende coach Egbert van 't Oever voor de poging. Even later, toen Vunderink net een kwartier onderweg was, had de realiteit Van 't Oevers optimisme al te pakken. De kersverse coach van de vrouwenkernploeg gaf zijn tij delijke pupil toen al aan dat hij zijn poging beter kon staken. De ach terstand op het schema van Van der Duim was toen feitelijk al te groot. Vunderink wist op dat moment zelf ook dat hij aan een verloren ra ce bezig was, maar ging niettemin door. „Dat had ik me vooraf voor genomen. Maar ik voelde na vijf rondjes al, dat ik geen tempo kon maken, dat het niet ging. Ik kon geen rondjes van 36 seconden blij ven rijden. Je vecht wel, maar je hebt constant het gevoel dat je door je benen zakt". Vunderink deed over zijn eerste tien kilometer al 23 seconden lan ger dan Van der Duim. En terwijl de Nederlandse natuurijskam- pioen bij zijn poging niet één keer in 38 seconden rond ging was dit bij Vunderink al na twintig minu ten het geval. Na drie kwartier overschreed Vunderink zelfs de grens van 39 seconden. „Je hebt zo'n pijn onderweg, ik kreeg ge woon last van braakneigingen. Dit was voor mij één keer maar nooit weer. Ik heb nu al medelijden met de volgende die het gaat probe ren". Na twintig kilometer bedroeg het verschil met Van der Duim al meer dan een minuut, na dertig ki lometer twee minuten en vijf se conden. Uiteindelijk kwam Vun derink voor driehonderd toeschou wers een kilometer, 575 meter en 80 centimeter tekort. Nieuw-Zeeland verliest race FREMANTLE (SID/Rtr) - Het sprookje van het glasfiber jacht „New Zealand" is uit. De ouder wets van alluminium gebouwde „Stars and Stripes", het schip van de San Diego Yacht Club met aan het roer de Amerikaan Dennis Conner, heeft de Nieuwzeelandse plannen om de belangrijkste zee- zeiltrofee van de wereld, de Ameri ca's Cup, te veroveren, gisteren de finitief schipbreuk laten lijden. Op de Indische Oceaan bij Fre- In Friesland namen gisteren z passeert hier Sloten. )'n 16.000 schaatsliefhebbers deel c Niesten zegeviert in Maasland MAASLAND (ANP) Hoewel de Elfsteden-tocht voorlopig in de ijs kast is gezet heeft de marathon-top de smaak te pakken. Maasland, on der de rook van Rotterdam, had gisteren de primeur van de eerste wedstrijd boven de honderd kilo meter. Honderdvijftig had de orga nisatie uitgeschreven, maar onder druk van de rijders werd de af stand teruggebracht tot honderd- twintig. Met nog altijd de tocht der tochten in het achterhoofd wensen de rijders zich niet te forceren. De trainingsrit werd een gemak kelijke prooi voor Jos Niesten. De veertigplusser was veruit de sterk ste in een kopgroep van drie. Ha gen, het veelbelovende 17-jarige ta lent uit Lisse, werd tweede, B-rij- der Piet de Boer uit Edam derde. Dries van Wijhe won de sprint van de achtervolgende groep voor Yep Kramer en Richard van Kempen. De tocht rond het natuurgebied van de Floppenpolder trok een sterke bezetting. Niesten, Pronk, Van Wijhe, Ruitenberg. Van Kem pen, Kasper, Kramer, Giling, Veen, Bouma, Kleine behoorden tot het 109 deelnemers tellende veld. Van de kanshebbers op de overwinning in een eventuele Elfstedentocht ontbraken alleen Hilbert van der Duim (schoolverplichtingen), Gert Jakobs, die zondag met hoge koorts grieperig in bed dook en Jan Kooiman. Over de laatste de den in Maasland de wildste ge ruchten de ronde. Hij zou in zijn eentje een monstertocht maken in de buurt van zijn woonplaats Am- merstol. Anderen wisten dat hij in geschreven had voor de elfmeren- tocht, maar vrijwel iedereen verze