'Ik ben een beeldenfanaat' land Noorderkerk verwacht bevriende hulp uit hele Leraar Jan Peters en zijn uit de hand gelopen hobby PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 17 JANUARI 1987 HORSSEN (GPD) - Jan Pe ters heeft na de kerstvakan tie zijn werk als leraar wel hervat, maar het is de vraag of hij deze baan nog lang zal voortzetten. Hij denkt er na melijk sterk over, daarmee te stoppen. Niet dat hij geen plezier meer heeft in zijn schoolwerk, maar een "uit de hand gelopen hobby", zoals hij zelf zegt, dwingt hem er min of meer toe het lesgeven te beëindigen. Zijn liefhebberij was in de kerst vakantie - traditiegetrouw - weer te bewonderen in de eeuwenoude Sint Bonifa- ciuskerk te Horssen. Ruim vierduizend mensen bezochten toen zijn tentoon stelling van 'religieuze kunst'. Want zo noemt Peters zijn uit gebreide collectie heiligenbeel den, kandelaars, kerkzilver, wijwaterbakjes, wierookvaten, bidstoelen, offerblokken, schil derijen, boeken, kortom een kerkinventafis die men alleen aantreft (of aantrof) in rooms- katholieke bedehuizen. Behalve die kerk heeft hij voor het uitstallen van zijn ge wijd materiaal een zaak in het naburige Batenburg. Verder beschikt de 39-jarige Peters - die was voorbestemd om pries ter te worden maar daar bij na der inzien toch van afzag - over een loods in Wijchen, propvol met 'heiligenspul'. En een be jaard echtpaar stond nog zijn zolder aan hem af. Trouwens, ook in Peters eigen huis wordt elke leke plek benut om er 'de votie-attributen' neer te zetten of op te hangen Sfeer Achteraf is Jan Peters wel blij dat hij geen priester is geworden. "Ik had toch niet zo kunnen aar den in de huidige katholieke we reld. In allerlei opzichten vind ik die te steriel. We hoeven niet hele maal terug naar de tijd van vóór de jaren zestig, maar naar mijn gevoel zijn veel mensen weggelopen uit de katholieke kerk omdat de sfeer er weg is. Volgens mijn moeder had ik juist een goed missionaris of bouwpastoor kunnen worden. Ik heb nu mijn zelfgerichte katholie ke overtuiging, die ik ook op mijn kinderen overbreng. Daarvoor hoef ik niet elke zondag in de kerk te zitten". Wat bij Peters bleef, was zijn be langstelling voor religieuze kunst. Daarvoor reist hij stad en land af, ook in andere landen van West-Eu ropa. "Ik ben begonnen met het voor mezelf verzamelen van reli gieuze voorwerpen. Vooral beel den, want ik ben een echte beel denfanaat. Een soort heiligenspe- cialist. Maar het moeten wel katho lieke beelden zijn". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 prof. dr. v. Gennep, voor studente- nekklesia zie Marekerk; Marekerk 9.45 ds. A. J. de Jong, 12 studentenekklesia, 5 ds. Roetman, Ermelo; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer; Oecumeni sche geloofsgemeenschap De Regen boog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 pastoor v. Well; Bethl.kerk (Driftstr.) 10 ds. Schouten, gez. dienst; Bevrijdingsk (Montgomerystr.) 10 ds. Rietveld, 5 ge bedsdienst ivm week van de eenheid, ds. Rietveld en pater Douma; Vredesk (Burggravenl.) 10 ds. De Mey; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Petrakerk (Surinamestr.) 10.30 dovendienst. ds Franken, Zeist. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk dienst. 10.15 ds. Terlouw-Sterk; Diako- nessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof, ha. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10.30 dovendienst, ds. Franken, Zeist, zie verder Bethl.kerk herv. gem.; Oude Vest 10 mej. R. Veenstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hemmes; Merenwijk zie herv. gem Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. F. v.d. Hoeven. Ge ref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Room. 5 ds. Houtman. Chr. Geref K. (Steen- schuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Rietdijk. Moerkapelle. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30 Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 pastor H. Delemarre. Doopsgez.- Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieters- kerkstr.) 10.30 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek. Evang. Ge meenschap (Middelstegr. 3) 9 evang. J. Faber, 10.30 evang. W. Smit. Evangelie- centrum-Pinksterbew. (Bethlehems- kerk Lammermarkt) zo. 10 en wo 8 evang. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. C. Dekker. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.) Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Oud-Kath. K. (Zoe- terw.singel) zo. 10, behalve tweede weekeind van de maand, dan zat. 7.30 nam. gez. oud-kath.-anglicaanse dienst Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 11, Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijn dijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7. zo. 9.30, 10 45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES Herv Gem. 9.30 dienst AARLANDERVEEN Hen- Gem 10 ds. v. Driel. 7 hr. J. de Haan. Zevenho ven. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Haagen. Ba- rendrecht. 6.30 ds. Nieuwenhuis. Chr Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 3 ds Bre- man. Mijdrecht. Rk Kerk zat. 7, zo 10.30. Geheel in die lijn gaat Peters nog het liefst naar een Latijnse mis met veel gregoriaanse zang. Van die kerkmuziek heeft hij een hele sta pel elpees. "Je hebt daar te maken met het mysterieuze van het La tijn. Voor mij weliswaar niet zo mysterieus omdat ik zes jaar lang een Latijnse opleiding heb gehad. Die kerktaal komt toch heel anders over dan het Nederlands" Kunst Peters mag dan sterk gechar meerd zijn van beelden, hij ziet dat niet zo direct in samenhang met zijn geloof en de kerk. Voor hem is een heiligenbeeld in de eerste plaats een stuk religieuze kunst. Hij doet er alles voor om in het be zit ervan te komen. Zo ruilde hij een paar jaar geleden een auto voor een groot houten Franciscus- beeld. Dat staat nu elk jaar op zijn tentoonstelling, maar het is niet te koop. Dat geldt voor meer voorwerpen die in de oude Bonifacius zijn te zien. Een kerk die Peters huurt van het plaatselijke kerkbestuur. In de ze kerk werden al geen diensten meer gehouden. De rooms-katho- lieken maken nu gebruik van het aan de andere kant van het Kerk- pad staande gebouw, dat stamt uit het eind van de vorige eeuw Als een kerkbestuur om finan ciële of organisatorische redenen een kerk wil sluiten, betekent dat nog niet dat het ook werkelijk ge beurt. De gebruiker kan dat voor nemen aanvechten en bij hogere instanties gelijk proberen te krij gen. Dat ervoer de hervormde wijkgemeente rond de historische Noorderkerk in de Amsterdamse binnenstad deze week. (Wij maakten er dinsdag in het kort al melding van). Ds. C. Blenk (van 1974 tot 1978 predikant in Woubrugge, daarna in Oudewater en sinds april 1983 in Amsterdam) is blij met de uit spraak van de landelijke com missie voor bezwaren en geschil len van de Hervormde Kerk. De Noorderkerk - gebouwd van 1620-1623 in de vorm van een Grieks kruis - mag niet worden gesloten en het centrale kerkbe stuur moet met de betrokken binnenstadswijk weer gaan pra ten over mogelijke exploitatie. "De zaak is nu kerkelijk tot in hoogste instantie behandeld. Eerst vernietigde de provinciale commissie voor bezwaren en ge schillen het besluit van centrale kerkeraad en kerkvoogdij tot sluiting, en nu ook de landelijke commissie. Je zou kunnen den ken dat wij als gemeente rond de Noorderkerk zulke vechters en doordrammers zijn. Zo mag men ons toch niet zien. Wij vonden het belangrijk om onafhankelij- ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 mevr. ds. Broeijer-Bo- gers, Utrecht, 5 ds. v.d. Heiden; Kruis kerk 10 ds. Jonkman; Opstandingskerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Eijsenga, Zw.dam; G. Herderkerk 10 ds. Taselaar, 5 ds. Moll; De Bron 9.15 ds. Nieuwen huis, 10.15 oecum. dienst, pastor J. de Graaff en ds. Moll, 6.30 ds. Taselaar; Ashram (Marsdiep) 10 drs. Brombacher; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals, mmv koor; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 en 6.30 ds Ouwendijk. Geref. Kerk Mar- kerk 10 ds. De Lange, Aalsmeer, 6.30 ds. Boer; Salv.kerk 10 ds. Boer (oecum woorddienst). 