Steeds Personeelsraad van AZL wil dat gehele directie opstapt ^■aiwasr- In bijna 1000 Leidse huizen problemen met waterleiding leidsch dagblad: Na lezing van rapport Twijnstra en Gudde Bedreiging Burgemeester Goekoop wil in de Eerste Kamer Parkeermeter kan door vorst soms niet geleegd Werkloosheid in regio Leiden in december iets toegenomen VRIJDAG 16 JANUARI 1987 LEIDEN - De personeelsraad van het Academisch Zieken huis wil dat de gehele directie opstapt. Dit schrijft de voorzit ter van de raad in een brief aan het bestuur van het AZL, nadat hij zich heeft gebogen over het uitgebrachte rapport van het adviesbureau Twijnstra en Gudde en over de voorlopige standpuntbepaling van het be stuur. Twijnstra en Gudde komt in het rapport tot de conclusie dat de di rectie van het Academisch Zieken huis in de huidige structuur niet adequaat heeft gefunctioneerd en stelt voor om de directie te halve ren. De AZL-directie bestond uit zes personen, maar is als gevolg van het overlijden van een van de directeuren verminderd tot vijf. Volgens het bureau Twijnstra en Gudde zouden nog drie directiele den moeten opstappen. Maar voor de personeelsraad van het AZL is het, gezien het feit dat het bureau constateert dat de gehele directie LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren een 30-jarige man uit Hoogmade verhoord, omdat hij er van wordt verdacht een controleur van het Energiebedrijf Rijnland te hebben bedreigd. De controleur was van mening dat de installatie in een pand aan de Botermarkt ab soluut niet deugde en afgesloten diende te worden. De 30-jarige pik te dat niet, smeet de controleur te gen de grond en bedreigde hem volgens de politie met een hamer. niet goed heeft gefunctioneerd, niet duidelijk waarom de andere twee directieleden mogen blijven zitten. Overigens heeft de Abva/Kabo grote moeite met het standpunt van het AZL-bestuur over de top structuur van het ziekenhuis. "Al leen de algemeen directeur en de directeur patiëntenzorg blijven ge handhaafd. De directeuren sociale zaken, verpleging, nieuwbouw en (later) beheer gaan verdwijnen". De Abva/Kabo vindt dat in elk geval de directeur sociale zaken niet weg mag. Deze positie zou, al dus de vakbond, juist moeten wor den versterkt door alle aspecten van het personeelsbeheer te kop pelen aan het sociale beleid. Overigens is de bond van me ning dat de oorzaak van de vele knelpunten te veel wordt gelegd bij de topstructuur. De bond kan zich niet aan de indruk onttrekken dat vooral de capaciteiten en de uiteenlopende karakterstructuren van betrokkenen in het geding zijn. Onduidelijk De bond vreest dat bij de nieuwe invulling van de directie de kans groot is dat bestaande conflicten opnieuw worden ingebakken. Over de invulling van de directie posities wil de Abva/Kabo dan ook zo spoedig mogelijk een indrin gend gesprek hebben met het be stuur van het ziekenhuis. Wat het bestuur met de voorge stelde organisatieveranderingen beoogt, is volgens de bond vol strekt onduidelijk. "Deze komen vooral neer op vergaande decentra lisatie. Dit standpunt komt als een verrassing omdat de vakcentrales, evenals het bestuur, destijds heb ben ingestemd met een adviesop- dracht die zich zou beperken tot de topstructuur". Voor Abva/Kabo kan er geen sprake zijn van decen tralisatie als er niet eerst overeen stemming is over de invoering van dienstcommissies nieuwe stijl op het niveau van de (hoofdafdelin gen. De bond zal het bestuur om de nodige opheldering vragen. Maar allereerst dient er meer duidelijk heid te komen over het totaalbeeld. Vooropgesteld wordt dat er geen gedwongen ontslagen mogen val len. "Want als er directieleden ver dwijnen, dan moeten er ook leden van hun staf en het dienstvërle- nend apparaat weg", aldus voorzit ter Evert van Seggelen. Zorgvuldig overleg is volgens de bond eei. noodzakelijke vereiste. Hij