kerde dat er met de vorm van de enige profschaatser (met amateur salaris) niets mis is, hoewel de rij der een ieder het tegendeel wil doen geloven. De koers over vijftien ronden van acht kilometer, vier kilometer op en neer met een vervaarlijk laag bruggetje als keerpunt, werd gere den onder ideale omstandigheden (min twee, windstil) op ijs dat, dankzij de inspanningen van 25 vrijwilligers die in de vroege och tenduren de baan hadden schoon geveegd, van redelijke kwaliteit was. Het tempo lag evenwel niet bijzonder hoog. Geen rijder toonde behoefte zijn vorm te profileren en hield zich schuil in de massa. „De eerste tachtig kilometer leek het wel een toerrit", zei Niesten na af loop. „Op inspanningen rustte ken nelijk een taboe. Pas nadat Van Wijhe de afscheiding had gefor ceerd, kwam er een beetje tempo Niesten raakte drie ronden voor het einde pas goed in zijn element. Op de bevoorradinspost demar reerde hij uit de kopgroep van veertien man. De reactie uit het pe loton was flauw. Alleen Edward Hagen, de lichamelijk nog onvol groeide teenager die over onuitput telijke reserves schijnt te beschik ken en in vier dagen in 310 kilome ter de fraaie serie 5-1-2-2 (vrijdag in Eernewoude vijfde, zaterdag in B- marathon Alkmaar eerste, zondag in Giethoorn tweede, maandag tweede) zette met Piet de Boer de achtervolging in. Even later pro beerde Van Wijhe de aansluiting tot stand te brengen, maar een de fect aan de schaats wierp de reser ve-postbode terug. Het drietal vond elkaar en kreeg vervolgens de zegen van de overige elf. In drie ronden groeide het verschil tot ruim anderhalve minuut. „Het had geen zin te forceren", verklaarde Van Kempen het uitblijven van te genacties. „Dan blaas je jezelf op. Er bestond geen samenwerking in de groep, dus kon het drietal weg blijven". De cracks waren stuk voor stuk te vreden over de eigen vorm. De Elf stedentocht mag er komen, liefst morgen al. Want de martelende on zekerheid is funest, vinden zij. „Telkens maar uitstel, je wordt er gek van", oordeelde Van Kempen. „Die lui in Friesland hebben veel te veel invloed op het verloop van wedstrijden. Alle andere organisa toren moeten hun programma's aanpassen". Deze week nog geen Elfsleden- tocht - om de tijd te doden geef ik hier nu voor de rijders uit dit rayon een kleine cursus Fries, want als je de grens overgaat, be hoor je toch een beetje je talen te spreken, nietwaar. De hiernavol gende handleiding is ontleend aan het prachtige (flinterdunne) werkje "Heeft u hier ook schaat sers voorbij zien komen?", uitge geven door Utjowery Van der Velde in Ljouwert en Uitgeverij De Harmonie in Amsterdam. Daar gaan we. IN DE TREIN Dus dit is nu Friesland. - Soa, dit is no Fryslan. Nee, deze muts heeft mijn moe der gebreid - Nee. dizze mutse hat us mem breide. Kunt u die grap nog eens ver tellen? - Kinne jo dy grap noch- ris fertelle? Ik dacht, ik doe ze maar alvast aan. -Ik tocht, ik doch se mar fést under. OP HET LOGEERADRES: Heeft u nog meer dochters? - Hawwe jo noch mear dochters? Pardon, ik dacht dat dit mijn slaapkamer was. - Pardon, ik tocht dat dit myn sliepkeamer 11 BIJ DE START: Oh jee, ik ben mijn schaatsen vergeten. - Och heden, ik haw myn redens fergetten. Heb ik nog tijd om te plassen? - Haw ik noch tüd te pisjen? ONDERWEG: Goedemiddag, meneer Sipke- ma. - Goemiddei, Sipkema. Toch wel lekker zo'n Beeren- burger. - Dochs wol lekker sa'n Bea renburchje. Kunt u die aansteker even on der mijn teen houden? - Kinne jo die oansteker efkes under myn tean hólde? BIJ DE FINISH: Goedenavond, meneer Sipke ma. - Goejiin, Sipkema. Ben ik in beeld? - Bin ik yn byld? U zou toch op mijn schoenen passen? - Jo soene dochs op myn skuon passé? Maatregel Wordt het langzamerhand niet tijd dat die rayonhoofden een be hoorlijke CAO krijgen? Adel "Adel verplicht", zei NOS-ver- slaggever Mart Smeets zondag avond in Studio Sport tegen Hein Vergeer. Hij wilde daarmee zeggen dat de wereldkampioen zich bij de wedstrijden in Davos dochs op myn skuon passé: tot het uiterste had behoren in te spannen. Vergeer had dat zater dag nagelaten omdat hij al in het begin merkte dat een wereldre cord op de 1500 meter er niet in zat en zondag was hij vanwege een steenpuist op zijn dijbeen van de wedstrijden weggebleven. "Adel verplicht" - je moet dal als verslaggever toch maar uit je strot kunnen krijgen. Wat stelden die wedstrijden in Davos nou in hemelsnaam voor? Niets toch. Ge woon oefenwedstrijdjes. Vergeers adel verplicht hem maar tot één ding: zijn top tonen bij de EK en WK. De rest is spielerei. Ik begrijp Smeets' irritatie wel. Expres naar Zwitserland geto gen om het volk te laten zien hoe de vlag er bij de schaatsers voor staat en dan moeten melden dat ze niet voluit gaan. Je proeft iets van: de TV is er en dan moet er maar gepresteerd worden. Coach Gemser heeft groot gelijk dal hij zich daar niets van aantrekt. Vergeer, een man die de laatste seizoenen toch waarlijk wel heeft laten zien waartoe hij op het be slissende moment in staat is. was uitermate netjes en beleefd tegen Smeets. De volgende keer mag het wel wat minder. Een bejaarde jonge De Leidse Politie Sportvereni ging bestaat 60 jaar en heeft ter gelegenheid daarvan een (aan trekkelijk geïllustreerd) jubi leumwerkje liet licht laten zien. Het is samengesteld door L.C. Schouten en de eindredactie werd verzorgd door D.J. Verzij den. Sport bedrijven zou voor iedere politieman/vrouw een onmis baar onderdeel van zijn werk moeten zijn, want hij/zij dient be halve over een helder hoofd over een soepel, goed geoefend lijf te beschikken. Toch hebben vele po litiemannen die lichamelijke oe fening in de loop der tijden nogal eens overgeslagen. Geen zin en zo. De laatste jaren gaat het een stuk beter, maar als mijn infor manten het bij het rechte eind hebben dan laat de situatie nog altijd iels te wensen over. De LPSV. tegenwoordig onder voorzitterschap van N.J. van Ooik. heeft in elk geval, zelfs in de tijd dat autoriteiten er weinig in zagen, het hare ertoe bijgedragen om de lichamelijke vaardigheid van haar leden op peil te houden en verder te ontwikkelen. De ver eniging heeft ook in ander op zicht belangwekkend werk ge daan: vlak na de oorlog (1947) legde zij via een groot internatio naal polilie-loernooi in Leiden de eerste steen voor de latere Union Sportive des Polices d'Eu- rope. Het aardige van de LPSV vind ik ook dal zij goede contacten on derhield en nog steeds onder houdt met zaken en gebeurtenis sen buiten de poliliesfeer. De jaarlijkse Leidse Singelloop. georganiseerd in samenwerking met deze krant, is daar een mar kant voorbeeld van. Een paar le den van de LPSV heb ik in Mde loop der jaren zeer leren waarde ren: hoofdinspecteur Verzijden (een sabreur van internationaal formaat), de onvermoeibare sportinstructeur Joop Westbroek en adjudayit De Vos. Alle drie zijn nu gepensioneerd, maar ach hoe sterk en móói waren ze in hun jeugd, zoals een der foto's in het jubileumwerkje aangeeft. Mis ik niets in het boekje? Toch wel. Hoe zit het eigenlijk met de agente in