'Successen in top noodzaak' V 'Plooitje' krijgt praatjes Grieken missen afwerker Topsporters geven hun visie over profvoetbal Sprintrecord voor Johnson Weer winst voor Oranje Slechts 3-1 zege tegen taai Cyprus Katwijker goed gehumeerd op warme Antillen Koolhof voor Bosman Happel weg bij Hamburg IN K-marathon in Eernewoude DONDERDAG 15 JANUARI 1987 SPORT PAGINA 17 In deze tweede aflevering van de serie 'Voetbal in de knel' ge ven prominente vertegen woordigers van andere sport bonden hun visie: tennisster MARCELLA MESKER, secre taris van de Women Tennis Association en sinds kort voorzitter van de organisatie voor topsporters (TIG), TOM VAN 'T HEK, aanvoerder van het Nederlands hockevteam, 800 meter-loper ROB DRUP PERS, nummer één op de we reldranglijst in 1983, PETER POST, oud-zesdaagsekeizer en momenteel ploegleider van de wielerformatie Panasonic, en ten slotte GEERT TROMPET TER, ex-bondscoach van de NeVoBo en thans trainer/ coach van DeltaLloyd/AMVJ. Topsporters, die verder ple gen te kijken dan hun eigen racket, stick, spike, fietszadel of volleybalbal. DEN HAAG (GPD)- Een jaar geleden deed Frank van den Wall Bake een voorspelling, die weinig goeds beloofde voor het voetbal. „Zouden wij als Nederland een Boris Becker produceren dan zou het tennis hier helemaal een vlucht nemen en misschien het voetbal als sport nummer één verdringen". De opmerking van de directeur van het Hilversumse sponsor-ad viesbureau 'Trefpunt', dat vooral is gespecialiseerd in tennisevene- menten, was meer dan zomaar het opgooien van een balletje. De cij fers sloten het 'game, set en match' voor de KNLTB (bijna 600.000 le den) in het duel met de KNVB (voor het eerst sinds 1979 onder de grens van 1 miljoen) toen al be paald niet uit. De spanning in de tweekamp is sindsdien alleen maar toegenomen. De voetbalbond is verder afgeslankt, terwijl er inmid dels al 615.000 georganiseerde ten nissers zijn. Ondanks die inhaalpoging ver wachten Marcella Mesker, Tom van 't Hek, Rob Druppers. Peter Post en Geert Trompetter niet dat de voetballers van de baan zullen worden geslagen. Tennis mag dan op voordeel staan, tot een specta culaire doorbraak, zoals Van den Wall Bake voor ogen staat, zal het zeker niet komen. Dat geldt zowel voor het aantal leden als het aantal bezoekers van wedstrijden (archieffoto ANP» Niet somber Rob Druppers, die zeif vier jaar heeft gevoetbald in de jeugd van Celeritudo serveert de mening van allen als hij stelt dat hij het „echt niet zo somber" inziet voor de voet ballerij: „Als het Nederlands elftal de EK-kwalificatie overleeft dan trekt de belangstelling weer aan. Toen ik vroeger op straat voetbal de hadden we allemaal een bij naam. Tegenwoordig kent de jeugd alleen nog de namen van Van Basten en Gullit. Als die de kans krijgen op een Europees- of wereldkampioenschap dan zal je zien dat er in dit land meer vedet ten opstaan en dat de sport auto matisch meer mensen krijgt. Dat is een bekend verschijnsel. Je ziet het nu in de atletiek. Door de suc cessen van Nijboer en van mij heb ben we opeens een goeie generatie. Mellaard, Kulker. Visserman. De Bruin, Cooman. Zo'n ploeg hebben we toch in jaren niet gehad? De At- letiekunie is niet voor niets één van de snelst groeiende sportbonden van het land". Gewend als hij dat is loopt Rob Druppers vervolgens even weg van zijn collega's door te stellen dat „al les valt of staat met successen in de top. Binnenkort zit de schaatsbaan in Heerenveen weer vol. Niet om dat de mensen overdekt zitten, maar omdat ze iets van Hein Ver geer verwachten. Al ga je voetbal len in een uit goud opgetrokken ac commodatie, de mensen komen daar één keer