'Geen straf vrijwillige jeugdseks' Bevriezing bij soldaten op oefening Problemen rond verzekering bedrijven tegen aanslagen CARAVAN* CAMPING RAI Tmxi Drie jaar cel geëist tegen Haagse arts wegens ontucht met vrouwen Sacharov 'weet niets' van uitnodiging voor congres Agent vervolgd wegens mishandeling arrestant VRIJDAG 16 JANUARI 1987 COC in voorstel over seks met jongeren beneden 16 jaar: DEN HAAG (GPD)- Het COC, de grootste belangenver eniging voor homoseksuelen, wil dat seksuele contacten met kinderen beneden de zestien jaar in principe strafbaar blijven. Maar als vaststaat dat het kind er volkomen vrij willig aan heeft meegewerkt, moet van strafvervolging worden afgezien. Het COC schrijft dat in een petitie die gisteren is aangeboden aan mi nister Korthals Altes (justitie). Op dit moment zijn alle seksuele con tacten met jongeren nog strafbaar. De petitie is ondertekend door meer dan tweehonderd personen en organisaties uit de kerk, de poli tiek, het onderwijs en jeugdwel zijn, de sociale wetenschappen en de criminologie. Kern van het COC-voorstel is dat seksuele contacten met jongeren onder de zestien strafbaar blijven. Op die manier kunnen jongeren worden beschermd tegen onge wenste contacten met volwasse nen die op een of andere manier in een machts- of gezagrelatie met hen hebben. Ook incestueuze rela ties moeten volgens de belangen- verengiging verboden blijven. De algehele strafbaarheid vindt het COC echter (even als als minister Korthals Altes) uit de tijd. Het COC is met haar voorstel ge komen omdat een eerder, verder gaand voorstel van Korthals Altes om seksuele contacten met jonge ren vanaf 12 jaar in principe uit de strafwet te halen, politiek op grote problemen stuitte. Het COC had liever het voorstel van de minister gesteund, maar is, omdat dat niet haalbaar bleek te zijn, met dit com promis gekomen. In praktijk wordt het verbod op contacten met jongeren niet meer Snelle trein DEN HAAG (GPD) - De provincie Zuid-Holland vindt het de moeite waard om de Randstad aansluiting te geven op een Europees net voor treinen met hoge snelheid, de Train Grand Vitesse (TGV). Dit bleek gisteren uit de woorden van de Zuidhollandse gedeputeerde Aalbers. De provinciebestuurder zei met nadruk beducht te zijn voor de ingrepen in het landschap, het 'groene hart', als deze verbin ding tot stand komt. Daarom stelde Aalbers er voor stander van te zijn gebruik te ma ken van de oude spoorlijn Amster dam-Rotterdam. DEN HAAG (GPD) - De officier van justitie in Den Haag heeft gis teren een gevangenisstraf van drie jaar en ontzetting uit het medisch ambt voor acht jaar geëist tegen een 52-jarige vrouwenarts. De gy naecoloog wordt verdacht van on tucht met tenminste 14 patiëntcs. Hij heeft toegegeven met één van hen seksuele gemeenschap te heb ben gehad. Over de beschuldigin gen van de dertien andere vrouwen bleef hij tijdens de zitting hardnek kig zwijgen. De dubieuze gedragingen van de arts kwamen vorig jaar aan het licht, toen een 20-jarig meisje een aanklacht wegens ontucht tegen hem indiende. Volgens haar ver klaring was zij tot drie keer toe ge dwongen met de arts naar bed te gaan. De verdachte hield het op twee keer. Het gebeurde volgens hem op nadrukkelijk verzoek van het meisje, dat hij had behandeld wegens pijnklachten tijdens de ge meenschap. "Ze wilde dat ik haar lijfelijk zou helpen, dat ik haar bewees dat het geen pijn meer zou doen. Ik heb dat afgewezen, maar zij bleef aan dringen. Uiteindelijk ben ik