Leiden krijgt geld voor bouw 921 huizen in 1987 Afdeling hematologie geopend Tevredenheid van deelnemers over Leidse uitmarkt groeit Organisatie Elfstegentocht draait op volle toeren leidsch m dagblad: Gezamenlijk project over agressie van scholen in Merenwijk Benoeming hoogleraren 'Huisartsgeneeskunde voor Leiden behouden' ZATERDAG 17 JANUARI 1987 Prijsstijging in bouw uiet gecompenseerd LEIDEN - De gemeente Leiden heeft voor 1987 van de rijksoverheid geld gekre gen voor de bouw van 921 woningen. Dat zijn er vol gens wethouder D. Tesse- laar precies 8 minder dan waarom Leiden heeft ge- Aanvankelijk wiide Leiden 1100 woningen bouwen in 1987. Maar na overleg met de gemeentebesturen van de plaatsen daar vlak omheen (Zoeterwoude, Voorschoten. Oegstgeest en Leiderdorp) heeft Leiden een deel van de wensen la ten vallen. Dat ten gunste van de woningbouw in die plaatsen. "Wij hebben onze verlangens iets ge vraagd, maar hij is wat het temperd met de bedoeling aantal betreft niet ontevre- 8e"de iaren .het, aantal woningen op te voeren ten koste van de ande gemeenten die deel uitmaken de agglomeratie Leiden", licht den. Wel heeft hij ernstig kritieke op het feit dat de overheid op geen enkele de wethouder toe manier het hogere btw-ta- rief en de gestegen prijzen voor bouwmaterialen in de subsidie heeft verwerkt. In 1987 is er geld beschikbaar voor de volgende soorten wonin gen: 223 premie-A-koopwoningen; 128 premie-B-woningen; 120 pre- mie-C-woningen (eenmalige subsi die van 6500 gulden); premie-D- woningen (eenmalige subsidie van 20.000 gulden op woningen in de binnenstad die ingrijpend moeten worden opgeknapt); 379 huurwo ningen en 31 zogenaamde premie huurwoningen die mogen worden gebouwd door beleggers. Volgens Tesselaar is het nu al het tweede jaar dat de rijksoverheid geen rekening houdt met de geste gen prijzen van bouwmaterialen. "Ik schat dat de prijsstijging in 1987. inclusief de verhoging van het btw-tarief, ongeveer 3 procent bedraagt. Op een bouwprogramma van Leiden lijking op jaarbasis ongeveer 100 miljoen gulden kost. is dat al gauw een paar miljoen gulden", meent Tesselaar. De contingenten - zo heten de aantallen woningen waarvoor ge meenten jaarlijks geld ksijgen om ze te kunnen bouwen - worden op die manier ondergraven. "En het is al het tweede jaar dat dat gebeurt. Ook dit jaar zijn de prijsstijgingen niet gecompenseerd". Tesselaar schat het aantal woningen dat Lei den op deze manier misloopt al op enkele tientallen. "Maar aan de an dere kant moet vanwege de hogere kosten wel een hogere huur in re- LEIDEN - De voorzitter van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid, J.P.M. Hendriks, heeft gisteren de afdeling hematologie/beenmergtransplantatie van het i_ Academisch Ziekenhuis officieel geopend (zie foto Hol- kening worden gebracht. Dat is be- vast) Deze opening werd gemerd met een symposium spottelijk' LEIDEN - Op drie scholen in Lei den is gisteren een tamelijk uniek project over agressie onder leerlin gen begonnen. Uniek omdat dit sa men met de openbare basisschool De Dukdalf, de protestants- christelijke Zijlwijkschool en de rooms-katholieke basisschool De Zonnewijzer is georganiseerd. De ouders van leerlingen van de Dukdalf staken een tijd geleden de koppen bij elkaar, omdat zij wat meer bij opvoedkundige zaken van hun kinderen betrokken wilden worden. Gebleken is namelijk dat tussen de leerlingen van de drie, in één schoolcomplex gehuisveste, scholen in de Meren wijk nogal wat rivaliteit bestond. Kreten als 'Hé jongens, kom op, even die ijsbal naar de christelijke meester mik