Gehele Donkersteeg kroop door het oog van de naald ^■aiwasr- 'Minder stress buschauffeurs in een autovrije Breestraat' leidsch m dagblad: Snel ingrijpen brandweer voorkomt erger rr Aangiften wegens mishandeling Leidenaar krijgt pak slaag Massale knokpartij Jongen (17) om het leven gekomen door tragische samenloop omstandigheden Spreekbeurt Van Weezei en Jozefzoon over 'revolutie in Suriname' Brandweer rukte 32 keer uit wegens wateroverlast MAANDAG 19 JANUARI 1987 (vervolg van pagina 1) LEIDEN - Het was niet voor niets dat na aankomst van de brandweer in de Donkersteeg onmiddellijk groot alarm werd geslagen. De vlammenzee was op dat moment al zo enorm dat het risico voor uitbreiding le vensgroot was. De omvang van de brand, de smalle steeg en de dicht tegen elkaar gebouwde huizen waren voor de brand weer redenen al het materieel in te zetten Door dat snelle ingrijpen is voor komen dat de gehele Donkersteeg in vlammen is opgegaan, meent politievoorlichter Graveland Brandende stukjes hout kwamen soms tot enkele honderden meters in de omgeving terecht. Gelukkig Op een gegeven moment konden b op spuiten in de Donkersteeg. was de wind niet zo guur en fel als enkele dagen- geleden. In dat geval was de ellende niet te overzien ge weest. Door de aanwezigheid van dakkapellen en veel ramen kon de vuurzee toch al zeer gemakkelijk overslaan naar vlakbij gelegen winkels Mac Maggie en Étos. Het gezin in de naast Presburg gelegen woning, lag nog te slapen op het moment dat de vlammen al bij de buurman door het dak sloe gen. Vandaar dat de politie zonder bellen de deur intrapte en de ge zinsleden nog in pyjama naar bui ten bracht. Die snelheid was niet tevergeefs. Luttele seconden nadat politiemensen en gezin op straat stonden, viel met veel geraas een deel van het dak van de schoenen kel door de glazen overkapping van de gang waardoor het pand juist was verlaten. Het gezin met drie kinderen werd tijdelijk onder gebracht in het politiebureau. Ook bewoners van panden aan de over zijde van de Donkersteeg en Oude Rijn werden uit hun huizen ge haald. Om hoeveel mensen het gaat. is niet bekend. Zij zochten snel onderdak bij familie en beken den. Oorzaak Over de oorzaak van de brand tast de politie nog in het duister. Zeker is dat de brand aan de ach terzijde van Presburg is ontstaan. Boven de schoenenzaak woonden geen mensen. Bovendien is de win kel vanaf de zijde van de Stille Ma re moeilijk bereikbaar vanwege een hoge schutting. De kans dat de brand is aangestoken is gering, maar zolang de oorzaak niet is ge vonden houdt de politie met alles rekening. Bouw- en woningtoezicht, brandweer, politic en een architect hebben zondag een onderzoek in gesteld. Van het pand van Pres burg kan waarschijnlijk alleen de voorgevel blijven staan Maar dat is het enige dat gespaard is gebleven. Zondag werd al besloten een deel van het pand aan de achterzijde te slopen vanwege instortingsgevaar. Ook Mac Maggie brandde geheel uit. Van Etos brandden de boven verdiepingen uit. De benedenver dieping liep ernstige rook- en wa terschade op. De vuurhaard werd van vier kan ten bestreden. Hoewel de brand weerwagens niet in de steeg zelf konden komen, was de brand toch goed te bereiken. Er was materieel opgesteld in de Haarlemmerstraat, die water onttrok aan de brandput aldaar, de Stille Rijn. Hooghstraat en Stille Mare. Stadhuis De,brandweer ging bij aankomst al snel over op open water. Daartoe werden met bijlen en kettingzagen wakken gemaakt in het water van de Oude Rijn. De stroom water van de vijf brandweerspuiten en twee ladderwagens veranderde de om geving van de Donkersteeg in een ijsvlakte. Op het moment van de brand vroor het zeven graden. Bij veel omstanders werd onmiddel lijk een link gelegd met de stad huisbrand van 1929 waarvan velen zich de fraaie foto's met de grote ijspegels kennen. Hoewel in min dere mate als indertijd bij het stad huis. vormden zich ook in de win kels ijspegels door het bluswater. De dienst gemeentereiniging strooide zout en pekel om ijsvor- ming in de Donkersteeg te bestrij den. In het midden van de Donker steeg. het laagste deel. ontstond een plas water van een halve meter waardoor Manfield blank kwam te staan. Een auto van de EHD was constant paraat voor