vindt dat het AZL-personeel door de reeds jaren durende bezuinigingen al genoeg is belast, evenals door de overheidsaanslagen op inkomen en arbeidsvoorwaarden, de toene mende werklast door onvoldoende herbezetting en onvoldoende mid delen om de groei van de medisch- technologische ontwikkelingen bij te benen. "Door deze aanslagen wordt het personeel steeds minder gemoti veerd. Apathie kan niet uitblijven. Uiteindelijk zal de patiënt hiervan de dupe worden", aldus de Abva Kabo. Chaos Uit het rapport van Twijnstra en Gudde blijkt voorts dat de bestuur lijke organisatie van het AZL een chaos is, zo staat althans te lezen in het universiteitsblad Mare. "Zeker bij de leiding klopt weinig. Het be stuur bemoeit zich met details, maar controleert de directie nau welijks. De directie is onderling sterk verdeeld, neemt vrijwel geen beslissingen en weet niet te delege ren. Ook de omvangrijke staf is kwalitatief onder niveau. Het is wonderlijk dat het ziekenhuis nog enigermate functioneert". Het wordt tijd dat er een échte leiding van het ziekenhuis komt, aldus citeert Mare Twijnstra en Gudde. Ook op het ministerie van onderwijs en wetenschappen is volgens het bureau gesignaleerd dat "de top kennelijk wat vreemd in de wereld staat". Eenzelfde erva ring had het ministerie van volks gezondheid. "Bestuur en directie weten vaak niet of nauwelijks hoe de zaken binnen het ziekenhuis lo pen waardoor het vertrouwen in de top daar niet erg groot is". Volgens Twijnstra en Gudde functioneert het bestuur in belang rijke mate als klankbord voor de directie. In feite wordt het bedol ven onder informatie over zeer uit eenlopende en kleine details. Het gevolg is dat het bestuur wel vaak en lang vergadert, maar dat het nauwelijks beleidsbeslissingen neemt. Daar komt dan nog bij dat de di rectieleden onderling voortdurend zijn verwikkeld in conflicten over eikaars bevoegdheden: "Naar bui ten toe lijken de taken duidelijk af gebakend. maar in de praktijk is het een warboel". Als voorbeeld noemt het rapport het feit dat een afdelingshoofd voor een kleine personeelsuitbreiding maar liefst met drie directieleden moest over leggen. "Weinig daadkracht, gebrek aan visie, niet in staat om te delegeren, onderlinge verdeeldheid en zeer uiteenlopende kwaliteit van de af zonderlijke directieleden", zijn de kwalificaties die Twijnstra en Gud de hanteert. Bovendien wordt ner gens verantwoord waarom de di rectie uit zo'n omvangrijk aantal bestaat. Het rapport signaleert weliswaar de mogelijkheid van decentralisa tie in het ziekenhuis, maar consta teert tegelijkertijd dat de directie tot nu toe is 'vergeten' om be voegdheden ook daadwerkelijk over te dragen. LEIDEN - De gemeentelijke ijsbaan is gisteren om één uur geopend door wethouder Peters. Er zijn metingen verricht door vertegenwoordigers van de politie en de gemeente: op de meeste plaatsen is het ijs dikker dan elf centimeter. Op verschillende plaatsen in de stad is schaatsen een riskante zaak. "Dat komt doordat het Energiebedrijf Rijnland op een aantal plekken warm water loost, met als gevolg dat er stukken ijs zijn die niet echt betrouw baar zijn", aldus politievoorlichter Graveland. Het is oppassen geblazen op de volgende plaatsen, aldus de politie: Maresingel, Oude Herengracht, Oude Singel en Mare. