SNE1WEG JE HUIS? Bediijvengebouw: werk voor 20 man DWARSDOOR Onrust over toekomst Wassenaarse peuterspeelzalen Actie tegen knipperlichten Leiderdorps project kan na moeilijke periode beginnen EG A AR De Hollandsche Tuyn wijst bijeenkomsten alleenstaanden de deur U HAD 'T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND. DAGBLAD .-.i SfzL DINSDAG 20 JANUARI 1087 =^LEIDSCH 'M DAGBLAD: Notitie kinderopvang: 'Samengaan zal veel problemen opleveren' WASSENAAR - Onder peuterleid- sters heerst grote onrust over de toekomst van de peuterspeelzalen in Wassenaar. Dit is één van de be vindingen uit de notitie kinderop vang, die de Overleggroep Emanci patie Wassenaar gisteren aan wet houder Wensveen heeft aangebo den. De gemeente probeert om het totaal aantal peuterspeelzalen te rug te brengen en wil de overgeble ven zalen concentreren op vier'a vijf plaatsen. Inmiddels zijn er twee stichtingen opgericht die sa men zes peuterspeelzalen omvat ten. De overige peuterspeelzalen voelen daar echter niets voor, om dat een samengaan veel problemen zal opleveren. De wethouder wees erop dat het gebruik van de ruimtes effectiever wordt, als de peuterspeelzalen ge concentreerd zijn op enkele plaat sen."De ruimtes kunnen beter worden benut, 's Ochtends en 's middags kan er een vast aantal kin deren terecht". Één van de aanbevelingen van de Overleggroep is het maken van een overkoepelend orgaan waar binnen alle vormen van kinderop vang vertegenwoordigd zijn. Dit zogenaamde 'Coördinatiepunt Kinderopvang Wassenaar' zou ta ken op zich kunnen nemen als: voorlichting geven over vormen van kinderopvang, gesprekspart ner zijn van de gemeente en onder linge afstemming op elkaar van de ouderbijdragen. De wethouder stond hier niet negatief tegenover Wensveen benadrukte dat de to tale subsidie voor de kinderopvang volgend jaar gelijk blijft. "De ge meente besteedt ook nu 130.000 gulden aan kinderopvang. Dit be drag wordt zelfs nog wat hoger door enkele extra subsidies die worden gegeven". De Overleggroep was niet onte vreden over het bedrag dat de ge meente voor de kinderopvang heeft uitgetrokken."We proberen niet het onmogelijke te verlange- n'aldus een van de leden. De over leggroep meent echter dat de sub sidieverhoudingen zijn scheefge trokken, omdat het kinderdagver blijf 't Hummeltje een tegemoetko ming krijgt voor de personeelskos ten en de peuterspeelzalen niet. De peuterspeelzalen krijgen een tege moetkoming in de kosten en een al te bouwen subsidie in de huurkos ten. Als de leidsters meer dan der tien uur per week werken, moet de werkgever sociale lasten afdragen. Om de kosten zo laag mogelijk te houden werken de meeste leid sters niet meer dan dertien uur per week Hierdoor hebben de kinde ren echter te maken hebben met steeds wisselende leidsters. (Bij de beide stichtingen werken er ne gen). De overleggroep vindt dat een slechte zaak, waaraan door een hogere subsidie die niet ten koste mag gaan van het kinderdagver blijf. iets veranderd zou kunnen worden. Wat deze aanbeveling betreft kreeg de Overleggroep nul op het rekest "De fracties in Wassenaar zijn hierin vrij unaniem. We heb ben als uitgangspunt gekozen voor vrijwilligerswerk Mensen die on der de zeshonderd gulden verdie nen mogen daar ook toe gerekend worden. Als we alle vrijwilligers zouden moeten betalen wordt de zaak te duur. Het zou jammer zijn als het beleid dat ons voor ogen staat hierop zou