daar voor gezwicht en heb ik klinische gemeenschap met haar gehad", verklaarde de verdachte, waarmee hij bedoelde dat hij niet emotio neel bij het gebeuren betrokken geweest. "Ik weet dat ik juist heb gehandeld, dat ik deze grens niet had mogen overschrij den. Maar ik heb oprecht gepro beerd haar te helpen". De arts hield vol dat hij door het meisje was verleid, wat door de rechtbank ernstig in twijfel werd getrokken. "U bent een meer dan volwassen man met een ruime le venservaring. U heeft een indruk wekkende carrière achter de rug en u geniet aanzien. Uw patiënte is een jong meisje, nog een schaap, met nauwelijks enige ervaring. Bo ndien is zij Jehova-getuige, voor wie bepaalde zedelijkheidsnormen gelden. Wilt u zeggen dat u door zo'n meisje bent verleid?", vroeg rechtbankpresident mevrouw Van Koningshoven. De man bleef bij zijn bewering dat zijn patiënte er nadrukkelijk om had gevraagd. Over de beschuldigingen van dertien andere vrouwen wilde de4 arts niets zeggen. Die klachten over ontucht waren ingediend, na dat de zaak aan het rollen was ge bracht. Uit die verklaringen blijkt dat de arts zich sinds 1978 schuldig heeft gemaakt aan tal van onge wenste intimiteiten. In de meeste gevallen gebeurde dat in de polikli niek van het Bronovo-ziekenhuis in Den Haag, waaraan de arts ver bonden was. De arts is aan een psychiatrisch onderzoek onderworpen, waarvan alleen de conclusies tijdens de zit ting bekend werden gemaakt. Vol gens het rapport van prof. Zegers verkeert de verdachte in een neu rotische crisis, die tot grensover schrijdend en crimineel gedrag kan leiden. Voor zijn daden moet hij verminderd toerekeningsvat baar worden geacht. De spannin gen van de arts zijn, aldus hel rap port. een gevolg van onverwerkte jeugdtrauma's. De man zal op vrij willige basis in therapie moeten worden genomen. Uitspraak 29 januari. zo streng nageleefd. Het COC vindt echter dat de wetgeving aangepast moet worden, om te voorkomen dat de versoepelde praktijk op den duur weer kan worden terugge draaid. Overigens vindt de organisatie het strafrecht wel het laatste mid del om seksueel misbruik van kin deren aan te pakken, omdat verho ren en getuigen voor een recht bank voor hen vaak zeer ingrij pend zijn. Maar als andere hulpver lening tekort schiet, moet vervol ging als mogelijkheid wel open blijven, aldus het COC. Twaalf maanden geëist wegens bedreigen kinderen GRONINGEN (ANP) - De officier van justitie bij de Groninger recht bank. mr L.C. Bosch, heeft giste ren 12 maanden cel geëist tegen een 29-jarige Groninger wegens een poging tot afpersing van twee kinderen van acht en negen jaar oud. De man heeft bekend dat hij in de nacht van 27 op 28 oktober vorig jaar een 9-jarig meisje en een 8-jarig jongetje met behulp van on der meer een mes heeft gedreigd te zullen doden, als ze hem niet ver telden waar hun moeder haar geld bewaarde. De kinderen raakten zo in paniek dat ze uit het raam van hun slaap kamer van ruim twee meter hoogte naar beneden sprongen. Volgens de man was hij in de war door het gecombineerd gebruik van verdo vende middelen en medicijnen en wist hij destijds niet jneer wat hij deed. Hij drong het huis binnen toen de moeder van de kinderen niet thuis was. De kinderoppas sloeg op de vlucht toen deze werd bedreigd. Vervolgens dreigde de Groninger de wakker geworden kinderen "in brand te steken", "te snijden" en "vast te spijkeren". De man, die eveneens terecht stond vanwege diverse inbraken en diefstallen, zei