ken' of'die spuitbussentroep op de ramen hebben de jongens van de openbare gedaan', waren nogal eens te horen. Het team van de Dukdalf kreeg de concrete vraag voorgelegd: "Kunnen we een project over agressie organiseren?" Al snel werd de andere twee scholen ge vraagd om mee te doen en augus tus vorig jaar ging de voorberei dingsgroep aan het werk. Voor de kleuterbouw, de onder- draagzaam waren ten opzichte van eri bovenbouw werden aspecten kinderen van de andere scholen", gfekozen die goed aansluiten bij de Vandaar het project, dat vanmid- belevingswereld van de kinderen, dag begon met een spelletjes-mid- Steeds stelden ouders zich daarbij dag en dat in totaal twee weken zal de vraag wat agressie is, waar het duren. vandaan komt (invloed tv, aange- Vanmiddag wandelden de kin- boren afwijking, agressieve ou- deren van onder- en bovenbouw tiers? enz.). door de drie scholen heen, zaten Saskia Kousemaker, een van de met elkaar in groepjes en speelden leden van de voorbereidingsgroep: 'gemixed' samen. De kleuters "Tijdens die gesprekken kwamen mochten wél in hun eigen lokaal allerlei zaken naar voren. Zo bleek blijven voor onder meer een pop tijdens een klasse-avond dat som- penkast, maar ze werden spelen- mige kinderen op school erg grof derwijs met hun neus op het feit de mond zijn, terwijl ze thuis gedrukt dat er ook nog andere kin geen onvertogen woord spraken. Dan vraag je je af hoe dat komt. In elk geval werd duidelijk dat kinde ren van de ene school weinig ver deren zijn. Dinsdagavond is er een ge- spreksavond voor de ouders, waar voor al meer dan 200 deelnemers zich hebben opgegeven. Op die avond zullen onder anderen twee pedagogische medewerkers van de provinciale Kruisvereniging Zuid- Holland een inleiding over agressie houden. Naar aanleiding hiervan zullen de ouders in groepjes gaan discussieren over twee stellingen "of vragen die op hun lippen bran den". Verder is in de Zonnewijzer een tentoonstelling ingericht door de PTT. Daar zijn onder meer een kapotgeslagen telefooncel, een postzegelautomaat en tal van pos ters te zien. Ook de Leidse politie verleent medewerking aan het pro ject. De politie vertoont dia's. Het project wordt op 30 januari afgesloten met de uitgave van een project-krant waarin elke klas een steentje bijdraagt in de vorm van tekeningen, puzzels, korte verhaal tjes en dergelijke Ook is het de bedoeling om in sa menwerking met de gemeente een blijvende herinnering aan het pro ject te houden door op de zijmuur van de gymzaal de kinderen 'lega le' graffiti te laten schilderen. Hier bij zal wellicht de hulp van een kunstenaar worden ingeroepen. over de nieuwste ontwikkelingen op het gebied hematologische zorg en beenmergtransplantaties bij volwassenen. De afdeling hematologie/beenmergtransplantatie is in 1965 opgericht als 'isolatiepaviljoen'. Het was de verpleegafdeling van het Interuniversitair Instituut voor Radiopathologie en Stralenbescherming (1RS) en moest zorgen voor de opvang van stralingsongeval len-patiënten. In 1965 werd voor het eerst beenmerg bij een kind getransplanteerd en in 1967 bij een volwassene. Op 1 januari 1981 werd het isolatiepaviljoen door het Aca demisch Ziekenhuis overgenomen van hel IRS. Ook na deze overname bleef het paviljoen beschikbaar voor stralingsongevallen-patiënten. In de nieuwbouw van het AZL is ernaar gestreefd om de intensieve hematologische zorg (hematologie is de leer van het bloed) zoveel mogelijk centraal onder te brengen. Niet alleen beenmergtransplantaties, maar ook intensieve chemotherapie bij patiënten met bij voorbeeld acute leukemie. Dit