stranden". LEIDERDORP - Het bedrijfsverzamelgebouw in Leiderdorp gaat lopen. Volgende week vestigt het eerste van een reeks startende ondernemers zich in de voormalige Marijke- school aan de Bernhardstraat. Het gaat om een «onfectie-atelier dat werk zal bieden aan tien tot zestien arbeidsplaatsen. Spoedig volgen een antiekrestaurateur en een bloemen- exportbedrijf. Er zijn nog onderhandelingen gaande met twee andere gegadigden. In totaal zal het bedrijfsverzamelgebouw werk gaan bieden aan ongeveer twintig arbeids plaatsen. De toekomst voor 'De Werkwijzer', de stichting achter de komst van het bedrijfsverzamelgebouw, ziet er derhalve weer zonnig uit. Dat terwijl het er een paar maanden ge leden nog naar uitzag dat 'De Werkwijzer' een snelle dood zou sterven. Er werd min of meer ge leurd met de bedrijfsruimte die er aan de Bernhardstraat voor star tende ondernemers was gescha pen. Ook de andere aktiviteiten van de stichting die zich met het wel en wee van werklozen be moeit, liepen slecht. Vorige maand gingen gemeente en 'De Werkwijzer' voor een eva luatie om de tafel zitten. Omdat men toen al de hoop had dat het tij zou keren, werd afgesproken dat de stichting voorlopig zou door draaien. Zij het dat de gemeentelij ke subsidie, zo'n 15.000 gulden per jaar, vervalt. De stichting moet zichzelf in leven zien te houden door de de opbrengst van diverse cursussen en huurpenningen die ze van de beginnende bedrijfjes ontvangt (50 tot 70 gulden per jaar per meter), terwijl de school 'om niet' aan 'De Werkwijzer' wordt verhuurd. Voorlopig kan men op deze basis twee jaar doordraaien De vroegere school blijft al die tijd tot de beschikking van de stich ting. Goede hoop Aad Dunnewind, die sinds een paar maanden coördinator van 'De Werkwijzer' is. heeft goede hoop dat het allemaal zal lukken. Met zijn komst heeft de stichting een centraal punt gekregen. Boven dien is Dunnewind de hele dag be reikbaar. Hij zetelt nu nog wat ver loren in de Marijkeschool. maar zo dra het bedrijfsverzamelgebouw daar gaal draaien is zijn eenzaam heid ook voorbij. Dunnewind over zijn werkzaam heden: "Toen ik kwam. kampte de stichting een beetje met het stigma dat ze alleen wat 'leuke' dingen voor werklozen organiseerde. Dat stigma willen we zo snel mogelijk zien kwijt te raken. En dat kan al leen door te laten zien dat je se rieus bezig bent. Dat je méér doet dan mensen zonder baan alleen vrijblijvend bezig te houden". "Een voorbeeld. We hoorden via het bedrijfsleven en via de enquête die onder werklozen hebben vacaturemap r gehouden, dat aan kennis hebben we gedaan: twee compu ters aangeschaft om mensen de ge legenheid te geven daar ervaring mee op te doen. Ervaring waarmee ze. zo hopen we. gemakkelijker een maandag eventuele baan kunnen krijgen". beginnende onderne "Verder willen we binnenkort tot twaalf^ uur gratis adv beginnen met c spreksmiddagen r leven gaan grote behoefte is blazen. Hij zal daartoe overleg ple- de computer. Wat gen met het Leiderdorpse bedrijfs leven. Een initiatief dat al is begonnen is het spreekuur voor startende on- opgericht. Elke laatste de maand kunnen i tien de der werk. Het inmiddels terziele telt op dat tijdstip in de vroegere gegane ontmoetingscentrum werklozen moet terugkeren. Een lokaal gaan we verbouwen en split- zodat we als stichting zelf de school aan de Bernhardstraat. De stichting heeft de 29ste janua ri als datum geprikt waarop de 