6.30 ds. De Lange Geref K Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 ds Houtman. 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 en 4.30 stud. Ei kelboom. Spakenburg. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. R. Harland, 6.30 ds, Koekkoek, mmv gospelkoor. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. A. v.d. Berg, 6.30 hr. N. van Gemeren. Volle- evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr 54) 10 hr. P. Bronsveld. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christenge meente 'De Hoeksteen' (geb 'Bethel', hoek Emmalaan) 10 br. Kees Vork van 'Jeugd met een Opdracht'. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Rk Kerk: Bonifa- ciusk. zat. 7. zo. 9 45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat 7. zo. 9 en 11 BENTHUIZEN: Herv. Gem 9.30 ds. Boer, 6 ds. Harteman, Moerkapelle. Ge- ref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Klijnsma, ha. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN Herv. Gem. Dorps kerk 10 en 6.30 ds. Wieman, ha; Salv .kerk 10 ds. Sirag, Leusden, ha. 6.30 ds. v.d. Hoef. ha: Bethl.kerk 10 ds v.d. Hoef. 6.30 ds. Vreugdenhil, Gouda, ha Geref Kerk 10 ds v.d Berg. 6.30 ds. El- derman. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 leesdienst. 4.30 ds. A. Kooij. Geref Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 lees dienst. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, ha, 6.30 ds. v.d. Pol, ha; De Stek 9.30 ds. G. de Jong, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, ha, 5 ds. G. de Jong, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3.30 ds Rietdijk. HAZERSWOUDE: Herv Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 dr. Haitsma, Boskoop, jeugddienst. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Huisman, ha. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11 30; Anker zat. 7. zo 8 45 en 11.15: Rijndijk zat. 7. zo. 10 HILLEGOM Herv. Gem 10 ds Kris pijn. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 10 ds. J Heule, Wassenaar, 5 ds. Rothfusz en Dastoor Hardine. vesper ivm eebeds- Na 1980 ging Peters ook andere voorwerpen dan heiligenbeelden verzamelen. Hij kwam veel in Bel gië, waar nogal wat kloosters zijn dicht gegaan. "Ik kreeg mensen op bezoek die sterk geïnteresseerd waren. Ze vroegen of ik bepaalde dingen wilde meenemen als ik er gens heen ging. Zo is de handel in religieuze kunst begonnen. Voor mij als verzamelaar was dat wel een uitkomst. Ik kon op die manier ook doorgaan met mijn eigen col lectie". Hoe hij - naar het lijkt zo gemak kelijk - aan al die voorwerpen komt? "Wel, ik heb van vroeger nogal wat contacten met de geeste lijkheid. En ik krijg ook veel tips. Daar ga ik dan zo gauw mogelijk op af. Als dat nodig is, ben ik er dag en nacht voor in de weer". Niet alleen Nederlanders bezoe ken zijn tentoonstellingen. Ook Duitsers en Belgen hebben belang stelling. Het liefst verkoopt hij nog aan vertegenwoordigers van kerk besturen. "Dan komt het uiteinde lijk goed terecht". Als particulie ren belangstelling hebben, let hij er wel op of ze echt verzamelen. "Ze moeten toch wel liefde voor deze kunst hebben". Onlangs deed een Duitser een bod op een aantal fraaie voorwer pen. Financieel kwam hij goed over de brug. "Ik kon er haast een optimistisch... ke instanties grondig te laten uit zoeken of onze argumenten om de Noorderkerk als hervormd kerkgebouw te behouden juist Handjevol In Amsterdam moeten tien hervormde en tien gereformeer de kerken buiten gebruik wor den gesteld. Dan alleen is de ker kelijke exploitatie sluitend te krijgen. Die kerken zijn ook niet meer zo nodig. In de meeste zit ten zondags nog zo'n 70 a 100 mensen. Een handjevol in veel te grote ruimten. week voor de eenheid. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 stud. M. Hogenbirk, Apeldoorn. Rk Kerk: Mart. zat. 7. zo. 9.30 en 11: Jo- zefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30 HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Hem stede, vlootpred., Leiderdorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv Gem Dorpsk. 10 prof. dr v.d Beek. 6 ds. v. Niel; Ontm.kerk 10 ds. Sloof. 6.30 ds. Stam. Ter Aar. Hen.'. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee Geref. Kerk 10 ds v.d Horst. 5 ds. Kos ter. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. KATWIJK AAN ZEE Herv» Gem N Kerk 10 ds. De Jong. 6 ds. v. Sliedregt. afscheid: O. Kerk 10 ds. Schuurman, 5 prof. dr. v.d. Beek; Ichthusk. 10 ds. Juc- kema. Leerdam, 5 ds. Hovius; Pniëlk. 9.30 ds. Vroegindewey, 5 ds. Schuur man; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds Driebergen, 5 ds. Visser. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (au la P Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds M A. Bezemer, Den Haag. Ge ref. Kerk Vr kerk 10 ds. Koster. 5 ds v. Breevoort: Tnumfatork. 10 ds. v. Bree- voort. 5 ds. v d Horst. Geref. K Vrijg 9.30 leesdienst. 5.30 ds. Heida. Ned. Ge ref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 lees dienst, 7 ds. Smouter, Rijswijk Chr. Ge ref. K 10 en 5 ds. Slagboom Vrne Chr Geref Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. mooi huisje voor kopen. Toch heb ik het niet gedaan. Zó commercieel ben ik nou ook weer niet". Veilig Dat de veiligheid van al dat kerk- materiaal bijzondere zorg vereist, is duidelijk. "Beveiliging overal waar m'n voorwerpen staan is een eerste vereiste. Er is heel veel geld mee gemoeid. Vorige maand nog zijn uit een paar hervormde kerken in deze omgeving kostbare staten bijbels gestolen, die per stuk onge veer tienduizend gulden waard zijn. De oudste, van omstreeks 1620, verdween op oudejaarsdag uit de hervormde kerk van Ophe- merl". Enkele maanden terug braken dieven in in de kerk van Wamel, waar ze de kanselbijbel weghaal den. Ze hadden alleen maar een ruitje van de aangrenzende consis torie ingeslagen... Peters zal niet zeggen dat hij alle soorten heiligenbeelden in bezit heeft. "Maar er zullen er niet veel zijn die ik niét heb. Er zijn trou wens ook heiligen waar geen beel den van zijn. Zo is de heilige Henri- cus - dat is een keizer die heilig is verklaard - heel moeilijk te vinaen. Ik heb er wel een afbeelding van, maar geen beeld". De Noorderkerk - waar de twee diensten per zondag het stempel dragen van de rechtse stroming in de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Bond - is met nog een paar kerken, zoals de Wester, een gunstige uitzonde ring. Daar telt men nog 200 a 250 kerkgangers. Evenals in de Jeru- zalemkerk in West, waar de an dere hervormden van die rich ting samenkomen. Op het lijstje van af te stoten kerken zetten de centrale kerke raad en kerkvoogdij .ook de Noorderkerk. Een geldverslin dend monument, niet meer te ex ploiteren en ook niet passend in het nieuwe beleid van hervorm de en gereformeerde samenwer king, zeggen zij. De Noorderkerk-gemeente heeft die visie van het begin af betwist. Ze wil haar functie in de Amsterdamse binnenstad geestelijk en sociaal - niet prijs geven, en daarom ook de Noor derkerk niet, die van dat kerke- werk het centrum is. Bovendien ziet ze mogelijkheden voor een sluitende exploitatie. Hulp Voor de instandhouding van deze kerk verwacht ds. Blenk be vriende hulp uit het hele land. De vraag is alleen of de centrale kerkeraad en kerkvoogdij