leidde tot een uitbrei ding van de zes bedden van het isolatiepaviljoen naar 12 bedden voor intensieve hematologische zorg en beenmergtransplantatie. LEIDEN - De derde Leidse Uit markt is voor 82 procent van de deelnemers zeer nuttig geweest, zo blijkt uit een enquête die de werk groep Leidse Uitmarkt naar de 72 deelnemende verenigingen en in stellingen heeft gestuurd Vorig jaar vond 'slechts' 71 pro cent van de deelnemers de uit markt nuttig voor de eigen vereni ging. Op de vraag of er volgend jaar weer een Leidse Uitmarkt moet worden gehouden, antwoordden alle deelnemers positief. Voor de LEIDEN - Aan de Leidse Univer siteit is dr. E. Postel-Coster be noemd tot bijzonder hoogleraar in de positie van vrouwen in verande rende samenlevingen. Mevrouw Postel werkt sinds 1958 aan de uni versiteit. De hoofdthema's van haar onderzoek zijn vrouwen en ontwikkelingsproblematiek en li teratuur en samenleving. Mevrouw Postel promoveerde in 1985. Dr. H.J. de Jonge werd aan de universiteit benoemd tot bijzonder hoogleraar in de geschiedenis van de bestudering en uitlegging van de Bijbel in de vroeg-moderne tijd. Dr. De Jonge is vanaf 1985 univer sitair docent aan de faculteit der godgeleerdheid aan deze universi teit. Daarvoor werkte hij 15 jaar aan de Universiteit van Amster dam. Hij promoveerde in 1983 cum laude. Dr. J.J.P. van de Kamp is aan de Leidse Universiteit benoemd tot bijzonder hoogleraar in de klini sche genetica, in het bijzonder de erfelijkheidsvoorlichting. Dr. Van de Kamp werkte na zijn opleiding onder meer op de afdeling kinder geneeskunde van het Academisch Ziekenhuis. Hij promoveerde in 1979 cum laude en is sinds 1980 medisch hoofd van het Klinisch Genetisch Centrum Leiden. Dienstplicht In uw krant is onlangs aandacht besteed aan een radioprogramma waarin kamerleden van de drie grote partijen zich uitspraken voor militaire dienstplicht voor vrou wen. U citeert het kamerlid Van Heemskerk: "jonge vrouwen, nu is het tijd om de last van de dienst plicht ook op jullie schouders te leggen". Na meer dan veertig jaar vrede in West-Europa schijnen ook kamer leden vergeten te zijn dat de essen tiële functie van een leger deze is: ingezet te worden in oorlogstijd. Een leger waarmee dit niet meer kan is een speelgoedleger, wegge gooid geld. Wanneer vrouwen met gelijke rechten en dus ook gelijke plichten als de mannen worden op gezadeld met een dienstplicht, houdt dat dus in principe ook de inzet voor gevechtstaken in een oorlogssituatie in. Laten we proberen ons dat voor te stellen. Nemen we als voorbeeld de situatie tijdens de Eerste We reldoorlog aan het Westfront, dat immense abatoir dat zich uitstrek te van de Zwitserse grens over Noord-Frankrijk tot aan de Belgi sche kust. Bekend uit de wereldli teratuur: lm Westen nichts neues van Remarque, Le Feu van Bar- busse en Goodbye to all that van Robert Graves. Het zouden dan vrouwen ge weest zijn die met spades en hou welen elkaar de hersens insloegen; het zouden vrouwen zijn geweest die kapotgeschoten lagen te rotten in de bomtrechters van het nie mandsland; het zouden vrouwen zijn geweest die uit de oorlog te rugkwamen als "grandes muti- lees" met half weggeschoten ge zichten en ledematen, kapotte li chamen op krukken en in kar retjes. Gelijke rechten, gelijke plichten, nietwaar? Het wezenlijke van het soldaat zijn is niet de sleur van het paraat- zijn in vredestijd, balend als een stier en af en toe een oefening om de ergste verveling te verdrijven. De essentie van het soldaat-zijn is het vermogen om in een gevechts- organisatoren aanleiding om het festijn opnieuw