'ommekeer' aan Leiderdorpers nodige cursusruimte hebben. En duidelijk moet worden. Die dag zijn we als Leiderdorpse instelling worden alle mensen zonder werk - opgenomen in een regionale bege- in Leiderdorp zijn dat er zo'n 600 - leidingscommissie voor het project uitgenodigd om twee uur naar de werkervaringsplaatsen, bedoeld Bernhardstraat te komen. Men kan voor schoolverlaters" dan (opnieuw) met de stichting kennismaken. Ook kan eenieder aangeven wat zijn of haar wensen zijn: die wensen worden eventueel duidelijk: Dunnewind wil vertaald in diverse Open huis dl' verwaterde initiatieven als de dere initiatieven van 'DeWurkwn' sportmiddagen en de vrijwilligers- En de coördinator maar hopen dot baanloze Leiderdorpers di^ middag massaal toestromen "Want dat is altijd ons grootste pro bleem. om de mensen uit hun hui zen te krijgen. Gigantisch moei lijk". Dunnewind kijkt intussen met een schuin oog naar een verdere toekomst. Hij hoopt dat, nu de Ma rijkeschool praktisch vol zit met beginnende bedrijfjes, de stichting snel over een tweede gebouw kan beschikken. "Dan kun je die be drijfjes wat meer faciliteiten bie den en heb je een veel snellere doorstroming. Nee. we hebben nog niets op het oog. Eerst moeten we het hier goed laten verlopen. Het moet ook allemaal niet té snel gaan. dan groeit je het boven het hoofd" WASSENAARSE WORDT EEUW OUD Schaatsbeurs De Zoeterwoudse ijsclub orga niseert deze week wederom een schaatsbeurs. De belangstelling voor de beurs die vorige week werd gehouden was overweldi gend. vandaar de herhaling. Morgenavond tussen half zeven en half acht wordt de t weede edi tie gehouden in het clubgebouw van SJZ, sportpark Haasbroek Er is. zo meldt de organisatie, erg veel vraag naar gebruikte schaatsen, dus iedereen die daar mee komt is zeer welkom Toertochten Leiderdorpers kunnen in deze winterse tijden dagelijks een toertocht over 10 of 20 kilometer maken, uitgestippeld door de Leiderdorpse ijssportvereniging. Tussen negen en drie uur kan men vertrekken vanaf de kantine aan de ijsbaan achter de Mau- ritssingel. De tocht gaat via het poldergebied van de Rijn- en Veenstreek richting Hoogmade Na aankomst ligt er een medaille op de deelnemers te wachten. In formatie telefoon 894660. WASSENAAR - De Wassenaarse Pieternella Bahnmüller is gisteren 100 geworden. Ze kreeg van burge meester P.H. Schoute een grote mand vol fruit, bonbons en andere versnaperingen en praatte bijna met hem. "Het is een fan- Voorschoten en Leiderdorp deze week in de ether VOORSCHOTEN/LEIDER DORP - Twee regiogemeenten komen deze week in de ether aan bod. 'Voorschoten Lokaal' neemt vanavond in Bar Bodega Harlequin een live-programma op. Tussen zeven en acht ko men het Jongeren Overleg Voorschoten efl de plaatselijke EHBO aan de orde en vertelt dorpsjournalist Joop Peeters weer een historisch verhaal. Tussen negen en tien uur gaat het louter over sportpark Ade- geest. De hockey- en voetbalclubs die hier zitten willen een sport hal. tennisbanen en kunstgras velden aanleggen en die zaken zelf beheren. Voor- en tegen standers van dit plan mogen hun zegje doen en het gemeen tebestuur geeft zijn mening. Diegenen die niet naar de Van Beethovenlaan kunnen komen, hebben de mogelijkheid het programma te volgen op de ra dio, 88.1 MhZ, FM-kabel. Radio West zendt komende donderdag een programma uit vanaf de markt in de Hoofd straat in Leiderdorp, 's Mor gens om negen uur begint