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Burgemeester C. Goe koop heeft zich bereid verklaard voor de WD zitting te nemen in de Eerste Kamer. Hij staat samen met 37 anderen op de zogenaamde groslijst van de liberalen, dat is een voorlopige lijst waarop alle namen staan van mensen die in de Eerste Kamer willen. De kans dat Leidens eerste burger in de kamer komt is overigens gering. De WD is met 16 zetels verte genwoordigd in de Eerste Kamer. De algemene verwachting, ook van de partij zelf, is dat bij de verkie zingen van provinciale staten in mei (dat is het orgaan dat de Eerste Kamer kiest) de liberalen een ver lies lijden. Voorts zijn 14 van de 16 WD'ers herkiesbaar. Vandaar dat de kansen van Goekoop niet hoog moeten worden aangeslagen. De definitieve lijst wordt samenge steld tijdens een partijbijeenkomst op 31 maart in 't Spant te Bussum. In het verleden heeft Goekoop herhaaldelijk verklaard dat er in Leiden voor hem niet veel te doen is. Hij vervult alleen de bij wet ge regelde taken, onder meer hoofd van politie en brandweer. De po ging in de Eerste Kamer te komen sluit dan ook geheel aan bij de wens van de burgervader meer werk te doen. Goekoop is niet be reikbaar voor commentaar. Hij zit in Japan en bezoekt daar onder meer een tentoonstelling van een deel van de collectie van het Rijks museum voor Volkenkunde. Dins dag is hij weer terug. LEIDEN - Ook de parkeerpolitie merkt de gevolgen van de koude. Een aantal parkeermeters is niet te openen. Dat heeft tot gevolg dat een aantal meters barstensvol zit met klein geld. In enkele gevallen kan er geen muntje meer bij. volgens politievoorlichter Grave land is het mechaniek van de par keermeters berekend op tempera turen tot 30 graden onder nul. Dta functioneert onder deze winterse omstandigheden dan ook prima. Het probleem schuilt echter in het openen van de apparaten. "Vooral op plaatsen waar de zon niet komt, is dat soms erg moeilijk en in ande re gevallen kunnen de cassettes niet worden geopend, klaarblijke lijk is er toch vocht tussen geko men waardoor een aantal delen is vastgevroren". Dat betekent voordeel voor de parkeerders. Wie een volle par keermeter treft, kan volgens Gra veland niet worden bekeurd. "Dat is overmacht. Maar er wordt door de parkeerpolitie wel zorgvuldig bijgehouden om welke parkeerme ters het gaat". LEIDEN - In naar schatting bijna 1000 woningen is deze week de wa terleiding bevroren of gesprongen. Deze raming is gebaseerd op gege vens van woningbouwverenigin gen en loodgietersbedrijven in Lei den. De wachttijden voor het ont dooien van bevroren waterleidin gen loopt soms op tot drie dagen. Voor reparatie van gesprongen buizen moet langer worden ge wacht. Voor de loodgietersbedrijven is het de afgelopen week razend druk geweest. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds twaalf uur zijn werkne mers in de weer geweest om de ge volgen van de extreme vorst te ver helpen. Alle loodgieters hadden een tekort aan ontdooiapparatuur. Zonder dergelijke apparatuur kun nen loodgieters niets aan bevroren' leidingen doen. In veel gevallen is er volgens de loodgieters sprake van eigen schuld. "Sommige mensen sluiten wel de hoofdkraan af, maar verzui men af te tappen. Dan helpt het af sluiten natuurlijk niet". Ook laten mensen vaak na om de leidingen te beschermen tegen tocht. De lood gieters bestempelen de tocht en de oostenwind als het ergste kwaad. Dat vandaag de wind is afgenomen is volgens de bedrijven onmiddel lijk te merken aan het sterk afgeno men aantal meldingen. De kosten van het ontdooien van een bevroren waterleiding liggen rond de 70 gulden, als ervan wordt uitgegaan dat de reparatie een uur in beslag neemt. Bij gesprongen waterleidingen zijn de kosten sterk afhankelijk van de omvang van de schade, maar zijn door de bank ge- aanzienlijk hoger. Niet alleen waterleidingen kun nen bevriezen, maar ook de afvoer van de wasmachine. "Een vrouw had niet in de gaten dat het gedeel te door de buitenmuur bevroren was. Pas op het moment dat de ma chine ging spoelen kwam dat aan het licht. Ze is drie uur bezig ge weest met dweilen", aldus een loodgieter. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Ijsbloemen (1) Sommige mensen hebben nog nooit ijsbloemen gezien, zegt A. Beljaars, lid van de technische dienst van Woningbouwvereni ging Leiden. "Dan bellen ze me op en zeggen: meneer, er zitten ijsbloemen op m'n ruiten en dat kan toch niet goed zijn". Zuigt hij dit verhaal uit z'n duim? "Nee hoor, u moet niet vergeten dat we al lang niet meer zo'n vreselijke winter hebben ge had en hoe gek het ook mag klin ken, een aantal jonge mensen heeft waarschijnlijk nog nooit eerder ijsbloemen op de ruiten gehad". Ja, en dan heb je ook nog men sen die de verantwoordelijkheid afschuiven naar de woning bouwvereniging. "Gaat er iets mis, denken ze dat wij daar ver antwoordelijk voor zijn. En dat is in de meeste gevallen natuurlijk niet zo. Weet u wat volgens mij het hele eieren eten is: in deze sa menleving weten mensen niet meer wat verantwoordelijkheid Na een korte pauze: "Maan dagavond had ik een gesprek met m'n dochter van 20. We had den het over alle bevroren leidin gen en hoe dat zo komt. Daar zijn jullie toch voor, zei m'n dochter op een gegeven moment". "Daar zijn wij voor?, ant woordde ik verbaasd. Waarom denk je dat? In eerste instantie zijn die mensen toch zelf verant woordelijk. Dat bedoel ik nou: zonder dat ze nou kwaadwillend zijn, schuiven veel mensen de verantwoordelijkheid naar ons toe". Gespreksonderwerp is het Si berische winterweer, hoe kan het anders. Nog preciezer: de gevol gen van de kou. "We hebben ruim 8000 huizen onder ons be heer", zegt Beljaars. "Zo'n 200 huizen zitten in de problemenzo- ne. Bevroren leidingen. En dan moetje daar nog zo'n 150 huizen bij optellen; de bewoners daar van moeten we adviezen geven". Ijsbloemen (2) Zo'n 350 huizen, is dat veel? Bel jaars: "Als je het aantal hoort, denk je misschien: ach, dat is niet zoveel. Je schrikt er niet van in elk geval. Maar de cijfers wor den heel wat sprekender als je beseft dat we per geval zo'n twee a drie uur in de weer zijn. Nou, maak dan maar even snel een re kensommetje, dan weet je het wel". Overwerk. "Inderdaad", vervolgt Bel jaars. "En het vervelende is dat sommige mensen helemaal geen begrip kunnen opbrengen voor de situatie. Die bellen ons op en denken dat we binnen vijf minu ten aanwezig zijn en dat we weer vijf minuten later de boel hebben gerepareerd". "Boos, sommige mensen wor den dan vreselijk boos. of ze be ginnen tegen ons te schelden. Ja. de scheldpartijen zijn niet van de lucht. Onbegrijpelijk, alsof wij de boosdoeners zijn". Ook de woningbouwvereni ging werd door de winter verrast, vertelt Beljaars. "Vorig jaar zette de kou een stuk geleidelijker in. Dit jaar hadden we extreem snel een extreem lage temperatuur". "In eerste instantie concen treerden de problemen zich in nieuwbouw- en renovatiewijken. Dat was het eerste golfje. Nu zijn de problemen verspreid door de hele stad". Ijsbloemen (3) Ondertussen is een collega van Beljaars binnengekomen. H. Wansink, ook van de technische dienst. Hij heeft een grote doos Wansink, lid gen leidingen en andere apparatuur. bij zich. Gesprongen leidingen en andere ellende. Beljaars: "En die problemen zijn nergens voor nodig. Waarom tappen ze hun leiding niet af?" Wansink: "Inderdaad, als je een uur geen water nodig hebt. moet je de leiding aftappen. Of de kraan laten druppelen, dat kan ook. Koud water, want warm water bevriest eerder". "En de kamerthermostaat dag en nacht op 18 graden", vervolgt Beljaars. Kost je wel wat meer geld, maar als de zaak springt, ben je verder van huis. Een repa ratie kost je toch gauw 500 a 600 gulden. Natuurlijk moeten die mensen dat zelf betalen, het is toch hun schuld! Trouwens, het kan duurder uitpakken hoor. Bij die 500 a 600 gulden is namelijk niet de zogenaamde gevolgscha de inbegrepen. Beschadigd meu bilair enzo". "Een gesprongen cv-installatie in een flat is natuurlijk helemaal vreselijk", zegt Wansink. "Ik hoop dat de mensen dat goed be grijpen. In die flats is namelijk sprake van blokverwarming. Springt er één installatie dan zit de hele flat in de ellende. Vorig jaar hebben we dat nog gehad. 