Winkeliers verliezen strijd om openhouden straat in Hillegom 'Adel woont hier niet, maar dijk is toch stuk historie' 'Bollenstreek kwetsbaar Druk schaatsweekeinde riSWCWf- VRIJDAG 16 JANUARI 1987 Raad van State stelt gemeente in gelijk DEN HAAG/HILLEGOM - De gemeente Hillegom mag een gedeelte van de Hoofdstraat in het dorp afsluiten voor het ver keer. Alleen voetgangers kun nen dan nog op dit gedeelte van de winkelstraat komen. Staatsraad dr. G.H. Veringa legde met deze beslissing gis termiddag het verzoek naast zich neer van middenstanders uit de Hoofdstraat en omge ving om de straat voorlopig nog niet af te sluiten. De winkeliers, die zijn verenigd in de Ondernemers Vereniging Hille gom (OVH) betreuren de uitspraak van de Raad van State. Weliswaar betekent de afsluiting volgens de OVH een oplossing voor bepaalde verkeersproblemen. "Maar aan de Bussen laten honderden passagiers hi kou staan STREEK - Als de kou nog even aanhoudt, zullen de busonderne mingen touringcars huren om de grote stroom passagiers te kunnen verwerken. De maatschappijen zit ten in de problemen omdat de laat ste dagen massaal gebruik wordt gemaakt van de bus. Vooral in de ochtenduren is het vechten om een plaatsje. Honderden passagiers blijven verkleumd achter bij de haltes. Volgens rayonchef A.J. Kok van Centraal Nederland in Leimuiden zet de vervoersmaatschappij alle zeilen bij om de toeloop op te van gen. "Het lijkt wel of iedereen in de regio een weekkaart heeft geno men. Chauffeurs werken over en we hebben inmiddels alle bussen ingezet die er binnen het bedrijf te vinden zijn. De mottenballenvloot zoals wij de zomerbussen noemen, rijdt ook al en op zo veel mogelijk plaatsen zetten we harmonicabus- Al moeten vele passagiers wat langer wachten, tevergeefs huis waarts keren hoeft niet altijd, vol gens Kok. "Vaak komt er na een tjokvolle bus zo snel mogelijk een volgende bus, dus de mensen hoe ven niet altijd een uur of langer te wachten". Ook bij Westnederland is de nood al net zo hoog gestegen. Alle 540 beschikbare bussen zijn inge zet, maar het is nog niet genoeg. De directie voert met collega's in Den Haag besprekingen om aan meer bussen te komen. andere kant wordt de door de be volking gewenste en noodzakelijke bereikbaarheid van hel winkelcen trum bemoeilijkt", aldus de OVH. De middenstanders hadden de staatsraad gisteren in Den Haag ge vraagd het besluit te schorsen van burgemeester en wethouders om de straat als proef enige tijd af te sluiten. De winkeliers gingen te gen deze beslissing van B en W in beroep bij De Kroon en hangende dit beroep willen de middenstan ders dat er nog geen maatregelen worden genomen. De proefperiode gaat nu één de zer dagen in. De middenstanders hebben gisteravond in een verkla ring laten weten loyaal te zullen meewerken aan de proefperiode, waarin een voorlgangsonderzoek wordt verricht. Zoals bekend wordt ook in de Breestraat in Leiden morgen een proef gehouden om voorlopig voor één zaterdag het verkeer uit de drukke winkelstraat te weren. Ge meente en winkeliers zitten in Lei den wel op een lijn. Definitief De OVH wees de staatsraad er gisteren op dat afsluiting van de Hoofdstraat binnen de huidige ver- keerscirulatie in het dorp tot ern stige problemen leidt voor de be reikbaarheid van het winkelgebied in de Hoofdstraat en omgeving. "Uit de besluiten van B en W over de 'proefafsluiting' valt op te ma ken dat de gemeente een definitie ve afsluiting van de Hoofdstraat overweegt", aldus de woordvoer der van de OVH. Het gemeentebestuur van Hille gom wil het gedeelte van Hoofd straat onder meer afsluiten omdat er door het autoverkeer dijkwijls gevaarlijke verkeerssituaties ont staan. Ook fietsers en bromfietsers zouden voetgangers wel eens van de sokken rijden. Dit komt onder meer omdat er in de Hoofdstraat geen trottoirs zijn. "Er wordt dan ook veel discipli ne gevraagd van de weggebrui kers", aldus een woordvoerder van de gemeente. De ondernemersver eniging praat al enkele jaren over dit probleem in de Hoofdstraat. De tekortkomening bestaan volgens de