qiRpifl'mr HEBT U DE KRANT WEER GELEEND BIJ DE BUREN? Bezwaren van ruim 250 mensen tegen verdubbeling van spoorlijn j j Appartementen in winkels Toename harddrugs verwacht LEIDSCH pagblap^= iiaiwa^F- H. Scholten overleden Brand in Donkersteeg 'was een bijzonder fijne' Schaatsen in Leiden is levensgevaarlijk BON U HAD 'T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR UW EIGEN STUK VAN NEDERLAND. DINSDAG 20 JANUARI 1987 'Geen aanleiding plannen te veranderen' LEIDEN - De voorgenomen uit breiding van de spoorlijn Den Haag/Mariahoeve-Leiden stuit bij een groot aantal mensen en instan ties op bezwaren. Tegen het plan zijn bij de gemeente Leiden bijna 50 bezwaarschriften ingediend, on dertekend door ruim 250 mensen. Volgens de directies ruimtelijke ordening en milieu van de gemeen te Leiden geven de bezwaarschrif ten echter geen aanleiding de plan nen te veranderen. De directies milieu en ruimtelij ke ordening stellen in hun ant woord op de bezwaarschriften dat de geluidoverlast door de verdub beling waarschijnlijk niet toe neemt, maar juist zal verminderen. Er wordt namelijk een nieuwe spoorbrug aangelegd, die veel min der lawaaiig wordt. Bovendien heeft de spoordijk een grotere ge luiddempende werking wanneer hij is uitgebreid. De directies ver wachten dat het geluidniveau op Een groot aantal betrokkenen voert eveneens als bezwaar aan dat onduidelijk is of door de werk zaamheden schade zal ontstaan aan de woningen. Een grondme- chanisch onderzoek dat het onaf hankelijke Laboratorium voor Grondmechanica is uitgevoerd, is volgens de vereniging Spoorleed te mager. De Woningbouwvereniging Leiden merkt daarbij nog op dat er slechts tot op 15 meter diepte is on derzocht. terwijl haar flats langs de de meeste plaatsen daardoor met spoorlijn op palen 21 meter de Hoge Morsweg. de Aquamarijn- straat en de Carneoolweg - die zich de NS vooralsnog niet worden ge- hebben verenigd in de vereniging dwongen om geluidschermen aan te brengen. Vooral ook omdat uit een rapport van een onderzoeksbu reau is gebleken dat het met de ge luidoverlast meevalt. De gemeente probeert wel om bij het ministerie volkshuisvesting, ruimtelijke milieu een bijdrage los tor het plaatsen van ge- ningbouwvereniging Leiden, be- luidschermen. Lukt dat niet, dan woners en bewonerscommissie hoopt de gemeente geld te krijgen van de flats aan de Diamantlaan, Dr. Lelylaan, Amethisthof, Onyx hof en Granaathof en bewoners een aanvraag ingediend, van de Transvaalbuurt. Spoorleed - wijzen de waarop de verdubbeling nu gestal te moet krijgen onder meer af om dat zij bang zijn dat de geluidover last - die volgens hen nu al onaan vaardbaar hoog is - nog verder zal toenemen. Datzelfde bezwaar ordening wordt ook ingebracht door de Wo- te krijgen De bewoners eisen dat er in elk geval een geluidscherm wordt aan gebracht langs de spoorbaan, ter wijl de bewoners van de Transvaal buurt, waar wel geluidschermen komen, juist klagen over een on aanvaardbare vermindering van het uitzicht en lichtinval in hun woningen. Overigens zijn de scher men volgens deze laatste groep omwonenden niet afdoende om de geluidhinder weg te nemen. De schermen zouden daartoe moeten worden doorgetrokken tot de af- spliting van de spoorlijn Leiden- Utrecht. LEIDSCHENDAM (ANP) - De let terkundige dr. Harry Scholten uit Leidschendam is gisteren plotse ling overleden. Hij is 50 jaar gewor den. Hij doceerde moderne letter kunde aan de Rijksuniversiteit in Leiden, was voorzitter van de Jan Campertstichting van de gemeente Den Haag en secretaris van het be stuur het Nederlands Letterkundig Museum en Documentatiecentrum in Den Haag. Hij stierf aan een hartaanval in het huis van de don- er geen angst voor ernstige schade hoeft te zijn. Dat er maar tot op 15 meter diepte is onderzocht, is vol gens de directies geen bezwaar. Het zegt ook dan voldoende over de funderingen van de flats. Vol gens de ambtenaren heeft er overi gens wel degelijk een grondmecha- nisch onderzoek plaatsgehad in de Transvaalbuurt. Los daarvan, zal alle eventuele schade