'De behoefte aan activiteiten is enorm gegroeid Geestelijk gehandicapten Sancta Maria verhuizen 'In kleine gemeenten meer contacten met bevolking' Directeur W. Rovers van 90-jarige VW in 'bloemenbadplaats' Noordwijk: PAGINA 14 w3 DINSDAG 20 JANUARI 1U87 ==LEIDSCH PAGBLAP= JS13C1C7- l' NOORDWIJK - "Noordwijk heeft zich de afgelopen de cennia ontwikkeld tot een badplaats met allure. In verge lijking met andere Nederlandse badplaatsen kunnen we trots zijn op ons dorp. Toch zijn we er nog niet. Er is nog een tekort aan slecht-weeraceommodaties, een kuurhotel ontbreekt en Noordwijk moet nóg meer bekendheid krij gen in binnen- en buitenland". grote evenementenhal. Zo'» c i Noordwijk nóg Dat zegt W. Rovers, directeur van de VVV in Noordwijk. De VVV viert dit jaar haar negentigjarig be staan. Van een echt feest zal waar schijnlijk geen sprake zijn. maar toch is een dergelijke mijlpaal voor Rovers voldoende reden om eens terug te blikken m de tijd. door Monica Wesseling De ontwikkeling van de VW en het takenpakket van dit instituut is niet los te zien van de ontwikkeling die het Noordwijkse toerisme de afgelopen decennia heeft doorge maakt. De eerste echte toeristen deden al in 1866 hun entree. Adel en aristocratie uit binnen- en bui tenland kwamen in de kustplaats de gezonde zeelucht opsnuiven. Ook de visserij, in die jaren nog flo rerend, trok veel belangstellenden Vanaf een beschutte plaats ver gaapten de rijkelui zich aan het in zee trekken van de bomschuiten door paarden. Met de komst van de toeristen nam ondernemend Noordwijk zijn kansen waar en verrezen de eerste hotels waaron der Huis ter Duin en hotel Noord zee. Rovers weet na een speurtocht in de archieven te vertellen dat in de zomer van 1895 Noordwijk al 300 gasten telde. Vrij kort daarna, in 1897, werd op initiatief van A. Dorsman de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer in het le ven geroepen. "De WV in die dagen is abso luut niet te vergelijken met de VVV van nu. De VVV hield des tijds een lijstje bij van de hotels en pensions, maar daar hield het mee op. Van promotie of het organise ren van excursies hadden ze in die tijd nog niet gehoord", vertelt Rovers. Een saillant detail uit de geschiedenis van de VVV is dat er in 1908 een aparte vereniging werd opgericht door de pensionhouders, kamer- en villaverhuurders. Deze groep Noordwijkers vond dat de VVV te weinig voor hun belangen opkwam en besloot daarom in het vervolg haar eigen zaakjes te rege lcn. Oorlog Het toerisme in Noordwijk groeit m de eerste helft van deze eeuw ge staag maar traag, zo weet Rovers te vertellen. De VVV-directeur heeft hiervoor wel een verklaring: "De vrije zaterdag was nog geen ge meengoed. Bovendien moesten de meeste mensen elke cent tien keer omdraaien voor ze hem uitgaven. Vakantie was tot halverwege deze eeuw alleen voor de welgestelden weggelegd". Na de Tweede Wereldoorlog be gint een proces dat Rovers om schrijft als de 'versocialisering van het vakantiegebeuren'. "De wel vaart steeg langzaam maar zeker, de 40-urige werkweek werd inge steld en de mobiliteit van de bur gers werd door een uitbreiding van het openbaar vervoer en het auto bezit steeds groter. Al met al werd een korte vakantie in de badplaats voor steeds meer mensen een haal bare kaart". Rovers vertelt er wat lachend bij dat de toeristen in die dagen heel wat minder hoge eisen stelden dan de gasten nu doen: "Van slecht- weeraccommodaties had niemand nog gehoord. De zomers werden geaccepteerd zoals ze waren. Ook aan de sanitaire voorzieningen van de hotels stelde de gemiddelde toe rist weinig eisen. Een douche en wc op elke etage was al heel wat". Na de oorlog kreeg de VVV de beschikking over een kiosk op het Picképlein. Een mevrouw of me neer hield daar de wacht en lichtte