OVH uit vijf punten: oneven wichtige en niet afdoende ontslui ting van het centrum; de hoge par keerdruk en het tekort aan par keerplaatsen; te veel langparkeer- ders; er wordt te weinig tegen lang parkeerders opgetreden en de hui dige inrichting staat op gespannen voet met de verkeersfunctie. De OHV heeft echter van het be gin al laten weten, zo werd gisteren tijdens de zitting benadrukt, dat het terugdringen van het autover keer in de Hoofdstraat alleen aan de orde kan komen als er voldoen de extra parkeervoorzieningen worden getroffen aan de oostkant van het centrum. Bij de recon structie, waaraan de winkeliers ruim 465.000 gulden hebben bijge dragen, is er door de OHV steeds van uit gegaan dat de Hoofdstraat toegankelijk zou blijven voor au to's. Om een goed inzicht in al deze problemen te krijgen is het nood zakelijk dat de Hoofdstraat als proef enige tijd wordt gesloten, vindt de gemeente. "Mocht er on verhoopt toch een volkomen chao tische situatie dreigen ontstaan dan kan het gemeentebestuur ter stond besluiten om de proefafslui ting te beëindigen". DOORGEWINTERDE DOORZETTERS DEN HAAG/BOLLENSTREEK - De fracties van CDA, VVD, SGP en RPF/GPV in de provinciale sta ten Zuid-Holland hebben er door middel van een motie bij het dage lijks bestuur van de provicie op aangedrongen de vestiging van be drijven in het oostelijk deel van de bollenstreek enigszins te versoepe len. De partijen vinden dat het - weliswaar met enkele beperkingen - mogelijk moet zijn activiteiten toe te staan die op Schiphol zijn ge richt. Dit zou de werkgelegenheid van de eigen beroepsbevolking ten goede komen. Bewoonster Koudekerkse Scliinkeldijk verrast door sloop Kandidaten genoeg voor veerman Paddegat ALKEMADE - Het ziet er naar uit dat de pogingen van Alke made en Woubrugge om het voetveer over het Paddegat weer op gang te krijgen, bin nenkort met succes worden be kroond. De huidige veerman H. Hoogenboom is door rugklach ten geveld en heeft laten weten zijn werk definitief neer te leg gen. Inmiddels hebben zich tien mensen gemeld, die het werk van Hoogenboom willen overnemen. Het pontje wordt door veel scholieren gebruikt. Zij hebben overigens nu geen last van het uitvallen van het veer. want ze kunnen over het ijs naar de andere kant. Hoogeboom kreeg zo'n 35.000 gulden subsidie. Hier van betaalde de provincie zes tig procent en de gemeenten al lebei twintig. Het aandeel van de provincie Zuid-Holland is zo groot omdat het voetveer een belangrijke schakel vormt in het provinciale tietspadenplan. In de zomer wordt de oversteek veelvuldig gebruikt door de honderden fietsende recrean ten. Een probleem vormt nog de huisvesting van de nieuwe veerbaas. Hoogenboom woont namelijk aan het Paddegat en kan vanuit zijn huiskamer zien of er klanten wachten. De veer- steiger ligt bij hem voor de deur. Er wordt nu overwogen om een woonark of verblijfsark aan de Woubrugse kant van het Paddegat af te meren.Onder de kandidaat-veermannen zijn buitenstaanders als ook enige Alkemadenaren. Gestreefd wordt een plaatsgenoot tot te stellen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - "Veel Koudeker- kers weten niet eens dat het hier Schinkeldijk heet", vertelt één van de bewoon sters van de karakteristieke daglonershuisjes aan het begin van de Lagewaard. Hun woninkjes, die al sinds het begin van deze eeuw hier staan, passen perfect in het unieke polderland schap. Velen zijn in de loop der jaren al verdwenen om plaats te maken voor nieuw bouw. door Nell Bruynes De nog bestaande huisjes geven uitzicht op het beroemde torentje van kasteel Groot Poelgeest. Sinds kort is daar een bord geplaatst waar de historische bijzonderhe den over deze plek op staan ver meld. Bij die vertellingen over het roemruchte verleden van Koude kerk vormt de Schinkeldijk een perfecte achtergrond. Maar hoe lang nog? De vooruitgang slaat toe, de huisjes voldoen niet meer aan de normen van deze tijd en moeten plaatsmaken voor nieuwbouw. Hoewel Koudekerkse raadsleden voorop stellen dat het karakter van de Schinkeldijk behouden moet