worden betaald door de NS. Daartoe zal bij een groot aantal woningen voordat de werkzaamhe den beginnen worden vastgelegd in welke staat zij verkeren, zodat later is na te gaan welke schade door de uitbreiding is ontstaan. Extra kosten De vereniging Spoorleed maakt voorts bezwaar tegen het feit dat de nieuwe spoorlijnen zes meter dichter bij de woningen komen te liggen dan volgens het bestem mingsplan is toegestaan. Daardoor wordt het leefklimaat in de straten behoorlijk aangetast, terwijl de overschrijding van de bestem mingsplan volgens de vereniging makkelijk is te voorkomen door de spoorlijn naar de andere kant uit te breiden. De gemeente is het daar mee niet eens. Een uitbreiding naar de andere zijde is op een aan- derdag overleden collega, vriend tal plaatsen weliswaar mogelijk, lengte staan. Bewoners Transvaalbuurt klagen dat er in hun gebied helemaal geen grond onderzoek is uitgevoerd, terwijl de bebouwing in deze buurt ouder is dan aan de Aquamarijnstraat, waar wèl zo'n onderzoek heeft plaatsge had. Allen stellen de NS aanspra kelijk wanneer er schade ontstaat aan huizen. De ambtenaren van de directies ruimtelijke ordening en milieu van de gemeente Leiden vinden het on derzoek van het Laboratorium voor Grondmechanica wel afdoen de. En dat onderzoek wijst uit dat mngen in kunnen De vestiging van C en A aan de Breestraal wordt zodanig omgebouwd dat er 12 i worden ondergebracht die worden voorzien van veel glas. plaatsgenoot prof. dr. Gerrit Borgers. Harry Petrus Gerardus Scholten werd in Voorschoten geboren, de buteerde in 1962 als dichter, stu deerde letteren en wijsbegeerte in Leiden, was leraar in het middel baar onderwijs, promoveerde dat brengt veel extra kosten met zich mee. Verschillende klachten over een forse vermindering van lichtinval in woningen, zijn volgens de ge meente ook niet terecht. Op een paar plaatsen is weliswaar sprake kleine achteruitgang, 1978 op „Aspecten van het tijd- deze is nergens onaanvaardbaar. schrift de Gemeenschap" en werd wetenschappelijk medewerker de Vakgroep Nederlandse Taal Letterkunde in Leiden. voor we daar achter komen, zo we er al achter komen". Ook wilde hij geen schattingen doen over de om vang van de schade. "Dat is nog onmogelijk te zeggen, sommigen Leidse spreken van tonnen, anderen van miljoenen". LEIDEN -■ "Een bijzonder fijne brand", zo omschreef brandweer commandant Mark de vuurzee van afgelopen weekeinde in de Don kersteeg. Volgens de brandweer commandant heeft de brandweer zich bij de brand in de Donkersteeg kunnen bewijzen. "Het heeft ons duidelijk gemaakt dat de 'winterstop' voorbij is'\ Volgens Mark was het brand weerkorps na 22 minuten op volle dige sterkte. Toen waren de brand weerlieden die 'achterwacht' had den in de Donkersteeg aanwezig, zich vandaag over de maatregelen De vrijwillige brandweer van Lei- die genomen moeten worden in de Twee bedrijven die aan de Vink- weg zijn gevestigd, het autobedrijf J. Verbaan en De Groote water sport, vrezen gedurende de werk zaamheden voor de verdubbeling van de spoorlijn grote omzetverlie zen. Gedurende de jaren dat aan de Een zakdoek in de oceaan. Over uitbreiding van de spoorlijn wordt een paar maanden verschijnt zijn gewerkt, zijn hun bedrijven niet of bundel Hoe het te rijmen valt. Met nauwelijks bereikbaar. De direc- anderen verzorgde hij de uitgave ties milieu en ruimtelijke ordening n Ar- menen dat dit wel meevalt. De be- Bor- drijven zullen vanuit Leiden en dewijk. Van zijn hand verschenen Voorschoten steeds te bereiken Alleen het pand van Presburg is bij de brand volledig verwoest. De winkels van Etos en Mac Maggie liepen weliswaar schade op, maar kunnen nog hersteld worden. Het college van B en W beraadt ook Een aanslag op de ouderdom, een studie gewijd aan het werk Remco Campert Lutinebel luidt, uit letterkundig werk dat in de ja ren dertig verscheen zijn. Alleen vanuit de Stevenshof zal gedurende een aantal jaren Voor wie de geen verkeer de Vinkweg kunnen bloemlezing inrijden. Maar dat is al enkele jaren geleden vastgelegd in