'Klachten over directrice stammen al uit proeftijd' Zwavelvondst vertraagt bebouwing Weteringpark -lilsWCT Valdjondsbestuurder geeft opening van zaken over ontslag in Hofflants Huys Boilers van Oude raadhuis wordt binnenkort pr-bureau Dodelijke aanrijding in Wassenaar bejaarden vervuild Bibliobus in aantocht in Oegstgeest 'Hiiidervvctvergiimung van manege terecht' WOENSDAG 14 JANUARI 1987 VOORSCHOTEN - Al tijdens haar proeftijd, in de zomer van 1984, hebben personeelsleden van het Hofflants Huys geklaagd over M.A. Koning, de directrice die vorige maand werd vervangen. Bestuursleden van het Voorscho- tense bejaardenoord weigerden echter in te grijpen. Zij wilden rust. Twee interne onderzoeken in 1985 en 1986 onderstreepten de klachten en gaven bovendien aan dat het bestuur niet goed functioneerde. De voorzitter werd vervangen, maar het Leidse ex-PvdA- raadslid hoefde niet weg. Zodra ze van haar hernia her steld was, kon ze na wat evaluatiegesprekken weer aan de slag. Dat ze vorige maand toch verdween, heeft officieel te maken met haar langdurige ziekte en is nog niet helemaal afgehandeld. Na maanden stilte geeft een der betrokkenen, Abva Kabo bestuurder Kramer, openheid van zaken. Bestuursleden en de nieuwe interim-di recteur blijven hun mond houden. "De problemen behoren tot het verleden en er wordt nog steeds gewerkt aan aanpassingen. Nieuwe artikelen betekenen alleen maar nieuwe onrust". Kramer heeft andere belangen. Hij wil duidelijk maken hoe de vak bond zich van het begin af aan heeft ingezet voor een gelijkwaar dige behandeling van iedereen: be woners en ouderen. Dat het daar mee scheef zat in het Hofflants Huys, werd hem in het najaar van 1985 duidelijk. Drie leden meldden telefonisch allerlei misstanden. Ze waren bang en "alles moest heel geheimzinnig gaan". In de Leidse Pauluskerk werd een bijeenkomst belegd. Tot Kramers verbazing kwamen hier maar liefst dertig me dewerkers, de helft van het totaal door Paul van der Kooij Stuk voor stuk herkenden ze zich in de volgende knelpunten: slecht management, gebrekkige communicatie en een uitgedoofd medezeggenschapsbeleid. De toenmalige Ondernemings Raad functioneerde totaal niet. Ook werd geklaagd over het beleid naai de bewoners toe. Zij voelden zich betutteld en vonden dat de leiding hen niet menswaardig bejegende. Brief Bond en personeel besloten een brief aan het bestuur te schrijven. Er moest een onderzoek naar de klachten komen, op een manier waar zij achter zouden staan. Sa men onderzoeken en samen praten over de conclusies en aanbevelin gen. Toen het bestuur de brief kreeg "brak de hel los. voorname lijk in de roddelsfeer". Al snel kwam er een anonieme brief over mevrouw Koning vol anekdotes uit haar privéleven. Ook pesterijen waren niet van de lucht. "Pure vuilspuiterij", noemt Kra mer dat. "Sensatie en frustratie. Het zegt meer over de mensen dan over Koning". Hij betreurt de ont wikkelingen ten zeerste en voert aan dat het de bond in zijn werk "belemmerde": het bestuur haalde de meer evenwichtige circulaires uit de postbussen van bewoners en probeerde de vakbond buiten de deur te houden. De bestuurder was echt bang dat men in alles de boze hand van zijn organisatie zag. Inmiddels groeide onder het per soneel het aantal conflicten tussen niet-georganiseerden en het toene- mende legioen van georganiseer- den: "Men keek elkaar niet meer aan en de bewoners hebben zeker wat gemerkt van de incidentjes". Toch kwam het begin 1986 tot een gesprek tussen bond en bestuur. Bij die gelegenheid bleek dat in no vember een