Wilgen muur tegen verkeerslawaai Nieuw opleidingscentrum Sikkens geopend Voor training in toepassing van anto-reparatielakken Boskoper Riede de grens over met vinding In Ter Aar is telefoon lui Vragen over telefoonnota Nieuwkoopse ambtenaren ZATERDAG 17 JANUARI 1987 LEIDSCH Jj} DAGBLAD- SASSENHEIM - Op het terrein van Sikkens verffabriek in Sassenheim is gisteren een nieuw opleidingscentrum ge opend voor trainingen in het gebruik van auto-reparatie lakken. De bouw ervan heeft ongeveer 5 miljoen gulden gekost. H.C. Ekker, vice-president van Akzo Coatings, waarvan Sikkens de belangrijkste poot vormt, verrichtte de officiële opening. Het opleidingscentrum - Car Re- finishes Information Centre (CRIC) - is ooit in Sassenheim opgezet om eigen medewerkers en autospuiters afkomstig uit al le delen van de wereld, en al dan niet werkzaam bij reeds bestaan de 'filialen', in staat te stellen hun vakkennis op peil te hou den. door Adriaan Brandenburg Vanwege de grote belangstel ling voor de opleiding en de toe name van activiteiten was de be staande afdeling van Sikkens al enige tijd flink uit haar jasje ge groeid. Om die reden is dan ook het besluit genomen om nieuw bouw te plegen. In totaal heeft Akzo Coatings momenteel 22 CRIC-vestigingen over de gehele wereld. De cursis ten zijn afkomstig uit honderd verschillende landen. Gisteren werden tevens nieuwe vestigin gen geopend in Toronto in Cana da en Stuttgart in West-Duits- land. Ook zou een nieuw cen trum in Milaan in Italië in ge bruik worden genomen. Als ge volg van de strenge vorst en he vige sneeuwval moest dit even wel worden uitgesteld. In 1975 werd door Sikkens de eerste droogspuit-cabine aange schaft op het moment dat binnen het concern de aandacht steeds meer uitging naar het geven van bepaalde opleidingen voor per soneel en medewerkers. Vanuit die gedachte ontstond ook het zogeheten Sikkens-partnerpro- gramma, waarvan training van autospuiters de hoeksteen werd. Tegen betaling van een jaar lijkse bijdrage hebben de autore paratiebedrijven recht op een uitgebreid pakket, waarin behal ve de training, ook bedrijfsadvie- zen worden gegeven op onder meer financieel en administratief gebied. Ook promotionele onder steuning behoort daartoe. Intussen vormen de autorepa- ratielakken voor Akzo Coatings een zeer belangrijk onderdeel. H.J. Groen, general manager van Car Refinishes, rekende gisteren voor dat er momenteel ongeveer 350 miljoen personenauto's rondrijden. Hij schatte het ver bruik aan reparatielak op 500 miljoen liter per jaar. Er zijn vol gens Groen zo'n 300.000 bedrij ven die zich met het herstel van carrosserieschade bezighouden. Ongeveer 20 procent van de om zet van Akzo-Coatings wordt in i Sikkens in Sassenheim. De 1 Toekomst Het afgelopen jaar hebben meer dan 3000 'gasten' uit 40 ver schillende landen een trainings programma gevolgd bij Sikkens. Verwacht wordt dat dit aantal in !de komende jaren alleen nog maar zal toenemen. Groen ziet de Hij wees gisteren vooral ook op de noodzaak van training in de komende jaren. Groen noem de niet alleen nieuwe bedrijven die zich zullen aanmelden, maar ook het feit dat betere systemen steeds weer een aangepaste op leiding vereisen. "Beter wil in dit verband zeggen: een hogere pro- duktiviteit en minder belastend voor mens en milieu", aldus de general manager. "De vraag naar een opleiding en training voor zowel eigen medewerkers als voor distributeurs en autospui ters zal er niet minder om wor den", luidde dan ook zijn conclu- Voor Sikkens is een en ander ook aanleiding geweest over en kele maanden in Spanje de eer ste 'rijdende CRIC' op pad te stu ren. Een speciaal ontworpen trai ler wordt momenteel gebouwd, compleet met spuitcabine en een leslokaal om daarmee van plaats naar plaats te rijden om zodoen de de vele kleine autobedrijven in Spanje te kunnen bereiken. Laboratorium Behalve in het nieuwe oplei dingscentrum, heeft Akzo-Coa- ting de laatste drie jaar voor in totaal 64 miljoen gulden geïnves teerd nieuwe ontwikkelingen. Daar zal het overigens niet bij blijven, ook niet wat Sikkens be treft. Het is de bedoeling dat de Sas- senheimse verffabriek over