gisteren de kin deren niet echt kwaad te hebben willen doen. Uitspraak 29 januari. UTRECHT (ANP) - De Zilveren Camera 1986 is toegekend aan free lance fotojournalist William Hoogteijling uit het Gelderse Buren. Hij maakte zijn bekroonde persfoto vorig jaar bij een brand in Kedichem tijdens een bijeenkomst van de Centrumpartij. Op de foto poseert Hoog teijling met zijn winnende plaat. Een andere belangrijke onderscheiding, die van Fotojournalist van het Jaar, ging naar Volks krant-fotograaf Da niël Koning voor zijn gehele werk. (foto ANPl MOSKOU (GPD) - De Russische kerngeleerde Andrej Sacharov zegt niets te weten van plannen om hem uit te nodigen voor een vre desconferentie in Maastricht, eind dit jaar. Ook is hij niet op de hoogte van een aanbeveling van de Sow- jet-Academie van Wetenschappen om hem uit te nodigen, waarover onlangs in de pers berichten zijn verschenen. Sacharov heeft dit ge zegd in een telefoongesprek met onze correspondent in de Sowjet- Unie. "Niemand heeft me hier iets over gezegd en ik weet van niets", zei Sacharov. Op de vraag of hij in principe bereid is naar Maastricht te komen, waar in november enke le tientallen Nobelprijswinnaars zullen confereren over het thema 'de toekomst van onze kinderen', zei Sacharov dat hij een dergelijke uitnodiging wel zou aanvaarden. DEN HAAG (GPD) - Onder de Ne derlandse verzekeraars zijn ernsti ge problemen gerezen over de ver zekeringstechnische gevolgen van terroristische aanslagen. Het spoedoverleg, dat woensdagmid dag begon naar aanleiding van de problemen die het SHV-concern heeft met het verzekeren van de Makro-keten, kon gisteren niet worden afgerond. Het is niet bekend waar de knel punten voor de verzekeraars lig gen. Ook is niet bekend gemaakt wanneer het overleg wordt voort gezet. Vanuit het kabinet werden gisteren evenmin mededelingen gedaan over de standpuntbepaling rond de eis van het SHV-concern dat het rijk de schade van terroris tische aanslagen op de Makro-be- dnjven moet vergoeden. De SHV wil voor morgen een positief ant woord van de regering. Anders komt het concern komt voor de de keuze te staan de Makro in Zuid-Afrika te sluiten of de Ma kro in ons land te sluiten en het SHV-hoofdkantoor te verplaatsen naar het buitenland. Als de SHV zich uit Zuid-Afrika terugtrekt, wordt toegegeven aan de eis van de actiegroep RaRa die al vijf keer brand stichtte bij de Nederlandse Makro. Volgens de SHV is er geen verze keraar meer voor de Makro te vin den. De Britse verzekeringsmaat schappij Commercial Union heeft met onmiddellijke ingang de ver zekering opgezegd voor wat betreft de gevolgen van terreur. Juristen van SHV betwisten dat Commer cial Union het recht heeft om dat zomaar te doen. De Nederlandse verzekeraar Del ta Lloyd, een volledige dochter van Commercial Union die een aandeel van ongeveer 50 procent heeft in het verzekeringscontract, heeft de SHV laten weten de verplichtingen tot aan eind van dit jaar te zullen nakomen. Commercial Union had eerder deze week het verzekerings contract met SHV ook mede na mens Delta Lloyd opgezegd. Onzekerheid "Je vraagt je iedere morgen af of het bedrijf er nog wel zal staan. Je weet nooit wat die gekken in hun hoofd halen. De vorige drie Makro- branden waren 's nachts. De vol gende misschien wel overdag". Een uitspraak van een werk neemster van de Makro-vestiging in Breda, die aangeeft onder welke spanning het personeel van de Ma kro staat. Behalve angst voor nieu we aanslagen is er de onzekerheid over het voortbestaan van de werk plek. Voor dit weekeinde valt im mers de beslissing of het moeder bedrijf Steenkolen Handels Ver eniging (SHV) het verantwoord vindt de vestigingen in Nederland open te houden. Begin deze week werden de in terne veiligheidsmaatregelen aan gescherpt. In Breda houdt de be- drijfsbewakingsdienst het pand 's nachts met een man of tien nauw lettend in de gaten. Voor het ge bouw werd een brandweerwagen en een patrouillewagen van de po litie paraat gehouden. Bij de ingang van het bedrijf wordt naast het verplicht tonen van het Makro-pasje geen extra identificatie gevraagd (paspoort of rijbewijs). Bij andere vestigingen is dat wel gebruikelijk. De klant wordt door veiligheidsmensen in burger wel nauwlettend in de ga ten gehouden. Zowel voor klanten als personeel (in Breda 400 mensen) is de drei ging niet groot genoeg om het be drijf te mijden. Op het oog laat het de klanten koud. De drukte is er in Breda niet minder om. Dat komt ook doordat Limburgse klanten na de aanslag niet meer in Nuth te rechtkunnen en nu naar Breda rei- Over het algemeen wordt het ideologische doel van de acties (de zwarten in Zuid-Afrika helpen door blanke economische belan gen te treffen) door het personeel scherp veroordeeld. Slechts een enkeling onder het personeel vindt dat SHV de belangen in Zuid-Afri ka zou moeten afstoten. Overheersend is de mening, dat de aanwezigheid van SHV in Zuid- Afrika positieve effecten voor de zwarte bevolking heeft. "Bij de Ma- kro-vestigingen daar hebben blank en zwart dezelfde rechten. Er zijn ook zwarte directeuren. Je be strijdt de apartheid niet door dit soort bedrijven terug te trekken", zegt een verkoper Maar de angst blijft. "Je bent toch zeker niet bang van een stel letje imbecielen", zegt een klant luchthartig tegen een verkoopster. Ze lacht verlegen. Maar als de man is doorgelopen: "Hij heeft makke lijk praten, hij is hier niet elke dag...". ALKMAAR (GPD) - Een 25-jarige Alkmaarse politieagent wordt ver volgd wegens mishandeling van een arrestant. Justitie heeft daartoe be sloten naar aanleiding van de uitkomst van een gerechtelijk vooronder zoek. De agent zou in de nacht van 3 op 4 november 1985 met behulp van een collega de 33-jarige Alkmaarder André Curiél hebben gestompt en ge schopt. Het slachtoffer liep daarbij een gebroken jukbeen op. Curiél be weert dat de mishandeling plaatsvond, terwijl hij geboeid op de achter bank van een politieauto zat. Het slachtoffer werd in de bewuste nacht omstreeks half twee aange houden voor een alcoholcontrole. Daarbij zou Curiél bezwaar hebben gemaakt tegen de handelwijze van de agenten. Hij zou in het gezicht hebben moeten blazen van een agent, omdat er geen blaaspijpjes voor handen waren. Curiél belandde uiteindelijk geboeid op de achterbank van de politieauto. Volgens de Alkmaarder werd ernstig mishandeld. Vaststaat dat het slachtoffer daarbij een gebroken jukbeen en een zware hersenschudding opliep. ALLES OVER CARAVANNEN EN KAMPEREN EN VEEL TOERISTISCHE INFORMATIE Dageliiks geopend van 10-18 uur I5t/m20 januari AMSTERDAM ral Trein-» ToegangMjetten t»\ NS stations PR0D0KTIE Laurens Geels Dick Maas COPJCOROE FILM^f* „EEN KNALLER Algemeen Dagblad zeeleeuwen en de zeehonden - moesten in allerijl deze week wor den leeggepompt en de dieren geë vacueerd. Vooral het vinden van een geschikte plaats, waar de die ren zo min mogelijk last zouden ondervinden van de kou, stelde de Artis-oppassers voor grote proble- Daardoor