humanistische onder zoeker de knelpunten in het Voor- schotense tehuis al op een rijtje had gezet. Hij concludeerde dat het bestuur beleidsmatig niet sterk is. er meer stafoverleg nodig is en de onderlinge samenwerking structu reel beter moet worden. Tijdens de vele directeur-loze periodes waren allerlei koninkrijkjes ontstaan en gingen veel personeelsleden een eigen beleid voeren. Omdat Kramer echte diepgang miste in het rapport, vroeg hij om een nieuw en onafhankelijk onder zoek. gericht op de problemen van de Koning-periode. Na een ge sprek met de onderzoeker werd die eis wat bijgesteld. De humanist mocht het vervolgonderzoek doen, maar moest dan wel mensen in groepen horen, zonder leiding er bij. Kramer gaf hem zijn dossier en hield, samen met twee vakbondsle den en twee niet-vakbondsleden, de zaak vanuit een begeleidings groep in de gaten. Onder het personeel was de be langstelling voor het onderzoek bijna massaal, van de kant van de bewoners kwamen er zo'n 20 reac ties. Hoewel sommigen in het be gin bang waren voor partijdigheid, deden de meesten flink hun zegje. Of alle betogen precies zijn ver werkt, kon Kramer onmogelijk controleren. Een reden voor een te genonderzoek zag hij niet. Onderzoek In juni, een maand na de start, was de onderzoeker klaar. Het rap port werd vertrouwelijk verstrekt, maar in de exemplaren voor vak bond en vakbondsleden ontbraken de aanbevelingen. Naast een alge meen verhaal kregen zij slechts de conclusies. Die waren aanzienlijk harder geworden. Zo bleek vol gens de onderzoeker het bestuui niet in staat om goed en op niveau te functioneren. Van taakafbake ning en sturing en begeleiding van de directie kwam niets terecht, contacten met personeel en bewo ners waren er nauwelijks. Kramer: "Men wordt ook op een verkeerde manier bestuurslid. Die kent die en denkt: goh, is dat niks voor jou? En tijd WARMOND - De contracten zijn nog niet ondertekend, maar zowel de Warmondse gemeentesecretaris C. Zoetemelk als mevrouw Tuyl van Serooskerken geloven niet dat er nog kans is op een of andere spaak in een of ander wiel. En dus zal mevrouw Tuyl van Seroosker ken zeer binnenkort al de linker vleugel van het oude raadhuis gaan betrekken. Zij wil het gebruiken als public relationsbureau. Vol gens Zoetemelk moet de gemeente als verhuurder nog een paar kleine klusjes in het gebouw laten uitvoe ren. Daarna kan Tuyl van Seroos kerken erin. De huurovereenkomst heeft er zoals bekend toe geleid dat het be stuur van de Vereniging het oude Raadhuis de ruim 200 leden zal voorstellen de vereniging op te hef fen. De vereniging, al onderge bracht in de rechtervleugel, wil al vanaf haar eerste dag van bestaan het hele oude raadhuis huren. Dat feest gaat nu echter weer niet door. Tien jaar geleden kreeg een ac countantsbureau de ruimte toege wezen. Thans dus een pr-bureau. Vandaar het trieste besluit van het bestuur dat stelt op deze wijze nooit haar voornaamste doelstel ling - het oude raadhuis open stel len voor het publiek - te kunnen verwezenlijken Mevrouw Tuyl van Seroosker ken, die zegt zelf lid te zijn van de vereniging, betreurt het besluit van het bestuur ten zeerste. Ze zegt ook niet veel moeite te hebben met het feit dat zij straks op een plek in het dorp komt te zitten waar velen liever anderen hadden zien zitten "Ik bekijk het puur zakelijk. De ge meente had het liefst een cultureel gebruik van het gebouw gezien Dat is niet gelukt. Dat is niet mijn schuld, voorzover er al sprake is van schuld" Over haar plannen met de ruimte die zij nu heeft gehuurd, laat