Ra dio West een wandeling door het dorp vanaf het Meubel plein. Men doet diverse punten aan. onder andere de Oudheid kamer, het plaatselijk museum aan de Hoofdstraat 24. Ont staan en doel van de Oudheid kamer zal uiteengezet worden, bovendien kan men horen wat er momenteel zoal te zien is. Rond 12 uur belandt men op de markt. De opgedane ervarin gen worden daarna recht streeks uitgezonden. Radio West zendt uit op 88.4 FM, de zelfde frequentie als Radio 1 Degenen die donderdag om 12 uur afstemmen op Radio 1 krij gen automatisch Radio West ook op de kabel. Weer botsing op Engelendaal in Leiderdorp LEIDERDORP - Een inzitten de van een door een 56-jarige Leidenaar bestuurde auto moest gisteren na een botsing op de Leiderdorpse Engelen- daal naar het Leidse AZL wor den overgebracht. De gewon de, een 48-jarige vrouw uit Lei den, had een hoofdwond. Het ongeluk gebeurde toen een 42-jarige Katwijker vanaf de Rietschans de Engelendaal op wilde rijden maar de Leide naar die daar al reed, in de rich ting Persant Snoepweg, vol strekt over het hoofd zag. Afgelopen zondag gebeurde er op dezelfde plek ook al een ongeluk waarbij een Leidse vrouw een hoofdwond opliep. Behalve de plek was ook de toedracht van dat ongeluk vrij wel identiek aan het ongeluk van gisteren. Inbraak in zeven keten Leiderdorps 'Buitenhof LEIDERDORP - In maar liefst zeven bouwketen in het Leider dorpse bouwplan Buitenhof is vannacht ingebroken. In alle gevallen ging het de inbrekers om gereedschap. Vanochtend was nog niet te zeggen hoeveel geld de spullen waard zijn. Wel wist de politie te melden dat men de bouwketen "met grof geweld" is binnengedron gen. Onderzoek bracht ook aan het licht dat de inbrekers in de directiekeet een kopje koffie hebben genuttigd. "Ze hebben er de tijd voor genomen", con cludeert een woordvoerder. LEIDERDORP - Alice Kruisbeek hoog. "Ik moest van dat geld de ad- mag vanaf zondag geen middagen vertentiekosten betalen en ook de telefoonkosten. Ik begeleid i lijk ook achteraf. Mensen komen me dan om telefoonnummers vra- voor alleenstaanden meer organi seren in de Leiderdorpse 'Holland sche Tuyn'. De" eigenaar van dil restaurant, de heer J.C. Sloof, heeft gen, die ik aan het begin haar afgelopen zondag het contract middag op vrijwillige basis opgezegd. "De commerciële bijbe- dereen heb gevraagd doelingen waren zeer sterk", aldus Ze benadrukt, dat ze ook veel po- antal sitieve reacties heeft gekregen. de heer Sloof. "Ik heb negatieve reacties gehad. De sen moesten tien gulden entree be- dam die liever talen en kregen daar niets, nog geen drankje voor terug". Ik had al vaker dergelijke erva ringen gehad, maar ben er toch weer met open ogen ingetuind. Ik ga wel vake vond het een goed idee staanden met elkaar in contact te uit Rotter- il blijven. Ik ben de eerste zondag geweest vond het juist prettig, dat er geen dansen, geen bingo of iets dergelijks georganiseerd werd. Ik dergelijke bij eenkomsten en je krijgt dan allerlei dingen opgedrongen. brengen en stelde de ruimte gratis geen behoefte hebt. Ik zocht ee beschikbaar. Maar de eerste dag merkte ik al dat de bijbedoe lingen erg commercieel waren. Ik zei tegen haar: draai tenminste een beetje muziek, maar dat wilde ze niet". Mevrouw Kruisbeek vindt de reactie van meneer Sloof niet vreemd. "Hij had een aantal nega tieve reacties gehad. Het is toch lo gisch dat meneer Sloof ermee op houdt als hij bang is dat hij