toeristen in over de vertrektijden van de tram. de mogelijkheden om te tennissen en de bestaande hotel accommodatie. De VVV-directeur: "Eigenlijk is de VVV in Noordwijk tot 1962 min of meer 'liefdewerk' geweest. Van een commerciële en zakelijke aanpak kon je tot dan toe echt niet spreken. Dat is in 1962 een flink stuk verbeterd door enerzijds de bouw van het VW-kantoor aan de Grent en anderzijds het omzetten van de vereniging in een stichting. Met het kleinere bestuur van de stichting kon de slagvaardigheid van de VVV flink worden verbe terd". Rovers vertelt dat begin jaren zestig de professionele hotelhou ders en de particuliere kamerver huurders min of meer op voet van oorlog met elkaar stonden. De ver eniging van particuliere eigenaren was inmiddels ter ziele gegaan. Zo wel de 'echte' hotels als de particu lieren eisten van de VVV dat deze zich volledig voor hun belangen in zou zetten. Rovers: "Die tweestrijd maakte het voor de VVV heel moeilijk. Bo vendien mocht de VW in die tijd aan toeristen alleen inlichtingen verstrekken over hotels van eige naren die lid waren van de Vereni ging Horeca Noordwijk. Deze ho tels stonden opgenomen in de. in Noordwijk overbekende, blauwe hotellijst. Over goede hotels die om wat voor reden dan ook niet bij de vereniging waren aangesloten, mocht door VVV-funetionarissen niet worden gesproken. Een. zacht uitgedrukt, wat vreemde situatie die het erg moeilijk maakte een goede service te verlenen". In 1978 werden de statuten van de stichting gewijzigd waardoor de 'blauwe hotellijst' niet langer als leidraad voor het verstrekken van informatie diende. In dat jaar werd bovendien een raad van toezicht en beheer ingesteld. "In de raad heb ben onder anderen vertegenwoor digers van particuliere verhuur ders en de professionele sector zit ting. Dat had een paar jaar daar voor niemand kunnen denken", al dus Rovers. Uitgebreid Na een dieptepunt in het begin van de jaren zeventig, mede een ge volg van de economische terug gang. bloeit het toerisme in Noord wijk nu als nooit tevoren. Rovers 'Het aantal toeristen is niet alleen toegenomen, de gasten willen ook steeds meer. De behoefte aan ex cursies, activiteiten en mogelijkhe den voor vermaak bij slecht weer is enorm gegroeid. Daar hebben we als WV op moeten inspelen". Op het kantoor aan De Grent in Noordwijk is de informatie die wordt verstrekt dan ook niet meer beperkt tot 'welk hotel heeft nog een kamer vrij'. De toerist èn inwo ner van de bloemenbadplaats kun nen voor de meest uiteenlopende zaken bij de WV terecht. De WV-directeur: "We zijn de laatste jaren ook heel actief met het reclame maken voor Noordwijk. Onlangs hebben we. in drie talen, een film over Noordwijk gemaakt. Iedere toerist en elk reisbureau dat informatie vraagt over Noordwijk kan de film bij ons gratis lenen". Rovers laat niet na op te merken dat de toekomst van de Noordwijk se VVV wat onzeker is. Noordwijk staat aan de vooravond van de offi ciële oprichting van de Stichting Noordwijk Promotion. Deze stich ting, waarin onder anderen de VVV. gemeente, horeca en onder nemers zitting hebben, gaat zich bezighouden met het maken en uitvoeren van plannen voor de toe ristische ontwikkeling van de bloe menbadplaats. Een deel van deze taken worden nu door de VVV ver vuld. Rovers laat zich heel beslist uit over de werkzaamheden die de VVV naar zijn mening ook in de toekomst moet blijven vervullen: "De promotie van de badplaats is ons op het lijf geschreven. Wij heb ben de kennis en de ervaring in huis. Het zou dus nogal onverstan dig zijn deze taken bij ons weg te halen". Kuren 'Noordwijk heeft het', daar is Rovers zeker van. Toch heeft de VVV-directeur nog wel een paar wensen. Verbetering van de slecht- weeraccommodatie is er een van "We mjssen een