Studie naar onveilige plaatsen in gemeente Federatie verwerpt compromis stadsverwarming in Stevenshof iid liwari Wethouder \im Dongen opent officieel onderdak De Marnix Gemeente studeert op aanleg van twee kleinere campings Inbreker versuft op toilet Actieplan in april gereed Overlijden jongen (17) gevolg van hersenletsel Moeder en baby moeten uit flat Buizerdliorst DINSDAG 20 JANUARI lüi LEIDSCH jgL> DAGBLAD: LEIDEN - Wethouder Van Don gen verrichtte gistermiddag de of ficiële opening van de basisschool De Marnix (voorheen de Marnix van Sint Aldegondeschool) aan de Houtmarkt. De nieuwbouw staat op de plaats waar vroeger de ge meentelijke dienst reiniging, ha vens en warenmarkten 'Ajn onder komen had. De school heeft het nieuwe gebouw oktober vorig jaar in gebruik genomen. Het was voor de wethouder al de vierde school die zij binnen een jaar mocht openen. Dat zal in de toekomst wat minder worden, want volgens Van Dongen is het ministerie van onderwijs en weten schappen een stuk minder scheu tig geworden met toezeggingen over nieuwbouw voor scholen. Ze zei veel moeite te hebben met het verkrijgen van voorzieningen voor het protestants-christelijk onder wijs in Leiden. De wethouder had het in haar toespraak over de combinatie van school met woningruimte. Boven de twee etages van de school is nog eens een zestal driekamerwonin gen gebouwd. "Voor Leiden uniek en ook landelijk komt het nauwe lijks voor", zei Van Dongen. Ze voegde eraan toe dat het mengen van de functies onderwijs en wo nen bewust is gedaan met het oog op vandalismebestrijding. "De school staat hierdoor niet meer geï soleerd en de bewoners kunnen een oogje in het zeil houden". Bij een nieuwe school hoort vol gens de wethouder een nieuwe naam. 's Ochtends had Van Don gen al met de kinderen van de school de nieuwe naam onthuld. Gekozen is voor naam De Marnix. "Een naam", zo zei ze, "die ieder een al gebruikte maar, dan als af korting". Wethouder Van Dongen reikt een deel van het genieentecadeau - een speelwerktuig voor de speelplaats - uit aan de directeur van De Mar nix, de heer Gaaikema. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De Oostvlietpolder is een geschikte plaats om een stads- camping te verwezenlijken. Daar mee kan Leiden de toeristen de mogelijkheid bicden om betrekke lijk goedkoop de nacht door te brengen in deze stad. De camping kan echter pas op de langere ter mijn worden aangelegd, aangezien het gebied nu slechts bereikbaar is via de verkeersluwe Vlietweg. Ge wacht moet worden tot de ontslui- tingsweg naar de Vlietlanden ge reed is. Om toch snel iets te doen aan het gebrek aan goedkope overnach tingsplaatsen in Leiden, zou kun nen worden* overwogen kleine campings aan te leggen in Crones- teijn en aan de Wassenaarsweg. zo schrijven burgemeester en wet houders in de notitie 'Uitbreiding goedkope overnachlingsfacilitei- ten in Leiden'. In de nota 'Leiden de moeite waard' werd enkele jaren gelden al geconstateerd dat er in Leiden te weinig mogelijkheden zijn voor toeristen om goedkoop de nacht door te brengen. Inmiddels is er al een goedkoop hotel verwezenlijkt, maar kampeerders kunnen in of vlakbij de stad nog steeds niet te recht. Na voorstellen van raadsle den, heeft de gemeente nu alle te- Binnen de singels kwam alleen een terreintje aan de Zoeterwoud- seweg in aanmerking voor de vesti ging van een camping. Aan deze plaats kleven echter grote bezwa ren: er is in de buurt weinig gele genheid tot parkeren en er zijn geen uitbreidingsmogelijkheden. Bovendien zou een van de weinige stukjes groen in de binnenstad moeten worden opgeofferd. Buiten de singels zijn wat meer mogelijkheden, zoals het jeugdbui- tencentrum aan de Vlietweg. de velden van het jeugddorp Zuid- West of de ligweiden bij het zwem bad De Vliet. Maar ook deze terrei nen hebben hun nadelen. Of ze lig gen te ver van de binnenstad, of er is te veel stankoverlast van de na bijgelegen waterzuiveringsinstalla tie öf ze zijn weer te klein. Op korte termijn kan echter wel een klein, tijdelijk kampeerterrein voor 10 tot 20 tenten worden ver wezenlijkt in Cronesteijn bij boer derij Droog. Daar is tevens plaats voor vijf zogeheten trekkershut ten. Op het terrein aan de Wasse- naarseweg, naast manege Moedig