in september van dit jaar te organiseren. Eind van deze maand zal dan ook in de dag bladen een oproep aan verenigin gen en instellingen verschijnen om zich alvast in te schrijven. De Leidse Uitmarkt, waarop (amateur) verenigingen en instel lingen zich aan het publiek presen teren, trok afgelopen jaar een re cord aantal bezoekers: 15.000 men sen liepen die zaterdag de Pieters kerk binnen. Op de vraag hoe de algemene in druk van de Leidse Uitmarkt 1986 was, antwoordde 75 procent 'goed', 17,5 procent kreeg zelfs een 'zeer goede' indruk, terwijl 7,5 procent een matige tot slechte indruk had gekregen. Opmerkingen bij deze vraag: "Vooral 's middags erg druk met geïnteresseerd publiek' en "Alles wat lawaai maakt komt tot zijn recht, maar voor muziek die aandacht vraagt is de Uitmarkt i haar huidige deloos". Die kakofonie volstrekt Vandaar dat de organisatoren ook nu weer de suggestie kregen om het geluid wat meer te reguleren, zodat de groepen niet tegen elkaar inspelen. Andere suggesties aan het adres van de organisatoren: "Niet tegelij kertijd met de Leidato organise ren, geen markt meer 's avonds, maar een informeel samenzijn met borrel en muziek, een parkeerkaart voor de deelnemers, opdat zij hun auto in de buurt kwijt kunnen". Een andere deelnemer pleit voor een uitgebreidere opzet op meer plaatsen tegelijk, dus behalve in de Pieterskerk ook in de Waag. schouwburg, Microtheater en LAK. Over de organisatie, zowel vooraf als op de dag zelf, was 60 procent tevreden, 30 procent vond de orga nisatie zelfs uitstekend, terwijl 7.5 procent matig tevreden was. Als er dit jaar weer een Leidse Uitmarkt wordt georganiseerd zal 90 procent van de deelnemers van het afgelo pen jaar opnieuw in de Pieterskerk staan, zo hebben zij al te kennen gegeven. LEIDEN - "Het Energiebedrijf 2ei; der met een bajonet de buik open te scheuren. Gelijke rechten en dus ook gelijke plichten, nietwaar? Ook vrouwen zullen dan moeten leren met een bajonet om te gaan. Wat veel erger is, mannen zullen dan moeten leren ook de bajonet tegen een vrouw te gebruiken. Wat voor training zou je een man moe ten geven om hem zo ver te krij gen, dat hij zonder morele rem ming of emotionele hapering een vrouw met een bajonet open legt? Zo'n training, mocht ze slagen, zou die mannen van alle menselijk heid ontdoen en ze maken tot we zens lager dan beesten. Ik heb het altijd als een pluspunt Rijnland stoola'de stichting" Lei'- van onze beschaving beschouwd den Promotion, die zich met de or- dat vrouwen in principe vrijgesteld ganisatie van de derde Elfstegen- zijn van het oorlogvoeren en tegen tocht bezighoudt, letterlijk warm", de gruwelen van een oorlog zo veel Dat zei woordvoerder Van Woer- mogelijk worden beschermd. Dat den gisteren bij het bekend maken is trouwens geen unicum voor on- van het traject van deze tocht, die ze beschaving, zelfs bavianen ken- ajs de weergoden meewerken op nen een soortgelijke taakverdeling zondag 25 januari wordt verreden, tussen mannetjes en wijfjes. Omdat door het warme koelwa- De opvattingen van de door u ter sommige grachten en singels aangehaalde kamerleden getuigen nog vrijwel open liggen, wordt het mijns inziens van een stuitende traject anders dan vorige jaren, stupiditeit of van een weergaloos Maar dat is niet de enige reden pervers sadisme. De keus daartus- voor de wijziging. Vorig jaar bleek 1 hen. namelijk dat veel mensen de tocht van zo'n acht kilomter aan de korte kant vonden. Vandaar dat nu een parcours van 15 kilometer is uitge- LEIDEN - Wethouder Van Dongen verrichtte gisteren de opening van de Lucas van Leydenschool aan de Vliet (zie foto Holvast). De wethouder toonde zich heel tevreden over het uiteindelijke resultaat. De Vliet is volgens - haar nu een plaats waar "oud en nieuw elkaar ontmoeten". Van Dongen zei dat het een gebouw uit de 20ste eeuw situatie, zonder morele remming oi JS temidden van panden met grote historische waarde. Ze liet erop volgen dat het nieuwe onderkomen daarom 'j5 beslist niet 'minder is dan de omgeving. 