noodgevallen, maar hoefde niet in te grijpen. Vanaf het begin van de brand was de belangstelling groot. De po litie plaatste dranghekken om de vele honderden mensen op afstand te houden. Hoewel om 5.48 uur (de brand werd gemeld om 4.26 uur) het sein 'brand meester' werd ge geven. duurde de nablussings- werkzaamheden tot diep in de middag. Voor velen was het zondag of schaatsen of naar de Donkersteeg. En wie slim was ging op de schaats naar de Donkersteeg. Tot vanmor gen vroeg was de Donkersteeg af gezet. Volgens de politie zou de steeg vandaag weer toegankelijk zijn. De getroffen winkels zijn in middels dichtgetimmerd. In de loop van vandaag zou ook het on derzoek naar de oorzaak van de brand worden voortgezet. Een wel heel stille Breestraat op zaterdag. Bussen reden er stapvoets, het c vijze van proef. Later dit jaar zal de straat voor langere tijd worden naatregel te kunnen overzien. denaar hield er een bloeduitstor ting aan het rechteroog en een ge scheurde oogkas aan over. De portier heeft op donderdag volgens een andere aangifte een aantal klappen uitgedeeld aan een Leidse bezoeker die erover klaag de dat hij niet werd binnengelaten. De Leidenaar moest het bekopen met een gezwollen lip en bloed- Tenslotte zou de portier op vrij dag iemand een pak slaag hebben gegeven. Een 36-jarige Leidenaar verliet om half twee De Waag om dat hij iels uit zijn auto moest ha len. Bij terugkomst mocht de man er naar eigen zeggén niet meer in en ging een discussie aan met de portier. Deze trok hem naar binnen cn deelde enkele klappen uit. LEIDEN - "De Breestraat is zon der autoverkeer en met bussen een hele rustige straat Dit conclu deert wethouder Peters van ver keer na de korte afsluiting van de Breestraat afgelopen zaterdag. De winkeliers van de Breestraat heb ben tot nu toe het standpunt gehul digd dat een afsluiting alleen zin vol is wanneer ook de bussen uit de straat worden geweerd. De korte afsluiting van zaterdag was bedoeld om video-opnamen te maken. De gemeente wilde een beeld hebben van de situatie in de Breestraat wanneer het autover keer niet tot de straat werd toegela ten en bussen zich tussen het wan delend publiek zouden begeven. De afsluiting begon zaterdag om tien uur. Op dat tijdstip sloot de politie de Breestraat aan beide zij den af. Er werd eerst een uur ge wacht met het maken van de opna men om de voetgangers aan de LEIDEN - Tijdens de jazzweek zijn drie aangiften bij de politie gedaan tegen de portier van De Waag. De ze wordt er volgens de politie van verdacht een aantal keer klappen te hebben uitgedeeld aan bezoe kers van de jazzmarathon. Een man uit Leiden stond woensdag voor de ingang te wach ten om naar binnen te komen. Op het moment dat hij helemaal voor aan stond kreeg hij een duw. De man wilde zich omdraaien, maar kreeg naar eigen zeggen tegelijker tijd een klap in het gezicht, ver moedelijk van de portier. De Lei- LEIDEN - Een 53-jarige Leidenaar is half drie zaterdagnacht door een automobilist op de Haarlemmer straat in elkaar geslagen. Zijn bril sneuvelde en zijn kunstgebit is in tweeën geslagen. Volgens getuigen stapte de dader uit fcijn auto en be gon hij de Leidenaar. die flink wat gedronken had. zonder aanwijsba re aanleiding te slaan Daarna stap te de man in zijn auto en reed weg. LEIDEN Voorde bioscoop Luxor aan de Stationsweg vond op zater dagavond een grote vechtpartij plaats tussen ongeveer 50 jongeren uit Den Haag. Utrecht, Delft en Leiden. Een groep jongens uit Lei den zocht ruzie en dat werd dooi de niet-Leidenaren niet gepikt. Twee surveillerende agenten vroe gen versterking en met harde hand werden de vechtenden uit elkaar gehaald. Een 20-jarige Leidenaar werd voor verhoor naar het bureau meegenomen. Een Hagenaar van 31 jaar moest met een bebloed hoofd naar het AZL worden ge bracht. LEIDEN - Als gevolg van tragische samenloop van omstandigheden is de 17-jarige Erik van der Meyden uit Leiden zaterdagochtend om het leven gekomen. De exacte doodsoorzaak is nog niet bekend. Vandaag zal sectie worden verricht. De politie heeft in verband met deze zaak geen verdach ten aangehouden. Tijdens een disco in de LFC-kantine kreeg de jongen ruzie met een andere jongen over een meisje. Het slachtoffer kreeg een klap in het