deLPSV" Hoe springlevend de LPSV is, bewijst het jubileumprogramma wel. Er worden dit jaar maar liefst 17 sportevenementen geor ganiseerd, te beginnen met een internationaal zaalvoetbaltoer nooi a.s. vrijdag in de Groenoordhallen. Tot slot nog dit: de directeur van de Gem. Dienst Sport en Re creatie, Jan Duivesleyn, heeft een voorwoord voor '60 jaar LPSV' geschreven. Daar mankeert niets aan, maar om de foto van Jan die erbij staat heb ik even snaaks moeten lachen. Je kijkt in het ver toornde gezicht van iemand die eigenlijk helemaal niks met de politie te maken wil hebben. In zijn ogen zit iets van: "Toen ik acht was. hebben ze m'n katapult afgenomen en daarna is het nóóit meer goed gekomen". Zo kijk ik zelf als ik een mij niet dierbare tante een zoen moet geven. Kom Jan. vooruit, geef ze nou maar een hand, 't is feest. RUUD PAAUW Niesten: Laat er maar tienduizenden stranden in hel van liet noorden' LEEUWARDEN (GPD) - Evert van Benthem heeft gisteravond met pretoogjes het nieuws aangehoord, dat de Elfstedentocht voorlopig niet doorgaat. „Misschien ben ik wel mantle won Conner ^maandag de de enige Nederlander die echt blij is dat de Elfstedentocht niet doorgaat", zo luidde de eerste reactie van de winnaar van de laatste twee edities. „En ik hoop dat de tocht hoe dan ook niet zal doorgaan dit jaar. Dat zal niemand verwonderen natuurlijk. Ik kan uitste kend tegen verliezen, maar dan wil ik wel de kans hebben om te verliezen. En die kans had ik dit jaar niet gehad, omdat ik vanaf de kant had moeten toekijken". vijfde race van de finale van de uit dagerswedstrijden. Het betekende de vierde zege van de Amerikaan, die in 1983 de 132 jaar oude Ameri kaans hegemonie in het zeezeilen verspeelde aan de Australiër Alan Bond. Dat hield de totaalwinst in over de reeks „best-of-seven". In de finale om de America's Cup wordt de eer van Australië vrijwel zeker verdedigd door.de „Kooka burra 3", die in een best-of-nine se rie al vier keer won van de „Austra lia 4". De meeste marathonrijders waren teleurgesteld over het niet door gaan van de tocht, ook al was er respect voor de beslissing van het Elfstedenbestuur. Nanne Semplo- nius uit Lemmer, vorig jaar vierde in de tocht: „Ik heb zaterdag het traject in het noorden gereden en ADVERTENTIE De hoogste rente èn de meeste vrijheid bereikt u met de Vermogensrekening van de Nutsspaarbank. f 25.000,- Per maand vrij opneembaar, daarboven slechts 0,5% retourrente. Geen retourrente bij aankoop van effek- ten via de Nutsspaarbank. Eerste storting minimaal f25.000,-. De basisrente bedraagt 3'/4%. Bovendien ontvangt u een bonusrente van 2%% over dat deel van uw spaargeld, dat een kwartaal op de rekening pi J Q/ heeft gestaan. /2 Samen is dat /O De rente wordt 4 x per jaar uitgekeerd (de effektieve rente kan daardoor zelfs oplopen tot 5,61%). ik kan alleen maar concluderen dat daar niet te rijden was. Zelfs als het traject bijgeschaafd was, was er nog geen doorkomen aan geweest. Als je kunstmest op het ijs had ge strooid, was er gegarandeerd wat gaan bloeien, zo veel broei zat er in het ijs". „Aan de andere kant moet je als bestuur ook weer niet gokken op ideale omstandigheden. Je krijgt het nooit zoals je het hebben wilt. En daarom moet je iedere kans pakken om de tocht te organiseren. En wie weet komt het er deze win ter toch nog van. ,In 1985 werd de tocht eerst ook afgelast en later toch weer georganiseerd. Er is dus hoop", aldus Semplonius, die gis teravond lekker in bad lag, terwijl in Menaldum toch de Friese mara