VERMOGENS- G. Akkoor d met Russen over terugtrekking Sneeuw verergert situatie Reagan ziet geen reden voor excuses Iran-affaire nutsspaarbank s Geen topfuncties Nederlanders in Europees Parlement Afghaanse leider meldt: Ontwapeningsoverleg begint met werklunch Martens gaat ingrijpen VRIJDAG 16 JANUARI 1987 BUITENLAND KABOEL (Rtr/UPI/AP) - De Afghaanse regering en de Sowjet-Unie hebben een akkoord bereikt dat de weg vrij maakt voor de volledige terugtrekking van de Sowjettroe- pen uit Afghanistan. Dit heeft de Afghaanse partijleider Najib meegedeeld. PARIJS/LONDEN/BONN (AFP Rtr/DPA) - In het grootste gedeelte van Europa steeg gisteren de tem peratuur enigszins, maar in veel landen viel overvloedig sneeuw, waardoor de situatie toch vererger de. Het dodental als gevolg van de ijzige kou blijft stijgen en ligt al dicht bij de 300. Daaronder zijn veel slachtoffers van ongelukken bij het stoken. In de Sowjet-Unie worstelt het vervoer met enorme problemen. Duizenden wagons staan werkeloos op de rails en lucht- en scheepvaartverkeer verlopen chao tisch. Het Centrale Comité van de communistische partij heeft vijf ministers verantwoordelijk gesteld voor de energieproblemen en de ongeorganiseerde aanvoer van voedsel en brandstof naar de ste den. Volgens een in de Pravda ge publiceerde resolutie zijn zij ern stig in gebreke gebleven door niet alert op de situatie in te spelen. De kwam zondebokken zijn de bewindslie- Het Temperatuur iets omlioog in grootste deel Europa petrochemische industrie. graden. Het vervoer had het door elektrisch energie, van gaswinning internationale, konden niet den ijnbouw. In Moskou steeg de temperatuur tot min 12 graden. In Georgië zijn 1.500 mensen geëvacueerd uit dor pen die door lawines worden be dreigd. Er waren al 29 slachtoffers gevallen. In Polen bleef het ook gisteren nog bitter koud bij een tempera tuur van 30 graden onder nul. Het aantal mensen dat sinds het begin de koudegolf om het leven tot 37 gestegen, minder koud in Tsjecho de spoorwegen, van de Slowakije. In Praag het 12 voor- of achteruit en het scheep vaartverkeer op de Moldau en de Elbe ligt volledig stil. Bratislava was bedekt met een twee meter dik sneeuwtapijt. De koude van de afgelopen da gen heeft in Hongarije 18 doden geëist. Het land beleeft de koudste januari van deze eeuw met tempe raturen tot min 30 graden. In West-Duitsland hebben ijsbre- kers een 600 meter lange en 70 me ter brede ijsdam in de Elbe bij Hamburg opgeruimd. Door de bar rière dreigde een ernstige overstro ming voor de circa 15.000 inwoners van dorpen in de buurt. Het water in de rivier stond vijf meter boven het normale peil. De sneeuw speelde ook gisteren het verkeer in Groot-Brittannië weer parten. De felle noordoosten wind joeg de sneeuw op tot meters hoge wallen, waardoor vooral het treinverkeer werd getroffen. Vol gens officiële opgaven zijn sinds het begin van de week minstens 20 mensen door de barre omstandig heden omgekomen. Hulporganisa ties vrezen dat het aantal slachtof fers veel hoger is, vooral onder be jaarden. In Frankrijk moest de elektrici teitsmaatschappij EdF opnieuw tot onderbreking van de stroom voorziening overgaan omdat het net overbelast dreigde te raken. In Parijs, waar ruim 15 centimeter sneeuw is gevallen, zijn militairen ingeschakeld om de wegen weer begaanbaar te maken. De ijzige koude in het noorden van het Iberisch schiereiland heeft in Spanje tot dusver 14 mensenle vens geëist. In het noorden van Spanje waren gisteren meer dan 500 dorpen met ongeveer 100.000 inwoners door de sneeuw van de buitenwereld afgesneden. Zelfs op Mallorca lag in de bergen 90 centi meter sneeuw. Het normaal zo war me Andalusië. waar het in de win ter alleen in de 3.000 meter hoge Sierra Nevada sneeuwt, bood het ongebruikelijke schouwspel van met een sneeuwkleed bedekt Al- hambra in Granada. Ook in het his torische stadje Ronda lag s Najib kondigde verder een amnes tie aan voor soldaten en officieren die uit het regeringsleger zijn ge deserteerd. De