mooi gebouw waapin allerlei evenementen kun nen worden georganiseerd. We doen nu maaT wat in de marge met de dorpshuizen en het Lido-thea- ter. Met een mooi gebouw kun je grote gebeurtenissen naar het dorp halen. Door de aanwezigheid van de televisie krijgt Noordwijk hier door in één keèr veel meer bekend heid". Ook het ontbreken van het zoge naamde kuurtoerisme steekt Rovers een beetje. Hij is ervan overtuigd dat de zee en zeelucht positieve effecten hebben op de ge zondheid. "Nederlanders erken nen dat nog niet. Ze halen hun schouders erover op. Dat is jam mer. Als we hier een kuurhotel zouden hebben, zou het toerisme in Noordwijk nóg steviger in zijn schoenen staan". HEEMSTEDE/NOORDWIJK - De verhuizing van de 82 zwakzinnige bewoners van het psychiatrisch ziekenhuis Sanc ta Maria in Noordwijk naar het instituut De Hartekamp in Heemstede moet in 1989 zijn voltooid. Volgend jaar verhui zen de eerste 25, meest zorg be hoevende bewoners van de af deling Norseduin van Sancta. De zwakzinnigen blijven tot hun verhuizing in de bestaan de paviljoens op het terrein van Sancta Maria gehuisvest. Dat bleek gistermiddag tijdens een bijeenkomst waarop de directies van Sancta Maria en de Hartekamp officieel een overeenkomst teken den waarin de overname van de pa tiënten wordt geregeld. De sluiting van de zwakzinnigen-afdeling Nor seduin is een gevolg van een be sluit van de overheid om psychia trische en zwakzinnige mensen niet langer in één instituut op te vangen. De directeuren van beide instel lingen verbonden gistermiddag aan de verhuizing nadrukkelijk de voorwaarde dat de overheid toe stemming verleent voor de bouw van nieuwe onderkomens op of na bij het terrein van De Hartekamp. "De bewoners van Norseduin moe ten er wat huisvesting betreft dui delijk op vooruit gaan", aldus T.J.M. van der Zanden van Sancta Maria. De directie van De Hartekamp stelt zich garant voor de werkgele genheid van de 50 personeelsleden die zich nu op Sancta Maria met de zorg voor de zwakzinnigen bezig houden. "Ieder personeelslid aat bereid is met de zwakzinnigen mee te verhuizen, is bij ons welkom. Wij hebben door de verhuizing natuur lijk extra personeel nodig", aldus A.T.J. Krol, directeur van De Har tekamp gistermiddag. De Hartekamp heeft eigenlijk geen plaats om de 82 vrouwelijke bewoners van de Norseduin op te Nieuw onderkomen in Heemstede voor 82 patiënten vangen. Er wonen nu 449 zwakzin nigen en alle gebouwen zijn mëer dan bezet. De bewoners van Norse- i De Hartekamp. T.J.M. n de verhuizing van de bewoners duin zullen evenwel allemaal op het terrein van De Hartekamp wor den gehuisvest. De Hartekamp. Directeur Krol van De Hartekamp vertelde dat het de bedoeling is de 80 'Hartekampers' in fasenhuizen in Bennebroek en omgeving onder te brengen. De bouw van dergelijke huizen gaat in totaal ongeveer 5 miljoen gulden kosten. Omdat De Hartekamp een particuliere instelling is, draait het instituut zelf op voor deze kosten. De overheid moet overigens wél' toestemming voor de bouw verle- De Hartekamp is het enige zwak zinnigen-instituut in Midden- en Zuid-Kennemmerland. Volgens Krol is 530 bewoners eigenlijk te veel. De directie van de Hartekamp heeft dan ook het plan om in 1993 ongeveer 150 bewoners van De Hartekamp in een nog op te rich ten instituut in Midden-Kennemer- land onder te brengen. Krol stelde nadrukkelijk dat de bewoners van Norseduin in elk geval niet zullen behoeven te verhuizen naar het nieuwe instituut. "De Norsedui- ners komen hier direct op hun defi- nitieve plaats terecht. Twee keer Zanden (rechts) en A.T.J. Kiol, tekende verhuizen in een Daar iaar tiid is vangen. Directeur T.J.M. van dei- Zanden stelde dat Sancta eerst heeft geprobeerd de Norsedum-be- woners naar een zwakzinnigen-in stituut in