verblijven de pinquins die niet afkomstig zijn uit het Zuid poolgebied maar uit Namibië sinds deze week in en koelruimte waar ze in de zomermaanden verkoeling vinden als de temperatuur te veel boven nul stijgen Nu blijken de dieren er zich bij een temperatuur van 5 graden boven nul prima te vermaken. Slechts de kamelen bij de ingang van de diergaarde vertoeven nog buiten. "Zij hebben geen last van die lage temperaturen", zo verdui delijkt directeur Lensink. Het zijn echter niet de grote die ren als de ijsberen, de zeeleeuwen, de zeehonden of de pinquinkolo- nie, die het de Amsterdamse op passers moeilijk heeft gemaakt. Die rol was weggelegd voor de sub tropische dieren. "Door het plaat sen van extra warmtelampen en noodverwarmingsapparatuur, heb ben we de temperatuur op kunnen voeren. Ik moet alleen maar niet denken, hoe hoog straks de ener gierekening zal uit vallen", aldus Lensink. De 7-jarige Bas de Boer uit Grijpsker kwam afgelopen dins dag verkleumd thuis. Omdat- hij niet naar zijn onderwijzeres wilde luisteren, mocht hij niet meedoen aan de gymnastiekles. Bas werd naar buiten gestuurd en wachtte een uur in de ijzige vrieskou tot de gymles afgelopen was. Volgens zijn moeder durfde Bas- je uit angst voor nog meer straf niet naar huis te lopen. "Daar is hij nog niet slim genoeg voor. Om dezelfde reden is hij niet ingegaan op een aanbod van een mevrouw die te genover de gymzaal woont, zich zo lang bij haar thuis bij de kachel te warmen. Ja, de school heeft met dit voorval een hele slechte beurt gemaakt. Zoiets doe je een kind niet aan". Het eiland Tiengemeten in het Haringvliet raakt door de vorst geï soleerd van het vaste land. Vanaf maandag worden de acht school gaande kinderen van Tiengemeten per helikopter van de rijkspolitie overgevlogen zodat zij hun scholen voor basis- en voortgezet onder wijs in Oud-Beijerland en Nu- mansdorp kunnen blijven bezoe ken. Vandaag zijn de kinderen vrij. De ongeveer vijftig bewoners van Tiengemeten, een agrarische gemeenschap, houden iedere win ter weer rekening met een isole ment door tijdig proviand en ande re noodzakelijke niet op het eiland voorhanden zaken in te kopen. Ook vorig jaar moest er een heli kopter aan te pas komen om de schoolgaande jeugd van en naar het eiland te brengen. De kinderen worden maandag overgevlogen en verblijven de rest van de week bij familie op het vas te land om vrijdag voor het week einde weer naar huis te worden ge vlogen. Dit rooster wordt volge houden zolang het nodig is. Bij heel strenge en langdurige vorst is het mogelijk over het ijs naar de overkant te lopen, maar het ijs op het Haringvliet blijft altijd onbe trouwbaar vanwege de sterke stro ming. Alarmnummer Het woensdagavond in Amster dam ingestelde landelijke alarm nummer voor bejaarden, heeft de HILVARENBEEK - In het safaripark van de Beekse Bergen in Hilvarenbeek koesteren de giraffen zich aan de warmte uit het heteluchtkanon dat als extra warmtebron in de stallen is geplaatst. Zo is de kou wel uit te houden... ,foto ANP) eerste dag roodgloeiend gestaan voor vragen om hulp en aanbiedin gen tot hulpverlening. De twee te lefoonlijnen die via het nummer 06 - 0383 bereikt kunnen worden, zijn vrijwel onafgebroken in bezet ge weest. Het nummer was niet alleen in gesprek voor vragen om hulp, maar ook voor het aanbieden daar van. Alleen al woensdagavond meldden zich 135 mensen aan. "Het is ongelooflijk", zegt Marjo- lijn Kijf, directrice van de Stich ting Wijkvoorzieningen voor