blijven, behoort na de sloop van deze woningen toch weer een stuk je oud-Koudekerk tot het verleden. Tot groot verdriet van de huurders van de huizen, waarvan de mees ten hier al tientallen jaren wonen. Drie gezinnen, waaronder een hoog bejaarde bewoonster, weten tot op heden niet wat de toekomst voor hen in petto heeft. Dat ze hun idyllische, met liefde onderhouden huizen moeten verlaten, staat ech ter als een paal boven water. De discussie in de gemeenteraad over deze woningen, tot onlangs eigen dom van de gebroeders Smit, duurt al jaren. Oorspronkelijk wilde de familie Smit zelf de nieuwbouw laten uit voeren. De gemeente gaf een bu reau voor ruimtelijke ordening op dracht om een ontwerp te maken. Op basis van een verkenning ter plaatse schetste het bureau een aantal mogelijkheden, waarvan het alternatief met geschakelde wonin gen in de trant van de huidige be bouwing de voorkeur genoot. In een vergadering van de com missie openbare werken en plano logie. begin '86, vroeg PvdA'er J. Wondergem zich af of de woningen echt moesten worden gesloopt. Hij pleitte voor behoud van het karak teristieke stuk Lagewaard. Reno vatie bleek tijdens dezelfde verga dering ook de grote wens te zijn van wethouder M. Le Large (CDA). "Maar we hebben de woningen be keken en van renovatie kan helaas geen sprake zijn", moest zij na een bezoek tot haar spijt bekennen. De wethouder kondigde toen een ge sprek aan van het college met de eigenaren en huurders. Volgens Le Large lag de taak om de huurders daarvan op de hoogte te stellen bij de huiseigenaren. Maar de bewoners zijn door nie mand ergens van op de hoogte ge steld. Het gesprek is er overigens ook nog niet geweest. Dit is, met de tragische noodzaak om te moeten verhuizen, de grootste grief van de huurders van de woningen. Jaren lang leven zij in grote onzekerheid, maar afwachtend wat over hun hooiden heen wordt beslist. Het enige dat de bewoners heb ben vernomen, is de mededeling van één van de gebroeders Smit op 11 november van het afgelopen jaar, dat de huizen waren verkocht aan een aannemingsbedrijf en dat huuropzegging te verwachten was. Eén van de bewoonsters, die niet met naam in de krant wil worden genoemd, zegt best begrip te heb ben voor de positie van de gebroe ders Smit. Maar ze kan niet verte ren dat de bewoners zo laat zijn in gelicht en derhalve geen enkele in spraak hebben gehad. Volgens deze bewoonster valt de staat waarin de huizen verkeren best mee. "Het is best aan te pas sen. Maar als je niet weet waar je aan toe bent, begin je daar als be woner natuurlijk niet aan". Het is haar niet bekend dat de gemeente de woningen is komen bekijken. Ook van de bewering dat de bewo ners ooit is geadviseerd zich als woningzoekende voor een andere huurwoning te laten inschrijven, heeft zij geen weet. "Wij zijn toch geen woningzoekenden? En je laat je toch niet inschrijven als je hier niet weg wilt?" Ze heeft begrip voor het feit dat de huizen particulier eigendom zijn. "Maar de gemeente had er toch ook achteraan kunnen gaan? Er is echter geen aandacht meer voor een klein project. Die wordt opgeslokt door alle grote bouw plannen. Wij hebben aan de eige naren wel de wens kenbaar ge maakt de huisjes zelf te willen ko pen, maar die is volkomen gene geerd". Behalve de vervelende gevolgen voor de bewoners zelf vindt zij het ook betreurenswaardig dat zoveel oude bebouwing wordt gesloopt. "Er moet hoognodig een werk groep komen die daar wat aan doet. Voor ons komt dat misschien te laat, maar anderen hebben er De daglonershuisjes aan de Koude kerkse Schinkeldijk, waarvoor sloop de toekomst lijkt te zijn. On danks tegenwerpingen van dt huurder (folo Nanno Bloupoi wellicht wat aan". G. Smit, één van de gebroeders, zegt niet veel commentaar te heb ben. "De staat waar de woningen in verkeren, is slecht. De huurprijs was dan ook navenant en wij heb ben die niet willen verhogen. Voor ons is het een oude rommel die in de erven zit. Onze vader is twaalf jaar geleden overleden en de nala tenschap moet nu worden gere geld', zegt hij. Volgens