Zuid-Holland te verhui- Van der Zanden. "We hebben bijvoorbeeld geprobeerd met de Dr.mr. Willem van den Bergh- stichting in Noordwijk een over eenkomst te sluiten. Dat zou een prima instituut zijn. De Van den Bergh-stichting is echter nu al te groot". De gebouwen van de Norseduin worden na 1989 gesloopt. Van der Zanden: "De paviljoens voldoen niet meer aan de eisen van deze tijd. De gebouwen zijn echter niet zo slecht dat de zwakzinnigen vóór 1989 elders zouden moeten worden ondergebracht. Mocht de verhui zing echter vertraging oplopen, dan moeten we de gebouwen als nog opknappen I Norseduin wordt geregeld. Dit wordt r door de bouw huisvesting voo: paar jaar tijd niet acceptabel", ato Dick Hogewoningi Overigens heeft de directie van ogelijk gemaakt Sancta Maria lang gezocht naar een /an vervangende instituut waar de bewoners van de 80 bewoners van Norseduin kunnen worden opge- Oud-ambtenaar Leiderdorp secretaris in Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Na drie maanden zonder te hebben gezeten, is het dagelijks bestuur van de gemeente Koudekerk weer aangevuld met een gemeentesecre taris. Sinds een week wordt de ka mer van deze functionaris bemand door de 29-jarige Boudewijn Mari- De opvolger van de naar Texel vertrokken Piet Zoon werd gebo ren in het Zeeuwse Goes. Na één jaar de lerarenopleiding in Amster dam te hebben bezocht, wat 'niet erg beviel', stapte Marinussen de ambtelijke wereld binnen. Als TA- P'er (tijdelijke arbeidsplaatsen) keerde hij terug in Goes, op de af deling algemene zaken. "Daar heb ik ongeveer een half jaartje ge werkt Het arbeidscontract kon niet worden verlengd, dus ging ik al snel solliciteren". Achtereenvolgens was Marinus sen te vinden op de afdelingen al gemene zaken in Leiderdorp, twee jaar later in Nederhorst den Berg (als waarnemend afdelingschef) en nog eens tweeeneenhalf jaar daar na in Oostzaan. Ook daar was hij waarnemend afdelingschef, tevens loco-secretaris. "En toen kwamen we dus in Koudekerk terecht. Deze regio, waar ik al twee jaar als Lei derdorps ambtenaar had gewerkt, trok me aan. Bovendien is Koude kerk een kleine gemeente. Ik heb tot nu toe steeds in kleinere ge meenten gewerkt en dat is me al tijd uitstekend bevallen. Er is meer contact met de bevolking, met het verenigings- en kerkelijk leven. En op de secretarie werken meestal jonge mensen die vooruit willen. Dat werkt hartstikke prettig". Al kan Marinussen na een week Koudekerk nog niet veel over het dorp zeggen, de gemeentelijke her indeling is uiteraard een zaak die niet onbesproken blijft. "Koude kerk zal worden heringedeeld, dat is waar. Maar hoe en wat, dat wacht ik allemaal rustig af. Ik zie wel hoe het verloopt. In elk geval kun je door die hele operatie als gemeen tesecretaris veel ervaring opdoen". Voor hobbies heeft Marinussen de laatste jaren erg weinig tijd ge had. "Ik wilde mijn studie zo snel mogelijk achter de rug hebben. Ik heb een computer waar ik veel op zit te rommelen en ik tennis graag. Niet alleen omdat ik het een leuke sport vind, maar ik kan het ook doen wanneer ik wil en dat komt goed uit want de tijd voor sport is beperkt. Verder lees ik graag". Marinussen. getrouwd, vader van een zoon van ruim drie en dochter van één jaar, heeft r geen woning in Koudekerk ben druk op zoek, maar reis r elke dag heen en weer. Tijdens spits doe ik daar een uur over", wil echter zo spoedig mogelijk echte ingezetene van het dorp w den. "Als je hier woont, heb je c meer contacten" Zeshonderd keer uitgerukt voor bevroren leiding ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense energiebedrijf en wo ningbouwvereniging Alphen (WVA) hebben vorige week samen circa zeshonderd maal hulp moe ten bieden bij gevallen van bevro ren water- of cv-leidingen. Nu de vorst is