aankondiging van de amnestie volgt op een oproep van de Afghaanse regering een ein de te maken aan de al 8 jaar duren de oorlog tussen de Afghaanse re geringstroepen en guerrillastrij ders. In zijn toespraak zei Najib dat zijn regering en de Sowjet-Unie een akkoord hebben bereikt „dat de weg vrijmaakt voor de volledige terugtrekking van het beperkte contingent van de Sowjet-Unie naar zijn vredelievende land". Hij maakte geen bijzonderheden be kend over de overeenkomst, maar volgens Afghaanse regeringsfunc tionarissen hangt de uitvoering van het akkoord af van het succes van de plannen van Kaboel voor een verzoening tussen de regering en guerrillastrijders. Najibs uitspraken vormden de eerste officiële bevestiging dat VS vragen om uitlevering vliegtuigkaper WASHINGTON (DPA) - De Ameri kaanse ambassadeur in Bonn, Ri chard Burt, voert momenteel be sprekingen met de Westduitse au toriteiten over een snelle uitleve ring van de dinsdag in Frankfort gearresteerde Palestijn Mohamed Ali Hamadei aan de Verenigde Sta ten. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie in Washington zei gisteren dat de Bondsrepubliek op de hoogte is gesteld van het feit dat Hamadei in de Verenigde Sta ten door de justitie wordt gezocht. De 22-jarige Palestijn wordt ervan verdacht te hebben deelgenomen aan de in juli 1985 gepleegde ka ping van een Amerikaans passa giersvliegtuig. Omdat daarbij een Amerikaan door de kapers werd vermoord dreigt voor Hamadei in de Verenigde Staten de doodstraf. Bij zijn arrestatie op het vlieg veld van Frankfort bleek de Pale stijn drie als wijnflessen vermom de gashulzen bij zich te hebben, die met een vloeibare explosieve stof waren gevuld. Hij is op grond van vingerafdrukken geïdentifi ceerd als een van de kapers van het Amerikaanse toestel. Moskou en Kaboel een gezamenlij ke blauwdruk voor de terugtrek king van de Sowjet-troepen heb ben opgesteld. De voornaamste Afghaanse ver zetsgroepen wilden gisteren geen commentaar geven op het door de Afghaanse partijleider Najib ge melde akkoord met Moskou. Vol gens een woordvoerder zullen de verzetsgroepen morgen een gede tailleerde reactie op de vredesvoor stellen van de regering in Kaboel bekendmaken. Guerrilla-strijders hebben giste ren op de eerste dag van het door de regering eenzijdig afgekondig de bestand een reeks aanvallen ge lanceerd op doelen van het Af ghaanse leger. Dit hebben bevel hebbers van de opstandelingen ge zegd. Volgens deze zegslieden zijn bij een reeks aanvallen op stellingen van het Afghaanse leger tientallen soldaten en militie-leden gedood of gewond. Zij maakten melding van ge vechten in het oosten van Afgha nistan, nabij de Pakistaanse grens. De legerposten in en rond Jalala bad werden door het verzet met ra ketten bestookt, waarbij 11 solda ten en militie-leden werden ge dood en 17 anderen gewond raak ten. Ook in en om Torkham in de pro vincie Ningrahar is het tot gevech ten gekomen, evenals rond Khost in de provincie Paktia en in de zuidwestelijke provincie Kanda har, aldus de zegslieden. De be richten konden niet door onafhan kelijke bronnen worden bevestigd De Afghaanse militaire autoritei ten hebben gisteren tijdens een persconferentie twee onlangs op het islamitische verzet buitge maakte Stinger-raketten getoond. De minister van defensie van Af ghanistan, generaal-majoor Mo hammad Rafie, zei dat hiermee is aangetoond dat de Verenigde Sta ten het verzet met ultra-modern materieel uitrusten. Rafie verklaarde dat de twee Stingers, hittezoekende luchtdoel raketten die vanaf de schouder worden afgevuurd, zijn ontdekt bij islamitische verzetsstrijders in de zuidelijke provincie Kandahar die de raketten vanuit Pakistan per motorfiets naar Kaboel wilden brengen. Hij zei verder dat de Stin ger in staat is een vliegtuig te tref fen tot op een hoogte van 5000 me ter. GENÈVE/MOSKOU (AP/UPI/Rtr) - De zevende ronde in het kernwa- penoverleg tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten is gisteren begonnen met een