gezicht en raakte daarvan zo over zijn toeren dat hij met zijn hoofd een aantal keren tegen een draadglasruit bonkte. Een omstander gaf hem een duw om te bewerkstelligen dat de jongen niet langer tegen de inmiddels gebroken ruit van de deur bleef slaan met zijn hoofd. De Leidse jongen struikelde en sloeg vervolgens met zijn achterhoofd tegen de grond. De buiten kennis geraakte jongen werd direct naar het AZL overge bracht. Daar verslechterde zi jn toestand snel en later overleed de jongen De politie was heel terughoudend in het geven van informatie, omdat volgens de woordvoerder "drie families bij dit ongeval op zeer emotione le wijze zijn betrokken". Jozefzoon. woordvoerder van Ron nie Brunswijk, zullen maandag voor het CDA-afdeling Leiden spreken over het onderwerp 'Ne derland en de Surinaamse revolu tie'. Vanaf 20.00 uur zullen de he ren Gualthèrie van Weezei en Jo zefzoon hun spreekbeurten hou den. waarna gelegenheid tot dis- Omdat het een algemene leden vergadering van het CDA betreft zal na 22 00 worden voortgegaan met huishoudelijke zaken. Plaats van handeling is In De Vergulden Turk aan de Steenstraat 2. situatie in de Breestraat te laten wennen. Om elf uur begon de directie verkeer de 'Osnabrück-va- riant' op video vast te leggen; de bussen reden met een snelheid van tien kilometer door de straat. Om kwart voor twee werd be gonnen met de filmopnamen van de 'Leidsestraat-variant'; de bus sen hadden maar een rijbaan ter beschikking en moesten op elkaar op zogenaamde wisselplaatsen la ten passeren. De rijbaan was met kegeltjes aangegeven. Nadat de viedeo-opnamen gereed waren, werd de afsluiting nog voor drie uur 's middags beëindigd. Het voetgangersverkeer had za terdag nogal wat tijd nodig om te wennen aan de nieuwe situatie. In de loop van de middag werd het steeds drukker op de rijbaan. Het winkelend publiek stak vaker dia gonaal de straat over en maakte ook gebruik van de rijbaan om te wandelen. B. Leeuwenburgh van de NZH vond het opvallend dat de gelui- doverlast van de bussen aanzien lijk afnam, wanneer die onge stoord kunnen doorrijden. "Nor maal gesproken is het in de straat een lawaai van de stoppende en weer optrekkende bussen". Posi tief punt is volgens Leeuwenburgh dat de stress van de chauffeurs af neemt wanneer de Breestraat voor autoverkeer wordt afgesloten. "Het is zo dat de bussen met een vaartje van tien kilometer de Bree straat gemiddeld sneller afleggen dan in het spitsuur of op zaterdag". Leeuwenburgh vindt wel dat om definitieve conclusies te trekken LEIDEN - De politie heeft samen met de brandweer dit weekend 32 keer moeten uitrukken voor wate roverlast die is veroorzaakt door bevroren en gesprongen waterlei dingen. In de meeste gevallen werd de politie gewaarschuwd door de buren, omdat de bewoners niet thuis waren. Volgens de poli tie kan deze overlast worden voor komen door de hoofdkraan van de waterleiding af te sluiten. Nu zitten de buren veelal met de waterscha de Sluiproute De heer R J. van Cruijsen van het wijkcomite Pieters- en Acade- miewijk is minder te spreken over de korte proef "Ik begrijp wel dat de afsluiting diende om filmopna men te maken, maar het had toch wat zorgvuldiger moeten gebeu ren. Er maakte nogal wat verkeer gebruik van de sluiproute via Steenschuur/Langebrug, de auto's kwamen uiteindelijk op het Ra penburg uit. Dat is natuurlijk bij een langdurige afsluiting onaan vaardbaar". Van Cruijsen had wel een toename van het verkeer op het Noordeinde geconstateerd "Het was moeilijk om een goed beeld te krijgen omdat het een erg rustige dag was" Het wijkcomite staat op het standpunt dat er bij een afsluiting van de Breestraat ook verkeerswe rende maatregelen op het Noord- einde moeten worden getroffen "We zullen bekijken of we juridi sche stappen kunnen ondernemen wanneer tot afsluiting van de Bree straat wordt besloten". Er deden zich in de stad geen moeilijkheden voor door afsluiting van de Breestraat. Ook bij de poli tie waren er geen klachten binnen gekomen over verkeersproblemen De afsluiting van de Breestraat leidde nauwelijks tot files elders in dt stad. Wel was het bijvoorbeeld op de Hooigracht drukker dan gebruike lijk- (foto Henk Huuwmjn

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7