zij met veel los. Ook een beetje vaag doet voorzitter Padberg van de ver eniging. Vragen over de datum waarop het bestuur de leden zal voorstellen de club op te heffen, beantwoordt hij met "binnenkort". Gemeentesecretaris Zoetemelk, ook al lid van de vereniging, is het in dit verband opgevallen dat in het meest recente clubblad de le den niet worden uitgenodigd voor een ledenvergadering. Wel ver meldt het bestuur in hel blad wat er allemaal is voorgevallen. Ook doet het kond van haar voornemen er maar een punt achter te zetten Zoetemelk, even sprekend als lid en niet als eerste ambtenaar, vindt het voornemen niet helemaal lo gisch. "Ik heb als lid nooit gemerkt dat het voortbestaan van de club afhangt van hel wel of niet kunnen huren van hel linkergedeelte van het gebouw. Wel heb ik alle begrip voor de teleurstelling van het be stuur over het besluit van de ge meenteraad". Zoetemelk, wil hij nog wat kwijt over de veelgehoorde mening dat Warmond nu cultureel gezien weer stukje is uitgekleed. De gemeente secretaris wijst erop dat Clara Sik- king regelmatig exposities heeft in haar galerijtje en dat er zowel bij Liduina als Marierihaven exposi tieruimte voorradig is. langrijk is dat zo'n bejaardentehuis goed draait". Keihard bleek dat in het Hof flants Huys de motivatie was afge nomen en de werkdruk erg hoog lag. Landelijke verklaringen waren hier niet voor. het had vooral te maken met de interne conflicten en het steeds maar aantrekken van lager gekwalificeerde (oproep krachten. Het beleid was zeer za kelijk en weinig "bewoner-ge richt" Bewoners voelden onzeker heid en onvrede, ontdekte de on derzoeker Directrice mèvrouw Koning mocht zich naar buiten toe erg sterk hebben gemaakt voor het Hofflants Huys, intern was dat niet zichtbaar. Daar werd juist duide lijk dat ze de bestaande tegenstel lingen niet overbrugd had, maar verscherpt. Ze had zelfs nieuwe problemen gecreeerd Kramer: "Het is een tante die van wanten weet. maar niet met gevoeligheden kan omgaan. Ze had gewoon de so ciale vaardigheden, de innerlijke kracht niet in huis om de situatie in rustiger vaarwater te leiden. Wan neer iemand kritisch was, werd dat niet geaccepteerd. Ze had zo'n houding van: ben je niet voor me. dan ben je tegen me. Ook richting bewoners. Mensen voelden zich di rect op een zwarte lijst gezet en slechter behandeld. Beleidsmatig deed ze niets met klachten". Rust Dergelijke bezwaren tegen de di rectrice waren al tijdens haar proeftijd naar boven gekomen. Het bestuur weigerde er echter iets mee te doen. Volgens Kramer wil de het rust in het bejaardentehuis, waar de eerste directeur met con flicten verdween, de tweede na korte tijd overleed, de derde tij dens zijn proeftijd de laan uitvloog en afdelingshoofden kwamen en gingen. Ook de driejaren daar tus sen, vol adjunct- en interim-direc teuren, waren moeilijk. Dat het bestuur hechtte aan rust, kan Kramer zich indenken. Hij vindt het echter vreemd dat het mevrouw Koning, die bij de ken nismaking heel sterk overkwam, ondertussen zo liet zwemmen. Wat moest zij bijvoorbeeld aan met de opgave "orde op zaken te stellen?". Bij gebrek aan antwoord, koos ze voor "de harde lijn, zonder dat ze daar draagvlak voor had": "In plaats van de organisatie en com municatie aan te pakken, ging ze mensen ontslaan. Er zijn onder haar leiding zestien mensen op straat gezet, bijna allemaal op een vervelende manier. De een was te kritisch, de ander moest weg om dat zij niet 's middags kon werken in verband met de baby-opvang". Via de kantonrechter kon de Abva