die hulp willen aanvaarden. Tot nu toe voelden zij daar niet voor. omdat ze dat niet eerlijk vonden Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. On- afh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. M. Stam, Geleen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Laprë, ha, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 dr. Bade, ha, 7 ds. Laprë, ha. Rhijndael 3 nam. dr. Bade, ha. LEIDERDORP Herv Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Stegeman; Hoofdstr 10 ds Doesburg: Schep- pingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Ley- thenrode 10 pater Poelma Elis.zieken- huis 9.30 ds Brommet. 11 hoogmis. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw br. J. de Vries. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 11.30 LEIMUIDEN: Herv Gem. 9.30 ds. Schilt, zie ook Rijnsaterwoude. Geref Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, zie ook Rijnsa terwoude. Rk Kerk zat 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. 't Hooft, ha; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. In Manakerk 7 nam. gebeds dienst voor eenheid, pastor Bruggeman en ds De Gelder Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 5 ds. Claassen, Zwanenburg Geref. K Vrijg 9 30 leesdienst, 2.30 ds. Dronkers. Leerdam. Ned Geref. Kerk (Salvatori) 9 ds. Brink. Haarl.meer. 5 ds. Vos. ha Chr Geref Kerk 10 ds Waag- meester, 7 ds. Aarnoudse. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer Evangeliegemeen te (Heereweg 52a) 9.45 hr M. A. Brands, ha Rk Kerk. Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11,30; De werkelijke kunstwaarde van een voorwerp geeft bij Jan Peters niet de doorslag. "Ik kijk daar niet zo naar. Eigenlijk vind ik alles op kerkelijk gebied mooi of interes- tegenover andere wijken, die niet zo'n achterban hebben als waarop de Noorderkerk kan te rugvallen. Nu de landelijke com missie voor bezwaren en geschil len de Noorderkerk-gemeente in het gelijk heeft gesteld en daar mee het centrale kerkbestuur verplicht met deze wijk opnieuw over de exploitatie te gaan pra ten, lijkt dat bezwaar onhoud baar. Ds. Blenk ziet, als de landelijke actie eenmaal kan beginnen, de giftenstroom met optimisme te gemoet. Inspirerend voorbeeld is de Grote Kerk in Hilversum. Na een verwoestende brand wilde het plaatselijke kerkbestuur de restanten maar liefst zo spoedig mogelijk opruimen, maar de ge meente rond de Gereformeerde Bond wist dat te voorkomen. Met een landelijke actie slaagde het speciaal opgerichte bouw fonds erin, f. 1 miljoen bijeen te brengen. En dat binnen een jaar. Dat was genoeg om het hart van Hilversum deze historische kerk terug te geven. Voor het behoud van 'zijn' Noorderkerk denkt ds. Blenk aan iets soortgelijks. "De centra le kerkeraad kan zo'n actie van de wijkgemeente tegenover an dere wijken nou wel niet eerlijk vinden, maar iedereen begrijpt dat dit alleen kan slagen als je een beroep doet op je vrienden en sympathisanten in het land. Ook de landelijke commissie be- Matthiaskerk (rk) in Warmond. (foto Wim Dijkman» Mariakerk zat. 7. zo. 9 en 10.30; Engel- bew. zat. 7, zo. 9.30 en 11 NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 hr. E. A. v. Eeden, Ermelo, 6.30 ds. Kielder, Via- nen. Geref. Kerk 9.30 ds. Middelkoop. Mijdrecht, 5 geen dienst. Remonstr. Gem. 10 mevr ds. Bosman-Huizinga. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN Herv Gem. 9 30 en 6.30 ds De Graaff. Gerei. Kerk 9.30 kand Baane, Alphen. 7 kand. Wattel. A dam. Rk Kerk zat 7. zo 9 en 11 NIEUW-VENNEP: Herv Gem 9 30 en 7 ds. Ten Voorde, ha. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. Schreuder, 7 ds. v. 't Hoff, Boskoop. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 ds. v. Campen, Vlaardingen. 