werklunch van WASHINGTON (Rtr/AFP/DPA) - President Ronald Reagan ziet geen redenen om zich wegens het schandaal rond de wapenverkopen aan Iran te verontschuldigen. Ver scheidene Republikeinse Congres leden hebben geopperd dat de pre sident het Amerikaanse volk zijn excuses zou moeten aanbieden en de verantwoordelijkheid voor de affaire op zich zou moeten nemen, bijvoorbeeld als hij op 27 januari de "State of the Union" (Ameri kaanse 'troonrede') uitspreekt, zo meldde de New York Times. Maar volgens een woordvoerder van het Witte huis, Albert Bras- hear, meent de president dat hij niets heeft gedaan waarvoor hij zich zou moeten verontschuldigen. Volgens een rapport dat is opge steld door medewerkers van de Democratische senator John Kerry is de Amerikaanse hulp aan de Contra's in Nicaragua ondermijnd door wijdverbreide corruptie on der de leiders van de rebellenbe weging. Miljoenen Amerikaanse dollars zouden spoorloos zijn. Voormalige bevelhebbers van de rebellen hebben de hele militaire en politieke top van de FDN (De mocratische krachten van Nicara gua) beschuldigd van grove cor ruptie, stelt het rapport. Ze menen dat geen enkel bedrag aan hulp doeltreffend zal zijn zolang de hui dige corrupte contra-leiders in functie blijven. De FDN is de be langrijkste groepering die het San- dinistische bewind in Nicaragua bestrijdt. Een woordvoerder van de samenwerkende contra-groepe ringen (UNO) in Washington be streed de beschuldigingen. "We kunnen voor alles rekeningen overleggen". De Los Angeles Times meldde gisteren dat een Hondurees eiland je in het Caraibisch gebied onder de hoede van de CIA fungeert als militaire bevoorradingsbasis voor de Contra's. Het eilandje is in het verleden gebruikt als uitvalsbasis voor de mislukte invasie in de Cu baanse Varkensbaai. Amerikanen de opera- 170 km ten noorden van de Hondurese kust, aldus de Los Angeles Times. Van er gemiddeld twee vliegtuigen per week landen, ter wijl een deel van de voorraden ook per schip wordt aangevoerd. De krant meldt ook dat een twee de groep contra's van bijna 140 man in de Verenigde Staten is aan gekomen voor een militaire oplei ding. De eerste groep van rond 125 man heeft vorig maand de oplei ding op de luchtmachtbasis Eglin in Florida voltooid. De voormalige medewerker van de Amerikaanse Nationale Veilig heidsraad Oliver North wilde bij zijn plan om wapens te verkopen aan Iran, paus Johannes Paulus in schakelen. Dit heeft de Washing ton Post gisteren gemeld. De belangrijkste doeleinden van het plan waren het vrij krijgen van alle buitenlandse gegijzelden in Li banon en een eind maken aan het bewind van de Iraanse geestelijk leider, ayatollah Chomeini, zo meldde het blad. Het belangrijkste doel van het plan, dat werd opge steld op 24 januari 1986 en in Norths archieven werd gevonden, was volgens de bronnen „het vesti gen van een gematigder regering in Iran". Norths plan was gericht op een ruil met gematigde Iraanse krachten van Amerikaanse wapens voor de vrijlating van de gegijzel den, en daarna het erbij betrekken van religieuze leiders als de paus en kardinaal John O'Connor van New York, aldus de Post. BRUSSEL (GPD) - De Belgische meester regering van premier Martens gaat volgende week ingrijpen in de af faire-Happart, de omstreden bur gemeester van Voeren die weigert om Nederlands te spreken. Daar mee maakt Martens een einde aan het 'bestand' dat drie maanden ge leden door hemzelf in de kwestie- Happart werd afgekondigd. (foto AP) Proefvlucht De eerste proefvlucht van een nieuwe Amerikaanse interconti nentale raket, de Trident-2 is ge slaagd. Dit heeft een marine- woordvoerder meegedeeld. De woordvoerder verklaarde dat de raket vanaf land is afgeschoten op een doelwit in het zuiden van de Atlantische oceaan. De Trident-2- raket kan tot tien kernkoppen meevoeren en heeft een bereik van 11.000 kilometer. Hij kan vanuit een ondergedoken onderzeëer worden afgevuurd. Oeganda Het Oegandese leger heeft bij ge vechten in het noorden van het land 132 