Voorwaarts kan eventueel een wat groter parKeerterrein worden aan gelegd voor 60 tenten of caravans. Maar dan moet wel eerst het be stemmingsplan dat voor dit gebied geldt, worden gewijzigd. Als de behoefte aan een stads- camping blijvend blijkt te zijn, wil len burgemeester en wethouders er naar streven een camping aan de te leggen in de Oostvlietpolder. Het kampeerterrein daar zou een oppervlakte kunnen beslaan van ongeveer tien hectare. LEIDEN - Bewoners van een pand aan de Lange Mare troffen gisteren bij thuiskomst een hevig bloeden de man aan op het toilet. Een 20- jarige inwoner uit Alphen aan de Rijn had via de achterzijde inge broken door een ruitje met de hand in te slaan. Daarbij had hij zich flink in de vingers gesneden. Vol gens de politie was de man ge schrokken of suf van het bloedver lies op het toilet gaan zitten. De in breker is voor verhoor mee naar het bureau genomen. i bromfietsers voelen zich 'savonds soms onveilig op dit fiets pad langs de Dr. Lelylaan dat enkele meters hoger ligt dan de rijbaan LEIDEN - De Federatie van Leid- se woningbouwverenigingen ver werpt het bemiddelingsvoorstel dat de gemeente Leiden heeft ge daan in het conflict over de vast- rechtkosten voor stadsverwarming in de Stevenshof. Volgens de fede ratie zouden bewoners, als dat voorstel wordt uitgevoerd, nog steeds te veel betalen aan het Ener giebedrijf Rijnland (EBR), zo blijkt uit een brief van deze organisatie aan het wijkcomité Stevenshof. In dezelfde brief vraagt de fede ratie bewoners geen huuractie te voeren. Het comité heeft bewoners opgeroepen het bedrag dat zij te- LEIDEN - De 17-jarige Erik van der Meyden uit Leiden is als ge volg van hersenletsel overleden. Dit heeft een gisteren uitgevoerde sectie uitgewezen. De jongen was op vrijdagavond in een disco na ru zie zo over zijn toeren geraakt dat hij met zijn hoofd tegen een draadglasruit bonkte. Om hem daarvan te weerhouden duwde een omstander hem bij de inmiddels gebroken ruit vandaan. Daarbij struikelde de jongen over een steen en kwam met zijn achter hoofd op de bevroren grond te recht. Hij raakte buiten kennis en is overgebracht naar het zieken huis, waar hij na korte tijd over leed. De politie verklaarde dat het her senletsel is ontstaan door de val van de jongen met zijn achterhoofd op de straatstenen. De sectie is ver richt door het gerechtelijk labora torium te Rijswijk. veel betalen aan vastrecht in te houden op de huur. De huur van de huizen staat echter buiten het conflict, meent de federatie van woningbouwverenigingen. Deze voldoet volledig aan de voorschrif ten van de gemeente. En het vast recht. waar het geschil om draait, wordt geheven door het EBR. De federatie roept het wijkcomité op tot een gesprek over deze zaak. De gemeente heeft haar bemid delingsvoorstel begin december vorig jaar gepresenteerd om een einde te maken aan het al jaren sle pende conflict tussen het EBR. de federatie en de bewoners. Het punt is - en daar is iedereen het wel over eens - dat bewoners 196 gulden per jaar teveel betalen aan vastrecht. Dit bedrag wordt namelijk zowel geheven door het EBR als de wo ningbouwvereniging. De federatie blijft overigens bij haar standpunt dat het energiebe drijf ook een te hoge aansluitbij- drage en warmteprijs vraagt. Vol gens oude berekeningen van de fe deratie zou het EBR per bewoner jaarlijks in totaal 600 gulden te veel vragen. Een beschuldiging overi gens die het energiebedrijf met klem van de hand wijst. Het bemiddelingsvoorstel van de gemeente Leiden komt er grof ge zegd op neer dat het EBR een deel van het onderhoud dat de woning bouwvereniging nu nog uitvoert, op zich neemt. In ruil daarvoor be taalt de woningcorporatie een deel van de vastrechtkosten die zij van de bewoners heft aan het energie bedrijf. Het vastrecht voor de be woners kan op deze wijze met 95 gulden per jaar worden verlaagd. Zodoende doen alle partijen water in de wijn. zij het dat bewoners dan nog steeds ruim 100 gulden per jaar teveel betalen. Om die reden heeft het wijkcomité Stevenshof het bemiddelingsvoorstel van de gemeente vorige maand al verwor pen. Gelijk De federatie vindt dat de ge meenteraad een uitspraak moet doen over de vraag of het vastrecht bij stadsverwarming is te vergelij ken met