192 fiats, in één klap". "Dit jaar is zo'n ramp ons ge lukkig nog bespaard gebleven", vervolgt Beljaars. "Maar je houdt je hart vast. Als zoiets gebeurt, nou, dan ben je een paar dagen dag en nacht bezig om de boel te repareren". Ijsbloemen (4) Het onbegrip van de mensen - die woorden vallen een paar keer tijdens het gesprek. Beljaars. "Zonder gekheid: je hebt men sen die 's ochtends hun woning verlaten, de radiator uitzetten en dan een raam openzetten voor de ventilatie". "Waarna de boel bevriest", maakt Wansink het verhaal af. "Goed, worden wij opgetrom meld. Na een paar uur is de in stallatie weer in orde en wat ge beurt er dan bijvoorbeeld 's mid dags?" "Bellen ze weer op", ant woordt Beljaars. "De hele zaak weer bevroren, of we weer willen komen". Wansink: "En daar ga je weer. Wat heeft u nou gedaan, vraagje. Heeft u de leiding nou wel afge tapt toen wij weggingen? Neuh, krijg je ten antwoord, moest dat dan? "Kijk, en op zo'n moment wil je nog maar één ding", zegt Bel jaars, "met je hoofd tegen het plafond". Buiten giert de wind onheil spellend. Wansink kijkt naar bui ten, zegt tegen zijn collega: "Voorlopig zijn we nog niet ver lost van dit weer, als je het mij vraagt". Beljaars knikt. "Ik vrees datje gelijk hebt", zegt hij. Met een zucht: "Als dit maar goed gaat". LEIDEN/LISSE - De werkloos heid in de regio's Leiden en Lisse is in de maand december licht ge stegen: er werden 1365 nieuwe werklozen ingeschreven, van wie 810 in het rayon Leiden (570 man nen en 240 vrouwen) en 555 in het rayon Lisse (278 mannen en 277 vrouwen). Deze aantallen liggen hoger dan vorig jaar in die maand, toen 1182 nieuwe werklozen wer den ingeschreven. In totaal werden vorige maand 1291 geregistreerde werklozen uit geschreven: 720 in Leiden (397 mannen en 323 vrouwen) en 571 in Lisse (224 mannen en 347 vrou wen). De decembermaand geeft tradi tioneel een daling te zien in het aannemen van nieuw personeel, vandaar dat het aantal uitschrijvin gen kleiner was dan de inschrijvin gen. Het is volgens het Gewestelijk Arbeids Bureau (GAB) niet onge woon dat in deze maand de werk loosheid met 241 is toegenomen (vorig jaar 126). Ook het aantal nieuwe vacatures is in december altijd wat minder: 268 tegen 419 in november. De gestage daling van de werk loosheid blijft in elk geval voortdu ren, in Lisse sterker dan in het rayon Leiden. Een gelukkig ver schijnsel aldus het GAB is dat de Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overige jeugdwerkloosheid daalt: in Lisse nam de jeugdwerkloosheid over het jaar 1986 met 21,7 procent en in Leiden met 17,2 procent af. Overi gens constateert het GAB dat deze daling ten koste gaat van de hogere leeftijdscategorieën. Het arbeids bureau is ervan overtuigd dat ou dere werklozen heel goed geplaatst kunnen worden, zonder dat de werkgevers concessies aan de kwa liteit hoeven te doen. "De keuze voor jongeren wordt vaak uitslui tend uit kostenoverwegingen ge maakt en zelfs dat aspect is veelal meer schijn dan werkelijkheid". Binnen het algemene beeld van de dalende trend van de werkloos heid doen zich per beroepsgroep grote verschillen voor: sterke da lingen in de metaalberoepen (-73), de bouwnijverheid (-312). de hore ca (-46), handel (-43). verpleging (- 48) en verkeersberoepen (-67). te genover groeiende werkloosheid in de land- en tuinbouw (+36), het onderwijs (+35) en onder onge schoolden (+64). Bij de vrouwen daalde de werk loosheid, in tegenstelling tot de mannen, ook in december: -128. Het overgrote deel van de werkloze vrouwen staat ingeschreven voor een beroep in de dienstverlening. Van de ingeschreven vrouwen is niet minder dan 26.3 procent jon ger dan 23 jaar Vrouwen 1986 dec. 1986 Rayon Leiden Hillegom Lisse Noordwijk Noordwijkerhout Sassenheim Voorhout Overige Rayon Lisse Totaal Gewest

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13