7 ds Kui per; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg, Sole Mio 9 ds v d Lee. De Rank (Golf baan) 10 kand Kuijt. Zie ook geref kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr 10 ds. Kuiper, 5 ds. Ruitenburg, Vin- kenl (Binnen) 10 ds. B J. Roosjen; Stichtingskerk 11 ds. v. Steenbergen. Rijswijk. ZH Ned. Prot. Bond (aula O Zeew.) 10.30 dr. Meijering, O.geest. sant". Het boeit hem op een of an dere manier en dat is voor hem vol doende reden om het te verzame len. Eén beeld staat bij hem in de zwaren en geschillen vindt, dat zoiets moet kunnen". De predi kant verwacht bovendien een flinke bijdrage uit het hulpfonds van de Gereformeerde Bond voor noodlijdende gemeenten. Ds. Blenk, die zijn tijd verdeelt tussen de wijkgemeente en ver spreid wonende gereformeerde- bonders in de stad, typeert de wijk Noorderkerk als een 'open gemeente'. "Niet aat wij onze uitgangs punten afzwakken of afdoen aan de bijbelse boodschap, maar wij realiseren ons als hervormden die de Gereformeerde Bond zijn toegedaan wél dat we op déze plaats moeten kunnen functione ren. Dat mensen,uit allerlei evan gelische kringen naar onze dien sten komen om geestelijk bij te tanken, zegt toch wat. Dat heeft dan wel invloed op onze houding en op de sfeer waarin we hen ont vangen. Met het Leger des Heils, 'Jeugd met een Opdracht' en het werk van 'Tot Heil dés Volks' hebben wij goede contacten. De situatie hier is in geen enkel op zicht te vergelijken met de kerk in plattelandsgebieden". Present De gedachte dat de Gerefor meerde Bond qua karakter en methode geen aansluiting zou kunnen vinden bij een (on)ker- kelijke situatie als in Amsterdam wijst ds. Blenk af. Evangeliegemeente 'Shalom' (geb. 'Bui tenzorg', Zeereep) 10. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 10 en 11 30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey, ha. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 mevr. I. Eggink-Hoog; Pau luskerk 10 ds. v. Achterberg; Gemeente centrum (Lijtw.) 10.30 mevr. ds. E. Vis ser, 7 ds. Vegter. Geref. Kerk 10 dr. v.d. Zwaan, zie ook herv. gem. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr Schilderschool) 9.30 leesdienst, 4.30 kand. J. v. Benthem. Kampen. Ned. Geref. Kerk (Gem.cen trum) 8.45 ds. v.d. Veer, Maassluis, 4 ds. De Lange, ha. Van Wijckerslooth 4 ds. Da Costa. Endegeest 10 pater Boshou wers. Volle-evangeliegëm. (Gem.cen- trum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUD-ADE Rk Kerk zat. 7. zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9 30 ds. v.d. Meulen, Leidschendam, 5 kand. Baane. Alphen. Rk Kerk zat. 7, zo 9.30 en 11 30 ROELOFARENDSVEEN Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 oecum. dienst ivm ge bedsweek voor eenheid. Chr. Geref. K- 9.30 leesdienst, 2.15 ds. v. Sorge, Rijns burg. RIJNSBURG Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, ha, 5 ds. Wagter. ha, Bethelkerk 9.30 ds. Wagter Geref Kerk Petrakerk 9.30 ds. Spoor, Utrecht, 5 ds. v.d Zwaag. Scheveningen, jeugd dienst; Imm.kerk 9 en 10.30 kand J. Eerbeek, Den Haag. 5 ds Ribberink, Mar.kerk 9.30 ds. De Waard, Schiedam. 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. H. Mostert, Zoetermeer. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM Herv. Gem. 10 ds. Ger mans, ha, 7 ds. Keuning, ha. Geref. Kerk 10 ds. Baas, ha, zie ook herv. gemeente Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR Herv. Gem. 9 30 ds Stam, 6 30 ds De Bruin, Maarn. Geref Kerk 9 30 ds. Nooteboom, 6.30 ds. Den Hee- ten. Hoofddorp. Rk'Kerk Aardam zat. 7. zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7. zo. 9.30 en 11.30 VALKENBURG Herv. Gem. 10 ds. kluis. "Dat is een schitterende ma donna. Ik stel dat beeld zelfs nooit ten toon. Dat durf ik gewoon niet. Misschien komt dat omdat het een van mijn lievelingsstukken is". "Dan zou je om te beginnen de hoog-liturgische diensten in de Oude Kerk moeten beëindigen. Wij komen daar met onze 250 kerkgangers nog ver bovenuit. De