het vastrecht dat bewo ners moeten betalen als zij centrale verwarming hebben. Daarmee zou de raad zijn eigen besluit uit 1981 toetsen. Daarin is vastgelegd dat gebruikers van stadsverwarming nooit meer mogen betalen dan mensen die hun woning verwar men met centrale verwarming. Het bemiddelingsvoorstel zou op zo'n uitspraak vooruit moeten lo pen. Met andere woorden: de fede ratie wil helemaal geen compro mis, zij wil gewoon duidelijk horen van de gemeente wie er gelijk heeft. De Federatie van Leidse wo ningbouwverenigingen betreurt het overigens dat zij niet vooraf is betrokken bij het bemiddelings voorstel. Was dat wel gebeurd, dan was er volgens haar veel tijd ge wonnen geweest. In haar brief aan het wijkcomité Stevenshof stelt de federatie ook dat het bemiddelingsvoorstel geen betrekking heeft op de volgens haar te hoge aansluitbijdrage en warmteprijs. Aangezien woning bouwverenigingen verantwoorde lijk zijn voor een correcte aansluit- bijdrage - die maakt per slot van rekening deel uit van de totale stichtingskosten van een woning - heeft de federatie een ingenieurs bureau opdracht gegeven onder zoek te doen naar de hoogte van dit bedrag. Verder wordt de hoogte van de warmteprijs dit jaar op nieuw bekeken. De federatie raadt het wijkcomité Stevenshof aan dat goed in de gaten te houden. Het Energiebedrijf Rijnland heeft nog steeds geen reactie gege ven op het bemiddelingsvoorstel van de gemeente Leiden. DEN HAAG/LEIDEN - De presi dent van de rechtbank in Den Haag heeft vanochtend besloten dat een vrouw met haar negen maanden oude baby binnen twee weken nadat zij het vonnis heeft gekregen haar flatwoning aan de Buizerdhorst moet verlaten. De Protestants Christelijke Woning bouwvereniging (PCW) had vorige week in een kort geding om de ont ruiming verzocht omdat de vrouw veel overlast veroorzaakt in de flat. Door de herrie, de ruzies en de vechtpartijen in de flat van de vrouw en de vervuiling die zij ver oorzaakte, zijn er volgens de wo ningbouwvereniging inmiddels twee gezinnen tegen hun zin ver huisd uit de flat. En hele gezinnen hebben zich onder doktersbehan deling moeten plaatsen omdat ze niet meer waren opgewassen tegen de overlast. De president van de rechtbank vindt dat de woningbouwvereni ging serieus en zorgvuldig heeft gehandeld. Ze heeft verschillende keren gesproken met de vrouw en de vriend met wie ze voortdurende ruzies had. Niets hielp echter. Ook nadat de vriend de fiat had verla ten en de vrouw een verklaring had ondertekend dat alle herrie zou zijn afgelopen, bleven de proble men voortduren. Later bleek ook dat de vriend nog gewoon over de vloer bleef komen. LEIDEN - De gemeente Leiden gaat een 'actieplan sociale veilig heid' opstellen, dat in maart of april zal verschijnen. In dat plan zal aangegeven worden hoe de vei ligheid op bepaalde gevaarlijke punten verbeterd kan worden. Het plan is in feite een vervolg op de nota 'veiligheid op straat' die in fe bruari van vorig jaar verscheen. "De klachten die in die nota waren vermeld, waren subjectief. Daarom hebben we nog eens bekeken wat de concrete problemen zijn op be paalde plaatsen en of daar iets aan gedaan kan worden", aldus ge meenteambtenaar R. Verplancke, die de coördinator is van de ver schillende gemeentelijke diensten die zich met het probleem bezig houden. door Willem Spierdijk De inventarisatie wordt gemaakt door een team ambtenaren dat in tussen per fiets drie nachtelijke tochten door Leiden maakte. Het is de bedoeling dat de ambtenaren nog drie avonden op de fiets stap pen. Het doel van de rondritten is om te bekijken wat de gevaarlijke punten zijn in Leiden, of de onvei lige plekken te verbeteren zijn en zo ja, wat dat dan kost. Het veiliger maken van bepaalde plaatsen in de stad zal in een aantal gevallen pp financiële problemen stuiten. Verplancke: "De Steen- schuur blijkt door vrouwen te don ker gevonden te worden. Daar is het probleem nog wel op te lossen door het plaatsen van lantaarnpa len op de stoep: Veel moeilijker is het op de Langebrug. Wanneer daar lukraak verlichting wordt aangebracht, ontstaat een oneven wichtig beeld. Bovendien is het verkeerstechnisch onaanvaard baar. De verlichting moet goed over de straat verdeeld worden. Bovendien staat daar