eni ge tijd ook nog eens de beschik king krijgt over een geheel nieuw laboratorium, dat wordt gebouwd op het huidige parkeer terrein. Met de bouw daarvan is een slordige 17 miljoen gulden gemoeid. ZATERDAG 17 i Stichting Burcht, Burgsteeg - Presenta tie workshop LVC, 15 uur, Leerorkest Hot House 17.15 uur. Psychologische praktijk, Morsweg 18 - Open spreekuur voor vragen, klachten en problemen, 13 tot 14 uur, tel. 140111. Groenoordhallen, Willem de Zwijger laan - Vlooienmarkt, 10 tot 17 uur. Schouwburg, Oude Vest 45 - 'Boefje' door Nooy's volkstheater, 20.15 uur. LAK-theater, Cleveringaplaats - 'Merce des' door F-act, 20.30 uur. Stadsgehoorzaal, Breestraat - Key Town Jazz Festival, vanaf 20 uur. Leids Vrijetijds Centrum, Breestraat 66 - Singlepresentatie Les Zazous, voor- proramma: 'Cadillac Walk', 23 uur. Wassenaar Boerderij Ter Weer, Deijlerweg 153 - Op treden dansgroep De Sprong, 20.15 uur. Warenar, Kerkstraat 75 - Uitvoering to neelvereniging Mimicri: thriller 'De Lo gee', 20.15 uur. Zoeterwoude Buurthuis De Weipoort - Start toertocht door Zoeterwouds polderlandschap per schaats, starten tussen 10.30 en 12 uur. Noord Aa - Zoeterwouds kampioen schap korte baanschaatsen, inschrijven tot 12.30 uur. Voorschoten Gouden Leeuw, Veurseweg - Poppen- beurs, 10 tot 16.30 uur. Leiderdorp Ijsbaan achter Mauritssingel - Clum- kampioenschap ijssportver. kortebaan voor jeugd t/m 16 jaar, 10 uur. ZONDAG door Ramses Shaffy en Liesbeth List, 20.15 uur. Micro-theater Imperium, Oude Vest 35 - Kindervoorstelling 'Pissebetter', 14.30 Lak-theater, Cleveringaplaats - Mime- groep Oceaan met kindervoorstelling 'Slot Woppestein', 15 uur. Pieterskerk - Afsluiting Leidse jaz- zweek met gospelconcert, 11 uur. Ex '85, Garenmarkt - Lezing Bhagwan Shree Rajneesh, 20 uur. Psychologische praktijk - Open psycho logisch sprekuur, 13 tot 14 uur, tel. 140111. LWH, Langegracht 65 - Gesprek over Aids, na afloop discussie en vragen, 16 Oegstgeest Groene Kerk, Haarlemmerstraatweg 3 - Concert Trio Bergonzi (viool en cello), 14 uur. Voorschoten Ambachtshuis, Voorstraat 12 - Concert Ver. Huismuziek Speelgroep Voorcho- ten, 12.30 uur. Lindehoeve, Van der Haarplein - Video avond, 20.30 uur. Zoeterwoude Noord Aa - Zoeterwouds kampioen schap lange baan-schaats, inschrijven tot 12.30 uur, zeskamp 'Casa Materna', conert met blaaskapel 'Zwetschgen- bub'n', 12.15 uur. Leiderdorp Ijsbaan achter Mauritssingel - Districts kampioenschappen korte baan schaat sers v.a. 17 jaar, 10.30 uur. BOSKOOP - De Germanen in ons land maakten al bouwwer ken van boomtakken en aarde om hun nederzettingen te ver dedigen. Anno 1982 ontdekt Hans Riede uit Boskoop dat zo'n natuurlijke muur van tak ken en zand ideaal is om te ge bruiken als geluidwering langs autosnelwegen. De Germanen vroegen nooit octrooi aan, zo dat de Boskoper nu alleen de rechten bezit om de wilgen muur te produceren. Na de voorzichtige aanieg van een paar stukjes groene muur in het land, moet deze biowal het dit jaar definitief gaan maken. De geluidswal bestaat uit wilgen hout en aarde. Verticaal geplaatste wilgenpalen worden aan elkaar ge vlochten door horizontale wilgen- takken. Tussen twee schermen in wordt aarde gestopt. De wilgentak- ken hebben een niet te stuiten kiemkracht en het eerst nog kale takkenwerk met spandraden, ver andert binnen twee maanden in een groene metershoge wal. Voordat Riede bij Rijkswater staat aanklopte met zijn vinding, heeft hij de wilgenmuur uitvoerig laten testen. De Rijksuniversiteit Nijmegen beproefde de wilgen muur niet alleen op geluidwerende kwaliteiten. Ook het absorberen van het geluid werd onderzocht. door Rob van der Zanden De wal blijkt beide kwaliteiten te bezitten. Eigenlijk heeft de wilgenwal al leen maar voordelen. Hij kan ook op alle soorten grond worden aan gebracht, zelfs op zeer slappe veen grond. Het aanleggen moet voor april gebeuren. Ongeveer tot no vember is het scherm van een fris groene bladertooi voorzien. De groene muur moet wel een keer per twee jaar worden gesnoeid. Al in het eerste groeiseizoen wordt het geheel een levende muur. An dere plantsoorten dan de de wilg vestigen zich tussen de