het bestem mingsplan Stevenshof. LEIDEN - In de C&A-vestiging aan de Botermarkt komen 12 ap partementen. In het pand waar voorheen Xenos was gevestigd (eveneens aan de Vismarkt) komen 6 appartementen. Erica-Bouw uit Den Haag zal vermoedelijk na de bouwvakvakantie met de werk zaamheden beginnen. Vooral de ingang van de be drijfsruimte van de C&A vestiging zal een face-lift ondergaan. Het is nog niet bekend welk bedrijf zich in het pand zal vestigen. Volgens de gemeente is er wel een kandi daat voor de bedrijfsruimte. Aan vankelijk lag het in de bedoeling om meer bedrijven op de begane grond van het pand te huisvesten. Dit plan had tot voordeel dat de be woners van de appartementen via de voorzijde van het gebouw hun woning konden bereiken. Nu dit idee is verlaten, zijn de toekomsti ge bewoners aangewezen op een ingang aan de achterzijde van het gebouw. Aan de gevel van het gebouw zal weinig veranderen. Wel worden er enkele erkers aangebracht. In het dak worden grote glazen ramen derdorp heeft zondag in de vroege ochtend de kazerne aan de Gooi meerlaan bemand. De Leiderdor pers moesten overigens nog uit rukken om een autobrand te blus- Mark weet niet wat de oorzaak ran de brand in de Donkersteeg vas. "Het kan nog dagen duren Donkersteeg tijdens de herstel werkzaamheden. Tijdens de verga dering van de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aan gelegenheden suggereerden enige raadsleden om een noodbrug te slaan zodat het winkelend publiek niet aangewezen was op de Don kersteeg om de Haarlemmerstraat of Aalmarkt te bereiken. LEIDEN - De indruk bestaat dat In het dagblad Trouw van afgelo- er pogingen worden gedaan handel pen vrijdag stelde de econoom J.C. in harddrugs op poten te zetten in Hoekstra dat de heroïnehandel Leiden. Burgemeester Goekoop zich van de Amsterdamse Zeedijk leidt dat af uit het verhoogde aan- heeft verplaatst naar Haarlem en bod van softdrugs in Leiden. Vol- Leiden. In Leiden heeft de politie gens commissaris van politie Mos- echter nog geen harddrugs in be tert is ook het karakter van de han- slag genomen bij verschillende in- del in softdrugs veranderd. "Er is vallen in coffee-shops in de bin- geen sprake meer van dealers die nenstad. handelen om hun eigen gebruik te Daarbij werden wel drugs aangetroffen. keer. Abri's (1) Onlangs werd bekend dat in de regio Kennemerland honderden bushokjes door nieuwe exempla ren worden vervangen. De abri's worden geplaatst door reclame bedrijven. Zij hebben namelijk de bushokjes als reclameme dium ontdekt en willen wel voor onderhoud en beheer zorgdra gen als ze maar onbekommerd reclame kunnen maken. In sommige gevallen zijn de abri's eigendom van de gemeen te, zo niet, dan is de busmaat schappij NZH de beheerder. Hoe zit dat in Leiden? En: worden ook in deze ge meente de bushokjes overgedra gen aan reclamebedrijven die bijvoorbeeld de makkelijkste weg naar een geslaagde vakantie willen aanprijzen? Een woordvoerder van de. NZH vertelt dat er in Leiden ook al is gesproken over overdracht maar of dat ook daadwerkelijk gebeurt en wanneer - op die vra gen moet hij het antwoord schul dig blijven. Hij verwijst ons door naar de chef van het district, Leeuwenburgh. Leeuwenburgh vertelt even la ter dat de bushokjes in Leiden ei gendom zijn van de NZH. "Dat wil zeggen: op een paar na. De hokjes tussen Levendaal en Ho ge Rijndijk zijn van de gemeen te; die zijn indertijd na recon structiewerkzaamheden ge plaatst. Wat betreft de regio in de meeste gevallen zijn de abri's daar eigendom van de gemeen ten". Inderdaad, beaamt Leeuwen burgh, de sitüatie is eigenlijk- vergelijkbaar met Haarlem en omstreken. Je zou dan ook den ken dat niets overdracht aan re clamebedrijven in de weg staat. Of wel? "Nee", antwoordt de chef. "Punt is alleen: aan wie moeten we de hokjes verkopen. Er ko men meer bedrijven in aanmer king. Op dit moment bekijkt de gemeente welk bedrijf'het meest geschikt is". Worden de hokjes nog dit jaar vervangen door reclameobjec ten? Leeuwenburgh: "Het jaar is nog jong, dus ik zeg: ik denk