op af, maar een twee de keer niet meer". Als het gesprek zo'n vierhonderd meter is gevorderd ziet ook Drup pers echter in dat je niet op de loop kan gaan voor andere oorzaken van het verval van de voetbalsport. Te denken valt daarbij aan vanda lisme. gebrek aan service aan het publiek, een verkeerde opzet van de competitie (Post: „Waarom geen bonuspunten voor extra goals en voor het betaalde voetbal dis- trictsgewijze indeling met een fina lepoule met de sterksten?"), ver harding van het spel, de „te wen sen overlatende mentaliteit van de spelers", de te ver doorgevoerde systemen (Van 't Hek: „Het voetbal is er van vergeven, er is te weinig ruimte voor de individualist") en de concurrentie van andere spor ten. Van tennis vooral, dat, aldus Marcella Mesker. „het voordeel heeft dat het van 8 tot 80 kan wor den beoefend. Voetbal vergt veel Tennis is dan ook een 'tijdloos' gebeuren, dat zich niets aantrekt van de ontgroening en vergrijzing, terwijl het voetbal juist nu wordt gedwongen kleur te bekennen en iets extra's moet doen om weer zuigkracht uit te oefenen op de ac tieve en passieve recreant. Geert Trompetter: „Vroeger deden kin deren drie sporten tegelijk. Nu moeten ze kiezen, omdat er minder geld te besteden is. Vroeger zou die keuze meestal in het voordeel van het voetbal zijn uitgevallen. Toen telde je ook mee als je voetbalde. Nu is dat veranderd. De mensen zijn gaan inzien dat het veel aange namer kan zijn om een zaalsport te beoefenen en lekker binnen te zit ten". Hoewel hij er zelf belang bij heeft dat toeschouwers en spelers binnen blijven steunt de Badhoe vedorper een voorstel van Peter Post om de voetbalcompetitie te verplaatsen naar de zomermaan den. Trompetter weet dan ook uit eigen ervaring dat het „bepaald niet prettig is" om 's winters een extra tegenstander in de vorm van regen, sneeuw, kou en harde wind te ontmoeten. Hij heeft gevoetbald in het Hoogeveense Alcides en maakte eenmaal deel uit van het Nederlands amateurelftal. „Je moet voetballen als het goed weer is", is het devies van Post. „Dat is voor iedereen beter. Of je nu speelt of kijkt. Als ik daar met anderen over begin dan krijg ik al tijd te horen dat men dan op vakantie is, maar dat geldt in de winter toch ook. In de meeste sta dions ontbreekt de luxe. Men is niet meegegaan met de tijd. Toe schouwers willen wat meer voor hun geld zien. Ik denk dan aan een showprogramma rond de wedstrij den. Daar hoef je 's winters niet aan te denken. Dan zijn de mensen al lang blij als ze weer snel naar huis kunnen" Dat de toeschouwers deson danks nog vrij massaal naar de sta dions komen duidt op een mentali teit, die over het algemeen hoger wordt aangeslagen dan die van de spelers. Voetballers moeten een Rob Druppers: "De jeugd kent al leen Gullit en Van Basten (archieffoto ANP) voorbeeld nemen aan atleten (Druppers: „In de atletiek wordt pas echt getraind, voetballers heb ben een broertje dood aan lopen") en wielrenners (Post): „Als voet ballers tweemaal per week moeten spelen praten ze al over de winter stop. Ze moeten ophouden met dat klagen. Daar worden de mensen kotsmisselijk van. Er zijn voetbal lers. die goed met hun vak bezig zijn, maar dat zijn er heel weinig. De instelling van renners is veel beter. Misschien komt dat omdat de sport veel harder is. De dag duurt veel langer, acht tot tien uur Zou het niet mogelijk zijn om een voetballer een paar minuten uit het veld te halen, zodat je hem dan kan duidelijk maken wat hij verkeerd doet'' Dan gaat hij misschien in zien dat hij zich anders moet gedra gen". Afkoelen Hebben veel spelers een dergelij ke time-out nodig om op te war men, voor een „klein deel" van de toeschouwers kan zo'n spelonder- breking juist nuttig zijn om af te koelen. Tot die conclusie moet ook Tom van 't Hek zijn gekomen toen hij dit seizoen met zijn twee neefjes van 8 en 10 jaar Ajax-PSV bezocht. „Tien minuten na rust moesten we wegrennen voor vechtende jon gens. Dag wedstrijd. Om die reden heb ik Ajax-FC Den Haag maar la ten schieten. De KNVB kan je na tuurlijk niet verantwoordelijk stel len voor de rellen. Het vandalisme is een maatschappelijk verschijn sel met achtergronden. Dat kan je op een zondagmiddag niet even aanpakken. De overheid zal met de voetbalbond om de tafel moeten gaan zitten. Als het om maatrege len gaat denk ik toch aan een pas jessysteem, desnoods als proef voor een paar maanden". Peter Post zoekt de oplossing lie ver in meer luxe voor het publiek: „Er zouden eigenlijk alleen nog maar zitplaatsen moeten zijn in de stadions. Je kan wel allemaal leuke boxen maken voor zakenmensen, maar van de andere kant laat men op een afstand van 30 meter men sen in de regen staan. Ik denk dat als je die ook laat zitten dat dat de rust bevordert. Mensen worden minder snel agressief wanneer ze op hun gemak kunnen zitten dan wanneer ze de hele tijd moeten staan Daarom kan het geld dat nu voor de politie wordt uitgetrokken beter in de stadions worden ge stopt". Aangezien het geweld zich niet beperkt tot de tribunes zullen ook de spelers aan een schoonmaakac tie onderworpen moeten worden. Rob Druppers is echt niet de enige, die het destijds bij Celeritudo voor gezien hield, omdat hij steeds werd neerlegd. „Wil je het voetbal weer aantrekkelijk maken", aldus Mar cella Mesker. „dan moet je er toch voor zorgen dat er weer gevoetbald kan worden en dat er goed voetbal te zien is. Dan moet je niet alleen alles in het werk stellen om spelers als Van Basten en Gullit in Neder land te houden, maar dan moet je ook voorkomen dat het spel zo vaak stil ligt. Misschien dat dan ook ouders hun kinderen weer sneller lid laten worden van een voetbalclub. Nu vinden ze het voetbal te ruw, terwijl men daar vroeger niet bij stil stond". Comfort Minder geweld, meer comfort voor de toeschouwers, een betere mentaliteit van de spelers, aantrek kelijker spel. Als de clubs voor al die zaken wat minder snel de bui- tenspelval openzetten, zal voetbal volgens Rob Druppers, Tom van 't Hek, Marcella Mesker, Peter Post en Geert Trompetter „ongetwij feld" volkssport nummer één blij ven, al voorspelt Van 't Hek „geen overvolle stadions, zoals een jaar of vijftien geleden. Er is nu een scala aan alternatieven op de zondag middag. Gelukkig maar In Italië en Spanje heeft de onderlaag net te eten. Daar is voetbal nog de enige uitlaatklep. Of je daar nou zo ge lukkig mee moet zijn?" OSAKA (ANP) - De Canadees Ben Johnson verbeterde gisteren in Osaka het wereldrecord op de 60 meter indoor en bracht dat op 6.44 seconden. Precies een jaar geleder; liep de atleet in hetzelfde stadion 6.55 seconden, een officieus re cords. Sinds 1 januari erkent de IAAF officiële indoorrecords. Dus ook de 5,96 meter die de Russische wereldrecordhouder polsstok- hoogspringen Sergei Boebka (6,01 meter) gisteren in Osaka bedwong. Een derde wereldrecord vestigde- zijn landgenoot Oleg Protsjenko bij het hinkstapspringen (17,67 me ter). KRALENDIJK (ANP) - Het Neder lands amateurteam won gisteren ook zijn tweede wedstrijd op de Nederlandse Antillen. In Kralen- dijk versloeg Oranje, met Quick Boys-speler Floor van Duyn in een sterke rol op het middenveld, de selectie van Bonaire met 4-1. Voor 1200 toeschouwers scoorden voor Nederland De Groot, Van trigt, Molenaars en Hendriks. r r» «I C, *.y ATHENE (AFP) - Het nationale voetbalelftal van Griekenland heeft gisteren veel tijd nodig gehad om Cyprus uiteindelijk nog met enigszins aansprekende cijfers (3- 1) te verslaan. Na een uur spelen kwamen de Cyprioten zelfs nog op gelijke hoogte (1-1) door een treffer van Sawas. Griekenland heeft Nederland voorlopig verdrongen van de eer ste plaats in kwalificatiegroep 5 voor de eindronde van het Euro pees kampioenschap in 1988 te Floor van Duyn in actie voor het Nederlands amateurteam vorig jaar op Nieuw-Zuid. Tegenstander i clubgenoot Kees van Rooyexi. Van Duyn vertoeft momenteel met Oranje op de Nederlandse Antillen. (achieffoto Loek Zuyd KRALENDIJK - Welke trainer wenst zich geen voetballer als Floor van Duyn in het team? De kleine Katwijker, die momenteel met de Oranje-amateurs een tournee maakt door de Nederlandse Antillen, is linksbenig, heeft een groot loopvermogen en beschikt over een uitstekend overzicht. Bovendien heeft hij het inzicht dienend te kunnen spelen en anderen goed te laten voetballen. door Ger Stolk Al deze eigenschappen hebben er meer dan eens toe geleid dat Van Duyn werd benaderd door scouts van het betaalde voetbal. Ze kwa men er echter al snel achter dat hij niet stond te popelen. Van Duyn: "Ik kom uit voor een van de betere amateurclubs van Nederland Een club als Quick Boys geef je niet op voor een paar centen die je kunt verdienen in de eerste divisie. Daarbij zou ik als contractspeler het Nederlands amateurelftal mislopen. En daarvoor voel ik niet zoveel". "Ik heb van bondscoach Groenewoud be grepen", vervolgt Van Duyn, "dat er wordt ge discussieerd of men op deze wijze verder moet gaan met dit team. Ik weet dat veel spelers ge motiveerd worden om te behoren tot de zes tien besten van een miljoen voetballers". Hij vertoeft alweer een week in warmer oor den. Volgende week woensdag wordt Floor van Duyn weer thuis verwacht in Katwijk. Af gelopen zondag gaf de voetballer van Quick Boys via de telefoon het eerste levensteken Veel wijzer werd de nieuwsgierige familie niet, want omdat Floor ruim anderhalf uur op ver binding had moeten wachten, was hij tegen over het thuisfront niet erg mededeelzaam. Aanvankelijk was de lieveling van het Kat- wijkse voetbalpubliek nog goed gehumeurd. Abusievelijk had de stadionspeaker van Brie- vengat (de plaats waar Oranje onlangs speelde) tijdens de eerste wedstrijd de naam van Van Duyn om als de maker van het enige doelpunt op Curasao. Commentaar van de Katwijker na afloop: "Die man heeft er kijk op". En schate rend: "Van Duyn op links en de rest er om heen". Een jaar geleden nog maar zou Floor van Duyn (21), bescheiden als hij is, niet tot een dergelijke uitspraak zijn gekomen. "Floortje krijgt praatjes", stelt bondscoach Groene woud dan ook tevreden vast. "Hij wordt zelf bewuster. Dat maakt hem een nog betere voet baller" De jongste in het gezelschap is hij, 'dubbel' international en dienstplichtig soldaat, die eind april afzwaait. Van Duyn: "Ik speel ook in het Nederlands militair team. Toen Nederland vorig jaar in Italië met 3-0 verloor, zat ik met de amateurselectie in China. Maar de return in het Zuiderpark 'maakte ik wel mee. We speel den met 1-1 gelijk. Ik speelde met Eef Schol ten van BW, de broer van Ajacied Arnold, als enige amateur in dat elftal. Remy Reynierse van VW en Steve Wasiman van Excelsior wa ren ook van de partij, herinner ik mij". Van Duyn heeft het in de west overigens uit stekend naar zijn zin. Het spijt hem dat de mensen in Nederland rillend bij de kachel zit ten. maai dat weerhoudt hem er niet van om West-Duitsland. Uit vier wedstrij den behaalde Griekenland, dat 25 maart naar Nederland