Kabo nog wat regelen, maar de on derlinge verhoudingen waren on derhand "tot op het bot ver stoord": "Mevrouw Koning zal on getwijfeld ook wat goeds hebben gedaan, maar ze werd gewoon niet meer vertrouwd". Toch gingen bond en de nieuwe, vakbondsvriendelijke, Onderne mings Raad in augustus akkoord Dit bleef er over van de wagen waarop op de Wassenaarse Rijksstraatweg een tegenligger zich boorde WASSENAAR - Bij een aanrij ding op de Wassenaarse Rijks straatweg is gisteravond de 29-ja- rige M.I. Louman-Gotlieb uit Den Haag om het leven gekomen. Het ongeval onstond rond kwart voor zeven. Een 29-jarige Haagse automobilist reed op de Rijksstraatweg richting Leiden, toen hij ter hoogte van de Eiken laan de voor hem rijdende auto's wilde inhalen. Tijdens die ma noeuvre kwam hij op de andere rijbaan terecht. Hem tegemoetrij- dende automobilisten waar schuwden met seinen, waarna de Hagenaar weer naar rechts stuur den en dientengevolge de daar rij dende auto's van de weg afdrukte. Op hun beurt waarschuwden deze automobilisten met getoeter en prompt week de Hagenaar weer naar links. Hij kwam op de voor hem uiterst linker rijstrook te recht en botste frontaal tegen een hem tegemoetkomende auto. De klap was zo hard dat de au to's zich totaal op elkaar in boor den. Beide bestuurders raakten beklemd. De veroorzaker van het ongeluk kon nog vrij gemakkelijk uit zijn wagen worden gehaaid. De vrouw tegen wie hij was opge reden zat echter dusdanig be klemd in haar Volkwagen-Kever dat er twee vrachtwagens aan te pas moesten komen om de wagens uit elkaar te trekken. Toen ze werd bevrijd, gaf de vrouw volgens de politie nog te kenen van leven. Op weg naar het Westeinde-ziekenhuis overleed ze. De 29-jarige Hagenaar moest met een schedelbasisfractuur 20 liet zwemmen....' met het bestuursvoorstel om me vrouw Koning nog een kans te ge ven. Zodra zij hersteld was van haar hernia zou het bestuur diep gaande evaluatiegesprekken gaan voeren. De ziekte bleek echter hardnekkig en in december be sloot het bestuur interim-directeur Nab aan te trekken. Kramer weigert te gissen naar haar ziektebeeld en noemt het "een verstandige oplossing": "Persoon lijk heb ik altijd de nodige vraagte kens gezet bij een terugkeer van r Koning. En de heer Nab is een gekwalificeerd man. Hij weet de zaken boven tafel te krij gen, al zal hij daar geen mededelin gen over doen". Minder tevreden is hij over het feit dat er, anders dan toegezegd, nog steeds geen nieuwe samenstelling is van het bestuur. Hoe het met de scholing van stafle den en het structureren van het werkoverleg zit, twee andere OR- eisen, weet hij niet precies. "Het is voor mij een beetje een gesloten boek geworden". OEGSTGEEST - De bejaarden van het Oegstgeester bejaar denhuis Hofwijck kunnen ge rust zijn: de problemen met de boilers zijn de wereld uit. Enige bejaarden maakten zich al een paar dagen lang zorgen over het feit dat de Leidse Duinwa termaatschappij (LDM) mon sters van het warme water was komen nemen. Geruchten als zouden er te veel metalen in het water zitten, staken al rap de kop op. Een zichzelf niet voorstellen de woordvoerder van Hofwijck reageert wat narrig op vragen over de kwestie. Hij vraagt op zijn beurt wat na en komt terug met de boodschap dat er met de boilers niet aan de hand is (geweest). LDM-medewerker Van Dui- venbode echter bevestigt dat er wel degelijk iets mis was met de boilers. Er waren klachten binnengekomen over de grote troebelheid van het warme wa ter. De LDM heeft monsters la an en het koude en water. Vooral het laatste is