rebellen gedood, zo meld- Groot was de schrik bij de bewoners van dit huis in de Amerikaanse de radio-Kampala. De strijd in het stad Salt Lake City toen brokstukken van een neerstortend vliegtuig hun noorden, waar aanhangers van de woning grotendeels verwoestten. Zelf bleven de bewoners ongedeerd. De verdreven presidenten Obote en ravage was het gevolg van een botsing tussen twee kleine vliegtuigen Okello onlangs een verbond heb- waarbij de tien inzittenden om het leven kwamen. De wrakstukken van ben gesloten, is de laatste tijd weer de vliegtuigen werden over een 2,5 kilometer groot gebied verspreid. Naar opgelaaid. Reizigers uit het noor- de toedracht van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. den melden een toename van de aanvallen van rebellen op handels- - centra en regeringstroepen. De rk- kerk maakte deze week bekend dat ze 22 missieposten in het noorden had moeten sluiten. Dodelijk verhoor Een 21-jarige student die er door de Zuidkoreaanse'autoriteiten van werd verdacht betrokken te zijn geweest bij tegen de regering ge richte activiteiten is tijdens een verhoor door de politie overleden, zo heeft een Zuidkoreaanse krant gisteren bericht. De politie weiger de ieder commentaar. Inmiddels heeft justitie een onderzoek inge steld om vast te stellen of de onder vragers zich mogelijk aan wreed heden schuldig hebben gemaakt. Kreisky De vroegere Oostenrijkse bonds kanselier en ex-minister van bui tenlandse zaken Kreisky heeft het erevoorzitterschap van de socialis tische partij van Oostenrijk neerge legd. Kreisky is verontwaardigd omdat de SPO in de nieuw ge vormde coalitieregering het minis terie van buitenlandse zaken aan de conservatieve OVP heeft gela ten. de twee delegatieleiders, de Russi sche onderminister Joeli Voront- sov (links op foto ANP) en de Ame- hebben de leiding rikaanse regeringsadviseur Max "es °P eilandje Kampeiman. Oorspronkelijk zouden de delegaties de drie belangrijkste onderhandelaars voor hun eerste ontmoeting bijeenkomen, maar op verzoek van de Russische delega tie kwam alleen Kampeiman naar de Russische ambassade voor een ontmoetingslunch met Vorontsov. Een Amerikaanse woordvoerder zei niet te weten waarom de Rus sen met de uitnodiging voor de lunch waren gekomen, maar hij zei dat Kampeiman „uit beleefdheid" had ingestemd. n Voeren door de gou- i de provincie Limburg. Daarna heeft de Franstalige meer derheid in de Voerense gemeente raad Happart opnieuw tot eerste schepen (wethouder) en waarne mend burgemeester gekozen. Die beslissing is nog steeds niet opnieuw door de gouverneur onge- Wat de regering gaat doen is nog daan gemaakt. Op 26 januari ver niet bekend. Happart is formeel ge- loopt de termijn waarbinnen de schorst als waarnemend-burge- gouverneur dat nog kan doen. ADVERTENTIE Strijd Iran en Irak op twee fronten Genève. Het Russische persbu- au Tass liet Vorontsov in een in terview aan het woord met de me- het oosten en zuiden van Irak. Voorts zou een Iraakse comman- ™<JUIU "iei dopost bij Basra met een raket zijn dedelmg dat de Russen het als hun verwoest Irak liet echter weten dat voornaamste taak beschouwen vooruitgang te boeken. Zijn voor ganger Viktor Karpov zei echter in een interview met de Washington Post dat hij geen vooruitgang ver wacht. Hij zei dat de Amerikanen tot nu toe alleen hebben gewacht op toegeeflijkheid van de kant van de Russen, maar zelf niet bereid zijn geweest water bij de wijn te doen. Van Amerikaanse gedelegeerden is vernomen dat zij nieuwe voor stellen van Moskou verwachten in zake het Amerikaanse SDI-onder- zoek naar een anti-rakettensys- teem in de ruimte. de Iraanse aanvallen slagen. Het officiële Iraanse persbureau IRNA deelde via de radio mee dat eenheden van de Revolutionaire Garde oprukten in de richting van Basra, de tweede stad van Irak. Uit militaire communiqué's haal de het persbureau aan dat Iraanse troepen met steun van luchtaan vallen tot enkele kilometers ten westen van een kunstmatig vis- meer waren doorgedrongen. Ze