komt, zes punten. Het won tweemaal van Cy prus (4-2 en 3-1) en eenmaal (thuis) van Hongarije (2-1) en verloor met 1-2 van Polen. Nederland, dat uit drie duels vijf punten heeft, won met 1-0 (uit) van Hongarije, speelde 0-0 tegen Polen en won eind de cember met 2-0 op Cyprus. Net als op 3 december, toen zij op Cyprus met 4-2 wonnen, had den de Grieken het moeilijk. Voor ZEIST (ANP) - Bondscoach Rinus Michels heeft PSV-aanvaller Jurrie Koolhof gisteren opgeroepen als vervanger van Ajacied Bosman, die zich wegens een onvoldoende genezen blessure afmeldde voor de oefenwed strijd van volgende week tegen Spanje. Koolhof kwam vijf keer eerder uit in het Nederlands voetbalelftal. Zijn laatste interlandwedstrijd dateert van 16 februari 1983, ook tegen Spanje. Het Nederlands elftal, dat destijds nog onder leiding stond van bonds coach Kees Rijvers, verloor in Sevilla met 0-1 door een benutte strafschop van Senor. Koolhof vormde toen met zijn huidige clubgenoot René van der Gijp de tweemans-voorhoede. Dat EK-kwalificatieduel was tevens de 83e en laat ste interland van recordhouder Ruud Krol. zich met enig leedvermaak te koesteren in de westindische zon. Hij: "Fijn dat ik dit mag meemaken. Dat kunststofveld is me best mee gevallen. Er gaat natuurlijk niets boven echt gras. Maar als alternatief is het een prima zaak voor clubs met veel jeugdleden, als 's winters het veld is afgekeurd. Ik weet dat. want ik trek 's zaterdags veel op met de jeugd van Quick Boys". Het kunstgras van Curasao leverde een aan tal spelers van het Nederlands amateurelftal de nodigde schaafwonden op. Van Trigt van NSW, Reglero van Elinkwijk en De Groot van Wilhelmina '08 moesten zich laten behan delen bij fysiotherapeut Wim van Tongeren. De vrees bestaat dat ook het veld van Bonaire, waarop vanavond wordt gespeeld, dergelijke problemen oplevert. Floor van Duyn: "Elke medaille heeft een keerzijde. Toen we naar de west vertrokken, wisten we dat we niet op gras zouden spelen. Hier op Bonaire is het een soort zandvlakte, die met stenen is bezaaid en bovendien onge lijk is. Als extra moeilijkheidsfactor geldt de droge passaatwind. Er wordt daarnaast inten sief getraind. Dat gebeurt bij een temperatuur van een graadje of dertig. Dat maakt het extra Kolibri's, wuivende palmen en een wit strand. In het Bonaire-beach hotel vraagt Floor van Duyn aan de fysiotherapeut of hij iets heeft tegen muggebeten. Van Duyn. "Ik zei het al, elke medaille heeft een keerzijde. Die krengen hebben mij bont en blauw gebe ten". (Ger Stolk is persvoorlichter bij de Koninklijke Neder landse Voetbal Bond) HAMBURG (SID/DPA) - Trai ner Ernst Happel, in het verle den werkzaam bij ADO, Feye- noord en het Nederlands elftal tijdens de wereldtitelstrijd in Argentinië (1978), verlaat de Westduitse Bundesligaclub Hamburger SV aan het einde van dit voetbalseizoen. Na zes jaar vindt Happel het welletjes bij HSV, waarmee hij in 1982 en 1983 landskampioen werd. In '83 won Hamburger SV ook de Europese beker voor lands kampioenen. Niet bekend werd, of Happel al een andere club heeft. FC Tirol zou serieu ze contacten met hem hebben. „Zes jaar werken bij de zelfde club moet genoeg zijn", vertel de de 61-jarige Oostenrijker gis teren tijdens een gesprek onder vier ogen aan HSV-voorzitter Wolfgang Klein. „Voor HSV is het beter het nieuwe seizoen met een verse trainer te begin nen. Ik heb hier prima jaren ge had. Ik heb altijd kunnen werken op mijn eigen manier. De clubleiding heeft me altijd mijn gang laten gaan". Happel, sinds 1961 als trainer werk zaam, zal in februari een besluit nemen over het al dan niet voortzetten van zijn loopbaan bij een andere