getemperd, kunnen de on derhoudsploegen het werk weer aan. Een nieuwe golf van klachten wordt verwacht bij het intreden van de dooi, als eventuele nog niet vervangen gesprongen leidingen gaan lekken. De topdrukte voor meldingen van bevroren leidingen lag aan het einde van vorige week: woensdag, donderdag en vrijdag. Die dagen liet bij voorbeeld de woningbouw vereniging Alphen aan haar huur ders weten geen directe hulp meer te kunnen bieden. Voor noodgeval len werd de hulpverlening niet ge staakt. WVA heeft ruim vijfdui zend huurwoningen in bezit. Ooievaars gewond door loslopende honden ALPHEN AAN DEN RIJN - Drie ooievaars uit het buiten station in het Alphense recrea tiegebied Zegersloot zijn zwaar gewond geraakt aan hun vleu gels, vermoedelijk omdat ze zijn opgejaagd door loslopende honden. G.J. du Bois van de Stichting Alphense Ooievaars heeft dat meegedeeld. "De ooi evaars zijn ondergebracht in de kinderboerderij want hurt bloe dende vleugels bevroren". Du Bois is boos op de hon deneigenaren die hun viervoe ters laten loslopen. "Het is irri tant want honden mogen daar helemaal niet loslopen", aldus Du Bois. "Ik heb het de laatste tijd zelf in de gaten gehouden en gezien dat honden bij de ooievaars rondliepen. Ze kunnen daar ko men omdat de sloten zijn be vroren. En ik heb ook het ooie vaarsdorp Het Liesveld gebeld en die zeiden dat het alleen de honden kunnen zijn. Die sprin gen dan tegen het gaas en daar door raken de ooievaars in pa niek". Du Bois hoopt dat eige naren hun honden in het ver volg aan de lijn houden. Boven dien zal hij de politie verzoeken een oogje in het zeil te houden. Jongen gered SASSENHEIM - Een 6-jarig jon getje uit Sassenheim is gistermid dag door een 33-jarige inwoner van het dorp van een wisse verdrin kingsdood gered. Het jongetje was op het ijs aan de Van Alkemade- laan in Sassenheim aan het spelen De Sassenheimer zag het kind en sprong hem na. Door mond-op- mondbeademing wist hij het, in middels bewusteloos geraakte, kind weer leven in .te blazen. Het jongetje is voor onderzoek overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden Leiden K&O - Oude Vest, film 'Year of the dra gon'. 20 uur. Lak-Cmema - Clevenngaplaats. film 'De Spiegel'. 20 uur. Kijkhuis - films: 'Down by the law 19.30 en 21.45 uur, 'La Dolce vita', 20 Voorschoten Ijsbaan .- Nic. Maeskade, rondewed strijd, 20 uur, inschrijven vanaf 19.15 Leiderdorp Ijsbaan achter Mauntssingel - club kampioenschappen kprtebaan, 19 uur. Zoeterwoude Weipoortsevliet - priksleewedstrijden 19.30 uur. WOENSDAG Voorschoten Ijsbaan - Nic. Maeskade, pnksleewed- strijden voor mensen vanaf 16 jaar, 20 uur, inschrijven tot 19.45 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, instuif voor kinderen. 13.30 uur, vrouwen-ontmoe ten-vrouwen avond. 20 uur Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, vrij .bridgen. 13.30 uur. Warmond Café de Zon - Dorpsstraat 114, ledenver gadering WV Warmond, 20 uur molen 13, tel. 211611; apotheek Stevens hof, Petr. Moensweg 56, tel. 313234; apo theek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. ONGE V ALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden, en vrijdag 13 tot za terdag 13 uur: Elisabeth ziekenhuis Lei derdorp. AMBULANCE - tel. 071-212121 S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. DIERENHULPDIENST - Tel. 071 174141. BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 123942, spreekuren BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 254142, spreekuurtijden: maan dag van 11-12 uur, dinsdag en woensdag VROUWENTELEFOON SEKSUEEL GEWELD - dins, bereikbaar van 14-17, woe. van 20-23 uur, vryd. 09-12 uur, tel 126844. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 221008.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14