zouden Basra op tien kilometer zijn genaderd na zware tank- en ar tilleriegevechten. De hoogste rente èn de meeste vrijheid bereikt u met de Vermogensrekening van de Nutsspaarbank. f 25.000,- Per maand vrij opneembaar, daarboven slechts 0,5% retourrente. Geen retourrente bij aankoop van effek- ten via de Nutsspaarbank. Eerste storting minimaal f 25.000,-. De basisrente bedraagt 3'/4%. Bovendien ontvangt u een bonusrente van 2'/4% over dat deel van uw spaargeld, dat een kwartaal op de rekening |^1/ ft/ heeft gestaan. /2 A. Samen is dat /O De rente wordt 4 x per jaar uitgekeerd (de elfektieve rente kan daardoor zelfs oplopen tot 5,61%). BRUSSEL - Nederland valt vol gende week wellicht geheel buiten de boot, wanneer het Europees Parlement in Straatsburg een nieu we voorzitter, ondervoorzitters en commissie-voorzitters kiest. De nieuwe EP-voorzitter wordt na ver wachting de Britse conservatief Sir Henré Plumb, die de Fransman Pierre Pflimlin moet opvolgen. Nederland levert nu nog een vi- ce-voorzitter (de WD'er Hans Nord) en de voorzitter van de zeer belangrijke landbouwcommissie (de CDA'er Teun Holman). Deze laatste raakt zijn functie zeker kwijt, terwijl het van de eerste nog twijfelachtig is of hij als een van de veertien vice-voorzitters wordt herkozen. Daardoor in de plaats zal de aan voerder van het CDA-deel in de Europese christendemocratische fractie, Bouke Beumer, mogelijk voorzitter worden sche commissie, terwijl PvdA-Eu- roparlementariër Hedy d'Ancona kandidaat is voor het voorzitter schap van de Vrouwencommissie. De meeste aandacht gaat dins dag echter uit naar de verkiezing van de opvolger van de bijna 80- jarige Pierre Pflimlin. De strijd gaat tussen Henry Plumb, een he- re-boer en fractieleider van de Brit se conservatieven, en de Spaanse socialist Enrique Baron Crespo. Plumb (61) staat er volgens de pei lingen het beste voor. Hij kan rekenen op de steun van de conservatieven, de christende mocraten en een deel van de libera len, wat kan neerkomen op een mi nimale meerderheid in het 518 le den tellende parlement Baron weet zich in de eerste ronde verze kerd van de stemmen van de socia listen, de communisten, de groe- Hedy d'Ancona - misschien voorzitter Vrouwencommissie - nen, enkele linkse onafhankelijken en mogelijk ook de Ieren, die wel licht niet op een Brit zullen willen stemmen. worden: de Italiaanse radicaal Pan- nella en de Belgische Groene Staes. Hun aanhang kan echter een rol gaan spelen, wanneer een van de twee 'grote' kandidaten het in de eerste ronde niet haalt. Om verkozen te worden heeft een kandidaat de absolute meer derheid van het aantal parlementa riërs nodig, dus 260 stemmen. Voorlopig is Plumb van 256 stem men, terwijl Baron Crespo er onge veer 230 zal krijgen. Wil Plumb meteen al verkozen worden, dan zal hij steun moeten zien te krijgen van de uiterst rechtse Fransman Le Pen en enkele onafhankelijke Europarlementariërs. Een nadeel voor beide nooid- kandidaten is het slechte weer. Ook als niet alle 518 Europarle mentariërs Straatsburg kunnen be reiken, hebben zij namelijk 260 stemmen nodig om te kunnen wor den verkozen. Mocht geen van bei den in de eerste ronde gekozen worden, dan volgt een tweede met alle kandidaten, en als dat nog geen besluit heeft opgeleverd een derde met alleen de twee besten van de eerste ronden. In parle- mentsknngen wordt gezegd dat in elk geval de kansen van Plumb be ginnen te dalen. Het is waarschijnlijk dat een aan tal Spaanse niet-socialisten dan uit nationalistische overwegingen toch op Baron gaat stemmen. De Spanjaarden zitten pas een jaar in het Europees Parlement (Spanje en Portugal traden op 1 januari 1986 tot de EG toe), en zouden het natuurlijk prachtig vinden als zij meteen zo'n belangrijke post kun nen binnenhalen. De 42-jarige Enrique Baron Cres po is jurist en econoom, oud-minis ter van transport, toerisme en tele communicatie en in de jaren '60 :n fel tegenstander van het Fr« >-regime.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5