'De panden uit de vorige eeuwen zijn gemaakt van eerlijk materiaal en dat geldt nu ook voor de Lucas van Leydenschool". In haar toespraak bracht de wethouder in herinnering de langdurige en warrige wijze waarop de plaats voor nieuwbouw werd bepaald. De keuze voor de Vliet viel bij een deel van de omwonenden in slechte aarde. Daarop werden bezwaarschriften ingediend die ongegrond zijn verklaard. Ook een handtekeningenactie van het actie comité 'Redt de Vliet' mocht niet baten. De Lucas van Leydenschool is sinds oktober vorig jaar in gebruik LEIDEN - De Districtscommissie Zuid-Holland noord, het raadge vend orgaan voor de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid, vindt de opheffing van de vak groep huisartsgeneeskunde onaan vaardbaar. De commissie vreest dat opheffing effect zal hebben op het netwerk van regionale huisartsen en op het goede huisartsen-nascholingsprogramma van de Boerhaavecursussen. De Districtscommissie geeft de raad dan ook in overweging om veel aandacht aan het probleem te schenken. "Iedereen is gebaat bij een goede huisarts. Het is in strijd met elkaar om enerzijds de eerste lijns gezondheidszorg te verster ken en aan de andere kant deze vakgroep op te heffen", is de me ning van INFORMATIE - Er komt een in formatie-avond over de bouwplan nen voor de locatie Hoge Morsuv.' Aquamarijnstraat. Buurtbewon< deden gisteren, bij de raadsr< missie voor volkshuisvesting 1 i beklag over het verdwijnen van het enige stukje groen in de wijk. De groenstrook zou wellicht moeten wijken voor 11 vrije-sectorwonin- gen. Wethouder Tesselaar zegde de bewoners toe een informatie avond te houden over de gemeen telijke plannen. Lozen warm koelwater noopt stichting parcours te verleggen de Zoeterwoudsesingel, waar bij de Disselbrug een kluunpunt is vanwege het een groot wak daar waar veel eenden zwemmen. Vorig rijden en dus ook alle stempels op jaar werd daar rechtdoor gereden. Een tweede nieuwtje bij deze derde Elfstegentocht is dat de deel- die de tocht helemaal uit- sen laat ik K. Maus, Mozartstraat 43, Leiden. Bingo Speeltuin Rondom de Maredijk houdt vandaag in het clubge bouw aan de Maredijk een bingo Aanvang 20.00 uur. Strandloop Atletiekvereniging AV Hol land houdt morgen een strand loop over 2,4,8 of 12 kilometer. De start is om 11.00 uur aan de Was- senaarse Slag op het laatste par keerterrein links. Tentoonstelling In de openbare bibliotheek aan de nieuwstraat 4 begint maan dag een tentoonstelling van de Open School. Deze tentoonstel ling laat zien met welke motieven deelnemers naar de Open School komen, wat de inhoud van het lesprogramma is en welke moge lijkheden er zijn als men verder wil leren. hun kaart hebben weten te be machtigen, een medaille krijgen. Verder is de tocht globaal dezelf de als voorgaande jaren: op zon dagochtend half elf kunnen de eer ste deelnemers zich melden. De laatsten mogen nog 's middags om vier uur van start gaan. Daarna wordt stempelpost na stempelpost opgedoekt. De start is bij de Rembrandtbrug aan het Galgewater. Vandaar gaat het over de Rijn- en Schiekade en dat is een nieuwtje, want vorig jaar was die mogelijkheid er nog niet, omdat