wat ongebruikelijk omdat warm water uit de kraan meestal niet als consumptiewa- t^r Wordt gebruikt. Nader onderzoek bracht aan het licht dat de boilers erg ver vuild waren. "Het was één groot bezinkvat geworden", stelt Van Duivenbode. Organi sche stoffen hadden de kans gekregen volledig te rijpen. De boiiers zijn schoonge maakt, waarna weer monsters zijn genomen. De uitslag daaar- van komt er eenvoudigweg op neer het Hofwijckwater weer helder is. Met de directie van Hofwijck zijn nu stringente af spraken gemaakt over de fre quentie waarmee de boilers moeten worden schoonge maakt. Van Duivenbode ver klaart dat de LDM dit soort za ken, zeker als het om bejaar dentehuizen gaat, uiterst nauw lettend afhandelt. Hij herinnert in dit verband aan de vetera- nenziekte. Tijdens zijn verblijf in Hofwijck, in veband met het onderzoek, viel het hem ook al op dat de bewoners er niet ge rust op waren. Uitleggen waar om monsters werden genomen, had in veel gevallen helaas niet het beoogde geruststellende ef fect. Vervuiling bij Wassenaarse jachthaven WASSENAAR - De vondst van zwavelprodukten in het baggerdepot bij de Wassenaarse haven, vertraagt het bouwrijp maken van de noordelijke nieuwbouwwijk Weteringpark aanzienlijk. De verplaatsing van de 5500 kubieke meter slib kan de gemeente bovendien veel geld gaan kosten. Transport naar België of Duitsland vergt een miljoen. Zolang er nog geen bestemming is gevonden, zijn schattingen echter moeilijk te maken. De kans bestaat zelfs dat niemand de zwavelbagger wil hebben, die tussen januari 1982 en maart 1986 uit plaatselijke sloten en vaarten is gehaald. In dat is een noodoplos sing noodzakelijk. De gemeente wil namelijk uiterlijk na de bouw vakvakantie beginnen met het bouwrijp maken van de wijk. Wan neer de Heidemij het slib niet zo gevaarlijk had gevonden waren de ze maand de eerste werkzaamhe den gestart aan het laatste uitbrei dingsplan van de gemeente. Nu is naar het Westeinde-zickenhuis worden gebracht. De Wassenaarse politie heeft het ongeluk nog in onderzoek. Ze ker is wel dat het niet de eventue le gladheid is geweest die de Ha genaar parten heeft gespeeld. De man blijkt een druggebruiker te zijn. Onduidelijk is of hij op het moment van het ongeluk onder invloed van drugs verkeerde. Het verkeer op de Rijksstraat weg moest gisteravond geruime tijd over de andere rijbaan wor den geleid. De drukke verbin dingsweg Amsterdam-Den Haag is berucht om de vele ernstige on gelukken die er met de regelmaat van de klok plaatsvinden. Dat van gisteravond was het eerste ernstige ongeluk van dit jaar. OEGSTGEEST - Lang ver wacht en dan nu toch in aan tocht de bibliobus in Haas- wijk. Zaterdag komt de bus in de Oegstgeester nieuwbouw wijk. Aan boord bevinden zich 5000 boeken voor volwassenen en kinderen. De officiële ope ning is eigenlijk wat later. Ge dacht wordt aan de periode waarin "de voorjaarszon schijnt". De bedoeling is dat de bus elke zaterdag van half tien tot half een de deuren voor de Haaswijkse lezers zal openen. De rijdende bibliotheek is per se geen filiaal van de biblio theek aan de Homeruslaan. De bus is eigendom van de in Schiedam gevestigde Provin ciale Bibliotheekcentrale. Abonnees van het filiaal aan de Homeruslaan kunnen hun boe ken niet in de bibliobus inleve- Haaswijkers die al lid zijn van de Oegstgeester biblio theek dienen voor het lenen van boeken van de biebbus over een speciaal pasje te be schikken. Dat pasje is gratis en kan worden verkregen op ver toon van de lidmaatschaps kaart. Op deze wijze kan men dus lid worden