takken en de wal trekt ook diertjes aan. Het vriendelijke uiterlijk en de relatief lage prijs, maken de ge luidswal voor Rijkswaterstaat zeer aantrekkelijk. Voorlopig ligt alleen in Meerkerk (bij Gorinchem) een wal van Riede. De Boskoper ver wacht dat in de loop van dit jaar ook elders wilgenmuren wordJn geplaatst. Onder andere tussen Groningen en Leeuwarden. Hij hoopt vurig dat er een einde komt aan de kilometerslange geluids wallen van staal en beton die over al opduiken zonder dat er is nage dacht over een alternatief. "Ik verwacht er veel van, al is het niet zo dat straks tussen Maastricht en Groningen een complete snel weg moet zijn voorzien van een wilgenmuur. Er zijn vele plaatsen waarvan ik als landschapsarchitect zeg: hier past geen wilgenmuur. Op de Veluwe bijvoorbeeld. Ik wil ook niet klakkeloos leveren. Als ie mand ergens een wilgenscherm wil, kom ik persoonlijk kijken of het landschappelijk verantwoord "Natuurlijk is dit commercieel aantrekkelijk. Ik heb het alleen recht. Een bedrijf uit Sliedrecht maakt de wilgenmuren in op dracht van mij. Maar ik hoor niet alleen maar een kassa rinkelen. Be langrijk is dat er een milieuvrien delijke oplossing bestaat, omdat ik me jarenlang heb geërgerd aan die betonnen en stalen constructies langs de weg. Wegenbouwers heb ben geen groene vingers, dat is dui delijk". Riede, die aan de Boskoopse Wijkdijk een adviesbureau voor tuin- en landschapsinrichting heeft, legde vorige week een stukje wilgenmuur aan in West-Duits- land, vlak bij Hamburg. Hij staat zelf garant voor vijfjaar onderhoud bij de plaatsing van een scherm. Straks gaat hij ook de Fransen warm maken. "Zelfs in Nieuw-Zee- land heb ik contacten. Zo'n idee gaat ranzendsnel de grens over. Dat komt vooral door mensen van Rijkswaterstaat, die de wilgen muur ter sprake brengen tijdens bezoekjes in het buitenland". De grootste orders moeten echter nog binnen komen. Hij is inmiddels al weer bezig met een rieten muur. De Nijmeeg se universiteit is momenteel deze variant op geluidwering en -ab sorptie aan het testen. Patent is al aangevraagd. Ernstig letsel bij val op ijs LEIDEN - Een 12-jarige jongen heeft gistermiddag om half vier een schedelbasisfractuur opgelo pen bij een val op het ijs. De jongen schaatste op een sloot bij de Antoi nette Kleynstraat in de Stevenshof. Het slachtoffer is overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Meyer, Stokroos 1, tel. 215510. zo 8 uur tot 24 uur: M. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel. 41216f spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer. Pieterse, v. Gent Taytelbaum. v. Luyk, Klaassen. Rus Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus. Middel: gracht 129, tel. 132500. zo 8 uur tot 24 uur: R. Taytelbaum, 120266, spreekuur Hogewoerd 138. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smil W. de Bruyne, J. de Bruyne. Stolk. Jur gens, Fogelberg en Muijsenbergh J. Stolk, Burggra Bénit, Nieuwenhuis, Roos. Boer, v.d Waardt, Amou, J.G. Zaayer Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: P. Arnou, tel 311414, spreekuur Petr. Moensweg 52 60. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Cru! Kooyman, De Jong, Prince. Reinders D. Hammerstein en A. Hammerstein za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders, G Brandtstraat 29, tel. 760947. zo 8 uur tot 24 uur: H Prince, Vondel laan 58, tel. 761754. Leiderdorp za en zo: J. v.d. Beek en J. v.d. Leden tel. 894539. spreekuur van 12.30-13 uu op Hoofdstraat 8, tel. 894539. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D.L.P va Overvest, Terweeweg 156, tel. 173994. 762159; zo E. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 766462. Warmond huisartsenpraktijk Oosthout, Rietpad 9. Voorhout, tel. 02522-30697. Wassenaar za- R. van Niekerk, tel. 19014, spreekuu radres Van Polanenpark 92; zo: I C. Spelt, tel. 11844, spreekuuradres Van Groeneveltlaan 17. Zoeterwoude i het antwoordapparaat de weekenddienst APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 16 tot vr 23 jan. apotheek Tot Hulp der Mensheid. Ros molen 13. tel. 211611, apotheek Stevens hof, Petr. Moensweg 56. tel. 313234; apo theek Voorschoten, Leidseweg 66. Voorschoten, tel. 01717-2525. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel. 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D J. Brandt. Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten R. Koster en mevr. Koster-Stoker, Nar- 47, tel. 3836 TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: A. Remmert, Geversstraat 50, Oegst geest. tel. 071-177288, spreekuur vanaf 13 uur. Voor de praktijk Haaswijk is tandarts van Mierlo tel. bereikbaar onder nr. 155375; spreekuur van 11-12 en 17-18 uur op Simon Vestdijklaan 28, Oegst- Voorschoten, Wassenaar P. Wayenberg, van Beethovenlaan 69b, Voorschoten, tel. 01717-7788, spreekuur van 17.30-18 uur. TER AAR - De gemeente Ter Aar gaat de PTT vragen iets te doen aan de slechte telefoni sche verbinding met plaatsen buiten het dorp. Vooral 's avonds en 's nachts is de ver binding slecht, wat bij ongeluk ken en andere spoedeisende za ken nare gevolgen kan hebben. Burgemeester P.J. Verhoef, een zeer regelmatig gebruiker van de telefoon, had zelf deze vervelende ervaringen ook. "Als ik bel, merk ik steeds weer dat onze telefoon lui is. En deze luiheid past ons niet". Hans Riede vlecht een wilgenmuur. Op de achtergrond staat al hebben geen groene vingers, dat is duidelijk". kant en klare i "Wegenbouwers [foto Nanno BloupoO NIEUWKOOP - Hoewel de ge meente Nieuwkoop de laatste twee jaar niet meer mensen in dienst nam, zijn de telefoonre keningen aanzienlijk gestegen in die periode. "Hoe hoog wordt die rekening als er nu vier toestellen bijkomen", vroeg C.M.E. Mourits (PvdA) zich gisteravond in de commis sie begrotingen af waar de ver vanging van de huidige te lefooninstallatie werd bespro ken. Ze kreeg als antwoord dat de uitgaande gesprekken de laat ste jaren nauwkeurig worden bijgehouden en dat er geen aanleiding is om te denken dat niet-ambtelijke gesprekken de rekening hadden verhoogd. De commissie ging trouwens ak koord met het beschikbaar stel len van een een krediet van 63.000 gulden voor de vernieu wing en uitbreiding van de tele foons. STREEK - Door het koude weer van de afgelopen tijd is het aantal inbraken in de regio drastisch te ruggelopen. Een aantal politie korpsen in de streek verwacht ech ter dat zodra de dooi invalt het aan tal inbraken weer zal toenemen. Bij sommige posten wordt zelfs ge sproken van een 'criminaliteitsex- plosie' die voor de deur staat. Volgens een woordvoerder van het districtsbureau van de Rijkspo litie in Leiderdorp valt hierover echter nog niets te zeggen. Volgens hem zal daarover na enkele maan den pas duidelijkheid zijn. Hij Aantal inbraken door koude fors teruggelopen geeft echter toe dat er 'evenals on der gewone mensen ook bij inbre kers wel kouwkleumen zullen rondlopen'. "Maar het standpunt van sommige korpsen dat met de dooi gelijk de crimininaliteit zal toenemen, onderschrijf ik niet", al dus de woordvoerder. Ook een woordvoerder van de gemeentepolitie in de Haarlem mermeer kon geen zinnig woord zeggen of de criminaliteit met het invallen van de dooi weer oplaait. "We merken overigens nauwelijks dat het aantal inbraken is afgeno men", aldus de politie daar. "Wat wel opvallend is dat in de afgelo pen dagen bijna geen aanrijdingen zijn gebeurd. De mensen houden kennelijk goed rekening met de weersomstandigheden", aldus de woordvoerder in de Haarlemmer meer. Eerste paal voor bedrijvencentrum KATWIJK - De eerste paal voor het bedrijvencentrum 't Ambacht in Katwijk aan den Rijn wordt ge slagen op vrijdag 30 januari. De of ficiële handeling wordt verricht door burgemeester C.A. Bos van de kustplaats. Het bedrijvencentrum wordt ge bouwd op het terrein van de voor malige kalkzandsteenfabriek aan de Sandtlaan in het Rijndorp. Het is een initiatief van De Raad Bouw- ontwikkeling uit Noord wijk, die ook op het voormalige Flora-ter rein in Rijnsburg een bedrijven centrum beheert. Dat het koud is, bleek bij de Alphense visboer Klaas Koren. Een hongeri ge ijsbeer kon geen vis meer uit de dichtgevroren Oude Rijn halen en moest daarom zijn eten gewoon kopen. iroto Nanno Bioupoti

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11