Be jaarden in Amsterdam. "De reac ties zijn hartverwarmend. Van ver schillende mensen kregen we aan biedingen dat zij hun huis open stellen voor ouderen die er thuis slecht aan toe zijn. Ook komen er allerlei tips binnen. Die lopen uit een van tips om een bloempot met een gat van onder, omgekeerd op het gas te zetten, dat dan moet werken als een oventje, tot aan het met punaises vastprikken van doorzichtig plastic voor de ramen. De tip met die bloempot zullen we niet zo snel ook doorgeven, omdat we eerst willen weten of dat wel veilig is. Hij schijnt overigens in de zeilwereld vrij bekend te zijn". Ook de calamiteitenlijn in Haar lem slaat aan. Van dit speciale tele foonnummer dat de Haarlemse po litie gisteren heeft ingesteld voor ouderen en zieken die wegens de kou de deur met uit kunnen, heb ben op dezelfde dag zestig mensen gebruik gemaakt. Volgens een politiewoordvoer der had tweederde van de telefoon tjes betrekking op een bevroren waterleiding. De minst ernstige ge vallen zijn doorverwezen naar een loodgieter. Voor de ergere gevallen heeft de poltitie een speciale "ont- aouiingswagen" rond rijden. Op de calamiteitenlijn kwamen ook en kele telefoontjes binnen van men sen die spontaan hun hulp aanbo den. Dierentuin Pinquins in een koelruimte, zee leeuwen in een bassin waarin het water via verwarmingselementen net boven nul graden wordt gehou den, zeehonden en ijsberen die noodgedwongen binnen moeten blijven. De winter stelt ook de Am sterdamse dierentuin Artis voor grote problemen. "Het heeft er even om gespan nen, maar gelukkig zijn er geen slachtoffers gevallen", vertelt Ar- tis-directeur B. Lensink. "We heb ben nogal wat maatregelen moeten nemen om dat te kunnen voorko- Waterbassins - bij de ijsberen, de UTRECHT (ANP/GPD) - In ver band met de kou zal staatssecreta ris Van Houwelingen (defensie) de militaire bevelhebbers meedelen dat oefeningen zoveel mogelijk moeten worden beperkt. Volgens een woordvoerder van defensie be tekent dit niet, dat er helemaal niet meer mag worden geoefend. "Er werken wel meer mensen buiten". Bij oefeningen buiten zullen de mi litairen behoorlijk van bescher mende kleding moeten worden Volgens de soldatenvakbond WDM heeft een aantal soldaten bevriezingsverschijnselen opgelo pen tijdens een oefening in de ijzi ge kou. Het gaat om soldaten van het 44ste pantser infanteriebatal- jon. Een deel van deze eenheid is op oefening in Sennelager in West- Duitsland. Een arts kreeg 50 tot 60 soldaten te behandelen met kou problemen. "Na ontdooiing" bleek dat drie van hen daadwerkelijk met bevriezingsverschijnselen kampten. Zij zijn ter observatie op genomen in een hospitaal. De WDM meldt dat de soldaten van de kou forse blaren op hun oren kregen omdat het kader dat de oefening begeleidde aanvanke lijk niet toestond dat ze hun oren bedekten met hun dikke wollen le- gershawl. Pas na een uur blauw bekken in de felle kou kregen ze alsnog toestemming om hun oren te beschermen maar toen was het al te laat. Straf De 21-jarige Koen Schrader uit Hoogezand is een aantal vingers kwijt geraakt door onderkoeling. De jongen werkte afgelopen zater dag als hulp op een marktkraam. Halverwege de dag bleken Koens vingers dusdanig bevroren dat hij naar een dokter moest. Volgens Koen begon het 's och tends vroeg. Met blote handen pak te hij het ijskoude handvat vast van een wagen die hij moest ope nen en bemerkte dat hem "de kou de handen invloog".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3