thonkampioenschappen werden georganiseerd. „Je moet selectief zijn", aldus Semplonius. „Ik gokte volledig op de Elfstedentocht. Ik heb genoeg kilometers gemaakt, maar weinig wedstrijden gereden. Dat is mijn voorbereiding". Twijfels Jos Niesten uit Heemskerk res pecteerde de beslissing van het Elfstedenbestuur, maar had toch ook zijn twijfels. „De tochten van 1985 en 1986 hebben een vertekend beeld gegeven van het fenomeen Elfstedentocht. Jan en alleman konden de tocht uitrijden, zelfs mensen die nauwelijks het predi- caat sportief verdienden. Laat er dan ook eens een tocht komen die wat selectiever is. Laat er maar tienduizend mensen stranden in de hel van het noorden. Het mag best een keer een slijtageslag worden. Met het risico dat je een blessure oploopt. Dat is een van de risico's die je neemt als je aan de tocht deelneemt". Niesten had er dan ook vast op gerekend dat de tocht donderdag gehouden zou worden. „Ik was er klaar voor, bovendien was er daar na royaal de mogelijkheid geweest andere mooie tochten te rijden. Ongetwijfeld zullen er de komende dagen aardige wedstrijden uitge schreven worden. Ik reken donder dag of vrijdag bijvoorbeeld zeker op de Rottemerentocht, maar als het nu een beetje dooit en het gaat vervolgens opnieuw vriezen, dan krijgen we het hele ritueel rond die Elfstedentocht weer. Dan worden organisatoren weer voorzichtig, de rijders gaan selectief hun wed strijdjes kiezen en daardoor gaat het marathonrijden op natuurijs toch een beetje dood. Voor alles was het beter geweest als de tocht nu toch maar door was gegaan: voor het imago van de tocht, maar zeker ook voor het totale mara- thonschaatsen". Ankeveen Een enigzins barre tocht had het wat Yep Kramer betreft, ook best mogen worden. „Al rijd ik natuur lijk liever op mooi ijs. Ik voel ech ter, dat ik op dit moment in vorm ben en je moet maar weer afwach ten, of de tocht er dit jaar nog komt. Aan de andere kant heb je nu de kans dat er de komende da gen veel andere wedstrijden uitge schreven worden. Zonder dreiging van de Elfstedentocht, had de drie daagse van Ankeveen bijvoorbeeld voor begin deze week op de agenda gestaan. Uit die wedstrijden, moe ten we dan nu de komende dagen maar een keus gaan maken". De verrassende nummer drie van de tocht van 1986, architect Robert Kamperman uit Almerc, reikte het Elfstedenbestuur la chend een suggestie aan, om de problemen in het noorden van Friesland uit de weg te helpen. „Huur de genie in, gooi wat bom metjes op het ijs en laat het ijs weer aangroeien. Dan hebben we geen dooi nodig. Maar zonder flauwe kul: ik vind het jammer dat de tocht niet doorgaat. Ik was goed voorbereid, al heb ik mijn gezicht de afgelopen anderhalve weck nauwelijks laten zien. Ik heb wei nig wedstrijden gereden, maar wel veel kilometers gemaakt, zo'n hon derd kilometer per dag op het Gooimeer. En constant alleen en dus alles op kop. Ik hoop daarom deze week op de Rottemerentocht, dan kan ik mijn trainingsarbeid toch in een grote wedstrijd kwijt". Teleurgesteld was ook Rein Jon ker uit Wijtgaard. tweede in de Elf stedentocht van 1986 en de laatste UTRECHT (ANP) - Zoetewou- denaar Rob Schouten wordt de nieuwe trainer/coach van het Nederlandse mannen waterpo lo team. Hij is de opvolger van de vorig jaar augustus na de strijd om de wereldtitel in Ma drid ontslagen George Geurt sen. De 40-jarige Schouten, die af gelopen twee jaar verantwoor delijk was voor de jeugd, krijgt alle mannen selecties onder zijn hoede. Rob Schouten is manager van het