de Trekvliet nog niet hele maal open was. Via de Schelpenka de gaat het richting Witte Singel die wordt overgestoken om naar de Vliet te gaan. Vervolgens komen de rijders op het Rapenburg schaatsen en via de Groenhazen- gracht gaat het weer richting Witte Singel. Daar is dan bij de Schcl- penkade een druk kruispunt, dus •gaat het rechtsaf de Cro- nesteinkade op om via Lorentzka- de op de Nieuwe Vaart (Kanaal) te komen. Ijsmeester Hofman is he lemaal lyrisch over dit stuk ijs. want het is daar elf centimeter dik en prachtig glad. Van Woerden spreekt zelfs over het Leidse 'Bart- lehiem-punt": "Zelfs de Wilhelmi- nabrug is veilig". Daar eenmaal on derdoor, gaat het linksaf het Utrechtse Jaagpad op, vervolgens rechtsaf over de Oranjegracht ("een prachtig stukje stadsvernieu wing"), linksaf kronkelend over de Zuidsingel en Herengracht om ver volgens de Oude Rijn op te schaat sen. Dit laatste is het zwakste punt in het parcours, vanwege het war me EBR-koelwater. Wellicht dat hier een wijziging in de route wordt aangebracht. Is dat niet het geval, dan gaat het via Oude Rijn naar de finish bij het Waaghoofd. Komende donderdag wordt door de organisatoren waarschuwen de de organisatie een beslissing geno- schaatsers om daar voorzichtig aan te doen Vervolgens loopt het trsyect beetje het noordelijke stuk de tocht, dat tevens het zwakste Blijft het daar open dan wordt vai af het Utrechtse Jaagpad weer te ruggegaan richting Zoeterwoudse singel (bij 't Veerhuys) om richting Galgewater te schaatsen, waar het startpunt dan tevens eindpunt zal zijn. Van Woerden: "We hebben een hard hoofd in dat stuk Oude Rijn. Ook de Nieuwe Rijn, de Oude Vest en de Haarlemmertrekvaart zijn niet veilig. Op sommige stukken lijkt er mooi ijs te liggen, maar aan de onderkant brokkelt het af door dat warme koelwater. Ik ben zelfs bang dat het in volgende jaren niet anders zal zijn. In het ergste geval moeten we een groot stuk van het centrum laten liggen". Dat zou in strijd zijn met de doel stellingen van het organisatiecomi té, dat mensen uit Leiden en omge ving vanaf het ijs wil laten kennis maken met mooie delen van de his torische binnenstad. Vorig jaar wa ren er 5.000 deelnemers en ook dit jaar wordt weer eenzelfde aantal verwacht. De organisatoren heb ben in elk geval al 5.000 medailles laten slaan Omdat het traject lan ger is. zullen er meer stempelpos ten worden neergezet. Veelal zijn die te vinden in kroegen, maar in sommige gevallen, zoals op de Nieuwe Vaart, zal de post op of bh het ijs staan. Van Woerden: "We hopen dat het weer een gezellig familie-evene ment gaat worden. Iedereen kan de tocht op zijn dooie gemak uitrij den. Er mag vanaf één uur 's mid dags muziek worden gemaakt en verder mag iedereen die zich ge roepen voelt als ïjsveger optre den". Ook particuliere 'koek en zopiés zullen niet worden geweerd Het gemeentebestuur zal een oogje toeknijpen. Een groot aantal raadt leden is verzocht om als 'stempe laar' op te treden en veel dames en heren politici hebben al laten we ten deze taak op zich te willen ne- De deelnemers krijgen bij de in schrijving een routekaart mee. Het Rode Kruis is paraat om eventuele gewonden te verzorgen, want als het ijs mooi is, wordt er harder ge reden. "Laten de mensen vooral goed bukken bij bruggen", waar schuwt Van Woerden alvast. De scouts van de Jan van Galengroep zullen helpen met het opzetten van stempelposten en het leggen van matten op kluunplekken. Dus als het EBR en het weer meewerken staat niets'meer de derde Elfste gentocht in de weg

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9