klanten kwijtraakt? Ik ben niet het type dat daarover in de clinch gaat". Ze vindt de toegangsprijs niet plek waar ik niets moest en niets hoefde, een plaats waar ik gewoon met andere mensen kon praten" Zelf vindt ze de toegangsprijs re delijk. "Ik-heb zelf nogal het een en ander georganiseerd en weet datje veel geld kwijt bent aan telefoon postzegels en dergelijke". Ondertussen maakt mevrouw Kruisbeek al weer plannen voor de toekomst."Ik ga gewoon weer naai een andere ruimte zoeken. Dat wordt waarschijnlijk een zaal in Leiden, want er is geen andere ge schikte ruimte in Leiderdorp" tastische bij", zegt de ree Sophiekehuis. u vanaf het begin. Aanvankelijk dam afkomstige Zó geestig •ptn het de jubilar 1960. zit rtde uit Roltei :-apothecaress Leiderdorps Gading:Engelendaal levensgevaarlijk feest. Toen het maal begon vond ze het geweldig en wilde ze van geen pauze weten. Na het onderhoud met P.H. Schoute en twee ontvangsten, had ze een di ner met haar hele familie en wat ontmoetingen op haar kamer, 's Avonds ontfermde ze zich vervol gens over de vele cadeaus en haar licht ging pas laat u LEIDERDORP - Deelnemers van het aktiviteitencen- trum voor gehandicapten. 'Gading', hebben gister middag zo'n 150 handtekeningen opgehaald tegen de wat zij noemen "levensgevaarlijke situatie op de En gelendaal". Men wil met de handtekeningenactie be zamelen. Woensdag reiken dat de lichten weer in werking worden gesteld drie uur, alsmede op koopavond opgerichte actiegroep 'We doen De verkeerslichten op deze drukke verkeersader °P de Engelendaal. door Leiderdorp zijn al ruim een jaar voor een groot Ter afsluiting van de actie worden de handtekenin- deel van de dag op de knipperstand gezet. Bedoeling gen aangeboden aan burgemeester en wethouders van daarachter is dat het autoverkeer voortaan de Enge Leiderdorp. Wanneer dat gaat gebeuren, is nog niet minstens een deelnemer van het aktiviteitencentrum bij een ongeluk betrokken geraakt. Ook de komende dagen zal Gading op de Engelen daal, ter hoogte van Winkelhof, handtekeningen ver vrijdagmiddag tussen twee en de vanuit Gading vat aan' aanwezig i bij- lendaal als doorgaande route kiest in plaats Ze is onverwoestbaar, heel het voorbeeld de Van der Valk Boumanweg dan ook. Naar buiten kan Gevolg daarvan is dat de auto's sneller kunnen doorrijden, maar de overstekende voetgangers de lichten niet meer naar hun hand kunnen zetten "De Engelendaal lijkt nu wel een racebaan. Auto's rijden er nu veel tc hard, waardoor het rpoeilijk en gevaarlijk is om over te éteken. Dat geldt dan vooral voor gehan dicapten, bejaarden en kinderen", aldus een woord voerder van Gading. Volgens de woordvoerder is er al zitten er achtera aldus de het huis bezoekt zt naar hartelust de receptie, de vo gelkooi en de koffiezaak waar zi gezellig praat en alles in de galei houdt. De stok is bij deze uitstapje: haar onafscheidelijk'' metgezel Z< kan zo een opkomendeduizeligheic ondervangen «fotoHoivasi Overigens is het altijd de bedoeling van de gemeen te geweest om de stoplichten ooit weer in werking te zetten. De gemeenteraad besloot vorig jaar januari al dat er een beperkte groene golf moet worden inge steld. Dat het allemaal zo lang duurt komt doordat de gemeente bezig is met een totaalplan voor de Engelen daal: er dienen ook uitvoegstroken te komen om het verkeer sneller te laten doorstromen

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12