het wel. We weten natuurlijk nog niet wanneer. En bovendien: hoeveel hokjes worden vervan gen door nieuwe? Vijftien, bij wijze van proef, of allemaal, in één klap? Op die vragen kan ik in dit stadium nog geen antwoord geven". De kans is groot dat de betonnen bushokjes worden vervangen door "elegante. Abri's (2) Gemeenteambtenaar Kuiper ver telt dat de gemeente op het punt staat om met een bedrijf in zee te gaan. "Eén bedrijf heeft inmid dels een offerte gedaan, we wachten nu even de anderen af, zodat we een verantwoorde keu ze kunnen maken waarmee ook de NZH tevreden is". In principe zullen er een stuk of honderd nieuwe abri's in Lei den komen, aldus Kuiper. "Het kunnen er een paar meer of min der zijn, dat weten we nog niet. Dat ze komen, is zeker. Die markt is nu tenslotte opengebro ken en we zouden wel gek zijn als we niet meedoen. Ik bedoel, die bedrijven zorgen voor onder houd; je zou wel gek zijn als je dat niet afstond". Omdat het een dure post is? "Je doelt op vandalen? Ach weet je wat in dit verband inte ressant is? Een tijdje geleden las ik een stukje van een deskundige en die zei dat zo'n hokje hele maal niet van beton of staal hoeft te zijn. Integendeel, die nieuwe abri's zien er zeer kwetsbaar en mooi uit, met als gevolg dat ze niet meer kapot worden ge maakt. Of bijna niet". Maak dat de kat wijs! "Nee heus, die filosofie werkt. Ik heb het zelf gezien, in het buitenland. Ik was in een nogal louche buurt in Frankrijk en daar stonden ook van die mooie hokjes Nou zou je denken dat die abri's geen lang leven beschoren is, maar vergeet het maar: ze werden niet kapot gemaakt. Waarschijnlijk omdat ze zo mooi zijn". "Ja, het mag gek klinken, maar zo schijnt dat te werken. Je zou misschien denken: maak ze maar van beton, want dan kunnen vandalen hun slag niet slaan. Maar dat werkt averechts. Dan gaan ze juist proberen of ze het hokje kapot kunnen maken". Koorts "De Elfstedentocht lijkt wat dichterbij te komen", zei Sipke- ma, voorzitter van de Friesche Elf Steden, vorige week. Het ijs was op sommige plaatsen nog erg dun, maar daar stond tegen over dat de Zuidwesthoek een prachtige uitgangspositie biedt, aldus ijsmeester Henk Kroes. Elke positieve uitspraak, ge daan door één van beide heren, heeft ongetwijfeld een nieuwe, nog grotere koortsgolf tot ge volg. De kranten staan trouwens de laatste tijd sowieso bol van de smeekbedes van mensen die er alles voor over hebben om mee te mogen doen als het spektakel doorgaat. Het grote landelijke dagblad heeft zelfs een aparte rubriek Elf stedentocht in zijn advertentie kolommen opgenomen. Behalve aanbiedingen van thermoschaatskleding, sweats hirts, stickers, buttons en caps, staan er in die rubriek ook adver tenties van mensen die alsnog proberen een startbewijs te krij gen. Tegen vergoeding, dat spreekt. (De koorts is nog niet zo ernstig dat mensen de meest dol le dingen aanbieden om maar een startbewijs te krijgen.) In deze krant wordt nog geen oorlog gevoerd om startbewij zen. Vorige week adverteerden er slechts twee mensen. Eén van hen had honderd gulden over voor een startbewijs. En hij zou ook het kruis afstaan na afloop. (Die jongen is wel zeker van zich zelf zeg!) Is het hem gelukt? De adver teerder kan helaas het antwoord niet één, twee, drie geven. Hij is weg, vertelt een huisgenote Weg, dat wil dus zeggen aan het schaatsen. En dan was er nog een restau rant dat een lucratief voorstel deed. Wie een startbewijs af stond, kreeg als beloning een etentje voor twee personen. Ook als het spektakel niet doorgaat - geen punt. Is het hem gelukt? Een woordvoerder van het be drijf zegt dat de plaatser van de advertentie op dit moment he laas niet aanwezig is. Ook aan het schaatsen"' "Jazeker, hij is aan het trainen voor de Elfstedentocht, want het is hem gelukt om een startbewijs te krijgen". aangebracht. Aannemer en archi tect hopen de definitieve plannen binnen enkele maanden bij de ge meente in te dienen. Het gebouw zal over ongeveer een maand door C&A worden ontruimd. De werk zaamheden kunnen dan na