Smit zijn al le bewoners ingelicht, waarmee hij op de mededeling van 11 novem ber doelt. De genoemde bewoonster van de Schinkeldijk. die uitdrukkelijk zegt voor zichzelf te spreken, zegt niet eens naar de tekeningen voor de nieuwbouw te willen kijken. Ze voelt zich in de steek gelaten. Wat in de toekomst gaat gebeuren, is onzeker. Ze denkt er liever niet aan. "Het is al moeilijk genoeg, zo. We wachten maar af, wat kun je an ders doen? Maar al heeft hier geen adel gewoond, het is toch een deel van de historie dat verloren gaat en dat komt in geen geval meer te rug". De motie werd ingediend tijdens de algemene beschouwingen over het streekplan Zuid-Holland-west. In de motie stellen de statenfrac ties vast dat de bollenstreek een eenzijdige economische structuur kent, waardoor het gebied kwets baar is uit een oogpunt van werk gelegenheid. Een werkgelegenheid die volgens de fracties ook nog eens terugloopt: de ontwikkeling van de werkgelegenheid blijkt on voldoende te zijn om de eigen be roepsbevolking te voorzien, aldus motiveerden de partijen het indie nen van de motie. Tijdens zijn beschouwingen merkte de woordvoerder van het CDA op dat de 'structuur' van de bollenstreek moet worden ver breed. De bestaande bollencultuur mag niet worden aangetast; het areaal dat er nu is moet gehand haafd blijven. Omspuiten Volgens het CDA zijn er nogal eens problemen gerezen over het feit dat er in de bollenstreek gras land wordt omgespoten tot bollen land. Jaarlijks zou het om zo'n 500 hectare gaan. "Er schijnt dus be hoefte té zijn aan bollengrond en minder behoefte aan grasland", al dus de CDA'er. "Het lijkt me zinvol eens na te gaan hoe groot de werkelijke behoefte aan bollen grond is". Het CDA kreeg bijval van de SGP-fractie. De SGP-woordvoer- der vroeg van het provinciaal be stuur een wat soepeler beleid voor wat betreft het omzetten van gras land in bollengrond. De agrarische bestemming van de bollenstreek moet voor de toekomst gegaran deerd blijven, vindt ook de SGP. De PSP/CPN/PPR-fractie is van mening dat de hele bollenstreek beter moet worden beschermd te gen wat de fractie noemt 'glasop standen'. Nu mogen dergelijke bouwsels her en der worden neer gezet behalve in de directe omge ving van de Keukenhof. De linkse partijen vinden dat het hele gebied hiertegen in bescherming moet worden genomen. Verder stellen zij dat de ontwikkeling van een be drijfsterrein in Sassenheim-zuid uit het streekplan- Zuid-Holland west moet worden geschrapt. Snelle groei De PvdA tikte gedeputeerde sta ten (het dagelijks bestuur van de provincie) op de vingers omdat de bollenstreek sneller groeit dan is gewenst. De provincie moet dit be ter in de gaten houden, aldus deso- eialisten die zich tegenstander toonden van het feit dat de bollen streek fungeert als overloopgebied voor Noord-Holland. Die situatie moet worden vermeden, zei de woordvoerder. VRIJDAG Leiden Aula dr. Voorthuysenschool, Marnix- straat 104 - Ruilavond Ruilclub Ko- ningskerk, 19-22 uur. De Waag, Aalmarkt - Jazzzesdaagse, jazzpodium. vanaf 17 i Leiderdorp Sjelter, Heemraadlaan 67 - Soos voor jongeren, 20-24 uur. Muzenhof, Gordijnsingel 4 - Volksdan- sinstuif, 20.15 uur. HOOGMADE - De Molentocht en de Merentocht die voor gisteren op het programma stonden moesten door de organisatie vanwege de extreme kou worden uitgesteld. Dat weerhield enige ware liefhebbers van toertochten er niet van om die dan maar buiten de organisatie om te rijden. Fotograaf Wim Dijkman betrapte enige doorwin terde doorzetters op de Does in Hoogmade. Hij had alle tijd om ze te fotograf eren want zeer sterke tegenwind was er de oorzaak van dat de schaatsers nauwelijks vooruit kwamen. Vanaf vandaag worden de toertochten georganiseerd verreden. Statenleden: vestiging bedrijven versoepelen ZATERDAG Stichting Burcht, Burgsteeg - Presenta tie workshop LVC, 15 uur, Leerorkest Hot House 17.15 uur. Groenoordhallen. Willem de Zwijger- laan - Vlooienmarkt. 