Noorderkerk stelt de kerkelij ke gemeente in de binnenstad nog present, na alle sluitingen en afbraak van de laatste jaren. Als deze kerk dicht gaat, valt het ker- kewerk zoals dat nu nog gebeurt uit elkaar. Ook van de evangelist die de hervormd-gereformeerde bond voor inwendige zending hier heeft aangesteld". Van de gemeente zou niet meer dan de helft overblijven. (Blenk verge leek de positie van de Noorder kerk een beetje met de Marekerk in Leiden, hoewel die niet door sluiting wordt bedreigd). Door de uitspraak van de lan delijke commissie voor bezwa ren en geschillen is de Noorder kerk 'in principe' voorlopig voor de Amsterdamse binnenstad be houden. Ds. Blenk drukt zich voorzichtig uit, alsof hij er nog niet zeker van is. De kerk is ten slotte ook nog monument en staat dus onder Monumenten zorg. En dé overheid moet wel 80 procent bijdragen in de kosten van restauratie en onderhoud. Ze is daar in de regel eerder toe bereid als een kerk nog haar oor spronkelijke bestemming heeft. Daarop hoopt de Noorderkerk- gemeente dan maar. S. J. de Groot Vermeulen, 6.30 gez. zendingsdienst in geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Veenstra, Leiden, 6.30 ds. P. Sierat, O.geest, gez. zendingsdienst, mmv 'Advendo'. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk geen dienst ivm oecum. dienst in Moeder Godskerk; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 oecum. dienst. Zie ook Geref. Kerk. Hulp en Heil (Scha- kenbosch) 10 ds. Honig, ha. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-colle- ge. Beeth.laan) 9.30 ds. v. Sliedregt, Kat wijk aan Zee, 4.30 ds. G. H. van Kooten Geref. Kerk 10 oecum. dienst, 5 vicaris De Mey Mecima, Den Haag, gez. dienst. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 ds. J. Groeneveld, 3 ds. R. Houwen. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10 oecum. dienst. Kerk van Engeland (British school in The Nether lands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9 30 ds. Goossen, 5 ds. Kunz; Hoeksteen 9.30 ds. Kommers, 6.30 ds. Schipaan- boord; Bethelk. 9.30 ds. Vroegindewey, Eemnes, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 ds v Middendorp-Sonneveld, Reeuwijk, 5 ds. Onstein. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. Bongers; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.45 ds. Scholte, Harderwijk, 2.45 ds. Gratz, Pernis. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gern. (Mercurius- weg 29) 10 en 6.30. WARMOND Herv. Gem 10 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. WASSENAAR: Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. v.d. Bom, Den Haag, 4.30 kand. v. Dis; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. L Brink, Velsen; Messiask. 10 ds. Hartz- heim. Scheveningen; Dorpscentrum 9.30 ds. v. Gorsel, Gouda. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 7 ds. v.d. Woude. Ned Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 bezinnings- samenkomst mmv prof. dr. A. Quispel. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6 30 ds. v. 't Hof, ha. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Aalders, ha. Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 pater v. Sasse van Ysselt. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Bikker, Nieuw-Beijerland, ha, 7 ds. Ni- colai, Nieuwendijk, ha. Geref. Kerk 9 30 ds. Verheul, Alphen, 7 hr. M. Schreuder ZOETERWOUDE Herv Gem 10 ds Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat 7.30. zo 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10, Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7. zo 10 en 11.30. ZWAMMERDAM Herv. Gem 10 ds. Eijsenga, 6.30 hr. J. Karstens, Leiden Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Buikema, ha Commissie gescliillen verliindert kerksluiting in Amsterdamse biimenstad

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2