de zo mervakantie van start gaan. In het volgend jaar zullen de bouwactiviteiten zijn beéindigd. De werkzaamheden aan het pand van Xenos zullen gelijk met die van de C&A-vestiging verlo pen. Dit gebouw is intussen reeds ontruimd. Er hebben zich nog geen kandidaat-huurders voor de be drijfsruimte op de begane grond gemeld. LEIDEN - Het ijs is in de binnen stad op veel plaatsen levensgevaar lijk geworden nu de vorst in hevig heid is afgenomen. Oorzaak is het Energiebedrijf Rijnland dat grote hoeveelheden oppervlaktewater inneemt ter koeling van installaties en flink in temperatuur gestegen water vervolgens weer loost in de singels. Hierdoor ontstaat volgens de politie een circulatie van warm water dat langzaan het ijs aan de onderkant wegvreet. In verschillende singels zoals de Rijnsburger-. Mare-, Heren- en Zijl singel vallen spontaan grote gaten in het ijs. Hetzelfde geldt voor het ijs bij de Blauwpoortsbrug, Apo- thekersdijk en Oude Vest. Tijdens de strenge vorst van de afgelopen week ontstond op deze wateren een ijs vloertje waarover maar net kon worden geschaatst. Nu is het ijs op genoemde plaatsen volstrekt onbetrouwbaar geworden. De poli tie meldt dat gisteren minstens vijf mensen door het ijs van de Heren en Zijlsingel gezakt. De politie adviseert ouders om kinderen alleen op de gemeentelij ke ijsbaan (de gehele Zoeterwoud- se Singel) te laten schaatsen, om dat daar elke dag de ijsdikte wordt gemeten. Mostert signaleert ook een groeiende criminaliteit in de omge ving van de plaatsen waar in drugs wordt gehandeld. De politie heeft het afgelopen jaar een groot aantal personen aangehouden die in ge stolen waar handelden in de omge ving van de coffee-shops. De poli tie maakte in 1986 592 maal een HHHHproces-verbaal op wegens fietsen- aantal malen hoeveelheden soft- diefstal. In 1985 was dit slechts 92 Lezers schrijven Etherpiraten Als je het verhaal in deze krant van zaterdag 3 januari over etherpira ten goed leest, gaat het over het al gemeen over piraten die reclame maken. Daardoor worden ook pira ten gepakt die eigenlijk geen kwaad doen. Een piraat die alleen verstaanbare muziek uitzendt en dat zonder poespas en zonder er aan te verdienen, noemt zichzelf geen piraat maar een zendamateur. Natuurlijk kost het altijd geld en ook tijd. Maar zendamateurs heb ben dat er volgens mij voor over, anders zouden zij het niet doen. Daarbij moet ook rekening worden gehouden met het nut van de uit zendingen, bijvoorbeeld voor zie ken, eenzamen en bejaarden. Ik schat dat 80 procent van de luiste raars tot een van die groepen be hoort en die worden toch een beetie uit hun isolement gehaald. Ik denk dan ook nog aan de con tactbijeenkomsten die geregeld 's middags en 's avonds worden geor ganiseerd, uiteraard kosteloos, om die mensen op te vangen. Vlak voor de kerstdagen was er een zen damateur die via de ether contact zocht met deze mensen om er de andere dag een kerststukje te bren gen. Een mooi gebaar toch! De zendamateurs hebben wel de gelijk betekenis en nut voor allerlei mensen. Ze voldoen aan een be hoefte, net als veel andere bedrij ven. AJs er niemand meer belt, is dat een strop voor de PTT; koopt er niemand meer platen, dan is dat r de industrie. Dat zendamateurs. Als er zijn, hebben ook er een strop aan. Plaats daarom advertenties, laat al le zendamateurs bij elkaar komen en naar Den Haag gaan, vergezeld van alle luisteraars, om minister Brinkman een petitie aan te bieden dat zendamateurs moeten blijven. Kijk naar Veronica, ook daar is het toen gelukt. Veel succes. N. HoUebeek, Weidehof 18, Leider een strop v geldt ook vi die er niet i veel JA. IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M N EIGEN STUK VAN NEDERLAND De eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik I Per maand t 23.25* Per kwartaal 168.95 Per haltiaar f 137,90 Per jaar 1262.40 automatische beiaiing) i Per jaar I 262.40 i wat van toepassing >s) I i (postzegel met nodig) o h Alphens Dagblad, i r 10050. 2300 VB

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11