10 tot 17 uur Zoeterwoude Buurthuis De Weipoort - Start toertocht door Zoeterwouds polderlandschap per schaats, starten tussen 10.30 en 12 uur. Noord Aa - Zoeterwouds kampioen schap korte baanschaatsen, inschrijven tot 12.30 uur. Voorschoten Gouden Leeuw. Veurseweg - Poppen- beurs, 10 tot 16.30 uur. ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen Gi;oep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- 1. tel. 215510. zo 8 uur tot 24 uur: M. Zwijnenburg, Gallaslaan 24, Leiderdorp, tel. 412166. spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en-De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus, Middelste gracht 129, tel. 132500. zo 8 uur tot 24 uur: R. Taytelbaum, tel. i6, spreekuur Hogewoerd 138. gens, Fogelberg en Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 102, tel. 125820. zo 8 uur tot 24 uur; J. de Bruyne, Kern straat 11, tel. 141225. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: P. Arnou, tel. 311414, spreekuur Petr. Moensweg 52 zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420. spreekuur Haagweg 60. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders. D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders, G Brandtstraat 29, tel. 760947. zo 8 uur tot 24 uur: H. Prince. Vondel laan 58, tel. 761754. Leiderdorp za en zo: J. v.d. Beek en J. v.d. Leden, tel. 894539. spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofdstraat 8, tel. 894539. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D.L.P. van Overvest, Terweeweg 156, tel. 173994. Voorschoten za: A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159; zo E. Schotanus, Leidseweg 305. tel. 766462. Warmond huisartsenpraktijk Oosthout, Rietpad 9, Voorhout, tel. 02522-30697 Wassenaar za: R. van Niekerk, tel. 19014, spreekuu radres Van Polanenpark 92; zo: I.C. Spelt, tel. 11844, spreekuuradres Van Groeneveltlaan 17. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst v molen 13, tel. 211611; apotheek Stevens hof, Petr. Moensweg 56, tel. 313234; apo theek Voorschoten. Leidseweg 66. Voorschoten, tel. 01717-2525. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel. 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260. Oegstgeest, tel. 173266; of D J. Brandt. Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten R. Koster en mevr. Koster-Stoker. Nar- t 47, tel. 3836 TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: A. Remmert, Geversstraat 50, Oegst geest, tel. 071-177288, spreekuur vanaf 13 uur. Voor de praktijk Haaswijk is tandarts van Mierlo tel. bereikbaar onder nr. 155375; spreekuur van 11-12 en 17-18 uur op Simon Vestdijklaan 28. Oegst geest. Voorschoten, Wassenaar P. Wayenberg, van Beethovenlaan 69b. Voorschoten, tel. 01717-7788, spreekuur van 17.30-18 uur ZOETERWOUDE/LEIDERDORP - Op het ijs van Leiderdorp en Zoe terwoude worden dit weekeinde diverse wedstrijden gehouden. Het Zoeterwoudse buurthuis 'De Weipoort' organiseert morgen een toertocht door het polderland schap. Er zijn 'kluunplaatsen' in het tien kilometer lange traject op genomen. Schaatsers kunnen van half elf tot twaalf uur starten bij het buurthuis in de Weipoort. Elke deelnemer wacht een vaantje. Tijdens de wedstrijden die zon dag worden georganiseeid op de Zoeterwoudse Noord Aa (het lange baankampioenschap van Zoeter woude) is ook de Casa-Materna- groep in actie. De werkgroep wil een zeskamp organiseren voor niet al te sterke schaatsers. Hier-bij spe len behendigheid en gezond ver stand een grotere rol dan schaats- techniek. Teams van vier tot vijf mensen kunnen meedoen. Aan melden kan zondag tot kwart voor twee bij de schaatsbaan. De zes kamp begint om twee uur en zal. afhankelijk van de deelname, du ren tot ongeveer vier uur. Op de Leiderdorpse ijsbaan ach ter de Mauritssingel worden ko mende dagen drie wedstrijden ver reden. Het clubkampioenschap kortebaan voor de jeugd tot en met 16 jaar is morgen vanaf tien uur. Zondag worden er districtskam pioenschappen (korte baan) ge houden voor schaatsers vanaf 17 jaar. Aanvang half elf. Dinsdag ten slotte zijn er korte baan-clubkam- pioenschappen om de A Kwikbe ker.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16