club. Happels besluit stemde Klein treurig: „Maar we moeten Happels me ning Gestrand Het Engelse streven ook bij het slechtst denkbare weer ge woon te voetballen, is gisteren gedwarsboomd door de toe stand van de wegen. Luton Town kon Liverpool niet berei ken, waar 's avonds de replay tussen beide teams voor de der de ronde van de FA-Cup zou plaatsvinden. Zondag was de oorspronkelijke ontmoeting op het kunstgrasveld van Luton in 0-0 geëindigd. De replay zou woensdag ze ker zijn doorgegaan, aangezien net terrein van Liverpool door een ondergronds verwarmings systeem in goede conditie was gebracht. Maar in het begin van de avond meldde de teamma nager van Luton, dat hij geen kans zag met zijn ploeg Liver pool te bereiken. Het gezel schap was op dat moment gevorderd tot Heathrow, waar twee gecharterde privé-vlieg- tuigen te laat toestemming kre gen te vertrekken. De Londen- se luchthaven is de enige in de omgeving, die nog niet is stilge legd. Reisproblemen waren er ook de oorzaak van, dat de replay voor de derde ronde tussen Bradford City en Oldham niet kon doorgaan. De gasten meld den, dat de passen in het Penni- ne-gebergte onbegaanbaar wa ren. Als gevolg van dit soort moeilijkheden gaan er stem men op toch maar een midwin terpauze in te lassen. dertigduizend toeschouwers en on der gunstige weersomstandighe den slaagden de Cyprioten er in Griekland tot de 53e minuut bij te benen. Wie anders dan Anastopou- los, de vedette van het nationale voetbal, zette Griekenland op 1-0. De vreugde, die met pijn en moeite werd geuit, was echter van korte duur. Middenvelder Sawas zorgde zeven minuten later voor de gelijkmaker. Dit inspireerde de Grieken zozeer, dat zij onmiddel lijk reageerden: eerst door aanval ler Bonovas en daarna weer door Anastopoulos. Na diens treffer in de 66e minuut was het gebeurd met de Griekse ambities. Van Cy prus kon toch al weinig worden verwacht. Vandaar, dat het duel een onaantrekkelijke slotfase be leefde. Cyprus kan zich opmaken voor de wedstrijd tegen het even eens puntloze Hongarije, dat 8 fe bruari naar het eiland afreist. Grie kenland moet eind maart tegen Ne derland aantonen, dat het meer kan dan het afwerken van een plichtmatige wedstrijd tegen Cy prus. EK-kwalificatie groep 5 Griekenland - Cyprus 3-1 (0-0) 53. Anasto poulos 1-0, 60. Sawaif 1-1, 63 Bonovas 2-1, 66 Anastopoulos 3-1. Scheidsrechter Coll (Oos), toeschouwers: 30.000. De stand in groep 5 is: 1. Griekenland 4 3 0 1 6 10-6 2. Nederland 3 2 1 0 5 3 0 3. Polen 2 1 1 0 3 2-1 4. Hongarije 2 0 0 2 0 1-3 5. Cyprus 3 0 0 3 0 3-9 t thuis tegen Griekenland. HEERENVEEN (ANP) - Eerne woude is aangewezen als plaats voor de schaatswedstrijd om het Nederlands kampioenschap op na tuurijs. Dat heeft de Landelijke Technische Commissie Marathon (LTC) van de schaatsbond gister avond bekend gemaakt. Ankeveen was de enige andere overgebleven kandidaat. Na een bezoek aan beide banen besloot de LTC-marathon Eernewoude te kie zen. Beide accommodaties waren volgens de LTC geschikt, al sprong die van Eernewoude er iets beter uit Bovendien vond de LTC. dat Friesland aan de beurt was als or ganisator op te treden. De vorige drie kampioenschappen gingen naar Oud-Loosdrecht (1979), Wes- terland (1985) en Giethoorn (1986). Het parkoers in Eernewoude staat nog niet geheel vast. De LTC was woensdagavond voorstander van een kleine afsnijding, waar door de lengte van de baan geen acht, maar zeven kilometer zou be dragen. De dikte van het ijs va rieert van dertien tot negentien centimeter. De wedstrijd wordt vanaf 12.30 uur rechtstreeks op de t.v. uitgezonden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17