klassieke verlichting. Dat maakt aanpassing extra duur". Het aanbrengen van meer ver lichting is overigens in lang niet al le gevallen een goede oplossing. Verplancke: "Het allerbelangrijk ste is dat een punt overzichtelijk is. In sommige gevallen creëert veel verlichting een schijnveiligheid* Het fietspad langs de Dr. Lelylaan bijvoorbeeld is goed verlicht. Toch vinden sommigen het daar onaan genaam omdat het fietspad een paar meter boven de weg ligt. Er is geen sociale controle vanaf de weg. De verhoging van het fietspad is vanuit het oogpunt van de ver keersveiligheid toe te juichen, voor de sociale veiligheid is het minder geslaagd. Hoe moetje dat nu oplos sen, je kan moeilijk die geluidwal slechten. Het is in een geval als dit belangrijk dat er een alternatieve route is, dat mensen niet per se van die weg gebruik moeten maken". Ludiek De aandacht voor veiligheid op straat (in het bijzonder voor vrou wen) is nog steeds groeiende. Bij de aanpak van dit probleem is niet alleen van belang dat de criminali teit wordt teruggedrongen en men zich zonder gevaar voor lijf en le den op straat kan bewegen. Een net zo belangrijk aspect van het be vorderen van sociale veiligheid is dat burgers niet het gevoel hebben dat het onveilig is op straat. Actiegroepen komen de laatste jaren steeds meer in de schijnwer pers met. soms ludieke, acties om belangstelling te wekken voor de sociale veiligheid. In november 1985 snoeide een aantal vrouwen uit de Merenwijk, verenigd in de actiegroep Heggeschaar, enkele struiken. De actiegroep vond som mige plekken in de wijk onover zichtelijk en daardoor onveilig voor vrouwen. De vrouwen be schouwden vooral de afgelegen toegangswegen als gevaarlijk. De gemeente heeft indertijd 150.000 gulden beschikbaar ge steld voor betere verlichting - vooral bij bushaltes en tunnels - en om de groenvoorzieningen aan te passen. Ook verdween er een uri noir nabij het station nadat vrou wen geklaagd hadden zich op die plaats onveilig te voelen. Het uri noir lag afgelegen, dicht bij een spoorwegviaduct. Er komen bij de gemeente overigens nog steeds klachten binnen over onveiligheid bij urinoirs. Er is dan ook besloten het merendeel van de urinoirs te slopen. Intussen wordt aan de veiligheid in parken gewerkt. Een onder zoeksbureau heeft een advies uit gebracht hoe de veiligheid in park Cronesteyn verbeterd kan worden. De directie groen zal een aantal aanbevelingen uit het rapport Project M. Nederpel van het bureau emancipatiezaken constateert een steeds serieuzere benadering van het aspect veiligheid in gemeente lijke plannen. "Bij het project Ple- manlaan/Vondellaan is er speciaal op gelet. Zo kunnen fietsers vanuit de Vondellaan zien of zich iemand in de fietstunnels bevindt. Ook wordt daar een fietspad langs de rijbaan aangelegd. Een fietspad dat achter het groen ligt, wordt als on veilig ervaren". Verplancke constateert ook een groeiende aandacht voor de sociale veiligheid. "Het hangt ook van de ontwerper van een bepaald plan af. In de Stevenshof is op sommige punten aan het veiligheidsaspect voorbijgegaan. Alles staat daar door elkaar en dat heeft er toe ge leid dat er nogal wat afgelegen plaatsen in de wijk zijn. Andere overwegingen hebben een rol ge speeld bij de indeling van de wijk". Volgens Verplancke zou het een goede zaak zijn als bij ieder plan werd aangegeven op welke manier er rekening is gehouden met de so ciale veiligheid. "Dat zal in een aantal gevallen nog niet voldoende zijn, maar het betekent wel dat er aan het probleem gedacht wordt". LEIDEN - Wethouder De la Mar van sociale zaken en maatschappelijk werk - met badmuts rechtsboven - heeft gisteren op symbolische wijze de subsidie van 20.000 gulden overhandigd aan de gehandicaptenvereniging Club '58. De la Mar deed onder meer mee aan een waterpolowedstrijd van leden van deze vereniging. De subsidie is bedoeld om het grote tekort van deze vereniging te dekken. Overigens kan de vereniging in de toekomst ook beroep doen op een speciaal fonds dat burgemeester en wethouders willen instellen voor gehandicapten. Uit dit fonds kunnen allerlei onvoorziene uitgaven ten behoeve van gehandicapten worden betaald. (foto Ellen Martens)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13