Sportfondsen- bad in Schiedam. Hij was eer der trainer van de Leidse club De Zijl/LGB en twee jaar assis- tent-bondscoach voor de jeugd. De eerste taak voor de nieuwe trainer/coach is het afdwingen van kwalificatie voor de strijd om de Europese titel in Straats burg. Dat moet in april gebeu ren via twee wedstrijden tegen Bulgarije. Ijsmeester Henk Kroes (links) luistert in gezelschap van mede-bestuurs lid Kramer naar een uiteenzetting van rayonhoofd Sjoerd Schaaf derde van rechts), die aantoont dat het ijs op de Zuidhoekstervaart bij Vrou wenparochie het doorgaan van een Elfstedentocht onmogelijk maakt. (foto ANP» is, zal dat voor veel rijders de eerst volgende wedstrijd worden, waar naar toegewerkt wordt". De koning van de alternatieve Elfstedentochten, Teun Busser, ziet door de afgelasting van de tocht der tochten de kans schoon, de komende dagen nog flink wat kilometers te maken. Hij rijdt van daag de Noorderrondritten over 150 kilometer. „Het ging de afgelo pen dagen nog niet zo best met mij, omdat het tussen mijn oortjes nog niet zo goed zat. Mijn sponsor wil, dat ik de komende dagen flink wat lange wedstrijden ga rijden. Ik ga er helemaal van uit dat de tocht volgende week gehouden zal wor den. Dan zal ik er in ieder geval be ter voor klaar zijn dan nu. Dan heb ik eindelijk de broodnodige kilo metertjes in de benen". dagen nadrukkelijk in de voorste gelederen te vinden. „Ik vind het jammer, al heb ik de hoop dat er volgende week opnieuw sprake zal zijn van een Elfstedentocht. Ik neem er vanavond wel een paar Beerenburgertjcs op, de vorm is toch niet ogenblikkelijk verdwe nen. Eigenlijk kan de vorm alleen maar beter worden. Maar waarom de tocht nu niet doorgaat? Ik zal het je vertellen. Niet alleen de ijs- dikte is meer bepalend voor het doorgaan van de tocht, maar veel meer of de openbare orde nog wel te garanderen is. En dat is natuur lijk verschrikkelijk jammer". Vreemd genoeg had Henri Rui tenberg uit Oldebroek nadrukke lijk rekening gehouden met een voorlopige afgelasting van de tocht. „De verhalen over de slechte kwaliteit van het ijs waren duide lijk genoeg. Ik ben in goede vorm, daarom had ik de Elfstedentocht wel aangedurfd. Aan de andere kant: de winter kan nog lang ge noeg duren. Bovendien kunnen we nu nog wat mooie andere wedstrij den rijden, want de kalender zal de komende dagen wel vol staan. Bo vendien kan ik me donderdag en vrijdag een beetje serieus gaan voorbereiden op het Nederlands kampioenschap op kunstijs zater dagavond in Heerenveen. Nu de Elfstedentocht voorlopig afgelast MELBOURNE (ANP) - Wally Ma- sur zorgde vanochtend tijdens de Open Austrlische tenniskampioen schappen voor een enorme supri- se. De jonge Australiër versloeg in de achtste finales niemand minder dan Wimbledon-kampioen Bons Becker. De Westduitser verloor in vier sets. De Fransman Yannick Noah, als derde geplaatst, en de Australiër Pat Cash (elfde) bereikten de laat ste acht. Noah won in vijf sets van de Amerikaan Tim Wilkison. Cash had tegen diens landgenoot Paul Annacone even veel sets nodig. Bij de vrouwen plaatste favoriete Martina Navratilova zich voor de halve finales door Zina Garrison met overtuigende cijfers te ver slaan: 6-0, 6-3. De Tsjcchoslowaak- se Hana Mandlikova, tweede op de plaatsingslijst, schakelde de Ame rikaanse Lori McNeil uit zonder een game af te staan: 6-0, 6-0. Pam Shriver, als derde genoteerd, ver loor van de als tiende geplaatste Zweedse Catarina Lindquist: 3-6, 1-6.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15