van twee biblio theken tegen betaling van één maal het tarief. Men kan ook los van het Homeruslaanfiliaal lid worden van de biebbus. dat volkomen onmogelijk omdat hogere overheden geen vrijwa- ringsbewijs voor woningbouw af staan zolang de grond vervuild is. Volgens woordvoerder H.A.N. Versluys brengt het uitstel op zich geen kosten met zich mee. De ge meente Was.senaaF heeft, zoals het een slimme overheidsinstantie be taamt. een voorbehoud gemaakt bij de aanbesteding van het werk. Een vervelend gevolg zou wel kun nen zijn dat de eerste woningen wat later worden opgeleverd Toch zijn er ook meevallers: de vervuiling is alleen geconstateerd op de plek waar een weg moet ko men, tussen de Van Duivenvoorde- laan en de toegang tot de jachtha ven. Het noordelijke deel van de wijk en de plek waar'binnenkort woningwet-, premiekoop- en vrije- sectorwoningen moeten komen, zijn wél schoon. Zowel 'organolep- tische als chemische analyses' heb ben dat de Heidemij duidelijk ge maakt. Alles bij elkaar gaat het vol gens de woordvoerder om "een kleine tegenvaller, maar gelukkig geen ramp". Hij bestrijdt dat de Heidemij voor oktober aan de slag had gekund: de bouwplannen zou den daarvoor nog niet definitief ge noeg zijn geweëst. In het Weteringpark komen mi nimaal 350 woningen en mogelijk wat meer. Dat laatste hangt echter af van politieke compromissen. De nieuwbouwwijk moet plaats bie den aan sociale woningbouw, maar wanneer daar niet voldoende geld voor komt kan er zonder tijdverlies worden overgeschakeld op vrije sectorwoningen in een goedkope klasse'. Weteringpark wordt sober van opzet met weinig groen, opeenge pakte huizen en rechte wegen. Du re woonerven komen er niet. Toch houdt de gemeente rekening met een éxploitatieverlies van zeker drie miljoen gulden. Dit bedrag moet uit de reserves van het grond bedrijf komen. Voor het schoon maken van de baggergrond wordt uit een andere reserve geput. DEN HAAG/WASSENAAR - De gemeente Wassenaar heeft aan C. van Santen terecht een hinderwet vergunning voor het opslaan van mest en veevoeder bij zijn manege en veeteeltbedrijf aan de Papeweg. De manege en het veeteeltbedrijf zijn gevestigd op een stuk grond van honderd bij honderdvijftig me ter gevestigd in het buitengebied van Wassenaar. In de inrichting worden ongeveer zestig paarden gehouden; in twee andere stallen 23 koeien en twintig kalveren. Een omwonende stelde bij de Raad van State dat de inrichting niet alleen in strijd is met het opstalrecht, maar ook met het bestemmings plan. De Raad van State zegt echter dat hij geen aanleiding ziet om de verstrekte hinderwetvergunning alsnog te weigeren. Gevaar, schade en hinder worden ook al worden de voorschriften niet nageleefd. - De vergunning moet wel worden aangepast. In de bar, gesitueerd bij de manege, mag dat de geluids sterkte van de muziek niet meer dan tachtig decibel bedragen. De installatie die de sterkte van de muziek beperkt, moet worden ver zegeld. De mest moet elke dag wor den verzameld en afgevoerd naar een plek die buiten de manege ligt Rijbewijzen REGIO - In verband met een ver huizing van de afdeling rijbewijzen en paspoorten op het Haagse pro vinciehuis, kan de komende drie weken stagnatie optreden bij de af gifte van deze papieren. Rond 1 fe bruari is alles weer normaal De provincie adviseert mensen in de week van 19 tot en met 23 januari niet naar het Provinciehuis te ko men voor een aanvraag of verlen ging van paspoort en/of rijbewijs men kan dan niet worden gehol pen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14